De kinderen van Truffaut r, Rampenfilm over Entebbe pogezotg FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK ïmakelijke thriller met een knipoog Voortreffelijke film over een Duits verleden Fijne kinder film S )plossing puzzels en rebussen kerstkrant Krakers moeten villa verlaten Boersma wenst verbod op asbest AG 24 DECEMBER 1976 FILM TROUW KWARTET 23 De oplossing van de linksboven op de pagina onder de kop „Puzzels en rebussen" geplaatste rebus luidt: Kerstpagina's door en voor de lezers. De twee ónder de doorloper ge plaatste puzzels van leerlingen van de christelijke scholengemeenschap in Assen: „Een slag om de arm hou den", en „De koe bij de horens pakken". De rechtsboven in de pagina ge plaatste puzzel levert de volgende tekst op: „Wie op God vertrouwt heeft een eeuwig leven". De rechtsonder geplaatste plaatsna men-puzzel levert de volgende na men op: 1 Hulst, 2: Maarssen, 3: Uden, 4: Naaldwijk. 5: Finsterwolde, 6: Nijkerk, 7: Kloosterburen. 8: Den Ham, 9: Oud en Nieuw Gastel, 10: Den Dolder, 11: Piershil, 12: Keste- ren, 13: Sneek, 14: Den Helder. De daaronder geplaatste rebus: „Prettige feestdagen". Tenslotte nog een rectificatie. Me vrouw G. M. Ouwerkerk-Dam te Schipluiden maakt ons er op attent dat een bijdrage van haar hand in onze kerstbijlage onder een verkeer de naam verschenen is. Het stuk, geplaatst op pagina 29 en omvatten de een herinnering aan een gang naar de roomse kerk in de kerstnacht, werd ten onrechte toe geschreven aan mevrouw G. Kamer- ling-Kokmeijer te Zuldhorn. Onze excuses aan beide lezeressen. HAARLEM Negen krakers moe ten van de president van de rechtbank in Haarlem de door hen in gebruik genomen villa Spaarnhorst aan de Scheltemakade in Haarlem verlaten. De villa zal worden afgebroken en op de plaats ervan zullen drie eengezinswonin gen gebouwd worden. B. en W. had den de bouwvergunning al verleend, maar de sloopvergunning nog niet afgegeven, omdat zij eerst het von nis van de president van de rechtbank wilden afwachten. De krakers waren jongelui van om streeks twintig jaar. DEN HAAG Minister Boersma overweegt invoering van een asbest verbod, waarbij het bewerken en verwerken van asbest verboden wordt. Dit blijkt uit een ontwerp- asbestbeslult, waarover de Sociaal- Economische Raad (SER) heeft ge adviseerd. Het asbest-verbod zal. zo is de bedoeling, in fasen worden ingevoerd, omdat veel bedrijven waarin met asbest wordt gewerkt, moeten omschakelen op andere ma terialen. in tijd tot tijd gooit Claude riouch, de Franse filmer die ekend staat om zijn modieu- edelkitsch, er eens een aar- ige lm tussendoor, waarbij n onmiskenbare vakman- hap hem goede diensten ijst. positieve uitzondering is „Le it et la Souris", een uit de losse ld vervaardigde komische thril ler met veel knipogen, die zich con centreert rond een paar speelse, dwarse, lichtelijk bizarre politie mannen en een weduwe wier man onder geheimzinnige omstandighe den stierf. De ene politieman is er vast van overtuigd dat de weduwe (ten tijde van het misdrijf nog een bedrogen echtgenote) de moord heeft gepleegd, de ander warrelt slechts half overtuigd mee wanneer zijn maat (die later zijn schoonva der wordt) hardnekkige pogingen doet om zijn stelling te bewijzen. De film heeft vele dubbele bodems, vermakelijke psychologische trek jes van de hoofdpersonen en een dolzinnige intrige, die zich langs pittoreske kronkelpaden naar het einddoel beweegt. Lelouch schuwt de uitstapjes niet, herhaaldelijk verlaat hij het misdaadverhaal om te gaan grasduinen in de marge (het huiselijk leven van de twee speurders en de verdachte dame), maar die dragen bij tot de lichtvoe tige