Dwangarbeid voor Stern gelijk aan doodstraf Post straks via code gesorteerd en bezorgd Nederland kocht voor 27 miljoen aan vuurwerW Zoon van veroordeelde Russische jood: Vrijwillige medewerking verwacht Politie neemt veel in beslag j£. Russische dichtere®' krijgt vijf jaar verbanning "(Jee FAMILIEBERICHTEN Jag *9* 31 DECEMBER 1976 TROUW/KWARTET door James Dorsey Het is vandaag precies twee jaar geleden dat dr. Michail Stern in de Oekraïnse stad Vinnitsa tot acht jaar dwangarbeid werd veroordeeld. Stern werd beschuldigd van pogingen kinderen van tiënten te hebben willen vermoorden en van het bedriegen van zijn patiënten. Dr. Michail Stern is echter onschuldig. In feite kreeg hij een schijnproces, omdat hij Kuntz. geweigerd had om zijn twee meerderjarige zoons te verbieden naar het westen te reizen. „Eigenlijk is er geen nieuws, maar voor mij is er elke dag nieuws Elke dag is opnieuw een dag waarop mijn vader in het kamp overleefd heeft", verklaarde de nu m Israèl wonende zoon van Stern. Victor op een persconferentie gisteren in Den Haag Victor is van mening dat acht jaar dwangarbeid voor zijn vader in feite neerkomt op de doodstraf. Twee keer per jaar mag Victors moe der haar man in het werkkamp nabij Charkow bezoeken Ook gisteren mocht zij hem zien Toen hij werd veroordeeld, vertelt Victor, was hij redelijk gezond. Nu is hij een dood zieke man. In tal van landen hebben organisaties van artsen er daarom voor gepleit Stern om humanitaire redenen vrij te laten Na het voor laatste bezoek vertelde Victor's moe der haar zoon telefonisch dat zijn vader ..zich op basis van één enkele hoop staande houdt, namelijk de hoop om vrij te komen en zijn laatste jaren met zijn gezin door te brengen." Zware last Victor en zijn broer August dragen een zware last op hun schouders. Hun vader is eigenlijk veroordeeld tot dwangarbeid omdat het gezin had besloten dat de zoons als eerste een uitreisvisum naar Israël zouden aanvragen. Twee Jaar lang voeren nu beide zoons een intensieve campag ne buiten de Sowjet-Unle ten behoe ve van hun vader Victor heeft zelfs het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken en de Israëlische ambassade in Den Haag schriftelijk verzocht hem behulpzaam te zijn bij het verkrijgen van toestemming om volgende maand zijn moeder in Vin nitsa te bezoeken. Dit omdat het telefonische en schriftelijke contact zeer moeilijk is. ..Zodra mijn moeder mij over de telefoon begint te vertel len hoe het met mijn vader gaat wordt het gesprek afgebroken. Daar na is het een maand lang onmogelijk om telefonisch contact te krijgen. Met brieven gaat het net zo. Ik heb geen politieke bedoelingen met mijn voorgenomen reis naar de Sowjet- Unie. ik wil gewoon mijn moeder bijstaan en mijn plicht als zoon ver vullen". vertelt Victor. Victor Stern gelooft niet dat de ver oordeling van zijn vader toevallig was. Het moest als schrikbeeld die nen om andere joden in Vinnitsa ervan af te houden uitreisvisa voor Israël aan te vragen. Dit is ook aar dig gelukt. Van de twinUgdulzend joden in Vinnitsa durft niemand meer een visum aan te vragen. In het huis van de Sterns logeert momen teel ook Michael Mager. Mager is een re fuse nik, dat wil zeggen hem is toe stemming onthouden om naar Israël te vertrekken. Mager en Sterns vrouw verkeren in Vinnitsa in een sociaal isolement. Zij