Ie kunt ook rijn van ruiven maken' Uit de weekbladen linisters vragen advies ver werkende jongeren PvdA en VVD boos over actie tegen pornofilms Nederlanders zouden bij |nkoping betrokken zijn ithullingen in drankenland aatstaven voor indeling werkweek nodig ,,„eheime betalingen van Boeing Actie tegen bruine rat Bertus Aafjes Visie van Knoop Ed Reveil „Harde jaren" Nieuw reispatroon Opschorting van besluit gevraagd Jubileumnummer DSM Rechtbank wijst vordering tegen bouwbonden af fl RDAG 30 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 COR- 28) ter- Port pass iass 28 Willem Schrama - jis halverwege het boek „Dranken in Nederland" van Rob jons staat een aardige anekdote over een Italiaanse wijn- er, die op zijn sterfbed zijn zonen bij zich roept en zegt: Igens. nu ik ga sterven zal ik jullie een geheim vertellen: Je ook wijn van druiven maken." vertelseltje enige grond van ïid heeft, doet er eigenlijk iveel toe. Maar het is wel tnd voor de machinaties en ilaties binnen de wereld van lenfabrikanten, die in dit in groten gètale boven water Wie op Oudejaarsavond ibezorgd het glas wil heffen, ;r beter aan het voordien niet zien. Want het deprimerende lijmons' onthullingen is dat ze :1 alle „gecheckt" zijn, zij het moeizaam. Om die reden ver- je het lachen wel bij zijn lusie, dat de meeste jenever iuden-eeuwse produkt is van ;e doctorandus in de chemie. rentiende rö ions, mede-auteur van „Voed- oo n Nederland" (1973), heeft zich in het minst laten leiden door 60 gegeven dat Nederland in de lopen 25 jaar vijfmaal zoveel hol is gaan drinken, namelijk - ter bier, ruim tien liter wijn en a tien liter gedistilleerd per - d per jaar. Omgerekend tot tre alcohol is dat 8.8 liter, waar- we als zeventiende op de we- fanglijst staan. zit de auteur niet lekker dat jvan die dranken worden omge- jmet een sfeer van ouderwetse jachtelijkheid, die bij de pro- 50b tie vrijwel verdwenen blijkt te Zo komt hij onverbloemd tot 00 pnclusie, dat veel Jenevers niet .oo dan een mengsel van water, nol en „natuurlijke" ,oo akstoffen zijn. Oude jenever - it even oud als jonge. Veel cog- i en whisky's worden kunstma- !oo |p kleur gebracht om „jarenlan- [jping op fust" te suggereren. tx, misleidend aangeduid als 'oo flandse cognac," blijkt in nage lt» alle gevallen geheel chemisch I hoofdpijnverwekkend) te zijn iso >mponeerd. Om over het ver- den van wijnen en de zoge naamde „hoppigheid" van pils maar niet te spreken. Als redacteur wetenschap van het weekblad Vrij Nederland (dat een deel van zijn boek reeds in de vorm van een artikelenserie publiceerde) heeft Sijmons zich met een bewon derenswaardige journalistieke vasthoudendheid een weg gebaand door het onoverzichtelijke en wei nig informatieve terrein van de drankenindustrie, waar de bescher ming van de consument op tal van fronten blijkt te falen bij gebrek aan wettelijke regelingen met ade quate omschrijvingen. Hier, maar ook in het buitenland. Gedokter Zo kan het gebeuren dat er nogal wat flessen wijn over de toonbank gaan, „die alleen maar met veel onnatuurlijk gedokter tot iets drinkbaars is omgevormd." Een kwart tot de helft van de geklas seerde wijnen, aldus Sijmons, ver dient de aanduiding „Appelation contrólée" niet. Die aanduiding is overigens alleen maar een herkomstgarantie, en zegt nog niets over de kwaliteit. Ze duidt op een bij de wet vastgelegd gebied, waarvoor een maxi- mumproduktie en een bepaald druivenras staat voorgeschreven. Uit de hoeveelheid gegevens die Sijmons aandraagt, blijkt dat er aan die controle nog wel eens het een en ander kan schorten, is het niet door de administratieve rompslomp, dan wel door de zwaar wegende invloed van wijnboeren en -handelaren in de Franse poli tiek. Verschillende mogelijkheden van vervalsingen vooral bij de wijnsoort sherry) worden op grond van spijkerharde documentatie blootgelegd. In de frisdrankenindustrie is het al niet anders. Een falende Warenwet Wijn maken, zoals het eigenlijk moet. Illustratie uit Elseviers Grote Wijnboek. geeft de fabrikanten