Kerken willen uitstel van conferentie Vandaag i sJ Elk volk denkt een bijzondere opdracht te hebben Afscheid van de Berlijnse bisschop Schart ■S Meer samenwerking in evangelisatie Nieuwe lutherse kerk in VS Onze adressen: Gereformeerd pleidooi voor zwarte bonden Z.-Afrika interview met Bertus Aatjes tw VOORBIJGANGERS St DONDERDAG 30 DECEMBER 1976 KERK TROUW/KWARTE door Aldert Schipper Dit is de laatste week van de ambtstermijn van de Berlijnse bisschop D. Kurt Scharf, die per 31 december aftreedt. Hij is de laatste van de grote mannen uit de Bekennende Kirche, die terugtreedt uit het openbare leven. Scharf is 74 jaar en lange tijd, vooral de laatste jaren, mikpunt geweest van sommige conserva tieve krachten ln Duitsland. Hij is in 1902 geboren in Landsberg in de Neumark, het huidige Gorzow Wielkopolski. Hij was predikant in de industriestad Leuna en later, voor de oorlog nog. in Sachsenhau- sen. Toen hier Niemöller geïnter neerd werd. bezocht hij ook hem. zoals hij andere gevangenen placht op te zoeken ln hun cellen. Het contact met gevangenen werd aanleiding tot een hetze tegen Schart, toen de bisschop vorig Jaar Ulrike Meinhof in de gevangenis bezocht. De populaire massakrant Bild-Zeitung eiste toen het hoofd van de bisschop. Maar het gevolg was dat Schart zijn aftreden nog wat uitstelde. ..Als jullie me kwijt willen zullen Jullie Je campagne te gen mij moeten staken", had hij de hoofdredacteur van Bild toege beten. Ook in de synode vielen enlcelen over de bisschop heen, die toch al weinig ophadden met de maat schappelijke betrokkenheid van Scharf. „Er is bij ons een groep, die de leer van de rechtvaardigheid als centrum van het evangelie be schouwt en al het andere als dwa ling ziet. Dan kunnen ze ook het evangelie van Johannes wel de deur uit doen. omdat hier de rechtvaardiging door het geloof al leen ook niet in het middelpunt staat". Als wij hem onmiddellijk na Kerst ontmoeten heeft Scharf opnieuw gezondigd tegen de burgerlijke op vattingen. die in zijn kerk leven. Hij heeft twee dagen bij de gevan genen in het huis van bewaring en de strafgevangenis in Tegel doorge bracht en er een kerst-in geleid voor diegenen die geen familiebe zoek verwachtten. de „vier" Reeds omstreeks 1960 heeft Scharf gepleit voor de vrijlating van de overgebleven Duitse oorlogsmisda digers, onder wie de toenmalige .Vier van Breda". Over de zojuist mislukte vrijlating van de in Rome zittende Kappler zegt Scharf: ..Waarom zou mevrouw Kappler haar man niet gedurende zijn laatste dagen tot zijn dood mogen verplegen? „Als volk kunnen wij Duitsers natuurlijk nu niet de le raar van de menselijkheid uithan gen. gezien ons niet zo menselijke verleden. Dat zou ons speciaal in dit geval niet passen. Maar als kerk kunnen wij wel vragen: „Het is nu genoeg, vergeef". Onder degenen, die tegen vrijlating zijn, hebben er velen angst voor een ontwikkeling naar rechts in Duits- land. Die werken zij door hun houding juist in de hand. Onze rechtsradica- len zeggen nu: ziedaar. Ons wordt verweten dat wij zo tegen de joden zijn opgetreden en kijk eens hoe de Hollanders zich gedragen tegen een paar oude zieke mannen. Men is ook beducht voor een hel- denontvangst hier in Duitsland. Ja. dat zeggen de Russen ook van Rudolf Hess. die in Spandau ge vangen zit. Dat is onzin. Zij maken nu van deze man een martelaar. Oordeel Scharf werd zeven maal door de Nazi's gearresteerd. In 1961, toen de Berlijnse muur gebouwd werd. moest hij de DDR verlaten. In 1966 volgde hij Otto Dibelius als bisschop van Berlijn-Brandenburg op. De kerken waren toen reeds in twee synodes gedeeld. In beide werd Scharf gekozen. Maar hij mocht de DDR niet betreden. Dat kon hij pas in 1973, als een van de eerste resultaten van het zoge naamde Ostdenkschrift. dat de