De klokjes bengelen, en daarboven zijn de engelen puzzels en rebussen Jj-B u L Kerst(door)loper p t^D^'s d|)+V ^"1IE£7S=z RRR Spnmjt woox} —De kerstboom en de dieren 4 MENU'S Kerstmenu met vlees Zwitserse sinterklaasjes AG 17 DECEMBER 1976 KERSTBIJLAGE TROUW/KWARTET 33 blut et feest van Christus' geboorte, gen ere benaming voor dit feest. >lbu rstgeborene. klokje dat op- tot gebed. 3 oxydatie. toe- ak. spitse kinbaard. tweebenig ktuig bij tekenen 4 kenteken i. rund. geheel de uwe (Lat), snaam voor de kauw, draad een kaars, rijksplantsoen (afk.) >n paar. evenredig deel. zeer, vnw.. niet dik, plaats in Gld. aling (Eng), godsdienst, kreet I, een zekere, bijwoord, insekt, I. 7 afstand van plaats of tijd, 7 arting van compagnon, vlek, ^Ul(£ vnw., kapt. mep. 8 zangstuk, er. bekend dagblad, eetgelegen- voor studenten, boksterm. oonvormige klieren, vlakte- Bt. teer, evenmens. 10 dwaas, replant, persoon, insektenetend gdiertje. prijslijst. 11 zeer, d. kledingstuk, paradijs, engel, ichrijfkosten, slee. lofdicht, dat .,at.). kraan, pers. vnw. 13 titel, dato. halm. sterk afkeuren, wa in N. Br., voorzetsel. 14 voeg- >rd. lidwoord, vernis, kuil. graaf- ktuig. niet kort. 15 ratelpopu- bevel, waarborg, godin der «edracht. lang rond hout, gard. bevel, bekend zoogdier, lof, onderwijs, voor, fraaie kle- g. 17 onmeetbaar getal, hoogge- jten. muzieknoot, rivier in Ita- kanaal, heilige. 18 laatstge- mde. doelpunt, ten laatste, deel 13 vist ig. naar verhouding, voor- sel. 19 bedrog, bestaan, vnwdeel van een etmaal, 22. ïgwoord. 20 tussen, huid, fami- fid, herfstbloem. 21 bereide die- "~~"jiuid, pers.vnw.. uitbouw, wild m^jn. grond om boerderij. 22 de ats waar Jezus werd geboren, :elgoed, gevangenis, maanstand, ruld, bloedvat. 23 werptuig in de u jdheid bij belegeringen. 24 dag I k- rlicaal: irerhaal van Jezus' geboorte, om. verbindingsstuk. 2 water in iesland, onzes inziens, weder, be- iner van Ierland, niet gestemd t spot. briefaanhef. 3 regerings- [lement (afk.), insektenetend ogdiertje, landbouwge- edschap, gouverneur-generaal. dato. fam.lid, klinknageltje, staatsspoorwegen, erwtensoep, 7. brek aan alles, opschrijfboekje. bekënde race, man van Turkije, I, plaats in N.Br., springloop, kort enblik. 6 flink, belastingen, deel het voorhoofd, waakzaam, mdwoord van het woord ,risch, beet, vrucfht, dus. 8 uit- van vreugde, smelten van 1 8 6 13 3 10 II 12 13 16 15 16 11 18 20 21 I IJ ■pom fcftn: p sneeuw en ijs, werelddeel, leeg. 9 wond, stijf, broedplaats vogel, een korte tijd, buitendienst afk.) 10 tangens(afk.). water in Utrecht, kippenloop, kleine plaats, gestold vleesnat, tiran, bergplaats. 11 ei land in Indonesië, onnozel mens, oorlog. 12 voorbeeld, iemand die tegenwoordig was bij een hande ling, plaats in Did., onmeetbaar ge tal, wees gegroet, plaats in Gld. 13 restant, bez.vnw., belofte, boter- achtig deel der melk, zwijn. 14 uit gave, laatsleden, boom, muziek noot, eerstvolgende. 15 bedekking, kosten koper, onderdeel auto. plooi, boom, verdedigingsorganisa tie. 16 maanstand, weg, gemeente- weide, zot, duistere zaak. 17 teken voor gulden, waterstand, op stap, dichtsbijzijnd, grote lichaamsslag ader, baan voor balspel. 18 fraaie rode verfstof, vaartuig, bepaalde oppervlakte bebouwd met landbouwgewassen, hoeveelheid, belofte. 