Christenen voor het socialisme' ffiJErthU* Kerk in Amazone-gebied helpt met vrachtwagens Een oproep tot bezinning en gesprek Veel verbindt ons naschrift van dr J. J. Buskes Onze adressen: VOORBIJGANGERS DINSDAG 28 DECEMBER 1976 KERK TROUW/KWARTET 2|S Er is veel. dat ons met ds. Buskes verbindt. Ook in zijn artikelen reeks in 'Trouw' durft hij. zoals we dat van hem kennen, de maatschappelijke werkelijkheid van ons land weer met zijn ware naam te benoemen: als een kapitalistische werkelijkheid, geken merkt door klassenstrijd. Dat is in onze kerken nog zeker niet algemeen aanvaard. Onze verwantschap ligt ook daarin, dat voor hem zomin als voor ons de beweging tegen dat kapitalisme, waarin wij staan. nl. het socialisme ..het karakter van een levens- en wereldbeschouwing draagt". Wij zijn geen socialist, omdat we nu bij Marx zo n diep wereldbeschouwelijk stel sel zouden vinden. Maar veel eenvoudiger en nuchter der wij zijn socialist geworden, om dat we door praktische ervaring de onhoudbaarheid van het kapitalis tisch stelsel ondervonden hebben: door de woede over de misdaden van het USA-lmperialisme in Vietnam en Chili, door een bedrijfssluiting of door verbijstering over de rechteloze positie van de gastarbeiders e.d. Wij stemmen dan ook van harte met ds Buskes in. als hij zegt dat ..voor de opbouw van een andere maat schappij persoonlijke bekering, mo rele herbewapening en een ethisch reveil ontoereikend zijn, omdat zij de maatschappelijke structuren niet veranderen kunnen". Dit is een lastig inzicht. Want het valt ons, burgerlijk als wij christenen in het westen meestal zijn. erg moei lijk om werkelijk de destructieve machten die ons bepalen zakelijk onder ogen te zien. Maar al te snel benevelt ons de schone schijn die deze maatschappij öök oproept, en wordt de verkeerde schuldige aange wezen voor haar crisis. Om ons daarbij nu de ogen te ope nen. om nauwkeurig te ontdekken wie in onze dagen onderdrukten en onderdrukkers zijn. daarin heeft de marxistische kritiek van de politieke economie ons, binnen de beweging „Christenen voor het Socialisme" (CVS), geweldig geholpen. We zien het als onze taak. deze inzichten aan mede-christenen door te geven, om hen te betrekken in de bevrijdings geschiedenis van de onderdrukten. Dat is een heel andere taak. dan die van een geleerd studiegezelschap over een dialoog en mogelijke ver binding van christelijk geloof en dia lectisch materialistische we reldbeschouwing. Dit is een prak tische. politieke (zij het niet onmid dellijk partij-politieke) oproep en opgave. We vinden het spijtig, dat ds. Buskes zich in zijn artikelenserie niet con centreert op de onthulling van de werking van het huidige moordend economisch systeem, maar helaas toch zijns ondanks in zijn vraagstel ling sterk op het wereldbeschouwe lijk vlak blijft steken. We zullen dan ook niet op alle gestel de vragen Ingaan wat in het be stek van slechts één artikel ook on mogelijk is maar wel vanwege klaarblijkelijke misverstanden nu eerst een verheldering geven van de taak die de beweging zichzelf stelt en de uitwerking die ze er aan geeft. Acties We doen wellicht het best. daarbij te verwijzen naar een aantal acties die de beweging de afgelopen anderhalf jaar heeft ondernomen: Toen een delegatie van de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk een bezoek bracht aan Indone sië. en daarbij zweeg over de politie ke constellatie aldaar, heeft CVS er op gewezen, dat er moeilijk van ver zoening met het Indonesische volk sprake kan zijn. zolang men zich niet distancieert niet alleen van het kolo niale verleden (zoals de NH-kerk tot op zekere hoogte wel degelijk ge daan heeft) maar ook van het neo- koloniale heden. Zolang nog het in ternationale ook Nederlandse bedrijfsleven forse winsten maakt ten koste van de grond, de arbeid en het inkomen van de Indonesische bevolking, en