- eo groeit Partij functionaris in China aangehouden TO.fV Hetdal der Craddocks Radio- en televisieprogramma's Zonder allure he teweer -• Weer kouder Wintersport Massaproces begint vandaag in Marokko Mysterieuze schietpartij Vrouw (26) gedood met een kussen Even puzzelen FERDINAND De Evangelische Omroep wenst u veel VISIE voor 1977 ^Evangelische Omroep MAANDAG 3 JANUARI 1977 RADIO/TV TROUW/KWARTET PH4 De reacties op Wim Kans oude jaarsconférence zullen zich ongetwijfeld hebben bewogen tuisen het ene en het andere uiterste Over één ding kunnen we het echter wel eens zijn. vermoed ik. Hij leek wat bedachtzamer en meer geneigd om zijn nog altijd spitse en soms scherpe satire met begrip voor de ander te relativeren. Hij moest het overigens wel alleen klaren met die overgang van oud naar nieuw, want buiten zijn conférence viel er mets terug te blikken. Iets dat er voor door zou kunnen gaan, had de TROS in het geheel met in huis We gleden over de televisiedrempel 7onder enige allure. Dit om de zelfwerkzaamheid in de huiskamers te stimuleren, zullen we maar denken Het door de NOS na klokslag en vuurwerk gepresenteerde overzicht van amusementsprogramma's gaf r.iet de indruk dat wij ons vorig jaar dikwijls op een klaterende manier hebben vermaakt Het was net of de samenstellers hadden gedacht: ..het grootste deel van de horde is toch buiten bezig met rotjes en vuurpijlen en wat er nu nog aan de buis zit Is door oliebollen en drank te glazig om de fijna nuance te ontdekken Een soortgelijke bloemlezing op het eerste Duitse net vertoonde veel meer smaak en gevoel voorstijl. Ook het meest memorabele programma op nieuwjaarsdag trof ik bij de oosterburen aan. Dertien burgers van het plaatsje Gummersbach dachten zich in. hoe Jezus thans in hun gemeenschap zou optreden. Opvallend was de ernst waarmee deze mensen uit verschillend milieu zich in de vragen verdiepten en hoe zij hun soms frappante verwachtingen onder woorden wisten te brengen Daarbij realiseerden zij zich voortdurend dat er grote verschillen moeten bestaan tussen de tijd waarin Jezus leefde en onze eeuw met zoveel nuchterheid en koude berekening. Met het oog daarop werd door Ton Hydra aangenomen dat bij een wederkomst in onze dagen geen sprake zal zijn van wonderen, omdat Jezus zich daardoor nu minder geloofwaardig zou maken. De ondervraagden demonstreerden een opmerkelijke overeenkomst in hun denken over de rol van kerkmensen. Met inbegrip van de plaatselijke predikant was men van oordeel, dat Jezus met de hedendaagse christenen de meeste conflicten zou krijgen. Vooral degenen die de Bijbel letterlijk nemen, zo werd gezegd, zullen er moeite mee hebben, ook al omdat Christus niet tot een bepaalde kerk wenst te behoren. Men zal Hem lastig gaan vinden en proberen hem buiten spel te zetten In Gumersbach wordt zelfs verondersteld dat vooral kerkistische mensen Jezus voor niet helemaal normaal zullen verslijten en Hem. gelijk Martin Luther King zullen ombrengen. Ik heb geprobeerd mij in te denken, waar een nederlandse versie van dit duitse programma toe zou leiden. Langer dan over alle programma's samen die via onze twee netten op nieuwjaarsdag werden uitgezonden, heb ik er over nagedacht. Dat kon gemakkelijk omdat het thuisfront weinig denkwerk te bieden had. Wanneer je als NCRV bij het betreden van het nieuwe jaar de meeste zendtijd uittrekt voor een onbenullig en langdradig spelletje met „via deze