Speelse les in geschiedenis - Hetdal der Craddocks Radio- en televisieprogramma's 1 1 Ambon, mystieke trouw NOS brengt vijftien afleveringen over „58 miljoen Nederlanders" m 0°KS) FERDINAND Even puzzelen VRIJDAG 7 JANUARI 1977 RADIO/TV TROUW/KWARTET 4 Toen de Indonesische Archipel nog deel uitmaakte van het Koninkrijk der Nederlanden hebben de meeste Nederlanders zich weinig verdiept in de mensen die er leefden. Nog altijd zien zij geen verschil tussen een Ambonees, een Javaan. Sumatraan en een Indischman. Wat dat betreft mag ik pessimistisch zijn over het kennisbij brengend effect van de serie, waarmee de IKON vanavond het begin maakt onder de titel Ambon door de eeuwen U merkt terecht op, dat daaraan het woord ..trouw" ontbreekt. Het is met opzet weggelaten omdat het een eenzijdigheid inhoudt Nadat sedert de Verenigde Oost-Indische Compagnie (de VOC) menige bestuurder hen in zijn officiële stukken had afgeschilderd als trouwelozen. verwierven de zonen van Ambon tenslotte het predikaat ..trouw" wanneer zij bereid waren de Nederlandse zaak te dienen. In het wezen van die trouw in het hoe en waarom, hebben we ons zelden of nooit verdiept. Daarom kijk je ervan op. wanneer de Ambonese generaal-majoor J. Muskita. thans directeur-generaal van nijverheid en handel in Jakarta, een geschiedenis van eeuwen samengevat in één enkele zin. Eerder dan van een verstandelijke trouw was er sprake van een mystieke trouw, gevoed door de behoefte aan de bescherming van een hogere macht. Daarom werd de trouw niet zozeer geprojecteerd op het Nederlandse gezag maar op de persoon van de vorstin. Deze mystificatie van de landsmoeder. zegt generaal Muskita. werd mede beinvloed door de christelijke godsdienst. B:j Islamitische Molukkers werd deze vorm niet aangetroffen. Met ae voorgaande allineazat ik al in de derde aflevering, die pas 21 januari wordt uitgezonden. In het eerste deel gaat het IKON-team. bestaande uit Ben van Kaam. Henk Biersteker en Aart Staartjes, terug door Ton Hydra naar de vroegste contacten tussen bewoners van de wondermooie Molukse archipel en de Hollanders. Wie niet vertrouwd is met de omvangrijke documentatie, kan het gevoel krijgen dat hij op zelfonderzoek wordt uitgestuurd. De werkelijkheid is immers wel even anders dan de verhalen van schrijvers die „Hollands glorie" voor ogen hadden. Om het monopolie van de u itermate winstgevende specerijhandel te bemachtigen zijn onze veelal christelijke voorvaderen letterlijk over lijken gegaan. De bevolking van Banda werd zo goed als uitgeroeid: 16000 doden en de overlevenden gedeporteerd naar Java. Jammer dat de IKON geen zendmogelijkheden heeft om de afleveringen dichter bij elkaar op het scherm te brengen. Dit zal het inzicht in de vele verwikkelingen en het komen tot een beter begrip aan Nederlandse zijde en een goed verstaan door de Molukse samenleving in ons land. Ik hoop van harte dat in deze gemeenschap deze filmische doorlichting van hun verleden niet anders zal worden uitgelegd dan zoals zij door de samenstellers is bedoeld. Zij hebben eerlijk geprobeerd een beeld te vormen van het volk van Ambon als authentiek fenomeen en niet als aanhangsel van Nederland Voor wat betreft de drie delen die ik vooraf heb gezien, zijn ze daarin geslaagd, gezien door westerse ogen en vanuit een aangeboren rationele instelling. Echter, doorzijn anders geaard-zijn en door wantrouwen kan een Zuidmolukker anders reageren. Daarom lijkt het mij