evangelische kerk van West- Duitsland uitgaf en waarin gepleit werd voor het aflossen van de schuld van Duitsland tegenover de landen van Oost-Europa, met na me Polen. Bisschop Scharf was voorzitter van de gezamenlijke synode van de evangelische kerk. toen het Ostdenkschrift werd aanvaard. Het werd later een basis voor de poli tiek van Willy Brandt tegenover de Oosteuropese volken, die zwaar ge leden hadden onder de Duitse be zetting. De deling van Duitsland, na de oorlog, beschouwt bisschop Scharf nog steeds als de voltrekking van Gods oordeel jegens zijn volk. „We moeten dit handelen van God niet als iets uitsluitend negatiefs opvat ten. maar als iets waaruit iets posi tiefs kan komen. De deling van Duitsland verplicht ons te werken aan een waarlijk verenigd Europa", meent de bisschop. „Ik ben er heel vast van overtuigd dat er eens een verenigd Europa zal zijn. waar minstens ook de staten die nu van Rusland af hankelijk zijn. een deel van zullen zijn. Wat nu in Oost-Europa geberut rondom mensen als Wolf Bier- mann. Sacharow. Havemann en Kolakowskij is niet een teken van toenemende druk. maar van libera lisering. In de tijd van Stalin waren deze mensen allang gedood. Ik zie het als een bewijs dat geweld niet het laatste woord heeft en dat de vrijheid begint te dagen". Meer democratie Dat er in Oost-Europa sprake is van meer vrijheid is volgens bisschop Scharf mede te danken aan het werk van de Tsjechische theoloog Josef Hromadka. Zonder hem zou het nooit gekomen zijn tot de Praagse lente en tot publikaties zoals „Jezus voor atheïsten" (Ma- chovec). Maar ook in het Westen moet er iets veranderen, alvorens de bisschop van Berlijn zijn hoop op het naar elkaar toegroeien van de systemen werkelijkheid ziet wor den. „Er moet hier meer democra tie en minder angst komen. Onze maatregelen tegen radicalen zijn een teken van zwakte van de weste lijke wereld. Daardoor maak je huichelaars van de jongelui en geen sterke op vrij heid beluste karakters, die ook iets voor de vrijheid over hebben. En als het Westen meer naar het Oos ten neigen wil. zullen onze arbei ders meer betrokken moeten wor den bij de planning van de econo mie. ook al zullen we dan moeten afzien van sommige dingen, die de reclame ons nu nog opdringt. Het is mogelijk de markteconomie zo te laten werken, dat er geen grondstoffen verspild worden en dat alleen die dingen gemaakt wor den die werkelijk nodig zijn. Scharf ziet met enige tevredenheid terug op de uitwerking van het Ostdenkschrift. „Je moet niet kij ken naar hoe de regeringen tegeno ver elkaar staan, maar naar wat de volken van elkaar denken. Er gaan veel Duitse jongeren naar Polen en bezoeken Auschwitz en Maidanek. Ze zien ook de rest van Polen en spreken met Poolse jongeren die nu als hun vaderland zien. hetgeen vroeger Oost-Pruisen was. Bisschop Scharf is er daarentegen niet geheel gerust op dat het goed zal gaan met de erfenis van de Bekennende Kirche in de huidige evangelische kerk in zijn land. Aan de ene kant constateert hij dat een groot aantal jonge predikanten nieuwe belangstelling toont voor hetgeen de kerk in het verzet tegen het nazidom heeft gedaan. Aan de andere kant is een poging, de kerk te democratiseren langs de gedach- tenlijn van de Bekennende Kirche de laatste jaren mislukt, doordat de synode het daartoe strekkende deel van de nieuwe kerkorde ver wierp. Wat aan vernieuwing overgebleven is wordt op 1 januari van kracht. Deze gebeurtenis vormt de andere reden voor Scharfs aftreden als bisschop. Hij verlaat zijn ambt op een moment van rust in kerk en wereld. De studentenbeweging, die in Berlijn heftig geweest is, lijkt zakelijker te zijn geworden, alhoe wel de onvrede van de studenten is blijven bestaan. En veel studenten zijn met de rest van de maatschap pij naar