i lx iondsleden bij Hoogovens ijzen cao-voorstellen af Wat vragen wij in 1977 vooreen ziektekostenverzekering aan het gemiddeld gezin? mdt Vl diSta na overlijden organen het/ voor transplantatie' u m CDA tegen motie over Z. O.-Drente irknemers willen verder gaan dan FNV-standpunt toelaat amervragen •restatie Rusland 1 You can take a White Horse anywhere _proep van Rode Kruis: ren onze Haagse redactie ke Abma lijsttrekker van de SGP Afscheid van Nederland Elke maand 500 gulden voor eten en drinken Stichting Het Zilveren Kruis Ziektekostenverzekering JAG 24 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 15 /ARTF i onze sociaal-economische redactie iSEN Leden van de industriebonden NW en NKV werkzaam bij Hoogovens, hebben de ngspunten van de Federatie Nederlandse Vakbeweging voor de cao-onderhandelingen voor afgewezen. Uit de tegenvoorstellen die op de ledenvergaderingen werden gedaan, bleek dat e Hoogovens-werknemers aanmerkelijk verder willen gaan, dan in FNV-verband is afge- Dken. LSE [ani 7 al Iwijzing van de cao-voorstellen rent. dat d«e voorstellen terug- naar de oondsraden van de industriebonden. Zoals bekend Je FNV een gecoördineerd ar- ivoorwaardenbeleid voeren. Dat kent dat alle bonden ook de Itriebonden zich moeten hou- lan de gezamenlijk vastgestelde Bigspunten. or het eerst lrie ledenvergaderingen, die in li door 168 stemgerechtigden een onzer verslaggevers STERDAM Twee leden van CHU-fractie in de Tweede Ka- i de heren Kruisinga en Van der hebben, zoals gemeld, vragen jeld aan minister Van der Stoel de represaillemaatregelen te- jjoden in de Sowjet-Unie. Kamerleden vragen de minister ie Nederlandse regering stappen ondernemen om de Russische |ngen om het houden van een rnationaal symposium over de |se cultuur te voorkomen, tegen rerken. Naar aanleiding van be lten in Trouw vragen de CHU- legenwoordigers Van der Stoel eveneens stappen te onderne- om de vrijlating van de ge esteerde joodse organisatoren het symposium te bewerkstelli- de huiszoekingen bij joden in Ikou te doen staken het afsluiten telefoons in joodse woningen edaan te maken en om het in lag genomen materiaal over de Jse cultuur aan de eigenaren te- te geven. Isinga en Van der Mei vragen de Ister verder om ,te bevorderen (buitenlandse journalisten voort- internationale conferenties in :Sowjet-Unie mogen bijwonen. je vraag werd gesteld naar aan- ling van het feit dat een verslag er van Trouw deze week geen Stemming kreeg om een bezoek Moskou te brengen. Vermoede- werd de reis van de Trouw- slaggever tegengehouden uit is dat deze het joodse symposi- "had willen bijwonen. Wel is het ïat de ambassade van de Sowjet- e in Den Haag Trouw de ene keer leelde 0at de goedkeuring van is door de autoriteiten in Mos- ontvangen was en de andere dat deze niet ontvangen was. (indelijk bleek dat men in Mos deze week geen hotelruimte be- kbaar had. wat in feite op een :apte weigering neerkomt. werden bezocht, bleken de tegen voorstellen van 24 leden steeds de meerderheid te halen. De dis trictsbestuurders W. Tuinenburg (NW) en B. Krijgsman (NKV) vestig den er de aandacht op dat het voor het eerst in de geschiedenis van de industriebonden is dat leden afwij ken van de richtlijnen van het hoogste college van de bond. de bondsraad. Tuinenburg wees er ook op dat de bondsraad van de indus triebond NW het bonds bestuur kan machtigen van de beslissing van de leden af te wijken, als het bondsbe- stuur van mening is dat de recht streeks bij de cao betrokken leden in strijd handelen met een besluit van de bondsraad. In elk geval moet het besluit van de leden bij Hoogovens nu terug naar de beleidsinstanties. De Hoogovens-leden spraken zich uit voor een loonsverhoging van twee procent per 