worden door de plaatselijke bevolking gemeden. Niemand durft met hen te praten. Politieke druk Victor is er van overtuigd dat alleen morele en politieke pressie uit het westen zijn vader kan redden. Daar om toonde hij zich gisteren bijzon der verheugd over de oproep van dr Van den Heuvel, secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk om een internationaal tribu naal te organiseren voor Stern. „Een dergelijk tribunaal zou een nieuwe stap zijn om het leven van mijn vader te redden, want ik zou niet willen dat zijn testament zou moeten worden uitgevoerd", zei hij gisteren. Victor doelde op het morele testa ment dat zijn vader in het werkkamp had geschreven. In dit document neemt Michail Stern al afscheid van zijn gezin. Hopelijk zal het nog niet zo ver komen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PTT denkt over een paar jaar negentig procent van alle briefpost via een speciale nieuwe code te sorteren en te bezorgen. Naam, woonplaats en adres van de geadresseerde zijn dan nauwelijks meer van belang, alleen de adrescode geldt nog, die bestaat uit vier cijfers en twee letters. Al volgende maand begint de PTT met de invoering van deze codering, die de doelmatigheid bij het sorteren van de post moet bevorderen, en die bovendien op den duur arbeidsbesparend moet werken. Over dat laatste is reeds contact opgenomen met de vak bonden. aldus de PTT-directie. De verzenders van partijenpost, die samen het grootste deel van de postverzending uitmaken, moeten geleidelijk vanaf februari van de nieuwe postcode gebruik gaan maken. Daarbij krijgen zij zo nodig hulp van de PTT, die vooral behulpzaam kan zijn bij. het aanpassen van in computers opgenomen adressen aan de nieu we codes. Eind 1978 hoopt men alle partijenpost van de nieuwe adrescode te hebben voorzien. In de loop van het volgend jaar beslist de PTT-top of de gewone briefschrijvers ook van de postco des gebruik moeten gaan maken. Daarbij denkt men in ieder geval niet aan het absoluut verplicht stellen van het gebruik van de code. op straffe van niet bezorgen van de post. „We zouden onaan vaardbaar tekort schieten als we zo ver zouden gaan", zegt drs Leenman, directeur-generaal van de PTT. Het is echter wel de be doeling dat particulieren groot scheeps vrijwillig van de codering gebruik gaan maken. De PTT-top verwacht dan ook dat na enige tijd negentig procent van de briefschrijvers de codering aan het normale adres zullen toevoe gen. en dat in de adresboekjes automatisch naast het adres ook de postcode zal worden geno teerd. De PTT wil naast telefoon boeken ook postcodeboeken gaan uitgeven. Die zullen waarschijn lijk alleen bij grootverbruikers verspreid worden. In februari krijgt iedere Nederlander een brief van de PTT. waarin de nieu we codering wordt aangekondigd. Stadsgesprek Onlangs heeft de PTT-top defini tief besloten om op termijn een eind te maken aan de mogelijk heid om binnen de stad urenlang te telefoneren voor het lage basis tarief. Door technische proble men zal het echter nog jaren du ren voordat een einde wordt ge maakt aan het goedkope stadsge sprek. Daarvoor moeten in alle centrales de tijdstellers geschikt worden gemaakt voor het opne men van de tijdsduur van alle lokale gesprekken. Nu wordt al leen de duur van interlokale ge sprekken opgenomen. Van een verslaggever P"s) DEN HAAG