rechts gezwenkt, een ver schijnsel dat zich in heel West- Europa voordoet. Bisschop Scharf vindt deze „Rechtswende" jammer. Hij ver langt niet terug naar de tijd van het nationalisme. Hij heeft het meer op de middeleeuwen begrepen, toen Europa veel meer een eenheid was dan nu. „Er was toen veel meer uitwisseling. Polen en Duitsers stu deerden in Leiden. Hollanders stu deerden in Krakau, Breslau en Warschau. Wij Duitsers waren ook veel internationaler voordat de tijd van de romantiek ons het nationa lisme bracht. Nu is de hele wereld door patriottis me en tribalisme aangetast. Iedere groep denkt tegenwoordig dat hij een opdracht van God heeft gekregen. Ik vind dat een heel ge vaarlijke ontwikkeling. We moeten tot een Europees staatsbur gerschap. Ja tot een wereldbur gerschap komen. Nee. daar heb ik nog geen toestem ming voor gekregen, omdat de au toriteiten in de DDR bezorgd zijn. dat dit een politieke demonstratie zou kunnen worden.De staat be schouwt mij in de DDR nog steeds met argwaan. Hetzelfde argument als de regering in Zuid-Afrika, die u een visum ge weigerd heeft? Ja. ik vind de weigering van de Zuidafrikaanse regering een teken van zwakte. Kernenergie - i Vt'«' V V 'i v. Per 31 december loopt de ambtstermijn van de Berlijnse bisschop D. Kurt Schart ten einde. Hij is evenwel niet van plan er meteen het bijltje bij neer te leggen. Hij praat nu alweer enthousiast over de grote evangelisatie-actie Missio 77, die alle kerken in Berlijn volgend jaar voeren. Voorts is de emeritus bisschop voorzitter van de Kirchentag, die komend jaar in Berlijn wordt gehouden en stelt hij zich veel voor van de bijeenkomst van de conferentie van Europese kerken in Berlijn. Want Kurt Scharf zal de geschiedenis ingaan als een bruggenbouwer, ook al wordt hem dit door sommige krante in zijn land kwalijk genomen. Kan de kerk daartoe bijdragen? Ja. ik geloof dat de oecumene ge lijk heeft, wanneer zij zegt: de een heid van de kerk is model voor de eenheid van de mensheid. In de eerste plaats moeten de grenzen tussen de verschillende geloofstra dities en belijdenissen steeds meer geopend worden, zodat we tot een innerlijke eenheid van de kerk ko men. Wij moeten de andere opvat tingen van mede-christenen erken nen en elkaar vinden rond de avondmaalstafel in open ge meenschap en zelfs zo dat de pries ters en dominees bij elkaar het avondmaal of de eucharistie be dienen. Wat zou het bij voorbeeld in Zuid- Afrika een winst zijn, als mensen van verschillende huidskleur sa men aan het avondmaal gaan. En de kerk moet bevorderen dat de jeugd de mogelijkheid heeft bij voorbeeld als ontwikkelingswerker voor een paar jaar naar het buiten land te gaan. Er is op dit moment sprake van een nieuwe belangstelling bij de jeugd voor de kerk. Kan de kerk die inte resse blijven vasthouden? Dat hangt af van de vraag of de kerk de werkelijke problemen van nu durft aan te pakken. Als de kerk de jonge generatie met allerlei truc jes probeert te pakken, helpt dat niet. Maar als de kerk bij voorbeeld als enige jeugdwerk doet onder on maatschappelijke jongeren, dan is er een kans. Wij hebben zes huizen ter beschikking gesteld voor jonge ren, die niets hebben. Als je zorgt dat de kerk gastvrij is, ook voor asocialen, dan mag je hopen dat de kerk geloofwaardig wordt Maar de kerk mag ook de vragen van de klassieke vredesker- ken (bij voorbeeld de doopsgezin den) niet uit de weg gaan, zoals de kwestie van de ontwapening, niet een evenredige, maar een ontwape ning die vooruitloopt op die van de tegenstander. U komt al op mijn volgende vraag naar een eventueel programma van de wereldraad van kerken tegen het militarisme. Dat vind ik een heel belangrijke taak van de kerk, die onze steun waard is. De kerk moet niet over drijven, omdat er dan allerlei