Rust lijkt hersteld in Noordchinese stad mi\ WJ\ km ao's grafsteen klinkt doorin Chinese machtsstrijd lieuwe beweging Rhodesië wil >k naar Genève Sadat optimistisch over vredeskansen Libiërs praten over een volksdemocratie mcentratiekamp nog probleem voor kinderen MEDISCH COMITÉ 1LLÏ1 2? Nieuwe belasting voor werklozen in België Staking in Rome Egypte stelt nieuwe voorwaarden Libanees dagblad gaat sluiten Tito waarschuwt voor moeilijk jaar r liT 200.000mensen in Vietnam lijden aanTBC. MEDISCH COMITÉ 1090400 >G 31 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET-?-. tfFORD, Californië (AP) De psychologische problemen iverlevenden van de Duitse concentratiekampen tientallen i na de oorlog nog kunnen achtervolgen, blijven ook op 1 nige van hun kinderen over te gaan. ijn psychiatrische universi- liniek in Tel Aviv ziet dr. Sa- Davidson jonge mensen met ten die typerend zijn voor het zogenaamde concentratiekamp- syndroom: chronische ongerustheid, depressie, nachtmerries over wat er in de kampen is gebeurd, gevoelens van afzondering en schuld. Het betrof na de oorlog geboren kin deren. vertelde de Israëlische psychi ater tijdfens een bezoek aan Califor nië. Sommigen waren in Amerika geboren en pas later naar Israël ge komen. Veel overlevenden hebben hun hoop en hun aspiraties overge bracht op hun kinderen, aldus dr. Dividson, en die daarmee vaak on der enorm grote druk geplaatst. „Nadat zij uit de kampen kwamen, merkten zij dat ze niets of niemand meer over hadden. Velen gingen haastig tot een huwelijk over, om< maar met iemand samen te kunnen zijn in een vijandige omgeving, en in een poging om een verdwenen fami lie opnieuw te stichten. „Als die huwelijken dan niet werden wat zij ervan hoopten, werd alle ver wachting gericht op de kinderen. Zij zagen in hen als het ware een herge boorte. een doel en betekenis van het eigen bestaan. Het gebeurde ook vaak dat de ouders hun kinderen bezagen als een wedergeboorte van familieleden die in de oorlog waren omgekomen." fcSBURY (Reuter. UPI) De nieuwe politieke partij in tiesië (de ZUPO) wil deelnemen aan de conferentie in Genè- waar het toekomstig bestel voor Rhodesië moet worden [gesteld. Dit verklaarde de voorzitter van de ZUPO, het Choofd Chirau. gisteren op een persconferentie. a doel van mijn partij is de bevol- II hier in Rhodesië te informeren aarvoor is het nodig dat mijn j er bij is als er, waar dan ook. erenties over de grondwet wor- gehouden." zo zei Chirau. Hij te de ZUPO op samen met het ihoofd Ndeweni. Chirau en Nde- maakten daarvoor enkele iden deel uit van de regering llan Smith, de blanke leider van nesië. De ZUPO is daarom met j wantrouwen begroet door de t^rs van de zwarte oppositie. Een rdvoepder uit de kring van de *e leider Joshua Nkomo noemde al een schepping van de rege- fSmith. „bedacht en georgani- ii door de blanken." fau wees deze beschuldigingen »ren met klem van de hand. Hij |dat de oprichters van de ZUPO 1 overleg hadden gepleegd met ith voordat zij hadden besloten I ministerszetels op te geven. Pre- Smith heeft wel herhaaldelijk igenaamde „gematigde zwarte fhten" opgeroepen zich te orga- Zij moesten een tegenwicht jnen voor de echte zwarte opposi- Idie zonder twijfel veel invloed |ft bij de zwarte bevolking berderheid Ifrau zei op de persconferentie per dat hij voorstanden is van een ledige invoering van een meerder- ilsbewind in Rhodesië. (De huidi- (regering is een aangelegenheid J uitsluitend blanken, die nog ën vijf procent van de bevolking *meni. de vraag of hij ook voor invoering n een algemeen kiesrecht is. gaf Trau geen duidelijk antwoord Hij jdat zijn partij iets anders wilde i simpelweg „koppen tellen". De nke regering heeft zich altijd ver- I tegen zo n algemeen kiesrecht. I door Smith vaak verachtelijk is pdaan als „het tellen van scha- Chirau vend dat deze kwestie [het samenstellen van de nieuwe pdwet maar moest worden gere- plan-Kissinger nog altijd onaan tastbaar, terwijl het voor de zwarte oppositie onaanvaardbaar is. Ri chards werkwijze lijkt wel wat op die van Kissinger. Hij zal de komende dagen vijf verschillende regeringslei ders ontmoeten en dan waarschijn lijk opnieuw met