)e wereld ia Kissinger: >tabieler, niet echtvaardiger n lend jaar zal de wereld hel zonder de tie bemoeienis van Henry Kissinger ten doen. Omdat zijn chef, president rawèaid Ford. het bij de verkiezingen niet It gehaald, moet de minister van buiten- se zaken van de Verenigde Staten ook jroui veld ruimen. Daarmee komt een (voorlo- eind aan een buitengewone politieke "^baan Acht jaar lang heeft Alfred Heinz inger, die in 1927 in Duitsland werd oren en pas op zijn vijftiende in de VS n-tfai iüep hg 24 december 1976 buitenland trouw/kwartet 19 kwam, de Amerikaanse buitenlandse politiek gedomineerd. Eerst als voorzitter van de Nationale Veiligheidsraad en persoonlijk ad viseur van president Nixon. later (sinds 1973) als minister. In die functies bereikte hij een ongekende populariteit. Ziet de wereld na Kissinger er werkelijk beter uit? En wat waren eigenlijk de denkbeelden van deze moderne volksheld? Op die vragen wordt in onderstaand verhaal ingegaan or Rimmer Mulder y Kissingers afscheid valt niet m met het hoogtepunt van zijn Dat viel in 1974 toen iedereen prees voor zijn verrichtingen t Midden-Oosten waar hij de en van Israël en Syrië op de vlakte van Golan uit elkaar gehaald. Een diplomatieke itatie. waar alleen maar in •treffende trap over gespro- mocht worden. „Wat dr. Kis- Ir heeft verricht is, naar alle staven gemeten, een wonder." resident Sadat van Egypte en ras nog maar een zwakke af- eling van wat er in de westerse schreef: „Het leven is lijden, de geboorte sluit de dood in zich. Ver gankelijkheid is het lot van het bestaan. Nog nooit is een bescha ving blijvend geweest, een verlan gen geheel vervuld. Dit is de nood zaak. de onontkoombaarheid van de geschiedenis, het dilemma der sterfelijkheid." Zo staat het in zijn doctoraal scriptie." een lange, hoogdravende beschouwing over de filosofen Spengler, Toynbee en Kant. Wat verderop staat: „Is de mens gedoemd te strijden en te leven zonder zekerheid? In zekere zin wel. De mens kan zich geen Uwerd geschreven. Tovenaar. i^Htte onderhandelaar aller tij- vredevorst en wonderbare ^iman waren hele gangbare be- igen in die tijd. Henry Kissin- as een superstar, een nationa- ld geworden. Leuk voor Henry Is vijftienjarige tamelijk be- in de Verenigde Staten was fland als joodse vluchteling, ook voor zijn chef Richard i, die zijn eigen populariteit :ag dalen en steeds verder in fatergate-schandaal verstrikt Zijn minister van buiten- e zaken was het enige waar hij nog wat eer kon inleggen, ipublikeinse regering was ten- te niet helemaal verloren. \U jaar later ontkenden velen lezelfde Republikeinen dat ze Kissinger ooit hadden ge- Ene Ronald Reagan, die ikaans president wilde wor- m de oorlog in Vietnam nog te kunnen overdoen, vertelde inger de Amerikaanse be- m aan de Russen had ver- iseld en dat het land in groot r was. Hij kreeg bijna de helft e Republikeinse partij achter Dat was vervelend voor inval- ësident Gerald Ford. die aan and van Kissinger helemaal Wladiwostok en Peking was st en van hem ook had ge- dat Polen, Roemenië en Joe- rië allemaal in Oost-Europa (Later zou hij zich nog eens Ben over deze landen, maar lebben andere immigranten weer gecorrigeerd. Gelukkig 'ord genoeg karakter om zijn gde minister van buiten zaken te durven, laven). Leiderschap gankelijkheid loor kan Kissinger nu op nor en eervolle wijze afscheid ne- van de actieve politiek. Het zal waarschijnlijk niet zo gemak- vallen. want hij heeft er on inbaar van genoten jarenlang t centrum van de macht te n vertoefd. Maar hij heeft tenminste alle tijd om te wat voor mooie dingen ande ver hem hebben geschreven, ij kan zijn ijdelheid strelen de gedachte dat hij zonder een zwaar stempel heeft ge- op de Amerikaanse naoorlog- chiedenis. Zijn roem zal lang- verder tanen, maar