ver standelijke tegenwerpingen ko men, in de trant van „we worden allemaal sowjetisch". We moeten ons verzet tegen het militarisme beargumenteren. Welke kans maakt 2 Oost-Europa? i n program in Dat wekt daar bij de bevolking en de jeugd grote belangstelling. Bij de jeugd in de DDR neemt de kerk al een bijzondere plaats in omdat zij de dienstweigeraars steunt. De jeugd ziet dat de kerk de enige in de hele socialistische maatschappij is die haar daarbij helpt. Mag u tegenwoordig de DDR weer Ja. Sinds 1961 mocht ik dat land niet bezoeken. Maar in december 1973 werd mij toegestaan weer in de Mark Brandenburg te komen. Ik heb daar meermalen aan kerkdiensten meegewerkt. Heeft u alweer in uw vroegere bisschopskerk, de Marienkirche in Oost-Berlijn gepreekt? U noemde daarnet het anti- militarisme. In de Westduitse kerk is nu een discussie aan de gang over de kernenergie. Predikanten hebben in toga tegen de bouw van een centrale gedemonstreerd. Ik herinner mij dat de atoomfysi cus Carl Friedrich von Weizsacker een vurig tegenstander is van atoomwapens. Hij maakt zich ui terst bezorgd over een derde werel doorlog. Maar hij meent dat onze economie het zonder kernenergie niet kan redden. Ik ben als predi kant begonnen in Friesack, een nie tig stadje tussen Berlijn en Ham burg gelegen. De trein liep er op drie kilometer afstand langs, om dat de stadsbestuurders in de vori ge eeuw onder druk van de kerk geweigerd hadden de spoorbaan vlakbij hun stadje te laten aanleg gen: je kon er wel eens wat van krijgen, als je een wagen zonder paard er voor met een snelheid van zo'n dertig a veertig kilometer per uur langs zou zien komen. De kerk moet zich geen deskundigheid aan matigen op het gebied van technische veranderingen. Dat geldt ook voor kernenergie. We moeten rekening houden met de bevolkingsexplosie, de beperkte energievoorraden en onze plicht de welvaart voor andere volken te ver groten. Maar we moeten ook tegen verkeerde ontwikkelingen waar schuwen. Kunnen predikanten dat in toge ge kleed doen? Eigenlijk niet. In losse gevallen kan het misschien een profetisch teken zijn. In het algemeen ben ik ervoor dat de dominee de kerkdienst in toga leidt, maar als hij eens een gewoon pak erbij aantrekt, dan zou ik hen niet disciplinair bestraffen. Zo zou ik omgekeerd een predikant niet willen straffen die bij een de monstratie een toga aandoet. Een ander probleem in de huidige kerk is kennelijk dat van de domi nees die tevens lid van de commu nistische partij zijn. Is er aanleiding voor een kerkelijk Berufsverbot? •We moeten zo iemand eerst vragen of hij christen is en voelt dat hij een binding aan Christus en het evan gelie heeft. Als dat zo is, kan hij een zendingsopdracht hebben in de communistische partij. Dat kan positief zijn. Dan mag de kerk hem daar niet van afhouden. Als de kerk dat in de jaren twintig gedaan had. dan zou Karl Barth geen hoogleraar in de theologie zijn geworden. Die was immers lid van de SPD. een partij van vrijdenkers, van atheïsten. En ik neem het Tulio Vinay in het geheel niet kwalijk dat hij zich op de lijst van de Italiaanse commu nistische partij heeft laten zetten. Hij is een vurig christen en zal nooit verloochenen dat hij een vol geling van Jezus is. Op weg naar een bredere samenwer king tussen de evangelisatie- afdeling van Kerk en Wereld (her vormd) en het Evangelisatie- centrum (gereformeerd) beleggen beide instanties een toerustingscon ferentie voor evangelisatiewerkers op vrijdag 11 en zaterdag 12 februari a.s. op Kerk en Wereld te Drieber gen. Per evangelisatiecommissle en -werkgroep kunnen twee leden deel nemen. Het onderwerp is „Reken schap van de hoop die in ons is" (hoe kan een christen vandaag het geloof verwoorden?) waarover pas van de Raad van Kerken een publlkatie