vrij spel. Een woord als „chemicaliëncocktail" duikt op, en het klinkt nog geloof waardig ook. Mineraalwaters dan. vraagt Sij mons zich aan het slot van zijn boek vertwijfeld af. Ook al mis. De aanprijzing „gezond" blijkt voor een aantal bronwaters bepaald niet te verantwoorden. Wie een goede frisdrank wil hebben, kan beter zelf wat vruchten uitpersen, luidt de sombere conclusie van dit chapiter. Opwekkender Aanzienlijk opwekkender van toon, maar tegelijkertijd geheel on kritisch, is het Grote Wijnboek van Elsevier, samengesteld door de En gelse schrijfster Pamela Vandyke Price en vertaald en bewerkt door een zevental Nederlanders die door de uitgever als „kenners" worden gekwalificeerd. Een fraaie uitgave is het wel, voor zien van kleurige en vaak ook nut tige illustraties. Het vertelt over de geschiedenis van de wijn, druiven- soorten, het maken van wijn, het proeven, indeling naar smaak, het schenken, bewaren, lageren en het combineren van wijnen met ge rechten. Het geheel wordt ge completeerd met een overzicht van de wijngebieden ln de wereld. Een afgerond totaal, maar met veel in formatie die niet direct op zijn plaats is, zoals het kwalificeren van verschillende kurketrekkers en dergelijke. Snobisme heet dat Beknopter en ook aanzienlijk goedkoper is dan „De complete wijnlief hebber" van Hubrecht Duijker, die zich in een artistiek geïllustreerd boekje beperkt tot het kiezen, kopen, schenken en drinken van wijn. Overzichtelijk zijn de trefwoorden langs de kantlijn en de opsommingen van verschillende classificaties. Aan het slot nog een uitgebreid overzicht van alle mogelijke publi caties en cursussen over wijn, maar wat dan weer niet hoeft is een vra genlijst voor de lezer, teneinde een niets zeggend „Certificaat van wijnkennis" te verwerven. Dranken in Nederland (kwaliteit, verloedering en controle), door Rob Sijmons. Uitg. Van Gennep, 12,50. Elseviers Grote Wijnboek, door Pa mela Vandyke Price. Uitg. Elsevier, 49,50 (binnenkort 55,-). De Complete Wijnliefhebber, door Hubrecht Duijker. Uitg. Unieboek, 16,90. i onze sociaal-economische redactie £T HAAG De ministers Boersma (sociale zaken) en Van Kemenade (onderwijs) willen het Visel handhaven dat werkende jongeren die in een bedrijf verder worden geschoold, zowel een rovereenkomst als een arbeidsovereenkomst hebben met hun werkgever. De ministers hebben Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van werkgevers en vakbeweging, gevraagd ptstaven te bedenken voor de tijd die een jonge werknemer in een praktijkopleiding besteedt F opleiding en de tijd die wordt besteed aan produktief werk. leiding voor dit verzoek om ad- f is het verschijnsel van bedrij- onder meer in Twente, die jon- jn geen arbeidsplaats aanbieden ff alleen nog een opleidings- its. Zij bieden de jongeren dus luitend een leerovereenkomst en betalen dan ook geen loon ir een „zakgeld" bij wijze van onkostenvergoeding. Organisaties van werkende jongeren beschouwen dit als ontduiking van de wet op het, minimum (jeugd)loon). De ministers laten zich in hun ad vies-aanvrage niet uit over de han delwijze van de Twentse bedrijven. een onzer verslaggevers 'ÏSTER DAM/WASHINGTON Opnieuw zijn er berichten dat sierlanders betrokken zijn bij betalingen door een Amerikaan- lavliegtuigfabriek. Volgens de Amerikaanse commissie voor s,yicht op het beurswezen (SEC) zijn achttien buitenlandse igctionarissen in het geheim betaald door de Boeing- tJ itschappij. Onder deze adviseurs zouden zich twee Nederlan ds bevinden. Men noemt hierbij de naam van oud-KLM- j 'cteur ir F. Besac.on. De andere Nederlander zou een hoge sringsfunctionaris zijn. I8i i!|ens het Amerikaanse blad de 3'ill Street Journal" overweegt het irikaanse ministerie van buiten ge zaken Boeing te helpen de 'Jien van de achttien buitenlan- 16 geheim te houden. 1^vliegtuigfabriek erkent circa ze- Ijlig mUjoen dollar (175 miljoen fjSen) te hebben betaald aan bui- ifilandse verkoopagenten, maar de tschappij zegt dat deze betalin- wettig zijn en dat de bekendma- g van de namen van de betreffen- i33o agenten de zaken zou kunnen ,:oaden. 