De schilder in huis. Toch blijft uw bezetting gelijk! Kon. Van Agt was mikpunt Sociologen moeten bredere kijk hebben Met Sikkens Dagplan. Menten Minister voor vrijwilligersleger Tonnen schade na 'doop' van inbrekers Eerste brand van 1977 IncMj kiest Hella. Drs. A. van Stiphout is het met staatssecretaris eens MAANDAG 3 JANUARI 1977 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 DEN HAAG Inbrekers die rond om de jaarwisseling hun slag pro beerden te slaan in het gebouw van sociale zaken op de hoek van de Parkstraat en de Oranjestraat te Den Haag. hebben een schade van enkele tonnen veroorzaakt: door de brandslang open te draaien. Zij heb ben in het gebouw vrijwel niets van hun gading kunnen vinden. Gezien de ravage denkt de politie dat het bluswater heeft gestroomd van ou dejaarsnacht tot de vroege zondag morgen. toen de inbraak werd ontdekt. De politie heeft twee theorieën. Het is mogelijk dat iemand zijn woede wilde koelen op het ministerie, door op deze manier wraak te nemen. Een andere mogelijkheid is dat inbre kers uit woede dat ze geen buit konden vinden, de kraan hebben opengedraaid. Het getroffen kantoorpand „Parkhaghe", wordt de nieuwe huis vesting van de dienst sociale voor zieningen van het ministerie van so ciale zaken. Vlak voor de kerst is het oude gebouw, na een grondige ver bouwing. voor de nieuwe functie op geleverd. De meubels van de ambtenaren moesten overigens nog worden overgebracht. De overbren ging van de dienst zal nu nog wel even uitgesteld moeten worden. De inbrekers hebben namelijk de slang opengedraaid op de vierde tage. Tot en met de kelder is het gebouw doordrenkt. Op de foto: Politieagenten inspecte ren de schade. Van een verslaggever DEVENTER De matrassenfa- briek van Auping te Deventer heeft de twijfelachtige eer de eerste fa briek te zijn waarin in het nieuwe jaar brand heeft gewoed. Het vuur werd twee minuten na de jaarwisse ling ontdekt. De produktiehal werd volledig verwoest. De schade loopt in dë miljoenen. Terwijl de brandweer in volle actie was om deze brand te bestrijden, brak in het hartje van Deventer brand uit in woonhuizen. De boven verdiepingen van twee panden wer den verwoest. De schade loopt hier in de tonnen. Over de oorzaak van beide branden was gisteren nog niets bekend. BERGUM De oude school De Tille in het Friese Bergum is kort na de jaarwisseling in brand gevlogen. Het gebouw werd gedeeltelijk ver woest. De brand is ontstaan doordat iemand vuurwerk door de luchtko ker naar binnen heeft geworpen. De schade bedraagt tienduizenden guldens. AMSTERDAM In Amsterdam zijn op nieuwjaarsavond minstens vier gezinnen dakloos geworden bij .branden in de Blankenstraat en de Roelantstraat. In de Blankenstraat volgde kort na het begin van de brand een ontploffing. De recherche heeft de zaak nog in onderzoek. In de Utrechtse wijk Overvecht brandde op nieuwjaarsdag een flat geheel uit. nadat een kerstboom vlam had gevat door onvoorzichtig heid met vuurwerksterretjes De moeder en haar drie kinderen wer den met behulp van de buren ter nauwernood in veiligheid gebracht ADVERTENTIE. Automatische overschrijving abonnementsgeld Geachte abonnee, Het is voor uw en onze admini stratie aanzienlijk eenvoudi ger, als u ons machtigt het abonnementsgeld automa tisch van uw giro- of bankreke ning te laten afschrijven. Van zelfsprekend kunt u die mach tiging op ieder ogenblik, dat het u schikt weer intrekken. Zo'n administratieve hande ling duurt slechts kort en u krijgt binnen tien dagen uw geld terug. Wij verzoeken u ditmaal bij uw overschrijving twee handteke ningen te plaatsen: één op de aan u gestuurde acceptgiro kaart aan de voorzijde en één in „machtigingsruimte" op de achterkant. De machtiging gaat dan in nó de periode, die op de kaart is vermeld. Dank voor uw medewerking. De Directie. Van een onzer verslaggeefsters HILVERSUM De nieuwe minister van defensie, Bram Stemerdink, is geen tegenstander