'Je moet de geluidshinder, en niet het bouwen tegengaan' ffiil dichtbij 19 77 Commentaar Ingrijpen? (1) Ingrijpen? (2) Commissie klaagt al jaren over overlast van vliegbasis Leeuwarden: 45.ooo.ooo/g CD j c~~ Q i I 1 G-at winst in «k de vierde 'vrouwentelefoon' i t r kleur bekennen het weer OPKLARINGEN weerrapporten VRIJDAG 7 JANUARI 1977 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 De CAO-onderhandelingen in de metaal en in de bouw zijn gisteren vastgelopen. De vakbonden zetten zich nu aan het voorbereiden van acties. Natuurlijk vraagt iedereen zich af: mag de regering het tot acties laten komen, moet zij niet ingrijpen? Toen eind november het centrale loonoverleg zonder akkoord werd afgebroken, is op deze plaats ge schreven dat het standpunt van de regering om nog niet in te grijpen, het juiste standpunt was. De toen gegeven argumenten gelden ook nu. In een democratie als de onze, waarin gestreefd wordt naar sprei ding van macht, behoren de sociale partners werkgevers, vakbewe ging zelf een eerste verantwoor delijkheid te dragen voor de lonen en arbeidswaarden. Mede door het herhaalde ingrijpen van de regering in de afgelopen jaren, lieten werkgevers en vakbe weging duidelijk het te snel aanko men op een oplossing van bovenaf, die zijzelf niet tegenover hun ach terbannen hoefden verdedigen. Zij wasten hun handen in onschuld, nadat de regering pijnlijke knopen had doorgehakt. Vooral bij de laatste keren dat de regering in greep, waren werkgevers en vakbe weging elkaar in feite al dicht gena derd. Prestige-overwegingen tegen over de achterban, en de zekerheid dat de oplossing die de regering zou opleggen niet de beroerdste zou zijn, speelden mee in het laten mis lukken van het overleg. Ook nu weer liggen, naar onze mening, de standpunten van werkgevers en vakbeweging aller minst mijlenver uiteen. Wat de om vang van de loonstijging betreft, heeft de vakbeweging zich opval lend gematigd opgesteld. (Vanzelf sprekend willen de werkgevers nog meer matiging). En ook het princi piële geschil over de automatische prijscompensatie laat aan beide zij den beweging in de standpunten zien. Zowel de vakbeweging als de werkgevers vinden handhaving van koopkracht belangrijk, en willen sa men praten over modaliteiten voor de compensatie. Het is geenszins uitgesloten dat zij het eens zouden worden over verde re opschorting van de prijs compensatie (bepaalde elementen uit de prijsstijging, bijvoorbeeld in gevolgde de koersstijging van de gulden, niet of slechts ten dele meennemen in de compensatie), minister Boersma heeft al aange kondigd de stichting van de arbeid (werkgevers, werknemers) te willen laten adviseren over de toekomst van de prijscompensatie. Het geschil beperkt zich in feite goeddeels tot het jaar 1977 In afwachting van wijzigingen wil de vakbeweging voorshand handha ving van de oude compensatie voor dit jaar, terwijl de werkgevers dat juist afwijzen. Wij hebben er dit jaar gewoon het geld voor, zeggen de werkgevers. Een bewering die betrekkelijk is, omdat er juist nu, meer dan enige jaren geleden, grote verschillen zijn tussen de bedrijven. Een deel gaat het voor de wind, terwijl een ander deel er slecht voorstaat. Een half of heel procent meer of minder loonstijging en om grotere verschillen zal het thans niet gaan als over de omvang van de loonstijging verder had kunen wor den onderhandeld betekent niet dat de meeste bedrijven onder de rode streep raken, net