Machtswoord in nachtelijk niet nodig huurdebat 3 Crisiscentrum houdt subsidie Bangladesh giro 2211 uiefclddictkonciat Christie's Haagse politie moet zich netjes gedragen Twéé stemmen meerderheid voor kabinetsvoorstel Den Uyls regie en forse dosis geluk gaven de doorslag UIT DE DIEPTE ROEP IK TOT U Pornofilms „Te woeste haardracht" uit den boze Weer bedankje voor onderzoek zaak Menten Advertentie PvdA niet in onze krant wf.hthe0gyeensVoa«n EVA 0EN HART<>G Prijs 19,90. 'RIJDAG 24 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIEf door Gerard van der Wulp- DEN HAAG Het kabinet heeft de Tweede Kamer vorige nacht in het huurdebat niet meer in het openbaar onder zware politieke druk behoeven te zetten door het onaanvaardbaar uit te spreken over verwerping van het kabinets-voorstel tot matiging van de huurverhoging. Dat was het resultaat van zware pressie, die de leden van het kabinet afzonderlijk de gehele nacht achter de schermen op Kamerleden hebben uitgeoefend. Om kwart over vier in de nacht, na een debat dat met tussenpozen van af woensdagochtend elf uur had ge duurd kreeg het kabinet de minieme kamermeerderheid van 71 tegen 69 stemmen achter het voorstel om de huren volgend jaar met zeven, en niet met de door de CDA- meerderheid gewenste acht procent te verhogen. Die Kamermeerderheid werd vooral gehaald doordat acht leden van de CDA-fracties vóór het regeringsvoorstel stemden, en zich dus niet opstelden achter hun eigen woordvoerder, AR-kamerlid Schol ten. Het waren van de AR-ffactie mevrouw Van Leeuwen,Van Houwe- lingen. Van Dam en Beumer en van de KVP: Kleisterlee, Van Zeil. Du Chatinier en Mommersteeg. Van hen zwichtten enkelen mede omdat zij de zaak het „onaanvaardbaar" niet waard vonden. Verder stemden PvdA, PPR. PSP, CPN. D'66, Huysen en 2 DS'70-ers voor het regerings voorstel. Aan deze toch nog verrassende eindstemming' was een langdurig Kamerdebat vooraf gegaan, waarin de fractiedeskundigen elkaar ver geefs met argumenten probeerden te overtuigen. Veel belangrijker dan het Kamerdebat was echter de poli tieke strijd, die goeddeels achter de schermen uitgevochten werd. met als doel de politieke lucht zo zuiver mogelijk te houden door het machtswoord te vermijden. Dat die politieke strijd op het nip pertje goed is afgelopen komt vooral door de regie van premier Den Uyl, die woensdag de gehele avond en nacht in het Kamergebouw aanwe zig was. en een forse dosis geluk. Het eerste deel van deze strijd werd in het kabinet uitgevochten. De mi nisters kwamen woensdag aan het begin van de avond in een speciale vergadering bijeen om de te volgen ategie te bespreken. Daar bestond •ningsverschil tussen premier Den Uyl en vice-premier Van Agt. De ste wilde desnoods de Kamer t het blok zetten door het „on- lanvaardbaar" uit te spreken, de ;weede wilde daar eigenlijk niet aan. Afgesproken werd het alleen in het hoognodige geval op een „onaan- vaardbaar" te laten aankomen, maar eerst in de uren die nog restten vóór de eindstemming te trachten door politieke druk achter de schermen alsnog een Kamermeerderheid te be werkstelligen. Beraad Die afspraak resulteerde in het feit. dat premier en vice-premier eensge zind tezamen tijdens een schorsing van het Kamerdebat midden in de nacht naar de kamer van KVP- fractieleider Andriessen togen, waar zij behalve deze ook de twee andere CDA-fractievoorzitters Aantjes en Kruisinga troffen. Deze laatste, frac tievoorzitter van de CHU, fungeerde door het rouleersysteem dat de drie fractievoorzitters hanteren voor het CDA-fractievoorzitterschap, in het nachtelijk beraad zelfs als voorzitter van de nu gezamenlijke fracties. In dit beraad eisten Van Agt en Den Uyl duidelijkheid: hoeveel CDA'ers zouden voor het regeringsvoorstel stemmen? Ze kregen het antwoord. In de gezamenlijke fractievergade ring waren even te voren de neuzen geteld, nadat in de wandelgangen vooral de twijfelaars te kennen was gegeven dat het „onaanvaardbaar" dreigde. Neuzen tellen De in het Kamergebouw vergaderen de ministerraad was inmiddels