dat dank zij de aanwe zigheid van een Regime dat nog al tijd een aantal politieke gevangenen herbergt dat ten minste in de tien duizenden loopt. Toen In een brief van de r.k. bisschoppen van januari 1976 „stap pen voor eenzijdige ontwapening niet werden uitgesloten", maar in de vredeskrant van augustus allerlei voorstanders aan het woord kwamen van een politiek die geenszins ont wapening in de hand werkt, hebben wij in ons blad „Opstand" analyses gepubliceerd van de economische krachten die in onze maatschappij de produktie van steeds moorddadi ger wapentuig doen opvoeren in een schijnbaar natuurnoodzakelijke wedloop die de Inflatie aanwakkert. En tijdens de interkerkelijke vredes- week attendeerden we op die plaat sen. waar inderdaad tegen deze ont wikkeling wordt opgetreden, zoals de soldatenvakbond of bij acties te gen militaire oefenterreinen in Noord-Nederland. Nu de raad van kerken, zeker in samenhang met zijn interpretatie van de „Nieuwe Levensstijl", aan de stichting van de arbeid schrijft dat hij. als er terwille van de bestrijding van de werkloosheid offers moeten worden gevraagd, bereid is de leden van de aangesloten kerken op te roepen tot een financiële bijdrage, vragen wij: is het de raad dan nog niet opgevallen dat de reeds jaren toegepaste loonmatiging nog hele maal geen extra arbeidsplaatsen heeft opgeleverd? Heeft hij zich dan met huid en haar verkocht aan de heersende opvatting in de econo mische wetenschap, dat is de econo mie der heersenden, dat stijgende loonkosten de oorzaak van de werk loosheid zijn? Sinds wanneer be hoort prof. Heertje tot de profeten? Is het de raad niet bekend, dat er al tenminste 130 jaar een economische theorie bestaat, die ontkent dat de arbeiders de veroorzakers van een crisis in het kapitalisme zijn? Moet er vanaf de kansel of in het kerkblad dan voor de zoveelste maal al is het onopzettelijk, want men meent wer kelijk de werklozen te steunen met de mond van de ondernemers worden gesproken? VOLKSFRONT We zijn het dus eens met ds Buskes. dat „voor allen die in de sociale strijd betrokken zijn en zich willen inzetten voor de opbouw van een menselijke samenleving, een ontle ding van de politieke, sociale en economische verhoudingen onmis baar is." En we zeggen: zie. daarvan zijn zich de kerken nog veel te weinig bewust, zoals uit hun praktische opstelling inzake Indonesië, de bewapening of de werkloosheid blijkt. En 'vervolgens stellen we: christe nen, die deze ontleding van de ver houdingen meemaken, behoren bij het zo breed mogelijke front dat ook in Nederland nodig is om een alter natieve, socialistische maatschappij op te bouwen. Nu begrijpen we alleen niet, waarom voor zulk een front nu opeens de communisten uitgesloten zouden moeten worden. We zouden ds Buskes willen vragen: Waarom kunnen sociaal-democra ten wél samenwerken met christen democraten die de samenleving niet in socialistische zin willen verande ren (en CVS is niet in alle gevallen tegen zulk een samenwerking), maar niet met de communisten, onder wie de hoop op een radicaal andere maatschappij voorleeft? In onze beweging CVS werken le den van de PvdA. de PPR, PSP én de CPN samen en dat blijkt heel goed mogelijk. Het kan zijn. dat ds Buskes histo rische ervaringen met communisten heeft die hem dwars zitten. Hij ver wijt veel jongeren „van de geschie denis van het socialisme weinig te weten". WIJ trachten daar iets aan te doen bij de interne scholing van onze leden en door de plaatsing van historische onderzoekingen in onze publikatiesl Maar kennis van de ge schiedenis mag het zoeken naar nieuwe wegen niet remmen. Waarom moeten altijd communis ten op een (stalinistisch) verleden worden vastgepind? Waarom zijn juist zij bij voorbaat onbetrouw baar? Is het niet een daad van onge loof. om positieve veranderingen, die bij de communistische partijen van West-Europa