Wegenplan brengt onrust in stil Brabants kerkdorp Tweede Kamer verwerpi wijziging artikel over onderwijs in grondwet Het ongedierte in opmars Conflict in metaalindustrie T-TetBeste Politieke motieven Minder kwik in milieu Verbinding Den Bosch-Eindhoven houdt gemoederen opnieuw bezig Compromis Karakter van Gemonde zou gevaar lopen Eerste cao is erdoor "JANUARI 1 Bij ongeluk omgekomen Het probleem blijft, maar PRELUDE TOT EEN GOEDE AANKOOP VRIJDAG 24 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWAR door Hans Schmit GEMONDE De wegverbin ding tussen Den Bosch en Eindhoven houdt de gemoede ren, en niet meer alleen de Bra bantse. reeds lang bezig. Nadat in de jaren vijftig de bestaande gelijkvloerse weg was verbreed tot totaal vier rijstroken, wer den plannen ontwikkeld voor een nieuwe autosnelweg, die in meer oostelijke richting zou komen te liggen: langs St. Mi chielsgestel. St. Oedenrode en Son. In 1970 werd het tracé van de nieuwe rijksweg 2 vastges teld, waarmee weer dertig kilo meter van de E9. de verbinding tussen Stockholm en Lissabon, leek te worden gerealiseerd in de vorm zoals men die ooit eens voor de gehele E9 heeft gedacht. In de Jaren zeventig echter kwamen de bezwaren tegen het vastgestelde tracé, dat het populierenlandschap van de Meierij zou doorsnijden en aantasten. Bovendien behoort het gebied tot dat deel van Midden- Brabant dat later is genoemd als mogelijk nationaal landschapspark. Ook in verkeerstechnische zin wij zigden de bestaande opvatUngen: het fljnvertakte stelsel van autowe gen uit de Jaren zestig werd over boord gezet om plaats te maken voor een net van autowegen met aanzien lijk grovere mazen en dientengevol ge landschappelijk minder verwoes tende gevolgen. Rijkswaterstaat kreeg daarom in 1973 opdracht van minister Westerterp te bezien of het soms mogelijk was de bestaande weg (RW 264» om te bouwen tot autos nelweg. Varianten Vorige maand heeft Rijkswaterstaat hierover een uitvoerige nota uitge bracht. waarm alle voor- en nadelen zijn opgesomd en waarin ook twee nieuwe varianten zijn opgenomen: één van een geheel nieuw tracé, nog verder naar het oosten, ongeveer pa rallel aan de Zuid-Willemsvaart, en één opmerkelijk compromis na Den Bosch volgt men aanvankelijk het in Een overzicht van de voorstellen v. Rijkswaterstaat voor de wegverbinding tussen Den Bosch en Eindhoven. Tracé 10 volgt de bestaande, vier rijstroken tellende gelijkvloerse verbinding; tracé 20 is het oorspronkelijke plan en tracé 40 is een oostelijke variant parallel aan de Zuid-Willemsvaart. Nieuw in de- plannen van Rijkswaterstaat is het voorstel eerst tracé 20 te volgen en dan volgens een nieuw gedeelte (langs het kerkdorp Gemonde) onder Boxtel aan te sluiten op de bestaande weg, die vervolgens zou moeten worden uitgebouwd. 1970 vastgestelde tracé van rijksweg 2 om vervolgens af te buigen en even ten zuiden van Boxtel op de bestaan de weg (RW 264) uit te komen, die dan tot Eindhoven wordt „opge krikt". Die laatste variant heeft in Gemon de, een oud Brabants kerkdorp dat is ontkomen aan een overmatige groei, voor de nodige onrust gezorgd. Ge- monde heeft een kleine kem met (soms ver) daarbuiten gelegen boer derijen en is, afgezien van de faam Vervolg van pagina 1 mee eens. ..Als de werkgevers dit standpunt handhaven, wordt over eenstemming over een nieuwe cao ondenkbaar, met alle daaraan ver bonden gevojgen." Belangrijkste De metaal-cao (250.000 werknemers) wordt gezien als de belangrijkste cao. De sterkste vakbonden (indus triebonden» staan er tegenover