1350 »r aanleiding van deze berichten klaarde het KVP-Kamerlid Van lelsvoort, voorzitter van de Ka- 18 73 f commissie die de grote wapen- *5" Ikopen uit het verleden onder- 39 se kt: ik aarzel erover of op initia lly van de Kamer 0011 eventuele 1303 kooppraktijken bij de KLM on derzocht kunnen worden. Het gaat hier om een semi-overheidsbedrijf.. „De commissie meent wel dat omko- pingsonderzoeken niet beperkt moe ten blijven tot de wapenaankopen van defensie. Er zijn ook andere overheidsdiensten die met enkele grote leveranciers zaken doen bij voorbeeld bij de gunning van wegen aanleg en bij de aankoop van spoor- wegmaterieel. Ik zeg niet dat zich in die sectoren omkoperij voordoen, maar de situatie maakt dat soort praktijken wel mogelijk, meent Van Amelsvoort. De Kamercommissie zal zich beraden over de vraag of onafhankelijke instituten niet kun nen worden ingeschakeld om de gang van zaken in die andere over heidsdiensten te bekijken. De com missie zou dat onderzoek dan aan die instituten kunnen uitbesteden en zelf de volle aandacht richten op de wapenaankopen. Wel zeggen ze dat ze niet een ontkop peling van leer- en arbeidsovereen komst willen, en loven ze het „al doende leren en al lerende doen." Als echter in de feitelijke situatie van een werkende jongere in een bedrijf „alle elementen van een arbeids overeenkomst aanwezig zijn, dient de leerling-werknemer daaraan de zelfde rechtsbescherming te kunnen ontlenen ais de overige werknemers, en wordt de aanspraak ingevolge de wet minimumloon gehandhaafd," al dus de ministers. Zij wijzen er op dat uiteindelijk de rechter moet uitma ken of er in een bepaalde situatie sprake is van een arbeidsovereen komst. (Eerder al had Boersma de organisatie van werkende jongeren aangeraden een proefproces te be ginnen tegen een van de Twentse bedrijven. Daar is het echter nog niet van gekomen.) Maatstaven De ministers wijzen er op dat recht op minimum(jeugd)loon slechts be staat voor zover een werknemer meer werkt dan eenderde van een volledige baan, dus meer dan veer tien uren per week. Werkende jonge ren in praktijkopleiding die minder dan rond veertien produktieve uren per week maken, vallen dus buiten de rechtsbescherming van de wet op het minimumloon. Vandaar het ver zoek van de ministers aan de Stich ting van de Arbeid, om maatstaven te bedenken voor de indeling van de werkweek van jongeren in praktijk opleiding in arbeidsuren en oplei dingsuren. Kortgeleden heeft de Sociaal- Economische Raad zich nog beraden over de vraag of de eenderde-norm niet zou moeten worden geschrapt uit de wet op het minimumloon. Het recht op minimumloon zou dan voor alle part-time werkers gelden naar evenredigheid van het aantal werku ren. De helft van de SER was voor schrapping (vakbeweging en een aantal onafhankelijke kroonleden). De andere helft was tegen (werkge vers, hoger personeel en een aantal kroonleden). Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De Neder landse bevolking wordt opge roepen in de eerste week van het nieuwe jaar mee te doen aan de „bruine-raLactie". De oproep wordt gedaan door de afdeling bestrijding ongedierte van het staatstoezicht op de volksgezondheid. Via verscherpte waakzaam heid en activiteit moet de brui ne rat bestreden worden. Het advies luidt om, als men ratten signaleert de gemeente te bel len. Hervormd Nederland. „In het evangelie staat telkens heel duidelijk: wat je voor de minste van mijn broeders doet, dat doe je voor Mij. Het evangelie is communis tisch, vind ik. Dat heeft niets met Rusland te maken. Ik ben anti- Russisch". Een van de uitspraken, die de dichter Bertus Aafjes doet in een gesprek met Hervormd Neder land. Aafjes gaat verder uitgebreid in op zijn werk voor Terre des Hom mes in Afrika („Men heeft het wel eens over onderontwikkelde landen, maar daar hebben de mensen ten minste nog een ziel. Hier merkt men pas dat men een ziel heeft als men naar de psychiater moet"). Greetje Thomas schreef een