---AUTOBIOGRAFIE iragen van autogordels |en groot probleem Maar Het: Kerstmusical van Dick Klomp op de plaat [uinige Ford-motor jp half cilindertal Chinees automerk Peking in Europa Seflabapk NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Fiets wint terrein actie van ANWB, RAI en VVN: swov 12 Amerika ziet nog af van luchtzakken Nerveuze rijders slokken benzine Voorwaarden voor ingebruikneming van „Westraven" Uitholling van bedrijfsleven in haven beëindigd Protest tegen „passende arbeid" ^r^iDAG 20 DECEMBER 1976 AUTO/BINNENLAND TROUW/KWARTET H9 door Sicco de Jong plicht om op de voorste zitplaatsen van auto's gordels te dragen wordt weer verzaakt en voor er men gordels draagt, gebeurt dit vaak verkeerd. Dat blijkt uit vergelijkingscijfers van de phting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid en de ANWB. Veilig Verkeer Nederland laadt zich over hernieuwde campagnes om het goed dragen van autogordels te propageren. HOE TE RIJDENl OP GLADDE WEGEN 0 izamenlijke actie van WN, RAI ~iVB om gratis gordels te keu- len een zo goed mogelijke wer- daarvan te verzekeren heeft (maar een gering aantal automo len bereikt. De ANWB stelde jvoor zijn technostations één open en kreeg rond driedui- i automobilisten voor de gordel- Maar ook met de dagelijks jend „Autogordel Servicestati- f' meegeteld daarvan zijn er nu n Nederland zal hoogstens één :ent van alle bijna vier miljoen nobilisten van de gordelkeu- gebruik gemakt hebben. j aantal is temeer beneden de pt, omdat uit de rapportering r de ANWB blijkt, dat meer dan ielft van de ter keuring versche- automobilisten de gordels niet genoeg draagt. Velen gaan er I verkeerd mee om. Vaak komt de Bel griezelig dicht bij de hals 1 als men zijn stoel ver vooruit- i— en talrijke automobilisten la- 1 de gordels gedraaid zitten bij het Jestigen ervan. Schadelijk kan zijn, dat men de sluiting op het jaam in plaats van er naast laat len, wat eveneens dikwijls het 1 blijkt. Ifs de automatische rolgordel, die men niet behoeft te stellen, biedt nogal wat problemen. Indien men deze rolgordels na elke rit los laat schieten is de kans namelijk groot dat de band gedraaid komt te zitten. Deze gordels moeten dan ook lang zaam met de hand worden terugge leid. Bovendien twijfelen sommige automobilisten er aan of zo'n rolgor del werkt. Ze weten dan niet, dat ze dit eenvoudig kunnen controleren door een stevige ruk er aan te geven of door even flink te remmen. Onwetendheid omtrent autogordels vormt dus al een probleem bij auto mobilisten, die toch de moeite heb ben genomen hun gordels te laten controleren. Anderen konden nog wel eens veel onwetender blijken. Daarom wil VVN opnieuw met de BOVAG en de RAI overleggen te neinde tot een campagne op lange termijn te komen. Bovendien wordt er bij WN aan gedacht te zijner tijd weer met een actie „strak en zeker" op touw te zetten, zoals die in het begin van dit jaar gevoerd werd. Onderzoeken, die de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid heeft ingesteld, zou den er op kunnen wijzen dat de WN- if... jjlgcns onderzoekingen in de Duitse bondsrepubliek, waar dit jaar het dragen ik autogordels verplicht gesteld is, zit de helft van alle mensen in een ^keerde houding achter het stuur. Om daarop te wijzen is deze foto gemaakt, j$ aangeeft, dat men het lichaam in de stand ,,12 uur 40" moet houden om timaal baat te kunnen vinden bij het dragen van de autogordel. prd verwacht binnen twee jaar mo- Vroeger hebben DKW en Saab ook ren met zes cilinders te kunnen wel driecilindermotoren gebouwd, puwen, waarvan doorgaans de - maar dat waren tweetakts