druk aan het tellen: met die acht CDA- stemmen zou een redelijke meerder heid vóór het regeringsvoorstel ge haald kunnen worden. Er was echter een onzekere factor, de oppositiepar tij DS'70, die met zijn vijf nog aanwe zige leden de hele opzet door elkaar kon gooien. Volkshuisvestings woordvoerder van deze fractie „Tui- nenburg, had eerder te kennen gege ven dat zijn fractie voor het huurma- ADVERTENTIE us an ?crel id i. J. ling ij be ij 0 ie l Chi tv» ICC Stille hulp. Naam van een onderdeel van onswerelddiakonaat. Hulp vooral aan gevangenen en hun gezinnen. Aan mensen die opgepakt zijn om hun godsdienstige of politieke overtui ging. Hulp aan mensen die soms al jaren zonder vorm van proces gevangen worden gehouden, of maar een heel beperkt leven kunnen leiden. Aan mensen die vaak op een onmense lijke manier gemarteld worden. Zouden we deze hulp openlijk bekend maken, dan is het er gelijk mee ge daan. Want geen enkele staat zal erkennen onrecht te bedrijven. En de mensen, die ge holpen worden, krijgen het nog moeilijker. De hulp kan bestaan uit het geven van geld voor bijvoorbeeld juridische bijstand, kleding, medicijnen, schoolgeld voor de kinderen, bijbels in vele talen en boeken over godsdienstige onderwerpen. De hulp kan ook bestaan uit een regelmatig bezoek door leden van de kerk. En waar mogelijk wordt de overheid de vraag naar ge rechtigheid gesteld. Er komen mensen vrij. Ook dan is hulp vaak nodig. Want het kan moeilijk zijn weer terug te komen in de maatschappij. Veel gewezen gevangenen krijgen bij hun vrijlating ook niet altijd alle burgerrechten terug. Wij steunen kerken in Afrika, Azië, Oost-Europa en Latijns- Amerika graag bij dit moeilijke, maar bij uitstek diakonale werk. Ook dit jaar. bestem daarom ook deze maand 1 van uw netto maand-inkomen voor het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken in Nederland, Burg. De Beaufortweg 18, Leusden tigende regeringsvoorstel was. maar in de loop van de nacht rook de oppositiepartij het politieke gewin: door toch tégen het wetsontwerp te stemmen zou een „onaanvaardbaar" en dus wellicht een regeringscrisis, kunnen worden geforceerd. Dat le verde meteen een voor iedereen in het Kamergebouw zichtbare fikse ruzie op tussen fractievoorzitter Drees en zijn geestverwant Koningh, die dan ook verschillend zouden stemmen. Koningh werd nog even onder druk gezet door minister Irene Vorrink. en vervolgens had het kabi net de rekensom klaar. Van die frac tie zouden alleen Drees. mevrouw Van Veenendaal en Tuinenburg té gen het regeringsvoorstel stemmen. Als er geen onverwachte dingen meer zouden gebeuren, en er zouden geen Kamerleden voortijdig de zaal verlaten, was een minieme meerder heid voor het regeringsvoorstel ver zekerd. Het kabinet vergaderde nog kort en besloot het achter de scher men al zo veel gebruikte onaan vaardbaar in de vergaderzaal achter wege te laten. Vier uur De vergadering werd om vier uur in de nacht hervat. Minister Gruijters en staatssecretaris Van Dam namen achter de regeringstafel plaats, en vroegen tot toen nog bijna ieders verbazing niet het woord, om het verwachte machtswoord uit te spre ken. De hoofdelijke stemming be gon. Dë wankele opzet van Den Uyl leek nog even in duigen te vallen toen bleek dat PvdA-Kamerlid Voogd, die vóór de zeven procent zou stemmen, de vergaderzaal al verla ten had. Daar bleek echter nog geen minuut later tegenover te staan dat RKPN-Kamerlid Beuker, die men op acht procent ingeschat had, ook al weg was. 71 tegen 69 stemmen. Staatssecretaris Van Dam sloeg de handen tegen het hoofd. Zijn wets ontwerp had het gehaald. ADVERTENTIE -.i METZLER- bril: ieders oogmerk! Tot 10 januari mogelijkheid tot het aanbieden van kunst en antiquiteiten schilderijen, aquarellen, tekeningen, meubelen, tin, koper, brons, zilver, porselein, aardewerk, glas, enz. VOOR BELANGRIJKE VEILING IN MAART 1977 Rokin 91, Amsterdam tel. 020 - 23 97 20 en 24 09 99, telex 15758 (geopend tussen 27 en 31 december 1976) Van onze sociaal-economische redactie