Smith gaan praten. Gisteren kwam Richards aan in Loe- saka de Zambiaanse hoofdstad. BRUSSEL 'AP) De Belgische re gering heeft een wetsvoorstel inge diend tot het heffen van een „solida- riteitsbelasting" van 0.5 procent, die ongeveer 5 miljard frank moet ople veren als bijdrage aan de steeds stijgende werklozen-bijdragen. Die 0.5 procent zou dan moeten worden geheven op alle lonen en salarissen. Het is de bedoeling van de regering dat de nieuwe belasting zal worden geheven zolang het aantal werklo zen blijft boven de 200.000. Het voor stel zal aan het parlement worden voorgelegd. In België zijn thans, blijkens de laatste gegevens van de ze maand. 256.078 werklozen oftewel 9,6 procent van de totale beroepsbe volking. In een jaar is het aantal toegenomen met 33.641 tot de huidige re cordhoogte. Een werkloze ontvangt in België een dagelijke uitkering van ongeveer 440 frank. Het treinverkeer in Italic kwam gisteren goeddeels tot stilstand door een bijna algemene staking van het spoorwegpersoneel. Het gevolg was dat de meeste stations een zeer verlaten indruk maakten en dat leverde dit plaatje op van een non, wandelend op een Romeins stalion. CAIRO (AP. UPI, Reuter) In een aantal gisteren gepubliceerde vraaggesprekken met de Egyptische president Sadat. toonde deze zich bijzonder optimistisch over de kansen op vrede in het Nabije Oosten. Sadat verbond echter duidelijk nieuwe voorwaar den aan het bereiken van vrede met Israël. Tegenover een verslaggever van de Washington Post zei de Egyptische president dat de toekomstige Pales tijnse staat formeel met Jordanië verbonden moet zijn. Sadat wees er op dat hij deze gedachte reeds in 1974 na een ontmoeting met de Jor daanse koning Hoessein had geuit. Hoe de relatie tussen Jordanië en Palestina er precies zou moeten uit zien is volgens Sadat onderwerp van onderlinge onderhandelingen. Deze nieuwe voorwaarde zal zeker op ver-' zet stoten in kringen van het Pales tijnse verzet, dat streeft naar een volledig onafhankelijke staat. In een vraaggesprek dat gelijktijdig in de Egyptische krant Al Achram en het Libanese tijdschrift Al Sajaad werd gepubliceerd noemde Sadat Is raël als de grootste struikelblok op de weg naar vrede in het Midden- Oosten. „Israël heeft geen andere keus dan deelneming aan de vredes conferentie maar Israël bouwt hindernissen op Uiteindelijk zal het aan de conferentie moeten deel nemen omdat het z'n militaire supe rioriteit of arrogantie is kwijt ge raakt. De legende van de onkwetsba re Israëlische soldaat is doorbroken en Israël zal naar Genève moeten gaan", aldus Sadat. In de Washington Post zei Sadat echter dat de Israëlische terugtrek king uit de in 1967 bezette gebieden zich snel moest voltrekken. In te genstelling tot eerdere verklaringen keerde Sadat zich tegen een te rugtrekking in fasen Sadat eiste ver der dat Libanon als gelijkwaardige partner aan de vredesconferentie van Genève zou deelnemen Sadat gaf echter wel te kennen dat hij met BEIROET (AP. UPI) - Libanons grootste en gezaghebbendste dagblad An Nahar (daglicht), heeft gisteren laten weten te gaan sluiten. „Wij geven hier de voorkeur aan boven ons te moeten neerleggen bij de Syrische censuur," aldus een me dewerker van het blad. Het besluit niet meer uit te komen was woensdag door de directeur eigenaar Gassan Toeweni genomen na een onderhoud met president Eli- as Sarkis. Verwacht wordt dat An Nahar weer zal verschijnen zodra de censuur wordt verlicht of opge heven. PEKING (Reuter, AP) In de Noordchinese stad Paoting, waar deze week ernstige ongeregeldheden waren, is het nu weer een stuk rustiger. „De toestand wordt geleidelijk beter", aldus vertel de een regeringsfunctionaris gisteren aan buitenlandse corres pondenten in Peking, toeng zijn er her en der moeilijkhe den geweest. Over de omvang van de ongeregeldheden is weinig te zeggen, omdat de informatie daarover nogal verbrokkeld binnenkomt. President Sadat de mogelijkheid van een Israëlische aanval rekening hield. Desgevraagd antwoordde hij: „Een militaire aan val van de kant van Israël is moge lijk en elke Arabier die zich daarop niet voorbereidt is zijn functie niet waard. Dit maakt deel uit