onsympathieke weg" een partner zoekende ongehuwden en met zogenaamde humor van een opera rondom het Tsaar Peter-huisje in Zaandam, dan sta ik met een mond vol tanden Goed. ik heb een beetje uitgehuild bij „Hint" Maar. de jongens van dit uitzendbureau voor alle gezindten adviseerden in hun geinig parodie op de Gijsbrecht om scheep te gaan en een andere heer te verwachten. Eilaas, ik lag toen al voor Pampus, als de goede verstaander begrijpt wat ik bedoel. OBELIX CO door-' hanfdojong'ji Het nieuwe Jaar is met verrassend hoge temperaturen begonnen. Op veel plaatsen werd het in Azoren- lucht. aangevoerd door een depres sie boven Engeland. 8 of 9 graden boven nul. Roosendaal registreerde zelfs tien graden Celsius. Dat was een sterk contrast met de 4 i 5 graden vorst in de ochtend van ou dejaarsdag De nog aanwezige sneeuw verdween snel. Overdag op 1 januari voelde het min of meer voor jaarsachtig aan Het was de warmste start van een nieuw Jaar in elf Jaar tijds Op 1 januari 1966 werd het in Wagemngen ruim 11 graden. Die warmte bleef niet lang aanwe zig. Op 4 januari daaropvolgend viel onverwacht de winter in en kreeg Nederland een vorstperiode die tot de twintigste zou duren Dieptepunt —17 graden op de 18de in zuidoost- Nederland Van de oceaan kwam een hogedrukrug binnen, die zich onder versterking naar Duitsland verplaatste. Daar bouwde het maxi mum zich op tot een systeem van formaat Vervolgens kwam het zwaartepunt afwisselend daar en over noordwest-Rusland te liggen. Op een gegeven ogenblik voerde Scandinavië de boventoon met 1055 millibar Op 12 en 13 januari werd in de Sowjet-Unie een kouderecord ge vestigd —60 graden in Magadan. Noord-Kamsjatka. Al op de zesde januari werd bij Leeuwarden op lan- dtjs geschaatst, ettelijke rijderijen volgden, ook kon de befaamde Mo lentocht ln Zuid-Holland doorgang vinden. Vlak voor de dooi inviel was er nog een wedstrijd voor arresleden in Friesland. De winter van 1966 was uitermate onstabiel met op 8 februa ri een ongekend zware ijzel en kort daarna sneeuwstormen. Over naar het heden. Wat zien we nu? Dat die rueuwjamrswarmte ook een een- dagsbloem is geweest. Gisteren drong alweer koudere lucht binnen door toedoen van een Atlantisch ho gedrukgebied. Dat verplaatst zich evenals zijn voorganger in 1966 al versterkend in de richting van de Britse eilanden De barometer bij Ierland was gisteravond bij Ierland op 1030 millibar en de computers verwachten een doorgaan tot bijna 1040 millibar. Voor de komende nachten komt dit neer op lichte vorst, later mogelijk matige, door nachtelijke afkoeling in lucht van polaire oorsprong. Helaas wordt ook de kans op mist belangrijk groter. Overdag wordt het aanvankelijk nog twee tot vier graden boven nul. maar later in mistgebieden zal het kwik nog wat verder terugblijven. Zal het Atlantisch maximum onder één hoedje gaan spelen met een an der uitzonderlijk krachtig hoge- drukgebied boven midden-Rusland, tijdelijk 1063 millibar, om aldus ook bij ons net als elf jaar geleden een nieuwe vorstperiode tot stand te brengen? Even afwachten dames en heren. Voorwaarde is natuurlijk een verplaatsing van het zwaartepunt van hogedruk naar Duitsland. De vorstgrens is op dit moment vrijwel stationair geworden in het grensge bied tussen Duitsland en Polen. December is in Roosendaal gemid deld 1.4 en in GorTedijk 1.9 graad Celsius te koud geweest, de koudste december sinds 1969. De gemiddel de luchtdruk in