KRO bundelde amateurfilms Feestdagen met veel muziek Hoe kinderen op gijzeling reageren Het dal der Craddocks Rovers binden vrouwen op bed vast De grote wegwezer „Groeten van tante Annie en oom Wim" morgen op Nederland 1 Israëlische documentaire op de radio Een echte Toervakantie is een zeer goed verzorgde Toervakantie OEREËÊgfRCEBUl BROEREl CEBUTO X FERDINAND VRIJDAG 24 DECEMBER 1976 RADIO/TV Al tijden zijn leven was de legendevorming rond zijn persoon en werk merkbaar Hij presenteerde z:ch zo menigvuldig via zijn boeken, literaire avonden, radioprogramma's en televisie-uit2endingen dat je niet om hem heen kon. Toch wordt hij vanavond zes jaar na zijn dood getijpeerd als ..de grote wegwezer."* Die title lijkt niet toepasbaar op Godfried Bomans, maar dat wordt wel anders wanneer U het filmportret volgt dat Michel van der Plas samenstelde voor de NCRV. Behalve een boek gaat er een wereld open. En toch blijft veel van de mens Bomans een gesloten boek ..De grote wegwezer" slaat op de karakterinstelling van de schrijver en niet op diens vertrek van dit ondermaanse Bomans genoot een grote populariteit en wist dat hij vaak temidden vag bewonderaars vertoefde. Zo iemand zou zich tussen de mensen moeten voelen als een vis in zuurstofrijk water Ga je dat nu. met die eigenaardige titel in het achterhoofd, plotseling ontdekken in oude filmbeelden9 Dat hij. hoewel omringd door velen, erbij leip alsof hij er niet bij hoorde Hij was er de eenzame, die weg wilde wezen. Als U goed naar Van der Plas luistert, krijg je ook beter door dat deze levensinstelling van Godfried Bomans mede is gevormd door het weliswaar rijke maar erg strenge en drukkende roomse leven van zijn kinderjaren. Ook toen wilde hij er al tussenuit. Hij liep zelf een keer weg van huis. Hij raakte verzot op verkleedpartijen. Dan kon hij een ander zijn. Deze bescherming van zichzelf ligt ten grondslag aan zijn liefde voor het sprookje. Daarin hoefde hij openlijk niets van zichzelf prijs tegeven, zoals de auteur doet die realiteit beschrijft. „In het sprookje" zegt van der Plas. „kon de verteller, kwetsbaar als hij is, buiten door Ton Hydra schot blijven. En daarin hoefde hij ook niet de waarheid over andere mensen te zeggen."' Waarom kwestbaar? Omdat hij in de echte wereld het gevoel had tekort te schieten, zich er vaak bezeerde en er zich eenzaam voelde. Bomans heeft gepoogd deze gevoelens te compenseren of te verbloemen door zich te verpoppen als een de geestige moralist die op veel vragen een antwoord had. Dat het hem steeds moeilijker afging, werd voor ingewijden eerst goed duidelijk in 1971. Godfried Bomans ging op de televisie nog wel zelf vragen stellen nadat hij het antwoord op andermans vragen schuldig moest blijven. Pater van Kilsdonk was waarschijnlijk de eerste die hem op zichzelf terugwierp Een fragment van de ontmoeting is in het programma van hedenavond opgenomen. Wie daarnaast de gehele dialoog wil lezen, moet dat beslist doen. De herinnering op een gelovig verleden komt voor in de Elsevier-pocket Godfried Bomans. gesprekken met bekende Nederlanders Daarin ligt voor mijn gevoel de sleutel naar een louteringsberg, die Bomans eerste ten volle zou gaan beleven toen hij in 1971 zeven dagen moederziel alleen vertoefde op het eiland Rottumerplaat. Daar moest hij de resten van onvolwassenheid verwerken. Daar was hij bang en ziek. Maar hij kwam meer van zichzelf te weten dan in de jaren ervoor. Voor het eerst ging hij een dagboek bijhouden. En daaruit kunt U vanavond horen dat Bomans er, hoewel het avontuur hem knakte, vrede leerde hebben met zichzelf en zijn verleden. Een zinvolle uitzending op wat hij genoemd zou hebben „DE Heilige Avond." Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De KRO heeft uit 23 films, gemaakt door amateurs, een documentaire samengesteld over de periode 1920-1960 onder de titel „Groeten van tante Annie en oom Wim". De uitzending er van is morgenavond om kwart voor tien op Nederland 1. Leo Akkermans en Anke Serraris «noesten een keus doen uit 513 films, die door de makers of eigenaars be schikbaar werden gesteld. Films over het huiselijk leven, familie feestjes en allerlei andere gebeurte nissen uit het dagelijkse leven pas seerden de revue. Leo Akkermans noemt het werkstuk ..De we reldgeschiedenis vanuit het keuken raam". „De camera van de amateur legde het gebeuren vast op een manier die door een beroeps nooit zou zijn ge volgd. Als in 1934 het KLM-toestel De Uiver terugkeert na een adembe nemende vliegtocht is alles wat je ziet uniformpetten, handen, armen en een baby in een kinderwagen", zegt Leo Akkermans. die samen met Anke Serraris drie maanden nodig had om alle films op de projector af te draalen Trouwpartijen Zoals gezegd waren er bij de inzen dingen veel films over familie feestjes, met name trouwpartijen. Heel bijzonder is de film over een trouwerij in een joodse familie. De aankomst bij de synagoge, de dienst met de voorzanger, het bruidsmaal en de voordrachtjes. Het was een prachtige bruiloft, luidt de na beschouwing. Er is niemand gevon den die daar nu nog commentaar op Für Elise niet uit Concertgebouw Van een verslaggever HILVERSUM - Op zondag, twee de kerstdag, komt het NOS- radioprogramma Für Elise niet rechtstreeks uit de kleine zaal van het Concertgebouw in Amsterdam. Dit keer is het een montage met muziek, die de voorkeur heeft van de medewerkers van het produktie- team van Für Elise. kon leveren. Veel bruiloftsgasten bij voorbeeld hebben de oorlog niet overleefd. Door het monotone geluid van de projector wordt dit gedeelte uit de hele film getild Verder is er nog een plezierig filmpje over een uitstapje van hoogbejaar den in 1936 naar de dierentuin in Den Haag. Op elkaar steunend lopen ze daar. Een bejaard dametje, kapot hoedje op het hoofd, wordt zelfs op de schouder gedragen Uit opnamen na het bombardement van het Be- zuidenhout in Den Haag blijkt dan later waarom er nu geen dierentuin meer in de Residentie is. Herinneringen aan het oude Indië in andere opnamen. De familie levert zelf commentaar. ,.Je had vier be dienden. je kon niet met minder. Je voelde je geen koloniaal, niet de meerdere van de Indonesiër. Toen we weggingen huilden de jongens." In de commentaren wordt het verle den vaak geïdealiseerd. „Toen was alles zo veel rustiger en veiliger. We Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM „Ik droomde van bloemen heet de Israëlische documentaire in de Nederlandse vertaling, die de NOS-radio zondag 26 december uitzendt om 21.15 uur op Hilversum 2. Het gaat over de gijzeling twee jaar geleden van 85 schoolkinderen in het stadje Ma'alot. Bella Baram stelde het samen. Op het radio- en televlsicconcours van de Prix Italia werd een eervolle vermelding verleend. De voorpro- duktie en vertaling van de Neder landse bewerking zijn van Bob Uschi. Regie had Ad Löbler In de vroege ochtend van 15 mei 1974 drongen gewapende leden van het Democratisch Volksfront voor de Bevrijding van Palestina het stadje Ma'alot binnen, dat acht ki lometer van de Libanese grens ligt. Doelwit van de overval was het schoolgebouw, waarin ruim hon- door Riet Diemer HILVERSUM Veel muziek met kerst voor televisie en radio. De