Mexicaanse Indianen hebben schooi nodig „Weg tussen Leiden en Bodegraven langs spoorlijn" Industriële revolutie in beeld KORT Bouw Duivenvoorde kan beginnen RFVi Dit jaar 17 Kerst-Inn's „X X Katwijkse school verzamelt geld Kerstzang in de Grote Kerk Vragen over nieuwbouw Sociale Academie Voor meer nieuws uit regio-pag. 13 Drietal groeperingen: tildeiiike oriisveriaging koop nu direht. het meest koir.plete orgel voor een 1,1000,- lagore prijs mossel versteege dag VRIJDAG 17 DECEMBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIOEN TROUW/KWARTETf door Arie Bergwerff KATWIJK „In Mexico leven nog altijd een paar miljoen Indianen. Ze spreken geen Spaans, maar een eigen taal. Ze kunnen meestal niet lezen of schrijven en hun landbouw en nijverheid is nog wel erg primitief. Ook in Mexico, eigenlijk nog een ontwikkelingsland, gaat de tijd snel en verandert er veel. Je kunt begrijpen dat die veranderingen een bedreiging vormen voor deze eenvoudige Indianen en hun bestaan." Dit citaat komt een een blaadje, dat de werkgroep Pantepec van de Chr. Scholengemeenschap Athe neum Havo aan de Frederiksdreef te Katwijk onder alle leerlingen- verspreidde. Deze nog jonge Kat wijkse school heeft de gewoonte om op de laatste dag vóór de Kerstvakantie een bazar te hou den, waarvan de opbrengst be stemd is voor de minder bedeelde naaste. Dit jaar is het doel van de bazar het bijeenbrengen van 10.000,— voor de bouw van een herbergschool voor Indiaanse kin deren van het dorpje Pantepec. Dat ligt in de streek Huachinago in de staat Puebla, één van de staten van Mexico. In Pantepec wonen Indianen van de stam der Totanaken. De Toto- naken zijn eenvoudige landbou wers. die vooral mais en bonen ver bouwen. Verder komen er nogal wat boomgaarden in de streek voor en is de bevolking betrokken bij de koffiecultuur; veel Indianen gaan. om hun geringe inkomens aan te vullen, vaak lange tijd elders op de koffieplantages werken. Een Toto- naakse boer of landarbeider kan niet veel meer verdienen dan an derhalf tot tweeënhalve gulden per dag. „De Totonaken van Pantapec", zo vervolgt de werkgroep, „verkopen de produkten die ze verbouwen of vervaardigen op de markt en van de opbrengst kopen ze wat ze nodig hebben. Maar de mensen worden daarbij vaak slachtoffer van de op kopers, die hun een te lage prijs betalen, maar wel hoge prijzen we ten te bedingen voor de spullen die de Indianen nodig hebben." Geen onderwijs Voor de kinderen van Pantepec is er nauwelijks onderwijs. De dorpen in de streek zijn te klein en liggen te zeer verspreid om elk een eigen school te hebben. Vandaar dat de Mexicaanse regering op centrale punten zgn. „herberg "-scholen neerzet. De kinderen uit de omge ving komen naar zo'n school toe dat gebeurt te voet en duurt vaak Een straat in het dorpje Pantepec, gefotografeerd door een medewerker van het Caralbisch Instituut. uren en blijven op die schooi van maandag tot zaterdag. Zo'n school heeft veel voordelen; de kinderen leren er Spaanse en wat moderne landbouwtechnieken, zodat ze in staat zijn zich aan te passen aan de moderne tijd. Bovendien krijgen de kinderen op de herbergscholen goe de voeding. Pantepec echter, kan nog lang op zo'n school wachten; de regering is er nog niet aan toe om ook voor hen zo'n school te bouwen. Slagen zij er in om zelf 1/6 deel van de kosten voor zo'n school bij elkaar te krij gen, dan laat de regering direkt zo'n school bouwen. Deze geschie denis hoorden docenten van de Katwijkse scholengemeenschap van leden van het Caraïbisch Insti tuut uit Leiden, die in die streek werkzaam zijn. Prompt werd het plan opgevat om te proberen op de