blunder van Epi Drost zorgt /oor nieuwe zege Feyenoord Geinig spelvreugde bij CSKA Moskou Uitstoting Israël uit FIFA geëist deTijd: [otterdammers weer alleen op kop in eredivisie ainer eist ;nog lesgeld Schorsing an Ruiter pgeheven Door Arabische landen Betty Stöve op tweede plaats Tweekamp Portisch-Larsen in Rotterdam ussische volleybalkampioen volgt strakke richtlijnen en concepten UEFA-team wint van militairen IN HOLLAND Een dagje Heertje Weekblad Jeri rdag 13 januari 1977 sport trouw/kwartet ps 11/rh 13 r Matty Verkamman CHEDE Feyenoord heeft opnieuw twee punten in een moei- uitwedstrijd verdiend. Vaak met de rug tegen de muur, bleven otterdammers in Enschede bij FC Twente overeind: 0—1. Een der van Epie Drost stelde Nico Jansen al vroeg in de wedstrijd aat om te scoren. Feyenoord, dat sinds 1969 niet bij FC Twente kunnen winnen, is zodoende Ajax op de ranglijst van de ere- ie weer gepasseerd. De formatie van trainer Vujadin Boskov nu één punt voorsprong op Ajax. IVER Carlo Fassi, de voorma- coach van de Amerikaanse strijdster Dorothy Hamill, die g jaar in Innsbruck Olympisch ipioene werd, heeft een proces gespannen tegen zijn vroegere il. Fassi heeft in Denver (VSt) daard dat Dorothy en haar ou- hem nog een bedrag van 000 dollar (bijna een kwart mil- 1 gulden) zijn verschuldigd, grootste gedeelte wil Fassi als isie voor een door hem afgeslo- profcontract voor Hamill bij de Capades. Verder eist Fassi van amilie Hamill lesgeld, dat hem t is betaald en een vergoeding door hem gemaakte kosten, si heeft berekend dat hij in de pde tussen mei 1971 en maart I duizend lessen aan Hamill ft gegeven. Dat komt neer op een fling per dag gedurende die tijd. HUSSEL De raad van be ier van de Belgische eerste- visieclub Anderlecht heeft steren de schorsing opgehe- n van doelman Jan Ruiter. Nederlandse international erd verzocht onmiddellijk de ainingen te hervatten. Dat »udt echter niet in, dat hij irect weer in het eerste team pl terugkeren. Ruiter kreeg (n boete van 100.000 Belgische «nes (ongeveer 7000 gulden), jaarvan 40.000 (ongeveer 2800) ■wrwaardelijk. luiter werd vorige week op jon-actief gezet door het be- juur van zijn club naar aanlei- png van uitlatingen in het Ne- jerlandse voetbalweekblad VI eer trainer Goethals en voorzit- tr Vanden Stock. Ruiters (horsing zou tevens een gevolg Ijn geweest van diens weige- ing te verschijnen voor een be- erwedstrijd tegen Olympique. FC Twente dat dit seizoen al vaak op uiterst gelukkige wijze punten verspeelde, werd ook tegen Feyen oord al spoedig door „Vrouwe Fortu- na" in de steek gelaten. Ofschoon het de verdediging en met name Epi Drost, zelf was, die de club in een schier uitzichtloze situatie manoeu vreerde. Drost, die van meet af aan zijn volledige repertoire goochelnum- mers aansprak, werd in de 19e mi nuut zwaar gestraft voor zijn riskan te spel. Vlak buiten het strafschop gebied waagde hij een hakbal die ech ter bij Martin Vreysen terechtkwam. Feyenoords rechterspit expedieerde de bal naar de linkervleugel, waar Nico Jansen met een zeer fraaie lob doel man André vqn Gerven versloeg: 0—1. FC Twente beleefde zodoende een ware anti-climax van een beginperio de waarin het duidelijk had gedomi neerd. De zo gekwelde oostelijke ploeg zette Feyenoord onmiddellijk onder druk. Met het fraaie spel van de frêle Frans Thijssen als oogstrelende onder bouw. maaktq FC Twente een sterke indruk. Arnold Miihren en Theo Pahl- platz namen Eddy Treytel al snel on der vuur. En zes minuten