„Zwart gangsterdom" en kalenders ioekowsky zet strijd voor dissidenten voort Gijzeling Oriol naar ontknoping ladat en Assad 'erleggen over 'edesoffensief Carter benoemt; Andrus op binnenlandse zaken Ul J=ej NYERERE Lvvv Russische leider in het zonnetje China beschuldigt Sowjet-Unie IRA kondigt Kerstbestand af Joegoslavische dissident in hongerstaking Rhodesië wil Nkomo zwijgen opleggen DAG 20 DECEMBER 1976 BINNENLAND I TROUW/KWARTET 5 ik.'u RICH, (Reuter, UPI, AP) De zaterdag vrijgelaten Russische dissident, idimir Boekowsky, heeft gisteren in Zürich verklaard vastbesloten te zijn zijn tjd voor de mensenrechten in de Sowjet-Unie voort te zetten. in de Sowjet-Unie geen vrij- an mening en overtuiging", zo oekowsky op zijn eerste interna- le persconferentie, een dag na- tij werd uitgewisseld tegen de ense communistische leider Corvalan. De Russische dissi- die op de persconferentie ver werd door zijn moeder, was gelukkig" over de uitwisseling Corvalan. Hij meende dat ,^inee misschien een precedent geschapen dat het ook anderen lijk zou kunnen maken op de- wijze de vrijheid te verkrijgen. owsky wil zijn toekomst in het m in de eerste plaats afhanke- taken van de mogelijkheden de Sowjet-Unie verblijvende poli gevangenen te helpen. „Daar- zal ik mij geheel inzetten." f. ar Leiden _2 uur van zijn voorlopig verblijf in Zwitserse Zürich. zal afhangen le toestand van zijn zieke neefje die samen met hem de Sow- __Jnie heeft verlaten. Daarna zal wsky voor korte tijd naar En geland gaan. Hij zei gisteren graag aan de universiteit van Leiden zijn studie in de biologie te willen afma ken. Maar dat zou afhangen van de vraag of hij daar in de Engelste taal zou kunnen studeren, omdat dat de enige buitenlandse taal is die hij spreekt. Van de kant van de rijksuni versiteit in Leiden is gisteravond meegedeeld dat studeren in de En gelse taal in Leiden niet goed moge lijk is aangezien alle colleges in het Nederlandse gegeven worden. Maar een woordvoerder van de universi teit voegde eraan toe dat het leren van het Nederlands voor Boekowsky geen grote problemen hoefde op te leveren, gelet op het gemak waarmee hij het Engels geleerd heeft. Boe kowsky zei gisteren nog dat hij erg dankbaar was voor de uitnodiging van de Leidse universiteit om daar te komen studeren, die hem al in de gevangenis had bereikt. Boekowsky maakte gisteren een uit geputte indruk, maar volgens een Zwitserse arts, die hem onderzocht had, maakte hij het verwonderlijk goed. Hij is weliswaar ondervoed, maar dat zal geen blijvende schade voor zijn gezondheid opleveren, al- BEIROET (Reuter. AP, UPI) President Sadat van ^pte en president Assad van Syrië zijn gisteren en Cairo om de l gaan zitten voor een politiek offensief dat Israël moet stbi igen op Arabische voorwaarden aan de onderhandelingsta- end n Genève te gaan zitten. >nk< v presidenten, die gisteren bij- r i wamen in het Koebbech-paleis, pan n op de belangrijkheid van de krt adering tussen Egypte en Syrië in e gespannen relatie tussen beide n o en in de afgelopen jaren. Beide iat en proberen de Palestijnen er- ou >ver te halen onderhandelingen war mvaarden in plaats van de gewa- le strijd tegen Israël. Verder wil- ze de Verenigde Staten zo ver en dat deze Israël dwingen om enève te komen praten ook als 'alestijnse Bevrijdingsorganisa- 'LO aan de besprekingen deel it. Tot nog toe heeft Israël dit is geweigerd. staat op de bezette westelijke oever van de Jordaan en de Gazastrook. Deze beslissingen moeten nog wor den goedgekeurd door de Palestijnse