verstandig te onderstrepen dat de programmamakers door speurtocht zelf meer zijn gaan begrijpen van de identiteit van het volk van Ambon. OBELIX CO door Riet Diemer HILVERSUM De televislese- rie van de NOS over de vader landse geschiedenis, waarvan de komst al jaren geleden werd aangekondigd, begint zondag avond. ..Onze strijdmacht" is het onderwerp van „les een". De algemene titel die boven deze leergang wordt neerge schreven is ..58 miljoen Neder landers" en is af te leiden uit de wetenschappelijke schatting van het totale aantal mensen dat sinds de oertijd tot in 1977 heeft geleefd en nog leeft op het stukje van de wereld dat wij vandaag Nederland noemen. Nog niet zo heel lang geleden was de belangstelling voor geschiedenis over het algemeen nogal matig te noemen, zo bleek uit peilingen. Dat het verleden nu beter in de markt ligt is te zien aan bijvoorbeeld de belangstelling voor Engelse drama series over Hendrik de Achtste, zijn dochter Elisabeth de Eerste en enke le minder bekende personen „van den bloede". Daaruit bleek al dat geschiedenis allesbehalve saai hoeft te zijn. .58 miljoen Nederlanders" is echter geen dramaserie, maar een verzame ling documentaires, waarin wanneer dat zo uitkwam wat werd geciteerd „Militair geteisem" is de titel bij deze afbeelding, die de slechte toestand van het leger in de vorige eeuw illustreert. Magazines l)c aflevering in de serie Commissaris Maigret speelt in Friesland. Tot de Nederlandse medewerkers behoren Femke Boersma. André van den Heu vel en Marike van de Pool. Ned. 1/19.55 In een programma over de Oostduitse zanger Wolf Bier- mann laat de VARA beelden zien van zijn optreden in Keu len. uaardoor de DDR hem zijn «•taatsburgerschap ontnam. Ned. 1 22.99 Aktua besteedt aandacht aan het veertigjarig huwelijksfeest van Koningin en Prins, de on enigheid tussen minister Van Doorn en het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, de CAO- onderhandclingen in de metaal en de komende schaatskarapi- oenschappen Nederland. Ned. 2/22.15 ..De Kompcnie" is de eerste aflevering in de IKON-serie ..Ambon door de eeuwen". Ned. I 2.1.13 Op het orgel van de Grote of St. Bavokerk te Haarlem speelt Jean Guillou „Das musika- lische Opfer" van Bach. Hilv. 4/14.29 De EO begint een reeks over „De Bijbel en de Oosterse reli gies". Hilv. 4/14.45 Bernard Haitink leidt het Symfonie-Orkest van de Beier se Omroep bij de uitvoering van de „Tragische" symfonie van Schubert en de „Romantische" symfonie van Bruckner. Hilv. 2/20.05 door toneelspelers, mimespelers of een straatzanger. Er zullen in totaal vijftien afleveringen zijn. De bedoe ling is om een groot publiek van nietingewijden te interesseren voor het verleden, op zo'n manier dat er wel wat blijft „hangen". Dat neemt niet weg. dat mensen met wat meer kennis van het verleden, ook graag zullen kijken. Die voorspelling kan al worden gedaan na het zien van twee afleveringen vooraf. Thema's Wie bij het vak geschiedenis nog altijd terugdenkt aan het vroegere, opdreunen van dode koningen, oor logen en rijen jaartallen hoeft daar bij „58 miljoen Nederlanders" aller minst benauwd voor te zijn. De ma kers hebben de verschillende afleve ringen gegroepeerd rond thema's, zo als ziekten, de mooie natuur, het voedsel, de lagere school, de erotiek, de landbouw, de kunstenaars en nog veel meer begrippen die de mens van vandaag aan zullen spreken omdat hij of zij er nog altijd mee te maken heeft. De godsdienst