Eagles gemakkelijk nummer één kus eens De twintig beste elpees Weekend-puzzel Twee miniatuurproblem en twee miniatuurpartij «kat Kerstprijsvraag in vijfvoud dammen O' E J J 1 i 1 i i s 1 fllsillalil schaken P e 9 i 3 "1 Z3 2 5 e 3 U l L 1 s 3 -1 3 i VRIJDAG 24 DECEMBER 1976 TR0UW/KWAR1 *G The Eagles Op onze schouders rust dit keer op zijn minst een dubbe le taak. Dat betreft enerzijds een bespreking van de mooi ste plaat van het jaar, Hotel California (Asylum AS 53051) van The Eagles. Anderzijds is dat jaar reeds zover gevorderd, dat we te maken heb ben met de laatste aflevering van deze rubriek voor 1976, hetgeen in houdt dat het traditionele lijstje met de twintig allerschoonste el pees aan de lezer dient te worden gepresenteerd. Daarnaast moet dan toch ook nog enige aandacht aan ander recent werk worden be steed en is er nog zoiets als de categorie Restanten, die (noodge dwongen) weer behoorlijk omvang rijk is. Het is kortom zo op de valreep een drukte van jewelste. Maar snel beginnen dus. Hotel California is. als gezegd, ge makkelijk de beste plaat van het jaar. Ten aanzien van zijn directe voorganger. One Of These Nights, ontwikkelde ik destijds in deze krant een wat bezorgde visie op de toekomst The Eagles leken na vier elpees te zijn aangeland bij een (overigens prachtig uitgevoerde) zelfherhaling, dringend aan nieuwe openingen toe. In de groep zelf be sefte men dat óók. Bemie Leadon bedacht althans een nogal afwij kend stuk (Joumey Of the Sorce rer). waaraan Ennlo Morricone (ver antwoordelijk voor de muziek ach ter een aantal Italiaanse „wes terns") wellicht een punt zou kun nen zuigen, maar dat toch in al zijn opgeblazen theatraliteit nauwe lijks een uitgangspunt kon vormen voor verdere Eagles-verrichtlngen. In hoeverre het vertrek van Leadon en de komst van de potige gitarist Joe Walsh, nu een klein jaar terug, tot een en ander hebben bijgedra gen laat zich niet eenvoudig afba kenen Zeker is echter wél dat Ho tel California van alle sombere be spiegelingen geen spaan heel laat en dat inderdaad wegen zijn gevon den om het geheel der activiteiten op een nieuw en fris peil te brengen Hoewel het globale muzikale kader niet beduidend afwijkt van eerdere Waar er, aan het eind van elk jaar. door alle mogelijke. Iets met muziek uitstaande hebbende periodieken met lijstjes met de twintig prijsplaten van zo een jaar gegoocheld wordt, kan de eenvoudige popconsument licht in verwarring raken. Het onderstaande lijstje is bedoeld om een dergelijke ontwikkeling tegen te gaan. Laat u niets wijs maken. De nu volgende elpees zijn wérkelijk de twintig beste produkties van 1976. Andere opgaven zijn namaak, humbug, bullshit etc. etc. Let op:- 1. Hotel California - The Eagles 2 Chicken Skin Music - Ry Cooder 3 Certified Live - Oave Mason 4. Kate Anna McGarngle - idem 5. Let The rough Side Drag - Jesse Winchester 6 Keep Your Hal On - The Jess Roden Band 7 Cardiff Rose - Roger McGumn 8 No Reason To Cry - Enc Clapton 9. Fly Like An Eagle - Steve Miller 10. You Can t Argue With A Sick Mind - Joe Walsh 11Long May You Run - The Stills Young Band 12. Coney Island Baby - Lou Reed 13. The Royal Scam - Steely Dan 14. Gimme Back My Bullets - Lynyrd Skynyrd 15. Too Stuffed To Jump - The Amazing Rythm Aces 16 Elite