plaatsvinden, niét te willen zien? Geldt voor hen: „een een dictator, altijd een onbetrouw bare manipulant"? De CPN mag nog zo vaak verklaren dat ze hele maal niet alleen wenst te regeren, dat ze ook in het socialisme verwor venheden als vrijheid van menings uiting wil handhaven, dat ze openstaat voor gelovigen er be staat een mechanisme waardoor dat op voorhand niet geloofd wordt. Kunnen we ons. gezien de ernst van de wereldsituatie en de diepe crisis waarin het kapitalisme ons mondi aal heeft gebracht, de luxe permitte ren om zo'n nuchtere en daadkrach tige progressieve groepering van de linkse samenwerking uit te sluiten? Democratie Buskes zegt zeer treffend dat het .„kapitalisme dictatoriaal is: er is een concentratie van economische macht in de handen van een kleine groep belanghebbenden". Een alternatief daartegenover zal democratie zijn, in die zin dat de gemeenschap de economische macht verdeelt. Democratie beperkt zich dus niet tot het parlementaire beslissingsniveau, maar vindt over al daar plaats, waar de bevolking (economische) machtsconcentratie breekt. Daarom is het bij voorbeeld nog maar de vraag, of een zich soci aal-democratisch noemende Portu gese regering, die soldaten afstuurt op landarbeiders die coöperatief hun eigen grond in bezit hebben genomen, wel zo democratisch is. Nu mag men terecht vragen: hoe kan ervoor gezorgd worden, dat te genover het geweld van de heersen de „orde" het tegengeweld van de democratische krachten zoveel mo gelijk wordt beperkt? Het zou wel eens kunnen zijn, dat daarvoor de breedheid van de tegenbeweging van socialisten, communisten en christenen één van de belangrijkste factoren kan zijn, waardoor de ellen de van veel vroegere omwentelingen voorkomen wordt. Kritisch Praktische samenwerking, een sa- Dit is de kijk van cartoonist Arend van Dam op de verhouding chris tendom-marxisme. men staan in een geschiedenis, is voor ons voorwaarde voor de „kri tische besturing van de marxis tische praktijk en theorie" die prof. De Graaf wenst. Evenzeer als we het gedrag van de kerken bekritiseren Juist omdat ons de kritiek op de godsdienst ten diepste vanuit de Heilige Schrift zelf wordt aange reikt, menen we dat het socialisme en de socialistische theorie zelf wel eens heel goed in staat zouden kun nen blijken te zijn om zich voortdu rend onder kritiek te stellen. We hebben niet de illusie, dat we ons met de keuze voor het socialisme aan Gods oordeel zouden kunnen onttrekken. Omdat het socialisme voor ons geen religieuze aangelegen heid is verwachten we er dan ook niet van dat het de realiteit van de zonde volledig uit de weg zal rui men. Maar we weigeren, ons met een beroep op de zondigheid van de mens te laten weerhouden van het gaan op de weg naar een verande ring van de maatschappij. Mijn vier artikelen waren niet uitsluitend op de „CvhS" gericht. Bij bepaalde opmerkingen in de richting van prof. Strijd heb ik niet aan hen gedacht. Met mij wijzen ze een marxistisch „Vorverstandnis" voor de theologie af. Dat de marxis tische maatschappijkritiek hen als christenen van het Westen geholpen heeft de destructieve machten, die in onze wereld werkzaam zijn. te onderkennen en zij hun zo gewon nen inzichten aan hun medecriste- nen willen doorgeven, om hen in de bevrijdingsstrijd te betrekken, is voor mij een bewijs, dat ze met hun overtuigingen ernst willen maken. R. R. Br. vindt, dat ik in mijn vraagstelling al te veel op het we reldbeschouwelijk vlak blijf steken. Dit is nu m i. een zaak. die in een goed voorbereid gesprek aan de or de zal moeten komen. Een halve eeuw geleden heb ik vanuit mijn geloof gekozen voor een zakelijk so cialisme. maar tot op dit ogenblik vind ik het niet eenvoudig de relatie tussen mijn geloof en mijn keuze voor ee/i zakelijk socialisme vast te stellen. Barth heeft er ook zijn moei te mee gehad. Met het woord „zake lijk" Is lang niet alles opgelost. Als ik dan verder denk aan de marxis tische communisten zit ik wat dat ..zakelijk' en „wereldbeschouwelijk" betreft nog altijd met vragen, waar mee de „CvhS" al in enkele jaren klaar schijnen te zijn gekomen. Daarbij gaat het dan voor mij om de vraag naar een bondgenootschap met de communisten, concreter: naar het volksfront. 