AMSTELVEEN De Ziekenfondsraad heeft gis teren besloten de subsidie aan het crisiscentrum Overvecht in Utrecht voor een half jaar te verlen gen. De raad ging met deze uitspraak in tegen het advies van de begeleidingscommissie van het cri siscentrum en van de commissie verstrekkingen van de Ziekenfondsraad. Beide commissies waren tot de conclusie gekomen dat het crisiscentrum niet meer voor subsidie in aanmer king kwam en per 1 januari 1977 moest worden geslo ten. De beslissing van de raad om dit advies niet te volgen werd door tientallen vertegenwoordigers van welziinsinstellingen en hulpverlenende instanties uit Utrecht op de publieke tribune met applaus begroet. Een belangrijke rol bij de beslissing van de raad speelde een op het laatste moment binnengekomen brief van gedeputeerde sta ten van Utrecht en van B. en W. van Utrecht. In deze brief deden beide colleges namens de hulpverlenende instanties in de regio een klemmend verzoek om de financiering van het ecperi- mentele crisiscentrum tot 1 juli 1977 voort te zetten. In de tussenliggende periode zal er worden geprobeerd om een breder opgezette re gionale opvangvoorziening voor mensen in acute gees telijke nood van de grond te krijgen. In de raadsvergadering her haalde de voorzitter van de commissie verstrekkingen. H J. Anbeek, dat het centrum naar de mening van de commissie organisa torisch tekort is geschoten. De toeloop naar het centrum was minder groot dan was verwacht en de me thode van hulpverlening bleek maar voor een deel van de mensen, die bij het centrum aanmeldden zin vol. Bovendien wees hij er op dat het crisiscentrum verzuimd hijeft tijdig een nieuwe subsidieaanvraag te doen „Het experiment is mislukt, aldus Anbeek, en ik geloof niet dat er door sluiting van het centrum mensen in de kou blijven staan". De raad was van mening dat de commissie zich erg formeel opstelde Boven dien werd er getwijfeld aan Vervolg van pagina 1 te toetsen op het geven van aan stoot. De moeilijkheid dat de filmkeurings commissie na het van kracht worden van deze wet vervalt wordt door de justitie omzeild met het instellen van een eigen „keuringscommissie". „Het openbaar ministerie zal zich dan in haar oordeel omtrent het al dan niet pornografisch karakter van een film laten adviseren door één of meer landelijk werkzame deskundi gen." aldus de brief van de procu reurs-generaals. In hun brief schrijven de procureurs voorts dat een principiële herbezin ning op de voortschrijdende expan sie van het sexbedrijf noodzakelijk is. Dit betekent dat naast de porno films in gewone bioscopen nu ook de Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er zijn nieuwe gedragsregels opgesteld voor de le den van het Haagse politiekorps. Hoofdcommissaris dr. C. N. Peijs- ter vaardigde deze week een dienstorder uit waarin paal en perk wordt gesteld aan „te woeste haardracht, het slordig dragen van het uniform en onbeleefd gedrag van politiemensen". De korpsleiding van de Haagse po litie wijst de personeelsleden erop dat „alle handelingen moeten wor den nagelaten die schade kunnen toebrengen aan het imago van de politie". Dat imago zou niet alleen worden geschaad door te lang on verzorgd haar, brede bakkebaarden of ruige snorren en baarden, maar ook door het eten en roken in het openbaar en het op onverschillige wijze benaderen van burgers. Ook geeft de hoofdcommissaris een aantal richtlijnen voor het groeten. Het wordt als onbeleefd be schouwd wanneer de politieman of -vrouw slechts groet met een armzwaai, een enkele tik tegen de pet of een knipoog. Ook is het uit den boze wanneer burgers worden begroet met uitspraken als: „Dag mevrouwtje of Mogge opa". De dienstorder is uitgevaardigd omdat cr dringend behoefte was aan aanpassing van de gedragsre gels. De normen waaraan de poli tieman zich tot voor kort had te houden stammen uit de jaren vlak na de oorlog. De aanpassing is vol. gens een woordvoerder van de poli tie na inspraak tot stand gekomen. Ongeveer vier maanden geleden kwam Peijster met een inspraak- nota over