jaarlijkse bazar te proberen dat deel van de kosten bij elkaar te krijgen. Een herbergschool kost ruim 57.000,— gulden. Het is een complex van drie gebouwen: een slaapzaal, waarbij inbegrepen een lerarenkamer en administratie ruimte, een eetzaal annex leeszaal en sanitaire voorzieningen, t.w. acht douches, acht toiletten en een aantal wasbakken. Pantepec is de afgelopen week een belangrijk deel in het onderwijs aan deze Chr. Scholengemeenschap geweest. Alle docenten besteedden één of meer uren van hun lessen aan de aktie. Op deze manier werden de kinde ren ingelicht over de geschiedenis van Mexico, de problemen van dit land, de situatie van de Indiaanse bevolking etc. Ook werden in de kantine films en dia's vertoond. Het materiaal en de informatie hiervoor kwam van het Caraïbisch Instituut en het Rijksmuseum voor de Volkenkunde. Ouders en be langstellenden werden uitgenodigd om de zgn. Mexico-avond te bezoe ken, om ook hen wat meer bij de aktie te betrekken. De bazar zelf wordt gehouden a.s. donderdag, Uiteraard is iedereen welkom op deze bazar die van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds duurt. Aan deze dag wordt meegewerkt door alle klassen, die allemaal een eigen aktiviteit in één van de lokalen ontplooien. Ook is er die dag in de kantine doorlopen de informatie verkrijgbaar. Dat het geld zeker op zijn plaats te rechtkomt. staan de leden van het Caribisch Instituut, die in Pante pec werkzaam zijn, garant voor. door Adr. Hager DEN HAAG Tweemaal tweedui zend bezoekers telde de Kerstzang 1976 in de Grote Kerk. Ook vana vond is dit concert uitverkocht, reeds een week geleden waren geen kaarten meer voorradig. Het gastkoor het Residentie Kerkkoor bracht naast bekende medewerkenden van vorige jaren ook nieuwe elementen in. Ditmaal een lange rij van uitvoerenden: het politiekoor „Entre Nous", het Toon kunstorkest Leiden, Het Noordhol lands Koper Kwartet onder leiding van Gerrit van Slooten, de bariton Marco Bakker, de sopraan Christine Harvei, de organist Jan Schmidt Sa- charias en als belangrijkste pu- bliektrekker de fluitist Thijs van Leer. Dit alles onder aanvoering van René Verhoeff, die deze traditie want zo mag men de kerstzang in middels toch wel noemen op waardige wijze heeft voortgezet. Het Residentie Kerkkoor, dat vol gend Jaar het dertigjarig jubileum viert, opende op Jubelende wijze met Rejoice in the Lord, de op maat van zoveel prachtige vocale, en in strumentale werken. Entre Nous liet zich onder meer in een operafrag ment van Verdi horen te zamen met Christine Harvei, sonore man nenstemmen verrijkt door een stra lende sopraan. Marco Bakker, bij deze avonden nauwelijks meer weg te denken in aria's uit Handels Mes siah en als altijd boekte hij veel succes. Zo mogelijk nog grotere aan dacht en waardering kreeg Thijs van Leer voor zijn stemmingsvolle en effectrijke Bach- en Hfindel- vertolkingen, serene tonen op een zilveren fluit. Vanzelfsprekend was er een grote plaats ingeruimd voor de samenzang, de vreugdevolle en dankbare gevoelens rond het kerstgebeuren zoeken immers een uitweg. Het lied „Komt allen teza men jubelend van vreugde" kreeg in de overvolle Grote Kerk een letter lijke betekenis. Het gehele programma is opgeno men door de radiozieken omroep en zal op de Eerste Kerstdag in alle ziekenhuizen worden uitgezonden. Van een verslaggever DEN HAAG De Tweede Ka merleden Worrell, Drenth en Konings (allen PvdA) willen weten hoe het komt dat de Haagse Sociale Academie nu al tien jaar probeert om tot nieuwbouw te komen. In schriftelijke vragen verlangen zij van staatssecretaris (onderwijs en wetenschappen) een inzicht