charme van „Kat en Muis". Telkens als de spanning dreigt te verslappen wordt er weer een mis dadiger gevonden, die veel op zijn kerfstok heeft, maar nou net niet die moord. En wie bekend is met en vereot is op de filmgeschiedenis kan zijn hart ophalen aan het schouwspel van twee beroemde voormalige sterren in de hoofdrol len: Michele Morgan en Serge Reg- giani. Ze spelen alsof ze nooit weg zijn geweest. Amsterdam-City 6, a.l. Eens te meer valt op, hoe natuur lijk de kinderen in van der Meulens film acteren. Ook de beroepsspe lers (vele bekenden zoals Lex Goudsmit. Martin Brozius, Rita Corita, Joost Prinsen en Piet Ro mer) doen zo gewoon mogelijk en dat is meestal het beste. „Peter en de vliegende autobus" is spannend en mooi om naar te kijkén en me dunkt dat kinderen van een jaar of tien er veel plezier aan kunnen beleven. Amsterdam-City 2 en Rialto; Rotter- dam-Lumière 2; Den Haag-Odeon 2 en Studio 2000; Utrecht-Filmac; Rembrandt-Eindhoven; Arnhem- Studio A, a.l. e zaak Menten is er onge- vijfeld niet onschuldig aan, at de drie jaar oude Duitse lm „Der Fussganger" („De oetganger") van Maximilian chell plotseling in Neder- tnd wordt uitgebracht. Film werkelijkheid hebben, op- irvlakkig gezien, wel iets et elkaar gemeen. In beide lat het om een rijke man an gevorderde leeftijd, die oor een krant van oor- Dgsmisdaden wordt beschul digd. Maar daarmee houdt de gelijkenis dan ook wel op. De hoofdpersoon van Schell's op diverse niveau's spelende film is Giese, een grootindustrieel, die tot voetganger wordt gedegradeerd omdat hem zijn rijbewijs werd af genomen na een door hem veroor zaakt ongeluk, waarbij zijn oudste zoon om het leven kwam. Het is alsof droefenis, schuldbesef en het zich gedwongen bewegen onder het ..gewone volk" de poorten van de herinnering openen- tussen beel den van nu en kortgeleden (zijn bloedende zoon) schuiven beelden van toen, van Griekse vrouwen en kinderen die door Duitse soldaten werden afgemaakt Tezelfdertijd is een sensatiejourna list opzijn wijze bezig Giese's verle den open te breken. Is hij een moor denaar? Of was hij alleen maar tioeschouwer? Hanteerde hij het ge weer dat het kind doodschoot of is hij schuldig omdat hij niet verhin derde dat de misdaad werd ge pleegd? Tot het einde toe wordt Giese's rol niet duidelijk. Maar wel worden er belangrijke vragen aan de orde gesteld die nuances aan brengen zonder dat de Duitse misdrijven tijdens de bezetting op enigerlei wijze worden goedge praat. Gruwelen Had iemand tijd om te denken en te voelen bij de snelle beslissingen' over leven en dood, die toen werden genomen? In hoeverre hebben de gruwelen die na 1945 werden ge pleegd. met name door de Ameri kanen in Vietnam, invloed op ons oordeel over de Duitsers in de twee de wereldoorlog? Giese stelt zichzelf die vragen ook. en naarma te de film vordert nadert hij steeds dichter de dood. die hem geen angst meer aanjaagt doch een ver lossing lijkt. Maximilian Schell, bekend als ac teur, heeft met deze film zijn gaven als regisseur (en scenarioschrijver) indrukwekkend bewezen. Een voortreffelijke compositie paart zich aan prachtig spel. vooral van Gustav Sellner in de hoofdrol, maar ook van bijna alle anderen. Een verrukkelijke komische inlas detoneert niet, maar helpt mee om de onderbouw van de film te ver sterken: sterren uit het verre verle den (Frangoise Rosay. Peggy Ashcroft, Elisabeth Bergner om er enkele te noemen) geven als oerou de, mondaine overlevenden hun commentaar op de diverse oorlo gen die ze hebben meegemaakt. Het huzarenstuk dat de Israë li's in juli van dit jaar in de hoofdstad van Oeganda vol voerden zal menigeen zich nog