de sterkst georganiseerde werkgevers organisatie (FME metaal- en elektrotechnische industrie). De ha- ven-cao. waarvoor de vervoersbon- den onderhandelen, is belangwek kend vanwege de militante achter ban van havenwerknemers. De metaalwerkgevers legden de vak bonden gisteren een notitie voor, waarin zij de financiële ruimte voor volgend jaar voor de metaalbedrij ven becijferen op 5.5 procent. De werkgevers willen daarvan één pro cent reserveren voor herstel van be drijfswinsten. De werkgevers base ren hun cijfers op een enquête onder de bedrijven. Wamsteeker acht het niet uitgesloten dat de bedrijven Van onze soc.-economische redactie URK Districtbestuurder W. Wes terbeek van de Industriebond CNV is er als eerste loononderhandelaar in Nederland Is geslaagd het loono- verleg met een werkgever tot een goed einde te brengen. Met de visverwerkende Industrie Uvrac b.v. in Urk kwam de CNV- bestuurder overeen dat de 94 werknemers van dit bedrijf per 1 januari een loonsverhoging van 2 procent krijgen, een prijscompensa tie van 2.5 procent en verwerking van de loontoeslag van 30 gulden van 1 juli '76. Over 1977 zal de gezui verd' prijscompensatie ge handhaafd blijven. Met name de handhaving van de prijscompensatie is een opmerkelijk punt. omdat de centrale werkge versverbonden zich krachtig verzet ten tegen dit vakbondsverlangen. „Als >e ziet hoe moeilijk het overleg verloopt in de metaal, in de bouw en in het vervoer dan vind ik. dat we als Industriebond CNV een mooi resul taat hebben geboekt", aldus Wester beek. Het is overigens niet waarschijnlijk dat de doorbraak in Urk gevolgen zal hebben voor de landelijke onderhandelingen, om dat Uvaa b.v niet bij een centraal werkgeversverbond is aangesloten. „Maar. zei Westerbeek. het is toch een mooie start voor de vakbewe ging vanwege de cao-onderhandelingen hun indrukken wat somberder heb ben gemaakt. FME-voorzitter Prins isluit echter niet uit dat de bedrijven iets te gunstige indrukken gaven. Bij een soortgelijke enquête in het voor jaar werden ook optimistischer gege vens verstrekt dan achteraf dit jaar werkelijkheid is geworden. Wanneer de metaalwerkgevers de septembercijfers van het Centraal Planbureau zouden aanhouden, zou dat in hun cijfer-opsteUing overi gens slechts een half procent verrui ming opleveren. Het planbureau heeft echter de FME al laten weten dat het betreffende septembercijfer (inzake de verwachte produktiestij- ging in de industrie in 1977) thans wat lager zou moeten worden vastgesteld. Benard Werkgeversvoorzitter Prins sprak, zijn cijfers overziende, over een to taal benarde economische situatie voor Nederland in 1977. Van een conjuncturele opleving dit jaar heb ben we niet veel gemerkt. De laatste weken is de ontwikkeling eerder on gunstig dan gunstig. We staan voor een bijzonder moeilijke reeks van jaren. Wamsteeker citeerde met instem ming een geheime circulaire die de FME op 9 december rondstuurde naar de aangesloten bedrijven. Daarin staat dat het bereiken van overeenstemming (over de nieuwe metaal-CAO). indien al mogelijk, zeer moeilijk zal worden. Wamstee ker over het loonbod van de FME: de FME probeert nog sterker te for ceren dan het VNO (centrale werkgevers). Voor mij is dat onbe grijpelijk. Er wordt een sociaal kli maat geschapen waarin heel lange strijd en acties mogelijk worden. Er dreigen hier situaties als in Enge land en Italië. Algemeen vond men de looneisen van de vakbeweging aan de bescheiden kant. ook verge leken met het buitenland We gaan een bijzonder moeilijke tijd tege