Hotel - Emmylou Harris 17 Lady In Wailing - The Outlaws 18. Heat Treatment - Graham Parker and the Rumor 19. Play It Dirty/Play it Class - The Jess Roden Band 20. Chronicle - Creedence Clearwater Revival. produkten (de Eagles blijven de Eagles en dat betekent ook hier een aangenaam evenwicht tussen op gewonden gitaarstukken en schrij nend „geballadeer"), zijn in de in vulling van dat kader een paar ste vige stappen vooruitgedaan. De nu en dan toch wel wat loze „mooierig- heid" en dito demonstraties van „gitaristisch" kunnen van One Of These Nights en ook On The Bor der zijn verdwenen ten gunste van een uiterst geïnspireerde aanpak, waarin het terugdringen van de franje en een perfect op elkaar af gestemd zijn van de diverse ver richtingen tesamen een directe op- tater op het gemoed van de luiste raar bewerkstelligen. Zonder het werk van de anderen (Frey, Meisner) tekort te willen doen. moeten in dit geheel als cru ciale elementen worden aange merkt het zingen van Don Henley (toch al bijna-wereldkampioen He ren Vocaal, maar hier door zijn betrokkenheid bij de behandelde thematiek de noodzaak tot maatschappelijke verandering gedrevener dan ooit) en de fenome nale gitaarpartijen van Don Felder en Joe Walsh. Individueel of in combinatie. De heren voelen elkaar uitstekend aan en scheuren nu eens de groep al duellerend naar ongekend swingende hoogten (Ho tel California. Life In The Fast La ne. Victim Of Love), terwijl dan weer gevoelige accenten worden gelegd (Felder in Wasted Time en het onverdraaglijk mooie The Last door Willem-Jan Martin Resort) of solistisch met heldere lijnen de essentie van een song wordt uitgetekend. Het enige zwak ke punt aan de plaat is het zeurde rige. door Walsh geschreven Pretty Maids All In A Row. terwijl de traditionele Meisner-bijdrage (Try And Love Again), hoewel niet slecht, toch enigszins haaks staat op het karakter van de overige nummers. Het doet echter niets af aan de conclusie dat het meer dan goed gaat mot de Eagles. Jubileum Duur (vijftig piek), maar prachtig is vervolgens Dirt, Silver Gold (United Artists UA-LA670-L3-1198), een drie-plaat-produktie waarmee de Nitty Gritty Dirt Band zijn tien jarig jubileum viert Dat gaat dan in de vorm van een muzikaal over zicht vanaf de 1966-hit Buy For Me The Rain via een selectie van ge waardeerde elpees als Uncle Char lie en All The Good Times naar een aantal eerst dit jaar geschreven en nog niet eerder uitgebrachte num mers. Een overzicht dat men muzi kaal gesproken kan beschrijven als een ontwikkeling van een wat stu dentikoze hoempa-club via de be ter geëlkctrificeerde folk en country naar de huidige tijd. waar in men enerzijds zijn „wortels" wat meer expliceert en anderzijds met meer „moderne* gegevens experi menteert (reggae). Afgezien van de hoempa uit de beginjaren gaat het bij dit alles steeds om uiterst ..re laxte". met name door de harmoni eën en de beheersing van uiteenlo pende snaarinstrumenten opval lende klanken. Een verademing in deze jachtige tijden. Terug naar de wortels is dit keer ook meer dan ooit het motto van Bonnie Raitt. Haar elpee Give It Up (Wamer Bros. K 46189) bevat althans het nodige, in een vrij au thentieke country-bluesstijl gehou den materiaal, waar eerdere platen weliswaar De Blues niet