Het Nederlandse publiek heeft deze week vc wac vele miljoenen guldens aan vuurwerk ingekocht. De importeiij,^, van vuurwerk spreken van „goede resultaten" en de verkoop li 0; ten opzichte van vorig jaar ten minste twaalf procent hogi^e Hoewel exacte cijfers ontbreken, kan worden aangenomen, djnap ondanks een gemiddelde prijsstijging van vijf procent nxj< ons land voor circa 27 miljoen gulden aan vuurwerk is verkoel lt p g Hier volgen nog een aantal nuttige van vijftien jaar. Hiermee is het ajs adviezen voor al degenen, die straks taal in beslag genomen vuurwerk het vuurwerk gaan afsteken: 1100 kilo komen te staan in dep° gooi niet met brandend vuurwerk, zeker niet naar mensen of dieren; leg of zet het vuurwerk op straat en steek het aan; bewaar tijdens het afsteken van vuurwerk resterende vuurwerkarti kelen op een veilige plaats, zodat ze niet door rondvliegende vonken voortijdig worden ontstoken. volg steeds de gebruiksaanwijzing bij het afsteken van vuurwerk; geef vuurwerk niet aan (te kleine) kinderen. ROTTERDAM - Ruim 2000 kilo vuurwerk heeft de Rotterdamse po litie in de afgelopen dagen in beslag genomen. Dit grote aantal twee keer zoveel als vorig jaar verklaart de politie onder andere uit het feit dat het aantal verkooppunten is te ruggelopen: van 210 tot 60. Dit heeft te maken met het strenger worden van de bepalingen in de Hinderwet. Vele verkopers blijken het echter niet zo nauw te nemen met de nieuwe bepalingen. Het in beslag ge nomen vuurwerk wordt vermoede lijk volgende week bijeen gebracht in een bunker in Hoek van Holland, waar het. als de rechter de partijen verbeurd verklaart, zal worden ver nietigd. EDE De Edese politie heeft bij een winkelier 250 kilo vuurwerk in beslag genomen, aangezien de betrokken man vuurwerk verkocht aan jongens ;n m ie te ficiei k di ng ni le zi; takj MOSKOU (DPA, UPI) - De R»kert; sische dichteres Julia Wosi hugf senskaja (38) is gisteren weg gaffe „verspreiding van geschriften >rmv het Sowjet-systeem belasteren" line vijf jaar verbanning veroordei eral ront: Volgens dissidenten-kringen had rechtbank afgezien van gevangei straf omdat de vrouw twee kindei heeft. Mevrouw Wosnessenk )e smHor in h* gr hoef iland ld te eën. stan werd op 21 december in hi woonplaats Leningrad gearrestee In die stad zijn de laatste dagen n drie dissidenten aangehouden. n, t de I n h< irstrr oei* boi De dichteres ging tien dagen ge den in hongerstaking en liet gister fP weten dat ze haar hongerstaki voortzet totdat men haar naar I ningrad laat terugkeren. „Ik geli niet in dit proces. Ik geloof in G< liet ze de rechtbank weten. „Ik geen onjuiste dingen gezegd. 4_da ouonmin ffoenhrotron" et d evenmin geschreven der nen' irstn kunnen deze week tot en met donderdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Voor de krant van maandag kan dit vrijdag tot 16 uur en ook nog op zondagavond van 18.00- 20.00 uur. Dankbaar en blij geven wij kenn» van de geboorte van on ze dochter INGEBORG Corne en Henk Aardse Herle Oud-Betjerland 30 december 1976 Lange Hille 8 D.V. 8 januari 1977 hopen wij met dankbaarheid te gedenken dat onze ouders J. A. Westdijk L. E. Westdijk-Renkema 25 jaar geleden in het huwelijk traden. U kunt hen feliciteren van 16.30-18.00 uur in Hotel van de Brink, Soesterbergsestraat 122 te Soest. Piet en Stephanie Jannie en Peter