1 Isolatie woningen moet gasverbruik verminderen 3 Opstelling ondernemers past Commissaris Maigret in Nederland n de jaren dertig", zegt Kok Prijscompensatie breekpunt ZO DOE JE DAT. Aardgasprijs is hier hoger dan in buitenland Jeugdige opvarende van schip vermist Bedrijven vrezen terugloop van winsten 5= Mett januari- nummervan Grote order gaat naar Zwitserland NCRV van plagiaat beschuldigd IIJDAG 7 JANUARI 1977 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 or, "ran onze sociaal-economische redactie a AMSTERDAM ..Het totale van de werkgevers tegen redelijke prijscompensatie ïi.voor de werknemers en tegen jn vermaatschappelijking van het k-bedrijfsleven kan de ar beidsverhoudingen in ons land ÏJJvoor jaren verpesten". Deze op- n merking maakt de voorzitter s, van de Federeatie Nederlandse ie Vakbeweging, Wim Kok in het '8 FN V-blad „De Vak- bondskrant". :ok vindt het ondenkbaar dat de irkgevers rekening zouden houden iet een volgende fase. waarin ruim- is voor echte CAO- inderhandelingen en voor het mee werken aan maatschappelijke her- ormingen. Hij vindt dat de huidige ipstelling van de ondernemers past n de jaren dertig en voorbijgaat aan Ie maatschappelijke werkelijkheid. vreest hij op langere termijn een sociaal klimaat van verzet en ver vreemding. „En dat is een beroerde zaak die de economische en maat schappelijke gezondmaking, die we de komende jaren nastreven kan be moeilijken", vindt hij. Kok: „Ik heb werkelijk de indruk dat de werkgevers bezig zijn hun hand te overspelen. Als je nu toch ziet hoe de vakbeweging een arbeidsvoorwaar denbeleid kiest dat eraan wil bijdra gen het economisch draagvlak van de gezamenlijke ondernemingen te verstevigen mag je toch op zijn minst serieuze onderhandelingsbe- Af Dakken reidheid bij de werkgevers ver- wachten. zoekt, maar ze de vakbeweging wor den opgedrongen. De ondernemers willen door een bot „nee" op alles wat de vakbeweging voorstelt hun zin keihard doordrukken is zijn me ning. Daar maken ze volgens de FNV-voorzitter een fatale vergissing mee met ernstige gevolgen voor de arbeidsverhoudingen in ons land. Want Kok kondigt aan dat ook in moeilijke tijden met hoge werkloos heid de vakbeweging de strijd niet uit de weg zal gaan bij de belangen behartiging van de werknemers. iehalve cao-conflicten binnenkort Wij willen als FNV-bonden een be scheiden werkelijke loonsverhoging, maar zolang de ondernemers in 1977 een prijscompensatie weigeren ko men we aan onderhandelingen daar over niet eens toe. Dat moet uidraai- en op conflicten". Kok zegt dat de vakbeweging die conflicten niet Kok verwijt de werkgevers voorts dat ze de kostenontwikeling in het bedrijfsleven willen opschroeven door een verworven recht als de prij scompensatie van de werknemers af te pakken. Verder vindt hij dat ze de economische problemen willen af wentelen op de ruggen van de zwak keren. zoals de ontvangers van socia le uitkeringen. Vervolg van pagina 1 'of. Albeda. die de CAO- inderhandelingen in de bouw heeft ?leid als onafhankelijk voorzitter, idt het conflict over de prijscom- insatie ook een zaak voor centraal iverleg in plaats van via de be- Irijfstakken. Albeda heeft arbitrage jesuggereerd. Een onafhankelijke Igroep) scheidsrechter(s) Zou dan de loop moeten doorhakken, waarbij rakbonden en werkgevers de uit- lomst zonder meer accepteren. In de bouw is dit idee door de vakbonden al afgewezen. Minister Boersma herinnerde giste- ren aan een eerdere uitspraak van hem dat „We, waar invloed kan wor- t iden uitgeoefend en bemiddeling kan n worden verleend, langs welke