met Mft van het cilindertal ongebruikt fcn blijven. Hiermee zou een [andstofbesparing van gemiddeld pn lot twintig procent bereikt kun- 'n worden. Het idee is niet vol- rekt nieuw, maar praktische toe- tssing ervan op grote schaal zou it wel zijn. et komt er op neer, dat de automo- list zo lang hij niet te veel van zijn otor vergt, rijdt alsof zijn motor n driecilinder is. Moet hij passeren een helling beklimmen, dan wor- tn via een kleine computer ook de idere drie cilinders in werking ge- eld. Op dat moment verbruikt de scilindermotor dus evenveel ben als normaal onder dergelijke hstandigheden het geval is. aar rijdt men lange stukken zon- ir schakelen en verlangt men wei- ig extra trekkracht van de motor, heeft deze aan de helft van zijn dertal genoeg. Dat dit een on- 'en aantal cilinders is, schijnt minder uit te maken, kswagen heeft dit jaar in Duits- Id al een Audi 100 met vijfcilinder inemotor ten doop gehouden. mengsmering. Volgens de eerste er varingen van testrijders in Detroit loopt de zes cilinder viertakt van Ford echter ook op drie cilinders probleemloos. Het elektronisch systeem meet de verschillende situaties, zoals tempe ratuur, versnelling, motorbelasting en snelheid en is geprogrammeerd om op grond daarvan te kiezen tus sen de werking van drie of zes cilin ders. De drie uitschakelbare cilin ders zijn voorzien van kleppenselec- tors, die kunnen openen en sluiten op commando van de computer. De huidige Ford-motor, waarop dit systeem wordt toegepast is een vijf liter voor lichte vrachtwagens. Maar de bedoeling is er ook mee te komen in personenauto's. Daartoe wordt gewerkt aan een achtcilindermotor, waarvan vier cilinders buiten en in werking gesteld kunnen worden. Het cilindertal kan reeds gehalveerd worden bij snelheden van 40 km per uur en het enige grote technische probleem van het moment is nog het voldoen aan de Amerikaanse uit laatgasvoorschriften. START MET VERSTAND _Tips voor automobilisten. campagne enig succes heeft gehad. Nadien is in elk geval het dragen van autogordels weer toegenomen, al is de jongste tendens dat men opnieuw minder trouw aan de wettelijke plicht voldoet Vooral binnen de bebouwde kom rij den velen vaak zonder gordel, hoe wel juist daar het effect van het dragen nog de meeste bescherming kan bieden. Een maand na de invoe ring van de draagplicht op 1 juni 1975 peilde de SWOV, dat hier 61 procent aan zijn plicht voldeed, maar drie maanden later was dit aantal gedaald tot 49 procent. Ook dit jaar onderzocht de SWOV in hoe verre gevolg gegeven werd aan de wettelijke maatregel en wel in de zelfde maanden, juli en oktober. Eerst bleek het dragen van gordels iets toegenomen, tot 55 procent, maar weer was het drie maanden later slechts 50 procent binnen de bebouwde kom. Buiten de bebouwde kom wordt de maatregel serieuzer nageleefd, maar valt eenzelfde tendens te onderken nen: 78 procent in juli 1975, 67 pro cent in oktober 1975, 72 procent in juli 1976 (na de actie „autogordels vast en zeker") en 70 procent in okto ber van dit jaar. Volgens de SWOV kan het goed dra gen van de autogordel door alle auto mobilisten nog altijd jaarlijks twee honderd doden en meer gewonden verschil uitmaken. Maar velen erva ren vooral de driepuntsgordel nog als te hinderlijk. De heupgordel en de automatische rolgordel worden dan ook frequenter gedragen. De Amerikaanse regering is voor lopig niet van plan de luchtzak in plaats van autogordels of samen daarmee verplicht te stellen. Op nieuw zullen, uitgebreidere proeven nodig zijn om te constateren of deze „air bag" die bij botsingen auto matisch opblaast en