over de manier waarop het onderwijs nu plaatsvindt, met name welke loka len. dan wel noodlokalen, daarvoor in gebruik zijn. Voorts willen zij vernemen of de bewindsman de huisvesting van de Academie vindt beantwoorden aan de eisen van deugdelijkheid. Als dat niet het geval is zullen er maatrege len moeten worden genomen", aldus de Tweede Kamerleden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een drietal groeperingen heeft zich uitgesproken voor tracé B uit de Nota tracé studies van de Raad van de Waterstaat over een wegverbinding tussen Leiden en Bode graven. Van een orner verslaggeefsters DELFT In het Technisch Tentoonstellingcentrum van de TH in Delft aan de Kanaalweg 4 is vanaf heden t/m 28 februari 1877 de tentoonstelling Industriële Archeologie te zien. Deze expositie geeft een overzicht van de industriële ontwikkeling in Groot-Brittannië met zijn sociale gevolgen. De tentoonstelling bestaat uit foto's van industriële gebouwen, machines en behuizingen van arbeiders. Zij laten de ontwikkejing zien tot ca. 18.30, dat wil zeggen tot aan het begin van het tijdperk der spoorwegen. Het geheel is opgebouwd uit elf onderdelen t.w.: het land zoals het was. de ontwikkeling van de mijnbouw, ijzerindustrie, textielindustrie, de verbeteringen in de transportvoorzieningen, de groei van de ijzerindustrie, de pottebakkerijen, katoenindustrie, de stoommachine van James Watt, de trage start van de wolindustrie en het tijdperk van de rook en de stoom. Het Technisch Tentoonstellingscentrum aan de Kanaalweg 4 in Delft en is dagelijks geopend van 10-17 uur, behalve op zon- en feestdagen. De toegang is vrij. Bezwarenprocedure loopt tot 9 januari '77 Van een onzer medewerkers LEIDSCHENDAM Als op 9 januari a s. geen beroep bij de Kroon is aangetekend tegen het bestemmingsplan „Duivenvoorde'' in Letdachendam kan er na een voorbereiding van ruim zeven jaar begonnen worden met de uitvoering van dit plan, dat voorziet in de bouw van 786 woningen. ADVERTENTIE Bij de voorbereiding van het plan voor het langs de spoorlijn Den Haag •Leiden gelegen gebied is een voor Leidschendam geheel nieuwe proce dure gevolgd. Nadat professor j A. Lucas vijf jaar geleden een ontwerp indiende, zijn uit de burgerij twee gespreksgroepen van samen veertig personen gevormd die een aantal uitgangspunten opstelden. Tegen het uiteindelijke plan werden echter een aantal bezwaarschriften inge diend. niet alleen door omwonenden maar ook door politieke partijen. Opvallend was dat er politieke par- Ujen protesteerden, waarvan de af gevaardigden in de raad wel vóór het plan waren. Volgens reclamanten zouden er te veel dure woningen geprojekteerd zijn, waardoor het effect van de door- stromfhg onvoldoende zou zijn B en W. verdedogdem zich door te stellen dat er in Leidschendam al zeer veel woningen voor lagere inkomens klas sen zijn gebouwd Na de gemeente raad wees ook de provincie de be zwaarschriften van de hand. Zelf kiezen Bij de gemeente hadden zich inmid dels 84 beleggers en bouwonderne mers gemeld voor het bouwen van 586 eengezinshuizen (inclusief 8 pa tio -bungalows). 185 flatwoningen. 