van onze berekeningen en wij houden er altijd rekening mee." Sadat uitte zich zeer positief ten aanzien van de verkiezing van Jim my Carter tot de nieuwe Amerikaan se president Hij toonde zich ver heugd over het feit dat Carter een „godsdienstige man" is. OfSchoon hij het vertrek van Kissinger een verlies noemde meende hij dat alk- aanwijzingen ten aanzien van de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken „zeer bemoedi gend" zijn Sadat wees erop dat. de Saoedi-Arabische kroonprins Fahd binnenkort op uitnodiging van Car ter een bezoek aan Washington zal brengen en daar de Arabische vrede splannen zal toelichten. Fahd, aldus Sadat zal „Carter een werkelijk beeld schetsen van de situatie in het Midden-Oosten zodat Carter een ge zond oordeel kan vellen" chard rau kon niet zeggen of hij dezer en nog een gesprek zal hebben l Ivor Richard, de Britse voorzit- van de Rhodesië-conferentie in léve. Richard begon gisteren aan rondreis langs zes verschillende len in zuidelijk Afrika. Hij zal naar Salisbury komen om met Smith te praten. Rhodesische overheid liet giste- al doorschemeren niet zoveel op lebben met Richards missie. Dit kt uit een nota met achtergrond- irmatie. uitgegeven door hel mi- erie van buitenlandse zaken, irin wordt gezegd dat richard irschijnlijk zal proberen een to- pakket samen te stellen. Dat Smith dan alleen nog verwerpen ls geheel aanvaarden. Dit pakket waarschijnlijk voor Smith on- stiger zijn dan het plan- singer waarmee hij oorspronke- akkoord is gegaan, aldus de Rho- ische nota Voor Smith is dit TRIPOLI (AP. Reuter) Kolonel Moeammar Kaddaffi van Libië heeft een nationaal debat aangekondigd over de vraag of zijn land een rechtstreekse volksdemocratie moet worden. Hij zei het niet onwaarschijnlijk te achten dat hij daarbij als staatshoofd zal worden vervangen. Hij zei dat de oorzaak voor de moei lijkheden in Paoting terug gaat naar de woelige dagen van de culturele revolutie, die in 1966 in heel China woedde. De regeringswoordvoerder gaf verder geen bijzonderheden over de onlusten in Paoting. De officiële pers maakte melding van vechtpar tijen en plunderingen. Andere be trouwbare bronnen spraken van moorden, verkrachtingen en banko vervallen Er zouden gewapende groepen zijn opgetreden, die ook ge vangenen hadden gemaakt. Er zijn deze maand troepenversterkingen naar Paoting gestuurd om de orde te herstellen. Het moet al de hele maand onrustig zijn geweest in deze stad die onge veer 180 kilometer ten zuiden van Peking ligt. Reizigers maakten enke le weken geleden al melding van plunderingen. Op 20 december had het officiële Volksdagblad een be richt over onruststokers die in Pao ting de orde verstoorden Uiteraard werden de moeilijkheden toege schreven aan de „bende van vier", waarmee de in ongenade gevallen weduwe van Mao en haar helpers worden aangeduid. Er zijn de laatste tijd verschillende keren berichten geweest over onrust in verscheidene Chinese steden. Vooral sinds de dood van Mao Tse- Het debat begint morgen over htt onderwerp „oprichting van een volkscongres". Dit congres zal een secretariaat kiezen ter vervanging van de raad van ministers en een secretaris-generaal ter vervanging van de premier. Het gezag van het volk zal de regering en alle staat sinstellingen vervangen, aldus Kad daffi in een televisietoespraak. Op de volksconferenties zal ook ge sproken worden over de naam van de nieuwe volksrepubliek, aldus Kaddaffi. Haar wetten zullen uit- gaan van de Koran. Het nationale debat eindigt op de feestdag van de profeet Mohammed begin maart, op welk tijdstip een ontwerp-verklaring die het gezag van het volk vestigt, definitief zal worden gemaakt. De Libische leider zei dat wanneer het volk het voor het zeggen zal hebben via volkscongres, volkscomi- té's en vakorganisaties, in Libië geen opperste revolutionaire raad noch een Moeammar Khaddaffi meer de lakens zal uitdelen. De aanwezigheid van een president, ministerraad, partij, sekte of clan noemde Kaddaffi „rechtstreeks in strijd met het gezag van het volk", waardoor aan die instellingen een einde moet komen. Dit beteklent volgens hem toch geen anarchie, om dat alles wordt vervangen