n E Hetdal der Craddocks Ana-Maria Ver# Radio- en televisie 'programma's Estel kan capaciteit maar voor 70% benutten Gave Elckerlyc het weer Koudegolfje Wintersport FERDINAND Even puzzelen MAANDAG 10 JANUARI 1977 RADIOTTV/WEER TROUW/KWARTET 4 \N( Deze rubriek wil ik beginnen met bewonderaars voor onze Middelnederlandse moraliteiten te attenderen op een gave vertolking van de Elckerlyc als hoorspel. Vanavond om tien uur zendt de NCRV dit beroemde abel spel uit in de regie van Johan Wolder. Sinds 1967. toen hij Lanseloet van Denemarken voor de microfoon bracht, los de Elckerlyc zijn achtste produktle van een Middelnederlands spel. Zijn kennis van de oude en zo beeldende taal is merkbaar in de vloeiende expressies van de vertolkers. In uitspraak en beklemtoning is gestreefd naar het zxo goed mogelijk verstaanbaar maken van begrippen die niet meer tot onze omgangstaal behoren. Toen ik het spel vorige week beluisterde, viel het mij weer eens op. dat wij. in vergelijking met die tekst uit de 15de eeuw. onze taalschat niet alleen inkrimpen, maar ook verarmen. Het is dan ook een goede zaak dat de NCRV deze spelen op banden of cassettes beschikbaar stelt en dat het middelbaar onderwijs daarvan op ruime schaal gebruik maakt. Tussen de goede vertolkingen van bekwame medewerkers die vaker onder leiding van Wolders een abel spel hebben gerealiseerd, trof mij de gevoelige, warme toon waarmee Els Buitendijk de Duecht verklankte. Overeenkomstig de bedoelingen van de onbekende schrijver, immers hij liet Elckerlyc door iedereen verlaten, uitgezonderd door de Deugd, die hem mocht bijstaan toen hij voor God moest verschijnen. Ik hoop. dat de activiteiten van de literaire radio-afdeling van de NCRV anderen ertoe zal inspireren deze ook voor onze tijd nog geldende spiegels op het televisiescherm te brengen. Terug naar de kijkkast. Een produktle met een allure die helaas zelden wordt gedemonstreerd, ging gisteravond van start. De serie over door Ton Hydra Nederlanders sedert de oertijd werd geopend met een terugblik op hun strijdmacht. Ik heb de uitzending met belangstelling gevolgd, en vastgesteld dat alleen al over dit onderwerp wel vijftien programma's zijn te maken. Men moest nu volstaan met het aanstippen van enkele hoofdlijnen van dit deel van onze geschiedenis. Gevolg van deze vluchtigheid was natuurlijk dat veel werd weggelaten waardoor bovendien wel eens een scheef beeld ontstond. Over de Tweede Wereldoorlog en de mate waarin verzet werd geboden, zei Hans Tiemeyer dat de bevrijding van anderen moest komen. Alsof een ongewapende verzameling burgers de Duitse Wehrmacht en de op moorddadige wijze repress allies nemende geheime politie had kunnen verjagen. Een beetje wantrouwend geworden, dacht Ik bij de slotscène aan een dubbele bodem. Er werd gepleit voor het recht van gewetensbezwaarden. Dat mag uiteraard, maar niet door NOS-voorzit ter Jurgens in beeld te brengen in een functie die hij niet meer uitoefent. Zaterdag heb ik genoten van de door Pola en Doeve gecreëerde fabel over het loonconfllct. De waarschijnlijk tot dovemansoren gerichte moraal hield de wijsheid in. „Niets is ter wereld minder schrander, dan zelfmoord plegen op elkander". Generaal-majoor b.d. Van Elzen