sociolo gisch proefschrift over de uitbuiting van de seizoenarbeiders aan de Amerikaanse oostkust: „Het gaat om de vingers die kunnen plukken, niet om de mensen die aan die vin gers vastzitten". Henk Wolzak, een van de mensen die zich inzette voor de vrijlating van de Russische dissident Wladi- mir Boekowsky, geeft een overzicht van de activiteiten van de Rus in zijn eigen land, dat deze ziet als „één grote muizenval". Boekowsky zelf leverde twee korte verhalen voor HN van deze week. Verder aandacht voor toe komstvoorspellers, de politieke situ atie in West-Dultsland en politieke vluchtelingen uit Uruguay. Accent: „Voor ons is de zaak van de oor logsmisdadiger Pleter Menten nu af gedaan," concludeert Accents hoofdredacteur Hans Knoop. Het weekblad wil echter wel een positie ve bijdrage leveren aan de ophelde ring van „wat nog overblijft". Be doeld wordt de naoorlogse zaak- Menten, van 1945 tot en met 1976. Veel vertrouwen ln de justitie heeft Knoop niet: „De onderste steen zal niet boven komen. Niet als het ligt aan de mensen, die daar nu mee belast zijn. Wij zullen de justi tie opnieuw moeten helpen Een klein groepje Ingewijden in de zaak- Menten zal ons dat de komende we ken niet in dank afnemen. Het zij zo." Theo Jongedijk zocht Mentens ad vocaat, mr. B. F. J. Simon, op. De verdediger ontkent dat hij een jood zou zijn (hetgeen door de pers werd gesuggereerd) en wordt door mede advocaten gezien als een vakbe kwaam man," een goed strafpleiter, maar meer voor brandkastkrakers en collega's ln die richting dan voor een zaak als de onderhavige." Blij kens Accent-gegevens zou mr. Si mon in het verleden „in ieder geval één keer geschrapt zijn." Waarvoor hij die schrapping zou hebben ge kregen wordt niet duidelijk. Accent zwijgt er verder over, evenals trou wens mr. Simon zelf en de Orde van Advocaten. De piloot die Menten vanuit Zwit serland naar Nederland vloog ver haalt over Mentens „laatste vlucht". Verder aandacht voor „De Twee spalt ln de WD", de wantoestanden binnen de hondenhandel en de angst voor het vliegen. Haagse Post: Daan Dijksman probeert in de Haagse Post wat duidelijkheid te scheppen in de affaire-Ed Reveil, die door allerlei mysterieuze antwoor den van onder meer betrokken jour nalisten tot een waar raadsel is uit gegroeid. Duidelijkheid in de gang van zaken weet de Haagse Post in derdaad te scheppen, maar wie er schuil gaat achter de naam Ed Re veil blijft onbekend. Vondeling zelf, de meest „verdachte" persoon in het hele gebeuren, is trouwens „even met vakantie." Hans van den Doel zegt over Arie Groenevelt en de strijd voor de prij scompensatie: „In Fijn is anders (het visieprogramma van de Indus triebond NW) stond dat de Indus triebond een samenleving nastreeft met minder competitie en meer soli dariteit. Nu wordt Fijn is anders gefaseerd en geactualiseerd. En wat overblijft, lijkt ietsje minder op soli dariteit en ietsje meer op het adagi um: ikke, ikke. de rest kan stikke". Een onderzoek van Henk Tromp en Michel Korzec naar wetenschappe lijk bedrog laat het tweetal tot de conclusie komen dat „misdaad ook in de wetenschap loont." Ook in Nederland neemt men het niet altijd even nauw. Tromp en Korzec zien wel mogelijkheden om het bedrog tegen te gaan: „Men kan oplichterij en diefstal in de wetenschap ook .afschaffen' door ze tot een integraal bestanddeel van de .wetenschappe lijke' praktijk te maken. Wie dit soort maatregelen te drastisch vindt, zal genoegen moeten nemen met een wetenschap waarin het vin den van schurken en oplichters even waarschijnlijk zal blijven als in de wereld daarbuiten." De Tijd: De Tijd schetst op de voorpagine een somber toekomstbeeld van de Nederlandse economie. De kop „Het worden harde jaren" verwijst naar een gesprek met de Rotterdamse hoogleraren Van Eijk en Peper, bei de nauw betrokken bij de ontwikke lingen in ons land. Wenig optimis tische woorden Inderdaad, bijvoor beeld uit de mond van prof. Peper: „Je krijgt het gevoel dat de werkge vers denken: wij staan op een keer punt. als we