1 Januari en een verhoging van 3,3 procent plus der-' tien gulden per 31 december. Tot een inkomen van 50.000 gulden moet er een procentuele verhoging worden gegeven en daarboven een vast be drag van 500 gulden per procent sa larisverhoging. De dertien gulden per 31 december is volgens hen het verschil tussen het bedrag dat de regering bij de loonmaatregel toe stond. namelijk 42 gulden, en de FNV-eis van 55 gulden netto. De 3,3 procent is een compensatie voor de prijsstijgingen tussen april en okto ber van dit Jaar. Volledige compensatie De FNV heeft met haar els van 2,5 procent prijscompensatie naar de mening van de leden 0,8 procent laten zitten. Met de tegenvoorstellen werd door een meerderheid van de leden ook een motie aangenomen. In die motie staat dat „gezien de ver hardende standpunten van de werkgevers de prijscompensatie als onderdeel van de koopkracht voor de werknemers moet worden behou den". Ten slotte eisten zij in plaats van de gezuiverde prijscompensatie (een prijscompensatie waarin ac cijns- en belastingverhogingen niet worden meegeteld) een volledige prijscompensatie. Uit de discussies bleek verder dat de leden voorstander zijn van de invoe ring van een vijfploegendienst. Ook werd er bezwaar gemaakt dat in de discussienota „Vijf jaar voor kwali teit" opnieuw op matiging wordt aangedrongen. e i ■LLii FINE OLD SCOTCH WHISKY ANDRÉ KERSTENS lamenwerklng met de Kon. Ned. tot bevordering van de Genees- st zal het Rode Kruis aandacht ten voor het donorschap. Dat ge- rt onder het motto „Geven na in doet leven". In wachtkamers artsen, ziekenhuizen, wijkgebou- i van kruisverenigingen en derge- zullen affiches met deze tekst den opgehangen. Die moeten de Isen ertoe brengen na te denken r het afstaan van organen en lllfsels. het te bespreken in fami- I Hiring en vervolgens zich bereid te tlaren een zogenaamd codicil te iertekenen. ftl#4 codlcU is een soort testament, N Karin vastgelegd kan worden dat •~Mre organen of weefsels werden K (staan ten behoeve van trans atatie. In de propaganda zal er de hik op gelegd worden, dat het i is het codicil altijd bij een rijbe- I of andere persoonlijke docu- Iten bij zich te dragen. Dat is tal van belang voor het geval dat itoffers van verkeersongelukken ekenhuizen overlijden. tbreiding lfl#i Rode Kruis heeft uit recent on- loek geconcludeerd, dat uitbrei- van het aantal donorschappen wenselijk is. Vier jaar geleden de behoefte aan nieren voor :inden van transplantatie ge it op vierhonderd, nu zijn er al londerd wachtenden. Grote be tte is er ook aan hoornvlies. Voor huidtransplantaties wordt de be hoefte geschat op jaarlijks ten minste honderd donaties. Zeer groot zou het aantal donorschappen moe ten zijn voor behandelingen met groeihormonen. Per Jaar worden thans 150 kinderen, die door een gemis aan groeihormonen sterk in groei achterblijven, behandeld met hormonen, die afkomstig zijn uit menselijke hypofysen (hersenaan- hangsels). Het Rode Kruis meent, dat jaarlijks zeker tweehonderd kinderen met dat groeihormoon behandeld moeten worden. Daarvoor dienen de hypofy sen van twintigduizend overledenen beschikbaar te zijn. Met nadruk zegt het Rode Kruis dat het aanbod van organen en weefsels vele malen gro ter moet zijn dan deze cijfers doen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De SGP heeft op nieuw haar kamerlid en partijvoor zitter ds. H G. Abma aangewezen als lijsttrekker bij de komende Kamer verkiezingen. De twee andere ka merleden. ir. H. van Rossom en C.N. van Dis staan resp. op de tweede en de derde plaats. Vierde op de lijst is ir. B.J. van der Vlies, corrector van de scholengemeenschap Blauwca- pel te Utrecht. Minister Vredeling (defensie) heeft woensdagavond afscheid genomen