NCRV-televisie geeft vanavond, op kerstavond, de aanzet met een programma van muziek van over de grenzen. Het Engelse vocaal ensemble Pro Cantione Antiqua, dat geheel bestaat uit mannen die ook de sopraan- en altpartij voor hun kening nemen, zingen van Henry Purcell „Behold. I bring you glad tidings." Het Thomanerchor uit Leipzig vertolkt drie oude kerstliederen, waaronder „O Jesülein ssz" van J, S. Bach, d komt toe aan(21.50 uur op Nederland 1) Een klein kerstconcert met mu- ziekmmiaturen verzorgt vanavond het Kamerorkest van Rogier van Otterloo ln het TROS-programma <23.00 uur. Nederland 2 Van Corel- li wordt gespeeld het Concerto Grosso Fatto per la Notte di Natale van Corelli Oude kerstmuziek brengt de EO vanmiddag voor de radio in Klanksplegel (één uur. Hilversum 4> Daarna volgt een kerstzangdienst uit het Dolfinari um te Harderwijk onder leiding van Willem Hendrik Zwart. „Komt allen tezamen" heet het ra dioprogramma van de NCRV van avond (20.05 uur. Hilversum 2). Het is een opname van de volkskerst- zangdienst in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. Veer tig koren, met in totaal 500 perso nen werken mee Kerstmatinee Eerste kerstdag 's middags zenden NOS-televisie en -radio synchroom een Eurovisie-kerstmatinee uit. vanuit het Concertgebouw te Amsterdam onder leiding van Ber nard Haitink Uitgevoerd worden de Vierde Symlonie van Men delssohn Bartholdy en de suite Vuurvoeel van Strawinskv Als in termezzo spelen kinderen van de kleuterschool Klimop te Loenen het kerstverhaal. Met de gelijktij dige uitzending voor televisie en radio kunnen luisteraars hun voor deel doen door het geluid van de stereo-radio te gebruiken bij de beelden van de televisie (drie uur. Nederland 1 en Hilversum 4). De Eurovisie-uitzending wordt overge nomen door meer dan tien landen. Kerstmuziek uit Vlaardingen heet het programma dat de NCRV voor eerste kerstdag opnam in de Grote Kerk aldaar Medewerkenden zijn onder meer het Toonkunstkoor van Schiedam, het Rozenburgs Man nenkoor. het Nederlands Ensemble en het Koperkwartet van de Mari nierskapel der Koninklijke Marine. Dirigent is Aad van der Hoeven, organist Addie de Jong. klavecinist Gerard Blok. sopraan Madeion Mi chel. alt Tony Jaanus-Rebel. bas- bariton Hans Zomer. De uitzending is 19.15 uur op Nederland 1 Tegelij kertijd. maar niet synchroom zendt Hilversum 3 dit concert uit Hilversum 3 staat op eerste kerstdag geheel in het teken van kerstmuziek en kerstprogramma's. die de NCRV uitzendt Om zeven uur wordt al begonnen met liede ren uit alle landen derd Israëlische leerlingen met hun onderwijzers na een schoolreis ge durende een nacht verbleven. De terroristen vielen eerst een flat binnen, waar ze vier leden van één gezin doodschoten, ze bezetten ver volgens de school en gijzelden de nog aanwezige kinderen. Hoewel de onderwijzers met een klein aantal kinderen wisten te ontsnappen, bleven 85 leerlingen, merendeels meisjes van dertien en veertien jaar gedurende twaalf uur het mid delpunt van een gijzelingsdrama, dat tenslotte van twintig kinderen, een aantal burgers en militairen en overvallers het leven kostte. Veel meisjes raakten ernstig gewond toen zij tijdens de bevrijdingsactie uit de ramen van de bovenste ver dieping sprongen. Shock Bella Barams documentaire is geen reportage van de bloedige uren. En kele weken later bezocht zij het ziekenhuis en sprak met de kinde ren die nog steeds verpleegd wer den. Ze vroeg zich af hoe kinderen reageren na zo'n langzaam weg ebbende shock. Welke sporen heb ben de uren van angst en geweid in hun denkwereld getrokken. De kinderen