weg !dan ook, dat stellig niet zullen nala- s !ten". Als de werkgevers zeggen dat ze gewoon het geld niet hebben om automatische prijscompensatie te 1 garanderen, moeten ze ook incalcu-- i leren de schade die de bedrijven 1 kunnen oplopen als er grootscheepse arbeidsonlust zou ontstaan, aldus de - minister. Metaal Bij de metaal-CAO vroegen de werkgevers gisteren aan de vakbon den of er te praten viel over „modali teiten" voor de prijscompensatie. De vakbonden reageerden daarop posi tief. maar de werkgevers vertelden niet aan wat voor modaliteiten zij dachten. Wat er ook voor modalitei ten zouden worden afgesproken, al dus werkgeversvoorzitter Prins, in- I voering ervan kan niet eerder dan voor 1978. Voor 1977 is er gewoon het geld niet voor automatische prijs compensatie, in welke vorm ook. De vakbonden daarentegen stelden eve neens dat nieuwe modaliteiten niet eerder dan volgend jaar zouden kun nen ingaan, maar dat in elk geval voor 1977 de oude prijscompensatie hersteld moet worden. Prins verweet de vakbonden dat zij maar over één punt wilden praten, namelijk die prijscompensatie. Hij vroeg zich af waarom de bonden dan allerlei andere voorstellen hadden ik ingediend, zoals over invloed op in- w [vesteringen en personeelsbeleid, en 5t meer vrije tijd voor oudere werkne- 1 mers.*„Ik ben teleurgesteld. Dit heb ik nog niet eerder meegemaakt. Er is niet alles gedaan wat mogelijk is om te zoek naar oplossingen." W. Wamsteeker, leider van de vak- bondsdelegatie, gaf er daarentegen DEN HAAG - De Nederlandse Stikstof Maatschappij, een van de grote kunstmestproducenten in ons land, kan als gevolg van de enorm gestegen prijs van aardgas eigenlijk niets meer doen. Zo klaagt de algemeen directeur, ing. J.M. Boudewijn, in het blad van de Vereniging van de Neder landse Chemische Industrie. De Nederlandse Stikstof Maat schappij kan niet meer concurre ren, doordat het aardgas in Ne derland duurder is dan in omrin gende landen. In het afgelopen jaar is de aardgasprijs, die het grootste deel van de kostprijs uit maakt, met ongeveer 46 procent toegenomen. In 1976 was het financiële resul taat nog maar de helft van dat van 1975 en in 1977 is een verdere daling te verwachten. de werkgevers de schuld van dat nauwelijks over ander zaken dan de prijscompensatie is gepraat. „Geen basis" Toen de werkgevers niet ingingen op het vakbondsaanbod te praten over modaliteiten voor de prijscompensa tie „was onze ^conclusie dat er geen basis is voor verder overleg," aldus Wamsteeker. L. Ester (industriebond CNV) voegde eraan toe dat nu in elk geval het „fabeltje uit de wereld is als zou de vakbeweging niet willen praten over de prijscompensatie". Ook voor de FNV-bonden is die com pensatie geen heilige koe. Ester sloot zelfs niet Uit dat de vakbeweging uiteindelijk zou kunnen instemmen met andere vormen van de compen satie nog voor 1977, bij voorbeeld vanaf 1 juli. „Je moet nooit .nooit' zeggen in zulke zaken," zei hij desge vraagd. Prins wilde in het CAO-overleg wel praten over een wat groter loonaan- bod. De metaalwerkgevers boven 2,25 procent, hoewel de centrale werkgevers al 3.5 procent hadden geboden. De vakbondseis komt, uit gaande van de prijscompensatie, neer op zes procent. De metaal- werkgevers houden echter vast aan hun berekening dat de totale ruimte voor verbeteringen 5.5 procent be draagt. De werkgevers willen daaruit ook enig winstherstel betrekken, terwijl er ook nog het een en ander afgaat voor individuele promoties en ver werking van gevolgen van de loon maatregelen van vorig jaar. De werkgevers kwamen nog