Nationale Raad, een soort parle ment, dat in februari bijeenkomt in de Egyptische hoofdstad Caïro. Dit Palestijnse standpunt lijkt volledig aan te sluiten bij de politiek die de Syrische en Egyptische regeringen voorstaan. Weigering Ident Sadat heeft herhaalde ma- erklaard dat de Verenigde Sta- ~Hvoor negentig procent de moge- leid in handen hebben om vrede 2| ofen Israël en de Arabische buren 2J ktand te brengen. Assad lijkt het eens te zijn gezien zijn re- e uitlating: „Het lijdt geen twij- lat de Geneefse conferentie mis- I als de Verenigde Staten dat -üh" len invloed """met begin van zijn gesprek met ,fhi4d zei Sadat dat de presi- is Jswisseling in de Verenigde Sta- zactÉJeen invloed zal hebben op de rjpische houding. Van een toege- houding zal geen sprake zijn, vfs Sadat. De president voegde er add«toe dat de Arabische zaak sterk u|t zolang Egypte en Syrië het lerj zijn- mk loraiE&yPtische dagblad Al Achram et gjlde zaterdag dat de Palestijnse 0pd, die vorige week in de Syrische (dstad Damascus bijeenkwam. be„eens geworden is over: st^iirichting van een Palestijnse re- an Jig in ballingschap •n instemming met deelname aan de jjjpJrekingen in Genève Js\L)stiging van een Palestijnse Faroek Kaddoemi, het hoofd van de politieke afdeling van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO,heeftin een vraaggesprek met een blad ln Beiroet gezegd, dat de PLO weigert de Geneefse conferentie bij te wonen of te onderhandelen met Israël. Kad doemi zei niet te geloven dat 1977 het jaar van de vrede in het Midden- Oosten wordt. Volgens hem zijn de kansen op oorlog veel groter dan die op vrede. De uitspraken van Kad doemi hebben in Beiroet enige ver bazing gewekt omdat ze precies op het moment komen dat Assad en Sadat in Caïro overleggen over een vredespolitiek. Al het gepraat over Genève noemde Kaddoemi, die wordt beschouwd als de Palestijnse minister van buiten landse zaken, een manoeuvre van de Amerikanen. Elke keer dat de werel dopinie druk uitoefent voor een rege ling in het Midden-Oosten staan Is raël en de Verenigde Staten alleen en bewijzen ze lippendienst aan de Ge neefse conferentie, aldus de Pales tijnse leider. Kaddoemi verklaarde ook dat de bekende resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties geen grondslag kan zijn voor de Geneefse besprekingen, omdat hierin de rechten op een Palestijnse staat niet worden erkend. Kaddoemi verwachtte dan ook niet dat de con ferentie op korte termijn zal bijeen komen. dus de arts. Wel zal hij de komende tijd absolute rust moeten hebben. Boekowsky zei dat hij van de Rus sische geheime dienst (KGB) een normale, vijf jaar geldende ver blijfsvergunning voor het buiten land had ontvangen, maar geen do cument over zijn ontslag uit de Wla- dimir-gevangenis. Daarom voelde hij zich ook als een „politieke gevan gene met verlof". Hij sloot echter niet uit dat hij ooit nog eens naar zijn vaderland terug zou keren. Over zijn behandeling in de gevan genis zei hij dat hij in overeenstem ming met de bepalingen ongeveer anderhalf jaar onder verscherpte voorwaarden in eenzame opsluiting slechts om de andere dag een warme maaltijd had gehad. Volgens Boe kowsky was de informatieverstrek king aan de gevangenen in zijn ge vangenis na de ondertekening van de slotacte van de Europese veilig heidsconferentie in Helsinki slech ter geworden. Het belangrijkste van de besluiten van Helsinki was vol gens hem voor de Sowjet-Unie dat de niet-inmenging in de binnen landse aangelegenheden van andere staten vastgelegd werd. Hij