moet. met veel sociale onrust. Verband Wamsteeker ziet verband tussen het loonbod en de mededeling van het VMF-concem over dreigend ontslag van 550 man, en het opzeggen door RSV (scheepbouwconcemi van het sociaal plan bij herstructurering, eveneens deze week. Blijkbaar moet getoond worden wie er heer en mees ter is. aldus Wamsteeker. Ester wees de werkgevers erop dat hun loonbod voor de werknemers een aantasting van de koopkracht met vier procent inhoudt. De werkgevers vonden ech ter dat dan de overheid via lasten verlichting voor handhaving van koopkracht moet zorgen. Bij de haven-CAO houden de vak bonden er rekening mee dat het overleg breekt op de werkgeverseis om de automatische prijscompensa tie af te schaffen. Algemeen wordt verwacht dat het overleg over de Cao voor de rond 14.000 havenarbei ders in Amsterdam en Rotterdam een uiterst moeizame aangelegen heid zal worden. Begin januari worden de Cao onderhandelingen voor de metaal en de havens voortgezet. Volgens Wamsteeker wordt het bij de metaal een bijzonder korte vergadering, tenzij de heel kleine hoop in vervul ling gaat dat de werkgevers nog terugkomen op hun dwalingen. Vervolg van pagina 1 Ook Wamsteeker van de industrie bond NW liet merken dat hij twij felt aan de zuiverheid van de motie ven bij de werkgevers. Hij vertelde dat in een aantal bedrijfstakken een soort investeringsstaking bestaat. In de petrochemische industrie (de olie maatschappijen) zou voor één twee miljard gulden investeringsplannen in de pijplijn zitten, zonder dat daar thans iets uitkomt Dat zal er over een paar maanden wel uitkomen, veronderstelde Wamsteeker. Moge lijk spelen hier niet alleen maar eco nomische redenen een rol. VMF Ester wees ook op de wijze waarop het VMF-concern minister Lubbers aanpakt. Het concern dreigt 550 man te ontslaan als de minister niet voor volgende week dinsdag met steun over de brug komt Ook de totaal afwijzende houding van de werkge vers tegenover de investeringsreke ning het plan van Lubbers voor subsidiëring van investeringen vindt Ester tekenend voor de politie ke bijbedoelingen van de werkge vers. Slechts doordat de christelijke werkgevers (NCW), waar Lubbers in het bestuur zat voor hij minister werd, voortijdig uit de boot vielen, hebben de gezamenlijke werkgevers uiteindelijk hun principiële afwij zing van de Investeringsrekening op gegeven, aldus Ester. Door gladheid veron gelukt OOSTSTELLINGWERF - De 21- jarige Jan Blaauwbroek uit Hauler- wijk is om het leven gekomen toen hij in zijn woonplaats vermoedelijk als gevolg van gladheid met zijn auto tegen een boom botste. van de lokale harmonie, om weinig meer bekend dan zijn rust. En dan nog alleen bij enkele wandelaars en fietsers uit de omgeving die in het weekeinde de omliggende plaatsen de rug toekeren. Actiecomité De oorzaak van de onrust laat zich gemakkelijk raden: Gemonde voelt zich door het plan ernstig bedreigd. Er is inmiddels een actiecomité ge vormd. nadat begin deze maand in het plaatselijke café een bijeen komst was belegd. Drs F Oomen, een van de initiatiefnemers: „We wisten niet dat er aan zo"h variant werd gewerkt, het kwam voor ons als een volslagen verrassing. We hebben daarop een bijeenkomst belegd, waarop honderd vijf tig mensen kwa men. onder wie veel boeren. Een be zwaar van het rapport van Rijkswa terstaat achten wij dat niet duidelijk is wat de gevolgen precies zullen zijn, hoeveel boerderijen bij voorbeeld moeten verdwijnen. We zijn daarom zelf bezig te onderzoeken wat de gevolgen zullen zijn. Zo inventariseren we