Op 13 januari D.V zijn onze ouders en grootouders D. van Wijk en L. E. van Wijk-Griffioen 50 jaar getrouwd Er is gelegenheid te feliciteren op 13 januari van 17.30-19.00 uur in de kelder van het Slot te Zeist. Leliestraat 33. Zeist. Maarten en Alie Nelly en Fred Bram en Elly en kleinkinderen ..Heer waar dan heen tot U alleen." Onverwacht nam God tot Zich onze geliefde Zwager Jacobus van der Meij echtgenoot van Cornelia Zandbergen Hij was een blijmoedig kind van God. Sterke God de Heer zijn vrouw en kinderen. W Rovers-Zandbergen fam Goudriaan-Zandbergen fam Van der Vijver-Zandbergen Rijnsburg. 30 december 1976. Tot ons groot verdriet is heden rustig ingeslapen onze lieve Moeder. Schoonmoeder. Grootmoeder en Overgrootmoeder Henriëtte Christine van Reenen, weduwe van Leendert Willem Sillevis. in de ouderdom van 91 jaar. "s-Gravenhage J. A. Sillevis M. Sillevis-van Evelingen Seedorf (Zwitserland): L. W Sillevis N E. H. Sillevis-Rab Voorburg J H. C. Durviile-Sillevis Kleinkinderen en Achterkleinkinderen. 's-Gravenhage. 30 december 1976 Bentinckstraat 132 Correspondentie-adres Overburgkade 40. Voorburg. De bijzetting in het familiegraf op „Oud Eik-en- DuinenLaan van Eik en Duinen, zal plaatsvin den dinsdag 4 januari 1977 om 3 uur Vertrek van de rouwkamer Fred. Hendrik laan 7 om 2.30 uur Bezoek rouwkamer maandag van 4-5 uur Hij is verlost; God heeft hem wel gedaan. Na een liefdevolle verzorging in verpleeghuis „Leythenrode" is door zijn Heer tot Zich genomen onze Broer. Zwager en Oom Anton Cornelis Hoogendoorn op de leeftijd van 63 jaar. Zeist: H. Hoogendoorn-Vermaat Hazerswoude: W. Hoogendoora M. Hoogendoorn-Hassefras T. Hoogendoorn Boskoop: G. J. Hoogendoorn-Boom Collingwood (Can.): D. Hoogendoorn J. Hoogendoorn-Bekebrede Ladner (Can.): T. G. van Tol-Hoogendoorn J. H. van Tol neven en nichten Leiderdorp. 29 december 1976 Hoogmadeseweg 55 Correspondentieadres: Jan Steenstraat 7. Ha zerswoude. De overledene is opgebaard in het Rouwcentrum, Gouwestraat 18 te Boskoop. Zaterdagmiddag 1 januari is er van 3 tot 4 uur gelegenheid tot condoieancebezoek. De teraarde bestelling is bepaald D.V. op maandag 3 januari 1977 om 13.30 uur en zal plaatshebben op de algemene begraafplaats te Hazerswoude-dorp. Met verslagenheid hebben wij kennis genomen van het overlijden van Marinus Boers Wij zijn dankbaar voor zijn plichtsgetrouwe me dewerking die hij gedurende 19 jaar aan ons bedrijf heeft gegeven. Zijn nagedachtenis zullen wij in hoge ere houden, fam. Degehng Wateringen. Tot onze ontsteltenis overleed op 28 december 1976 onze zeer gewaardeerde en trouwe medewer ker. de heer E. P. W. de Bruyn Zijn beminnelijke persoonlijkheid zullen wij ons blijven herinneren. Onze gedachten van medeleven gaan uit naar zijn vrouw en kinderen. De teraardebestelling zal plaatsvinden op vrijdag 31 december 1976 op de Nieuwe Algemene Be graafplaats te Putten om 14.30 uur. Voorafgaande zal er een rouwdienst worden ge houden in de Andreaskerk, Voorthuizerstraat 14 te Putten om 13.30 uur. Directie en medewerkers Trouw Co. N.V. Putten, 30 december 1976. Onverwacht ging van ons heen onze lieve Moeder. Grootmoeder en Huisgenote Elisabeth Adriana de Zeeuw weduwe van G. Ph. van Leeuwen op de leeftijd van 71 jaar Efeze 2:4. 