was van mening dat een werkelijke uitwisse ling van gedachten en meningen tussen oost en west positief zou zijn, maar dat dit alleen bij gelijke rech ten zou kunnen gebeuren. Verjaardagswens Op de vraag of hij nog een verjaar dagswens voor de Russische partij leider Breznjew had, antwoordde Boekowsky: „Ja, dat hij tegen Pino chet (de Chileense militaire leider) wordt uitgewisseld". Het Russische persbureau Tass heeft zaterdag in een spoedbericht melding gemaakt van de vrijlating van de Chileense communistische leider Corvalan, maar met geen woord gerept over Boekowsky. „Als gevolg van de solidariteit van de Chileense patriotten en democraten den de volken van de Sowjet-Unie en andere socialistische landen, en dank zij de energieke pogingen van internationale organisaties en pro gressieve mensen in alle landen van de wereld is Luis Corvalan, een voor aanstaand leider van de Chileense gn internationale beweging van communisten en arbeiders, alge meen secretaris van de Chileense communistische partij, uit een ge vangeniscel in Chili bevrijd. De communistische partij van de Sow jet-Unie en de Sowjet-regering heb ben het hem mogelijk gemaakt naar de Sowjet-Unie te komen en zullen hem volledige gastvrijheid bieden." Reacties De Italiaanse communistische par tij heeft zaterdag over de vrijlating van Boekowsky gezegd te hopen dat dit het begin inluidt van het „ophef- ADVERTENTIES De Russische dissident Boekowsky met zijn moeder op het vlieg veld van Zürich. fen van bestaande beperkingen op de uitoefening van de persoonlijke vrijheid in de Sowjet-Unie". De vrij lating van Corvalan, aldus de Itali aanse cp. werpt „een schril licht op het tragische lot van de democratie in Chili en het is meer dan ooit duidelijk dat het fascistische be wind in Santiago opgeruimd moet worden". De Franse communitische partij liet weten dat Boekowsky was vrijge laten „omdat het in de kraam van de Sowjet-Russische regering te pas kwam zich van hem te ontdoen". „De Sowjets zien de lastige mensen liever in het westen dan in de Sow jet-Unie, dat is niets verrassends, verrassend zou het zijn geweest, als Boekowsky in de Sowjet-Unie had mogen blijven en had mogen zeggen wat hij wildde". Georges Marchais. de Franse communistische leider, noemde de ruil betreurenswaardig. Hij zei dat twee mannen die voor het opkomen van de mens gevangen hebben gezeten, nooit op deze ma nier tegen elkaar hadden mogen worden uitgespeeld. Boekowsky en Corvalan werden za terdag op het vliegveld van Zurich onder strikte veiligheidsmaatrege len uitgewisseld. Boekowsky ging met zijn moeder Nina, zijn zuster Olga en zijn neefje Misja naar een hotel in Zürich, terwijl Corvalan met zijn vrouw op het Russische vlieg tuig stapte dat Boekowsky had ge bracht. Corvalan kwam zaterdag nacht in Moskou aan en is naar een buitenhuis in de buurt van de Rus sische hoofdstad gebracht. MADRID (UPI, AP, AFP) De kans dat de ontvoerde vooreitter van de Spaanse Raad van State het er levend afbrengt lijkt het afgelopen weekeinde groter te zijn geworden. De ontvoerders hebben hun dreigement om de staatsraad in de nacht van vrijdag op zaterdag te doden niet uitgevoerd. De ontvoerders van de staatsraad, Antonio Maria de Oriol y Urquijo, hebben meegedeeld dat ze niet tot de uitvoering van hun dreigement zijn overgegaan omdat de regering over - VRIJHEID In ZUID-AFRIIU - WEREIDEKONOMIE - SELF RELIANCE President Nyerere van Tanzania is een van de belangrijkste staatslieden van de 3* wereld. Hij draagt op een geheel eigen wijze, scherpzinnig