5 MIVA-worüngen voor gehandicap ten en 10 maisonnettes Uit de aan vragers werden 16 kandidaten gese- lekteerd, die definitieve ontwerpen konden indienen. Een ambtelijke werkgroep maakt nu een keuze uit de verschillende ontwerpen. Het is de bedoeling om t.z.t. een ten toonstelling te houden van tekenin gen en maquettes. De talrijke kopers kunnen daar dan zelf een keus ko men maken. De verhouding 2/3 huurwoningen 1/3 koopwoningen, die de raad enkele Jaren geleden voor Duivenvoorde vaststelde, zal niet worden aange houden. Redenen zijn het gereedko men van een groot aantal eenge zinshuizen in de huursektor ln Leidschendam-Zuid en de terughou dendheid van beleggers op dit ge bied. Het ziet er naar uit dat de voorgestelde verhouding precies wordt omgekeerd De prijzen van de eengezinshuizen komen op rond 100.000 gulden, de huurhuizen staan voor een maandhuur van zo'n 475 gulden. Belangstelling De overstelpende belangstelling voor de koopwoningen in Duiven voorde bleek het duidelijkst bij de woningen in de z.g. beschutte sfeer, waarvan een vijftigtal worden ge bouwd. Bij een enquete meldden zich hiervoor niet minder dan 686 liefhebbers. De nieuwe regeling „wo ningen in de beschutte sfeer" biedt, behalve de gebruikelijke subsidie voor premiewoningen, de kopers een dienstenpakket voor de begeleiding van de aankoop en het onderhoud. Daarnaast kan ook nog, onder be paalde voorwaarden, een extra- financiële bijdrage van het rijk ver kregen worden. In aanmerking ko men evenwel alleen mensen met een belastbaar inkomen dat in 1976 be neden de 22.000 gulden lag. Wethou der J.M. Kranenburg heeft bij de begrotingsbehandeling meegedeeld dat na een uitvoerige selectie nog 86 kandidaten zijn overgebleven. In Leidschendam verwacht men dat de gemeenteraad behalve de verde ling naar categoriën koop en huur. ook het aantal „beschutte-sfeer"- woningen nog zal uitbreiden. De flat woningen zullen eveneens door de woningbouwvereniging worden ge bouwd. De toewijzing van de overige koopwoningen zal. wegens de grote toeloop, door loting geschieden. Men verwacht dat ongeveer in mei de eerste spade voor de bouw van de eerste woningen de grond in zal gaan. In een tijd van prl|«verhoglngen bieden wij u het meeat komplete orgel: de RIHA Syntone ven 6995 - voor f 5995 - aan. Het orgel be?jhlkt o.a. over Trio. preseti. synthesizer- stemmen en vele. vele andere extra's Ook u kunt 1 v \Xa>-/ direkt orgelspelen op >*^öe '«ha orgels mei het umeke Speed Music systeem. riha getest de beste fü vanaf 2430»— "Zoutmanstraat 53d. Den Haag," Tol. 070-469612' Den Ha«g/OelM/Ri|swijfc/Zoeiermeer/ Heeflen/Groningen/ieidJChendem/ Middelburg/Gocs Vóór tracé B, een tracé dat evenredig loopt met de spoorlijn, kozen Werkgroep Fiets/ENWB plus de Ver eniging Milieudefensie Kerngroep Leiden, de Stichting „Het Zuidhol landse Landschap" en een streek- commissie van de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening Zuid Holland. De laatste groepering is het er una niem over eens dat de huidige weg verbinding over de Hoge Rijndijk onvoldoende is. De commissie ziet de middenvariatie tracé B als opti male oplossing, zowel bezien vanuit het oogpunt van milieu als van eco nomie. De overige twee groeperingen spre ken op z'n zachtst gezegd aller minst over „optimale oplossingen". De combinatie Werkgroep- /Kemgroep uit Leiden menen in hun antwoord aan de Raad van de Wa terstaat dat er eigenlijk geen werke lijke keuzemogelijkheid was. „De Nul-variant valt bij serieuze be schouwing af en de tracé's A en C zijn uit milieu-oogpunt minstens zo verwerpelijk. Omdat er al een keuze voor capaciteitsvergroting gemaakt is. kunnen wij alleen maar kiezen voor tracé B". De groepering be treurt het dat een zinvol alternatief inhoudende de handhaving van de bestaande verbindingsmogelijkheid met plaatselijke verbeteringen niet in de nota is opgenomen. Ze spreekt de hoop uit dat bij een oplossing van de problematiek zoveel mogelijk uit zal worden gegaan van het verbete ren van de huidige wegverbinding. Ook de Stichting „Het Zuidhol landse Landschap" ziet meer in een verbeteringsaltematief. „Met enige schroom" schaart de