vóór de blunder van Drost scoorde* de thuis club zelfs. Een goal van Theo Pahl- platz, die naar het oordeel van Keizer evenwel een ongeldige was. Jan Jeu- ring zou volgens de Volendamse scheidsrechter buitenspel hebben ge staan, op het moment dat Pahlplatz' schuiver doeltrof. FC Twente reageerde beduust op de dubbele tegenslag. De ploeg verspeel de het aanvankelijke overwicht, de on rust sloop allengs binnen. De weten schap dat een achterstand tegen dit solide Feyenoord veelal tot punten verlies leidt, zal wellicht in verband met die terugval hebben gestaan. Toch kreeg FC Twente vijf minuten vóór de pauze een unieke kans om op gelijke hoogte te komen. Gritter baan de zich toen op bekwame wijze een v/eg door Feyenoords afweer, maar bleek op het laatste moment te zelf zuchtig. In plaats van de volledig vrij staande Jan Jeuring aan te spelen, koos de rechterspits voor een „onmoge lijk" schot, dat over ging. Even later ging Twentes voorstop- per Niels Overweg opmerkelijk over de schreef in een duel met Nico Jan sen. Na enig duwwerk van Jansen, schopte Overweg de andermaal las tige spits brutaal tegen een knie. Na rust legde FC Twente, in het verlangen naar een beter resultaat, opnieuw accenten op de aanval. Ook Drost liet zich opmerkelijk veel in de TUNIS De Arabische voetbalbond is van plan te wereldbond, de FIFA. te vragen Israël uit te sluiten uit de strijd om het wereldkampioenschap, aldus is in Tunis meegedeeld. De vice-voorzitter van de Arabische voetbalbond. Abd'al Latief Semlali. zei tot journalisten dat men dit verleden week had besloten tijdens een vergadering in Riaad. in Saoedi-Arabië. De FIFA vergadert in 1978 in Argentinite en dan wil de Arabische bond het voorstel indienen. Het besluit, aldus Semlali. een Marokkaan, was gebaseerd op de resolutie van de algemene vergadering der V.N. waarin zionisme gelijk werd gesteld met racisme. De arabische bond. zei hij. wilde ook de FIFA voorstellen de arabische taal als een van de officiële „werktalen" te aanvaarden. Nico Jansen beslist de wedstrijd tegen FC Twente. Na een foutje van Epie Drost plaatst hij de bal over doelman Van Gerven. voorste linie zien. Maar het geluk bleef zich tegen de Twentse aanvoer der keren; vrijwel geen actie lukte hem. Na ruim een kwartier in de tweede helft beleefde de voormalige international tenslotte de „afgang" van een wissel. Trainer Spitz Kohn kon het geploeter van zijn aanvoer der kennelijk niet langer aanzien en bracht voor hem de jeugdige Piet Wildschut in het veld. Dat betekende nog meer pressie op het doel van Feyenoord. Want dat was de realiteit gedurende de complete tweede helft: FC Twente was constant sterker. Hoewel Feyenoord bij scherpe tegenaanvallen wèl twee dotten van kansen (Verheyen en Vreysen) ver morste. Daar stond echter veel Twents geweld tegenover. De beste kansen waren voor Jan Jeuring kopte voor een leeg doel mis en Gritter, die bij een goed schot een even be kwame redding van Treytel ontmoet te. Treytel redden Feyenoord trouwens tijdens die stormachtige tweede helft. De dit seizoen zo vormvaste sluit post van de Rotterdammers hield FC Twente in zijn eentje van een punt af, een punt dat Twente gezien de speel wijze zeker had verdiend. FC TWENTE—FEYENOORD 0—1 (0—1) 19: Nico Jansen 0—1. Scheidsrechter: Kei zer. Toeschouwers: 19.000. FC TWENTE: Van Gerven:: Van Ierssel. Overwe?. Drost (Wildschut-. Oranen; Thijs sen, Van der Vall, Mühren; Gritter. Jeu ring. Pahlplatz. FEYENOORD: Treytel: Schneider. Rijsber- gen. Van