en zonder een blad voor de mond te nemen zijn inzichten uit. Brochure met 3 redevoeringen voor f 3,20 (incl. porti) te bestellen op postgiro 2903622 TA NZANIACOMITE van Dijck- laan 5. Bilthoven. Via dit gironummer kunt u ook een steen tje bijdragen t.b.v. PLATTELANDSPRO- JEKTEN in Tanzania. van premier Suarez „vage toespelin gen" zou hebben gemaakt op de vrij lating van politieke gevangenen. De Spaanse minister van binnenlandse zaken, Rodolfo Martin Villa, ver klaarde afgelopen vrijdag dat de re gering een amnestie overweegt, maar hij gaf tegelijkertijd te kennen dat de regering er niet aan denkt gevangenen vrij te laten, zolang Ori ol nog gegijzeld is. Een mogelijke dood van Oriol zou een Amnestie zelfs kunnen verhinde ren, aldus de minister. De ontvoer ders, die behoren tot een extreem linkse beweging, menen nu dat het sparen van het leven van hun gijze laar de enige weg is om uitbreiding van een amnestie te kunnen be werken. Na de verklaring van de ontvoerders heeft de regering nogmaals beves tigd dat ze amnesMe overweegt zodra de ontvoerders hun gijzelaar vrijla ten. Politieke waarnemers houden dan ook rekening met een Kerst amnestie voor politieke gevangenen. Een aanwijzing voor de ontspanning die is opgetreden ln de zaak van de ontvoering van Oriol, is wel het feit dat premier Suarez vandaag een be- zoek brengt aan Barcelona, de hoofdstad van Catalonië. Hij stelde dit bezoek een week geleden uit in verband met de ontvoering van Inleen brief zegt de GRAPO, de antifascistische verzetsgroep van de eerste oktober, dat 36 leden van de politieke vleugel van de maoistisch- communistische groepering zijn ge arresteerd. Ze kondigt aan dat ze vergeldingsmaatregelen zal nemen tegen elke politieman die „antifas cistische gevangenen" martelt of doet martelen. Die agenten zullen worden beschouwd als oorlogsmis dadigers en ze zullen als zodanig worden behandeld. In een brief van de ontvoerde, die door de GRAPO met de verklaring naar een Madrileense krant is ge stuurd schrijft Oriol dat hij zich be zorgd maakt over zijn vrouw, omdat ze mogelijk de spanning van de ont voering niet meer kan verdragen. Hij hoopt dat het bericht dat hij nog in leven is haar zal geruststellen. Het totale aantal politieke gevange nen ln Spanje beloopt ongeveer 200. Een groot deel van de gevangenen is afkomstig uit Baskenland. Eert vrij lating van de Basken zou mogelijk de afkeer van Madrid in dit noorde lijk deel van Spanje kunnen verzach ten. De tweede aflevering van deze maandagse rubriek over zulke uiteenlopende e til oncJerwerpen als „zwarte mofl gangsters" en kalenders. De kalenders komen van i. het Medisch Comité Ango- la en van de Novib. De g eerste is een nogal „poli- tiekerige" jaarlijst met zes maandvellen met foto's en 0,8 daartussen doorzichtig papier met verhalen over de strijd, de onafhanke lijkheid en de toekomst van de voormalige Portu- gese kolonie. (Prijs 6 gul den met porto 8,75, giro 23830. Het Medisch Comi té Angola zit op de Lau riergracht 116 in Amsterdam). Aardiger aan de wand doet het de zo langzamer hand traditionele kalen der van de .Novib, van groot langwerpig formaat, met mooie foto's („het schilderachtige van de ar moede". ach ja). Op de achterzijde van de maandbladen wordt iets verteld over ontwikke- j lingslanden (platte- landsopbouw in India, Sri Lanka en de Fillippijnen, boerenbewegingen in Honduras en Peru), over medefinancieringsorgani saties (bij medefinancie ring werkt de Nederlandse overheid samen met parti culiere organisaties als