Stichting zich hiermee achter de Werkgroep Milieu beheer der Rijksuniversiteit te Lei den. Slechts als uit een onderzoek gebleken is. dat een nieuwe weg noodzakelijk is, stemt de Stichting in met de bouw van een autoweg, maar dan wel een relatief smalle autoweg. „Onze voorkeur", zo meldt de Stichting, „gaat uit naar een tra cé, zo dicht mogelijk langs de spoor lijn, in het westen eindigend in een kruising, met rijksweg 4". De Stichting wijst de Raad van de Waterstaat er op, dat de N.S. op dit moment studeert op een recht streekse spoorverbinding tussen Alphen en Zoetermeer. De reden dat hierop de aandacht gevestigd wordt, zo vervolgt de Stichting, is dat spoor lijnen minder ruimte vergen en dat zij mogelijk ook de aanleg van nieu we wegen overbodig kunnen maken, dan wel beperken. DEN HAAG „Nu in 1976 herdenken wij met Kerstmis weer de geboorte van een kind, in een stal met een voederbak als wieg. Dat die geboorte daar plaatsvond, zegt het verhaal, kwam doordat er geen plaats was in een herberg." Dit schrijft de Haagse Stedelijke Werkgroep Kerst-Inn in een begeleidend schrijven over de dit jaar weer georganiseerde Kerst-Inn's. „Ook in 1976 zijn er veel mensen draait films, de ander laat muziek voor wie er geen plaats is in de herberg. Bijna nergens kunnen zij terecht omdat er vaak geen begrip is, dat er nog mensen zijn die niet meer meedoen aan de dagelijkse gang van het leven en voor wie de feestdagen even zoveel kweldagen zijn aldus de Werkgroep, die verheugd is over het feit dat er dit Jaar zeventien Kerst-Inn's worden gehouden. De Werkgroep wijst er op dat er juist in deze maand, met al zijn feestdagen, mensen zijn die de eenzaamheid erg voelen. Mensen, die niet mee kunnen doen aan het Kerstfeest, wat in ons land een gezellig, huiselijk feest ge worden is. De mensen die daar niet aan kunnen deelnemen, worden in zekere zin buitengesloten. Vandaar Kerst-Inn's, waar mensen wat gezel ligheid kunnen vinden, wat kunnen praten of lezen. Elke Kerst-Inn heeft zo zijn eigen programma: de één BOXMEER - De 31-jarlge L Ver- heijen uit Boxmeer is ln het verkeer omgekomen. Zijn auto werd op een kruising aangereden door een vrachtwagen, die volgens de politie geen voorrang verleende. Y Zweedse muziek De uit het noorden van Z' afkomstige volksmuziekgn Norrlóter begon gisteren aan tournee door ons land. De gro reisde vanaf de Poolcirkel hi heen op uitnodiging van Haagse Gemeentemuseum, Zweedse ambassade en Zweeds informatiebureau. Non »tj< tor treedt zondag a.s. om half j in het Gemeentemuseum op in en concertserie „Volksmuziek ver volksinstrumenten uit Europ raai De Zweedse formatie bespeelt strumenten als de nyckelhai |stai (een-soort draailier), de talhai !ren (gestreken harp), violen en acc deons. Delftenaren kunnen 1 itvt gezelschap op maandagavond zitt. december in het Waagthea d 1 zien. Oud Haags "nk| De Vereeniging ter beoefeni van de Geschiedenis der Stad ,nu' Gravenhage bestaat 125 ja Daarom wordt er in de komen jbe weken in het Haagse Gemeen j m' museum aandacht aan het wef} van de vereniging besteed, een expositie opgericht van t aantal Haagse oudheidkund voorwerpen. De verzameling aMZc voorwerpen die de vereniging a geveer een eeuw geleden in haWn& bezit had droeg bij tot het opri ten van het Gemeentemuseum Leuningjes De directie van theater de 1 ningjes in Poeldijk heeft voorgenomen alle inwoners 1 deze gemeente op oudejaarsnacl uit te nodigen naar het theaterP1* komen om in de eerste uren het nieuwe jaar een drankje drinken. Met deze uitnodigingnf de directie de functie van de L ningjes als ontmoetingspunt vol de Poeldijkse bevolking bevf tigd