meden, maar de totale aanpak toch meer „pop" van karakter was. Voor de factor van beluisterbaarheid is de accentverschuiving echter niet van belang. Bonnie blijft muziek ma ken op dezelfde vertrouwde warmbloedige wijze. Een pluspunt daarbij is dat we haar hier eindelijk weer eens ook instrumentaal (de bottleneck-gitaar!) op ruime wijze actief horen. Rauw-eerlijk Heat Treatment (Vertigo 6360 137) vervolgens is de tweede produktie van de ex-pompbediende Graham Parker en het begeleidende collec tief The Rumour. Het gaat hier wederom om een portie rauw- eerlijke muziek, die de beste tradi ties van de rock-and-roll op pak kende en intelligente wijze combi neert. Simpele songstructuren met toch steeds een lijntje, dat blijft hangen, een fikse mate van dansbaarheid, geen instrumentale flauwekul, maar alles in dienst van het ferm voortpompende collectief, en daarbovenuit steeds zeer pro minent de indringende, ietwat Dylan-achtige vocalen van het fe nomeen Parker zelf. Het totaalge luid heeft enige verwantschap met de muziek van een groep als Dr. Feelgood, doch onderscheidt zich daarvan in gunstige zin door een sterkere mate van instrumentale zowel als compositorische variatie. Wipe The Windows/Check The Oil- /Dollar Gas (Capricorn 2637 103) is een wat onbevredigend dubbelal- bum met live-opnamen van de nu definitief ter ziele zijnde Allman Brothers Band. Onbevredigend niet zozeer vanwege het vertoonde spel als wel vanwege de materiaal keuze. Waarom bijvoorbeeld al wéér een live-versie van In Memory Of Elizabeth Reed (ook al op de Fillmore East-plaat), waarom in het algemeen zoveel songs die uit en te na bekend zijn? Hoewel, nog maals. niet slecht tot zeer goed (Southbound) van uitvoering, irri teert zoiets flink als Je het gehele oeuvre van de Bros reeds in je kastje hebt staan, terwijl waar dit niet het geval is als kennis making de tweeplaats-bloemlezing The Road Goes On Forever stuk ken beter voldoet. Tja. De restanten tenslotte. Dat betreft Santana (Festival), Queen (A Day At The Races). Bonnie Bramlett (Lady's Choice). Andrew Gold (What's Wrong With This Picture?), Golden Earring (Contraband). Ge orge Harrison (The Best Of). Hall Oates (Abandoned Luncheonette; opnieuw uitgebracht). General Johnson (idem), Martha Reeves (The Rest of My Life) en Liverpool Expresse (idem; het betere hit- werk). Zo. Volgend jaar zien we elkaar terug. Het beloofde lijstje ziet u bijgaand afgedrukt. Voor de Kerstdagen ditmaal een eindspel en een probleei het eindspel speelt een passieve dame de hoofdrol. Uiteraari negatieve. Dat wit het spel door een energieke aanval moet beslissen. Is wel duide lijk. Bij de weg naar de overwinning komt het echter precies op aan, want het pat ligt op de loer. H. KASPARJAN. 'Trud', 1958 Wit speelt en wint. Het plan vooraf. In de volgende vierzet faalt het plan van wit 1. Td5!? op een rustige pro motie van de zwarte pion, waardoor alle dreigingen weerlegd worden. Wit schept nu eerst een nevendreiging, die de zwarte loper van e4 naar een ongunstig veld dwingt te gaan. Daar na lukt het oorspronkelijke plan. Een goed. voorbeeld van een ..plan vooraf." W. SPECKMANN. Die Schwalbe. 