5 Uithoorn, A. van Schendellaan 84: L. A. Biewenga-van Leeuwen G. A Biewenga Gerreke. Ad, Jeike Apeldoorn, Texandrialaan 8: Fam. J. H. Wolven Apeldoorn, 29 december 1976 De begrafenis zal plaatsvinden op maandag 3 januari 1977 op de Algemene begraafplaats te Barendrecht. Vooraf wordt een rouwdienst gehouden in de aula van de begraafplaats welke om 14.30 uur aan vangt. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis. Na een ernstige ziekte nam de Hemelse Vader tot Zich onze lieve dochter, zuster, schoonzuster, klemdochter en tante Anna Spriensma Geliefde echtgenote van Douwe Dijkstra, op de leeftijd van bijna 36 jaar. Burlington, Washington U.S.A. 29 december 1976. Zij had zo graag verder willen leven, maar het heeft niet zo mogen zijn. Haar heengaan was vrede, haar verlangen was om bij Jezus te zijn. Zuidhorn: Tj. Spriensma L. Spriensma-Greydanus Feerwerd C. Groenveld-Spriensma M. Groenveld Swifterbant: J. Spriensma G. Spriensma-Wierenga Feerwerd G.J.Y. Spriensma R. Spriensma-Doornbos Dronten: E. Spriensma J. Spriensma-Rott Den Ham L. Spriensma H. Spriensma-Bousema Rijssen: A Brouwer-Spnensma J Brouwer Groningen: F. Zwarts-Spriensma A.S. Zwarts Den Ham: E. van Til-Spriensma K. van Til Feerwerd: J.Y Spriensma D. Spriensma-van der Woude Den Ham: S. Spriensma J. Spriensma-Boonstra Ezinge: T. Wierenga-Spriensma J. Wierenga Zuidhorn: Tj. Spriensma Zuidhorn: J. Greydanus-Spriensma en neefjes en nichtjes. Er wordt D.V. dinsdag 4 januari om 1 uur een rouwdienst gehouden in de Geref. kerk te Zuid horn. Corr.adres: G.J.Y. Spriensma Aduarderdiep 11 Feerwerd - post Ezinge. (Gr.). „Wie in de schuilplaats des Allerhoogsten is gezeten, vernacht in de schaduw des Almach- tigen" Heden heeft de Here na een ernstige ziekte in vol geloofsvertrouwen tot Zich genomen mijn lieve vrouw en zorgzame moeder Anna Dijkstra-Spriensma op de leeftijd van bijna 36 jaar. D. Dijkstra Andreas Douwe Betty Ann Tjerk John Kunny Annette Donald John 28 december 1976. Burlington 1709 Gear Road, Washington 98233 U.S.A. „Wie in de Schuilplaats des Allerhoogsten is gezeten, vernacht in de schaduw des Almach- tigen" In Jezus ontslapen onze geliefde Schoondochter en Schoonzuster Anna Spriensma op de leeftijd van 35 jaar. Geliefde echtgenote van Douwe Dijkstra 28 december 1976, Burlington 1709 Gear Road. Washington 98233 U.S.A. Zuidhorn: Wilhelminalaan 18 A. Dijkstra K. Dijkstra-Tillema Zeist: Mendeld en Tineke Ulrum: Klaas en Roelie Westerbroek: Tietje en Bé Ter A pel: Eyko en Grietje Middenmeer: Sieny en Jan Zuidhorn: Kees en Minke Leek: Kinske Anna Er wordt D.V. dinsdagmiddag 4 januari om 13.00 uur een rouwdienst gehouden in de Geref. Kerk te Zuidhorn, De Gast 58. De Heer is mijn Herder, mij ontbreekt niets. Psalm 23 :-l Heden ontsliep, in de hope des Eeuwigen levens onze geliefde Zuster. Schoonzuster en Tante Geertje van der Sar Sinds 1971 weduwe van Gerrit Goedhart Hzn. op de leeftijd van 79 jaar Loosduinen: B. Lemekert-van der Sar Canada: G. van der Wees-van der Sar Joh. G. van der Wees Voorschoten: J. E. Los-van der Sar Zoetermeer: J Kalisvaart-van der Sar J. Kalisvaart Schipluiden: G. van der Sar E. van der Sar-van der Hout Driebergen: D Goedhart M. Goed hart-Waterham Koudekerk aan de Rijn: J. E. Goedhart M A. Goedhart-van den Berg Nichten en neven Koudekerk aan de Rijn, 30 december 1976 Huize „Rhijndael". Burg. Verheullaan 1 Corr.adres: J E. Goedhart. Dorpsstraat 8a Koudekerk aan de Rijn De rouwdienst is bepaald D.V. dinsdag 4 januari 1977 voorm. 