nu nog verder toegeven weten we niet waar we uitkomen. Dat brengt hen ertoe keihard nee te zeggen tegen een ontwikkeling die de zeggenschap van anderen ver groot. Hun opstelling is een reactie op de afgelopen jaren. Ieder hervor mingsvoorstel wordt nu als een testcase gezien". Persoonlijke ervaringen tijdens de Libanese burgeroorlog worden be schreven door Dick van de Pol: „Een stuk of vier tierige tieners die terwil- le van het vaderland, dat immers wordt bedreigd door Palestijnen en andere „communisten" die de alge hele ondergang op het oog hebben, in het vechtpak zijn gehesen, een geweer ln handen hebben gekregen en die nu dapper op hun vooruitge schoven post op het einde zitten te wachten ln de hoop dat het niet hun eigen einde of dat van hun land zal worden". Pater Jan van Kilsdonk over de „derde levensfase": „Ouden van da gen zijn allemaal mooi of ze nou lelijk zijn of niet". Elseviers Magazine: Ook Elseviers Magazine heeft Zich deze keer tot één onderwerp be perkt, namelijk de komende zomer vakantie. Volgens Elseviers is er sprake van een nieuw reispatroon. Deze „vierde toeristische revolutie" (voorafgegaan door die van de slaaptrein, het lijnvliegtuig en het chartervliegtuig) is een regelrecht antwoord op het „telkenjare onder gane massatoerisme" en uit zich in de terugkeer naar het individueel reizen: „In de reiswereld ervaart men de facetten van de vierde toe ristische revolutie als nogal ingrij pend en structureel-getint. Niet ver wonderlijk. want niets is zo omvat tend als een smaakverandering van het publiek. Toeristen zullen meer hun eigen reisorganisator worden; Van onze parlementsredactie DEN HAAG PvdA en WD hebben verontwaardigd gereageerd op het voornemen van de justitie om de vertoning van pornografische films in gewone bioscopen aan te pakken. De PvdA wil dat minister Van Agt het besluit van de procureurs-generaal om dit soort films met ingang van 1 januari te verbieden opschort. In vragen aan de minister reageren de PvdA-kamerleden Voogd, Haas- Berger en Kosto nogal verbolgen op de plannen van justitie. Ook de VVD meent, dat minister Van Agt na het kerstreces voor deze zaak maar eens door de kamer ter verantwoording geroepen moet worden. De socialisten vragen de minister of hij bereid is de procureurs erop te wijzen dat de belde Kamers met het aanvaarden van het- initiatief- wetsontwerp Voogd-Haas-Berger (dat afschaffing van de filmkeuring voor personen van boven de zestien beoogt) te kennen hebben gegeven dat burgers van zestien jaar en ouder zelf moeten kunnen beslissen wat zij op dit gebied wensen te zien. Ook vinden de drie Kamerleden dat het zedelijkheidsartikel, artikel 240 van het wetboek van strafrecht, waar mee de justitie de pornografie te lijf kan gaan, erg verouderd is. De Kamerleden eisen van de minis ter dat hij de procureurs wijst op de strijdigheid van hun beleid met de opvatting van de meerderheid in de Tweede Kamer. Als de minister dat niet doet, aldus de vragenstellers, dan moet de aanpak van pornofilms in gewone bioscopen in elk geval opgeschort worden totdat de Kamer, die nog tot 18 januari op reces is, de kans heeft gehad om met hem over deze kwestie van gedachten te wis selen. Verschil Inmiddels ontkennen de procureurs, dat zij met het instellen van een eigen controlecommissie die gaat be- kijken of bepaalde films al dan niet OimpKinS door de beugel kunnen in verband met het zedelijkheidsartikel, de filmkeuringscommissie toch weer door een achterdeur naar binnen ha len. Zoals bekend zal over ongeveer een half Jaar, wanneer het aanvaarde wetsontwerp-Voogd-Haas-Berger van kracht wordt, de filmkeurings commissie vervallen. Op dat mo ment gaat de eigen commissie van .justitie" de films toetsen. Het verschil is echter, dat de filmkeuringscommissie de films vooraf toetst terwijl de Justitie dit doet terwijl ze al draaien, zulks over eenkomstig het totale vervolgings beleid. er valt een opleving te zien van van oudsher bekende vakantielanden, niet ver van onze grenzen liggend". Waarna diverse landen