inzittende van auto's opvangt werkelijk zinvol is. De aftredende Amerikaanse minis ter van Verkeer, William T. Cole man, zal nog begin januari het Congres voorstellen om in 1979 en 1980 te komen tot een half miljoen van luchtzakken voorziene auto's. Dit zou moeten gebeuren door de automobilisten een aanzienlijke korting op de luchtzak te geven, iets wat de auto-industrie eventueel sa men met de overheid zou kunnen bekostigen. Een maximumprijs van vijftig dollar (130 gulden) per luchtkussen zou. dit voor automobi listen aantrekkelijk moeten maken. General Motors sluit dit jaar een experiment met luchtzakken af, zonder dat daaruit voldoende gege vens tevoorschijn zijn gekomen. In totaal werden er maar elfduizend van verkocht voor prijzen van rond driehonderd dollar en daarmee zijn te weinig aanrijdingen voorgeko men om wetenschappelijk houvast te bieden. Nervositeit kost meer benzine, zo heeft het Volkswagen-concern uit eigen onderzoek kunnen vaststellen. Bij metingen van verbruikscijfers bleek niet alleen de autoconstructie, maar ook de geaardheid of de stem ming van de automobilisten van grote invloed. Naar gelang van de rijstijl kan een verschil in benzineverbruik van rond dertig procent optreden tussen rustige en gespannen rijders of rijdsters, aldus VW. Daarbij behoeft niet altijd de snelle rijder méér ben zine te verbruiken. Ook bij hoge snelheden doet namelijk een rustige behandeling van het gaspedaal het benzineverbruik afnemen. De gevolgtrekking is, dat wie het er op toelegt bewust kalm aan te doen, daarmee per honderd afgelegde ki lometers meer dan drie gulden kan verdienen voor zichzelf en tegelijk zuinig omgaat met energie voor de gemeenschap. DEN HAAG De ambtenaren die bij waterstaat werken willen dat het kantoorpand Westraven bij Utrecht eerst beveiligd wordt, alvorens ze er in trekken. Dat is het meerderheidsstandpunt van de bijzondere commissie van overleg voor ambtenaren. Het ge bouw is, zoals bekend, bestemd voor de hulsvesting van een aantal over heidsdiensten, die nu nog verspreid in Utrecht zijn gehuisvest. Maar het bouwwerk grenst aan een opslag park met tanks waarin onder meer benzine is opgeslagen. Schakel bij het starten alles uit watelektrici. telt vraaqt (b v radio en verlichting) VEILIGHEID in de WINTER .Tips voor automobilisten Start niet aarzelend mear tot ca.een halve minuut ononderbroken indien dit nodig mocht zijn!!" Moet u verschillende keren starten wacht dan minstens Irran lus. sen 2 pogi Staat um bevroren sneeuw, ijs etc .draai uw wielen dan recht, dit vergemakkelijkt [rijden Open één van uw rui. ten opeenkierlbv de achterramen), de rui. ten beslaan dan niet!! Houdt afstand1 Rijdt men op sneeuw dan heelt men4totl2maal meer afstand nodig om te stoppen dan on. der normale ornstan. digheden Schakel uw hoofdlich. ten aan in sneeuwstor. men Vallende sneeuw vermindert het uitzicht Verminder snelheid voordat u een bocht maakt1 Bereidt uvooi op remsituaties Raakt u vast sneeuw start dan in de 1« versnelling en trek langzaam zovèr mogelijk op en schalel dan in de achteruit, dan weer vooruit en dan weer achteruit. Herhaal deze schom. meibeweging tot uw auto vrij komt Staat uw auto in be. vroren sneeuw en ijs. start dan in de 2«ver. snelling. Zet ook uw voorwielen recht Als u probeert uit de sneeuw te komen laat dan de koppeling met te vlug opkomen Rijdt men mde sneeuw en moet men remmen, matig dan' lang van te voren uv snelheid TRAP NIET FORS OP OE REM Na de komst van Japanse automer ken naar Europa is ook China hier als auto-exporteur begonnen. In de Franse havenstad Marseille zijn de eerste