Roosendaal was 1008 millibar «afwijking —6 milli bar). de gemiddelde luchtvochtig heid 89Tc «90 normaal). De geringste vochtigheid was 45^ op eerste kerstdag. De dooi heeft tijdens de jaarwisse ling ook het Alpen gebied niet rechts laten liggen. Gisteren dooide en regende het bijvoorbeeld in Oos tenrijk. In de Harz is bij 10 tot 35 centimeter papsneeuw de sneeuwsi- tuatie voor de wintersport ook in de middelste en hogere lagen beperkt en zij zal verder verslechteren. Sneeuwhoogte in Torfhaus 21 centi meter oude sneeuw. Hoge Geiss 25 centimeter. In het Zwarte Woud en de Beierse Alpen nemen de sneeuw hoogten in het middelste en hogere bergland de laatste dagen voortdu rend verder af door een zachte zuid westelijke wind die de temperatuur daar tot iets boven nul doet oplo pen. Er worden enkele sneeuwbuien verwacht. Garmisch Partenkirchen meldt 34 centimeter oude sneeuw HONGKONG (AFP, UPI, Reuter) Een Chinese partijfunctio naris. Weng Sen-Ho, bestempeld als handlanger van de „bende van vier" in de provincie Tsjekiang. is gearresteerd, zo meldde het afgelopen weekeinde de provinciale radio. Weng, die deel uitmaakte van het provinciale partijcomité, is de eerste lokale functionaris wiens naam wordt genoemd in verband met de onrust in Tsjekiang. Op een massabijeenkomst in de pro- vmrit hoofdstad Hangtsjoe was mee gedeeld dat het partijcomité had be sloten de „nieuwe contrarevolutio nair" Weng van al zijn functies bin nen en bulten de partij te ontheffen, hem uit de partij te stoten, te arres teren en te behandelen „overeen komstig de wet". Hij werd verantwoordelijk gesteld voor een groot deel van de onrust die ruim drie jaar in Tsjekiang heerste. In 1975 moesten er zelfs troepen heen worden gestuurd om de orde te herstellen Er zijn inmiddels ook an dere partijfunctionarissen weggezui verd. maar hun namen zijn niet be kendgemaakt. Een Chinese functionaris in Peking verklaarde gisteren tegenover ver slaggevers dat de onrust ln de pro vincies van de Volksrepubliek zich voornamelijk in de periode voor ok tober verleden jaar afspeelde. Ofschoon de problemen niet waren opgelost was de gewapende opstand in Paoting onder meer inmiddels beëindigd volgens de functlonaris. HiJ voegde hieraan toe dat geen nieuwe conflicten waren uitgebro ken sinds de aanhouding van de „bende van vier". AMSTERDAM Vandaag begint in de Marokkaanse stad Casablanca een massaproces tegen 178 mensen die ervan beschuldigd worden Ko ning Hassan omver te hebben willen werpen. Velen van hen worden be dreigd met een veroordeling tot le venslang. Oorspronkelijk zouden er 2183 men sen worden berecht Ruim honderd van hen werden echter naar een hongerstaking van vijfUen dagen op vrije voet gesteld Aangenomen wordt dat het vandaag beginnende proces de afsluiting zal vormen van een reeks van politieke massapro cessen ln de afgelopen drie Jaar naar aanleiding van een mislukte poging om Hassan in 1973 van zijn troon te stoten. In Nederland is reeds herhaaldelijk van verschillende kanten tegen de processen geprotesteerd. Het Ma rokko Comité heeft laten weten van middag een protestdemonstratie voor de Marokkaanse ambassade in Den Haag te zullen houden. AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft een mysterieuze schietpartij in onderzoek, die zich zaterdagavond afspeelde op de krui sing van de Ferdinand Bolstraat en de Ceintuurbaan. Daar werd een taxichauffeur opgeschrikt door een roffel van