door de pyramide van de volksmacht. Kolonel Khaddaffi zei tenslotte dat in de nieuwe republiek de vrijwillige militaire dienstneming zal worden vervangen door de dienstplicht. BELGRADO (Reuter) President Tito heeft gisteren in een nieuw jaarsboodschap de Joegoslaven op geroepen de gelederen te sluiten en,, duidelijk kijkend in de richting van de Sowjet-Unie. gezegd dat het land onlangs onder druk van buiten is komen te staan. Maarschalk Tito zei dat de omstandigheden in 1977 moeilijk zullen zijn en dat Joegosla vië krachtig moet blijven vasthou den aan zijn eigen onafhankelijke communistische politiek in het bin nenland en zijn niet-gebonden bui tenlandse politiek. De president ging niet nader op zijn uitspraak in. maar in hoogge plaatste politieke kringen zei men dat Tito doelde op zijn bespre kingen met de Sowjet-partijleider Bteznjew vorige maand. Breznjew had er bij Tito op aangedrongen dat deze zijn onafhankelijkheidspoli- tiek zou wijzigen en nauwer met Moskou zou samenwerken Tito had politieke verandering ech ter afgewezen en hij had ook een verzoek botweg afgewezen voor meer faciliteiten voor Sowjet- oorlogsbodems in de Joegoslavische havens aan de Adriatische kust. Een aantal andere verzoeken van de Sowjetleider waren eveneens van de hand gewezen. I aukirvüATUi riv lor Victor Zorza et hoofd van een mens is niet hetzelfde als de staart van een hagedis", zei Mao twintig jaar eden ..Als je een hoofd afhakt, groeit het niet weer aan" De twintig jaar oude toepsraak is nu iubliceerd met de hoeveelheid fanfare die Peking voorbehoudt aan zeer belangrijke beleidsver- iringen. Zoals altijd zit daar meer aan vast dan men op het eerste gezicht zou denken. voor de hand liggende betekenis i Mao's uitspraak is dat zijn wedu- Tsjang Tsjing en haar drie met- lellen nie geexecuteerd moeten É?n. zoals een aantal van de win van de machtstrijd in Peking De eerste executie zou gevolgd ?n door een tweede en een der- vreesde Mao „en dan zullen ftfte hoofden beginnen te rollen" Er 9 ft een verschrikkelijk bloedbad in hedendaagse China ontstaan nu ■B politieke gemoederen zeer verhit mm geraakt Na de eerste executies l^ftden er alom pogingen worden ge- om oude rekeningen te vereffe- De oude garde van partijbonzen .«legerofficieren, die herhaaldelijk ideerd. ontslagen en verne- ftftd is door de radicalen, gelooft dat ^^maar één manier Is om een nieuwe «^daging tegen te gaan je moet je leen keer van alle uitdagers tege- k ontdoen. De roep om bloed aan de paal, waarop Mao's toespraak een antwoord is, is niet zo maar een roep om wraak. Het is een van de onder werpen die meespelen in het politie ke debat dat nu. na Mao's dood. aan de gang is tussen de leiders over de weg die China moet gaan. Al kort na Mao's dood waren er tekenen die erop wezen dat de nieuwe Chinese lieders. Hoea Kwo-feng en zijn aan hangers. vooral die in het leger.en kale elementen van de Stalinistische wijze van regeren wilden overnemen. Deze uitleg werd bestreden op grond van het feit dat geen enkele Chinese leider zich met het Russische voor beeld zou wille afgeven. Maar het bloedbad dat sommige Chinese lei ders willen ontketenen om de oppo sitie uit te schakelen is een typisch Stalinistische onderneming, evenals de eerder door de legerpers en daar na door alle Chinese media aange zwengelde campagne om een per soonlijkheidscultus rond Hoea op te bouwen. De oppositie binnen het Pilitbureau tegen Hoea werd onmiddelijk na de arrestatie van Tsjiang Tsjing en haar medestanders duidelijk Hoea's op ponenten maakten zich sterk door een vorm van „collectief lei derschap" in plaats van de een- mansregering die Hoea en het leger wilden Het werd zelfs mogelijk om Hoea's voornaamste tegenstander te identificeren Woe Teh. de burge meester van Peking. Zijn toespra ken. die de indruk wekten lofredes op Hoea te zijn. waren in zodanige bewoordingen gesteld dat die de in druk wekten dat hij bepaalde beden kingen had tegen de nieuwe leider Terugkeer Woe Tah. die enige tijd van het poli tieke toneel was verdwenen, is weer verschenen. Maar wat over hem ver teld wordt wekt de indruk dat hij overhoop ligt met Hoea. Ook andere Chinese leiders