verschenen Is. samengesteld door mevrouw dr E. Flesseman-van Leer. Vragen die aan de orde komen zijn: Wat is rekenschap geven van die hoop? Waaraan moet een goede re kenschap beantwoorden? en: Wat is er in evangelisatiewerk mogelijk om de gemeente tot het afleggen van rekenschap te brengen? AMSTERDAM: Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948. Westblaak 9, Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3, Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 CHICAGO In de Verenigde Sta ten is een nieuwe lutherse kerk ge sticht door mensenL die zich afge scheiden hebben van de Missouri- lutherse kerk. De nieuwe kerk. die „vereniging van evangelisch- lutherse kerken" heet. telt 150 ge meenten met circa 75.000 leden, maar men verwacht, dat dit aantal tot het viervoudige zal stijgen. Deze maand is de oprichtingsverga dering gehouden in Chicago. Presi dent van de nieuwe kerk is dominee William Kohn uit Milwaukee. Deze gemeenten zijn uit de 2,8 miljoen leden tellende Mlssouri-kerk getre den uit protest tegen wat men be schouwt als de star-conservatieve theologische koers van de kerklei ding. De Mlssouri-kerk is de conservatie ve van dejdrie grote lutherse kerken in de Verenigde Staten. In tegenstel ling tot de twee anderen is de Mls souri-kerk niet aangesloten bij de wereldraad van kerken of bij de lu therse wereldfederatie. In de Jaren zestig begon echter een meer open en oecumenische geest door te wer ken, met name in de zending en onder de docenten van het Concor- dia-seminarie. Ook stonden sommi ge docenten niet langer afwijzend tegenover het historisch-kritisch bijbelonderzoek. Een en ander leidde tot een sterke reactie van conservatieve zijde. Sinds dr. J. A. O. Preus in 1969 president van de Mlssouri-kerk werd, kwam de kerkleiding steeds steviger in handen van mensen, die deze vernieuwingsbeweging afwe zen. Tal van mensen op vooraan staande posten werden van hun ambt ontheven of namen zelf ont slag. Uiteindelijk besloten de gema tigden een eind aan de strijd te maken door uit de kerk te treden. DEN HAAG De grote broers (her vormden, gereformeerden, rooms- katholieken) in de raad van kerken hebben elk afzonderlijk aan de raad van kerken laten weten dat zij een grondige voorbereiding nodig ach ten voor een tweede kerkenconferen- tie en dat zij een dergelijke conferen tie voor 1973 of 1979 niet mogelijk achten. Zij hebben dit geantwoord op het voorstel van de raad van kerken om de tweede kerkenconfe- rentie te houden in 1978 of 1979 en deze te wijden aan drie onderwer pen. Ook hiertegen bestaat bij de drie grote kerken bezwaar. Twee on derwerpen vinden zij genoeg. De eerste kerkenconferentie werd in 1974 gehouden en was gewijd aan het thema „bevrijding" tot geloof, gemeenschap en gerechtigheid. Bij die gelegenheid werd besloten dit gezamenlijke overleg der kerken op gezette tijden te herhalen. De gereformeerde kerken hebben thans aan de raad van kerken laten weten, dat zij willen meedoen aan de tweede kerkenconferentie, maar haar voorkeur gaat uit naar een be perkte agenda, met name naar de onderwerpen „rekenschap van de hoop, die in ons is" (hoe moet in deze tijd het geloof onder woorden wor den gebracht) en de nieuwe le vensstijl. De gereformeerde kerken vinden 1978 of 1979 te vroeg. Zij menen dat de tweede kerkenconferentie zeker niet voor 1980 gehouden kan worden. Zij vinden bovendien, dat de door werking van de conferentie van 1974 naar de gemeenten toe nog maar miniem is geweest. Ook zal een goe de voorbereiding van de tweede ker- kenconfertie meer tijd vergen. Daar komt nog bij, aldus de gereformeer den, dat ook de impulsen van. Nairo bi 1975, (de assemblee van de we reldraad van kerken) in een Neder landse kerkenconferentie moeten worden verwerkt. Een soortgelijk