schoten, die door een man werd gelost op een passerende per sonenauto Van de auto uit werd het vuur beantwoord, zo zei hij later tegenover de politie De auto werd enkele uren later op de avond onbeheerd teruggevonden in de Frans van Mierisstraat. De ruit van het linkervoorportier was ver brijzeld en op andere plekken ver toonde de carrosserie kogelgaten. Binnen trof de recherche een lege huls aan en een patroonhouder. BREDA Kort na de jaarwisseling, heeft de 29-jarige ex-koopvaardij- officier K T. in Zevenbergen zijn 26- jarige, uit Chili afkomstige echtge note door verstikking om het leven gebracht. Het slachtoffer is Edith Santander. Zij werd met behulp van een kussen gedood. De beide echtelieden hadden dik wijls de hoogsUopende ruzies. De politie heeft al heel wat keertjes tussenbeide moeten komen om de ruzies te sussen. K T. heeft na zijn daad zijn huisarts gewaarschuwd. Nadat deze de dood had geconsta teerd heeft hij de rijkspolitie inge licht. K T. is ln verzekerde bewaring gesteld. Het echtpaar had geen kin deren. De VARA hervat de senio renshow Dat ik dit nog mag meemaken. Ned. 2/19.30 Een BBC-documentaire over de voedselsituatie in de wereld is door een AVRO-team bewerkt. Ned. 1/21.50 Na de eerste aflevering van Ieder rijn deel (met o.a. Kitty Janssen en André van den Heuvel) worden actualiteiten belicht in Achter het Nieuws. Ned. 2/21.40 Zorgen voor de geboorte is het onderwerp in Plein Publiek van de NCRV. Hilv. 1/09.00 Dick Houwaart praat met prof. M. H. Gans, schrijver van het Memorboek, over het Jo dendom in Nederland. Hilv. 4/14.30 De NCRV brengt een inte grale uitvoering van Rachmani- nows Vespermis opus 37 ten gehore. Hilv. 2/20.05-21.18 RADIO VANDAAG HILVERSUM II2H n n FM-fcaaalea» tros. 7 00 N'inws 7 OZ lS> Rusti* btjko- nwn 7 30 n.«u«rv 7 41 (Sl AJrtua- iwh tended it ic 8 jo Nieuw; 838 Gymnas tiek voor de huisvrouw 8 45 (S) Kom er maar eens bij klassieke muziek en fesprek 10 OO (s) Sphinx, programma voor haar en hem (10 30-10 33 Nieuws i0jj-104s(s) Kaboutrrtijd i rvu 11 40 (herscheppen de ambachten Achtergronden over de ver dwijning van oude ambachten, waarom tl* eer een beroep en nu een hobby* vpro 1Z00 Piel Ponskaart presenteert. (12.28 Mededelingen ibv land- en tuin bouw 1230 - iz41 Nieuws.) 13 30 (S) De wereld van muziek en geluid op zijn kop of andersom 15 00 Permanent Wave pro gramma voor de vrouw 15 30 Nieuws. 15 33 (s) Nova Zembla eo 18 15 (s) De EO deze week 18.20 (sl Lacht en uitzicht geestelijke liederen 17 05 (s) Eigen wijs. kleuter pro gramma overheidsvoorlichting 17 20 Tekst en uitleg EO 17 30 Nieuws 17 12 <s> Klankbord 18 00 (Sl Daar waar de molens staan Muzikale rondreis door Ne derland PP 18 1» Uitzending van de chu 18 30 Nieuws 18 41 tSl De grote opdracht zending, evangelisatie en christelijke hulpverlening 19 00 (s> Ronduit muzikaal «n informatief programma voor jongeren 19 40 (s) De bijbel open bijbelstudie 20 00 (s) Ga er eens oor zitten ontmoetingspro. gramma 2115 is) Avondsluiting nos 21 30 «Sl Openbaar Kunstbezit 21 40 Voor blinden en slechtzienden 2155 Tambu in formatie en verzoekplaten voor Antillianen 22 25 bond zonder naam. 22j0 Nieuws nckv 22 40 (s) Hier en nu. ver on ic a 22 55-23 55 <s) Muziek en informa tic 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM II 1411 o es PM-kaoalen) NCRV 7 00 Nieuws 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7 20 Vandaag maandag (8 00 Nieuws EU Hzer en nu). 