Pekings aangekomen: een merk terreinvoertuig dat in de Chi nese hoofdstad wordt gebouwd door de Dong Fang Hong-auto-fabriek. Of de Chinese auto naar Nederland komt, is nog niet bekend, maar op den duur lijkt dit een logische ge volg van de exportplannen. In 1974 begonnen de Chinezen reeds de Pe king in Amerika te verkopen. De prijs wordt daarbij zeer aantrekke lijk gehouden: zesduizend dollar of 35.000 Franse francs komt neer op rond zestien- k achtienduizend gul den voor Nederland, afhankelijk van het feit of het model als perso nenwagen dan wel als bedrijfsauto wordt aangemerkt. Voor deze prijs biedt de Peking een 2,5 liter motor van 75 pk met aan drijving op alle vier wielen en een jeepachtige vierdeurs carroserie met afneembaar dak. Het model is ADVERTENTIE door Haro Hielkema Dick Klomp, organist van de doopsgezinde Singelkerk in Amsterdam, heeft een paar jaar geleden heel wat aarzelingen moeten overwinnen, voordat hij de eerste noten van een kerstmusical op papier durfde te zetten. Voor Klomp, die weke lijks de gewijde muziek uit de pijpen blaast, verder op be graafplaatsen en crematoria toch niet bepaald de vrolijkste klanken voortbrengt en ineens de tekst „Immanuel" van caba retschrijfster Ingrid van Delft voorgezet kreeg, was het een grote gok. Stukje bij beetje waagde hij zich aan de compositie die hij met een groep je kinderen dat in de Singelkerk knutselde uitprobeerde. Het mu ziekstuk groeide met de week, het „knutselclubje" breidde zich uit tot een groep van zo'n 25 kinderen en een combo met een orgel, een piano, twee trompetten en slagwerk. Vooral het samenspel van een echt pijpen- orgel en de piano (bespeeld door Klomp zelf) was een vondst, die in de kerk knap tot uiting kwam. De uit voeringen in 1974 kregen een enthou siast onthaal, vorig jaar kwam de musical op het televisiescherm en nu is ook een plaat uitgebracht. Een verrukkelijk stukje muziek met een tekst vol spontane uitdrukkin gen: de musical begint met het kerstverhaal in vrije bewoordingen. „Een wolk van een jongen", roept Jozef, uitgebeeld door de Ameri kaanse teener Al Cox, die misschien niet de Nederlandse taal volledig machtig is, maar zich vol vuur op zijn rol heeft geworpen. Kritiek Het tweede deel (na de woorden: „en toen groeide-ie op, groeide-ie groot. En zijn wijsheid, die werd groot") bevat kritiek op de maatschappij; het is een wonderlijke ervaring om Johannes de Heer-achtige klanken bezongen te horen met de woorden: „Ik wijs u voortaan welke weg u moet gaan naar een betere maat schappij." Het slot behandelt de vraag wat de boodschap van kerstin de hedendaagse tijd inhoudt: „Aan ons is 't weer in te haken op wat Immanuel God met ons u zei." Het beluisteren van „Immanuel" de tekst en de muziek is een ware verademing, wanneer net daarvoor de kerstboodschap van Vader Abra ham of Willem Duys met zijn Ham monds door de ether heeft gevri- breerd. De teksten van Ingrid van Delft zijn direct zonder poespas of clichérijmelarij ze brengen een historie in een begrijpelijk taal over. Verrukkelijk Dick Klomp heeft een verrukkelijk stuk gecomponeerd, waarin allerlei vormen uit de wereld van de muziek zijn ingebracht. Het begint met een passionachtige ouverture; er is mu ziek uit de cabaretsfeer en een marslledje; er zijn recitatieven van de tenor en aria's van het koor. En aan het slot is het of je Piet van Egmond in de Alle-Dag-Kerk op het orgel hoort spelen. De zangstemmen zijn niet professioneel, maar wel ge weldig enthousiast. Soms slaat een stemmetje over. maar dat doet niks af aan de totale indruk. Voor 21 gulden is de plaat (met tekstblad) bij