en gebieden met hun pracht en praal de revue passeren als handleiding voor de „nieuwe" toerist. De Groene Amsterdammer: Hoewel De Groene Amsterdammer pas over een half jaar officieel een eeuw bestaat, beschrijven gewezen en huidige redactieleden nu al in zeven hoofdstukken de geschiedenis van dit weekblad. Het vooroorlogse gedeelte valt uiteen in „De Groene in de Belle Epoque", „De Groene radicaliseert", „De Groene en het opkomend fascisme". De jaren '45- '76 worden samengevat in de hoofd stukken „De naoorlogse Jaren" „Van observatie naar engagement' en „Een links weekblad". Dit specia le nummer van De Groene is 48 pagina's dik en kost daarom ook vier gulden. Vrij Nederland Wim Wennekes brengt in Vrij Neder land een „chronique scandaleuse' van DSM. Hoewel de voorlichter van DSM een opsomming van de „inci denten" na de ramp met de nafta- kraker in november van het vorig jaar „nogal flauw" vindt („U moet zich maar eens realiseren hoevee. ongelukjes er dagelijks alleen al in het verkeer gebeuren"), wil VN dui delijk stellen dat Zuid-Limburg „nog steeds op een vulkaan leeft". De houding van het provinciaal be stuur werkt deze situatie, volgens Wennekes, ln de hand. Bibeb interviewde Amsterdams bur gemeester Samkalden onder meer over de verdeling van macht: „Heel mooi. maar er moeten wel beslissin gen worden genomen. Dus ik vind het niet zo erg als een mens ln een bepaalde positie macht heeft. In die Zin ben ik rechts". Hans Smits zegt over de „ware bete kenis van de Dankertrdoctrine". het concept voor een democratisch- socialistisch defensiebeleid: „Als het aan de meerderheid van de PvdA-fractie ligt. gaat deze parti. straks de verkiezingen in met een defensie-paragraaf die weinig ver schilt van de CDA-doelsteilingen. Ook het CDA maakt zich zorgen over de bewapeningswedloop maar houdt krampachtig vast aan de NA VO en de kernwapens." Verder constateert Rinus Ferdinan- dusse dat er nog humor in Neder land is 'en beschrijft Gerard Mulder de „coup" tegen hoofdredacteur Ge rard de Bruyn van De Nieuwe Linie. vraagd dat hij zich in grote lijnen wel in deze vragen kon vinden. Alvorens echter zelf tot actie over te gaan willen de liberalen afwachten wat het beleid van justitie nu in de prak tijk gaat betekenen. Van een verslaggever UTRECHT De rechtbank in Utrecht heeft de vorderingen van het Amsterdamse timmerbedrijf K. H. de Werd tegen de bouwbond NVV en de hout- en bouwbond CNV afge wezen. De Werd had via een kort geding een schadevergoeding van de bonden geëist, omdat zij begin januari 1975 niet tot het uiterste zouden hebben geprobeerd een sta king te voorkomen, die uiteindelijk tot het faillissement van het tim merbedrijf heeft geleid. De Werd kwam in conflict met een deel van zijn personeel 14 van de 35 man over een vergoeding voor bij slecht weer doorwerken aan de bouw van een Amsterdams kanto rencomplex. Vijf personeelsleden, die nog ln hun proeftijd waren, wer den ontslagen, die nog in hun proef tijd waren, werden ontslagen. Na een bemiddelingspoging van de bouwbonden NVV en CNV werden drie van de vijf weer in dienst geno men. Maar de overige werknemers kwamen in actie omfiat ze wilden dat alle vijf ontslagenen weer te rugkwamen. De acties leidden ertoe dat De Werd alle veertien perso neelsleden. die aan het kantoren complex werkten, op staande voet ontsloeg. De bonden hadden het personeel volgens De Werd moeten aansporen weer aan het werk te gaan. Dat deden ze niet, maar anderzijds hebben ze zich wel van de acties gedistancieerd. Na het ontslag van de veertien lieten ze ook gelden van de firma blokkeren, waardoor De Werd in financiële moeilijkheden kwam en zijn bedrijf moest ophef fen. De overwegingen op grond waarvan de rechtbank in Utrecht de eisen van De Werd heeft afgewezen, waren gisteren nog niet beschikbaar voor publikatie. In een reactie op de vragen van PvdA-zijde vertelde het WD- Kamerlid mr A Geurtsen ons desge- „WUt u 19235 achterlaten? We krijgen vandaag ons weekloon."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9