antwoord heeft de raad van kerken van het breed mo- deramen van de hervormde synode gekregen. Het dagelijks bestuur van de hervormde synode ziet in zo'n conferentie een goede mogelijkheid weer eens de prioriteiten van het oecumenisch werk in ons land vast te stellen en om brede kringen van de kerkelijke achterban bij dit werk te betrekken. De hervormden noemen geen datum voor een tweede kerkenconferentie. Wel vinden zij, dat er nog heel veel huiswerk gedaan moet worden door de raad van kerken, wil een tweede kerkenconferentie kunnen slagen. Met name dringt het dagelijks be stuur van de hervormde synode aan op helderheid over de vorm van het Leusden Het moderamen van de gereformeerde synode heeft er bij de Nederlandse bedrijven op aange drongen, dat zij de thans in Zuid- Afrika legaal werkzaam zijnde zwar te vakbonden erkennen als volwaar dige en mondige partners. Op deze manier kunnen de Nederlandse be drijven met belangen ln Zuid-Afrika een belangrijke rol spelen in het pro ces van de zwarte emancipatie. De synode schrijft dit in een tweede brief aan Nederlandse bedrijven, die belangen ln Zuid-Afrika hebben. Enige jaren geleden is een soortgelij ke brief uitgegaan. In deze tweede brief constateert het moderamen der gereformeerde synode, dat in een aantal gevallen een betere sociale positie voor zwarten in Zuid-Afrika ls ontstaan, maar de sociaal econo mische positie van hen niettemin zorgvol blijft. In verband hiermee merkt het moderamen op, dat er nog geen sprake is van gelijke rechten voor zwarte en blanke werknemers. De gebeurtenissen van dit Jaar in Zuidafrikaanse gebieden zijn mede daartoe te herleiden, aldus het mo deramen. Het moderamen. dat afschriften van de brief heeft gestuurd naar de werkgevers- en werknemersorgani saties, beklemtoont de verantwoor delijkheid, die Juist ondernemingen met vestigingen ln Zuid-Afrika heb ben bij het bevorderen van de eman cipatie der zwarte werknemers. Het dringt aan op onverkorte toepassing van de verdragen van de internatio nale arbeidsorganisatie te Genève, die uitgaan van vrijheid van vakor ganisaties alsmede van het recht tot collectieve onderhandelingen tussen werknemers en werkgevers. In Zuid-Alrika worden deze verdra gen echter niet voor zwarte werkne mers toegepast, aldus het modera men, als gevolg o.m. van discrimine rende wetgeving. Hoewel de Zuid afrikaanse wetgever zwarte vakbon den niet erkent, kunnen zij in het land echter wel wettig bestaan en worden opgericht. Werkgevers in het land hebben dan ook volledig de vrijheid om zwarte vakbonden uit' eigen beweging wel te erkennen. Hier ligt volgens het moderamen dan ook een duidelijke mogelijkheid voor de werkgevers de zwarte eman cipatie te bevorderen. gebeuren. Een veeg teken vindt het moderamen dat er in de correspon dentie nog niet gerept is over de financiering van de tweede kerken conferentie. De r.k. bisschoppen hebben al eerder aangedrongen op een beperkte agen da van de tweede kerkenconferentie. Zij menen, dat de conferentie zeker niet voor 1979 gehouden zal kunnen worden. Bij de raad van kerken zijn negen kerken en 'kerkgenootschap pen aangesloten als lid, twee als gastlid. v Deze week in Hervormd Neder land o.a. Boekovski ën zijn dokter Arbeiders als koopwaar aan Amerika's oostkust Hal Lindsey als profeet Israel moet nu echt eens kiezen Bewapening en de angst voor ongehoorzaamheid. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer ab.prijs 28,50 per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan: Antw.nummer 1776, Den Haag. Bel 'en mag ook: 070-512111. Ook in d< losse verkoop. DEN TEKEN „Een teken dat weersproken I worden." zo duidt Simeon het ki( aan dat hij zojuist in zijn i heeft gehouden Hij is een profej Hij ziet visionair de gang van c mens die als kind in zijn handen li De mens is voor hem de Messias, gezalfde, de beloofde en gezonden Hij zal zijn gang door het leven en (j wereld maken, maar die gang iets hebben van een teken. Een t ken staat voor iets. Zo zal Hij staat, voor een groot geheel, dat hij eerd^ aanduidde als vrede, heil. licht. ET naam van dit kind zal een teken zijr Waar die naam valt zullen mem aan iets bepaalds denken. Aan beweging die op gang gebracht Aan een verzoening die plaats t vonden heeft en nog steeds plaat vindt, aan hoop voor de toekom^ Maar dan zullen de wegen uit< gaan. De een zal door het zien va dat teken opveren in hoop en moeiJTE Hij zal het leren herkennen als e teken van leven van opstanding nieuwe kansen. Maar anderen zullft er niets bij ondergaan en zich eras ergeren. Ze zullen het weerspreke^ zegt Simeon. Ze zullen het bestr den dat dit de weg voor de wereld Ze zullen er van alle tegen inbrerf gen, rationele argumenten en irratf onele gevoelens ze zullen zich i ruggesteund weten door wat in mensen leeft en wat de mensen wifaP len om dit teken z'n beslissende be*^ tekenis te ontzeggen. Een teken daPlan weersproken zal worden. Dat kaf dus. Zoals dat met een teken he, geval is. Het heeft iets van weerloos A heid. Het is uitermate kwetsbaar. Zr*1 zal dit kind, straks een man, en noj later een naam, een teken over he< de wereld, kwetsbaar zijn en blijvej Van HA perl de De weersprekers zullen niet onmii dellijk inzien hoezeer ze ongeli, hebben. Daarom zal dit teken gelo vragen. Geloof dat niet gezii wordt. Dit teken zet wel door maai Peri laat de mens zijn vrijheid om het üterc weerspreken. Zo zal het gaan. Eerjf®1" man die dat zag. Een oude marden waarschijnlijk En wijs. in de tempel11 van Jeruzalem Hie wra een NED. HERV. KERK Beroepen te Amersfoort: G. J. Wis-Var gerhof te Bergschenhoek. Aangenomen naar Bemmel: (toezö*' D. Plantinga, leraar godsd. aan het*r" Marnixcollege te Ede. Agt Afscheid op 2 jan. van Zegveld: W,dat Arkeraats ber. te Katwijk aan Zee.ver' van Middelburg: R. P. IJtsma ber. t(mo' Bleiswljk, van Hindelopen: H. AV^ van Olst ber. te Amsterdam var*31 Herwijnen: D. Heikoop ber. te lJter muiden W.; van Zaandam J. C. Nenmo' ni ber. te Eindhoven. Intrede te Huissen; G. D. E. var.0' Veldhuizen voorheen zendings pred?101 te Ghana; te Geesterambacht: w. JJua' de Hoest voorheen geest. verz. va#®d het diaconessenhuis te Naarden; op"!11 8 jan. te Twijzelerheide: kand. H. dfj1^ Leede uit Utrecht. Scl ALG. DOOPS. SOC. scn Afscheid van Grouw: W. H. Kuiper(°ve ber. te Leiden. V1"0 var GEREF. KERKEN Pe Beroepen te Spijkenisse: H. S 'MunPV* nik te Oudewater. me Afscheid van Nieuwlande: W. Benthem ber. te Genemuiden Intrede te Veenwoudsterwal: W. Barkema uit Rotterdam-Charlois> te Soest: J. C Baumfalk uit Diemei^ Watergraafsmeer-Bijlmer. opf GEREF. KERKEN VRIJG. fi115 Afscheid van Vlaardingen: R. Elgboldus ber. te Kantens. Intrede te Alphen a.d. Rijn; kand. JÊe' Borgdorff uit Zwijndrecht. da< Vra Pinkstergem. Beroepen te Landsmeer: J. Tindal Voorburg die deze benoeming aangenomen. Ka me BAPT. GEM. Afscheid van Scheveningen: Ploeger wegens benoeming tot time geest. verz. van het diao senhuis te Arnhem. zui GEREF. GEMEENTEN f'e Beroepen te Berkenwoude: R. Boo"1 gaard te Leiden Bedankt voor Zwijndrecht: J. C110 Wetstrate te 8t Catherines (Can.).., Mc Ag Dr. O. Jager r1 In het gedeelte uit het artikel van ttfwi O. Jager over Oranje-mythen, daM wij overnamen uit het Geref. ThetA^' log. tijdschrift, is een regel weggrle vallen. Over provo-manifestaties e#*a tv-persiflages schreef hij volgens odWo ze weergave: „in feite niet tegeive> Oranje-klanten." Maar hij schreef i*ei werkelijkheid: „in feite niet tegefai Oranje gericht, maar tegen bepaaJRei de Oranje-klanten." 8c

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2