Wijn drinken, wijn maken terbod van leerovereenkomst ast vrijheid onderwijs aan )nderzoek justitie laar porno Geld wegleggen kan op zeker 20 manieren. De Amro Bank helpt u kiezen. 'NV-bonden overwegen jcties bij VMF-concern Gamelans in -conservatoria. Man van het jaar: Den Uyl aatschappij Nijverheid en Handel schrijft Boersma: ieder geval niet deze week Personalia Schilderij gestolen uit kamer van ministerie justitie Weekblad houdt verkiezing" onder journalisten Van Agt tweede, Aantjes derde „Wikken en Wegen'.' Eén-vijftig bij elke Amro Bank. THJNSI IDAG 29 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 i onze sociaal-economische redactie HAAG Als minister Boersma leerovereenkomsten tussen ondernemingen en afgestudeer- van lagere technische scholen wil verbieden, handelt hij in strijd met de vrijheid van erwijs, die de Nederlandse grondwet waarborgt. Nederlandse Maatschappij voor rerheid en Handel heeft dit de ister geschreven naar aanleiding diens kritiek op het feit dat aaide ondernemingen jongelui, van de lagere technische school opnemen in hun be- fsschool en met hen een leerover- komst sluiten. minister wil in een door de be- cken jongeren aan te spannen cedure uitgemaakt zien of derge- e overeenkomsten in strijd zijn de wet. Zou deze vraag door de iter ontkennend worden be- woord, dan wil de minister een CoiTGCt swijziging voorstellen om dit sys- m te verbieden en de betrokken ernemingen te verplichten met Irijfsschoolleerlingen een arbeids- reenkomst aan te gaan. „De bedrijven in Twente betrekken de leerlingen op geen enkele wijze bij het produktieproces, maar plaatsen de jongelui in de eigen be- drijfsschool, waar anders dan in het produktieproces het geval is, opti male mogelijkheden aanwezig zijn om hun vakopleiding te vervolma ken," zegt de maatschappij in haar brief. „Bovendien worden zij nog twee dagen per week naar een school voor beroepsopleiding of naar een vormingsinstituut gezonden, onge acht of zij nog gedeeltelijk leerplich tig zijn." „Er valt dus niet aan te twijfelen, aldus de maatschappij, dat het hier een zuivere onderwijskwestie be treft, zodat het niet anders dan cor- an onze soc.-economische om contact op te nemen met de n onze parlementsredactie IN HAAG Nadat de justitie vori- week harde maatregelen aankon- de tegen pornofilms in gewone bio- ipen worden nu ook voorbereidin- getroffen om andere takken van Üenkwetsende sex-exploitatie in derland aan te pakken. Het open- ir ministerie zal hiertoe dezer da- een enquêteformulier sturen aan burgemeesters, teneinde een >rzicht te krijgen van de uitwassen dit gebied. in de hand van de zo verkregen ormatie zullen de vijf procureurs- leraal, die eens in de veertien da- bij elkaar komen om met minister n Agt hun beleid te bepalen, het rvolgingsbeleid formuleren. Vooraf de uitslag van de enquête bespro- n worden met de Vereniging van derlandse Gemeenten. het opstellen van de enquêtevra- d is advies ingewonnen bij de „por nografiecommissie", die enige tijd ge leden is geïnstalleerd en onder voor zitterschap staat van de Utrechtse hoofdofficier van justitie mr. VV. H. Overbeek. Verontwaardiging Van diverse kanten, vooral van bio scoopexploitanten, wordt inmiddels verontwaardigd gereageerd op het be sluit van de justitie om met ingang van het nieuwe jaar pornofilms uit de gewone bioscopen te weren. Juist vanwege de concurrentie met de kleine pornobioscoopjes van minder dan vijftig zitplaatsen moesten we de ze films wel gaan draaien, zo is de redenering. Met de aangekondigde enquête en de daarna te nemen maat regelen lijkt het verwijt van de bio scoophouders dat de kleine concur renten niet aangepakt zullen worden op termijn thans ongegrond. reet geacht