19 vogel, tussenzetsél, ti tel, ros, de oudste, muzieknoot. 20 brede met een strik gesloten band, tam, groep samenwerkers, voorzetsel, windrichting, vreemde munt. 21 vluchtheuvel, dus, glad, gebaar, ego. 33. Puzzels, bedacht door leerlingen van de brugklas van de christelij ke scholengemeenschap in Assen. ^ai. 'i "XojY^. In de tuin staat een mooie denne- boom. We hebben er een Kerstboom van gemaakt. Hij moest buiten blij ven, anders gaat hij dood en dat wil ik niet. Buiten kunnen de dieren hem zien. De goudvis in de vijver, de slang, de mol, de vos, de kangeroe, de vogel, de konijntjes, het vlinder tje. Het is feest. Jezus is geboren. Het engeltje brengt een mandje met bloemen. O wat vinden de mensen en dieren het fijn. Jeannette Thomas (7 jaar), Wester- Op de C.N.S. Oranjeschool uit Vroomshoop is regelmatig, schrijft onderwijzer J. v. d. Heide, over onze komende kerstbijlage gesproken. In gezonden werd een dikke stapel te keningen. opstellen en gedichten (de moeite waard om te lezen; re gels als 'De klokjes bengelen, en daarboven zijn de engelen' kom je niet elke dag tegen). Er zijn méér scholen ivaar voor onze kerstbijlage gewerkt is. In de eerste en tweede klas van de R. de Jager- school in Woerden maakten eerste klassers een tekening, de tweede klassers een opstel. Ze hebben heel goed hun best gedaan, meldt een leerkracht en daarvan hebben we ons kunnen overtuigen. Jammer dat we er niet wat van kunnen laten zien. Ook de jongste kinderen op de ba sisschool in Rheezerveen bij Har- derberg hebben hun beste beentje voorgezet: een dik pak kerstkaar ten met opstelletjes ("Ik vind kerst feest leuk. Waarom? Dan hebben wij een kerstboom Dan de inzending van de zesde- klassers van de Willem-Alexander- school uit Alkmaar. 'Met groot ent housiasme zijn we bezig geweest' meldt leerkracht B. J. Groninger en dat is merkbaar. Vooral geïmpo neerd waren we door het verhaal van het kind dat doet alsof het als journalist het staatsiebezoek van koning Gustav en koningin Silvia van Zweden moest verslaan. De tocht ging uiteraard naar Alkmaar. 'Eerst gingen we naar het huis met de kogel, daar had ik meteen al pech. de kogel schoot plotseling los en viel op mijn teen'. Een ander op stel heet 'Kowan' en begint: 'Toen ik in Tokio zat op zijn kamer, dacht ik: ik kan wel eens een film maken over die heroïne in Amsterdam. Geen gek idee, vooruit inpakken'. Andere titels: 'Ik liep naar Mars', 'De gijzeling', 'De verkiezingen in Amerika'. De christelijke kleuterschool 'Pin keltje' in Nieuwegein vervaardigde een alleraardigste hoeveelheid te keningen, waarbij flink met kleur gestoeid is. Helaas is de krant moei lijk te reproduceren. Eveneens een flinke stapel tekeningen komt van de christelijke kleuterschool 'De Wiekslag' in Bleiswijk, ook met veel toewijding gemaakt. Een omvangrijke inzending van de hele zesde klas (inclusief de mees ter) ontvingen toe van de Prins Jo- han Frisoschool in Ede. Geïnspi reerd door meester Van der Jagt die een gedichtje over de december maand maakte, sloegen veel kinde ren uit zijn klas aan het dichten. "Kerstfeest is een groot feest Aan de geboorte van Jezus denken we het meest in een stal is hij ge boren Voor mij en jou en ieder een die het wil horen", schreef Jan van Yperenburg bijvoorbeeld. Acht tien kinderen tekenden een