de Korput. Vos: Verheyen. De Jong, Van Deinsen; Kreuz. Nico. Jansen Vrejjsen. LONDEN (Reuter) De Amerikaan- Se tennisster Chris Evert bezet na het toernooi om de open Austra lische kampioenschappen in Mel bourne nog steeds de eerste plaats op de ranglijst voor dames. Evert, die 190 punten heeft, wordt gevolgd door Betty Stöve en Martina Navra- tilova, met ieder 160 punten. De Aus tralische Kerry Reid, de winnares van het toernooi in Melbourne, is zesde met ,130 punten. Ontslagen LONDEN Billy Bingham, de manager van de Engelse eerste divisievereniging Everton, is door het bestuur van de club uit Liver pool van zijn functie ontheven. De 46-jarige Bingham, die in het verleden ook manager van het Noordierse voertbalelftal is ge weest. had de laatste tijd veel kritiek te verduren gekregen op het aankoopbeleid. Vooral over de dure aanwinsten Bruce Rioch (overgenomen van Derby County) en Duncan McKenzie (van Ander lecht). Sinds Bingham drie jaar geleden bij Everton kwam, boek te de vereniging geen enkel groot succes meer. TENNIS In een toernooi In Adelaide is de nieuwe open-Australische kampioen, de Amerikaan Roscoe Tanner, met 3-6.4-6 uit geschakeld door zijn landgenoot Tom Gor man. Arthur Ashe verloor van Charlie Pas- sar eU: 6-7, 7-6. 3-8. VOETBAL Bologna uit de Italiaanse eerste divisie heeft trainer Gustavo Glagno- nl ontslagen. Aanleiding waren de slechte resultaten van de ploeg met als dieptepunt de nederlaag van afgelopen zondag tegen Inter Milan (1-5). Olagnonl's werk wordt overgenomen door zijn assistent Cesarino Ccrvellatl. Olagnonl Is zeer boos over zijn ontslag omdat hij erop vertrouwde dat er betere resultaten kwamen. HIJ zal zijn op volger wel een worst vinden. VOETBAL In Tel Aviv won Israel door doelpunten van Peretz en Damty met 2—0 van Bayern München. VOETBAL - Andy Gray van Aston VUla. topscorer In de Engelse eerste divisie. Is veroordeeld tot een boete van 75 pond. onge veer 320 gulden, wegens het tn discrcdlet brengen van de voetbalsport HIJ maakte na een doelpunt een beledigend gebaar tegen het publiek. De scheidsrechter zag het niet, maar er werd een foto gemaakt, waardoor de strafcommissie hem op het spoor kwam. VOETBAL Een subcommissie van de Engelse Labour partij heeft de minister van buitenlandse zaken, Anthony Crosland, ge vraagd zijn Invloed aan te wenden om een vriendschappelijke wedstrijd tussen Chili en Schotland in Juni In Santiago niet te laten doorgaan. De resolutie om de minister daartoe te bewegen werd met algemene stemmen aangenomen. ATLETIEK Aan de mini-marathon, die op 5 februari tegelijk met de Midwintermara thon in Berg en Bos bij Apeldoorn wordt gehouden, zullen zes vlsueel-gehandlcapten meedoen. Twee van hen zullen de negenUen kilometer lopen met behulp van een begelei der en een contactlijn, de anderen zullen zich oriënteren op geluld en felle herken- nings kleuren. AMSTERDAM De Internationale Schaak Federatie (FIDE) heeft gis teren het schema bekend gemaakt voor het kandidatentoernooi om de wereldtitel. Er worden in dit kandi datentoernooi vier tweekampen ge speeld. Het knock-out systeem wordt daarna verder volgehouden tot de uitdager voor titelhouder Anatoli Kaprov (Rusland) vaststaat. Een van de tweekampen wordt in Rotterdam afgewerkt. Het betreft de strijd tussen de Hongaar Lajos Portisch en de Deen Bent Larsen. De vermoedelijke begindatum is 26 februari. De tweekamp omvat in to taal twaalf partijen. Het prijzengeld is: 20.000 gulden voor de winnaar en 7500 