8 30 Het levende woord 8 35 Te drum Laudamus gewijde muziek 9 00 Pletn Publiek <9 35 Waterstan den) II 00 Nieuws II 03 Plein Muziek 1200* Het nuttigen van etenswaren is toegestaan tunefcprogramma 13 00 Nieuws 13 II Hier mm nu 13 30 Cinema-orgel 13 50 Economie en het menselijk geluk, gesprek. NOS 14 J0 Boerenbont. 14 50 Den Haag deze week 15.00 Kijk op buitenland. NCRV 1530 NCRV-Leerhuii leesoefeningen in de bij bel 15 42 Een goed kwartier 18.00 Nieuws 1803 Roregeur en prikkeldraad gevarieerd programma 17 55 Mededelingen 18 00 Nieuws 10 II (Sl Hier en nu. Aansluitend. Makro sociaal-economische rubriek 18 40 (S) Muziek in vnje tijd (19 00-19 10 PP KVP) 19 45 (Sl Met uw instemming het lied van de week 20 00 Nieuws. 20 05 (Sl Vesper- mis 21 18 (Sl Klassieke sonate 21 35 (Sl Latera ma-live kroniek over boeken, schrij vers en toneel 22 40 (S) Een kwestie vsn tijd. verhaal NOS. 23 00 (S) Met het oog op morgen (23 05 Actualiteitenoverzicht 23 20 Den Haag vandaag 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan. yoga) 23 55—34 00 Nieuw» HILVERSUM III (445 n FM-kanaleat KRO 7 03 (S) Drie op Je boterham Muziek en informatie voor de werk mens AVRO 9 02 (Sl Pep op dne 'n Goed begin I0 03IS) Arbeidsvitaminen verzoekplaten 11 03 Ra diojournaal. 11.06 (S) Drie draait op ver zoek postbus 700. 12.03 (S) Drie tussen de middag Joost mag niet eten 14 03 Radio journaal 14 06 (S) Pop Kontakt I de hitvis ser 15 03 (S) Pop Kontakt II: Muziek met Meta 16 03 (S) De Hit meester met o.a. de Telefoon-Top-5 (17.03 Radiojournaal.) NOS 18.03 De Vacaturebank. 18.10 (S) NOS-Maal AVRO 19 02 Let's twist again. 20 02 Radiojournaal. 20 05 (S) Superclean Dreammachine. 21 02 (s) De Negen-uur- jazz-show 22 02 Radioiournaal. 22 05 (s) Blues, ballads beat 23.02 (s) Candle- lightshow (0 02 Radiojournaal) NOS. 1 02—7 00 (s) De maandagnachten van TV VANDAAG NEDERLAND I 10.45 NOS: Bsreboot 18.55 Journaal 19 05 AVRO: AVRO's 3 20. ntormatwf 20.05 AVRO'S Ww-Kent-Kwis 21.35 NOS: Journaal 2150 AVRO: Honger-voodsaf voor 22.40 SYMBIOSE. 22.44 NOS: Journaal 10.45 NOS: Tv-eiformaba voor Surinaamse Nedertanders. 18.S5 Journaal 19.05 VARA: Addams Family, tv-sana 19.30 Dat k dit nog mag meamaken. samorenshow 20.00 k Journaal. 20-25 VARA: De Onedm Uyi, tv-sena 21.15 VARA'as Ombudsman 21.40 lader z|n daai. samedy-sena 22.10 Achtar hatmauws 23.00 NOS: Journaal nXTSAAf EP ZELF HAAS TOE, SUKKELHET 13 JOUW $tmp PAT HOME VB1JWEL 6WINEEOP to IN AAN PEP ANP VANEENBUR' 6ER00BL06 HIEfT 6ESTAAN'. ZELFi BBOm PACHTEUN KANS (skiën goed), de Zugspitze 220 centi meter poedersneeuw bij —10 graden (skiën uitstekend). Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. kort muziekstuk, 2. bekwaam. 3. toespraak, 4. kaartterm. Oplossing: Hor. 1. dessa, 4. aarde, 7. paars, 9. marmiet. 11. ever. 13. riet, 15. nes, 16. nee. 17. ets. 18. Let, 20. Ede. 22. Ares, 24. leed, 25. leguaan, 28. massa. 29. steil. 30. Enare. Vert. 1. deren. 2. spar. 3. aar, 4. Ari, 5. Aser, 6. elite. 8. ambitieus, 9. mes. 10. tin. 12. veger. 14. Eelde, 18. Lares, 19. tel. 20. een. 21. edele, 23. seml, 24. laan, 26. gal 27. Ase. HILVERSUM IV (FM-kznalenl VARA 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Groot en klein klassieke muziek. 9 00 Nieuws. 902 Kinderen een kwartje* Programma over school enthuis 9.27 Wonen, verschil tussen huis en thuis. 10.00 (S) Feest der herkenning: klassieke muziek. 11.20 (S) Pianomuziek. 