het gedrag van politie mensen. sexbioscopen en andere verschijnse len van het sexbedrijf zullen worden aangepakt. Bijstelling van het beleid op dit punt kan echter niet geschie den voordat hierover eerst voldoen de feitelijke gegevens zijn verza meld. Als onderscheid tussen een gewone bioscoop en een sexbioscoop zal de justitie voorlopig het aantal zitplaatsen aanhouden. De procu reurs hebben de grens hier bij vijftig zitplaatsen gelegd. Rita Onze eerstvolgende editie verschijnt op maandag 27 december. Onze kantoren zijn vandaag (vrijdag) tot 16.00 uur geopend. „O nee, die heeft zulke moeilijke vragen Fotograaf Koot maakte deze foto van prins Bernhard jr., zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Prins Bernhard wordt Tweede Kerstdag 7 jaar. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse hoogleraar mr. A. Heijder heeft het ministerie van justitie meegedeeld niet te kunnen voldoen aan het ver zoek een historisch onderaoek met betrekking tot de zaak-Menten in te stellen. Nadat de Leidse hoogleraar mr. H. R. van Gunsteren zijn opdracht had teruggegeven, had het ministerie van justitie prof. Heijder gevraagd de leiding van het onder zoek op zich te nemen. Heijder, hoogleraar in het strafrecht aan de Universiteit van Amsterdam, had het ministerie al laten weten de opdracht graag te zullen aanvaar den. toen de vakgroep strafrecht van zijn instituut het er niet mee eens bleek te zijn dat hij met het onderzoek zou worden belast. Op grond van de Wet universitaire be- stuurshervorming (WUB) heeft de vakgroep de bevoegdheid de taken van de eigen leden te regelen. Van de vakgroep maken de hoogleraren Heijder. mr. C. F. Rüter en zeven wetenschappelijk medewerkers deel uit. De vakgroep vreesde dat het onderzoek Heijder te zeer zou belas ten, waardoor hij weinig tijd zou overhouden voor zijn werk op het instituut. Hoewel duidelijk teleurge steld. legt prof. Heijder zich bij dit besluit van de vakgroep neer.Doe- lend op de WUB, waaraan de vakgroep haar bevoegdheid ont leent, zei hij gisteravond: „De wet is de wet, en voor mij weegt die nu eenmaal vrij zwaar". Naar zijn me ning had het minsterie hem vol doende garanties gegeven om een diepgaand onderzoek te kunnen in stellen. „Ik wilde niet, zoals Van Gunsteren, met wie ik overigens geen contact heb gehad en die ik ook niet ken, een uitbreiding van het onderzoek. Maar ik kreeg wel bijvoorbeeld de garantie dat alle ambtelijke dossiers die ik nodig zou kunnen hebben, voor mij zouden opengaan. Van alle voorwaarden die ik heb gesteld, is mij verzekerd dat eraan voldaan zou kunnen worden Na de weigering van prof. heijder is minister Van Agt er nog niet in geslaagd een nieuwe kandidaat te vinden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie hoopt de minister in elk gevalvöór 1 janua ri zover te zijn. Van een verslaggever AMSTERDAM De directie van het dagblad Trouw heeft gisteren een advertentie van de Partij van de Arbeid geweigerd. De advertentie veroordeelt het beleid dat de WD wenst te voeren en roept op lid te worden van de PvdA. De reden om de advertentie te weigeren is vol gens Trouw-directeur ing O. Postma dat de vraagstelling in de tekst van de advertentie bij het publiek van Trouw reacties zou oproepen die te gengesteld zijn aan hetgeen de PvdA ervan zou verwachten. „Dit zou kunnen inhouden dat wij voor u en ons zelf repercussies oproepen, waarbij noch u noch wij gebaat zijn", aldus de heer Postma in een verklaring aan de Partij van de Arbeid. De advertentie verschijnt vandaag in een groot aantal dagbladen in Nederland. Volgens de partij van de Arbeid in haar advertentie staat het vast dat een grote groep mensen met kleine inkomens er beduidend op achteruitgaan als de WD na 25 mei weer in de regering zal stappen om een rechts landsbestuur te vormen. Het PvdA-partijbestuur heeft giste ren verklaard dat het de gang van zaken ernstig betreurt. „De Trouw- directie treedt bevoogdend op. Zo wel naar de adverteerder, in dit ge val de PvdA. als bonafide politieke partij, als