zei in Hier en Nu dat uitspraken van een overgelopen KGB-splon niet tot de indianenverhalen mogen worden gerekend. Dan wordt het de hoogste tijd om de honderden landgenoten te gaan ontmaskeren die volgens de gewezen spion voor Rusland werken. OBEUX CO door hans de jong De natuur gaat het in december begonnen ritme (een weekje vorst, daarna weer dooi) blijkbaar in de huidige maand voortzetten. Dinsdag en woensdag zullen hier en daar weer hagel en natte of droge sneeuwvlokken door de straten stui ven. Bovendien doemt in een iets latere fase de toestand met lichte vorst in de nacht weer op. Of het net als in de vorige maand weer zal uitlopen op jnatige vorst en strenge. als de voorwaarden: een flink pak sneeuw, windstilte en helderheid vervuld zijn, is nu nog niet te zeggen In Engeland wordt al wel weer ge sproken van strenge vorst. Het is een depressie bij Zuldwest- Noorwegen geweest, afkomstig uit Groenland en sterk uitdiepend via IJsland op weg naar Denemarken gaande, die ons de kou-inval op de hals doet halen. Aan de achterzijde van het minimum wordt momenteel met stormsnelheden verse hoeveel heden koude lucht rechtstreeks uit het Poolgebied in de richting van de Noordzee en de Britse Eilanden aan gevoerd. Op IJsland en in een iets latere fase ook op de Faröer woedden gisteren al sneeuwstormen, in het Schotse bergland zal het weer vandaag ook erg onaangenaam worden als de ver wachte „Blizzards" (sneeuwstor men) zich ook daar gaan uitleven. Een complicatie vormt echter wel de ontwikkeling van een afzonderlijke nieuwe depressie. Volgens de com puters zal dit minimum rond het middaguur betrekkelijk dicht ten noordwesten van Den Helder liggen (988 mb) en dit vertraagt de komst van de winterse lucht. Pas als dit tweede minimum gepas seerd is. kunnen zich in onze omge ving buien ontplooien en dat zal dan dinsdag en woensdag vermoedelijk zijn. sommige zullen vergezeld wor den door een winterse lading. Eind vorige week heb ik herhaaldelijk melding gemaakt van een zeer krachtig hogedrukgebied bij Ier land. Dat is niet verder op komen zetten, maar verwijderde zich juist in zuidwestelijke richting, afne mend tot 1020 mb. Tegelijkertijd groeide uit het gebied met hoge ba rometerstanden in Noordoost- Groenland (vrijdagmiddag nog 1032 mb) een volwassen maximum van maar liefst 1055 mb. U zult begrijpen dat dit de intensiteit van de kou- inval op hogere breedte belangrijk heeft doen toenemen. Dit maximum echter verplaatst zich in west- oostelijke richting en wordt vanmid dag al weer ten west-zuidwesten van IJsland verwacht, afgenomen tot 1047 mb. Merkwaardig genoeg was op 5000 meter hoogte de tempera tuur boven de zuidpunt van Groen land hoger (minus 18 graden) dan op hetzelfde niveau boven de Azoren (-20) en de noordwestpunt van Span je (-21). Voor de opbouw van een bruikbare elfsteden-ijsvloer is dit „Groen- landse" weertype niet zo geschikt. Het winterse weer wordt te veel ge stoord. Bovendien kennen we maar al te goed, laatstelijk nog in decem ber, speciaal in Friesland de kwetsbaarheid van de vorsttoe- stand door een van noordoost naar noordwest terugdraaiende wind. Dat wordt een zogenaamde dooi om de noord genoemd. In een oogwenk wijst de thermometer in Leeuwar den