de Novib zelf), over het werk van de Novib. (De kalen der kost 18, Novib, Ama- liastraat 5-7, Den Haag, te lefoon 070-624081). Giro voor de kalender 3653676. Een van de activiteiten is de Derde spreker serie, een reeks romans van schrijvers uit de derde we reld voor ongeveer een tientje. Na boeken van een Westafrlkaanse, (het voortreffelijke Xala van Sembene Ousmane), een Surinaamse en een Paki staanse schrijver ver scheen onlangs De Marabi Dans door Modikwe Diko- be. Een boek niet over de zakelijke en politieke kan ten van het apartheids probleem maar de invloe den op het dagelijks leven van het meisje Martha da', in een randwijk var. hannesburg woont. Ook over apartheid gaat het boekje Zwarte deelstaten, blanke heersstaten door Barbara Rogers, door de Novib uitgegeven samen met de Boycot Outspan Actie. Een andere bezigheid van de Novib is de Sahelactie die 1973 is begonnen en die zich vooral richt op het zoeken naar mogelijkhe den voor de wederopbouw nadat de ergste nood zou zijn gelenigd. In samen werking met uitgeverij Agathon verscheen daaro ver bij de Novib Mensen in de Sahel door Albert Stol. Het zijn gesprekken met boeren, ontwikkelingswer kers, ambtenaren en poli tici. met als rode lijn dat de noodhulp aan de Sahel slechts tijdelijk een „op lossing" heeft gegeven en dat de werkelijke ontwik keling nu pas op gang be gint te komen. Het boek is bij de Novib te bestellen voor 15 (zonder porto) en ook in de boekhandel te krijgen. Al dat soort activiteiten passen bij .wat heet be wustmaking in de rijke landen, waarin ook bewe gingen als het Tanzania comité en de stichting ty- vos (interkerkelijk vor mingswerk ontwikkelings samenwerking) doen. Het Tanzania comité werd op gericht in 1974 door lieden van dc wereldwinkel in Bilthoven die zich al enke-. le jaren met Tanzania be zighielden. Tanzania krijgt veel aandacht door het geheel eigen ontwik kelingsbeleid met gelijk heid, zelfstandigheid en onafhankelijkheid als sleutelwoorden. Bij het Tanzania comité (Van Dijcklaan 5, Bilthoven. 030-786770, giro 2903622) verscheen een boekje met toespraken van de Tanza- niaanse president Julius Nyerere (de prijs 3,20 met porto) en (uitgebracht in de AO-serie, nummer 1619) het boekje Tanzania geschreven door mede werkers van het comité, (het kost 2,20. Deels over Tanzania gaat Door welke bril kijken we naar de derde wereld, een klein, goed en helder ge schreven boekje van IK- VOS-medewerker Bert Stuurwold. In 115 korte stukjes doet hij verslag van zijn bezoek aan de we reldhandelsconferentie Unctad (in mei dit jaar ge houden in Nairobi) en zijn aansluitende reis door Ke nia en Tanzania. Bij wat ;hij daar ziet vraagt Stuur wold zich voortdurend af wat wij in de westerse lan den ermee te maken heb ben. Het boekje is te be stellen door 4,20 over te maken op giro 3065029, ten name van L. Stuur wold. Nijkerk. „Zwart gangsterdom" ten slotte is de kenmerking die Karei Roskam geeft aan het bewind van gene raal Mobutu in Zaire. Mo butu, door Karei Roskam, uitgegeven door Agathon). Hij noemt Mobutu terecht de verdediger van de wes terse belangen in Afrika. In eigen land ontwikkelde Mobutu een schrikbewind dat volgens Roskam alle kenmerken van het fascis me vertoont. Hij bestrijdt dat de groei naar een dic tatuur best te begrijpen is omdat voor de Bantoe er maar één leider zou be staan en een tweede niet wordt geduld. „Aangezien Bantoe het volk betekent, worden hier even zo'n 70 miljoen mensen uit Zuidelijk en Midden-Afrika over één kam geschoren; een derge lijke stellige