1956 19. La4! Niet correct zou 19. La: hpr 20. Da6: P6a7zijn. 19.P8e7 2 ab5 21. Db5: (Met de dreiging j b6 23. Pc4 met Lb6:) Ka8 22. "d (weer met een sterke dreiging bonden; 23. Pb6t ab 24. ab enz Dc8. Met de bedoeling 23. P b0« met ab 24 ab Pb8 en Pa6 te antwoorden. 23. a6 b6 24. Dc6;t! >n 25. Lc6:t Ka7 26. Lb7! Opgeg (Dd7 27. Pa5 en 28. Pc6t). vu" Anderssen-opening. CASTRO-LUCDENA. Mat in vier zetten. De twee volgende korte aanvalspar- tijen werden kqrtgeleden in Zuid- Amerika gespeeld. De eerste in het Argentijnse, de tweede in het Brazili aanse kampioenschap. Frans SMETAN-FOGUELMAN. 1. e4 e6 2. d3 d5 3. Pd2 Pf6. (Het beste is m.i. 3. c5 4. g3 Pc6 5 Lg2 e6 6. Pf3 Ldfi en 7Pge7) 4 Pgf3 de4 5 de4 Lc5 6. Ld3 Pc6 7. 0-0 e5 8. Pc4 Lg4 9. h3 Lf3; 10. Df3: De7 11. c3 0-0-0? Natuurlijk moest zwart rokeren. In dat geval had wit Pe3 en Pf5 ge speeld. 12. b4 Ld6 13. De2 Pd7 14. Le3 (Nu 1. a3. Zo speelde de eerste Di grootmeester af en toe. De heeft gewoonlijk een positieve I r kenis, behalve wanneer met f5 iog antwoord wordt. 1. g6 2. c4 Lg7 3. Pc3 Pf6 4. g Irh 5. Lg2 a5 (c5 6. b4!) 6. d3 Pc6 7. PI t s 8. 0-0 e5 9. Tbl h6 10. b4 ab4 11 Le6 12. b5 Pe7 13. Ld2. Goed zot 13. Lb2 met Tal zijn. Dd7 14. Tel fw 15. Lhl Pg4 16. Db3 Kh7 17. gw Tab8 18. Ta7 f5 19. Tel g5. vergissing of een foutieve com: tie0 20. Lg5:! Pg6 21. Ld2 e4!? fe4 23. Pe4; Df5!? 24. b6! Tl Ta5! Natuurlijk niet 25. Pc3, daarj volgt Ld4! op. 25. Pd6: Ld4 27. Lel?? Met 27. e3 aanval af te weren. Misschien de wit de voortzetting Df3:. kan echter 28. Lf3: Tf3: 29. Pel 30. ed Tg2t 31. Kfl volgen. Te2:! 28. Ta2 (28. Pf5: Tel:t Dbl Pf2: 30. Pd4: Pdlü Opgei OPLOSSING EINDSPEL: 1 (dreigt 2. Lc7t) Kc8 2. La5! (Ecfkk niet 2. Lc7? Dc6t 3. Kc6: pat) Dl Kc6 Da8t 4. Tb7 Db8 5. Lc7! DfieV Ld6 Kd8 7. Lb8! Ke8 (Of Kc8 met mat) 8. Kb5! Kd8 (Kf8 9 !n met 10. Tb8+) 9 La7: Kc8 10. Kfre wint. I S OPLOSSING PROBLEEM: 1 (dreigt 2. De4;t met mat) Lb7 (of 2. Td5ü Ld5: 3. Ddlt Lgl 4. Dd5; LUDEK PACHJfede Horizontaal 1. rund. 3 oorzaak. 7. lof. 10. meisjesnaam. 11. bloeiwijze. 12. opperste rand van een dak. 14. leger order (afk.). 15. serie. 18 kleine huidopening. 20 zaak. 21 kippen loop. 23 loterijbriefje. 24. herders god. 25 eetketeltje. 27 water in Utrecht. 29 handeling. 31. niet goed doorbakken, 33 rondhout, 34 reeds. 35. bevel, 36 lidwoord, 37 overal. 39 half. 41 Holl. gravin. 43. dichter. 45. Europeaan. 47. bergweide. 49 deel van een boom. 50. familielid. 51. wondvocht. 53. grap. 55. scheik. ele ment. 56 eikenschors. 58. droog. 59. oude lengtemaat. 60 badplaats In Duitsland. 61 Turkse titel 62. bid (Lat). Verticaal 1. voertuig. 2 lasten. 3. soort. 4 voorvoegsel, 5 voegwoord. 6 wolvlokje. 8 keur, 9. stok. 11 soort bijl 13 heks. 16 zwemvogel. 17. ver Lragmgstoestel. 19 lichte bedwel ming. 21. wiel. 22. keurig. 24. uitge stotene. 25 boordsel. 26 krijgsmacht. 28 gemeenteweide. 30 vit. 32 mak. 37 koemestvocht. 38 dof. 39 scheepsvloer. 40 honingbij. 42 dagtekening. 44 waterkering. 46. hallgod. 48. honingdrank. 50 ge hoororgaan. 51. lol. 52. buitenhaven. 53 duw. 54 groente. 57. lengtemaat (alk.), 58. lidwoord. Oplossingen lm woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwar tet. Postbus 859, Amsterdam. Links boven vermelden: weekendpuzzel. Oplossing van vorige puzzel Hor 1. re. 3. moot. 7. mier, 10 Ate, 12. plateel. 15. lans, 17. mee. 18. o.l. 19. lis. 20 les. 22. Mei. 23. rog. 24. da. 26. ratel. 