zo min als volledige inwilliging van de werkge versverlangens betekent dat de meeste bedrijven boven die streep zullen blijven. En nogmaals: de vakbeweging heeft in haar looneis al duidelijk rekening gehouden met de financiële problemen der be drijven. legen dezeachtergrond is de sug gestie van prof. Albeda om een onafhankelijk scheidsrechter een bindend oordcel te laten uitspreken wat 1977 betreft, nog zo gek niet. Partijen lijken hier echter thans nog niet aan toe te zijn. Ook een bemid delingspoging van de kant van mi nister Boersma lijkt nog niet welkom. Naar onze mening is er geen reden nu al opgewonden te doen. De „oorlog" tussen werknemers en werkgevers beperkt zich voorlopig tot een strijd met papieren en woor den. De loopgraven worden gegra-* ven, maar er wordt nog niet gescho ten. Het staat nog helemaal niet vast dat cr geschoten zal worden. Er is twijfel of de achterban van de door Wim de Hair MARSSUM Toen vlak voor de Tweede Wereldoorlog net buiten Leeuwarden een klein burgervliegveld werd aange legd, verlieten sommige bewo ners van nabijgelegen dorpen als Marssum, Jelsum en Cornjum nieuwsgierig hun hui zen om de ronkende propel lervliegtuigen te bewonderen. Maar al snel werd het „veldje" door de Duitsers omgezet in een militair vliegveld. Er kwa men meer landingsbanen en ui teraard meer, en zwaardere vliegtuigen. In 1948 nam De fensie het vliegveld over, dat nu (sinds 1963) twee squadrons Starfighters herbergt en omge doopt is in vliegbasis Leeuwar den. Het verschijnsel ge luidshinder heeft zijn intrede gedaan en de houding van de bevolking is lang zo mild niet meer als in vroeger dagen. Aanvankelijk hadden de klachten van de omwonenden „slechts" be trekking op de directe gevolgen van de geluidsoverlast. Steeds meer mensen sliepen slecht, er traden psy chische spanningen op en op de scholen werd het lesgeven vaak da nig belemmerd door de overvliegen de Starfighters. Nu vreest men daar enboven dat de betrokken dorpen op de langere termijn zullen wegkwij nen, daar de gewenste uitbreidingen, zoals die in bestemmingsplannen zijn vastgelegd, zullen worden „be vroren." Dat wil de overheid name lijk, omdat zij vindt dat in gebieden waar de overlast te groot is, geen mensen mogen wonen. Vliegbewegingen De vliegbasis Leeuwarden is goed voor 21.000 vliegbewegingen per jaar (cijfer ontleend aan de Defensieno ta). Onder een vliegbeweging wordt een start, een landing of een doorstart verstaan. Bij een doorstart lijkt de straaljager te gaan landen, maar vlak voordat die landing zou moeten plaatsvinden, stijgt het vliegtuig weer op. Dubbele geluidso verlast dus. Ervan uitgaand dat er per jaar zo'n 280 vliegdagen zijn, leert een simpel rekensommetje dat in de dorpen rond de vliegbasis per dag 75 keer het gebrul van een Star- fighter valt waar te nemen. Tijdens het interview dat wij in Marssum hadden met Klaas Dankert en Jan Keizer, leden van de commissie Ge luidshinder Vliegbasis Leeuwarden, moest dan ook vaak (noodgedwon gen) stilte in acht worden genomen. De commissie werd in 1973 ingesteld na een bespreking tussen alle dorpen die geluidshinder ondervonden van de militaire vliegbasis en bestaat uit de verenigingen van dorpsbelangen. „Al sinds 1960 wordt er door de be woners hier geprotesteerd," legt Klaas Dankert uit. „Aanvankelijk gebeurde dat op zeer kleine schaal. De koeien werden bijvoorbeeld schrikachtig en mensen begonnen te klagen over hoofdpijn. Van georgani