met een nieuw voorstel om over een loon- annex winstherstel-plan te onder handelen voor de komende drie jaar. De vakbonden zijn hierop niet meer ingegaan. Geen duimbreed Werkgevers en werknemers in de bouw wijken geen duimbreed af van het standpunt van hun centrale or ganisaties ten aanzien van de prijs compensatie. De werkgevers vinden dat de prijscompensatie er niet af kan gezien de moeilijke situatie waarin het bedrijfsleven verkeert. De bouwbonden vinden de prijs compensatie een verworven recht, waaraan niet mag worden getornd. De bouwwerkgevers zien in te genstelling tot de vakbonden nog wél enig heil in een poging op centraal niveau te proberen uit de moeilijkheden te komen, deelde werkgeverswoordvoerder S. J. van Eijkelenburg mee. De bouwwerkge vers zullen er dan ook bij de centrale werkgeversorganisaties op aandrin gen initiatieven tot een dergelijk gesprek te ontplooien. Ook voor de overheid zien de bouwwerkgevers een belangrijke rol weggelegd om uit de impasse te komen. „Mochten de prijzen volgend jaar boven de 5,3 procent uitkomen dan zou de overheid de handhaving van de koopkracht kunnen waarborgen via verlaging van belastingdruk en van de premies voor de sociale ver zekeringen", zo meende Van Eijke lenburg. Woordvoerder A. Buys zei namens de bouwfederatie FNV, de hout- en bouwbond CNV en de categorale bond het „Zwarte korps" (machinis ten) dat een ernstig conflict onver mijdelijk is tenzij de werkgevers als nog van standpunt veranderen. Het werkgeversvoorstel om de overheid te laten opdraaien voor de handha ving van de koopkracht noemde hij hypocriet. Minimaal Hij wees erop dat men niet straffe loos kan blijven interen op de socia le verzekeringsfondsen. „Die zoge- Simpkins ,Reflec(ics. leer onge naamde meevallers zijn een dagsvliegen", zo waarschuwde hij. De voorstellen van de bonden noem de Buys minimaal. „Het is onaanne melijk dat er op centraal niveau of door arbritage plotseling ideeën zouden opduiken, die zouden kun nen leiden tot een andere opstelling van de bonden ten aanzien van de prijscompensatie. Met onze voor stellen hebben we een bijdrage wil len leveren aan de bestrijding van inflatie en de werkloosheid. Dit is ons uiterste voorstel. Als de werkge- 'vers geen prijscompensatie willen geven, dan zullen zij ervoor moeten zorgen dat de prijzen niet stijgen", aldus Buys. Hij kondigde aan dat de drie bouw bonden in nauw overleg met hun vakcentrales gecoördineerd en zo mogelijk zelfs in combinatie met andere bonden zullen optreden. „Het is een zeer belangrijke zaak, die alle werknemers aangaat. We vinden daarom dat we op dit punt als vakbonden één lijn moeten trek ken en de verschillen tussen FNV en CNV moeten vergeten", aldus Buijs. André van den Heuvel en Jean Richard. Van onze radio en tv redactie HILVERSUM De VARA-televisie brengt vanavond (19.55 uur, Neder land I) een aflevering uit de Franse serie Commissaris Maigret, die geheel in Nederland is opgenomen. „Un cri me en Hollande" (Een misdaad in Holland) heet de film. Georges Sime- non schreef het verhaal in 1938, toen hij met zijn boot een tocht naar het noorden maakte en bij Delfzijl bleef steken met een forse lekkage. Doordat de reparatie nogal lang op zich liet wachten, nam de schrijver daar zijn intrek in een woonark, en benutte zijn tijd met wat hem later een vermogen zou opleveren: de crea tie van de gewiekste politie-inspecteur Maigret, die in Holland zijn eerste varkentje gaat wassen omdat een Franse wetenschapper verdacht wordt van moord op een zekere Con rad Poppinga. Ten onrechte, uiter aard. Maar wie