is een onderwerp, dat bij ons. in theologische kennis doorknede, volk hoort. Je zou het als onderwerp verwachten, maar het komt niet in het rijtje voor. In de meeste afleveringen speelt het wel Gerard Soeteman: speelse les een belangrijke rol. Voornaamste re den van het schrappen van godsdienst als apart thema is. dat de Engelse televisiemaatschappij sa men met de NOS aan de coproduktie The Christians werkt, waarvan in het seizoen 1977/'78 vijftien delen op de buis komen. Geen jaartallen dus. Maar de makers zijn uitgegaan van de wetenschap dat er altijd nog honderdduizenden andere Nederlanders waren naast de graven, prinsen, baronnen en staatslieden. De laatsten komen al leen in de boekjes voor. evenals hun oorlogsverklaringen, traktaten en verdragen. Ze zullen echter tereijde worden genoemd. Meer aandacht is er voor het reilen en zeilen van de gewone mensen, die in de meeste voorgaande eeuwen niet lezen of schrijven konden, zodat weinig be waard is gebleven van wat zijzelf op schrift konden stellen. Belangrijkste vindplaatsen voor de „overblijfselen van toen" zijn na tuurlijk de musea. De NOS heeft dan ook meer dan dertig Nederlandse musea bezocht, waar foto's en dia's mochten worden gemaakt. Getracht is om op een originele manier te werk te gaan en zo werden collages samen gesteld van filmopnamen, foto's, di a's en het spel van acteurs en muzi kanten. Hans Tiemeijer praat deze Ingrediënten aan eikaar. Speelsere manier De leergang „58 miljoen Nederlan ders" kent ook zijn eigen geschiede nis. In de jubelende aankondiging van de NOS zelf staat dat we te maken hebben met de langste en bewerkelijkste documentairepro- duktie ooit voor de Nederlandse tele visie gemaakt. Kees van Langeraad, als producer regisseur verantwoordelijk voor de televisie-bewerking van de serie, be kent dat de Engelse serie ..Who are the British?" de makers op het idee heeft gebracht. Voorjaar 1973 ont stond het plan en scenarioschrijver Gerard Soeteman stelde toen voor de geschiedenis op een wat speelsere manier te benaderen dan gebruike lijk is. Er werd een proefopname gemaakt en daarna lag het televisie werk lange tijd stil. De teksten werden geschreven en Er rolt in die tijd een schat aan informatie over het scherm, maar televisieprogramma's hebben de kwalijke eigenschap dat ze snel ver vliegen. Bij de uitgeverij Amster dam Boek wordt daarom in samen werking met de NOS een serie van vijftien geïllustreerde magazines uitgegeven, die een paar dagen voor uitzending van de programma's ver krijgbaar zijn in de boekhandel. Het aardige is. dat de boekjes zich hou-' den aan de opzet van de program ma's. maar dat ze er geen direct verslag van zijn. Voor een deel is een eigen weg gevolgd, zowel in de tekst als in de Illustraties, die foto's van oude schilderijen, etsen litho's en andere afbeeldingen zijn. Een eigen wetenschappelijke staf is verantwoordelijk voor de inhoud. Daarnaast zijn fragmenten opgeno men van brieven, dagboeken en ak tes om een tijdsbeeld te geven. Een literatuurlijst achterin wijst de weg voor meer zelfstudie. De magazines kosten 3.95 gulden per stuk. Ze kun nen worden gebundeld ln een verza melband. Steeds op zondagavond verschijnen de afleveringen van „58 miljoen Ne derlanders" op het scherm in de periode tussen 9 januari tot en met 17 april. Dan kan nog vermeld wor den dat nu al de gedachten uitgaan naar een herhaling van de serie voor schooltelevisie. In hoeverre aan het