seerde actie tegen de vliegbasis was echter nog geen sprake." School verplaatst Dat veranderde, toen, nadat de baan tussen Jelsum en Marssum al was verlengd, een straaljager in Jelsum neerstortte. Hoewel zich geen per soonlijke ongevallen voordeden, ging de hele bevolking de straat op om te protesteren. Het enige resul taat was dat de school, die op vijf honderd meter afstand van de ver lengde baan lag. uit oogpunt van gevaar naar het nabijgelegen Cornjum verhuisde. De protesten luwden, het contact met de vliegba sis werd genormaliseerd en kreeg gestalte in een regelmatig overleg tussen de verenigingen van dorpsbe langen en de luchtmacht. In 1965 kwam er een nachtvliegrege- ling. „De bewoners zagen hun zeer levendig verenigingsleven, dat zich doorgaans in de avonduren afspeelt, in gevaar komen. Er werd een af vaardiging naar de toenmalige staatssecretaris van defensie ge stuurd en die bereikte dat er slechts twee vliegavonden kwamen, dat er niet in het weekeinde werd gevlogen en dat er meer rekening werd gehou den met gebeurtenissen in de dor pen," zegt Klaas Dankert. Er volgt weer een periode van rust, het over leg met de vliegbasis verloopt „ronduit prettig". Als Defensie echter met het plan komt een squadron van de vliegba sis Soesterberg tijdelijk naar Leeu warden over te plaatsen, is de maat vol. De Friese vliegbasis had al eer der een squadron uit Twente onder dak geboden, waar tegenover zou Een bekend beeld voor de Marssummer; een opstijgende straalja ger, die vele malen per dag de rust in het dorp verstoort. staan, dat de bezetting van Leeu warden een tijdje naar het oosten zou gaan. In plaats daarvan kwam het nieuwe plan: „De mensen hier lopen niet zo snel warm om actie te gaan voeren. Ze hebben vaak het gevoel dat ze nergens wat tegen kunnen doen en ze hebben dus ook de neiging zich zonder meer bij overheidsbeslissin- gen neer te leggen. Maar dit werd ons te veel. De verenigingen van dorpsbelangen staken de koppen bij eikaar, wat resulteerde in de instel ling van de commissie Geluidshin der", aldus Jan Keizer. Kosteneenheden De commissie trachtte te voorko men dat het squadron uit Soester berg zou komen, omdat de hinder „al maximaqj was". De moeite was tevergeefs, het squadron kwam. Als tegemoetkoming in de klachten werd echter het vliegschema gunsti ger. De leden van de commissie had den intussen rapporten en ander in formatiemateriaal bestudeerd ron dom andere vliegbases. Dat gebeur de aan de hand van een kaart, waa rop de lawaaibelasting in Kosten eenheden werd uitgedrukt. Deze be naming is afgeleid van de Commis sie Kosten, die in 1967 het rapport Geluidshinder door vliegtuigen uitbracht. De minister van volksge zondheid werd daarin geadviseerd de grens, waarop de belasting me- disch-hygiënisch nog juist toelaat- Laar is, op 45 Kosteneenheden te stellen. Het gebied rond Marssum, Cornjum en Jelsum ligt in zones met 55 en 65 Kosteneenheden. Met de verzamelde informatie in het achterhoofd en de kaart in de hand hield de verontruste commissie een bespreking over de (volgens haar) te haar standpunt duidelijk. De ge luidshinder moest bij de bron wor den bestreden: kortom, de geluids- produktie moest worden beperkt. Dat zou natuurlijk het best te ver wezenlijken zijn door de vliegbasis te verplaatsen of „slapend" te ma ken. Maar dat zit er niet in. Gedepu teerde Staten zeggen in een ont- werp-nota over de bestrijding van de geluidshinder, dat het „een