en omgeving dan weer drie tot vijf graden boven nul aan. Boven het relatief warme Noordzee water (vijf tot zes graden) is weer eens een of andere regen- en sneeuwstoring ontstaan. Hoe het al lemaal ook komt met het weer: inte ressant zal het wel weer eens kun nen worden voor de „sneeuwonder- zoekers" van de werkgroep van de Nederlandse Vereniging voor weer- en sterrenkunde. Oudere mensen zien het juist helemaal niet zitten met al die sneeuw, kou en gladde wegen. Ook de oud-schoolmeester Bosga (79 jaar) uit Lippenhuizen, met wie ik zaterdag jl. in „Weer woord" een gesprekje had, ver trouwde mij toe liever een dikke mist te zien hangen dan 20 graden vorst te moeten doormaken. Zo zie je maar weer eens hoe uiteenlopend de belangen liggen in ons kleine landje. Uit het noordwesten wordt vochtige en vrij koude lucht aangevoerd. Daaruit valt sneeuw. Sinds zaterdag is de sneeuwval in het Alpengebied toegenomen met vijf tot vijftien cm. Een verdere aanwas wordt ver wacht. De temperatuur op ,1500 me ter hoogte bedraagt nu -vier tot -acht graden Celsius. c Dargaud SA 1976 Tekst: Goscinny Tekeningen: Uderzo SMIDJE VERHOLEN, Concurrentiepositie slechter IJMUIDEN Op de basis van de orderportefeuUle voor het /ADVERTENTIE) Wel, lieve lezers. Alfredo Capsoni gaat u nu een treffend staaltje ver tonen van de methodes, die een ge slepen iemand zo al kan toepassen om zijn ster in het leger snel te doen rijzen. Toen zijn jeep eenmaal was weggereden, mompelde hij arglistig: „Dat is de kans van je leven. Alfre do!" En toen begon hij met krach tige hand een aantal winkelhaken in zijn uniform te scheuren, dewelke zijn elleboogjes en knietjes blootlie- ten. Vervolgens wierp hij zich in een grote plas water, die daar op de weg lag, want het had in Campanella •w V* tW i:4A Debuut van een jong, uitzonderlijk natuurtalent: pjanoconcerten van Mozart (no. 8 in C) en Haydn (in D) met het Rotterdams Philharmonisch Orkest olv. Edo de Waart LP 18,25 Minicassette 19,25 I phonogram eerste kwartaal van 1977 zal de capaciteit van ESTEL NV (Hoogovens-Hoesch) gemid deld slechts voor 70 procent benut kunnen worden. Voor sommige wlaserijen ligt dit percentage nog lager. Op het ogenblik wordt op alle ni- veau's bij ESTEL (in totaal ruim 70.000 werknemers) geïnventariseerd hoe de voor januari en februari in te voeren werktijdverkorting in IJmui den en Dortmund het beste uitge voerd kan worden. In de loop van januari zal hierover met de onderne mingsraad en de vakbonden verder overleg plaatsvinden. Dit zei de nieuwe voorzitter van de raden van bestuur van ESTEL en Hoogovens, drs J. D. Hooglandt, vrij dag in IJmuiden tijdens zijn nieuw jaarstoespraak. ï)rs. Hooglandt is over de verdere ontwikkeling van de economie in het algemeen „toch wel gematigd opti- mistisch". Hij meent dat in 1977 een langzaam verder conjuncturee, her stel zal geven. De meeste recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek lijken deze verwachtin gen te bevestigen, zo merkte hij op. In hoeverre echter ook de Westeuro- pese staalindustrie bij deze econo mische ontwikkeling gebaat zal zijn is volgens de topman van Estel een geheel andere vraag. De schomme lingen in de totale economische be drijvigheid werken met enige vertra