moet worden dat hiero ver geen loon wordt betaald. Ook de ouders moet niet de kans worden ontnomen om hun kinderen op deze wijze beter voor te bereiden op hun toekomstige werkkring. Een voorbe reiding die bovendien extra noodza kelijk is nu het lagere beroepsonder wijs zo weinig aan eigenlijke beroep sopleiding doet, dat de jongelui die van zo'n school komen, te weinig praktische kennis hebben om bij een produktieproces met enige vrucht te worden ingeschakeld." Vervolgens merkt de maatschappij op dat uit het feit dat de bedrijven twintig gulden zakgeld per week ge ven en het vooruitzicht bieden om na afloop van de leerovereenkomst een arbeidsovereenkomst aan te gaan blijkt, dat het niet uitsluitend om het eigen belang van de bedrijven gaat, maar dat er ook naar het alge meen belang van de leerlingen wordt gekeken. „Het bedrijfsleven vangt dus een hiaat in ons onderwijsbestel op, helpt jongelui die door hun ge brekkige opleiding geen betrekking kunnen krijgen en verdient daarom niet van overheidswege in een ver keerd daglicht te worden gesteld," aldus de maatschappij, die er tenslotte aan toevoegt dat grondwet telijk de overheid aan deze nieuwe onderwijsloot geen belemmering in de weg mag leggen. Bonden tegen Zoals bekend hebben de industrie bonden zich vierkant tegen de leero vereenkomst gekeerd. Zij beschou wen de leerovereenkomst als een po ging het minimumjeugdloon te ont duiken en wijzen er bovendien op dat een leerling niet dezelfde rechtsbescherming heeft als een werknemer, vooral niet omdat de leerovereenkomst niet automatisch leidt tot een arbeidsovereenkomst. Ook zonder peterseliewijn en rozebottelsherry is het leven al ingewikkeld ge noeg. Het snel groeiend aantal geregelde wijndrin kers in Nederland vraagt om voorlichting die gericht is op kwaliteit, prijs en smaakvariatie, zonder exo tische en exquise wijnproef kunst. Toch moeten we het straks nog over die peterse liewijn hebben. Maar eerst de voor de hand liggende vraag: wat „moet" je drin ken bij wat? Dat hangt natuurlijk van ieders smaak af (velen heb ben trouwens liever bier aan tafel, of mineraalwater) en van de portemonnee. In het volgende overzicht wordt aan beide factoren aandacht geschonken. vóór het eten. Sommigen drinken graag jonge jene ver, anderen zelfs pils, velen sherry, maar ook een koele, droge (niet zoete) witte wijn kan smaken. Voorbeelden: Muscadet, Sylvaner, Macon Blanc, Bourgogne Aligoté. bij het voorgerecht. De witte wijn van daarnet kan worden doorgeschonken (variatie: een scheutje crè me de cassis erin, de Fran sen noemen dat Kir). hoofdschotel Een vuistre gel: bij vlees met een duide lijk uitkomende smaak is een stevige wijn het lek kerst; vlees met minder kruidige sauzen kan ook best door een mildere wijn begeleid worden. Krachtig bij krachtig dus (en dat wil in veel gevallen óók zeggen: duur bij duur). Dat betekent dat wild en gevogelte, die In deze dagen nogal eens op het menu staan, uitstekend tot hun recht komen met een glas rode Bourgogne. Voorbeel den: de Grand Ordinaire, de Passetoutgraines, een Rou ge of één met een dorpsnaam als Beaune en Pommard. Maar het kan ook best wat minder duur, bijv. met een Beaujolais (een Beaujolais-zonder- meer, of een B. village, of een B. met een dorpsnaam). En ook een Rhönewijn vol doet bij wild zoals de nogal prijzige Chèteauneuf-du- Pape of de eenvoudiger maar veel gevraagde Cötes du Rhóne, Crozes- Hermitages of Gigondas. Ook een Cötes de Provence doet het goed. Bij wit vlees (kip, kalf, varken) kan be halve rode ook witte wijn of rosé gedronken worden. Als de saus niet al te pittig is, smaakt bi) vlees een Bor deaux Médoc bijzonder goed (St. Emilion, of Pome- rol, Cótes de Bourg of Fronsac). Bij