van een vrijwilli gersleger in ons land in plaats van het nu bestaande leger van dienstplichtigen. Hij merkt daarbij op dat een vrijwil ligersleger niet verward moet wor den met het ouderwetse begrip be roepsleger, want dat zou volgens hem inderdaad kunnen ontaarden in een maatschappij binnen de maat schappij. In een nieuw op te richten vrijwilligersleger zouden de mannen betrekkelijk korte tijd moeten die nen, uiteraard wel langer dan de dienstplichtigen nu doen. maar het zou geen levensfunctie moeten zijn, volgens de minister. De heer Stemerdink die minister Vredelink per 1 januari heeft opge-, volgd, zei dit zaterdag voor de radio. Verder deelde hij mee dat nog tij dens deze kabinetsperiode een wets- ontwerp te verwachten is. waarin ADVERTENTIE. ADVERTENTIE Sikkens heeft een speciaal schildersysteem, waardoor het dikwijls mogelijk is om een bepaalde ruimte in één enkele dag helemaal af te werken, inklusief behangen indien nodig. Een vertrek, dat u 's morgens ontruimt, kan 's avonds alweer bezet zijn. Dat geldt ook voor kamers en zalen in een ziekenhuis of hotel. Voor een kantoor- of bedrijfs ruimte. Voor een winkel. Alle bijdetijdse schildersbednj- ven kunnen dit doelmatige systeem toepassen. Deze praktische manier van werken is mogelijk dank zij een sene sneldrogende produkten van Sikkens. Praat er eens over met uw schilder als u opknapplannen heeft. Het kan u rompslomp en geld besparen. Bovendien profiteert u nu van de Premieregeling op schilderwerk van maar liefst f 30.- per man per dag! een nieuw straf- en tuchtrecht voor het leger zou worden geregeld. Hij zei dat, wanneer het aan defensie lag. in deze nieuwe wet de doodstraf ge schrapt zou worden ais straf die tij dens de oorlog opgelegd kan worden. Maar hierover moet eerst nog over leg gepleegd worden met minister Van Agt. In de paar maanden die hij nog als minister van defensie zou functione ren. hoopt de heer Stemerdink ein delijk eens echt aandacht te kunnen besteden aan wat hij noemt de over bewapening. Over de plaats van Nederland in de NAVO zei de heer Stemerdink dat hij van oordeel is dat Nederland in de NAVO moet blijven en daar voor al moet blijven „doorzeuren", zoals hij het noemde, over de geleidelijke terugdringing van het aantal kernwapens in het algemeen en in Nederland in het bijzonder. Volgens hem heeft Nederland door dit zeuren al het een en ander op dit gebied bereikt. Op de foto draagt minister Vredeling (links) het ministerie van defensie over aan minister Stemerdink. ADVERTENTIE Geluk en pech wisselen elkaar df. als hij aan z'n speeltafel rit. In het verkeer houdt hij echter niet van rislko's Daarom heeft hij altijd een Hella pechlamp bij zich Vreag om grafts produkten folder an cartoon sticker Sluyter b v. francacusdreef40 Utrecht /uCl 1 Q tel PX 61 4141 >t*t 28] Wim Kan (bijna) hele kabinet rond door Ton Hydra Als een eenheid In een onverstelba re verscheidenheid heeft Wim Kan met zijn oudejaarsconference 13.000.000 „oliebollen" tachtig mi nuten lang vastgehouden in de grootste partij van Nederland. „Zonder statuten en zonder pro gram en geen enkele zetel dan het stoeltje van Kan", zoals hij in zijn eerste liedje zong. De Gijsbrecht van ons cabaretwezen gooide er meteen een wrang toekomstbeeld tegenaan. Gaan wij volgend jaar over de drempel „dan is Hans Knoop naar Zürtch gevlucht en zijn Meta en Pieter, zo zat als een gieter, gewoon weer in Blaricum terug". Darmee belandde Wim Kan bij mi nister Van Agt, één van de be langrijkste mikpunten in zijn steekspel met woorden. Kan hoopt dat Van Agt na de verkiezingen premier zal worden. „Krijgen we tenminste een andere minister van justitie". Van Agt komt hem voor „als een koorknaap die na elke de bacle een toontje hoger zingt". Maar. hij heeft ook eerbied voor de bewindsman, omdat deze, net als hij, zo kan twijfelen. „Van Agt twij felt altijd tussen aftreden, optre den of langzaam afdrijven". Premier