28 en. 29 term, 31 pedel. 33. ar. 34. mat. 36. re. 37. erker. 40. kade. 42 me, 43 ieder. 45 Po. 46 rad. 47. ter. 48. kat. 50. aar. 51. om. 53. gei. 55. rata. 57. geleide. 60. dek. 61 Karna. 62. lang. 63. Rs Vert. 1. ral. 2. etalon. 4. op. 5. olm. 6 tael. 7. me. 8 iep. 9. el. 11. enig, 13. teer. 14. Eli. 16 ss. 18 oele. 21 sap 22 mede. 23 rede. 24. de, 25. arm. 27 tere. 29. tred. 30. mak. 32 leed. 33 aker. 35. tap. 38 riem. 39 rek. 41 do. 42 marter. 44. rage. 46. raad, 47. toe. 49 teil. 50 ar. 52 rem, 54 Ida. 56 aks. 57. ga. 58 la. 59. en. De prijswinnaars zijn: E. ZeldenrusL St Maartrnshof 12. Medemblik; B. J. van Bclzen. Molenweg 26. Arnemui- den; J. VinkeBroekhoff, J. M- van Nassaulaan II. Santpoort. Zoals reeds een tiental jaren vele postadministraties ter gelegenheid van Kerstmis speciale zegels plegen uit te geven, zijn er dit jaar ruim veertig, die dit „goede" gebruik in ere houden. Dat aantal liep geluk kig voor de speciaal-verzamelaars terug sinds in 1971 68 landen meede den en stabiliseert zich thans rond veertig. Veel landen bepalen zich er toe schilderijen van oude meesters met kerstscènes op hun zegels over te nemen; andere volstaan met meer profane voorstellingen of geven mo derne kunstenaars opdracht toepas selijke ontwerpen te maken. Ik kan in verband met de omvang van onze rubriek niet alle zegels beschrijven en wil volstaan met een bijzondere fraaie emissie, namelijk de vier zegels van Groot-Brittannië. Men heeft de afbeeldingen ontleend aan middeleeuws borduurwerk uit de dertiende en veertiende eeuw. Op de zegel van 6'/> p. komt voor Maria met kind. afkomstig van het mid- luchtbrief met scènes van familie kerstviering uit de Victoriaanse tijd. Ik geef u verder nog een paar nieuwe uitgiften door. Een tweetal van Is raël vraagt eerst onze aandacht. Ter ere van de pioniers die de laatste eeuw naar Israël emigreerden om aan de opbouw van het land te wer ken. verschenen vijf zegels waarop foto's van de werkzaamheden en toepasselijke bijbelteksten uit Je- saia, Esechlël en het boek der kro nieken. De andere uitgifte is de tweede in de reeks „archeologie in Jerusalem", waarvan in oktober al vijf zegels zijn uitgekomen. Voorts nog twee uitgiften van de Duitse Democratische Republiek. Zes schilderijen van oude meesters afkomstig uit de kunstverzameling van het museum te Dresden sieren evenzovele zegels. Een ervan is ge wijd aan „de brieflezende officier", dat Gerard Terborch in de jaren 1657/58 vervaardigd heeft. En dan nog de gebruikelijke jaarlijkse sprookjeszegels van de DDR. Het zijn weer zes zegels verzameld op een velletje waarop dit jaar het ver haaltje van „repelsteeltje" is uitge beeld. Om te besluiten zegels van Formosa en Japan, speciaal uitgege ven voor de nieuwjaarscorrespon dentie in die landen. Volgens de gebruiken van het Verre Oosten is elk jaar in een cyclus van 12 jaar aan een bepaald dier gewijd. Vóór 1976- 77 is dat de slang, die ook op deze zegels figureert. Van mijn kant pret tige feestdagen en gelukkig 1977. J. J. M. Kiggen De laatste weken ben ik over spoeld met verzoeken om een Kerstprijsvraag, of zo u wilt een Kerstoploswedstrijd. Na al die verzoeken rest mij niet an ders meer, dan hier op in te gaan en u een prettige Kerst, alsook