illusie is om, als men de vliegbasis als bron beschouwt, te verwachten dat de geluidshinder bij deze bron kan wor den bestreden." Weinig optimistische geluiden, hoe wel ook GS menen dat er moet wor den gestreefd naar vermindering van het voortgebrachte geluid. Onderzoek „We wilden in ons streven zoveel mogelijk gesteund worden door de bevolking. Via hooreittingen en huis-aan-huis bladen werd voorlich ting gegeven. Dat had uiteindelijk succes", zegt Klaas Dankert. Het ongenoegen werd duidelijk geuit in een NIPO-onderzoek, gehouden in januari vorig jaar, toen 43 procent van de ondervraagden antwoordde de geluidsoverlast erg hinderlijk te vinden. Zeven procent vond de hin der zelfs ondraaglijk. De andere helft was van mening dat het nog wel meeviel De uitslag van deze enquête was voor de commissie al reden genoeg om bij de (provinciale) overheid aan te dringen op een daadwerkelijke aanpak van het probleem van de geluidsoverlast. Nu echter de conclusies van een ambtelijke werkgroep, ingesteld door Gedepu teerde Staten van Friesland, op ta fel liggen, is het geloof in een „goede afloop" vrijwel helemaal ver dwenen. Het provinciaal bestuur wil. zo blijkt uit de ontwerpnota, nieuwe bestemmingsplannen tegenhouden en andere, die al in ontwikkeling zijn „bevriezen". Deze handelwijze is afgestemd op de wijziging van de Luchtvaartwet, die nog door de Tweede Kamer moet worden behan deld. „Deze aanpak is nu precies het te genovergestelde van wat wij willen", zegt Klaas Dankert. „Je moet de mensen niet bij de hinder weghalen, maar de hinder bij de mensen. Het probleem is nu toegespitst op het tegengaan van het bouwen. Terwijl de gemeenten nog bezig zijn met bestemmingsplannen wordt Ineens gezegd dat men er maar mee moet ophouden. Je mag niet uitbreiden, omdat de geluidszones waarin onze dorpen liggen te gevaarlijk zijn, me- disch-hygiënisch gezien. Dit is het accent verleggen, het is geen struc turele verbetering van de situatie". Het standpunt van het provinciaal bestuur van Friesland blijft daar mee in strijd. Aan de realiteit van de militaire basis Leeuwarden kan niets worden veranderd. De provin cie kan alleen door het tegengaan van bouwen het zover krijgen, dat zo weinig mogelijk mensen worden blootgesteld aan geluidsoverlast. Waarschijnlijk in februari gaan Pro vinciale Staten over de ontwerp nota met deze strekking praten. Tot dan zal de commissie geluidshinder vliegbasis Leeuwarden blijven pro beren onder meer Statenleden van haar gelijk te overtuigen. VAN EEN LEZER. onder redactie van loes smif In Roermond is de vierde telefo nische hulpdienst van en voor vrouwen van start gegaan. Op alle werkdagen is deze dienst 's mor gens van negen en tot twaalf uur te bereiken onder nummer 04750- 18000. De eerste vrouwentelefoon in Amsterdam blijkt door veel vrou wen uit Limburg geraadpleegd te worden. Dat was dan ook voor een aantal Limburgse vrouwen aan leiding om ook in hun provincie een vrouwentelefoon op poten te zetten. De 'bemanning' van deze vierde hulpdienst wil zelf graag nogmaals Trouw/Kwartet heeft dat ook al eens gedaan het waarom van deze zeer nuttig ge bleken dienst uiteenzetten. „De vrouwentelefoon voorziet duidelijk "in een behoefte van vrouwen om met vrouwen te pra ten. Praten over dingen die ons dwars zitten of op een gegeven moment gewoon te veel zijn. zoals het altijd aardig en lief moeten en willen zijn (want dat wordt toch verwacht?), altijd maar weer klaar