11.55 (S) Strijkkwartet, moderne en klassieke mu ziek 12.50 (S) Viool en piano: klassieke muziek. 14.00 Nieuws. 14 02 Keuren en kie zen Over ons koop- en leefgedrag. 14 30 Het jodendom in Nederland, gesprek. 15.00 Zo klonk het vroeger klassieke muziek voor koor en orkest 15.4017.00 (S) Muziek op formaat klassieke muziek. e Dargaud SA 1976 Tekst: Goscinny Tekeningen: Uderzo SMIDJE VERHOLEN 84: Op het vorige plaatje hebben we allemaal duidelijk kunnen zien hoe diepe groeven van inspannend na denken verschenen waren op de bij uitstek mannelijke gelaatstrekken van Vittorio Cacalobbo. De goede mensenkenner zal dan ook niet veel moeite hebben uit deze gelaatstrek ken af te leiden, dat de dappere kapitein van plan was op vreselijke wijze een halt toe te roepen aan de snode indringers. Het mocht voor zijn verdekt opgestelde manschap pen dan ook geen verrassing baren, toen hij plotseling uitriep: „Kanon nen in stelling en kartetsen in de vuurmonden brengen! Drukpuntne-' men! Pief poefPAF!!" Jam mer genoeg verzuimde de brave ke rel te vermelden waar zijn artilleris ten nu eigenlijk op moesten schie ten. Maar dat gaf niet. Er waren er nog genoeg bij met ervaring van de laatste oorlog en die kozen dus voor zich zelf een kerktoren en een school uit Dat loonde tenminste de moeite, want in het vredige Campanella stond alles nog overeind. Daar moest dus nodig wat verandering in gebracht worden. Doch er was één sufferd bij. die nog niet zo lang dien de. Die vermorste een kostbare gra naat of twaalf op het verwoeste sta tionsgebouwtje waar de vijand ge acht werd te zitten. En werkelijk, na een minuut of zeven van ijverig pro beren, slaagde de kerel er in een voltreffer te plaatsen, midden in de reeds aanwezige puinhoop. De steenmassa spatte toen uit elkaar alsof het slechts een kinderballon netje was, waar men een sigaren- peukje tegenaan duwt. Doch ge lukkig waren de twee Italiaanse schavuiten met Karei Kleuntjes net uit de rommel weg, toen die voltref fer geplaatst werd. Er vallen ech ter nog meer treffende gebeurtenis sen te verhalen, want ergens anders aan het front schoot op dat moment een handbedieningswagentje uit de oude tunnel te voorschijn. Een sol daat, die aldaar ln dekking lag ach ter een muurtje, schrok zich natuur lijk een aap, toen hij daar plotseling een aantal woestelingen met snor ren en berenmutsen aan zich voorbij zag vliegen. „B berenmutsen ze z zijn er stamelde de brave kerel. „Dat mmoet de kapitein weten Onverschrok ken sprong hij overeind en luid gil lend rende hij op Vittorio Cacalobbo af -61- „Kijk, Ze is er todh," siste ze. „daar staat ze." Martin keek in de richting van haar uitgestoken wijsvinger en ving nog net een glimp van ze op. Van de veertien mensen wier leven veranderde, was Smut een der uit zonderingsgevallen die iets goeds te danken hadden aan het vuurwerk. Hij nam het besluit, maar liever vrijgezel te blijven. Toen hij de be nauwde balzaal uitvluchtte, was zijn besluit reeds half en half gevallen: hij zou het met de toekomst op een akkoordje gooien en een domme vrouw trouwen. Hij kwam al een tijdje bij Tom Voysey over huis, de slager bij de Valleibaai, de enige die hem als schoonzoon zou dulden. Al hadden de Potters altijd een gewel dige eetlust, toch konden ze alles wat Smut bij Gilroy bijeenstroopte. onmogelijk op. Daarom had Smut getracht de rest aan de man te bren gen. voor de helft van de marktprijs. Hij stroopte feitelijk niet om het