ging en soms zeer ongelijkmatig juist enkele dagen geregend. Sparte lend en trappelend bleef hij daar enige minuten liggen en hij verspil de minstens evenveej energie als een kanaalzwemmer, die van Calais naar Dover probeert te komen. Toen hij tenslotte uit de plas kwam,, legde hij de laatste hand aan zijn toilet door zijn fraaie helm op de grond te leggen en deze door middel van een aantal ferme trappen van enkele opvallende deuken te voor zien. Nu begaf de listigaard zich op weg naar de berghelling, waar de bergjagers van kapitein Vittorio Ca- calobbo zo prachtig in gecamou fleerde egelstellingen lagen. Hij speelde zijn spelletje goed, de glad janus, want iedereen, die hem zag, moest wel denken, dat hij op het punt stond van uitputting in elkaar te storten. „Ka ka kapi tein stamelde Alfredo tegen zijn meerdere, die uit veiligheidso verwegingen dekking had gezocht in een kundig gemaakt loopgraafje. „Ka kapitein de oorlog is v voorbij. Ik ben doo doorge drongen tot die diep in de v v vijandelijke linies en ik heb een einde aan de rrommelzooi gemaakt door op de staalmarkt. Vooral de gevoeligheid van de staalindustrie voor de investeringsactiviteiten en de schommelingen in de voorraadni- veau's zijn daarvan de oorzaak Daarbij komt nog. dat een aantal staaiverbruikende sectoren (scheeps- en machinebouw en de bouwnijverheid) in ernstige moei lijkheden verkeert. Des te teleurstellender was het toen na de zomermaanden bleek dat de aarzeling in het herstel van de con junctuur zich opnieuw versterkt op de staalmarkt deed gelden. De vraag nam af, de voorraden bij verbruikers en handelaren verminderden en de invoer vanuit Japan, Spanje en de Oostbloklanden nam sterk toe, waardoor ook de prijzen weer begon nen af te glijden. Bij een aantal produkten zijn de veliesmarges al weer even groot als in 1975. „We moeten helaas constate ren dat er voor de staalindustrie sprake is van een tweede, diep con junctureel dal dat ook wel als een „crisis in de crisis" wordt betiteld." Voor de middellange termijn ziet drs Hooglandt twee belangrijke vraagstukken. In de eerste plaats wordt ESTEL geconfronteerd met de moeilijkheden bij enkele metaal verwerkende sectoren, die niet al leen conjuntureel van aard zijn, maar ook structurele aspecten heb ben Drs Hooglandt maakte zich echter ernstiger ongerust over het feit dat de berekningen steeds duidelijker aantonen dat de concurrentiepositie van de gehele Europese staalindus- ,trie dus ook van ESTEL ten opzichte van Japan en de V.S. is verslechterd. SPECIAAL De tijd staat even stil bij Deventer, waar de film ,,Een brug te ver" is gemaakt. Ned. 1/20.27 Na de Onedin Lijn (20.25) volgt Koning Klant. Ned. 2/21.15 Vier kandidaten zingen en acteren voor een plaats in de finale van het door de NCRV georganiseerde Internationale Operaconcours. Ned. 1/21.50 Achter het Nieuws verzorgt de belichting van actualiteiten. Ned. 2/22.10 Het is Peter Schier- Gribowsky gelukt, topfiguren uit de ondoorzichtige wereld van Zwitserse bankiers voor de camera te krijgen. Ook werd een blik gegund achter de scher men van de goudhandel. Duits. 