bewering over wat DE Bantoe denkt en gelooft zou evengoed gebruikt kunnen worden om het moordzuchtig optreden van Mobutu's buurman Idi Amin goed te praten. Met dergelijke kwasi-diepzinnigheden wordt geprobeerd een ver goelijking te vinden voor een optreden dat alle ken merken vertoont van een zwart fascisme en een zwart gangsterdom." MOSKOU (Reuter. DPA, UPI) D* Sowjet-Russische partijleider Leonid Breznjew was gistere n jarig. Hij is zeven tig jaar geworden en heeft van het Ru Bsische staatshoofd Nikolai Podgomy een mooi zwaard al s cadeau gekregen. Verder kreeg hij van Podgorny tijdens een plechtigheid in het Kremlin, waar alle leiders van het Oostblok verzameld waren, de hoogste onderscheidingen »ran de Sowjet-Unie opgespeld. Vanwege „zijn uitstekende diensten" voor de partij en de staat en voor zijn „grote persoon lijke bijdrage in de zaak van de overwinning over de Duits- fascistische indringers" in de tweede wereldoorlog kreeg hij de Lenin-orde, waarvan hij er al vier had. en de gouden ster van „held van de Sowjet-Unie", waarvan hij er ook al een had. Om niet bij elk lustrum met het zelfde voor de dag te komen kreeg Breznjew dit keer bovendien „we gens zijn uitstekende diensten bij de versterking van de defensiepa raatheid van het land" en bij de uitbreiding van de strijdkrachten een „erewapen met het gouden staatswapen van de USSR". Deze onderscheiding overtreft verre die welke aan Chroestsjew werden toegekend toen deze 70 jaar werd en is zelfs nooit ver leend aan de vroegere partijleider en dictator Stalin. Waarnemers achtten de laatste onderscheiding veruit de be langrijkste van allemaal. Het recht om persoonlijke erewapens te dragen werd in tsaristische tij den toegekend aan de hoogste legerofficieren. Deze traditie werd tijdens de burgeroorlog voortge zet, manr nadien afgeschaft en niet moei in ere hersteld, zelfs niet tijdt.-ns de tweede wereld oorlog. Het Rus sische staatshoofd zei dat Breznje' v hem echt verdiend had en dat het Russische volk in hem met recht „zijn erkende leider" ziet. Brtcnjew werd geprezen als „archite Ct van de ontspanning en van de vrede". De voortzetting van de jstijl van Lenin" en van de collective leiding „is een hoofd verdienste van Breznjew die een grenzeliMie autoriteit" geniet. Breznje w. die ondanks het feit dat hij de pensioengerechtigde leeftijd al ver gepasseerd is. nog steeds niet van plan blijkt zich terug te trekken, beloofde giste ren „sb eeds een trouw soldaat van de partij" te blijven, een echt strijder voor de zaak van het ar- beidencje volk. en voor het „geluk en de bloei van ons vaderland, voor vrede en communisme" te zullen strijden. Hij zei verder dat het vertrouwen van de partij en van het volk hem boven alles ging en zciu blijven proberen de leer van ,Le*in en zijn onsterfelijke voorbiield te volgen. En nadat het lang z*l hij leven geklonken had werd tiet toch nog gezellig in het Kremlfc-i. De Russische president Podgorny Breznjew de onderscheidingen op. speldt PLAINS (Georgia) (Reuter, UPI). D« toekomstige Amerikaan se president Jimmy Carter heeft de 45-jarige gouveneur van Idaho, Cecil Andrus, benoemd tot 2 ijn minister van binnen landse zaken. Tijdens een persconferentie in Plains (Georgia) wees Carter met nadruk op het feit da it Andrus een belangrijke rol heeft gespeeld bij het beschermen van het milieu in de Verenigde Staten. De gekozen Amerikaanse president had zaterdag ontmoetingen met de vroegere minister van defensie Ja mes Schlesinger en met de topadvi seur van wijlen president