kleuri ge kerstkaart met kaarsen, ballen, engeltjes, kerstklokken en kerst mannetjes. Willeke Vastenhoud schreef er een echt kerstverhaal bij. Door ziekte van leraar Nederlands Bodien van de Christelijke Scholen gemeenschap in Assen icas de bij drage van de brugklas van die school nog net op het kantje op tijd binnen. Gelukkig maar, want de leerlingen hebben zich vooral uitgesloofd op zelfbedachte en -ge tekende rebussen (waarvan iets op deze pagina terug te vinden is). Er zaten trouwens nog andere puzzels bij ook, en verhalen over de invali de Wim (Yvonne van Straten), over 'het arme jongetje dat rijk van liefde werd' (Geertje Lammers over het joodse meisje Astrid (Hilde Riezebos), over een invalide meisje (Hellen Kooten dan nog een over een jongetje dat geld moet verdie nen om cadeautjes te kunnen ko pen (Peter de Langh) en over een fantastisch soort reisje op de fiets naar Kaapstad (Henriëtte van Rhee). "Mijn verhaal is geen echt kerst verhaal. want ik heb het zelf ge schreven". schrijft Miranda Laer- noes (10 jaar) uit Uithoorn. Nou. het was wel een echt. mooi ver haal. maar het kon niet meer in deze krant. Daarom noemen we alleen Miranda's naam. net als die van Jeanine van Halteren (12) uit Assen; Ellen Priester (11) uit Zwijndrecht; Siska Holwerda (12) uit Appelscha; Marike Koelé (12) uit Wageningen: Roeline v. d. Giessen (9) uit Sleeuwijk: en haar broertje Renè van 12; José van Ip- pel uit Werkendam; Marieke Baai- bergen (11) uit Dokkum: Gerrold Olde (14) uit Zwolle; Arjen Kool (8) uit Putten; Frank Wijngaard (13) uit Zaandam; Margreet Elde- ring (9) uit Pesse; Corine Vreug- denhil (12) uit 's-Gravenzande: Cornelieke van Beveren (11) uit Vlaardingen; Mirjam Plug (13) uit Rijswijk; Harriët van den Heuvel (8) uit Oosterbeek; Franka Lucas (9) uit Landsmeer; Ingrid Boonstra (10) uit Amsterdam en haar zusje Dieneke (13); Erna Hoek (11). uit Rijswijk; Nicole Baalbergen (9) uit Borne; Janneke Cok (8) uit Zoeterwoude; Ria Qulst (12) uit Oude Tonge; Jan Sijbrand (11) uit Zaandam; Alowieke van Mulligen (11) uit Emmeloord; Heieen van Beelen (10) uit Bredevoort; Jolan- da Rijswijk (14) uit Ridderkerk; Mieke Lourens (10) uit Aalten; Mara van der Land (die geen adres opgaf)Wilma Beenhakker uit Castricum; Aagje Marije Kooiker (8) uit Enkhuizen; Reinier Tult- man (10) uit Coevorden. Al die kinderen maakten echt niet minder leuke verhaaltjes dan die er wèl in staan maar er kan nu eenmaal niet meer in de krant dan erin kan. Veel kinderen stuurden ook prachtige tekeningèn (vaak zelfs tekeningen én verhalen) dat er wel een hele extra krant nodig zou zijn ze allemaal af te drukken. Hier noemen we de namen van de kinderen die ons tekeningen, vers jes en puzzels stuurden (mochten we er vergeten zijn: excuus daar voor. er was een lawine post te verwerken): en die we eigenlijk graag allemaal een eervolle vermel ding zouden willen geven. Dirk-Jan Nauta (11) uit Gronin gen. Ankie Prij (7) uit Petten NH. Young Joo Streef land (6). uit Leek, Jeanine van Halteren (12) uit Assen. Eric Spaans (9) uit Monster. Jacqueline Bos (7) uit Bunschoten. Astrid Neimeijer uit Nijeveen (10). Inge Boets (10) uit Maassluis. Heieen Polman (8) uit De Punt (Dr.), Trudy Jonkers (9) uit Apeldoorn. Greetje (11) en Henk (8) Groothuis uit Doornspijk. Marieke