de waarde van natuur en milieu en zetten de econo mische gevolgen op papier. Veel wei landen zullen worden doorsneden, zodat de boeren transportmiddelen moeten aanschaffen. Wat kost dat, welke bedrijven kunnen dat opbren gen? Ook wordt het dorpskarakter aangetast: het aantal verbindingen tussen de verschillende delen wordt teruggebracht tot drie. Overigens spreken we ons nog niet uit over de vraag of rijksweg 2 er wel moet ko men en over de alternatieven, hoe wel ik persoonlijk voor verbetering van de bestaande weg ben." Veel bezwaren Het comité heeft talloze bezwaren, zoals het ontbreken van vooroverleg, de strijdigheid met de bestaande be stemmingplannen. de mogelijke aantasting van een waterwingebied en de aantasting van landschappelij ke, natuurwetenschappelijke en cul tuurhistorische waarden. De bezwa ren heeft het comité.uiteengezet in een uitvoerige brief, die vorige week is gestuurd aan de besturen van de vier gemeenten waaronder Gemon de valt: Boxtel, St. Michielsgestel, St. Oedenrode en Schijndel. Naast drs Oomen hebben ook prof. rar. L. Rutten, president van het ge rechtshof in Den Bosch, en de publi ciste Cri Stellweg de brief onderte kend. Volgens drs Oomen bestaat er in de gemeenten in de streek (nog) weinig belangstelling: „Alleen St. Oedenro de heeft de zaak op de agenda van de gemeenteraad gezet". Een oorzaak hiervan zou kunnen zijn dat de be langen in de streek nogal uiteenlo pen. Zo hebben Boxtel en Vught bezwaren tegen het uitbouwen van de bestaande weg, hetgeen volgens de plannen van Rijkswaterstaat gep aard gaat met de bouw van een groot klaverblad bij Vught. Vught, dat al last heeft van de bestaande weg, voelt daar niet voor en ook Boxtel is niet gelukkig met het „opkrik-plan". Overigens zal, als de situatie bij Vught blijft zoals nu, de overlast niet verminderen. Want uit het rapport van Rijkswaterstaat blijkt dat bij de aanleg van een nieuw tracé het ver keer op de bestaande weg in Vught nagenoeg niet zal afnemen. Ingewikkeld Om de zaak nog ingewikkelder te maken, het Stadsgewest Den Bosch heeft deze week zijn voorkeur uitge sproken voor het oorspronkelijke tracé van rijksweg 2, dat dan echter, ten noorden van Eindhoven naar het oosten zou moeten afbuigen, in de richting van de variant langs de Zuid-Willemsvaart. Het zal de minis ter van verkeer en waterstaat niet gemakkelijk vallen over anderhalf jaar (wanneer de beslissing moet val len) deze knoop door te hakken. Toch hoeft het volgens verkeersinge- nieur J Overeem van de Stichting Toekomstbeeld en Techniek, die vroeger deel uitmaakte van een pla nologische werkgroep van de ge meente Vught. allemaal niet zo inge wikkeld te zijn: „De aanleg van de bestaande weg is destijds een plano logische fout geweest. Als je die weg laat liggen zoals hij nu is. en elders een nieuwe weg aanlegt, blijft hij een even groot obstakel, omdat het bijna even druk blijft. Bovendien maak je dan elders weer eenzelfde fout. Ik vind dus dat je, en dat blijkt ook wel uit het rapport van Rijkswaterstaat, wel degelijk iets aan de bestaande weg moet doen. Alleen is het de vraag hoe, moet dat in de vorm van een glagantisch klaverblad bij Vught? Je kunt de weg ter plaatse ook verdiept uitvoeren, waardoor de bestaande situatie kan verbeteren. Ga dat uitwerken en leg verder bij het uitbouwen van de bestaande weg andere normen aan. doe het wat voorzichtiger, wat kleiner. Dan kom je er ook." Rangeerder om het leven gekomen AMSTERDAM De 33-Jaiige Turkse rangeerder Hamit Dogan is om het leven gekomen bij het forme