dat kan nauwelijks een teleurstelling oor iemand die als student al enkele garantie verschaffen. Er lig gen geen technische oplossingen voor de dillemma's van het leven voor het grijpen. Dat is het nood lottige van het bestaan.' Nee. Dear Henry had niet zo n vro lijke kijk op de mensen en hij leed bepaald niet aan één of andere vorm van vooruitgangsgeloof. Over hervormers en wereldverbeteraars deed hij uiterst schamper. Henry Kissinger had wel geloof in leiderschap en macht als middel om de orde te bewaren. Hij ge loofde in sterke mannen, die met hun persoonlijke daden het lot van hele staten en volken konden bepa len. Daarover schreef hij in zijn proefschrift „Herstelde Wereld". Het gaat over Metternich en Castlereagh, die in de vorige eeuw de machtsverhoudingen in Europa voor tientallen jaren regelden. Vooral de rol van Metternich. de Oostenrijker die door de verschil lende machten in Europa zorgvul dig tegen elkaar uit te balanceren de vrede trachtte te bewaren, boei de Kissinger. Zijn passie voor deze diplomatie van het machtseven wicht heeft hij later nog vele malen beleden. Kissinger vertrouwde niet op een langzame ontwikkeling naar een vreedzame wereldsamenleving. Wel geloofde hij dat er een „stabie le international orde" was op te bouwen, die vrede als „natuurlijk bijprodukt" zou hebben. Maar zo'n orde vereiste sterke poli tieke leiders met durf en visie, juist in een tijd waarin de atoombom oorlog tot zo'n riskante zaak had gemaakt. In zijn belangrijkste boek („Kernwapens en buiten landse politiek") omschreef Kissin ger leiderschap als „het vermogen om grenzen, die men als vanzelf sprekend is gaan beschouwen, te overschrijden Hij vond dat de wa re leider de durf moesten hebben „doelen na te streven die de massa misschien slechts vaag kan be vatten. Ambtenarij Wat de Amerikanen in de jaren vijftig aan leiding en visie opbrach ten vond Kissinger maar niks. Hij hekelde de invloed van de ambten arij. die volgens hem nooit grote ideeën en visies kon produceren. Hij pleitte voor een opzet, waarbij het ambtenarenapparaat de routi ne-zaken kan afhandelen en de lei der zijn creativiteit op de grote uitdagingen kan uitleven. Kissin ger schamperde verder over de ma nier waarop de Verenigde Staten hun macht gebruikea „Als de natie gebruiken wij onze macht bijna met het schaamrood op de kaken, alsof macht op zichzelf iets verdor vens is. We willen graag dat de wereld ons aardig vindt en we willen ons doel bereiken door de overtuigings kracht van onze principes en niet door brute kracht Omdat we wars zijn van machtsvertoon hebben we alle oorlogen in kruistochten ver anderd en daarna onze macht op de meest absolute wijze gebruikt." Eisenhower Nog meer kritiek op de Amerikaan se politici leverde Kissinger in en kele artikelen voor vakbladen. Vooral president Eisenhower en diens minister Foster Dulles (in hun tijd toch zeer geziene personen in het westen) pakte hij hard aan. In 1956, kort voor de presidentsver kiezingen. schreef hij: „Het lijdt geen twijfel dat de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten in een impasse is geraakt." Hij ver weet de regering-Eisenhower geen antwoord te hebben op de taktiek van de Sowjet-Unie in de koude oorlog. Dat heeft geleid tot „een crisis in ons stelsel van bondge nootschappen" en ..aanzienlijke Russische winst onder de niet- gebonden volken in de wereld." In 1958 deed hij het nog eens dunnet jes over en noemde hij de Republi keinse regering naïef, visieloos en slap Zijn geringe vertrouwen in de Ame rikaanse ambtenarij demonstreer de hij nog eens in een artikel in 1966. Daarin onderstreepte hij op nieuw het belang van krachtige lei ders. Zij kunnen echter danig voor de voeten worden gelopen door een groot ambtenarenapparaat, waarin allerlei