vertelden niet van haat of gevoelens van wraak. Zij mijmerden op hun onbevangen manier over leven en dood, vertel den van vriendschapen verlan gens, van dromen en bloemen. Meer radio- en tv-nieuws alsmede de programma's staan op pagina 29. verlangen toch erg terug naar Indië." Nostalgie tenslotte ook als men praat over de landdagen van de soci alistische jeugd, de AJC. Van een verslaggever TWELLO Twee bankrovers hebben gisteren in het Gelder se Twello veertigduizend gul den buitgemaakt, nadat zij een vrouw en haar twee dochters acht uur lang op een bed vastgebonden hadden. De overvallers drongen 's nachts om één uur de woning naast de Rabo bank binnen en zij bonden onder bedreiging met een wapen de 55- jarige weduwe van de voormalige bankdirecteur, mevrouw J. W. Jongbloets, en haar dochters van 20 en 21 jaar met aan repen gescheurde lakens op een bed vast. Tevergeefs zochten de overvallers in de woning naar de sleutel$.van de kluis en bo vendien slaagden zij er niet in de deur tussen de woning en de bank te forceren. Zij besloten te wachten tot de morgen. Toen om negen uur het bankperso neel arriveerde werd dit onder be dreiging met een geweer en een paar messen gedwongen de kluis te ope nen. Nadat ze hun tassen met onge veer veertig mille hadden gevuld loodsten de overvallers het perso neel de kluis in. Zij namen vervol gens de vlucht in een gele Morris Minor die het eigendom van een van de dochters was. Voor mevrouw Jongbloets en haar dochters was de „gijzeling" geen nieuwe ervaring: begin december vo- ng jaar werden ze op precies de zelfde manier gegijzeld door twee rovers, die toen echter géén buit wis ten te bemachtigen. Het personeel dat in de kluis zat opgesloten kon pas bevrijd worden nadat het hoofd kantoor van de Rabo-bank naar Twello belde, geen gehoor kreeg en alarm sloeg. Het personeel van de bank werd toen in de kluis gevon den, moeder en dochters Jongbloet vastgebonden op bed. Ook in Groningen is gisteren een bank beroofd: een onbekende, gewa pend met een mes. wist op een filiaal van de ABN zesduizend gulden buit te maken. Later werd een man aan gehouden die van de overval ver dacht werd maar daarover bestond gisteravond nog geen zekerheid. Uit een alleenstaande woning in het Brabantse Mierlo hebben drie vrou wen bij een insluiping gisteren 25.Ö00 gulden buitgemaakt. In een auto verdwenen zij toen een zes-jarige zoon des huizes thuiskwam. De wo ning was tijdens de beroving ver laten. ADVERTENTIEJ ,,.,r G/DS yAN STAAT ER^^ BOORDEVOL l BOORDEVOL VAN Met een groot aantal extra's als voorjaarsreisjes - korte Paasreizen - appartementsreizen - rondreizen en een aantal bijzonder goed uitgezochte standplaatsrcizen. Dat u daar nog niet eerder geweest bent! Ga gauw de gids halen bij uw reisbureau of bel Broere-Cebuto. Damrak 34 Amsterdam 020-246340 78: De reeds in de vorige strip zo mistig aangeduide persoon-met verrekijker was Vlttorio Cacalobbo. kapitein bij het grensbewakingsde tachement der bergjagers. „Te wa pen! Oorlog! Vijfde colonne!" riep de dappere Vittorio en hij stormde zijn kamer uit, nerveus op zijn alarmflui tje blazende. Dat bracht natuurlijk de nodige schrik en ontsteltenis te weeg bij de bergjagers en een paar stafofficieren kwamen onthutst toe- gerend. „Onmiddellijk met volledi ge wapenrusting aantreden!" beval kapitein Cacalobbo. „Broodzak, veldfles en de hele zaak meenemen! Ik kondig hierbij de staat van oorlog af! Vergeet dus de munitie niet!" De stafofficieren gingen onmiddel lijk deze bevelen doorgeven aan de troep en nu ontstond dat vreemde geharrewar, dat op de een of andere