het toetje: Sauternes of rijpe port En koffie natuur lijk, maar dat is een ander verhaal. En bij kaas Geliefde combinatie: wijn, brood kaas. Hanteer de zelfde regel als bij het vlees: mild hoort bij mild, pittig oij zwaar. Hier volgen een aantal mogelijkheden.: jonge Goudse fabrïckkaas: milde rode wijn, rosé, witte landwijn. roomkaas: rosé, witte Bordeaux (Graves, Entre deux mers), Beaujo lais. belegen Goudse fabriekkaas: krachtiger wijn als Bor- deaux-(St. Emilion) of Beaujolais. belegen boeren Goudse: vol le rodq Bordeaux (Médoc), Bourgogne, Rhóne, Moezel wijn. belegen Edammer (die rinzig en droog is): witte Rijnwijn, Moezel, Loire (Muscadet), rode Médoc, Bourgogne, Rhóne, Bordeaux (St. Emi lion). Leidse: Rijn, Moezel, Rhóne. 1 boeren-Leidse:krachtige Rhóne als Ch&teauneuf-du- Pape. oude boerenkaas (Goudse of Edammer): sherry, rode port. bluefort: zware rode Bor deaux (rood of wit), Bour gogne, Rhóne, sherry, port, Gewürztraminer (en wijn uit de Elzas). kernhem: Moezel, rosé, Mus- cadet, Beaujolais, Ge- würetraminer, Bourgonge, sherry. Friese nagelkaas: Ge würztraminer. geitekaas: Muscadet monchou: witte landwijn, witte Bordeaux. Met te koud Wijn hoort niet in de koel kast; te koud gedronken wijn heeft minder bouquet (is minder geurig) en heeft minder smaak. Haal de wijn op tijd in de kamer en ont kurk de fles een uurtje voor het schenken, als het kan. Goede temperaturen zijn: Moezel, Rijn, Elzas, rosé 10- 12 graden, Beaujolais, sher ry, witte bourgogne 12-it graden, rode Bourgogne 14- 16 graden, rode Bordeaux, port, madeira 16-18 graden. Peterseliewijn Men neme 500 gram, bij voorkeur jonge, peterselie, 1200 gram suiker, 2 citroe nen. 2 sinaasappelen, een kopje sterke thee, gistvoe- dingszout en wijngist, plus 4 liter water. Dan nog wat hocuspokus en over een dag of wat kunt u uw eigen pe terseliewijn drinken. Liever berkesapwijn, of rozebot telsherry? Dat kan ook. De recepten staan in een boek je van Joop Dhert: Wijnma kers boekje geheten (82 blz., 5,25, uitgave Van Dis- hoeck) en de schrijver ver telt er precies bij hoe je thuis zelf wijn kunt maken. Het is een hobby die snel terrein wint; ook in het bui tenland, in Engeland bij voorbeeld, is men er gek op. De benodigdheden zijn bij de drogist te koop, en de beginner is al met een paar goedkope apparaatjes en chemicaliën geholpen. Een portie geduld, nauwgezet heid, aandachten geluk zijn erbij nodig, maar dat weet iedere hobbyist. Druiven hoeven er niet bij te pas ,te komen; paardebloemen gaan even goed, of rozijnen en worteltjes. Engelsen ma ken graag berkesapwijn, maar. ook in Nederland groeien er berken genoeg, en het schijnt zo te zijn dat deze bomen gedurende en kele weken in maart over overvloedig sap beschik ken, dat zonder kwaad schade aan de boom mak kelijk wordt afgetapt. Vraag me niet hoe het smaakt, ik weet het niet Maar aardig is het wel. Bisschop Een actueel staartje voor wie op oudejaarsavond naar traditie bisschop wil drinken. De drank is kant en klaar te koop. maar er is een eenvoudig recept: ver warm een half uurtje lang een fles rode wijn (Bor deaux bijv.), driekwart liter water, een stuk pijpkaneel, een nootmuskaat en een si naasappel of mandarijn (goed gewassen maar niet geschild) waarin enkele kruidnagels gestoken zijn. Deksel op de pan, maarzorg dat de wijn niet gaat koken. Gebruik een goed geëmail leerde pan. Afmaken met 50 gram suiker. Giet de drank over in een kan en houd die warm op een theelichtje. Gebruik bekers of glazen die tegen de warmte kunnen. Officier Mr. H. Mees te Den Haag, medewerker afdeling buitenlandse betrekkingen en samenwerking bij de Koninklijke -Luchtvaart Maat schappij NV is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Raad