van de Nederlandse politiek. Zoals bekend wordt hij per 1 januari lid van de Europese Commissie. Op de afscheidsreceptie werd de heer Vredeling door een opgeruimde minister Van Agt tweemaal omhelsd. UIT IN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis zal een beroep doen op de mensen na de dood organen weefsels af te staan voor transplantatie. Volgens het Rode Kruis is er een grote behoefte aan tors. Dank zij transplantatie van organen en weefsels kunnen levens gered worden en is het gelijk de kwaliteit van levens aanzienlijk te verbeteren. VAN LEZERS - Ds. Koole (3) Ik wil even reageren op het artikel over IKON-directeur Ds. Koole. Graag wil ik hem bedanken voor de fijne en goede Informatieve pro gramma's. Hierdoor leren wij, dat het niet overal zo is als bij ons en er nog heel wat te doen is. Leidschendam M. de Vries-van Beetselaar Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. woorden niet zal geloven. En over de komst van Jezus schreef Mozes in een van de eerste hoofdstukken van Genesis, namelijk in de geschiede nis van de zondeval (Genesis 3 vers 15). Léven wij misschien in een tijd, dat we het beter weten dan alle bijbelschrijvers bij elkaar? Den Haag A. Fraanje Ds Koole (4) Er zijn vast veel mensen, die net als ik ontzettend blij zijn dat er te midden van veel vervlakking een omroep als de Ikon bestaat, omdat de programma's van deze omroep ons aan het denken zetten en ons helpen om Christenen te zijn. Nu deze omroep zoveel kritiek te ver werken krijgt, stel Ik voor dat iede reen, die dit ook zo ervaart aan de Ikon schrijft hoe blij men is met deze omroep. Het is toch één van de taken van een christen om elkaar te bemoedigen? Hengelo (O). Diet Dijkman Ds 'koole (5) Dat de IKON in de gaten loopt en kritiek oogst, acht ik begrijpelijk. De kerken weten, als ze tenminste nog e niszins kritisch t.a.v. zichzelf kunnen zijn, over het algemeen best dat ze moeite hebben met hun apos- tolalre opdracht in deze tijd. Min derheden in die kerken denken wèl te weten hoe het moet, maar zijn zich met andere woroden zij wreken zich dan op een groep als de IKON- -mensen, die zoekend en tastend hun weg gaan in de hoop dat zij dat namens de kerken en begeleid door de kerken kunnen doen. Dat zij daarin vaak teleurgesteld zijn, ligt niet aan de IKON, maar aan de kerken. Die overigens genoeg te stel len hebben met zich breed makende parmantige lieden die .zoeken en tasten en niet-goed-weten" vereen zelvigen met de zonde tegen de H. Geest. De IKON mensen moeten gewoon moed houden en doorgaan. Laat Wim Koole wè de gelegenheid krijgen voor een theologisch ge sprek over zijn gewraakte „politieke uitlating". Het wordt overigens tijd voor een breed opgezet politiek be raad binnen de kerken, gelet op de komende verkiezingen. Leiderdorp J. Geursen Reformatorisch Het is verheugend dat de SGP be reid is tot lijstverblnding met de twee andere Reformatorische partij en, te weten het GPV en het RPF. Hiermede wordt voldaan aan de wens van velen die in deze combina tie een politiek onderdak zien. Laten we hopen dat veel kiezers die voor heen hun stem uitbrachten op de ARP of CHU de ernst van de zaak (het gevaar van het CDA) inzien en zich scharen achter dit streven. Bo venal is het onze wens dat ook het GPV. met deze lijstverbinding mee doet, zodat we ons gezamenlijk mo gen inzetten voor een Reformato rische politiek. Genesis (2) Nieuwveen A. P. J. Esveldt. Joods symposium Wat kunnen wij doen voor de orga nisatoren van het Joods symposi um. die nu gevangen zijn genomen? Welke instantie, kerk of persoon neemt 't initiatief tot een grote pro testactie? Etten-Leur mevrouw M. J. Spee-Jansen Genesis (1) Over de historiciteit van de zonde val schrijft