persoonlijke en groepsbe langen door elkaar heen spelen. El ke beslissing is daardoor een compromis. De man aan de top heeft daarna een maar weinig ruim te voor een persoonlijke inbreng. Datmaakt de diplomatie star, vond Kissinger. Niet om sympathie Zelf eenmaal in de internationale arena los gelaten bleef Henry Kis singer zijn geloof in macht en krachtig leiderschap trouw. Hij ging niet de wereld rond „om de sympathie van de mensheid te ver werven" zoals hij Eisenhower en Dulles had verweten. Als een mo derne Metternich begon hij te wer ken aan een stabiele wereldorde, gebruik makend van alle machtsmiddelen waarover de Ver enigde Staten beschikken. Hij schaamde zich niet voor macht Zijn president Richard Nixon gaf hem ook alle ruimte voor de „per soonlijke inbreng" die Kissinger zo belangrijk achtte. Door zijn directe band met de president kon hij bij na geheel buiten de zo gevreesde bureaucratie om opereren Zo was hij begin 1971 bezig aan geheime onderhandelingen met de Sowjet- Unie. China en Noord-Victnam. Er werd pas bekendheid aan gegeven als er resultaten te melden waren, die dan als konijnen uit de hoed tevoorschijn werden getoverd. Op die manier kreeg Kissinger het au reool van „super-onderhandelaar". Allengs kreeg hij daardoor meer greep op de Amerikaanse buiten landse politiek, die langzamerhand een eenmansbedrijf ging worden. Kissinger voelde zich best in de rol van eenzame wereldreiziger „Ik heb altijd alleen gehandeld. Ameri kanen hebben daar grote bewonde ring voor. Amerikanen bewonderen de cowboy die de karavaan in zijn eentje leidt Deze romantische, ver rassende eigenschap komt mij goed uit, omdat alleen-zijn altijd deel is geweest van mijn stijl, of mijn techniek, als u wilt", zei hij in 1974 in een interview met The New Republic. Veertien jaar eerder had hij al ge schreven: „Om levensvatbaar te zijn heeft een democratie leiders nodig, die alleen durven staan." (Uit: „De noodzaak om te kiezen"). Geheime diplomatie was volgens hem noodzakelijk. Ingewikkelde vraagstukken zijn immers niet op te lossen door mannen „die elkaar in het volle licht van de publiciteit ontmoeten". Doorbraken Verreweg het belangrijkst vooi Kissinger waren natuurlijk de „doorbraken" van de VS naar de Sowjet-Unie en China. Redelijke verstandhoudingen met de twee andere grote mogendheden waren essentieel voor het machtseven wicht waar hij naar streefde. „Het atoomtijdperk dwingt tot een zeke re mate van samenwerking met de tegenstander", aldus Kissinger in het laatste erote artikel dat hij schreef voordat hij In regerings- dienst trad. Dat was Kissingers al ternatief voor de koude oorlog: zorg dat er samenwerking is met het Kremlin zodat niet ieder conflict tot een internationale cri sis hoeft uit te groeien en de bewa peningswedloop niet tot in het on eindige hoeft door te gaan. Met China moest ook een band worden gesmeed om te kunnen profiteren van het conflict tussen Peking en Moskou. Daarom schudde eerst Kissinger en daarna Nixon de han den van zowel Russische als Chine se leiders. „In het atoomtijdperk is zelfs vijandschap een zaak met vele kanten geworden", aldus Kis singer. Met dit netwerk van relaties tussen de grote mogendheden heeft Kis singer onmiskenbaar de grondslag gelegd voor stabielere wereld. Of hij daarmee ook een rechtvaardi ger wereld heeft geschapen is vers twee. In het machtsdenken van een moderne Metternich is niet zoveel plaats voor morele overwegingen. Neem bijvoorbeeld het geval Chili. Daar kwam in de herfst van 1970 de marxist Salvador Allende op legale wijze aan de macht Een linkse regering in het door zoveel sociale wantoestanden geteisterde Zuid- Amerlka was voor de Verenigde Staten kennelijk onduldbaar. Kis singer reageerde tenminste onmid dellijk. Nog voor Allende was