gulden voor de verliezer. Over de meest pikante tweekamp, die tussen de oud wereldkampioenen Tigran Petros jan en Viktor Kortsjnoi bestaat nog een onzekerheid; waar gespeeld, gaat worden. Er staan twee plaatsen kandidaat: Luzem in Zwitserland en Ilgioco bij Florence in Italië. Een definitieve beslissing moet nog ge nomen worden. Viktor Kortsjnoi vroeg en kreeg vo rig jaar een verblijfsvergunning in Nederland. In interviews die hij daarna gaf stak hij niet onder stoe len of banken met name op Petros- jan gebeten te zijn. Pas kort geleden stemde de Russische schaakbond toe in een tweekamp waarbij Kortsjnoi betrokken was. Boris Spasski, ook een Russische oud-wereldkampioen, zal tegen de zin van de Russische schaakbond waarschijnlijk in Reykjavik tegen de Tsjech Vlastimil Hort uitkomen. Spasski verblijft op het ogenblik in Frankrijk, maar heeft voor hij ver trok aan de Russische autoriteiten moeten beloven niet deel te zullen nemen aan schaakwedstrijden. Overigens verloor Spasski juist in Reykjavik zijn wereldtitel aan de Amerikaan Bobby Fischer. De vierde tweekamp wordt in het Zwitserse Luzem gespeeld tussen de Braziliaan Enrique Mecking en de Rus Lev Poloegajevski. De twee kamp start op 27 februari. Alle tweekampen duren twaalf par tijen. Is dan geen beslissing bereikt dan worden steeds twee extra partij en gespeeld tot de winnaar bekend is. >r Koos Hamer STERDAM Jefim Tschulak, de 28-jarige hoofdaanvaller de Russische veelvuldige volleybalkampioen en Europa I-houder CSKA hoefde niet eens op de bank te zitten. Loek emstein, een van de beste aanvallers in het Nederlandse eybal kon met een zwaar geblesseerde enkel niet eens zich Istellen aan het publiek, voorafgaande aan de zaterdag in wijk gespeelde Europa Cup-wedstrijd voor landskampioe- van zijn ploeg Starlift/Blokkeer tegen de Russische gigant (maken. Zijn enkel moest zo vlak voor de wedstrijd nog een andeling ondergaan. Tschulak was ook geblesseerd, maar trainer-coach Valeri Klinger kon hem verder rustig langs de t laten. Het niet meespelen van Willemstein zou voor zijn g en zijn trainer-coach Pierre Mathieu een ramp geweest ri Klinger kon het niet meespe- ran een van Ruslands bpste aan- ■rs rustig afdoen: „Hij is gebles- i". Dat betekent dan zoveel als: hem tien anderen. Ook zonder lulak kon het allemaal best El- ieler in de Russische ploeg heeft vervanger. Die vervanging wordt laid door de omstandigheden ger. die eindelijk uit de schaduw zijn fameuze voorganger Juri lesnokov kon treden, maakt zich niet warm of koud bij. i tijd trainen drie uur per dag", aldus iger. die van 1957 tot 1968 zelf in IA speelde, „we hebben daarin tijd, alle mogelijke combinaties te nemen. Welk systeem we en hangt helemaal af van de tandigheden. Die omstandighe- kunnen door allerlei factoren aald worden. Daarbij is niet al- de tegenstander van belang, r ook de op dat moment geiden- spelregels. Wij behoren tot de kste ploegen ter wereld en ik wil lurlijk proberen de successen Tschesnokov voort te zetten". lesnokov is een begrip in de (ybalwereld. Zijn populariteit is root. dat de Russen hem op het ste congres van de internationa- l le volleybalbond in Montreal, voor stelde een van de vacant vice- voorzittersplaat^en te laten bezet ten. Of Tschesnokovs bestuurscapa- citeiten even groot zijn als die van zijn trainerschap moet natuurlijk worden afgewacht. Als trainer had hij in ieder geval een grote faam en wist vrijwel elk jaar met enkele nieuwe combinaties te komen. Ook hij bereikte