prof. dr. J. R. v. d. Fliert, dat de eerste hoofdstukken van Ge nesis niet „letterlijk" geïnterpre teerd moeten worden. Hij voegt er dan aan toe, dat men in de 16e eeuw niet kon weten wat wij vandaag weten. Als hij het echter goed wil zeggen, moet hij schrijven dat men in de eerste eeuw niet kon weten wat wij nu weten. Ik denk in dit verband aan wat Paulus schrijft in Romei nen 5 vers 12 tot 21. Wil prof. Van der Fliert het echter nog beter zeggen, dan moet hij zeggen dat Jezus niet kon weten wat wij vandaag weten. Zegt de Here Jezus niet in Johannes 5 vers 47 dat wie de geschriften van Mozes niet gelooft, ook Jezus' eigen Wij, en dat geldt vooral onze gerefor meerde kerken, zijn maar bezig met liturgische en oecumenische rook gordijnen. De dingen waar het wer kelijk om gaat, ontlopen wij en zo zet zich de kerkafbraak voort. We zullen ons weer tot luisteren moeten zetten naar wat de Heer ons door Zijn Geest wenst te openbaren. „De ze aarde om uwentwil vervloekt". Daar begint de Heere mee in ons lev en en alleen zo is er straks een oplossing. Haarlem J. C. Riessen Utrechtse baan (2) Als trouwe lezer van Trouw en daar naast onder meer als voorzitter van de Nederlandse Vereniging van We genbouwers, een bedrijfstak verte genwoordigend, waarin 70.000 per sonen werk vinden, betreur ik het, dat uw redaktle zo uitermate nega tief geschreven heeft over de Utrechtse Baan in Den Haag. Ik meen dat men er in Den Haag in is geslaagd de drie belangrijkste centra van de stad, nl. het historisch leef- en regeringscentrum, het nieu we zaken- en kantorencentrum en het industriecentrum Binckhorst op steenworp-afstand van elkaar te creëren zonder dat één van deze 3 meer dan noemenswaard letsel heeft opgelopen. Ik acht dit een uitstekende synthese, waarvoor ik veel respect heb. Daarbij is een com municatiestructuur nodig in zeer ge comprimeerde vorm, zoals een centraal station, verhoogde en vrij- liggende trambanen en gecon centreerde autowegen met daar tus sen door een In eigen kleur uitge voerd rijwielpadenpatroon, die maximale veiligheid en efficiency biedt naast minimaal milieubederf. Natuurlijk zullen er lieden blijven, die tegen alles zijn wat welvaart- en welzijnsverhogend werkt, maar een meer objectieve kijk op dit gebeu ren had ik van mijn lijfblad Trouw toch wel verwacht. Wageningen B. A. Thedinga CNV'ers teleurgesteld Van onze parlementsredactle DEN HAAG/UTRECHT - Tot te leurstelling van de Industriebond CNV hebben de CDA-fracties in de Tweede Kamer gisternacht tegen een motie van de socialist Wierenga gestemd. De motie, die door een meerderheid van de Kamer ge steund werd. vraagt de regering maatregelen te nemen tegen verder verlies van arbeidsplaatsen in Zuld- oost-Drente. Dit gebied kampt met een zeer grote werkloosheid. De Industriebond CNV had de CDA- kamerleden vorige week gevraagd vóór de motie te stemmen. De woordvoerder voor de christen democratische fracties, de KVP-er Bremen, noemde de wens van Wie renga echter „irreëel en onbetaal baar." Wierenga wil absolute handhaving van alle arbeidsplaat sen. meende Bremen. Hij was bang. dat daardoor ook „verziekte werkge legenheid". werkgelegenheid zonder toekomst, in stand gehouden zou worden. Bovendien noemde hij het gevaar, dat valse verwachtingen ge wekt worden in Zuidoost-Drente. Bremen: „We mogen niet afglijden naar uitzichtloze avonturen." Minis ter Lubbers (economische zaken) verweet het kamerlid Wierenga ver- kramptheid. „Het is," zei Lubbers, „dezelfde verkramptheid, die ook ik nogal eens constateer bij directies van ondernemingen die in een moei lijke situatie verkeren, verkrampt- heid, die voortkomt uit een hele moeilijke economische situatie." Bremen wilde wel akkoord gaan met een motie