1/21.45 Over de resultaten van vor ming en scholing voor vrouwen gaat het in Plein Publiek. Hilv. 2/09.00 In wat waarschijnlijk zijn laatste opname is, speelt Arthur Rubinstein met het Israëlisch Filharmonisch Orkest het eerste pianoconcert van Brahms. Hilv. 2/20.05 RADIO VANDAAG HILVERSUM 1 (SM m en FM-kanalen) TROS 7 00 Nieuws. 7.02 <S> Rustig bijko men 7 30 Nieuws. 7.41 (S) Aktua- ochtendeditie 830 Nleows «.36 Gymnas tiek voor de huisvrouw. 8.45 tS) Kom er maar eens bij: klassieke muziek en gesprek. 10 00 <S) Sphinx, programma voor haar en hem 10 30 Nieuws R.V U (HeDsrheppen- de ambachten. Achtergronden over de ver dwijning van oude ambachten VPRO" 12.00 Piet Ponskaart presenteert, gevarieerd pro gramma. <12.26 Mededelingen voor land- en tuinbouw 12.30 Nieuws.) 13 30 (S) Muziek. De wereld van muziek en geluid op zijn kop of andersom 15 00 Permanent Wave pro «ramnu voor de vrouw. 15-30 Nieuws. 15-33 (S) Nova Zembl*. met een hoorspel EO 16 15 (S) De EO deze week. 16.20(S) Lichten uitzicht- liederen en gesprek 17 06 <S> Eigen wijs. kleulerpro gramma. OVER HEIDSVOORLICHTING 1720 Tekst en uitleg. Een uitzending van het ministerie van O en W 1730 Nieuws EO 17 32 <S> Klankbord 18 00 (S) De Trekvogels lichte muziek P P 18 18 Uitzending van de Rooms Katholieke Partij Nederland. 18 30 Nieuws EO: 18 41 (S) De grote opdracht lending, evangelisatie en christelijke hulpverlening 10.00 (S) Ronduit muzikaal en informatief programma voor jongeren 19 40 iSl De Bijbel open bijbelstudie 20 00 (Sl Ga cr eens voor zitten: ©ntmoeüngspro gramma. 21.15 fS) Avondsluiting NOS 21 30 (S) Openbaar kunstbezit 21 40 Voor blinden en slechtzienden 21 55 (S) Tambu informatie en verzoekplaten voor Antillia- nc n 22 25 Bond zonder Naam. 22 30 Nieuws NCRV 22 40 (S) Hier en nu VERONICA 22 55 (Sl Muziek en informatie 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM II (402 m ea rM kanalen. NCRV 7 00 Nieuws 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Vandaag maandag, gevarieerd programma (8 00 Nieuws. 8.11 Hier en nu> 8 30 Het levende Woord. 8 35 Te Deum Lau- damus gewijde muziek. 9 00 Plein publiek. (9 35 Waterstanden) 11.00 Nieuws. 11.03 Plein muziek. 12 00 Het nuttigen van etenswaren is toegestaan: lunchprogram- ma 13.00 Nieuws. 1311 Hier en nu Aansl Kunst en vliegwerk. 13.30 Onder schooltijd. NOS: 14.30 Boerenbont. 14.50 Den Haag de/e week. 15.00 Kijk op het buitenland. NCRV- 15 30 NCRV-Leerhuis- leesoefenin gen in de Bijbei. 15.42 Een goed kwartier 16 00 Nieuws. 16 03 Rozegeur en prik keldraad. gevarieerd programma 17 55 Me dedelingen. 18 00 Nieuws. 18.11 (S) Hier en nu Aansl.: Makro sociaal-economische ru briek 18 40 (Sl Muziek invnje tijd 19 45 <S> Met uw instemming: lied van de week en meditatie. 20 00 Nieuws. 20.05 (S) De laatste opname van Arthur Rubinstein: klassie ke muziek 21.00 (S) Klassieke pianomuziek 21 35 fS) Literama. 22.00 (S) Den Speyghel der salicheyt van Elckerlyc. een Middelne derlandse moraliteit NOS 23.00 (S) Met het oog op morgen, met om 23.05 Aktualiteitc- noverzicht 23.20 Den Haag vandaag 23 52 Even ontspannen voor het slapen gaan. yo ga 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM III (445 m eo FM-kanaleni KRO 7 02 (S) Drie op je boterham, muziek en informatie voor de werkmens. AVRO 9 03 (S) Pep-op-dne: een goed begin. 10 03 (Sl Arbeidsvitaminen: verzoekplatenpro- gramma. 