'k Verwijt R. R. Br. niet. dat hij op mijn vragen in zake revolutie, revo lutionair geweld, dictatuur, demo cratie. vrijheid enz. geen antwoord geeft. Daartoe ontbrak hem de ruimte. Ik heb intussen wel de in druk, dat de „CvhS" al te gemakke lijk met deze vragen omspringen. Ik denk aan dit éne zinnetje: „In onze beweging werken leden van de PvdA. de PSP. de PPR en de CPN samen en dat blijkt heel goed moge lijk." Het zal wel waar wezen. Zo'n zinnetje getuigt echter zowel van een naïeve overschatting van „onze beweging" als van een even naïeve onderschatting van de communis tische beweging van zo ongeveer honderd Jaar. Het gaat hierbij om de in feite oneerlijke strategie, die het communisme tot nu toe nooit heeft prijsgegeven, een strategie, die alle mogelijke vormen van samenwer king voor de communisten aan vaardbaar maakt, zolang ze een minderheid vormen. Worden ze een meerderheid of krijgen ze de macht in handen, dan is er van vrije me ningsuiting geen sprake meer. Deze strategie maakt op zich oprechte mensen als georganiseerde commu nisten onbetrouwbaar. Mijn pleidooi voor het kennen van de geschiedenis wil het zoeken van nieuwe wegen niet afremmen. Inte gendeel. De geschiedenis is nooit afgesloten. Het kan een zaak van ongeloof zijn, positieve veranderin gen niet te zien en niet bereid te zijn tot het gaan van nieuwe wegen, maar het kan ook een zaak van geloof zijn, nieuwe wegen als dood lopende wegen af te wijzen en dit tot de „CvhS" te zeggen. R. R. Br. schrijft: „Wij verwachten van het socialisme niet. dat het de realiteit der zonde volledig uit de weg zal ruimen". Zo'n zinnetje is mij veel te idealistisch en te optimis tisch. Het socialisme kan de realiteit van de zonde in geen enkel opzicht uit de weg ruimen. Het kan uitslui tend aan de zonde, die zich als des tructieve macht bepaalde structu ren als operatiebasis gekozen heeft, minder kansen geven. Een wat men selijker en rechtvaardiger maat schappij dan de onze, is ook al leven we in een nog onverloste wereld, een mogelijkheid, die wij van Godswege tot werkelijkheid mogen maken. Dat is niet alles, maar het is ook niet niets. Het is het Koninkrijk Gods niet. Het is zelfs geen heilstaat. Het is een democratisch-socialistische ordening van ons politiek en sociaal- economisch leven. Zo'n ordening acht ik mogelijk, om dat God onze wereld in Christus met zichzelf verzoend heeft. Geen hemel op aarde, zelfs geen kleine hemel, zoals Barth zegt. Toch een uiterlij ke. voorlopige en betrekkelijke hu manisering van onze wereld, die wel een met God verzoende, maar nog geen verloste wereld is. In deze nog niet verloste wereld is het doel van het democratisch socialisme het herstel en de handhaving van de rechten van de mens vanwege het recht van God. wil men: de opbouw van een menselijke samenleving, reeds nu in een wereld van zonde en zondaren, een opbouw, die daarom nooit voltooid is. Deze opbouw is het gaan van een weg in de richting en uit de verwachting van de nieuwe aarde. Daarom vraag ik van de „CvhS" een meer kritische houding tegenover het marxistisch commu nisme. omdat zelfs tot in de werke lijkheidsanalyse van Marx toe de werkelijke mens niet aan bod komt. In het marxisme ontbreekt een di mensie. die dat onmogelijk maakt. Tegelijk moet met kracht en klem gezegd worden, dat het marxisme de kerk (ook de theologie) herinnert aan een schuld, die nog lang niet vereffend is. De kerk heeft volgens Barth. ook al in de tijd van de Refor matie. haar roeping verwaarloosd