geïnstalleerd uitte hij publiekelijk zijn bezorgd heid over Chili's keuze. Na Chili zouden best eens andere landen ook van koers kunnen veranderen. En dat was niet „al te gelukkig voor de Amerikaanse belangen" legde hij op een persconferentie uit In de volgende Jaren voerden de VS een doelgerichte campagne tegen Al lende. Met een economische en fi nanciële boycot en geheim gewroet van de CIA werd Chili onregeer baar gemaakt. Als voorzitter van de Nationale Veiligheidsraad moet Kissinger deze hele operatie niet alleen gekend, maar ook goedge keurd hebben In oktober 1973 kwam in Chili de ontknoping. Al lende werd afgezet door rechtse mi litairen. De staatsgreep kostte dui zenden het leven en luidde voor Chili een lange nacht in waarvan het einde nog niet in zicht is. Zo gaat dat als „de stabiele wereldor de" wordt bedreigd. Vietnam Met de Vietnamese burgers ging Kissinger al evenmin zorgvuldig brulde togen medewerkers dat hij het Thieu wel „door de strot zou wringen". In werkelijkheid kregen de Noordvietnamezen de rekening thuis bezorgd voor Kissingers ver keerde taxaties. Om Thieu tevre den te stellen en de Noordvietna mezen weer aan het onderhandelen te krijgen gingen de Amerikanen kerstmis 1972 Hanoi bombarderen zwaarder dan ooit te voren. „In deze crisis was Kissinger in het geheel niet gehinderd door wat voor morele waarden dan ook. Voor Kissinger bestond er kennelijk geen goed of slecht, alleen maar: zorg voor een overeenkomst", oor deelde zijn oud-collega Richard Holbrooke in de Washington Post. In datzelfde stuk verzuchtte Holbrooke over Kissinger: .Als hij een held voor de Amerikanen is geworden, laten we dan hopen dat hij nooit een voorbeeld wordt. Zijn stijl en geest staan lijnrecht op sommige van de diepste en duur zaamste waarden van deze natie". In februari 1973 was er dan toch een Vietnamees „vredesakkoord". Kissinger kreeg er. godbetert, een Nobelprijs voor. De oorlog in Viet nam duurde daarna nog ruim twee jaar. Midden-Oosten Bij zijn werk voor het grote machtsevenwicht lette Kissinger niet altijd even goed op de kleine brandhaarden, die de wereldorde bedreigden. Zo was hij in 1973 vol komen verrast door de oorlog in het Midden-Oosten. Hij had er abso luut niet op gerekend dat de Ara bieren Israël zouden durven aan vallen, ook al beschikten de Ameri kaanse inlichtingendiensten over goede aanwijzingen. Het verloop van de oorlog in die eerste dagen was al evenzeer een verrassing voor hem. Hij had niet verwacht dat Israël zoveel moeite zou hebben de Arabieren te weerstaan. Na de oorlog was er nieuwe roem voor Kissinger te oogsten. Hij moest proberen de Amerikaanse invloed bij de Arabieren te vergro ten zonder dat de staat Israël al te zeer in het nauw kwam. Hij slaagde daarin wonderwel, met wat belof ten voor de Arabieren, wat druk op Israël en veel heen en weer gedraaf. De kern van het probleem, de Pa- regimes in Zuid-Afrika. Rhodesië. Mozambique en Angola zouden het nog jarenlang kunnen houden. In drie van deze vier landen woedden guerrilla's, maar die verzetsbewe gingen waren bij lange na niet in staat de macht al over te nemen. Het bleek een gok op het verkeerde paard te zijn. In 1974 werd de dicta tuur van Portugal door zijn eigen militairen opgeruimd. De nieuwe Portugese regering ontdeed zich vervolgens snel van haar Afrikaan se koloniën. Amerika was verrast. „Zuidelijk Afrika gaat naar de communisten." alarmeerden de overblijvende blanke heersers van Rhodesië en Zuid-Afrika en Kissin ger moest toegeven dat zijn invloed in zwart Afrika niet bijster groot was. Met wapens en geld werd op het laatste nippertje nog gepro beerd in elk geval Angola voor de beschaving te behouden, maar het Amerikaanse Congres werkte niet mee Het had geen zin in een nieuw Vietnam en verbood de