Smallegange (5) uit Wad- dinxveen. Ellen Danhof (5) en Pe tra Danhof (7) uit Geldrop. Jeroen v d. Laan (7) uit Kampen. Ineke Luijmes uit Aalten. Marjolein (10). Inge (7) en Lobke (4) Glerum uit Schiermonnikoog. Lisetfe Spaans (7) uit Monster. Henk Ufkes (7) uit Veendam. Harro Boekhold (6) en Mare Boekhold (5) uit Lunte- ren. Bert Nijmeiier (8) uit Almelo. Laura Kinoers (9) uit Leusden C.. Desiree Piilmnn (11) uit Amster dam. Beo Berghout. (10) uit Hilver sum. Oskar Ppn (6) uit BovensmlI- de, Hendrik Strietman (8) uit Vleu ten, Annemieke Bruch of Brach (10) waarschijnlijk uit Zeeland. Clarlsse Kazemier (16) uit Ten Boer (Gr.). Iebele Huizenga (7) uit Stadskanaal. René Katerberg uit Hooghalen. Desiree Herben (7) uit Rotterdam-Ommoord, Judith Kui per (10) uit Lunteren. Anne (5) en Caspar (7) Dullemond uit Ferwerd. Jeanette Van Leeuwen (10) uit Zaamslag, Sjanie van Loo (11) uit Hendrik Ido Ambacht. Ans Urgert (12) uit Zwijndrecht. Wim Asslnk (6) uit Tienhoven. Anita van dor Heijden (11) uit Eist (Utr.). Irene Berghout (6) uit Hilversum. Mar jan Boiten (7) uit Zuidhorn. Rel- Tekening van Guus, een van de leerlingen van de Oranjeschool In Vroomshoop (klas 4), die voor onze kerstkrant werkten. Uit de niet zo talrijke menu's die ingezonden werden kozen we „Kerstmenu met vlees", ingestuurd door mevrouw E. Lever-Wiersma uit Arnhem. Tevens vermelden we de manier, waarop de achtjarige Corry Davidse uit Nieuwendam ons „Zwitserse sinterklaasjes" wil laten maken. 1. Meloencocktail; 2. Schotse soep; 3. Wienerschnitzel en schijfje citroen met kriel, doperwtjes, witlofsla, ap pelmoes; 4. Plumpudding; 5. Rudes- heimer café. 1. Meloenballetjes kun je maken met een apart mesje. In glazen doen, klein beetje port erover en garneren met rood/groen geconfijte kersjes. Koel serveren. 2. Soep van kippebout maken met beetje prei en paar gedroogde pruimen. 3. Gepaneerde schitzels staan fees telijker. 4. Kun je heel goed kant en klaar kopen. Brandend binnenbrengen is erg gezellig. 5. Rudesheimer café moet goed sterk en zo heet mogelijk zijn. De slagroom en het scheutje Asbach Uralt koelen het toch al iets af. Smakelijk eten! E.L.-W. Je hebt nodig: appels, en/of sinaas appels; noten; dennetakjes; watten; stof of papier; spelden Eerst maak je het hoofd. Dat is een noot waarop je een gezicht tekent en waar je een wattenbaard aan plakt. Nu nog een puntmuts maken van stof of papier, en als je die op het hoofd hebt gezet, ls het moei lijkste werk gedaan. Je prikt een speld in de noot tussen (onderaan) de twee harde helften zit net een gaatje waar hij in kan. Duw de speld door de helft naar binnen en duw de andere helft, die met het knopje daarop in de appel (zie teke ning). Nu prik je nog een dennetak- De oplossingen van de op deze pagi na geplaatste rebussen en van de kerstdoorloper wordt opgenomen in de krant die daags vóór het kerstfeest. 