dan wel het fatale schot heeft gelost, dat is een vraag voor Maigret omdat de plaatselijke commissaris Pijpekamp er niet meer uitkomt. De manier waarop Simenon bijna veertig jaar geleden de schoonheid van het plaatsje Delfzijl beschreef, deed de Franse filmploeg indertijd bij voorbaat al watertanden. Maar dat viel tegen, en daarom viel de keus op het schilderachtige Zuiderzeehaven- tje Makkum, waar de smalle straatjes nog steeds de sfeer van toen ademen. In die entourage zien we vanavond naast Jean Richard als Maigret een aantal Nederlandse acteurs, zoals André van den Heuvel als commissa ris Pijpekamp, Femke Boersma als Liesbeth Poppinga en Marike van de Pool als Beetje Liewens. Marike van de Pool speelt Beetje Liewens. AMSTERDAM Een negentienja rige opvarende van het KNSM-schip Ganymedes, Hans Heijda uit Joure, wordt vermist. Dinsdagmorgen vroeg is de jongeman nog gezien door een van zijn collega's maar em half negen,'toen het ontbijt aan boord gehouden werd, miste men hem. Het schip voer toen ten zuiden van de Azoren. De gezagvoerder heeft direct de kustwacht gewaarschuwd en is zig zaggend teruggevaren naar zijn ou de positie. Een dag lang is gezocht maar zonder resultaat. „We staan voor een raadsel" zei een woordvoer der van de KNSM gisteren. Zondag wordt de Ganymedes in Amsterdam verwacht. door Jan Sloothaak DELFZIJL Het aardgas-distributiebedrijf in Delfzijl werd onlangs aangenaam verrast door een bericht, afkomstig van een Amerikaanse gasleverancier. De Washington Natural Gas Co., die vier jaar geleden een campagne voor zuinig gebruik van gas begon, is namelijk begonnen met de levering van complete isolatiesystemen. Het bedrijf in Delfzijl kan er nu prat op gaan aan de wieg te staan van een systeem om zuinigheid met gas te combineren met de isolatie van woningen, zonder dat de klanten er financiële nadelen van ondervinden. IADVERTEHTIE) metsel je een plantenbak 7////////////////////////////////////////////////////^ ||Q^ bevestig je een achteruitrijlampV Je zou zeggen, dat een dergelijk sys teem enthousiast wordt begroet. Toch gaat dat slechts gedeeltelijk op. Toen Delfzijl het plan begin vorig jaar lanceerde onder de naam „Iso- theek" werd het tevens aan gemeen ten en gasbedrijven voorgelegd. Er kwamen 24 reacties op, waarvan maar liefst 23 negatief. Hoe kan dat? Er zijn aanwijzigingen dat eigenbe lang van de gemeenten een be langrijke oorzaak is. Isolatie vermin dert het gasgebruik en daardoor de winsten van de gasbedrijven. Onder meer het Kamerlid Van Houwelin- gen (CDA) heeft hier onlangs de aan dacht op gevestigd. Twee PvdA- statenleden in Groningen stelden vragen aan gedeputeerden van die provincie. De heer H. Lunshof, directeur van het gasbedrijf in Delfzijl, veronder stelt ook dat de omzet-vermindering een rol speelt. „Maar het is dan ook een ernstige zaak", meent hij. „Als een gasbedrijf minder gas afzet, kan dat net de netto-winst kosten." Van Houwelingen heeft eind vorig Jaar aan minister Lubbers gevraagd of er maatregelen kunnen komen om de weerstand van de gemeenten te ver minderen. Hun tegenzin druist im mers lijnrecht in tegen de noodzaak zuinig om te springen met aardgas. Volgens de heer Lunshof staat tegen over de verminderde omzet wel een compensatie. Sinds vorig jaar kun nen de gasbedrijven hun gas goedko per Inkopen, naarmate ze minder afnemen. Deze compensatie is ech ter onvoldoende om het verlies door isolatie van woningen te dekken. De heer Lunshof meent dat de weerstand van de gemeenten ook andere oorzaken heeft. Niemand zegt overigens ronduit dat de verminderde