gestelde doel van de makers wordt beantwoord wordt onderzocht door een team van de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam. Doel en wens van de makers is. dat de kij kers een behoorlijke hoeveelheid in formatie zullen onthouden. ADVERTENTIE "QV^(#)|aV0V,nr™ 'n winkel vol kleur RADIO VANDAAG IIII.YF.RSIM ws 7 02 Hel •erd procrai 8 36 Gymnastiek voor i 8 45 (Si G«-vari«-crd program i i Gevarieerd pro. II 00 en vandaag, ni.i nu l Har.» ling. 12.30 programma 30 Nieuw» i Si In de Nu i 18 41 Ju/zporlrct II 00 Nieuws II 03 Meer over minder De stem van de sprekende minder heid 12 30 Toerismo. toeristische informa tie OVERHEIDSVOORLICHTING 12 49 L ending voor de landbouw NOS 13 00 N t'uw NCRV 13 11 Hier en nu NOS 13 30 Vonken onder de as. Nederlandse volksverhalen en -gebruiken 13 45 Onder de Groene Linde oude liedjes en balladen 14 00 Repertorium van de NOS koren en orkesten klassieke muziek. 15 00 Zoeklicht op Nederland regionale *aken (16 00 Nieuw vi 16 30 Kijk op buitenland VPRO 17 00 <Si Welingelichte kringen debatpro- gramma 17 45 SYMBIOSE 17 55 Medede lingen IHUO Nieuws. 18 11 (Si Embargo 'P P 18 20 18 30 L'iuerding van de Politie k. Partij RadikaU-n - NOS 2000 Nieuws 20 05 iSi Europees Concertpodium Symfo- nic Orkest .eidi Boerse Omroep Klassie ke mu/irk <20 45-21 05 Een kleintje kuituur» 22 15 NOS Cultuur 23 OO iS) Met het oog op morgen met om 23 05 Aklualitciteno n i/iihl. 23 20 Den Haag vandaag en om 23 52 Kvei NCRV 13 30 (Si Popcontacl en de Nationale Tip 30 15 03 (Si Elpee-pop. NOS 16 03 (Si Hitmeesters Nationale hitparade met de Top-30 18 03 De vacaturebank. 18 10 (Si NOS maal VERONICA 1902 (Si De Ne derlandse top 40 VPRO: 20 02 (Si VPRO- vrijdag-op-drie 23 02 Radio Vrije Belgie 24 02 <S) Amigos de Musica. AVRO I 02 (S> Radio Pandora 2 02-7 00 (Sl 'n Nachtje AVRO TV VANDAAG MIIAtKslM II i40' m en FM-kanaleni llll ».KSI M III 1445 en FM-kanaleni 8113 (Si Tijdsein I .Si tV muzikale NEOERLANDI 18.15 TELEAC; Introductie vooraar 1977 18.45 NOS: Berebooi 18 SS Journaal 19.05 A VARA: Het soant erom ImxJerspelshow 19 55 A Commissar.s Ma^ret öeteci.*e 2135 NOS: journaal 21 50 a Het tand waarm w.| teven Mmportret 23.15 A IKON: Amoon door de eeuwen documentaire 23 40 Joumaa NEDERLANO II 18.45 NOS: TV-mlormat.e voor Spanjaarden 18.55 Journaal 19.05 a TROS: CaHnero tekenfilm 19.18 a Run Joe run tv-se'.e 19.42 a Kleine wonden natuurfilm 20.00 a NOS: Journaal 20.25 a TROS: Op losse groeven 21.25 a OeJordaches tv-sene 22.15 a Akiua-tv 23 05 A O moei serie 23.55 A NOS. Journaal c Dargaud SA 1976 Tekst: Goscinny Tekeningen: Uderzo een team van liefst negentien des kundigen verleende adviserend en corrigerend medewerking. Daarvan worden alleen genoemd de sociaal historicus prof. dr. Th. van Tijn en de kunsthistoricus prof. E. de Jongh, beiden van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Pas in 1975 werd begonnen met de televisie-opnamen, onder re gie van Jan Bosdriesz. Aan de pro gramma's wordt nog steeds hard ge werkt. Totale kosten een miljoen gulden. Dat voor de televisie een reeks ge schiedkundige documentaires wordt gemaakt over leef-, woon- en werkgewoonten. en over veel andere zaken als zeevaart, bejaarden, ziek ten op zo'n manier dat ze tot onze verbeelding spreken is voor Neder landse begrippen gloednieuw. De af leveringen duren steeds veertig mi nuten en de ervaring bij het zien van „De strijdmacht" en „De landbouw" is. dat je je geen seconde