24 december, zal verschij nen. Hel heeft geen zin oplossingen in te zenden, er zijn geen prijzen beschikbaar. De rebus links boven in de pagina is ingezonden door de heer H. Hoogen- kamp te Den Haag. de daaronder geplaatste kcrstdoorloper door de heer J. M. Deierkauf te Den Haag, de rebussen onder de doorloper door twee leerl.ingcn van de brugklas van de christelijke scholengemeenschap te Assen. De rebus die rechtsboven in de pagina is van twee leerlingen van de prof. M. J. Langeveldschool in Onstwedde. De plaatsnamenre- bus rechtsonder aan de pagina is ingezonden door de heer J. van Von del te Capelle a.d. IJssel, de rebus die daaronder staat is van mevrouw J. Korpel-Buiterlaar Ie Den Haag. Je in de appel en daar staatje Sin- terklaasmannetje. Natuurlijk kun je ook sinaasappels nemen in plaats van appels, of ver- schillende soorten door elkaar; dan e wordt het een vrolijke en kleurige tafel met al die malle mannetjes. Fennie en Lammie zijn leerlingen van de Prof. M. J. Langeveld school in Onstwedde. Zij maakten deze mooie rebus, maar van hun school kwamen ook nog drie puz zels tegelijk van Elsje Kruite. en nog eentje van Erik Bleker en Gert Kruize. een gedicht zonder naam er onder en ook zonder naam een hele uitleg hoe je zelf een kerstkaart kunt maken. In het kort komt dat hierop neer: je neemt een stukje karton van 20 centimeter lang en 5 breed en vouwt dat doormidden. Dan Is de kaart dus 10 centimeter lang en 5 breed. Op een stukje papier teken je met viltstiften kleine bloemetjes in felle kleuren, en alles er om heen maak je zwart. Daaruit knip je figuurtjes die je voorop de kaart plakt. Binnenin schrijf je dan je wens. nier Bakker (12) uit Capelle a.d. IJssel. Marline en Arjen Kool uit Putten. Simon van Dijken (12) uit Nunspeet. Aletta van Wieren (11) uit De Meern (Utr Ineke en Cor ry Davidse uit Amsterdam. Lies- belh Eijlders uit De Glind-Barne- veld. Antoinette Linda Goedkecht uit Amsterdam. Eric Spaans (9) uil Monster. Annemiek Priester (10) uit Zwijndrecht. Marieke (5) en Bram (4) Timmerarends uit Och- ten. Christen (9). Jan Willem (4) en Maarten (6) de Kam uit Wape ningen. Inge v. d. Zouwen (13) uit Gorinchem, Arjari Kleinnlbbelink (8) uit Bredevoort. Cerlen Streer- land (9) uit Leek, Paula Toorman (10) uit Machelen in België, Jea nine van Halteren (12) uit AsSen, Annemiek van der KooiJ (11). die geen adres opgaf. Jakoblen (9) en' Bertien (5) Renting uit Zwijn drecht. Hellen Koopsen uit Delfzijl. Thérése (10) en Renate (8) Mout. uit Haren. Debora van Beveren (7) uit Vlaardingen. Frederick (6) en Harke (8) Groenevelt uit West maas. Nelly v. Harten (1!) uit Raalte. Miriam van der Land (7) uit Willige Langerak. Hans-Peter de Zeeuw (8) uit Rotterdam. Re becca (5) en Pleter-Matthijs (7) Stemerding. Leusden-C.. Tltia (7) en Edwin (4) Leutscher. Hooge- veen. Anneke van Dooren uit Meeu wen. Johanneke de Hoogh (8) uit De Meern. Eunice Hulsman (11) uit Woerden. Lucie Muurling (11) uit Zwijndrecht, Elisabeth Groeneveld (11) uit Gouda. Anne-Jiese ter Laare (13) uit Castricum. Aleid (10) en Jacobien (13) Erbrink uit Apeldoorn. Ankie Huizenga (13) uit Stadskanaal. Annemiek Teule (6) uit Dokkum. Siska Holwerda uit Appelscha. Ate Pantjes (8) uit Dok kum. Margriet (9) en Richard (7) Pflug uit Amstelveen. Een aparte vermelding nog voor de bijdragen van mevrouw Joke de Vries-Van Dalen en haar acht jarige dochter Ingeborg, die (toe vallig. meldt de moeder) hetzelfde thema voor een opstelletje kozen. Het was 'Kerstfeest in Zwitserland'. 'Als het kerstfeest is gaan we in een ander dorp naar de kerk Het ls ver weg Dan gaan we altijd op de skles'. schrijft Ingeborg. Corry Davidse t

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 33