staan voor kinderen en echtgenoot, nooit eens tijd voor jezelf hebben om een boek te le zen of er eens uit té gaan, kortom: als je de dagelijkse sleur zat bent. Misschien zou je graag iets bui tenshuis willen doen, maar wat, en hoe organiseer Je dat met de kinderen? De samenleving is zo ingericht dat vrouwen, zeker die met kinderen, thuis moeten zit ten. Probeer maar eens uit je huis te komen; de moeilijkheden zijn niet te overzien. Toch willen veel vrouwen buitenshuis actief wor den, bijvoorbeeld als vrijwil ligsters, In de politiek, in een crè che, in een praat- of een doe groep. Veel vrouwen willen niet meer leven zonder contacten bui ten de deur. De vrouwentelefoon biedt daar voor en voor allerlei andere pro blemen en vragen een mogelijk heid. De telefoon staat voor het grijpen en als Je wilt kun je nog anoniem blijven ook. Wij willen gewoon een praatpaal zijn voor vrouwen, luisteren, advies en informatie ge ven. Over alles kan gebeld wor den: als de muren op je af komen, als je met anderen contact wil leggen maar niet weet hoe, als Je seksuele problemen hebt, aan echtscheiding denkt, in verwach ting bent en niet weet wat Je nu wilt, en als je informatie over cur sussen. vrijwilligers- of betaald werk. kinderopvang, sociale ver zekeringen en meer van dat soort dingen wilt. Soms zullen we door verwijzen. als we het zelf ook niet precies weten, maar daar beslist de vrouw die belt natuurlijk zelf over. De telefoon wordt bemand door vrouwen. Door ons vrouw-zijn kunnen we ons gemakkelijker in de situaties inleven en herkennen we veel van wat gezegd wordt. Misschien hebben we wel eens dezelfde problemen gehad als een vrouw die belt. Samen of met nog meer vrouwen kunnen we zoeken naar oplossingen. Wij van 'vrou wen bellen vrouwen' in Limburg werken met vrijwilligsters van verschillende leeftijden, ach tergronden en beroepen. Nu kun nen we van maandag- tot en met vrijdagochtend gebeld worden, maar in de toekomst hopen we ook 's avonds bereikbaar te zijn. Wie ons wil schrijven, kan dat doen naar; vrouwen Bellen Vrou wen, postbus 388, Roermond." Maar één ding zat een inwoner van Bremen niet lekker in het comfortabe le hoekhuis dat hij gekocht had: dag en nacht werd hij gehinderd door het lawaai van voorbijscheurende auto's en brommers. Maar hij vond er wat op. Rondom zijn huis bouwde hij een geluidwerende muur van grote, ronde bloempotten. Als het een béétje weer wordt, gaat hij het hele grijze zaakje in vrolijke kleuren zetten en de bovenste laag potten met bloemen volplanten. Zo zal deze Bremense muur, die nu nog de indruk geeft van een verdedigingswal tegen rondvliegende bomscherven, er wat aantrek kelijker uit gaan zien. Eindelijk weten we dan waar we aan toe zijn: de centrale directie van de volkshuisvesting (ressorte rend onder het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, om volledig te zijn; is rood. Niet gewoon rood natuur lijk, maar heel sjiek „magenta rood", een kleur die we aanvanke lijk niet konden thuisbrengen. Dit rood blijkt in het geheel niets met socialistisch rood te maken te hebben, maar is een synthe tische, intensief paarsrode kleur, volgens de encyclopedie ook wel fuchsine of triaminotrifenylcar- boniumchloride geheten. Het be hoort dan ook helemaal bij de stijl van bet ministerie, de nieuwe huisstijl, bedacht en uitgevoerd door grafisch ontwerper Arthur Stibbe. Alles wat de ministeriële gebouwen verlaat althans in de toekomst, want nu