verveelt. SMIDJE VERHOLEN 88: „Ach. oompjelief, iaat mij u red den", zei toen de neef weer, die on der ons gezegd Alfredo Capsioni heette. „Volg mij. oompjelief, en neem uw vrienden gerust mee. In een wipje heb ik u allemaal uit de vuurlinie en in veiligheid gebracht." „Uit de vuurlinie gebracht?" vroe gen Diavolo en Angelico als uit één mond. „Is er dan soms oorlog?" „Jazo is het. Ik kan het niet ontkennen zuchtte Alfredo. „Nou je het zegtvervolgde de dikke Diavolo. „We hebben er mid den in gezeten. Ze schoten op ons met een antitankkanon. Het had maar weinig gescheeld of we waren er aangegaan „Dan heeft u wer kelijk geboft", zei Alfredo, terwijl een ernstige en vastberaden trek op zijn knappe gelaat verscheen. „O het is allemaal zo erg. Als een dief in de nacht zijn ze gekomen, de vuige aanvallers! Wee mij het vaderland roept! Het is nu mijn plicht elke duimbreed gronds met eigen lichaam en bloed te verdedi gen „Maar wat is er gekomen als een dief in de nacht?" „Vraagt u dat nog?" fluisterde Alfredo Cap- soni nauwelijks hoorbaar. „De bar baren zijn gekomen. Je weet wel, de barbaren met snorren en berenmut sen. Met treinwagens vol kwamen ze uit de tunnel en ze stortten zich in een nietsontziende vloedgolf uit over ons mooie vaderland. Héél Campanella is al ingenomen en de burgerbevolking och arme die zal al wel naar Siberië zijn, denk ik. Ons dappere leger heeft zich voorlopig teruggetrokken op elas tische egelstellingen en wij hopen de aanval tot staan te kunnen brengen vóór Brindisi. Verder gaan er ge ruchten, dat de vijanden gebruik maken van als burgers vermomde spionnen. Kapitein Cacalobbo heeft ze door zijn verrekijker zelf gezien. Er was er eentje bij met een geruite jas. Zij hadden ook petten op en Maar toen begonnen Diavo lo en Angelico me toch te lachen! De bergen dreunden ervan! HILVERSUM IV (FM-kanalen.) NOS 7 00 Nieuws 7 02 (S) Vroeg klassiek. 9 00 Nieuws. 9.02 (Sl Stof van eeuwen. 10.30 (Sl Vocalise oude muziek en operette-verzoeken. 12.00 (Sl Van het Nederlands Concertpodium: klassieke muziek. EO: 13.00 (S) Klankspie- gel: concertgebeuren uit heden en verleden. 14 00 Nieuws. 14.02 (Sl Klankbord 14.45 (Sl Woord der waarheid. VPRO. 15 00-17.00 (S) Muziek op vier - 65 - Hij stond er wel even van op te kijken. Ze ging voort: „Je bent zo eerlijk en zo ondernemend, Paul. Daarom kan ik het niet verdragen als iemand als Celia daarvan misbruik probeert te maken. Dat vindt ik vernederend voor iemand van jouw formaat." „Ik niet." zei hij. „Tenslotte zou je in het verleden de vrouw van de pachtheer zijn geworden. Waarom mag de opvolger dan niet door je moeder in de watten worden gelegd? Dat is immers geen schande." „Paul. je bent een heel bijzonder mens. Soms lijk je erg kinderlijk, maar dat is schijn. Je bent veel gecompliceerder dan je voorgeeft." „In elk geval ben ik zo ruim van opvatting dat Ik mensen die een beetje provinciaals ingesteld zijn, zoals je stiefmoeder, niet links laat liggen, ook al proberen ze me uit te huwelijken. Ze zal het net als andere moeders, wel zo'n beetje als haar taak beschouwen. Maar ze moet niet denken dat ik in de voetsporen van Ralph ga treden. Ik weet niets van de noden van de bevolking, ik heb dit huis in een plotselinge impuls gekocht. Daarom verzoek ik je de plannen van je stiefmoeder ernstig op te nemen. Eigenlijk vind ik ze helemaal zo gek niet." Hij hoorde dat ze haar adem inhield en trachtte de spanning de baas te worden die zich