dat in die drie uur trainen per dag. De grote vraag is natuurlijk wat onder drie uur trai nen wordt verstaan. Klinger over de besteding van die trainingstijd: „Naast volleybal besteden we ook veel aandacht aan voetbal, basket bal en atletiek. Een belangrijke plaats neemt bij voorbeeld ook de krachttraining bij onze training in." Studenten Dat zou allemaal meer in de richting wijzen die de CSKA-spelers aange ven: zes uur trainen per dag. Voor een militair team als CSKA niet on redelijk. Klinger weet dan te vertel len: „Er zitten bij ons zeven studen ten in het team." HIJ zal dat zelf het beste weten. De vraag blijft open wat hij onder drie Moment uit het eerste duel tussen Blokkeer en CSKA Moskou. Jan Warns slaat de bal langs Kondra (8) en Polischtschuk. uur training verstaat. Per slot van zaken kun je drie uur direct fysiek bezig zijn en een aantal andere uren aan je sport denken. Klinger, die nadat hij zijn actieve carrière in 1968 stopte, direct hulptrainer werd, wil in ieder geval internationaal bijblij ven. „Aan de werkelijke top is er niet veel verschil. De sterkste teams zijn die uit Tsjechoslowakije en Polen- Het verliezen of winnen wordt vaak bepaald door nevenfactoren die zich in een wedstrijd voordoen. Toch dacht ik dat we het sterkste team hebben. Per slot van zake werken we al een aantal jaren met dezelfde spe lers." Een waarheid als een koe. Een kleine uitzondering kan misschien ge- jnaakt worden voor de nu 19-jarige Alexander Sawln. Twee jaar geleden bij de finale voor de Europa Cup in Amstelveen was Sawin er al bij. Hij was toen duidelijk in opleiding. Hoe die opleiding was, is te merken aan zijn lichaamsbouw. Alhoewel in Amstelveen bepaald geen kleine Jon gen, was hij fysiek niet de sterkste. Dat zal hij nu ook nog wel niet zijn, maar zijn lichaamsbouw wijst er dui delijk op dat hij in de afgelopen twee Jaar bepaald niet alleen heeft zitten kaarten of alleen maar snoepjes heeft zitten eten. Automatisme „Allemaal het gevolg van die enor me krachttraining", aldus Sjaak de Vink die vroeger bij de Nederlandse landskampioen speelde en die zijn mening ondersteund zag door Peter Nottet, de fysio-therapeut bij de Ne derlandse volleybalkampioen. „Als je hoort wat die jongens allemaal moeten verstouwen en wat ze met die krachttraining een sprint en een sprongkracht krijgen, wel dan sta je versteld. Dan Is het ook wel logisch dat ze zo'n sterk blok hebben en dat ze in de verdediging elke bal kunnen pakken. Nee, laat ons dan maar trai nen zoals we het nu doen. Want het gevolg van hun bezig zijn, is wel dat alles automatisme geworden is." Peter Nottet, de oud-schaatser voegt daar aan toe: „Je kunt dat ook wel merken aan het gedrag. Het is allemaal in het kader van een be paald concept. Het gevolg is. dat ze eigenlijk geen spelvreugde kennen. ZEIST Het UEFA-team (16-18 jaar) dat woensdag 2 februari te Valencia tegen Spanje speelt voor de kwalificatie voor het Europees kampioenschap, heeft met 3-2 ge wonnen van het Nederlands militair elftal. Bij de rust was het 1-1. De wapendragers komen op woensdag 26 januari te Chateauroux in actie tegen Frankrijk voor de CISM- voorronden. Het score verloop in een aantrekkelijke wedstrijd was als volgt: 0-1 Monnee. 1-1 (strafschop wegens hands) Valke. 