de Singelkerk in Amsterdam (Singel 450) af te halen. Per giro kost de plaat 24 gulden, over te maken op postgiro 13500 van de Gemeente Giro te Amsterdam, t.g.v. D, Klomp c.s., nr. K 18490 met ver melding van „Immanuel'' Telefo nische inlichtingen 020-255474. Hierbij de (verkleinde) omslagteke ning van het bijbehorend tekstboek. een degelijk leger- of terreinvoertuig en de enige Chinese auto, waarvan een grote serieproduktie bestaat: men schat rond tienduizend wagens per maand. De Peking wordt in China zowel door het leger als civiel gebruikt voor alle mogelijke doeleinden van transport en is in 1971 volop in pro- duktie gekomen. Inmiddels zijn enkele Nederlandse importeurs reeds geïnteresseerd in een Koreaanse auto, de Hyundai, waarvan de komst in Nederland vol gend jaar verwacht mag worden. Deze auto wordt gebouwd door een groot industrieel concern te Seoel. Het is een model met een Italiaanse carrosserie van de hand van Giugia- ro, die ook voor VW en Alfa Romeo werkt. Verwacht mag worden, dat de auto- importeurs ook de produkten van de Volksrepubliek China niet zullen veronachtzamen, nu daarmee op hun terrein verkoopkansen blijken te bestaan. DEN HAAG Er zijn ook dit jaar weer meer dan een miljoen fietsen verkocht, aldus de Stichting fiets in Amsterdam. Bij de kopers gaat de voorkeur uit naar de sportieve modellen, in het bijzonder naar de lichte sportfietsen, een ontwikkeling, die de laatste jaren al aan de gang is. In 1960 werden er in ons land nog 519.000 nieuwe fietsen verkocht, maar in 1972 werd voor het eerste het miljoen overschreden. Dat betekent, dat wij met z'n allen in Nederland ruim 8.5 miljoen fietsen hebben, waarmee naar schatting jaarlijks tien miljard reizigerskilome ters worden afgelegd, zowel in het werk- als in het vrijetijdsverkeer. Uit een internationaal onderzoek blijkt verder, dat in vrijwel alle meer ontwikkelde landen sinds 1960 de verkoop van fietsen Is toegenomen, vooral in Amerika, Duitsland, Nederland, Canada. Frankrijk en Zwe den. Een grote markt voor fietsen is in Amerika waar tussen 1970 en 1973 de jaarlijkse verkoop steeg van 6,9 tot 15,2 miljoen stuks. Voor de komende tijd wordt een jaarlijkse groei van de fietsenverkoop van vijfg tot vijftien procent verwacht. Was er in ons land een rage, die bij de jongelui leidde tot de aanschaf van zogeheten opoe- of weduwefietsen (de oerdegelijke statige, zwarte, onopgesmukte fiets), op het ogenblik is er een nieuwe ontwikkeling aan de gang: de zware transportfiets en de trapbakfiets winnen weer terrein. AMSTERDAM - „Aan de uithol ling van bedrijven van dochteron dernemingen in de haven, lijkt thans een einde te zijn gekomen." Dit zei wethouder Goekoop (havens) ter gelegenheid van de in gebruikstelling van de grootste drij vende grijperkraan in de Amster damse haven bij het Havenbedrijf „De Rietlanden BV". De wethouder merkte voorts op dat het havenge bied jaren geleden een ontwikkeling te zien heeft gegeven, van fusies met ln het bijzonder Rotterdamse be drijven. DEN BOSCH - De KWJ, beweging van werkende Jongeren, ls bang dat werklozen ln opdracht van de ge westelijke arbeidsbureaus werk zul len moeten aanvaarden bij uit zendbureaus om hun uitkering niet in gevaar te brengen. De afdeling Den Bosch van de KWJ heeft bij minister Boersma van sociale zaken een krachtig protest laten horen te gen de mogelijkheid dat de overheid het werken via uitzendbureaus zal gaan vangen onder het begrip „pas sende arbeid" Dat zou betekenen dat deze werklozen werk moeten aanvaarden dat hun minder be scherming biedt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9