Aantjes is het 'spuugzat' zoals PvdA CDA bejegent in Shell benzine zorgt voor zuiniger rijden. BRUILOFT Geheimgehouden besluit maakt terugkeer Menten mogelijk Een bijzondere kerstkaart, een geweldig weerzien LENING - 4976 O STAAT DER NEDERLANDEN 'Verbijsterende hoogmoed' JULIANA EN BERNHARD 795 Arrestatie na ontvoering meisje Miljard dollar landbouwfonds Van Thijn hoopt dat prof. Heertje beroep aantekent Dood door drugs? Zelfs advocaten wisten er niet van Dagelijks bestuur TNO werkt voorstel reorganisatie uit =n: UOAG 17 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 De kerstkaart die hiernaast afgedrukt is. werd naar ons gezonden door mevrouw C. van Nug- teren-Slotboom uit Rotterdam. Naast de arre- slee, de kerktoren en de gebruikelijke wensen staat er een Zweedse vlag op afgedrukt en het ls duidelijk uit welk land hij verstuurd is. Op de adreszijde van de kaart blijkt dat hij afgestem peld is in Eidsbro op 25 december 1943 en voorzien is van een Wehrmacht-stempel met hakenkruis. Als geadresseerde werd genoemd Theodora Rook maar die bestond met. Wel, woonde er. vertelt mevrouw Van Nugteren, een familie Rook aan de Katendrechtse Lagendijk. Bij die familie was echter geen Vera uit Zweden (zo noemde de afzender van de kaart zich) bekend en toch lag die kaart op zekere dag in hun brievenbus. Mevrouw van Nugteren schrijft verder: „Zij wisten wel dat ik een verloofde had die zeeman was. Zijn schip lag juist in de Rotterdamse haven toen de oorlog in Mei 1940 uitbrak. Zodra het mogelijk was moest het schip weer uitvaren. Het ging in convooi met andere vrachtschepen en met Duitse escorte over de Noordzee naar het Kielerkanaal. Ieder vrachtschip ging dan zijn eigen weg. Zij haal den bijvoorbeeld hout uit Finland en keerden dan naar Kiel terug. Daar werd opnieuw een convooi gevormd en met Duitse escorte de reis naar Rotterdam aanvaard. Het waren geen plezierreisjes. Toen het schip dan ook in 1943 wat lang in reparatie lag kreeg mijn verloofde een oproep om in Duitsland te gaan werken. Hij vertikte het en dook onder. Er werd huis zoeking gedaan. Hij werd niet gevonden en had toen nog maar één gedachte: Naar Engeland zien te komen. Maar hoe?" „Toen het schip weer zeewaardig was monster de hij opnieuw aan en vertrok. Hij kwam niet meer mee terug. Van de bemanning hoorde ik dat hij met nog vijf anderen overboord ge sprongen was. Zo dicht mogelijk onder de Zweedse kust. want Zweden betekende: vrij heid. Maar ze doken in een donkere nacht en er dreven IJsschotsen in het water. Hoe lang ze zouden moeten zwemmen? Niemand wist het. Er was niets meer van ze vernomen. Voor mij begon een uitzichtloze wachttijd." „En toen opeens die kaart. Een neef liet hem mij zien en ik herkende het handschrift van mijn verloofde. Die wilde mij natuurlijk schrij ven. maar durfde dat niet rechtstreeks te doen om mij niet in gevaar te brengen. HIJ kwam dus op het idee als Zweeds meisje naar het adres van mijn neef te schrijven. Wij volgden samen een cursus boekhouden en hij zou dus zeker van de verdwijning afweten, en dat was ook zo. Later kwam er een brief met een adres waar naar ik terug kon schrijven, dat was erg fijn, hoewel we als vriendinnen geen liefdessbrieven aan elkaar konden sturen. Vera vertelde dat zij een vriend had die tijdelijk in het domineesge zin logeerde. Hij was' houthakker geweest, maar dat werk viel hem wat zwaar. Daarom was hij kok geworden in een hotel. Ik kreeg een foto van die vriend toegestuurd en ik kan niet schrijven hoe gelukkig ik daarmee was. Mijn verloofde stond er op tussen de dominee en zijn vrouw in. Ze zagen er opgewekt uit. Het ging dus goed met hem. Hij leefde en was gezond. Ik heb nog enkele brieven naar dat adres terugge schreven. Na korte tijd kreeg ik geen antwoord meer, dus maar weer afwachten. GOD JUL GOTT NYTE AR Teoen de oorlog over was in mei 1945 heb ik direct via het Rode Kruis bij het domineesge zin geïnformeerd naar mijn verloofde. In 1944 was hij naar Engeland overgevlogen en zij hadden daarna ook niets meer van hem ge hoord. Enkele weken later werd er bij ons aangebeld. Er stond een bruingebrande mili tair op de stoep." Het was een Canadees voor onze overburen" meldde mijn zus, die de bene dendeur