levendig herinneren. Voor de goede orde: Israëlische vliegtuigen vlogen in het diepste geheim naar Entebbe en redden daar het merendeel van de meer dan honderd joodse gijzelaars, die door Pa lestijnse en Duitse terroristen van de andere passagiers uit een gekaapt Frans vliegtuig waren gescheiden. Nauwelijks waren de vliegtuigen veilig op Israaische bodem geland, of filmmaatschappijen togen drif tig aan het werk, want zo'n specta culair boutje moet wel heet van het vuur worden genuttigd. Warner Bros won de race: „Victory at En tebbe" was het eerst klaar en werd deze week in de bioscopen ge smeten. Beroemde sterren als Kirk Dou glas, Richard Dreyfuss, Helmut Berger. Burt Lancaster, Christian Marquard, Elizabeth Taylor en Lin da Blair (het enge kind uit „De Exorcist") verklaarden zich bereid om mee te doen. de negeracteur Godfrey Cambridge, die president Idi Amin moest vertolken, stierf op de set en werd vervangen.door Juli us Harris. Niet mis allemaal, maar ja, straks komt de concurrentie met een Entebbe-film waarin Char les Bronson een belangrijke rol heeft en dat is ook geen kattepis. „Victory at Entebbe" is een rede lijk spannende rampenfilm, niet meer en niet minder. Leed en vreugde zijn er zo dik opgekwakt dat voor genuanceerde gevoelens (laat staan voor enig nadenken) l|| geen plaats blijft en de politieke II thesen die tussen neus en lippen I I worden verkondigd kunnen met lil een speldepunt gemakkelijk wor- lil den doorgeprikt. Geen enkele fi guur krijgt menselijke trekken, van de bijkans ongelooflijke werkelijk heid is een routinespelletje ge maakt, waarin alles en iedereen zo wel wordt opgepept als gladgestre ken om tegemoet te komen aan de smaak van de doordeweekse televi siekijker. Geen wonder, draaiboek schrijver Ernest Kilroy en regisseur Marvin Chomsky hebben hun naam grotendeels aan televisiese ries te danken. Arasterdam-Calypsoclub; Den Haag- Apollo 2; Rotterdam-Calypsoclub; Nijmegen-Luxor; Heerlen-Rivoli; Hilversu ra-Euro I; Amersfoort- Euro; Enschede-Alpha; Deventer- Luxor; Leidne-Camera; Apeldoorn- Centraal, 14 jr. ADVERTENTIE tor W. Wielek-Berg ngois Truffaut begon in 19 zijn speelfilm-carrière een film over een kind, bij de filmminnaars in- »eg als een bom: „Les qua- cents coups". Daarna liet het onderwerp varen tot 69, toen hij „l'Enfant Sau- ge" maakte, een pure, in- ukwekkende film die door pers en publiek schrome- Ic werd onderschat. Met Argent de Poche" („Zak- Id") is hij na een tussenpoos n zeven jaar tot zijn oude [de weergekeerd. uffaut laat de lotgevallen zien een aantal kinderen in een in plaatsje in Frankrijk in de tnertijd. Meer dan tweehonderd idergezichten flitsen over het maar enkelen worden dichter ons toegehaald. De kleine bij voorbeeld, die na een benemende klauterpartij al nd van de derde verdieping beneden valt terwijl versteen- volwassenen toezien. stuitert als een bal. mankeert ets, maar zijn toesnellende moe- r valt prompt flauw. Of Richard, het geld dat voor de kapper stemd was leent aan twee zeer tgeslapen Italiaanse schoffies en iet een verminkt kapsel thuis- jmt. En Patrick, die verliefd ordt op de moeder van zijn iendje, zonder dat het mens er eet van heeft. En Martine die haar rste kus krijgt in de vakantieko- nie. En Sylvie, die niet mee mag iar het restaurant, maar door luid Julius Harris als president Idi Amin in Entebbe. ik ADVERTENTIE (ronder de oplossing van de puzzel en de rebussen die op gina 33 van de op 17 december verschenen kerstbijlage van krant geplaatst werden. ereerst de oplossing van de stdoorloper: rizontaal: rstfeest vredefeest eersteling leklokje .roest rede sik passer signum tt ka pit rp