ren van een goederentrein op het NS-rangeercomplex Water graafsmeer in Amsterdam-Oost Hij werd doodgedrukt tussen de twee delen van een grintwagon. Deze de len zijn normaal verbonden door een dertig centimeter lange stang. Er zitten geen buffers. De stang bleek te zijn gebrokea De arbeidsinspec tie stelt een onderzoek in. D. A. Th. van Ooijen (PvdA) Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermorgen in alle vroegte de wijziging van hel onderwijsartikel in de grondwet verworpen. Vóór de wijziging stemden PvdA, PPR, PSP, CPN DS'70 en het onafhankelijke Kamerlid Huijsen. Oorzaak van de verwerping was het feit dat de drie christen democratische en de progressieve fracties niet tot een compromis kon den komen op het gebied van de delegatie van bevoegdheden naar la gere overheidsinstanties. In het oor spronkelijke regeringsvoorstel werd de mogelijkheid geopend voor het overdragen van bevoegdheden aan kroon en minister enerzijds, maar ook aan provincie en gemeente. Dit laatste was echter voor de drie christen-democratische fracties on aanvaardbaar. Zij zagen hierin een gevaar voor aantasting van de vrij heid van onderwijs. De mogelijkheid zou namelijk bestaan dat gemeenten en provincies allerlei voorwaarden aan het bijzonder onderwijs zouden gaan stellen. Het KVP-Kamlerid Hennes kwam dan ook namens de drie christen democratische fracties met een wij zigingsvoorstel om de delegatiemo- gelijheid aan provincie en gemeente te schrappen. Met het overdragen van bevoegdheden aan kroon en mi nister (zonder dat de Kamer daaraan van tevoren te pas komt) had Her mes geen moeite. Aanvankelijk verzetten de ministers De Gaay Fortman (binnenlandse za ken) en Van Kemenade (onderwijs) zich nogal fel tegen dit wijzigings voorstel. Zij vonden namelijk dat de delegatiemogelijkheid hoewel ér waarschijnlijk hoogstzelden gebruik van gemaakt zou worden niet bij voorbaat afgesneden moest worden. Er was echter nog een tweede argu ment, waarop de regering het amen dement bestreed. De Gaay Fortman betoogde namelijk dat er met het specifiek noemen van de delegatie mogelijkheid in wezen niets veran dert. Ook bij het huidige grond wetsartikel is de overdracht van be voegdheden volgens hem mogelijk. Hermes bestreed dit echter. lucht De progressieve fracties ble ven namelijk tegen het afsnijden van de delegatiemogelijkheid aan provincie en gemeente. Van Ooijen (PvdA) probeerde nog tot een compromis met Hermes te komen door op zijn amendement een wijzigingsvoorstel in te dienen. De socialist wilde hiermee regelen dat het stellen van voorwaarden voor de bekostiging van het bijzonder onder wijs wel gedelegeerd kon worden, maar het stellen van eisen van deug delijkheid niet. Ook daar wilde Her mes echter niet aan. Hij meende dat die twee zo moeilijk te scheiden zijn, dat daarvoor ook geen aparte reger- lingen te maken zijn. Toen de debatten in dit stadium gekomen waren (het was inmiddels al na middernacht geworden) werd al wel duidelijk dat het wetsontwerp als geheel vermoedelijk verworpen zou worden. Er bleven namelijk drie mogelijkheden open: óf het voorstel Hermes zou worden aanvaard en dj zou de PvdA vermoedelijk tegen h wetsvoorstel stemmen, óf het vo< stel-Van Ooijen werd geaccepteq en dan zouden KVP, ARP en CH tegen het wetsontwerp stemmen. I derde mogelijkheid beide vo< stellen worden verworpen zou o< niet de goedkeuring van het CD kunnen wegdragen. De WD was o: der alle omstandigheden tegen i wijziging van de grondwet op b gebied van onderwijs. Het wej ontwerp werd uiteindelijk, na