opengetrokken had. Tot onze verba zing stapte deze „Canadees" bij ons binnen en toen hij begon te praten hadden we verschrik kelijk veel te vragen en over en weer verschrik kelijk veel te vertellen. Dat was een geweldig weerzien," aldus mevrouw Van Nugteren. «INTItNO»*! Van onze parlementsredactie DEN HAAG Mr W. Aantjes, fractievoorzitter van de AR in de Tweede Kamer is het .spuugzat' zoals de PvdA het CDA bejegent. Hij schrijft dit in een felle aflevering van zijn rubriek in het partijblad .Ne derlandse Gedachten' van deze week. Doelend op de reacties van PvdA- woordvoerders als drs Ed. van Thijn en mevrouw Ien van den Heuvel op het CDA-congres schrijft Aantjes: „Het moet maar eens worden gezegd dat zelfs een uitgesproken voorstan der van een Combinatie van CDA en PvdA langzamerhand deze wijze van op hoge toon stellen van ultimata spuugzat wordt". Aantjes meent dat het CDA-congres in hoofdzaak heeft gekozen voor de lijn van het ontwerp program Goudzwaard en dat de rede van lijsttrekker Van Agt daarbij aan- ADVERTENTIE Op 7 januari 1977 viert heel ons volk, samen met de koninklijke familie, het 40-jarig huwelijksfeest van De geschiedenis van hun veertig bewogen huwelijksjaren kunt u in woord en beeld méé- beleven in "Geschiedenis van een huwelijk!' Dit vorstelijke bock, met meer dan 150 foto's die alle hoogtepunten vereeuwigen, is overal verkrijgbaar voor slechts "Geschiedenis van een huwelijk" is een zeer bijzondere uitgave van Libelle. BRUSSEL (ANP) De Belgische politie heeft vorige week een man aangehouden, die wellicht betrok ken is geweest bij de ontvoering van het dertienjarige Nederlandse meis je Joanna Berbers, nu ruim twee weken geleden. Dit heeft het Brus selse gerecht gisteren bekend ge maakt. Verder werd bekend, dat de familie Berbers een dreigbrief heeft ontvangen, waarin meegedeeld wordt dat het meisje opnieuw zal worden ontvoerd, als de opsporin gen in deze zaak niet worden stop gezet. De Belgische politie zoekt nog naar een zekere David Hildesheim (27), woonachtig in Elgenbrakel in Bel gië. Deze Nederlander, een bekende van de familie Berbers, is spoorloos sinds de nacht van 4 op 5 december, waarin Joanna werd losgelaten, na dat haar vader ruim drie miljoen gulden voor haar had betaald. Ook de vrouw van deze man heeft niets meer van hem vernomen. sloot. Na afloop van het congres sprak Van Thijn evenwel van „Stok oude politiek" en mevrouw Ien van den Heuvel van een CDA „waarvan je niet weet waaraan je ermee toe bent." Onwil of onmacht? De AR-fractievoorzitter schrijft dan: „Welnu, die reacties ziende vraag ik mij in gemoede af of hier nu van onwil dan wel van onmacht door verblinding om een reëtfl oordeel te vellen sprake is. Het is eenvoudig van een verbijsterende hoogmoed zoals de PvdA zichzelf tot norm stelt, en anderen aan zichzelf afmeet." Aantjes schrijft verder ondermeer: als de PvdA maar half zoveel loyali teit Jegens haar CDA-partners zou bewijzen Jegens de PPR. zou er in Nederland een in uitstekende geest samenwerkende coalitie zijn. „Aan tjes meent overigens dat de reacUe van Den Uyl op het CDA-congres wat reëler was. Hoogtijd De AR-fractieleider besluit dan: ,,De vraag die zich uit dit alles opdringt ls of de PvdA eigenlijk in de komende periode wel wil regeren. Den Uyl wel, maar de PvdA als zodanig? Als de leiding van de PvdA dit werkelijk wil, dan wordt het hoog tijd dat zij zich realiseert dat dit alleen zal kun nen met het CDA. En met het CDA betekent: met het CDA van Van Agt. Na alles wat het CDA heeft gedaan en besloten is het nu niet meer aan de PvdA om vragen te stellen, maar om eindelijk zelf eens antwoord te geven." aldus Aantjes. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Aan het landbouwfonds van de Verenigde NaUes is één miljard dollar toege zegd, zodat het kan gaan werken. Het internationale fonds voor agra rische ontwikkeling (IFAD) ls be doeld om de landbouwproduktie In de derde wereld te vergroten. Het fonds werd al op de wereldvoed- selconf eren tie in Rome, in november 1974 opgericht, maar kwam niet van de grond omdat het miljard dollar nog niet binnen was. De olielanden waren van mening dat de westerse landen meer moesten bijdragen, ter wijl de westerse wereld de zwarte plet Juist naar de ollestaten schoof. Als PvdA-lid afgewezen Van onze parlementsredactie DEN HAAG Drs Ed van Thijn, fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, hoopt van harte dat prof. dr. A Heertje gebruik zal ma ken van de mogelijkheid, beroep aan te tekenen tegen de beslissing van de afdeling Naarden van de PvdA, hem niet als lid van de partij toe te laten. Heertje, bekend econoom, colum nist van .Accent" en de AVRO die een tijdlang lid van DS'70 ls ge weest, had zich gemeld als lid van de PvdA-afdeling Naarden die hem echter heeft geballoteerd. Tegen die beslissing is beroep mogelijk bij het gewestelijk bestuur Noord-Holland en ten slotte eventueel bij het partij bestuur. Heertje heeft nog geen be roep aangetekend. Van Thijn verklaarde gisteren dat hij zich kan voorstellen dat de eerste reactie van de partij tegen Heertjes' lidmaatschap gereserveerd ls, aan gezien deze Immers „de PvdA jaren lang voor rotte vis heeft uitge maakt". zoals de fractieleider zei. Hij hoopte evenwel dat Heertje een beroepsprocedure mogelijk zal ma ken omdat zijn lidmaatschap in een pluriforme PvdA mogelijk moet zijn en de economische denkbeelden die hij heeft ontwikkeld, binnen de par tij tot uitdrukking behoren te kun nen komen. ROTTERDAM De 21-Jarige He len Heath-Colman, Britse van natio naliteit. ls dood aangetroffen in haar woning aan de Persoonshaven in Rotterdam. Volgens de patholoog anatoom, die sectie heeft verricht, is zij vermoedelijk overleden als ge volg van heroïnevergiftiging. De Rotterdamse politie stelt een onder zoek in. bedrag koers rente aflossing schuldbewijzen inschrijving storting toewijzing prospectus open bedrag de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) jaarlijks op 15 januari in 20 jaarlijkse termijnen van 15 januari 1978 af vervroegde aflossing is van 15 januari 1987 af mogelijk tot 15 januari 1992 tegen de koers van 103%, daarna tegen 102% nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 22 december 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen op 18 januari 1977 met bijbetaling van 3 dagen lopende rente uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers kosteloos bij banken en commissionairs door Leo Kleyn BERN Theoretisch is het mogelijk dat de van oor logsmisdaden verdachte Ne derlander Pieter Menten op een vliegtuig naar Nederland wordt gezet, als de Zwitsere regering vandaag tot zijn uit wijzing besluit. Volgens rege ringswoordvoerder Ulrich Hu- bacher, die dit gisteren in Bern verklaarde, kan Menten recht streeks naar Nederland worden gebracht op grond van een re geringsbesluit uit 1965. Dat besluit ls gebaseerd op artikel 70 van de Zwitserse grondwet, dat het de regering mogelijk maakt zich te ontdoen van vreemdelingen die de binnen- of buitenlandse veiligheid van de staat in gevaar brengen. Een van oorlogsmisdaden verdachte vluvhtellng kan geacht worden zich daaraan schuldig te maken. Met de verjaring van oorlogsmisda den in 1965 stond de Zwitserse rege ring voor het probleem dat Zwitser land een toevluchtsoord voor oor logsmisdadigers zou kunnen worden. Met het oog op de verjaring zou van uitlevering geen sprake meer kun nen zijn. Uitwijzing bleef mogelijk, maar daarbij wordt de ongewenste vreemdeling eenvoudig over de Zwit serse grens gezet. Een land dat een vluchteling zou willen berechten, zou dan maar moeten zien hem te pakken te krijgen. Om te voorkomen dat oorlogsmisda digers op grond van de verjaring in Zwitserland hun straf zouden ontlo pen. besloot de Zwitserse regering van de uitwijzingsprocedure te zul len afwijken, wanneer artikel 70 van de grondwet van toepassing zou wor den verklaard op vluchtelingen die van oorlogsmisdaden worden ver dacht. In dat geval zou de vreemde ling rechtsreeks kunnen worden uit gewezen aan het land dat hem zou willen berechten. Niet nodig Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de Centrale organisatie voor toegepast wetenschappelijk onderzoek (TNO) gaat een voorstel voor reorganisatie uitwerken, dat over twee maanden klaar moet zijn. Door deze afspraak zijn de normale bestuurlijke Simpkins verhoudingen binnen de organisatie hersteld. Aan dat in 1965 genomen regerings besluit ls nooit enige ruchtbaarheid gegeven. Volgens