van hem meester maakte. Ze maakte geen aanstalten hem te antwoorden, dus ging hij door: „Ik ken je beter dan je denkt, en wat ik weet heb ik niet opgesto ken uit de roddelpraatjes die in de Vallei de ronde doen." Ze stond met haar rug naar hem toe, met haar handen op de balustrade. ..Het zijn alleen maar gissingen van je." antwoordde ze ten slotte. „De meeste mensen verliezen zich in gis singen over mij. Ze kunnen niet an ders. Ik ben bijzonder op mijn per soonlijke vrijheid gesteld en dus erg teruggetrokken." „Inderdaad," antwoordde Paul, ..maar alles van jezelf geheimhou den dat lukt je niet helemaal. Je vindt het leven wat je nu leidt doel loos en weet niet wat de toekomst je zal brengen. Datzie ik heel duidelijk in je. En daar kan ik maar een ding op zeggen." R. F. Deldertleld „De Boekerij, Baarn" „Geluk is er voor een groot deel afhankelijk van in welke mate men op zichzelf vertrouwt." „Zelfs al zou ik dat durven aanne men, dan nog zou ik een bar slechte mening over mezelf hebben. Dat wil dus niet zeggen, dat ik me door je aanzoek mag ik hetzo noemen1 niet erg gevleid voel." Opeens brak er een geheimzinnig glimlachje door. „Ja, noem het maar gerust een aan zoek," zei hij koppig. „En alles wat ik van je vraag is of je er eens ernstig over wilt nadenken, nu je toch naar Londen gaat." „Dat zal ik beslist doen." zei ze. „Ja, heus. ik zal het doen. Ik heb verder bijna niets om over na te denken." „Wanneer kom je terug?" Wordt vervolgd „Wat dan?" Hij aarzelde. „Mijn leven lang ben ik eenzaam geweest." zei hij. „En misschien zou ik eenzaam zijn ge bleven als ik niet in juni had beslo ten, het landgoed te kopen. Het was maar een gok, want ik wist niet of ik het hier zou kunnen rooien. Nu gok ik weer, en misschien win ik ook ditmaal. Vanaf de eerste keer dat ik je tegenkwam heb ik met je willen praten zoals ik nu doe. De gelegen heid is er eindelijk, dus moet ik die benutten. Zou je me kunnen zeggen of je ertoe bereid bent een huwelijk te overwegen?" Hij kon er opeens niet meer uitbren gen. Ze keek hem aan en even zou hij er niet van hebben opgekeken als ze hem in zijn gezicht had uitgelach ten. Maar ze lachte niet. Haar ge zicht was een vraagteken. „Mijn vader leeft voor en van gok ken," zei ze. „maar hij zou nooit op het spel zetten wat jij nu durft inzet ten. Hoe haal je het in je hoofd een wissel op je hele leven te trekken?" Hij keek naar haar prachtige huid en het was hem te moede of hij er dwars doorheen kon zien. „Ik vind je mooi, op een heel bijzondere manier, maar daar is het me niet alleen om begonnen. Ik moet je eerlijk zeggen dat ik er zeker van ben, je gelukkig te kunnen maken. Tenslotte zou je ook met Ralph Lovell zijn getrouwd zonder dat er bij een van jullie bei den sprake was van echte liefde." „We hadden allebei niets te verlie zen. Waarom zou je je geluk op het spel zetten of het doel dat je voor ogen hebt, voor een vrouw die.nu ja. die overal en iedereen ongeluk» brengt?" „Dit is nonsens." zei hij rustig. PROCURATIEHOUDER Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. medeklinker, 2. rund. 3. herders god, 4. bloedhuis, 5. dierentuin. 6. snoekbaars. Bij Juiste oplossing vormen de be ginletters de naam van een edelsteen. Oplossing van vorige puzzel. 1 part, 2. roes, 3. ober. 4. cent. 5. uier. 6. riet. 7. adem. 8. taak, 9. idee. 10. eden. 11. hees, 12. oele, 13. unie, 14. dans. 15. ever, 16. rede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4