zien. Apothekersdijk il De bewoners van de Apol kersdijk in Leiden krijgen hun huis een stuk stoep dat ze z mogen inrichten. Ze kunnen di bijvoorbeeld door de gemeei^m een fietstegel laten plaatsen n! kunnen er bloembakken neei ten. Bij de herbestrating van Haarlemmerstraat Wordt de sto nl verbreed tot 2,50 meter. Neg« del tig centimeter daarvan mogen bewoners beschouwen als „eigen domein". De rijbaan woj zodanig versmald dat parker onmogelijk i$„ De parkeerstri langs het water wordt verbrf zodat de auto's daar gemakkei neergezet kunnen worden. Kwartetten Op de Markt in Delft kan zfctèku, dag gekwartet worden. En wel qe een bijzondere wijze, want hi gaat om het „vredeskwartetspepn, dat door de Delftse PPR is onpa worpen. Er wordt gespeeld tussi, 1 „het Westblok", „het Oostblok „De derde wereld-landen" én ,,4n Olielanden". De spelleiding is handen van de cabaretier Berg t Eggink. Lerares Mevrouw D. Fortgens, lerares a. de Elout van Soeterwoudescho in Den Haag, is met pensioe Mevrouw Fortgens was 32 ja; lang aan deze school in de Dag: errestraat verbonden. Vóór 19 was ze lerares aan de thelschool in Scheveningen. Opljj] januari neemt zij afscheid tijdei een receptie tussen 19.00 en 20.( uur die gehouden wordt in d at) Elout van Soeterwoudeschor Daguerrestraat 173. ies 1 Het Prinsenhof In het stedelijk museum „H Prinsenhof" in Delft wordt van december tot en met 30 januari tentoonstelling „Brand in de 1 eeuw" gehouden. In deze. toonstelling staat de kunstena Jan van der Heyden als uitVindèj van de brandspuit centraal. I expositie laat zien wat voor fata gevolgen branden in vroeger eev wen voor een stadscentrum kol den hebben en hoe Jan van di_ Heyden de brandbestrijding aaW( pakte. In dezelfde periode it er 1_ „Het Prinsenhof" een tetj, toonstelling „Kinderen kreatief De exposanten zijn leerlingen vï 'n verschillende Delftse b hl sisscholen. It <n horen, er zijn cabaretvoorstellingen en kerstkerkdiensten. Kortom, voor iedereen die met de Kerst niet alleen wil blijven, maar niet weet waar zij- /hij naar toe moet, is er een Kerst- Inn. Van een verslaggever RIJSWIJK Het aantal Nede et landse automobilisten dat zijn rijb hl wijs heeft laten vernieuwen is d$c jaar voor het eerst boven het mi vi joen uitgekomen. Dit heeft he^i Centraal Bureau Rijvaardlf t heidsbewijzen meegedeeld. Het u tal aantal rijbewijshouders, in N ei derland bedraagt naar schatting 5 id miljoen. De Kerst-Inn's in Den Haag worden dit jaar gehouden op de volgende plaatsen. Wie wat meer wil weten over de pro gramma's, kan via de telefoon meer te weten komen. Trefcentrum High/Coc Fe niks, Stationsweg 112-114 (tel. 882482). Het Oude Koetshuis. Hooikade 23 (tel. 450607). De Wijkplaats. Gouverneurplein 8 (tel. 908888). Remonstrantse Kapel, Laan van Meerdervoort 995 (tel. 250779). Doopsgezin de Kerk, Paleisstraat 8 (tel. 605711). Buurtcentrum ..Het Balkengat", Scinpoststraat 120 (tel. 544844). Sjalomkerk, Ambachtsgaarde 160 (tel. 672365). Aktiviteiten Centrum, Schaapweg 1 (tel. 292500). Verzoeningskerk, dr. H. J. van Mooklaan 33, Rijswijk (tel. 989732). Cliëntenbond. ..De Eendekooi", Marie Heyne* weg 6 (tel. tijdens de kerstdagen 675773). De Luifel, W'cigclia- plein 120 (tel. 637131). N.V.S.H. Sociëteit „O-Lijf Groot Hertoginnelaan 203 (tel. 653848). Stichting Regionaal Centrum Buitenlanders, Korte Lombardstraat 6 (tel. 451077). Youth for Christ, Kazerne straat 49b (tel. 988617). Kloos terkerk, Lange Voorhout 2 (tel. 461576). Clubhuis „Schilder shage". Stortenbekerstraat 10 (tel. 602228). Leyenburg, Vo- lendamlaan 1140 (tel. 687470).

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6