omzet de reden is. Veel bestuurders van gemeenten en gasbedrijven zeggen dat ze niet voor bank willen spelen. Dit argument vindt zijn oorzaak in het feit dat de „Isotheek" een samenspel inhoudt met commerciële instellingen, name lijk financiers en Isolatiebedrijven. In het project ln Delfzijl een expe riment dat ook door de regering met belangstelling wordt gevolgd wer ken behalve het gemeentelijke gas bedrijf, het VEG-gasinstituut en de Gasunie, ook de financieringsmaat schappij de Lage Landen (Raboban- ken) en de onderneming Isoplan nv. mee. Het komt erop neer dat dit laatstgenoemde bedrijf de woningen isoleert, dat dit gebeurt met het door de financier verstrekte geld en dat de afbetaling van rente en aflossing via het gasbedrijf gaat. De isolatie van woningen levert gasbesparing op. De klant blijft echter gewoon doorbetalen alsof dit niet het geval is. De besparing komt dus terecht bij het gasbedrijf en wordt dan be schouwd als afbetaling van de le ning. Dit gaat zo tot de gehele lening is afgelost. Van een verslaggever UTRECHT De industriebonden NW en CNV en de Unie BHLP heb ben minister Lubbers gevraagd tc bevorderen dat een order van onge veer 65 miljoen gulden waarmee on geveer 390.000 man-uren gemoeid zijn voor Nederlandse bedrijven be houden blijft. Het gaat om de ver nieuwing van de elektriciteitscen trale van de Utrechtse stroomleve- ringsmaatschappij Pegus. NV aan het Merwedekanaal ln Utrecht. De raad van commissarissen van Pegus heeft besloten de order aan het Zwitserse concern Brown te geven. Volgens directie-secretaris mr. Mul der van Pegus wordt de definitieve beslissing pas ln de loop van deze maand genomen. „Er liggen nog ver schillende offertes op tafel," zei hij. Voorzitter W. Vergeer van de raad van commissarissen (tevens wet houder van Utrecht en voorzitter van de KVP) bevestigde donderdag echter dat de raad van commissaris sen al een keuze heeft gemaakt. Het aspect van de bedrijfszekerheid van de te leveren apparatuur heeft de doorslag gegeven. Volgens Vergeer zal Brown ongeveer 52 procent van de produktie in Nederlandse vesti gingen laten geschieden. Van onze radio- en tv-redactle AMSTERDAM De schrijver Jo- han Fabricius heeft 8EBA, het au teursbureau van de vakbond van schrijvers, verzocht bij de officier van justitie in Amsterdam, een klacht ln te dienen tegen de NCRV. De klacht betreft plagiaat waaraan de NCRV zich schuldig gemaakt zou hebben bij de uitzending van het spel „Ver van Huis". Dit zou ge schreven door de auteur Sander Joosten. Volgens SEBA bestaat er helemaal geen Sander Joosten en is „Ver van huis" een bewerking van het door Johan Fabricius geschreven verhaal „Het duistere bloed". Volgens een artikeltje ln de NCRV- gids van deze week bewerkte Peter van Gestel de novelle van Fabricius voor televisie en hij maakte er een paar scènes bij. Johan Fabricius meende het resultaat te moeten af keuren. Omdat op dat moment de acteurs al waren gecontracteerd en de NOS-decorbouwers al aan het timmeren waren, schreef Peter van Gestel, onder pseudoniem Sander Joosten, een nieuwe tv-spel „Ver van huis". Johan Fabricius heeft de televisie uitzending niet gezien, zo deelt SE BA mee, maar hij is geïnformeerd Johan Fabricius door zijn uitgever en door bekenden, die in „Ver van huis" te veel herken den van ..Het duistere bloed." Gconfronteerd met de klacht laat de NCRV weten dat de beschuldiging van inbreuk op het auteursrecht vol strekt wordt afgewezen en dat de beslissing van de officier van justitie wordt afgewacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9