John Ken nedy, Theodore Sorensen. Schlesin- gers naam wordt genoemd als toe komstig leider van een nieuw ener giebureau in Washington, terwijl So- PEKING (Reuter) Chinese functi onarissen hebben de Sowjet-Unie beschuldigd van voortdurende grensschendingen. dit jaar gepleegd aan een sterk omstreden deel van de grens tussen beiden landen. Japanners hoorden vorige week in Harbin in Mandsjoerije dat tussen januari en augustus 150 maal de grens door de Russen was ge schonden. De Chinezen zeiden dat tussen 1960 en 1975 ongeveer 9.09.000 maal de grens is geschonden. In 1969 kwam het tot een gewapende botsing bij de rivier Assoeri. Daarbij werden 210 Russen en 40 Chinezen gedood. De onderhandelingen over de grensgeschillen waren drie weken geleden hervat, na anderhalf Jaar te hebben stilgestaan. Vorige week zei den Chinese functionarissen dat de besprekingen stokken en dat Mos kou geen concessies gedaan heeft. BELFAST (Reuter. UPI, AFP) Het Ierse Republikeinse Leger heeft gisteren laten weten dat het gedu rende de Kerstdagen in Noord- Ierland een bestand in acht zal ne men. Na de kerstdagen zal de strijd echter in alle hevigheid worden voortgezet, tenzij er een aanwijzing komt dat de Britse regering haar troepen uit Ulster terugtrekt, aldus een verklaring van de IRA. Kerkelijke leiders in Noord-Ierland hebben verklaard in een kerstboodschap, die zaterdag werd uitgegeven, dat de recente massale betogingen hoop geven op vrede te midden van alle gewelddadigheden. De verklaring is ondertekend door vertegenwoordigers van de Rooms- Katholieke, de methodistische, de presbyteriaanse kerk en de Kerk van Ierland. renseia als een van de favorieten geldt 'voor de leiding van de Ameri kaan»4 geheime dienst CIA. Carter vertelde dat hijzelf noch zijn toekomstige minister van buiten landse zaken Cyrus Vance Saoedi- Arabil i hebben gesuggereerd dat het een g unstige behandeling kan ver wacht en van de Verenigde Staten in ruil voor het beperken van de olie prijsverhoging door de organisatie van Olie-Exporterende lande» OPEC'. „Er is mijnerzijds, noch van de zij« ie van Cyrus Vance een wenk gegevi ;n dat Saoedi-Arabië met spe ciale welwillendheid zal worden te- gemoetgetreden wegens zijn actie ia het ki ïder van de olieprijzen." aldus Carter, die meende dat de olieprijze» niet moeten worden gekoppeld aan een 'uiteindelijke regeling van het Arabtisch-Israëlische conflict in het Midden-Oosten. Carter noemde het besluit van Saoedi-Arabië en de Ver enigd e Arabische emiraten de olie prijs slechts met 5 procent te verho gen /Un tegenstelling tot de overige elf O'PEC-landen die tot 10 procent besloten) een „verantwoordelijke actie". UELGRADO (Reuer) De gevan gen zittende Joegoslavische dissi dent Michailo Michailow is in „tota le hongerstaking" gegaan uit pro test tegen het gebrek aan rechten iroor politieke gevangenen in Joe goslavië. zo hebben gisteren familie leden van de dissident bekend ge maakt De 42 jaar oude dissidente uchrijver, die veroordeeld is tot ze- uen jaar gevangenisstraf wegens Itropaganda tegen de staat, had on langs tegen familieleden gezegd.dat hij sinds 6 december alleen nog maar water tot zich genomen had. Rhodesische politie heeft de zwarte nationalistische leider Joshua Nkomo gewaarschuwd in Rhodesië geen politieke verklaringen af te leg gen of politieke vergaderingen te beleggen Nkomo vertelde dat hem dit was meegedeeld nadat hij van de Rhode- sië-conferentie in Geneve terugge keerd was in Boelawayo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5