Wierenga. waarin gezegd zou worden, dat „verdere initiatie ven noodzakelijk zijn om verminde ring van arbeidsplaatsen te voorko men." „Nu betekent de motie een afkeuring van het beleid van de mi nisters Lubbers en Boersma (sociale zaken)," zei Bremen. Het PvdA- kamerlid hield echter vast aan de tekst. Daarin had hij al geschrapt, dat met name bij het textielbedrijf Danlon te Emmen verlies aan ar beidsplaatsen voorkomen moest worden. Lubbers beschouwde die zinsnede als verkrampt en onbruik baar. Rol overheid Over de rol van de overheid inzake Zuidoost-Drente waren Wierenga en Bremen het volstrekt niet met el kaar eens. Wierenga somde een reeks tekortkomingen op, waaron der: te late aandacht voor de proble men van Zuidoost-Drente, te weinig actief optreden in het geval Enka, een mager programma voor de spreiding van rijksdiensten naar Emmen en het uitblijven van een onderzoek naar mogelijke ar beidstijdverkorting in de regio. Bremen daarentegen verdedigde het beleid van de overheid: het ge ven van miljoenensteun aan het tex tielbedrijf Jansen de Wit in Emmen en Schijndel („een van de kostbaarste reddingsoperaties in ons land"), steunverlening via het nieuwe programma van aanvullen de werken en het zoeken naar nieu we werkgelegenheid. Twee bedrij ven met een totaal aantal perso neelsleden van 140 (op den duur. 260) hebben al laten weten naar Em men te komen, zei Bremen. Uitzonderingspositie Het PPR-kamerlid Jansen, mede indiener van de motie, vond een uitzonderingspositie voor Zuid-Oost Drente zeker gerechtvaardigd. Deze winter stijgt het werkloosheidsper centage er tot boven de twintig pro cent, zei hij. De motie haalde het in de Kamer dankzij de steun van de progressie ve partijen. WD, CPN. DS'70, en PSP. In een reactie zei K, Goudri- aan, bestuurder van de Industrie bond CNV, het stemgedrag van de CDA-kamerleden te betreuren. ADVERTENTIE vermoeden. Immers, lang niet altijd levert de bereidheid donor te zijn inderdaad bruikbare organen en weefsels op. Van een verslaggever ROTTERDAM - Het gemiddelde Nederlandse gezin zal volgend jaar 560 gulden per maand aan le vensmiddelen uitgeven. Eén op de vier gezinnen zal beneden de vier honderd gulden blijven, en één op de vier zal er bóvenuit komen. Dit heeft het gezinsbegrotlngsinstltuut in Rotterdam uitgerekend. In het blad „Geld Aktueel" van de bondsspaarbanken geeft dit insti tuut een begroting voor een aantal gezinnen met verschillende inko mens. Het instituut, dat in 1953 door de bondsspaarbanken is opgericht als een onafhankelijke Instelling, geeft voorlichting aan mensen (vooral jongeren) over de vraag hoe ze met hun Inkomen moeten om springen. Voor mensen die met het huishoudgeld aan het eind van de maand niet goed uitkomen is er deze raad: „Winkel nooit met een lege maag, want onderzoekingen hebben aangetoond dat u meer zakken chips en dergelijke koopt dan u no dig hebt. Kritisch inkopen dus". Voor een uitgebreide verzekering tegen de kosten van ziekenhuis en specialist vraagt Het Zilveren Kruis per maand vanaf: 3e klas 2e klas 1 volwassene n. 51,- fl. 69,- 1 kind n. 25,50 gezin van 2 volwassenen en 2 kinderen 11.153,- fl. 189,- eigen risiko fl. 200,- per per jaar geen gezin ^Stuur de bon op. zonder postzegel, naar l Antwoordnummer 1 in Noordwijk of bel I 01719 - 193 31 voor alle informatie en een j offerte op maat. I Naam Adres l Woonplaats Tel. Aantal volw. Aantal kinderen tot 16 jaar Leeftijd Aantal kinderen van 16 tot 27 jaar studerend of invalide Voor verzekeringen met een eigen risico van fl. 1.000 - of meer per jaar worden aan trekkelijke kortingen gegeven. ^Klasse 3 2 -i±J Uw financiële pijnstiller Hoofdkantoor ta Noordwijk. Goowag 51

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15