zijn van het toneel verdwenen. Latere ge beurtenissen bevestigden dat hun verdwijning verband hield met een machtsstrijd binnen de .partijtop. Sommigen van hen verschenen ech ter weer na verloop van tijd, zelfs in machtiger posities dan ze voor die tijd bekleedden. De groep van Woe Teh in het leiderschap lijkt werkelijk sterk genoeg om op eigen houtje een beleidsdocument te publiceren en wel in de vorm van een toespraak van Mao van twintig jaar terug. Woe Teh heeft zichzelf sterk gemaakt voor een soepele politiek tegenover de radicalen, terwijl Hoea erop blijft staan dat de strijd tegen de radicalen tot het einde toe moet worden gc-vocrd Het gebruik van Mao's toespraak te gen de oproepen tot executie van de radicale leiders wettigt de indruk dat de aanhangers van Woe Teh in het Politbureau nog steeds sterk genoeg zijn om Hoea en zijn militaire mede standers te dwingen tot de publicatie van een document dat hen. tenminste in bepaalde opzichten, niet welkom is. Ook zijn Hoea en de militairen er niet in geslaagd de rest van het Politbu reau te dwingen tot de vergroting van de uitgavan voor bewapening, waarte gen de radicalen zich verzet hebben Zelfs nadat Hoea de radicalen versla gen had. waren er aanwijzingen, tus sen de regels door te lezen in de Chine se pers. dat het debat over de defen sieuitgaven door de leiders werd voortgezet. Klaarblijkelijk wilde het leger van Hoea meer geld voor meer en betere wapens als een onmiddellij ke beloning voor de steun die ze hem gaven Hoea heeft dat geld niet kun nen geven vanwege de voortdurende oppositie in het Politbureau De aan hangers van Woe Teh gebruiken Hu Mao's grafstem om ook de militairen op hun nummer te zetten Defensie Mao hield zijn toespraak m een tijd toen de leiders in Peking verdeeld waren door een vergelijkbaar ge schil over militaire uitgaven Hij leg de er de nadruk op zoals politieke leiders ook elders vaak gedaan heb ben. dat de beste manier om 's lands defensieuitgaven te vergroten dc versterking van de economie is En dat kan gedaan worden door de mili taire uitgaven te beperken Hij wilde de defensieuitgaven met een derde beperken zodat, aldus zijn redene ring, het geld zou kunnen worden gebruikt" voor het bouwen van meer fabrieken en de produktie van meer machines" Als ze werkelijk meer en betere wa pens willen, zo liet Mao hen weten, dan moeten ze op de defensiebegro ting besnoeien „Anders zullen jullie op het oude spoor blijven staan" Er zitten in Mao's toespraak veel andere punten die munitie zijn voor degenen die zich verzetten zich te gen Hoea's politiek Het oude ver schil van mening over prioriteit voor de zware industrie aan de ene kant of voor de landbouw en de lichte industrie aan de andere kant. dat ook een belangrijke rol speelt in het aan de gang zijnde politiek debat, werd in Mao's toespraak beslecht ten nadele van de zware industrie Hoea legt echter de nadruk op de eisen van modernisering, dat wil zeggen een hogere prioriteit voor de zware industrie dan m het verleden Niettemin wil hij evenzeer een snelle ontwikkeling van de landbouw Mist De militaireN hebben zich altijd in gezet voor een sterkere zware indus trie als basis voor een grotere capa citeit van de defensie De radicalen verzetten zich tegen een te snel mo derniseringsproces omdat ze bang zijn dat dit een verkeerde uitwer king zal hebben op het Maoïstische maatschappijmodel, dat gebaseerd is op de boeren. Het meest noodlot tige jaar voor China sedert de com munistische machtsovername ein digt zoals het begon in een mist van woorden die de verwarring op het eecste gezicht steeds groter maakt Maar het is mogelijk om door deze mist heen te kijken De grote lijnen van het conflict kwamen herhaalde lijk uit de mist te voorschijn Daar uit werd duidelijk dat achter de machtsstrijd een debat over het be leid schuil gaat dat de toekomst moet bepalen voor een volk van 900 miljoen mensen Het is zeker niet overdreven te stellen dat de manier waarop de toekomst van 's werelds meest volkrijke ten potentieel sterkste) land wordt bepaald, op langere termijn ook de toekomst van de wereld kan bepalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7