door het evangelie te prediken ter zijde van de sociale en economische, wil men: de materiële werkelijkheid, zodat ook zij de werkelijke mens niet in het vizier kreeg. De werkelij ke mens en de werkelijke wereld leren we uitsluitend kennen door het bijbels getuigenis op de gehele mens en de gehele wereld te betrek ken, op mens en wereld in hun tota liteit. Van Marx kunnen we een en ander leren, maar niet het beslissen de en laatste. Hij was nu een maal een mis-kenner van de zonde en een niet-kenner van de dood. wist daar om ook niet van schepping, verzoe ning en verlossing. Er is alle reden, om het vraagstuk van christendom en marxisme op nieuw aan de orde te stellen. Dat is voor heel de kerk van belang, maar AMSTERDAM: Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948. Westblaak 9, Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22, Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3, Melkmarkt 56, Zwolle Tel. 05200-17030 Ik geloof niet eens zozeer als lid van CVS, want de beweging heeft geen eigen vorm van geloven, alswel als belijdend kerklid dat de moge lijkheid van die weg ons als ge rechtvaardigde zondaars zeer wel gegeven is. «Ik hoop, dat dominee Buskes dat met me eens is. En ik ga er van uit, dat hij zich verschreven heeft, als hij stelt: „ik strijd omdat mijn hart gelooft, dat de mens helemaal niet zo goed is". Het gelóóf in de zonde komt in de belijdenis van mijn kerk niet voor. Wel het geloof in de vergeving van de zonde, van de afwijkingen van de rechte weg die we christen en socialist tegelijk te gaan hebben. Deze vergeving is een krachtdadige opening van Gods wegen naar nieu we, in onze burgerlijke vooroordelen onvermoede, mogelijkheden. Voor de stuurgroep van de beweging „Christenen voor het Socialisme" (p/a Woudschotcn, Zeist), Rins Reeling Brouwer Simeon Simeon is één van die figuren die in het kerstverhaal thuishoren. Hij krijgt in deze dagen tussen kerst en oud en nieuw aandacht. Er staat dat hem door de Heilige Geest een gods spraak gegeven wasl dat hij de dood niet zou zien, voordat hij de Messias van de Eeuwige gezien had. Tegen woordig zijn wij met zulke godsspra ken wat voorzichtiger, 't Is ook voor een gewoon christenmens moeilijk uit te maken of alles wat op een godsspraak aanspraak maakt, die naam ook verdient. Niet zo lang geleden is er in Duitsland een „apos tel", Bisschoff geheten, gestorven. Hij had een grote aanhang. Ik meen me te herinneren van wel 400.000 mensen. Ook hij beweerde een gods spraak ontvangen te hebbendat hij de dood niet zou zien voordat hij de Messias had zien (in zijn geval: we- der)-komen. Toch stierf hij om streeks 1960. De gemeente die in hem en zijn bewering geloofd had. splijtte daarop. Geen wonder. Dat doet ons zo'n bericht anders le2en. We zijn er een beetje huiverig voor. We zijn er natuurlijk niet toe in staat, maar we zouden ongetwijfeld Lukas een paar vragen hebben wil len stellen. En zeker zouden we Si meon aan de tand gevoeld hebben. De gegevens zijn erg summier. Toch vermoed ik dat het minder miraku- leus is dan wij denken. Simeon was een man die „erin leefde". De ver wachting van de Messias, „de ver troosting Isaëls", zo zal hij er per soonlijk wel over gesproken hebben, was z'n liggen en z'n opstaan. En langzaam was zijn verwachting en verlangen uitgegroeid tot een zeker heid, waarvan niet eens vaststaat dat hij die van tevoren gezegd heeft, dat hij de Messias van de Eeuwige zou zien. En toen gebeurde het. Dan wordt alles even wonderlijk en onbe grijpelijk voor iemand die dat niet meegemaakt heeft. Hij ziet die twee met hun kind de tempel binnenko men en hij slaat er zijn armen om heen. Aan alle twijfel (want zou hij die ook niet gekend hebben?) is nu een einde. Dat valt verder niet te beredeneren. Dat is geloof. En dat is van de Heilige Geest. het is geen eenvoudige zaak. Mijn dank aan R. R. Br. voor de wijze, waarop hij reageerde. J. J. Buskes (Hiermee willen we de discussie voor lopig besluiten. Red.). Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Groesbeek: C. D. van Coeverden te Dedemsvaart; te Rijs- sen: dr J. Broekhuis te Schoonho ven; te Jaarsveld; C. A. v. d. Sluijs te Poederoijen; te Ridderkerk en te Stellendam: A. Beets te Wekerom. Aangenomen naar Leiden: H. J. v. Leeuwen te Nieuwerkerk a.d. IJssel. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland: B. Haverkamp te Monster, voor Vee- nendaal: .Dr J.Broekhuis te Schoon hoven (verb, ber.): voor Terneuzen (toez.): G. Zonnenberg te Heerde. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Dokkum: R. H. Boiten te Vroomshoop die bedankte voor Surhuisterveen. Aangenomen naar Katwijk aan Zee: P. van der Horst te Giessen- Rijswijk, die bedankte voor Schie dam en voor Steenwijk. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Vlaardingen; R. T. Ur ban te Goes en Brouwershaven. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuwdorp: H. Ligten- berg te Terwolde, die bedankte voor Poortugaal. Bedankt voor Katwijk aan Zee en 's-Gravenzande: J. W. Verweij te H. I. Ambacht. Del Nevo Van een onzer verslaggevers VUGHT Zonder dat er al te veel ruchtbaarheid aan gegeven is, heeft de r.k. hulpactie „Kerk in Nood" in enkele jaren een van de grootste particuliere ontwikkelingsprojecten van Latijns-Amerlka opgezet. In het Amazone-gebied rijden 280 voormalige Zwitserse legervrachtwagens ten dienste van de armen. „Kerk in Nood," voorheen „Oostpriesterhulp" geheten, legt zich onder leiding van pater Weren- field van Straaten al dertig jaar toe op gemotoriseerd apostolaat Dankzij de steun van de begunsti gers van de stichting konden m de naoorlogse jaren meer dan driehon derd „rugzakpriesters" in Oost- en West-Duitsland aan een auto worden geholpen. Tientallen kapelwagens werden Ingezet voor de zielszorg aan vluchtelingen in West-Duitsland. La ter werd ook geen kans verzuimd om vele honderden priesters in Oost- Europa en in de missiegebieden van de Derde Wereld te motoriseren. De laatste jaren is de aandacht van „Kerk in Nood" vooral gericht op Brazilië In het onmetelijke Amazone-gebied voert de Braziliaanse overheid een gigantisch wegenbouwproject uit Om bossen cn bodemschatten te exploiteren en om nieuwe leefruimte te scheppen voor miljoenen arme Brazilianen uit de grote steden en onvruchtbare gebieden, worden in hoog tempo wegen aangelegd. Spanningen De ontsluiting van dit gebied gaat gepaard met dramatische spannin gen De overheid brengt duizenden mensen als pioniers over. Zij krijgen land toegewezen, dat ze moeten ont ginnen en bewerken. Volgens de plannen zullen in 1980 twee miljoen mensen zich in dit nieuwe land ge vestigd hebben. Maar ook in het wilde weg komen duizenden gezinnen, die van armoe de geen raad weten Illegaal bezetten zij braakliggend land in de hoop er een levensmogelijkheid te vinden. Behalve nietshebbers zijn ook veel- hebbers naar het nieuwe land in op mars Want er zal veel geld te verdie nen zijn in hout, rubber, koffie, ca cao, suiker, citrus en met de winning van delfstoffen. De ontwikkelilng is een ramp voor de vele. India nenstammen. die dikwijls zonder pardon van hun grond verjaagd worden. Monopolie Dr R.K. kerk die in het Amazone gebied veertig bisdommen telt, komt al Jaren op voor de rechten van de Indianen. Zij trekt zich het lot aan van de verpauperende migranten en de uitgebuite kleine boeren. Zij helpt de nieuwkomers onder meer door de oprichting van coöperaties. Tot voor kort werden de bisschoppen en de (veel te weinig) priesters in hun kon- takt met het volk zwaar gehandicapt door het ontbreken van vervoermid delen. Terwijl geldmachten en avon turiers vaak gewetenloos gebruik maakten van de nieuwe wegen, moest de kerk zonder vervoermidde len op vele plaatsen afwezig