manier eigen schijnt te zijn aan alle soldaten ter wereld, wanneer zij moeten aantreden. En speciaal in deze kazerne was het geharrewar zó groot, dat het voor onze tekenaar onmogelijk was deze ongediscipli neerde troep dwazen behoorlijk uit te beelden. Soldaten en sergeants, korporaals en luitenants, officieren van piket en kamerwachten, cor- veeërs en adjudantenafstandschat- ters, kortom, iedereen, die ook maar iets met de strijdmacht had uit te staan begon op de dolzinnigste wijze rond te sjokken met dekens, wasblikjes en noodrantsoenen. Doch weldra tekende zich enige or de af in de schreeuwende massa lawaaischoppers. Secties en pelo tons vormden zich, de compagnie stelde zich op en de tanks kwamen aanrijdenEen kwartier later stond alles keurig in het gelid kazerneplein en brachten de mandanten rapport uit aan f Cacalobbo. Er waren slechts zei tien deserteurs te melden j „Voorwaarts m&rs!" br Vittorio, die zelf in de eerste kroop om goed te kunnen uitkij naar verdachte bewegingen vani gelijke vijanden. Voor wie het I niet heeft gezien, zij hier ver dat het een Amerikaanse tank die goed kleurde bij het Ameril se tuniekje van kapitein Cacalolj Ze zaten dus goed in de spullet die Italianen, maar ja, dat is vreemd, want wie tegenwoorc militaire hulp van Ome Sam ontvangen, moet eerst een oorl^ zelf verloren hebben itd P« efi :t st te c de :hei -ell idij d. fch< :rd it i I Je maakt iets moois van Shallow- ford, in tegenstelling tot je voorgan gers. Je bent een optimist en ik voel me hier helemaal niet Ongelukkig. Nee, zeker niet, vooral niet nadat je het schaduwknipsel voor me kocht. Ik ben eigenlijk nieuwsgierig, maar is dat niet een beetje begrijpelijk? Er was een tijd dat ik dacht, hier als huisvrouw de scepter te zullen zwaaien." „Hield je veel van Ralph Lovell?" „Nee, helemaal niet." „Maar hield hij dan wel van jou?" „Ook niet zo veel. denk ik. Hij deed in elk geval nooit alsof. Enfin, ik hoef Je niet uit te leggen dat dit aanstaande huwelijk een zakelijke basis had, en tevoren door onze ou ders was bekokstoofd. Ralph en ik zijn opgegroeid met de wetenschap dat we met elkaar moesten trouwen." „Terwijl je niet eens iets voor hem voelde?" riep hij. Maar voor ze hem kon antwoorden klonk er op het grind van de oprijlaan geratel van wielen. De deur kraakte open en een klaterende lach weerklonk, gevolgd door Ikey's uitroep: „Goeie god. me benne der eindelijk." Grace trok haar handschoenen aan. „Ik moet nu gaan, want het regent niet langer," zei ze. Hij sputterde tegen en antwoordde dat het alleen maar Claire Derwent was die met de staljongen terugkwam en vuurwerk bij zich had. Maar al die be leefdheden richtten niets uit. Haas tig liep ze de hal in. „Zal ik je door Chivers laten thuisbrengen?" stelde hij voor. Ze schudde het hoofd. „Nee. ik heb een lantaren en ik ben zo thuis. Dank je wel voor je gastvrijheid. Tot ziens op de feest avond. Doe de uitnodiging maar op de post. Ik waarschuw Celia wel dat hij eraan komt. Nu. dag hoor en dank Je wel." Opeens was ze weg. Toen hij zich omdraaide zag hij Clai re de keukendeur uit komen. Het water droop uit haar kleren en haar rok zat vol modder, maar ze was uitgelaten en greep zijn hand. „We zijn nat tot op ons hemd, Ikey en ik." riep ze uit. „maar we hebben prachtig vuurwerk. Zoiets heb je nog nooit van je leven gezien. Toen het begon te regenen heb ik alles in een stuk zeildoek gerold. Ikey staat R. F. Delderfieid „De Boekerij, Baarn" het nu uit te pakken en zal alles in het berghok leggen. Zeg, mrs Handcock is verse thee aan het zet ten, maar misschien mag ik alvast een