Hubacher is dat ook niet nodig, omdat het slechts betrekking heeft op enkelingen en omdat het uit de aard van de zaak een beperkte geldigheidsduur heeft. Voordat Menten in Zwitserland op dook. had de regering ook nog nooit haar toevlucht tot dat besluit hoe ven nemen. De geheimhouding had tot gevolg dat buiten de regering niemand in Zwitserland van het besluit op de hoogte was. Ook de advocaten van Menten. Hans R. Grendelmeier en Walter Baechl uit Zürich, hadden er nooit van gehoord. Een Zwitserse autoriteit op het gebied van het vreemdelingenrecht. dr. Hans Schultz, hoogleraar aan de universi teit van Bern, verzekerde ons deze week nog dat langs legale weg Men ten niet naar Nederland zou kunnen worden uitgewezen. Wat het besluit precies inhoudt, is nog steeds niet bekend. De geheim houding is niet opgeheven. Politici noch Juristen in Zwitsewrland lijken er zwaar aan te tillen. Schultz. van het regeringsbesluit op de hoogte gebracht, zei het de gewoonste zaak van de wereld te vinden dat de rege ring niet elke verordening we reldkundig maakt. Als Menten op grond van zo n geheim besluit naar Nederland wordt uitgewezen, aldus Schutz. is dat een politieke beslis sing, waaraan verder door juristen niet getornd moet worden. In Nederland wekt deze gang van zaken meer verbazing Een Neder landse specialist in het vreemdelin genrecht zei desgevraagd het eigen lijk uit den boze te vinden dat een regering maatregelen neemt op grond van besluiten die niet open baar zijn gemaakt Overigens voegde hij daaraan toe dat die handelwijze ook bulten Zwitserland niet geheel onbekend ls. Zo vallen er volgens hem ln Benelux-verband op ministe rieel niveau ook wel beslissingen met betrekking tot het vreemdelingenbe leid die niet bekend worden gemaakt Geen traan Nog minder dan de politici en juris ten maken de ..gewone" Zwitsers zich druk over de zaak-Menten Als Menten op het vliegtuig naar Neder land wordt gezet, zullen ze daar geen traan om laten. Ze laten zich leiden door de redenering dat Nederland als rechtsstaat niet onderdoet voor Zwitserland, en dat Menten. als hij naar Nederland wordt gebracht, daar niet voor de leeuwen wordt ge worpen. Het zou, vinden ze, wat an ders zijn als bijvoorbeeld de Sowjet- Unie om de uitlevering van Menten zou vragen, maar Menten is geen Solzjenitzin Algemeen werd hier gisteren in en buiten het Bundeshaus verwacht dat de zeven Zwitserse ministers vandaag zullen besluiten of Menten al dan niet het land zal moeten verla ten En even algemeen is de ver wachting dat de regering hem naar Nederland zal uitwijzen. Morgena vond. zo werd hier gisteren zelfs ge zegd. kan Menten al in Nederland zijn. In oktober verrasten voorzitter dr. J. B. J. Stuyt en ondervoorzitter J. van der Velden vriend en vijand met een discussie-nota over de nieuwe struc tuur van TNO, die zonder medewer king van de andere bestuursleden werd verspreid. Daaruit kwam het beeld van een strak en centraal gelei de organisatie naar voren. De rol van de. nu zeer zelfstandige, deelorgani saties verschoof naar het tweede plan. Het waren de voorzitters van die deelorganisaties die, als leden van het dagelijks bestuur, hun handtekening niet onder de discus sienota hadden willen zetten. De gewekte misverstanden waren zo groot dat Stuyt en Van der Velden vorige maand met een lijvige „ver- duidelljklngsnota" kwamen. Daaruit bleek dat het ook hün bedoeling was dat het onderzoekbeleid van de orga nisatie ook in de toekomst van on deraf zou worden opgebouwd. Het waren vooral de beheerstaken die toch echt wat centraler geregeld moesten worden, wilde TNO als slag vaardige organisatie de toekomst te gemoet kunnen zien. In een bestuursvergadering is nu be sloten dat het dagelijks bestuur eeb- nader uitgewerkt voorstel gaat ma ken, „gebaseerd op een aantal ge meenschappelijke uitgangspunten." De nota's van het voorzittersduo, en de reacties die daarop zijn losgeko men uit de organisatie, zullen mede als werkmateriaal dienen. ADVERTENTIE A.S.D iiThnjft Haal het testrapport met alle feiten bij uw Shell tankstation. Of vraag het even aan bij Shell Nederland Verkoopmij B.V., Antwoordnummer 175,Rotterdam telefoon 010-696112.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9