Den Uyl kreeg heel w'at karakteristieken mee, die Wim Kan lachsalvo's bezorgden. „Den Uyl is een roodborstje dat begrijpt dat je zonder rechter vleugel niet kan vliegen". De laatste tijd is hij overi gens niet meer zo rood. Inplaats van rond de meiboom ziet Kan hem vaker om de hete brij springen. Wim Kan gaf qua stem, gebaar en spreektechnlek een even komieke als rake persiflage op het optreden van de heer Den Uyl voor de televi sie. „Een kampeerder, die je nooit uit zijn tentje lokt". Als Wim Kan de hoge autoriteit op de korrel neemt, zit hij op zijn stokpaard. Dat heeft hij van zijn vader. Mr. J. B. Kan was in zijn tijd de populairste minister. Hij zat op binnenlandse zaken en had maling aan decorum. Naar plechtigheden ging hij in ceremonieel tenu op de fiets; met steek en sabel op de bagagedrager. Daarom weet Wim Kan ook, zoals minister Van Agt dezer dagen terecht opmerkte „als één van de weinigen precies hoe ver hij te ver kan gaan". Sommige ministers hebben he oudejaarsavond geweten. Hier volgt een korte bloemlezing. Minister Boersma: Komt zo vaak op de buis dat er mensen zijn die hem als testbeeld gebruiken. Minister Van der Stee; Een beetje kouwe kak, maar voor landbouw kan dat nooit kwaad. Minister Westerterp: Weet het on aangename met het nutteloze te verenigen. Minister Vorrink: Het bloemetje op het kabinetsbehang. Ze doet aan milieuhygiëne ofwel: elk koffie kopje van de ministerraad omwas- sen in een apart teiltje. Minister De Gaay Fortman: Niet Bas van de rebellenclub, maar pa- pa-gaay ..een lieve man die buiten de werkelijkheid staat ep Neder land wil opdelen in 24 provincies om alle ministers straks commissa ris van de koningin te kunnen maken". Minister Duisenberg: „Duitenberg" die op André van Duin lijkt. Alleen laat hij óns de bekken trekken. Minister Van Kemenade: Wenst al les alleen te doen. Hij is van onder wijs. dat schijnt hij zelf ook te hebben genoten. Hij wil het Frans op school afschaffen, maar als Wim Kan naar radio- en televisie uitzendingen luistert, heeft die de indruk dat het Nederlands allang van het rooster is geschrapt. Minister Van Doorn: De man van de trucs, integenstelling met Van Doorne die van de DAF is. Voor de minister van CRM heeft de VARA na de verkiezingen een extra afle vering klaar liggen van een serie: „Harrie zoekt werk". Stof voor patij-politieke satire vond Kan vrijwel uitsluitend bin nen het CDA. „De eerste partij die al tijdens de oprichting drie keer uit elkaar donderde. Een safari park voor de laatstechristenen. Lijkt ook op Wie van de drie: .Wil de echte gelovige nu opstaan' Bij de behandeling van de Lockheedaffaire waar hij uiter aard niet omheen kon kwam Kan's relativerend vermogen sterk naar voren. Hij vond dat Den Uyl prins Bernhard heel goed had ver dedigd door te wijzen op diens vele verdiensten voor het bedrijfsleven. „Daar noemt men hem dan ook de grote Winkler Prins". Maar, zei Kan. „hij mag dan niet altijd geluk kig zijn in de keuze van zijn vrien den. veertig jaar geleden heeft de prins de meest ideale levenspartner gekozen Dat we „een geweldige koningin" hebben, onderstreepte het publiek met gul applaus. Zon der inzinkingen lanceerde Kan de eigen en aangekochte teksten met veel raffinement. A la Hitchcock voerde hij de span ning af en toe op door de clou nog even uit te stellen. Het effect was des te sterker, onder andere toen hij het had over de angst voor de Russen. „Ik denk wel dat ze ko men", zei hij tenslotte „maar dan één voor één". Sommige dubbele bodems waren hard en hielden kritiek op de sa menleving in. Kinderen kunnen geen kinderen meer zijn in een maatschappij die voorbehoedsmid delen op straat brengt in omge bouwde automatieken. „De halve haantjes die er vroeger in lagen, staan er nu voor". Kan slaagde er zelfs in. aan het stukgcprate abor tusprobleem een nog niet gehoorde gedachte toe te voegen. ..Als wij mannen bij alles wat we van