regering eenvoudig aapens naar Angola te sturen. De VS moesten hun belan gen in Afrika maar op andere wijze veilig stellen. Nieuw applaus Zo kon het gebeuren dat Kissinger in zijn laatste maanden als minis ter ook nog eens naar „donker Afri ka" moest afreizen om zijn diplo matieke kunsten te vertonen. En hij boekte zo waar opnieuw een opmerkelijk succes door de halsstarrige Rhodesische heerser Ian Smith op de knieën te krijgen. Er werd in het vrije westen weer luid geklapt: Henry had het hem weer gelapt. Bij nader inzien viel het nogal te gen. Kissinger had wel wat gere geld met Smith, maar niets met de zwarte leiders van Rhodesië. De belangrijkste partij in het geschil had hij niet geraadpleegd. Kissinger laat de wereld dus toch zitten met een paar problemen. Hij had zich tot taak gesteld een sta bielere internationale orde te scheppen. Daarin is hij alleen ge deeltelijk geslaagd. De kans opeen confrontatie tussen de grote mo gendheden is in zijn tijd aanzien lijk geslonken. Maar verder? De bewapeningswedloop gaat nog steeds door. De tegenstelling tus- om. Jarenlang werd de oorlog in Vietnam gerekt met als voor naamste doel voor de Amerikanen een eervolle aftocht te regelen. In oktober 1972 was het bijna zover. In zijn geheime onderhandelingen met Noord-Vietnam had Kissinger een akkoord bereikt Dat was net op tijd voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen. Het feest ging echter niet door want de Zuidviet- namese dictator Ngoejen Van Thieu weigerde het akkoord te slik ken. Kissinger was woedend en lestijnse kwestie llet Kissinger on opgelost. De PLO negeerde hij Be vrijdingsbewegingen zijn niet van zijn niveau. Afrika Onvoorbereid was Kissinger ook op de staatsgreep in Portugal en alles wat daar achter aankwam in Afrika. In het begin van de Nixon- jaren produceerde zijn eigen Veilig heidsraad een rapport over zuide lijk Afrika. Er was daar niets aan de hand waarover de Amerikanen zich druk moesten maken, luidde de conclusie. De bevriende, blanke sen rijk en arm in de wereld is toegenomen. De derde wereld biedt een steeds chaotischer beeld. Zuid- Amerika, waar de Invloed van de VS het grootst is. is nu voor het grootste deel overwoekerd door mi litaire dictaturen van het zwartste soort. Eigenlijk is er alleen in West Europa, merkwaardig genoeg het werelddeel waar Kissinger zich het minst mee heeft bemoeid, vooruit gang te zien. Portugal. Spanje en Griekenland zijn tenminste geen dictaturen meer. Toekomstbeeld Onder de titel „De wereld na Kis singer" publiceerde het Britse dagblad The Guardian in oktober drie artikelen van George Ball, die in de jaren zestig zelf als buiten- land-speciaUst voor de Amerikaan se regering werkte. Ball schetst daarin een uiterst somber toe komstbeeld. Door de groeiende overbevolking zal de sociale onrust in de derde wereld steeds ernstiger worden. Democratische regeringen zullen daar niet tegen opgewassen zijn, zodat de onderdrukking steeds al gemener zal worden In die arme landen zal de opeenhoping van paupers verder leiden tot veel mis daad. politiek extremisme en daar bij horende terreur. Die interne spanningen kunnen gemakkelijk naar bulten overslaan, zodat er een groeiende kans op ernstige confUc ten is in de derde wereld Voeg daar nog bij de alsmaar wassende wa- penvoorraden en de verdere ver spreiding van kernwapens en het beeld is compleet. Ook dat is een deel van de wereld die Kissinger achter laat. De problemen die Ball schetste vragen een aanpak met de visie, de durf en het leiderschap waar Kis singer zo hartstochtelijk voor kon pleiten. Maar dan zal er wat meer moraal bij moeten Een beetje vooruitgangsgeloof in de Ameri kaanse buitenlandse poUtiek is misschien toch zo gek nog niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 19