geld. maar om de monden van de Potters te vullen. Hij was dolblij toen zijn hazen, fazanten, patrijzen, konijnen en zelfs reeën, achter de winkel van Voysey gretige afnemers vonden. Ze brachten hem een shil- ng of tien op. moor hij was er zeker van dat Voysey vierhonderd procent winst maakte. Als hij Voyseys m een shil-schoonzoon zou worden, zou hij misschien te gelegener tijd voor zijn moeder de fraaibeschilderde woon wagen kunnen kopen, die ze altijd zo graag had willen hebben, en voor zijn zusters echte Japonnen uit de winkels. Zelf wilde hij een groenflu- welen pak hebben, met een zwart mollenbonten vest en een goed ge weer om zich het werk te vergemak kelijken. Hij was niet zozeer eer zuchtig als wel familieziek. Hij had het voor de zijnen over, met een bijna tweekoppig wezen te trouwen om haar geld, want Margy Voysey had niet alleen een ontzettend groot dik hoofd, maar ook een even dikke knot rossig haar er bovenop. Uit een grote wrat op haar kin sproten nog meer haren, maar dit werd goedge maakt door het feit dat ze geen wenkbrauwen had. Daardoor zag ze er altijd uit of ze dodelijk verbaasd was en Smut overwoog dat zo'n vrouw een achterdochtige Jachtop ziener al op het eerste gezicht zand ln de ogen kon strooien tenzij de man verder keek dan zijn neus lang was. R. F. Delderfield „De Boekerij, Baarn" Margy was Voyseys enig kind en erfgename en tot op het ogenblik toen de groene sterrenregen boven haar uiteenspatte en Smut haar om hoog zag kijken, had hij met haar willen trouwen. Bij de knallen ver anderde hij echter op slag van me ning: Meg moest maar liever voorlo pig in de lekkende boerderij blijven wonen en de zusjes moesten tevre den zijn met de vodden die ze droe gen. Hij kon er altijd immers iets op vinden om daarin verandering te brengen. Zijn geweer kon tenslotte ook nog best een jaartje mee en met de tien shilling die Voysey hem in de handen placht te stoppen kon hij voort. Maar een ding kon hij niet: trouwen met een vrouw die bij een vuurwerk op een groenverkleurd varken leek. Hij mompelde: „Ver- rek, da's waar ook. ik mot nog effe iets doen, Margy." Hij liet haar hand los, drong door de menigte en ver dween in het donker. Hij maakte er zich zorgen over wat er van hen moest worden als hij eens zou sterven. Rose zou wel terechtko men, want die zou van de paarden fokkerij kunnen leven, maar al hield Claire ook veel van paarden, toch lag het boerenwerk haar niet. Hoe moest ze aan de kost komen, als ze niet trouwde? Claire was knapper dan haar moeder en er waren hier geen mannen tot wie zich aange trokken voelde. Toen men hem dus in het oor begon te fluisteren dat ze zo vaak naar het grote huis ging omdat de pachtheer belang in haar stelde, geloofde hij het niet dat was te mooi om waar te zijn. Maar toen had hij het opeens met zijn eigen ogen gezien. Zijn dochter had wat in de melk te brokken in het grote huis. Toen de pachters een voor een op het feest hun opwach ting gingen maken bij de pachtheer, merkte Derwent dat hij Claire in hun complimentjes betrok en hen zelfs te woord stond terwijl hij zijn arm om haar schouder had gesla gen. Maar het beste bewijs dat de geruchten waarheid bevatten was wat de pachtheer tegen hemzelf zei: „Wel. mr.Derwent, hartelijk dank dat ik uw dochter heb mogen lenen. Wordt vervolgd word ook lid Antwoordnummer 80. Hilversum of bel 035-52641 (geen postzegel)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4