twee rato erg ik epe eel rk cri ene er mier mr rte co smet u eet slag aria rijn uw mensa ko nieren are iel naaste man egel tarief erg os hemd eden taf leges ar ode ie tap me ir dd #l. y- er laken aa in en de lak put spa n' esp ga pand eris ra roe sta aap io pro dos pi alpen si po vaart st lg goal tl sim rata te nep leven u avond als inter vel va aster leder gij erker ever erf stal tol nor ek vol ader blijde dagen Vertikaal: kerstevangelie esp las ee oi weer ier ernstig ls rr egel riek gg dd pa niet ss snert armoede agenda tt turk ere oss galop tel ferm accijns slaap alert elektron hap appel ergo ei dooi amerika ijl snee stram nest even bd tg eem •Jüt- ren dorp dril nero la borneo sul krijg vb getuige elten pi ave ede rest uw eed room varken editie 11 eik si ev dek kk rem neep spar navo ek pad meent nar raadsel fl ap uit naast aorta tra eosine ss areaal tal eed ekster las ir paard sr re sjerp mak team in oost fr terp ergo effen geste Met regelmaat levert Karst van der Meulen zo rond de feestdagen een kinderfilm af, maar nog nooit maakte hij er een die zo kostbaar is en zo groot opgezet als „Peter en de vliegende Autobus". Hij doet enigszins Walt Disney - achtig aan: wonderlijke dingen ko men erbij te pas en toveruitvindin- gen, het belerend element ont breekt niet, hoewel het wel erg aan de oppervlakte blijft Calvé weet alles van pinda's.* En Calvé weet alles van saus. Dat moet ook wel, wil je de ideale pinda satésaus maken. In pastavorm, zoals alleen Calvé dat doet. Lekker om altijd in huis te hebben. Zo'n potje zorg. Eén spannend moment in de film 1'Argent de poche van Truffaut. getoeter in de megafoon van haar vader de buren tot geven van veel en lekker eten weet te bewegen. Al die tragi-komische evenementen zijn voor volwassenen klein, maar voor kinderen niet: zij kunnen niet objectiveren, zij moeten hun weg door de gevoelens nog vindên, hun huid moet nog harder worden. Geheim Tussen al die kinderen, die hun normale leventje leven, loopt er één rond met een geheim. Wat is er met Julien aan de hand, die midden in het jaar op school kwam? Wat speelt er zich af bij hem thuis, in het krot bij de brug? Hij zwijgt, zoals kinderen die slecht worden behandeld plegen te zwijgen: zij voelen zich namelijk schuldig. Als blijkt, dat hij door zijn moeder en grootmoeder dagelijks wordt afge ranseld steekt de onderwijzer een speech af. waarin Truffauts ideeën over kinderen en de intensiteit waarmee ze kunnen lijden glashel der worden verwoord. Hoeveel Truffaut van kinderen houdt en hoe goed hij ze kent blijkt uit de wijze waarop hij hen obser veert en met onfeilbare zekerheid typische gebaren en houdingen, die door iedereen herkend zullen wor den, vast legt. „l'Argent de poche" mag dan niet een van Truffauts „grote" films zijn, hij is wel bijzon der charmant en vertederd. En nog leerzaam bovendien. Amsterdam-Alhambra 2, a.l. Peter, die na een ongeluk verlamd is geraakt en vervreemd van zijn vroegere vriendjes, ontdekt dat er zich in het huis van professor Quiri- nius vreemde dingen afspelen, die wel eens nuttig zouden kunnen zijn voor de schoolopvoering van een operette met zwevende elfjes. Maar hij is niet de enige die het op het geheim van Quirinius en zijn zoon heeft voorzien: rond het huis dwaalt, in diverse vermommingen, een onguur individu dat binnen poogt te dringen. Alles wordt vreemder en vreemder: eerst stij gen mensen op in de lucht alsof het maar niets is, daarna een hele auto bus. Die daalt neer in een pretpark en daar komt ook de ontknoping. Naar goed oud thriller-gebruik is die anders dan werd verwacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 23