blijven. Goederenvervoer in het Amzone- gebied is een soort monopolie van vrachtautobezitters en kapi taalkrachtige transportondernemin gen. zij eisen voor hun werk corrupte prijzen. Vervoer van bouwmateria len, onderwijsmateriaal, levensmid delen. zaaigoed, kunstmest, maar ook de afvoer van de produkten van boeren, houtzagerijen, meubelfa brieken, steenbakkerijen enz. is zo buitensporig duur, dat de ontwikke ling erdoor wordt geremd. Dit inspireerde tot AMA, een transportbedrijf van de kerk ten dienste van de arme bevolking en van het sociaal-pastorale werk van de kerk. „Kerk in nood" kocht in Zwitser land 320 vrachtwagens van het le ger. Daarvan werden er 280 gerevi seerd en geschikt gemaakt voor de tropen. De overige veertig werden gedemonteerd om reserve onderdelen te winnen. Wagens en materiaal werden via Bremen naar Belem verscheept. Verder werden vijf Brazilianen in Zwitserland gedurende acht maan den tot instructeur opgeleid. Zij lei den nu in Brazilië op hun beurt chauffeurs en monteurs op. In totaal beschikt men al over een ploeg van 250 mensen, die het wagenpark rij dend houden. Het centrum van dit continentale transportbedrijf is ge vestigd in Belem. In acht andere plaatsen (binnenkort elf) zijn gara ges voor onderhoud en reparatie. De AMA-wagens verzekeren het contact tussen de priesters en hun volk. Zij bevorderen de groei van christelijke gemeenschappen. Zij bevrijden het volk uit zijn isole ment. Voor het eerst in hun leven krijgen verschoppelingen niet langer uitgebuit door gewetenloze transportbedrijven een redelijke prijs voor hun produkten. Kosten Van de gebruikers wordt een vergoe ding gevraagd, die de bedrijfskosten dekt. Het project kan zonder al te zware lasten starten, omdat de be gunstigers van „Kerk in nood" de eerste investeringen (tot nu toe zes en een half miljoen gulden) bij eenbrachten. Met de afwikkeling van het project in zijn huidige om vang zal In de komende drie jaar nog drie en een half miljoen gemoeid zijn, die „Kerk in nood" reeds heeft toegezegd. Daarnaast zou „Kerk in nood" het project willen uitbreiden. Steeds meer bisschoppen en missionarissen vragen om nieuwe voertuigen. Dat zou betekenen: nog meer militaire wagens kopen en nog meer chauf feurs en monteurs opleiden. Deze uitbreiding zou een investering van vijf miljoen gulden extra vergen. Of dat gerealiseerd kan worden, hangt af van de actie, die in Europa ge voerd wordt Vanavond om half elf wordt via Ne derland n (AVRO) Jan Scholtens documentaire „Projekt AMA" uitge zonden. Jan Scholtens volgde met zijn cameraploeg enkele weken lang de AMA-vrachtwagens over de oer woudwegen van Amazonië. Uit protest tegen het concordaat heeft Mauro del Nevo, een 45-jarige pastoor in Livorno, zijn functie als godsdienstleraar opgegeven. Het concordaat van het Vaticaan met Italië schrijft voor, dqt op alle open bare scholen r.k. godsdienstonder wijs wordt gegeven. De leraars (meest priesters) worden betaald door het rijk. Voor de meeste Itali aanse priesters is dat hun enige vas te bron van inkomsten. Del Nevo vindt dat niet eerlijk. Hij blijft ge woon pastoor en zoekt nu daarnaast een baan, zodat hij in zijn onder houd kan voorzien. Roger Schutz Frère Roger (Roger Schutz, de prior van Taizé) heeft onder de titel „Strijd en aanbidding" wat dag boeknotities uit de jaren tussen 1970 en 1972 verzameld. De theologe en dichteres Maria de Groot heeft ze vertaald en uitgever Ten Have in Baarn maakte er een klein boekje van, dat 9,75 kost. Ds. Ph. A. Warners Op 65-jarige leeftijd is overleden ds. Ph. A. Warners, hervormd predikant te Utrecht. Ruim dertig jaar (vanaf 3 februari 1946) heeft hij in Utrecht gestaan. Van 1936 tot 1946 was hij achtereenvolgens als predikant werkzaam in Serooskerke op Walcheren, Koudekerke **n Almelo. De begrafenis is woensdag in Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2