plan zijn te doen. net zo lang nadenken als minister Van Agt, zijn er geen klinieken meer nodig". Met een ongewone beeldspraak liet Wim Kan even doorklinken dat hij ook nadenkt over het eigen proces van ouder worden. „Het gaat alle maal veel vlugger. Het lijkt wel of Vadertje Tijd vreemd gaat met Vrouw Holle". De constatering van individueel onvermogen en zijn hoop op meer eensgezindheid en samenwerking bracht hij treffend bij elkaar in zijn slotopmerking: „Misschien bereiken we de hemel als we allemaal op eikaars schou ders gaan staan". •Vervolg van pagina 1 Ook de verdere bemoeienissen van het departement van justitie en de onder dat departement ressorteren de instanties die met de berechting van Menten te maken hadden in de eerste na-oorlogse jaren, vallen on der het komende onderzoek. Hermans niet Mevrouw Menten heeft de afgelopen dagen tevergeefs geprobeerd de Lim burgse advocaat mr. J. J. M. Her mans uit Geleen over te halen haar man mede te verdedigen. Dit week end heeft mr. Hermans daar defini tief van afgezien. Hij heeft dit ge daan wegens „praktische redenen". Het hoger beroep in de zaak Frans H., dat over enkele maanden voor het gerechtshof in Den Bosch zal dienen, vergt op het ogenblik veel werk van mr. Hermans. Bovendien vindt hij de afstand Geleen- Amsterdam een bezwaar om regel matig te overbruggen. „Gezien de omvang van de zaak-Menten is het mij onmogelijk de verdediging op me te nemen. Ik ben van mening dat Je zoiets optimaal moet kunnen doen", aldus mr. Hermans. Mr. Si mons. die reeds als raadsman voor de heer Menten optreedt, moet nu op zoek gaan naar een of twee andere advocaten die hem in deze omvan grijke zaak willen assisteren. „Met jouw nieuwe schoenen kan je heel snel aardappelen poten". door Piet Hagen Had staatssecretaris Meijer gelijk, toen hij zei dat sociologen de overheid teveel in de kou laten staan bij het oplossen van maatschappelijke problemen? Drs. A. van Stiphout, lid van de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid, oud-directeur van de Wiardi Beekman Stichting van de PvdA en daarvóór werkzaam bij Philips, meent van wel. Als we hem vragen om een reactie op de rede die staatssecretaris Meijer on langs hield (zie het eerste ar tikel hierover in de krant van vrijdag j.L) begint Van Stip hout met een positieve op merking over zijn vakbroe ders in de overheidssector. „In Nederland zitten nogal wat sociaal wetenschappelijk opgeleide mensen bij over heidsdiensten. Ik geloof dat zij daar een belangrijke rol vervullen. Vroeger werden die diensten vooral bemand door juristen. Door de komst van economen en sociologen ontstond toch een wat brede re kijk op de maatschappelij ke problemen. Een nadeel voor sociologen is dat ze een minder „hard" vak hebben dan bijvoorbeeld Juristen of economen, maar voor alge mene beleidsfuncties kan een sociologische opleiding z'n nut hebben. 8ociologen heb ben geleerd de dingen wat breder te bekijken en hebben als het goed ls oog voor maatschappelijke vooroor delen." Maar van Stiphout vindt wel dat sociologen moeten op passen voor een verder ver lies aari vakbekwaamheid. Het meeste „nut" ondervindt de overheid toch van sociolo gen die iets afweten van on derzoekstechnieken, organi satiekunde, economie en der gelijke. „Die abstracte dis cussies over de vóóronder stellingen van de wetenschap zijn natuurlijk ook interes sant, maar dat is meer iets voor de avonduren of voor vrijgestelden". Wat zijn nu de voornaamste oorzaken van het tekort schieten van de sociologie in de overheidssector? Van Stiphout noemt een paar punten. Eén oorzaak zou kunnen zijn dat universitaire medewerkers soms weinig maatschappelijke ervaring hebben en door de universi taire democratie ook niet ge dwongen zijn zich met be leidsvragen bezig te houden. Een ander punt is de geringe bekendheid met eerder ver richt onderzoek, vooral in het buitenland. Te vaak wordt een nieuw onderzoek opgezet