10.30 uur in Huize „Rhijndael" waar na de teraardebestelling zal plaats hebben op de Algemene Begraafplaats te Koudekerk aan de Rijn plm. 11.15 uur voorm. Gelegenheid tot condo leren maandag 3 januari 1977 van 19.00-20.00 uur in Huize „Rhijndael" en na afloop van de teraar debestelling in de aula van de begraafplaats. De overledene is opgebaard in het mortuarium van Huize „Rhijndael". Met droefheid, maar dankbaar voor al het goede wat hij voor ons gedaan heeft geven wij u kennis, dat nog onverwacht van ons is heengegaan mijn innig geliefde Man. onze zorgzame Vader en Opa Rein Jaarsma echtgenoot van ,A. van der Burg, op de leeftijd van 76 jaar. A. Jaarsma-van der Burg Ton en Sylvia Nicole Rogier Poortugaal, 30 december 1976 Schroeder van der Kolklaan 31 Liever geen bloemen Gelegenheid tot condoleance-rouwbezoek in het verenigingsgebouw „De Haven", Emmastraat 9. Poortugaal, zaterdagmiddag 1 januari a.s. van 3.00 tot 4-Oo uur. Aan het woonhuis geen bezoek. De rouwdienst, geleid door de Weleerwaarde Heer 1 ds. G. H. Cohenstuart zal D.V. worden gehouden I maandagmiddag 3 januari a.s om 1.00 uur in „De I Haven", waarna de teraardebestelling zal I plaatsvinden op de algemene begraafplaats te I Poortugaal. Vertrek vanaf „De Haven" om 1.30 uur. gei ngei Met leedwezen geven wij kennis van het plotseling overlijden van de heer D.J.Beuker De heer Beuker was o.a. ere-lid van onze vereni ging, president d'honneur van de Europese Unie van Bouwondernemers, lid van de Raad voor Onroerende Zaken en de Raad voor de Volkshuis vesting. De crematie zal plaatsvinden dinsdag 4 januari 1977 om 15.00 uur in het Crematorium Ocken- burgh, Ockenburghstraat 21 te Loosduinen. Bestuur Nederlandse Vereniging van Bouw ondernemers Den Haag. 29 december 1976 Statenlaan 21. )Of Willem Slomp Wanneer ik wandel temidden van be nauwdheid, behoud Gij mij in het leven. Psalm 138:7 Diep bedroefd melden wij u het overlijden van onze dierbare Tante Geertje Goedhart-van der Sar De herinnering aan haar en Oom Gert is nietmeer uit ons leven weg te denken. Jan en Ali Goedhart-de Jong Marijke. Aline en Anke Joanne Koudekerk aan de Rijn, 30 december 1976 IET n Voor uw medeleven ons betoond tijdens de ziekte, en qbie het overlijden van onze geliefde Broer, Zwager en Oo^jp et a zal zeggen wij u hartelijk dank. In het bijzonder danken w j Ds. J. van Veen. Dr J. W. A. v.d. Wal. doktoren personeel van ziekenhuis Bethesda. Wij hadden u graag allen persoonlijk willen bedanke 11 1 maar door de vele reakties is dat onmogelijk. g{ Namens de familie: Harm Slomp Antinus Slomp Pls Bar Hoogeveen, december 1976. ïuw Kanaalweg 107. tke Voor de vele hartelijke blijken van medeleven tijdens d ziekte en na het overlijden van onze lieve en zorgzaml Vader, Groot- en Overgrootvader Gerrit Jan Gruppen zeggen wij hartelijk dank. Familie van Tarel-Gruppen Familie Kalteren-Gruppen Coevorden. december 1976 Esschenbruggedijk 5. Per 1-1-77 beëindigt S. S. Hingst, chirurg wegens het bereiken van de 65-jange leeftijd, zijn werkzaamheden. H. Steffelaar. chirurg, zal zijn plaats in de chirurgische maatschap van het Prinses Ireneziekenhuis te Almelo innemen m.Lv. 1-1-77 D A Buys J W van den Heuvel S. S. Hingst Dr O Kluft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 14