11 03 Radiojournaal II 06 (S) Drie draait op verzoek Postbus 700 12 03 (S) Drie tussen de middag Joost mag niet eten 14 03 Radiojournaal 14 06 (S) Pop-Kontakt I de Hilvisser 15.03 (S) Pop-Kontakt II: Muziek met MeU 16 03 (Sl De Hnmeester met o a. de Telefoon-Top-5. <17.03-17.06 Ra diojournaal.) NOS- 18.03 De Vacaturebank. 18.10 (S> NOS-maal AVRO: 19 02 Let's twist again. 20.02 Radiojournaal 20.05 (S) Su perclean Dreammachine. 21.02 (S) De Nege- n-uur-jazz-show. 22 02 Radiojournaal. 22.05 (S) Blues, ballads beat 23.02 (S) Candle lightshow (0.02-0 05 Radiojournaal. 1.02-7 00 (S) n Nachtje AVRO HILVERSUM IV (FM-kanalen) VARA 7 00 Nieuws. 7.02 (S) Groot en klein kamer- en orkestmuziek. 9 00 Nieuws. 9.02 Kinderen een kwartje'' programma over school en thuis. 9.27 Wonen, verschil tussen huis en thuis. 9.50 Schoolradio. 10.00 (S) Maak eens nader kennis met .11.30 (S) Cello en pia no. 12.25 Zo klonk het vroeger: Frans opera concert. 14.00 Nieuws. 14.02 Keuren en kie zen een programma over ons koop- en leefgedrag. 14 30 Dichters thuis. 15.00 (S) Muziek van Nederlanders. 15.45-17.00 (S) Spaanse kamermuziek. TV VANDAAG NEDERLAND I 18.45 NOS: Bereboot 18.55 Journaal 19.05 NCRV: Mmi-voetbal-show 20.00 Vluchtroute, tv-sene 20.27 Oe l»)d stond even Stil 21.35 NOS: Journaal 2150 NCRV: Internationaal Opera Televisie Concours 23.00 Ane Besrebreurtje. interview 23.20 NOS: Journaal NEDERLAND U 18-45 NOS: TV-informatie voor Surinaamse 18.55 NOS: Journaal 19.05 VARA: Addams Family, tv-serie 19.30 Dal ik dit nog mag meemaken. 20.00 NOS Journaal 20.25 VARA: De Onedm U|n. tv-sene 21.15 Koning Klant 21.40 leder zijn deel. comedy-serie 22.10 Achter het nieuws 23.00 SOCUTER A: Cerro de Pasco. korte Mm 23.10 NOS: Journaal Claire Derwent was plotseling uit zijn leven verdwenen, voorgoed naar het scheen. Een briefje, dat hij door Ikey naar De Bovenste Vallei liet brengen, bleef onbeantwoord, even als een tweede boodschap. Toen kreeg hij te horen dat Claire een paar dagen na het feest op reis was gegaan en dat ze een tijd weg zou blijven. Rose deelde hem dit mee in een nietszeggend briefje, waarin niet stond waar Claire heen was en waarom ze op reis was gegaan. Paul liep brommerig naar mrs Handcock en beklaagde er zich over dat iedereen blijkbaar nodig op jacht moest, dat hij er zich op ver heugd had in de Teazel te vissen en met de meute het dal van de Sorrel af te jagen, maar dat iedereen die hem gezelschap had kunnen hou den, van het toneel verdwenen was. Rudd zat in Portsmouth, Grace Lo- vell in Londen en Claire Derwent, die beter had moeten weten, was Joost mocht weten waar. Mrs Handcock was vreselijk aardig. „Et benne nou eenmaal rare tije, mr Craddock". zei ze. „In me jonge jare wasset anders. Me ginge nooit van huis, behalleve als ter jaarmarrekt was, in Paxtonbury, of asset feest was op de zondagsschool in Whin- mouth. Maar nou gane ze der alle maal vandoor, hierheen, daarheen en as u et mijn vraagt komp et allemaal door die trapdinge." Mrs Handcock had een afgrijselijke hekel aan fietsen en vertikte het, ze anders te noemen dan „trapdinge". Volgens haar vormden ze een bron van onrust, vooral omdat er telkens meer kwamen. „Let op, sir, der komp niks goed van", placht