2-1 Schouwe- naar. 2-2 De Jong. 3-2 Brard UEFA: Hiele (Feyenoord) (Marvee. SVV). Zondervan (FC Den Haag) (Ophof. NEC). Filippo (UVS). Rid derhof (Feyenoord) (Broere. Feye noord). Brard (Feyenoord); Huis in 't Veld (Almania) (Bothmer. GW). Koenen (NEC). Valke (Sparta); Mo lenaar (Volendam) (Schouwenaar. Haarlem). Jans (PEC). Hendriks (NEC) (Van der Dungen. FC Den Bosch). MILITAIREN: Tukker (Cambuur); Wijnstekers (Feyenoord). Monnee (FC VW). Brandts (De Graafschap). Mellaard (Vitesse) (Van Veenendaal. De Graafschap); Meutstege (Spar ta). Poortvliet (PSV). De Jong (NEC); Bijvank (Volendam) (Korte. Go Ahead). De Kip (Haarlem). Van der Ent (NAC). TENNIS Tijdens een toernooi in Holly wood won Betty Stöve met 6-2. 6-0 van de Amerikaanse Mary Stroutbers Er was ee» verrassende nederlaag voor de Amerikaanse Rosemarle Casals tegen haar landgenote ChrlUen Shwa. 6-7. 2-6. (ADVERTENTIE) Dat was vroeger met het schaatsen net zo. Ze moesten bijvoorbeeld twee rondjes binnen een bepaalde tijd rijden. Als het ze niet lukte, dan kregen ze 25 strafronden te rijden. Nou, daar moesten ze bij ons niet mee aankomen. Het gevolg is wel, dat het op een enkele uitzondering na allemaal robotten waren. Technisch presteerden ze niets. Het was allemaal kracht en nog eens kracht. Het mooiste vond ik, dat ze uiteindelijk bij ons kwamen kijken hoe wij trainden. Terwijl wij in feite hun trainingswijze op een bepaalde manier hadden overgenomen." Sjaak de Vink, drie Jaar geleden met Blokkeer nog uitkomend in de Parij- se Europa Cup-finale tegen de Rus sische ploeg: „Zoals ze nu speelden, zag je geen enkele variatie. Het was allemaal volkomen uitgebalan ceerd. Dat ging ook zo precies, dat je je werkelijk afvraagt, of deze men sen wel plezier in hun sport hebben. Dat automatisme zou mij niet lig gen." Een mening die onderschre ven werd door Ad van de Velde, die aanvulde: „Dat hoge springen van ze maakt het vooral aan het net enorm moeilijk, vooral als ze je steeds op dezelfde manier pakken." Omschakelen Valeri Klinger is het met die bewe ringen niet helemaal eens. De Rus sische sportofflcier daarover: ..Na tuurlijk spelen we niet een systeem. In deze wedstrijd moesten we omschakelen. Dat kwam door het spel van Blokkeer. Het verraste mij dat dit team zo enorm vooruit ge gaan is. In het begin maakten wij gebruik van de staffelaanval. maar bleek dat die Nederlandse ploeg dat ook beheerste en er bovendien in slaagde ons op de juste manier te bestrijden. Toen moesten we wel anders spelen. Overigens zullen we in de volgende wedstrijden wel laten zien, dat we over talloze combina ties kunnen beschikken." Misschien kan Klinger zijn spelers er dan ook nog bij laten lachen. Gehoord van een Surina mer "Als ik later nog eens op de wereld terugkom, dan graag als hond in Holland". Gezien: een blinde die zijn geleide hond met zijn stok een fikse aframmeling gaf. Het hondse bestaan anno 1977. Verstoten door de Tros, geweigerd door de PvdA, praat de econoom, publi cist en dakloos amateur- politicus prof. Heertje, over de toekomst van onze economie en zijn eigen politieke toekomst Prijzenslag tussen su- pergruttersbetaalden wij vorig jaar teveel Koude oorlog in Libanon: het slot van Dick van de Pols serie reisreportages Lief de en revolutiede drie vrouwen achter Mao "Groeten uit Haarlem": tentoonstelling zonder kapstok Whisky en film: Humphrey Bogart sterft nooit Minder waardigheidscomplex Jan Mulder bij Feyenoord- FC Utrecht Bon voor proefabonnement 5 weken de Tijd voor 5 gulden. Zonder postzegel zenden aan de Tijd. Antwoordnummer 6. Amsterdam Betaling na ontvangst van acceptgiro Overal te koop: I 2.25 j^bonnementen: tel. 020 -

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13