is dat nog maar een deel is versiert in deze huisstijl, voornamelijk te herken nen aan een vignet, dat in zwart plus een kleur op brieven, enve loppen en diverse andere stukken wordt gedrukt. Het grootste deel van dat vignet, het „dak", is dus magenta rood als het papier van de centrale directie van de volkshuisvesting komt, maar ook de vier andere diensten en het ministerie zelf bekennen kleur. Wie een brief met een don kergroen dak verstuurt, bekent voor het kadaster en de openbare registers te werken. Drukt die kleur een beetje slap af, dan zou men deze dienst wellicht kunnen verwarren met de rijksplanolo gische dienst, die licht olijfgroen In zijn briefhoofd voert. Hetzelfde zou in theorie het geval kunnen zijn met de directie bouwnijver heid en de rijksgebouwendienst, die respectievelijk bruin en oran je gebruiken. De enige die boven alle twijfel verheven is, is het mi nisterie zelf. Dat laat alles blauw- blauw de deur uitgaan. door hans de Jong vakbeweging wel zo actiebelust is. En ook als acties niet aanslaan en de werkgevers voor een overwe gend deel hun zin krijgen, behoort de regering daar geen stokje voor te steken. De regering mag pas ingrij pen, wanneer de sociale partners bewijzen hun verantwoordelijkheid niet aan te kunnen door de zaak uit de hand te laten lopen. Het bewijs daarvoor is niet geleverd, en zal naar onze stellige overtuiging ook niet worden geleverd. Intussen kan Boersma nog rustig even af wachten of zich een rijp moment voordoet om bemiddelend op te treden. Om te beginnen een stukje voor de gevorderden onder onze dagelijkse lezers. Dit naar aanleiding van een op merking van onze medewer ker in Roosendaal. Woensda gavond: „Aan de grond is het erg rustig maar in de hogere lagen zijn de stromingen veel sterker". Dit duidde op de aanwezigheid van een zg frontale zone. Ook zonder de beschikking te hebben over instrumentele gegevens uit de bovenlucht kon dat wor den vastgesteld. De radiosonde- waarnemingen van gister middag toonden aan, dat die frontale zone nog steeds aan wezig was over zuid- Engeland gericht op ons land. Er liggen in zo'n geval een warme luchtmassa (in het zuiden» en een koude (meer naar het noorden) vlak bij elkaar. De temperatuur verschillen tussen de beide luchtsoorten worden, hoe ho ger je gaat, steeds belangrij ker en daarmee gelijk ook de 1 uc h tdruk verse hillen Vandaar bijvoorbeeld gister middag ook een sterkere wind boven de Scilly- eilanden dan boven de Hebri- den, en natuurlijk, bron van al die energie, ook hogere temperaturen boven zuid- Engeland. minus 22 graden dan noordelijker: Ierse Zee minus 29, Belfast minus 31. Verder noordwaarts bleef die minus 31 ook boven de Hebri- den en boven heel Schotland. Het weer onder de frontale zone is gisteren de hele dag erg rustig en mistig gebleven met lage temperaturen. In de onderste niveau's waren de temperatuurverschillen in West-Europa gering, kijk naar Den Helder (plus zes) zuid-Wales en Valencia (plus vijf). Schotland (plus zes a plus zeven). Het weer zal de komende da gen onder invloed komen van een sterk Atlantisch hoge- drukgebied waarvan het centrum gisteravond met 1042 millibaar tot vlak bij Ier land was opgerukt. Aan de andere kant deed zich een actieve buiontwikkeling voor over Zuid-Scandinavië die zich in zuidoostelijke rich ting verplaatste. Het kan zijn dat noordoost-Nederland daar nog wat van merkt in de vorm van wat buien en een flink toenemende wind, over