zonder dat studie is gemaakt van andere onderzoekingen. Vergelijking van die j-esulta- ten en bestudering van de voorwaarden waaronder be paalde verschijnselen zich wel of niet voordoen, zou on ze kennis kunnen vergroten. Versnippering Verder verwijt Van Stiphout de sociologie een te grote ver snippering van kennis. Van uit zogenaamde specialismen worden minutieuze deel- onderzoekjes verricht. Weini gen overzien het hele gebied. De maatschappelijke proble men laten zich echter niet herleiden tot een optelsom van deel-probleempjes, maai vergen een bredere kijk. Dan is het de kunst het onderzoek zo op te zetten dat de over heid er werkelijk iets mee kan. Van Stiphout bedoelt niet dat de sociologen pasklare oplossingen moeten leveren, maar ze moeten wel aanvoelen wat er aan de hand ls. Ze hoeven het ook niet altijd met de overheid eens te zijn, als hun onder zoek de overheid maar aan het denken zet Drs. A. van Stiphout Van Stiphout noemt een paar onderwerpen die naar zijn smaak nog veel te weinig aandacht krijgen. Het zijn vooral vragen naar de gTen- zen van bepaalde ontwikke lingen. Zo noemt hij de gedu rige stijging van het oplei dingsniveau van de bevol king. Je kunt voorzien (en Je ziet nu al) dat er op een gege ven moment een spanning ontstaat tussen het oplei dingsniveau van de mensen en het niveau van de beschik bare arbeid. Dat heeft enor me consequenties voor de verdeling van hogere functies, voor de inko mensverdeling en wie weet zelf voor de sociale vrede die ons land sinds de oorlog heeft gekenmerkt. Een hele reeks maatschappe lijke problemen wordt ver oorzaakt door de verminde ring van de economische groei. Tot nog toe zagen we een groei van het welzijn gep aard gaan met een groei van de economie. Er vond een herverdeling van inkomens plaats die zonder pijn verliep doordat de totale welvaart zo snel toenam. Zal het ln de toekomst mogelijk zijn door te gaan met herverdeling van inkomens als de econo mische groei eruit is? In het blad Beleid en Maat schappij heeft Van Stiphout ee» hiermee verwant onder werp aangesneden: hoe sterk ls het draagvlak van de soli dariteit waarop de Inkomens overdracht rust van de wer kende aan de niet-werkende bevolking. Dat is een econo misch probleem, maar ook een sociologisch vraagstuk van formaat: hoe ver gaat de solidariteit en welke factoren zijn daarop van invloed? Distributie Zo weet Van Stiphout nog wel een paar kluiven voor so ciologen die zich verdienste lijk willen maken. Om er nog een te noemen, zij zouden on derzoek kunnen doen naar de mogelijke gevolgen van de toenemende schaarste aan grondstoffen en energie. De mensen zijn nu meer dan ooit gewend dat alles met geld te koop is. Zullen zij het accep teren wanneer bepaalde din gen zo schaars worden dat ze terwille van een eerlijke verdeling op de bon moeten? Al deze onderwerpen liggen op de grens tussen de maat schappij die wij kennen en de toekomst die tamelijk duis ter is. Van politici worden be slissingen gevraagd die ver der reiken dan vandaag en is het begrijpelijk dat zij een beroep doen op de maat schappijwetenschappen. Hoewel deze zich ln eerste instantie moeten bepalen tot de bekende feiten van heden en verleden, zouden zij toch serieuzer kunnen proberen hun licht te laten schijnen op de mogelijkheden waaruit de overheid kan kiezen. Politici kunnen van we tenschapsmensen niet ver gen dat zij de beslissing van de overheid overnemen, zegt de heer Van Stiphout. Maar de overheid mag wel ver wachten dat sociologen hun kennis beschikbaar stellen bij het oplossen van de pro blemen die nu aan de orde zijn. Dit is het tweede en laatste artikel over (on)nutte sociolo gen. Het eerste artikel stond in de krant van 31 december J.L Voor nadere inlichtingen kun! u ook bellen of schrijven Sikkens b vSektor Bouwverven. Antwoordnummer 10 ie Sassenheim. telefoon 01711 82 79 L

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3