ze te zeggen. „Hep een man voor niks twee voete an ze lijf? En as tie te moei is om te lope, ken ie ommers op dat beest met vier pote klimme dat in de stal staat? Werom motte der dan van die lilleke ijzere trapdinge kome? As de mannen derop rije is- set al erreg genog, maar der rije ook meissies op en dan komp alles te zien wat derop en deran zit. As me dochter et zou perbere liet ik der alle hoeke vannet huis zien." Die bedreiging sneed geen hout, want mrs Handcock was al jaren getrouwd met de ruige, gebogen tuinman Horace Handcock, zonder- R. F. Delderfield ..De Boeke'i). Baarn" dat er ooit kinderen waren geko men. Ze troostte zich ermee, haar man te eerbiedigen. Ze aanbad hem en schreef hem geheimzinnige krachten toe: hij kon waarzeggen, beweerde ze. Dat deed hij nooit in het openbaar, maar wat hij te zeg gen had spuide hij tegen zijn vrouw, die er wel voor zorgde dat zijn in zichten de weg vonden naar hun omgeving. Paul bemoeide zich in de eenzame herfstmaanden veel met mrs Handcock en kreeg dus allerlei griezelige voorspellingen te horen over alles en nog wat: de marine van Kaiser Wilhelm, onderzeeërs die bij de oorlog werden ingezet, de toe komst van het Huis van Afgevaar digden, de vrouwenemancipatie en de grootste bedreiging van het maatschappelijke leven: de trapdin- gen. Intussen groeide zijn genegen heid voor de praatgrage dikke schommel die hem ontzettend ver wende, vooral nu Rudd, voor wie ze al evenveel respect koesterde als voor haar man, hem noodgedwon gen ln de steek moest laten na hem slechts een paar maanden te hebben ingewerkt. Ook had Paul nu de tijd. meer aan dacht te schenken aan zijn bescher meling Ikey Palfrey. Het viel hem op dat de jongen zo meegaand was en zo gehoorzaam. Maar gekke gezich ten trekken, dat kon hij, en de echt Londense-humor raakte hij ook niet kwijt Soms deed hij, om Paul aan het lachen te maken, lord Gilroy, dominee Bull of de uitgestreken Chivers na. Niets scheen aan zijn bijdehante ogen te ontgaan. Paul vond het jammer dat hij niet had schoolgegaan en zond Ikey daarom een paar weken na het bal naar Mary Willoughby's school. Eerst was Paul bang dat Chivers het niet zo prettig zou vinden, maar de man bleek erg op Ikey gesteld te zijn en stond met opzet op dagen, dat er veel te doen was, een uur vroeger op en ging 's avonds een uur later naar bed, opdat Ikey niet van school zou hoeven te verzuimen. Deze bleek daar bijzonder goed op zijn plaats te zijn. Hij bleek vooral belang te stel len in lyrische gedichten, aardrijkskunde en in geschiedenis. Ze leende hem boeken, die hij mee naar huis nam en bij het licht van een lantaren op zijn hooizolder van A tot Z doorlas. Eerst waren dit boeken van Ballantyne, Marryat en Henty, later echter De Graaf van Monte Cristo, en werken van Defoe, Scott en zelfs Dickens. Wordt vervolgd i 7 3 3 4 5 6 7 S 6 1 8 9 *3 9 KJ Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. worsteling, 2. zangstuk, 3. insekt, 4. zonnescherm, 5. aanspreking van koning of keizer, 6. plaats in Algerië, 7 verzachten, 8. loon. 9. zijtak Elbe, 10. Romeins keizer. Oplossing van vorige puzzel 1. t. 2. os, 3. Pan. 4. ader, 5. Artis, 6. sander. TOPAAS

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4