igens verwachten we niet dat het Ierse maximum zich daar veel aan gelegen laat liggen. De stormdepressles leven zich vooral uit langs IJsland en met name in de Noordelij ke IJszee en Noord- Scandinavië. Het lichtschip Swinay aan de Noorse westkust meldde gistermid dag weer eens een zuidwester stormkracht negen en boven dien onweer. Het centrum van die berediepe depressie (965 millibar) lag bij het Bere neiland. Met hogedrukgebie- den in een zuidelijke positie (52ste breedtegraad) nieuwe depressies op komst bij de zuidwest punt van Groen land krijgt de winter geen kans zich in Europa ouder wets te ontplooien. In bijna heel Scandinavië doolt het op dit moment trouwens. Hoogstens komt het bij ons de komende nach ten tot een graadje lichte stralingsvorst; verder is er natuurlijk die kans op mist en gladheid van de wegen. Geen al te fraai januariweer. maar „dit toch liever dan 20 graden vorst," aldus een oud schoolmeester. die dit gister middag even tegenover mij kwijt moest. Een abonnee in Arnhem had het verbaasd dat in het jaar overzicht de droge zomer van 1911 niet ter sprake was ge bracht. „Die was toch legen darisch?!," aldus zijn vraag Ik heb hem gezegd dat de verhoudingen plaatselijk misschien wat van de alge mene lijn konden afwijken, maar dat. en dit bleek na een onderzoekje, dit niet geldt voor zijn woonplaats WINTERSPORT Arnhem. Hier de cijfers die VV ArN 1-CiXvOX 1 dit vertellen: De zomercljfers voor Doe- tinchem. Hengelo en Win terswijk bleven met respec tievelijk 93. en 81 millime ter wel beneden die van Arnhem, maar aan de record- zomer van 1921 kunnen ze niet tippen. Meteorologisch jaar 1976 531 millimeter neerslag, lente 98 millimeter, zomer 121 milli meter. herfst 129 millimeter. Meteorologisch jaar 1921 427 millimeter, lente 73, zomer 68. herfst 108. Meteorologisch Jaar 1911 354 millimeter, len te 92. zomer 143, herfst 171 Zutphen had over het meteo rologisch jaar 1911 in totaal maar 491 millimeter regen. De meeste wintersportcentra hebben dit seizoen het weer wel mee. In Oostenrijk. Zwit serland. Noord-Italié en in de Beierse Alpen ligt ruim vol doende sneeuw en bovendien is het weer er boven 1200 me ter zonnig en betrekkelijk zacht. Dicht bij huis treft ook Sauerland het met nu al een maand wintersportgenoe gens. In Willingen ligt mo menteel 25 centimeter, m Winterberg 37 centimeter sneeuw ma. neerslag 7-19 uur Amsterdam 3 1 De Büt 2 4 Deelcn mist 1 4 Eelde mm 2 3 Eindhoven mist 4 Oen Helder 6 1 Rtd 3 2 Twente motregen 0 3 Vlisstngen 3 3 Zd Limburg 1 Aberdeen rwaar be« 7 0 Athene onbewolkt 0 Barcelona regen 12 26 Berlijn 2 1 Bordeaux 3 0 Brussel 1 4 frankfort geheel gew I 0 Oenave Kehe..| bew 3 0 Helsinki geheel bew 1 Innsbruck 2 0 Kopenhagen half bewolkt 2 1 onbewolkt B s 0 half bewolkt 6 0 Luxemburg ijiel t 0.1 Madrid 7 0.4 Malaga licht bew 13 0 Mallorca Zwaar bew 15 0 Munchen geheel bew 1 0 Nice regen 14 10 Oalo half bewolkt 5 O Pari ja 3 1 Rome onbewolkt 15 0 Split geheel bew 14 0 Stockholm onbewolkt 2 0 Wenen -2 0 Zurich geheel bew 1 0 Casablanca zwaar bew 13 0.1 Luriboel geheel bew 5 0 Las Palmas rwaar bew 20 0 New Vork licht bew Tel-Aviv rwaar bew 13 0.2 Tuint regen 17 2 Hoogwater ?aterdag 8 Januari Vliuln- gen 3.36-15 56. Hartngvllruiutten 1.49- 16.01, Rotterdam 5 24-17 57, 8c here- nlncen 4 50-17.01. LJmulden 5.26-17.37. Den Helder 9 40 21 42. HarUnren 12 04 23 55, Delfzijl 1 20-13.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5