een prettige oploswed strijd toe te wensen. Voor de volledigheid vertel ik u hierbij nog, dat in alle vijf de standen de witspeler de winst moet for ceren door middel van een combinatie Q 9 9 9 9 e O 9 R G Q e O 9 9 9 9\ d Q 9 P L r i 19 4 Gl 9 - =S= =2 Oplossingen worden door mij gaarne verwacht op mijn nieu we adres, H. Algraplein 7, Fra- neker. Wilt u zo goed zijn uw oplossingen in te zenden voor 15 januari 1977! Onder de win- boe kl naars worden enige verloot. Veel succes! FRANK DR denstuk van een oud kazuifel; een engel die een kroon in de handen draagt zien we op een van zes pane len. ontdekt in een kapel in Hampshire (87. p); de verschijning van de engel aan de herders is ont leend aan de versiering op een albe (11 p) en de laatste zegel (13 p) toont een deel van een koormantelkap waarop de wijzen uit het oosten fi gureren Deze produkten van kunstnijverheid waaraan destijds soms wel twintig jaar arbeid werd besteed, worden alsnog bewaard in het Victoria en Albertmuseum te Londen. In Engeland verscheen ook weer de geïllustreerde speciale „Max Euwe, een biografie van een wereldkampioen", door Alexander Münninghoff, Jules Welling en Max Euwe (analyses). Uig. Schaak en damfonds Andriessen Keesing te Amsterdam. 496 blz. Prijs 46,- Hoewel er van de meeste schaakwe reldkampioenen uit het verleden min of meer uitvoerige biografieën bestaan, is ónze wereldkampioen op dit punt tot nu toe stiefmoederlijk behandeld. Hij heeft weliswaar zelf meer geschreven dan alle we reldkampioenen bij elkaar, maar een gedetailleerde beschrijving van zijn levensloop heeft tot dusver ontbro ken Schaakjournalist Münninghoff heeft nu in samenwerking met Jules Wellink. Wim Andriessen cn Euwe zelf in deze leemte voorzien. In een kloeke biografie wordt niet alleen een „Dit is uw leven" van Euwe gegeven, maar ook zo'n vijftig jaar schaakhistorie, compleet met de zo langzamerhand legendarische ont moetingen van Euwe met Lasker, Capablanca. Bogoljubov en uiter aard Aljechin. Behalve het biogra fische gedeelte bevat het werk 270 grotendeels door Euwe zelf geanaly seerde partijen. De eerste - Hartings- velt - Euwe - dateert van de bondskampioenschappen in Haar lem 1919, de laatste - Euwe - Chi Chung-Shuan - van zijn bezoek aan China in 1975. Hoewel Euwe al schaakte toen hij vier jaar was hij is in 1901 geboren - zit tussen deze twee partijen het belangrijkste deel van zijn (schaak)- leven. Evenals in zijn boeken laat Euwe zich kennen als een nuchtere, koele wetenschappelijke schaker, maar vooral als een leermeester. Koken met bier door D. Jaspers- Vroom. Uitg. Luitingh, Laren. 96 blz., geen prijsopgave. Shiatzu, door Yukiko Irwin en Ja mes Wagenvoord. Japanse vin gerdruk massage voor het opwek ken en stimuleren van energie en seksuele vitaliteit, voor het ophi van stress en pijn. Uitg. Bal Amsterdam. 150 blz., 22,50. Als de midwinterhoorn klinkt, e dere verhalen van A. Oosterl Dutschun. Uitg. "Zomer en Keu Wageningen. 190 blz., 19,50. chrale, gespron ioen. Labello h( /111 I Inderdaad. Met schrale, gesprongen lippen kan kussen zéér doen. Labello houdt uw lippen zocht en soepel. Labello, de stick die verzorgt. "'■WW /uM verzacht en beschermt. ]LC) Zomer Winter. (Met Labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 20