et chaotische stemming, met 66 teg( 75 stemmen verworpen. Deze afwijzing heeft tot gevolg dl het oude onderwijsartikel in grondwet gehandhaafd blijft. D komt dan in de toekomst als e« soort vreemde eend in de bijt va een geheel gemoderniseerd grondwet te staan. Het regeringj voorstel was namelijk in het kadi van een algehele aanpassing van d grondwet aan deze tijd. ADVERTENTIE. De stri|d om de wereld heerschappij tussen mens en insekt is nog steeds onbeslist. De mens verovert de ruimte, temt de kernenergie, breekt de erfelijkheidscode. maar een goede V methode om schadelijke insecten te bestreden V lijkt nog steeds niet gevonden, integendeel... L v Lees er alles over in éen van de 30 artikelen in HET BESTE van JL X «//Reader'sDigest j Kou blijft Toen bleek dat KVP. ARP en CHU niet tot andere gedachten te bewe gen waren, lieten de beide be windslieden hun verzet varen. De kou was daarmee echter niet uit de Van een verslaggever SCHOONEBEEK De 24-jarige F. M. Sluiter uit het Drentse Schoone- beek is bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats omgekomen. Hij raakte met zijn auto in een slip en botste frontaal op een vrachtauto. Een mede-inzittende werd ernstig gewond. ADVERTENTIE Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De verontreiniging door kwik in Nederland i de laatste vijf jaar ongeveer gehalveerd. Het binnenlands vrijko men van kwikverbindingen en de invoer met industrieel veronl reinigd rivierwater droegen in gelijke mate tot de verbetering bi] Maar dat wil niet zeggen dat de belasting van het milieu doa kwik geen belangrijk probleem meer zou zijn. snds1887 Even komen kijken in onze grote toonzalen. Waar u alle topmerken piano's, vleugels en orgels kunt zien, beluisteren en bespelen. Waar u wordt geadviseerd door ervaren vakmensen. En waar u meteen alle informatie krijgt over kopen en huren en over onze eigen servicedienst. Komt u eens langs. Dat verplicht u tot niets. I« ic erpk-atc* VAN OEN BURG tkfhfrn. lofcinnyt, Van het giftige metaal kwam volgens een onderzoek van het Instituut voor milieuvraagstukken van de VU in 1974 in verschillende vormen onge veer 110 ton in het milieu terecht. Daarvan werd 40 tot 50 ton door rivieren van over dé grens aange voerd. Industrietakken die vijf jaar geleden scherpe kritiek kregen op hun hoge lozingen, blijken hun leven ingrij pend te hebben verbeterd. Per ge produceerde ton chloor kwam des tijds honderd tot honderdvijftig gram kwik vrij. Dat Is volgens opga ve van Akzo Zout Chemie nu tot dertig gram teruggebracht, waar door de c hl oor-alkali industrie haar „leidende positie" op de lijst van binnenlandse lozingen kwijtraakte. Die is overgenomen door een sterk groeiende sector die destijds wegens gebrek aan gegevens nauwelijks aandacht kreeg: elektrische appan ten .en instrumenten. Het Centraal bureau voor de statl tiek heeft de betrokken cijfers w« schrijven drs. W. Teunissen, dr. J. V Copius Pereboom en dr. P. Bos in hl Chemisch Weekblad. Maar op grofl van afspraken met de industrie ma het CBS die cijfers niet ter beschil king stellen. De Amsterdamse ol derzoekers kwamen zo goed en i kwaad als dat ging tot een schattin van 15 20 ton vrijkomend kwik pl jaar. Alleen al zes ton zou afkomstig zij uit afgedankte TL-buizen, die pt stuk 0,04 gram kwik bevatten. In d verband betreuren de schrijvers d gegroeide gewoonte om in kantore) fabrieken en winkels de TL-buizfl elk jaar in één keer te vervangef ook al zijn ze nog niet kapot Simpkins

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10