van State Met ingang van 1 januari 1977 is drs. M. C. Verburg te Middelburg benoemd tot lid van de Raad van State. Hij is 56 jaar en directeur van het economisch technologisch instituut voor Zee land, tevens lid van de Eerste Ka mer voor de PvdA. Burgemeester Met ingang van 1 februari 1977 is mr. H. A. Meijer te Etten-Leur benoemd tot burgemees ter van Sint Michielsgestel. Hij is 50 jaar, advocaat en procureur in Bre da. Hij is lid van de provinciale Staten voor de KVP. Ontslag Aan mr. F. H. J. Mljnssen is op eigen verzoek per 1 januari 1977 eervol ontslag verleend uitzijn ambt van rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam. Van een verslaggever DEN HAAG Uit de kamer van een hoofdambtenaar van het ministerie van justitie is een uit 1820 daterend schilderij van Schelfhout ont vreemd. De kamer is op de tweede verdieping van het gebouw aan het Plein. De diefstal werd ontdekt na dat de hoofdambtenaar twee dagen niet aanwezig geweest was. Er zijn geen sporen van inbraak ontdekt. Het schilderij is uit de lijst gehaald en de lijst is blijven hangen. Het schilderij is 28 bij 37 centimeter en stelt een landschap met molen voor. AMSTERDAM - De Nederlandse Amateur Gamelanvereniging, Naga, die ten doel heeft de beoefèning van en het begrip voor niet-westerde mu ziek en dans in 't bijzonder die van Java vandaar de naam te bevorde ren gaat samenwerken met drie con servatoria. Dat zijn het Sweelinck Conservatorium Amsterdam, het Utrechts Conservatorium en het Ste delijk Conservatorium Arnhem. Die instellingen hebben ruimte aan geboden voor. het plaatsen van een gamelan. Voor de nog jonge Naga, opgericht in 1975, is dat een uitkomst een ga melan heeft permanent onderdak nodig en voor de conservatoria is dit samenwerkingsproject een goede gelegenheid in de praktijk kennis te maken met deze niet-westerse mu ziekcultuur. Voor de aanschaf van een Slendro- gamelan, die in het Sweelinck Con servatorium sal worden geplaatst heeft de Naga van de Stichting Co mité voor de Zomerpostzegels een subsidie ontvangen van 16.000. dactie TRECHT De Industriebon- in NW en NKV beraden zich er acties binnen het VMF- ncern, nu de raad van be- ïur heeft laten weten dat hij danks hun bezwaren start ;t de meldingsprocedure or een collectief ontslag bij Stork-Werkspoor gieterijen Utrecht en Hengelo (550 an) en Stork plastics proces- lg machinery (350) in ngelo. stuurder A. Visser van de Indus- ebond NW verklaarde gisteren t die acties deze week in ieder val niet meer te verwachten zijn, ïdat de gieterijen en SPPM tussen :rstmis en Nieuwjaar vrijwel stil- ;gen. Het is daardoor ook moeilijk leden en de kaderleden. Bestuurder B. Nieuwland van de In dustriebond CNV verklaarde dat zijn bond om dezelfde reden nog niet is begonnen met overleg over eventue le acties. „Het, is op dit moment moeilijk voldoende mensen bij el kaar te krijgen. Bovendien is het zeer wel mogelijk dat we alsnog met de raad van bestuur van de VMF in overleg zullen treden. In de eerste plaats heeft de VMF zelf te kennen gegeven verder te willen praten en bovendien verwachten we binnen kort duidelijkheid over de standpun ten van minister Boersma van socia le zaken van de Nederlandse Her structureringsmaatschappij. Net als de andere industriebonden zullen wij pas begin januari met het overleg met de achterban starten, aldus Nieuwland. Inmiddels heeft de on dernemingsraad van Stork-plastics besloten zijn werk op te schorten. De ondernemingsraad-Hengelo beraadt zich daar nog over. Simpkins „Toch wel een ge makkelijke ma nier. Van onze parlementsredactie iDEN HAAG Voor de vierde achtereenvolgende maal heeft de parlementaire pers premier Den Uyl aangewezen als politicus van het jaar. Vi