kopje uit de theepot op je tafel, als er tenminste iets is overge bleven." Paul raakte een ogenblik van zijn stuk door de tegenstelling tussen de beide meisjes. „Ik heb bezoek gehad," zei hij en nam haar mee naar de studeerka mer, waar hij het haardscherm opzij trok om haar van de volle hitte van het vuur te laten genieten. „Het was iemand die voor de regen kwam schuilen en die wat inwendige warmte en uitwendige droogte no dig had.' „Zo. wie was het dan wel?" „Grace Lovell, het meisje dat met Ralph Lovell zou trouwen." „Gunst zeg, had ze zo veel op haar hart?" Hij merkte niet dat de lach uit haar ogen verdween en dat haar stem een scherpe klank kreeg. „Ze was net als jij doornat. Ik heb haar thee met warme zoete broodjes aangeboden; dat was toch het minste wat ik kon doen." „Ja, natuurlijk," zei Claire. „Ken je haar? Ze heeft een stiefmoeder waarmee ze goed kan opschieten, maar er deugt niet veel van haar vader." Toen veranderde ze snel van onderwerp. „Zeg. het paard dat Ro se je verkocht heeft, is een doordu- wer! Het heeft de hele weg naar huis gedraafd als een dolleman. Ik heb de zweep niet eenmaal hoeven te ge bruiken." In de spiegel boven de open haard zag hij haar gezicht weerspiegeld. Haar wangen gloeiden in het heldere lamplicht en haar ogen straalden van gezondheid. Hij legde zijn han den op haar schouders en trok haar iets achterover, zodat ze licht tegen hem aan leunde. Toen kuste hij haar boven haar oor op de vochtige lok. die zich uit haar kapsel had lo^1 maakt. .Als je zo doornat bent zie kanpper uit dan ooit," zei hij. ben een ezel; ik had Ikey nooit ten laten meegaan. Als ik zelf gegaan was hadden we ondei ergens kunnen schuilen tot de r< zou ophouden." Hij zou haar hel omgedraaid en op de mond gel als ze niet net op dat ogenblik den hadden horen rammelen de deur. Mrs Handcock kwam nenschommelen met een blad. „Zestien mijle heen en terug r effetjes!" riep ze uit „En al die tl. melant voor een paar vuurpijleP y Craddock, u had beter motte weimpi u ben der oud genoeg voor. Et jojbat Palfrey was zo nat dattik em i%otj da tw ind fee] af xde keuke had kenne uitwringe en Claire ook, asse kou vat iss< schuld." Ze zette het blad luidi ;ig neer. „Drinket heet op," zei ze. „En tr< die natte spulle uit, dan ken ij droge." De betovering was voorbij. Cl begon vrolijk te babbelen over] vuurwerk, de storm en het gi nieuwe paard. Maar Paul luist niet echt. In gedachten volgd" een kleine gestalte langs de glooiende helling naar de ValleilL naar een lelijk huis'uit de Vief aanse periode, waar een kamer f10! waarin het schaduwknipsel hing Claire voelde half en half aan da t p afgeleid was en raadde waardo Wi Toen het souper met bal na op Ss: lowford om tien minuten voor tv ven half voorbij was, werd de stf 11 ming iets losser en de toon tusse eel gasten onderling iets gemafiee lijker. Mary Willoughby aan de piano e rcjt twee schaapherders met hun vio Matt en Luke, speelden vol vuii overgave. Claire merkte al men 1 dat het een geslaagde avond te v worden. Het bal zou tot de volgion morgen vroeg doorgaan. Hetren praat en gelach, getingel val s». piano en de vioolmuziek, het stamp en geschuifel van de vele 'na ten werden af en toe onderbr<ft j door kreten en lachjes en gerartedi van serviesgoed als mrs Hand r. en het zwetende keukenpersof met ijs of andere versnaperi rondgingen. Bijna iedereen uit de Vallei be w* zich binnen de muren van het j huis. ofwel bij wijze van uitzc 'bl ring tussen de struiken er omiv zoals de zeventienjarige Violet i n ter. r I Wordt ver

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4