naar de lezers, wat nog erger is. De angst voor gevolgen, waarvan de heer Postma spreekt, is gezien de tekst niet anders te om schrijven dan als koudwatervrees. De weigering van Trouw om onze advertentie op te nemen, doet on recht aan het functioneren van de democratie in Nederland, in de rol die politieke partijen en de pers daarin hebben", aldus de verklaring van het bestuur van de PvdA. ADVERTENTIE de uitspraak dat er door sluiting geen patiënten of kliënten nadelig zouden worden getroffen. Die twij fel werd nog versterkt door de tientallen telegrammen en adhesiebetuigngen van hulpverlenende instanties, universiteitsinstituten en welzijnsorganisaties, waa rin er bij de raad krachtig werd aangedrongen op voortzetting van de subsi diëring. Uiteindelijk werd besloten het centrum in principe tot 1 juli 1977 te financieren Voorwaarde is dat er begin januari 1977 een verzoek om een voor schot-financiering en eind januari een uitvoerig gemo tiveerde subsidieaanvrage bij de raad op tafel ligt Zojuist verschenen: Omvang 109 pagina's. Tweetalige tekst (Nederlands en Engels) met 155 foto's. Paperback op super-royaal formaat (21 x 30 cm). Dit aangrijpende fotoboek over het door rampen geteisterde Bangla desh, zoals EVA DEN HARTOG het zag. is een bewogen „cri de coeur" van deze moedige Heilsoldate, wier onverdroten gevecht om het bestaan van een miljoenenvolk te gemakkelijk als een verloren zaak wordt beschouwd. BANGLADESH - BERUSTEN WIJ ERIN? Dat is de vraag waar Eva den Hartog het Nederlandse volk (dét in de eerste plaats, met zijn niet geringe pretenties!) en de rijke landen van het Westen in het algemeen, op onontkoombare wijze wil konfronteren. De Engelse ondertitel luidt: DOES GOD REALLY CARE? Kan het Gód werkelijk iets schelen? Velen stellen die vraag: als er een God is, hoe kan Hij dit dan toestaan? Eva den Hartog ontmaskert die vraag als een uitvlucht. Zij stelt het omgekeerde: Gods grote zorg zou wel eens kunnen zijn OF HET ÓNS WERKELIJK EEN ZORG IS, een aanhóudende zorg, wat daar in Bangladesh gebeurt. Christelijke hoop èn solidariteit, dat is de boodschap van het Evangelie die Eva den Hartog dagelijks, mede namens óns. in praktijk brengt. Maar zij kan het niet alléén. Vandaar dit indringende appel op Nederland en de gehele Engels-sprekende wereld, om blijvende, daadwerkelijke hulp. Gedurende de maand december van dit jaar doorreist Majoor Eva den Hartog ons land om de zaak van Bangladesh opnieuw te bepleiten. Met ditzelfde oogmerk verschijnt haar boek: ÉÉN-DERDE VAN DE OPBRENGST (ca. 5,— per boek) KOMT RECHTSTREEKS TEN GOEDE AAN BANGLADESH. Het boek eindigt met een slotwoord van onze minister voor ontwikkelingssamenwerking, Drs. JAN PRONK. Deze zegt daarin o.m.: .Wanneer wij ons louter op langere-termijn-hulp concentreren, vergeten we mannen, vrouwen en kinderen die nü in uiterst kommervolle omstandigheden leven. Ik geloof dat dat niet geoorloofd is, en ik ben bovendien van mening dat langere-termijn-ontwikkelingshulp alleen effect heeft wanneer de mensen er zélf bij betrokken zijn; hen erbij betrekken kan eigenlijk alleen maar, wanneer hun het uitzicht wordt geboden dat ook hun eigen situatie zal verbeteren. Zo opgevat zijn goed opgezette hulpacties zelfs een voorwaarde voor het welslagen van een goed ontwikkelingshulp- en samenwerkingsbeleid. Eva den Hartog heeft haar werk in Bangladesh goed opgezet, zeer goed zelfs. Haar werk vormt een uitdaging om ons extra in te spannen al die andere maatregelen ook te nemen." Steun het werk van Eva den Hartog w iw door dit boek te bestellen. U kunt zend mi; rechtstreeks BON I daarvoor gebruikmaken van ne- I via boekhandel: venstaande BON. Zend die vandaag I ex. BANGLADESH, door Eva den Hartog nog aan uw boekhandel of (in open I envelop, zonder postzegel) aan: 's f (P'us porto) Naam: 4I UITGEVERIJ T. WEVER B.V. I Straat: ANTWOORDNUMMER 5 J Plaals FRANEKER Gironummer: I Telel. 05170-3147. J Da,Um b.g.g. 2436. Doorhalen wat u niet wenst. CP2

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3