ce-premier en CDA- lijsttrekker Van Agt komt in de door het weekblad De Tijd georganiseerde „verkiezing" als tweede uit de bus, en AR fraktieleider Aantjes is num mer drie. Opvallend is dat WD-fractieleider Wiegel door de 51 deelnemende journalis ten niet één keer genoemd is. Op de stembriefjes konden de deel nemende parlementaire journalis ten drie namen van Nederlandse politici invullen die achtereenvol gens drie, twee, en één punt kregen. Bij de keuze moest tevens een mo tivering gegeven worden. Den Uyl: brandweerman beste Van Agt: eerlijk man Enkele motiveringen bij de keuze van Den Uyl (83 punten), luiden: Kampioen crisisbedwinger, „om dat hij ondanks alles de finish van zijn kabinet in zich heeft gekre gen", en „de beste brandweerman van Nederland". Bij Van Agt (44 punten) zijn enkele motiveringen: „Omdat ik zijn bela gers ken", „hij beseft als een der weinigen dat het niet slechts poli tieke kwaliteiten zijn die iemand tot een goed politicus bestempe len", „omdat hij een eerlijk man is", en: „Respect voor een politicus die zijn falen zo verkoopt". Aantjes (32 punten) die vorig jaar tweede werd met Van Agt achter zich op de derde plaats, verdient dit jaar zijn derde plaats „Omdat hij er in blijft slagen puur over te komen bij de mensen", en „omdat hij zich houdt aan ethiek in de politiek". Nummer vier in de „ver kiezingsuitslag is minister Duisen- berg met 18 punten en nummer vijf D66-voorman Terlouw met 16 punten. De eerstgenoemde VVD-er (Op de negende plaats) is het Tweede Ka merlid Geurtsen, „omdat hij samen met de andere initiatiefnemers op een zakelijke manier eén uitste kend wetsontwerp ter regeling van een brandende kwestie (de abortus) heeft verdedigd en zich daarmee zo Aantjes: ethiek in de politiek ongeveer de laatste echte liberaal heeft getoond." Kamervoorzitter Vondeling (vijf punten) deelt de elfde tot en met de dertiende plaats met de dames Kappeyne van de Copello en Van Someren Downer, „omdat hij het als politicus niet verantwoord vond uit twee monden te spreken en zich daarom een pseudoniem aan schafte". Ook de geheimzinnige briefschijver bij NRC-handelsblad en De Tijd, dr Ed. Reveil uit Berg en Dal krijgt van de Journalisten nog twee punten, „omdat hij zelfs in het ge niep in staat is de ganse vader landse pers en het parlement in rep en roer te brengen." De Amro heeft 'n pocket samengesteld, die gaat over de pure essenties van beleggen. Of noem 't bezitsvorming. Of gewoon wegleggen. En omdat bijna iedereen daar op één of andere manier aan doet, verdient dit unieke boekje in elk huis een ereplaats. Want wie niet al z'n geld opmaakt, die staat voor 'n keus uit alternatieven. Wat te doen met 't resterende bedrag? Op een spaar rekening zenen en welke dan? Of liever in 'n eigen huis investeren? Of aan 'n levensverzekering bouwen? Of aandelen kopen? Of zelfs goud? Niemand anders dan uzelf kan die keus maken. Door alle voor- en nadelen van de diverse mogelijkheden af te wegen. Door naar de waardevastheid te kijken. En de fiscale kant. En de opneembaarheid. En in hoeverre je er verstand van moet hebben En zo voort. Dat is een hele klus, waar u best wat hulp bij kurït gebruiken. De pocket die deze hulp biedt heet „Wikken en Wegen - De verstandige I opbouw van 'n financiële reserve". Alle belangrijke mogelijkheden hebben er hun eigen hoofdstuk in. En worden steeds gevolgd door 'n vaste rij criteria, welke u de kans geven om precies de plus- en minpunten op te stellen. Zodat u na die persoonlijke interpretaties tot een gemotiveerde beslissing kunt komen. Stap een dezer dagen even een Amro Bank binnen, leg f 1,50 op de balie en vertrek met 'n boekje dat tot

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9