De kerk: supermarkt voor velen De treinlectuur van mr. J. Schuttevaer Vandaag Federatie van kerken in Hoornsterzwaag Tl V- Onze adressen: Bosch&Keuning boeken, waar veel vraag naar isl Priesters onder beroepsverbod LCGJ-kampwerk jubileert Conferenties GROOT NIEUWS VOOR U VOORBIJGANGERS: Miljoen exemplaren evangelie Marcus in Vlaanderen VRIJOAG 17 DECEMBER 1976 KERK/BINNENLAND TROUW/KWARTET #DAG Mijn Utrechtse collega Henk de Jong hij overleed een paar jaar terug is een poos lid geweest van de VPRO. Niet dat hij vrijzinnig was. maar omdat de artikelen van de Groningse kerkhistoricus J Lindeboom in „Vrije Geluiden" hem zo aanspraken Toen de bijdragen van professor Lindeboom (deze stierf begin 1958 tijdens een treinreis) uit dit omroepblad verdwenen, bedankte Henk de Jong voor de VPRO. Kort daarop kreeg hij zijn stadgenoot mr. J Schuttevaer op bezoek, die hem vroeg waarom hij zijn lidmaatschap had opgezegd. Ik meld dit voorval om duidelijk te maken dat de vunge vrijzinnigheid van mr Schuttevaer gepaard gaat met de ijver als van een gereformeerde ouderling Hij zat ien zit) de vrijzinnigen achter de broek, zo gauw als hij meent dat zij verstek laten gaan. Goed. in 't geval van Henk de Jong had hij dus een niet-vrijzinnige te pakken en hij heeft er dan ook vriendelijk in berust dat Henk de VPRO vaarwel zei. maar als mijn collega de vrijzinnigheid omhelsd had, zou hij er niet zo makkelijk afgekomen zijn. Mr. Schuttevaer is vasthoudend en zijn vrijzinnigheid heeft volstrekt niets met vrijblijvendheid te maken. Ik heb dit zelf zeer onlangs ervaren. Enkele weken geleden schreef ik op deze pagina een stukje, waarin ik lichtelijk de spot dreef met het wakkere blad „De Wekkerklok" van de stichting N.V.O. (nieuwe Vrijzinnige Omroep). Het gevolg was een telefoontje van mr. Schuttevaer: hij wou mij daarover spreken, hij kwam wel naar Amsterdam nee. dat was geen bezwaar, hij had als gepensioneerd hoofdinspecteur van de spoorwegen de tijd aan zichzelf. We maakten een afspraak in een keurig Amsterdams etablissement, waar alle gezindten zich thuis kunnen voelen. Ook nu gaf mr. Schuttevaer er blijk van. de zaken op een gereformeerd-aandoende manier aan te vatten. Hij kwam niet met een vaag praatje, maar had een getikt memorandum bij zich. verdeeld in tien punten en waarin ik even zovele malen op mijn kop kreeg vanwege mijn geschrijf. Ik haast me te melden dat dit in alle vriendelijkheid geschiedde en dat het stuk geen afbreuk deed aan de prettige toon van onze conversatie, waarin mr. Schuttevaer zijn vrijzinnig verleden en heden blootlegde en waarin hij onverschrokken als zijn oordeel gaf dat vrijzinnigen, die vandaag nóg lid zijn van de VPRO-zonder-puntjes. grote lapzwanzen zijn. Het zit hem hoog dat deze omroep niet V.P. meer is en dat de principieel-vrijzinnigen in de ether geen onderdak kunnen vinden. Bij de NCRV niet en bij de IKON niet. Vandaar het ijveren voor een N.V.O. Ik hoefde van mr. Schuttevaer het hele memorandum niet in de krant te zetten, als ik maar duidelijk maakte dat de N.V.O.'ers geen reactionaire heden zijn, die de klok terug wensen te zetten. Zij willen (en nu citeer ik uit het memorandum), geïnspireerd door een vrijzinnige en van tolerantie getuigende geesteshouding, radio- en t.v.-programma's (doen) verzorgen, welke a. objectieve voorlichting en verantwoorde meningsvorming beogen; b. ontmoetingen van mensen van verschillende religieuze of maatschappelijke overtuiging bevorderen, en c. kunnen bijdragen tot geestelijke opbouw en vernieuwing van de Nederlandse samenleving. 'mr. Schuttevaer las me deze volzinnen met sterke nadruk voor. Ik trok op mijn beurt een fors register open en gaf als mijn oordeel dat het door mij waargenomen nummer van „De Wekkerklok" niet zozeer getuigde van een verdraagzame en op vernieuwing gerichte geesteshouding als wel van ouderwets-liberale knorrigheid: getuige de uitvallen naar vrijzinnigen, die niet terstond hiep-hoi riepen bij de verschijning van de stichting N.V.O. en naar de IKON. Mr. Schuttevaer werd niet boos. maar gaf ook geen duimbreed toe. Ik zei al dat hij gereformeerde eigenschappen heeft. Wel stemde hij toe dat „De Wekkerklok" breder en voornamer van toon kon zijn misschien, maar lk moest niet vergeten dat heel wat vrijzinnigen zich nog afzijdig houden. „Ze wachten", zei mr. Schuttevaer enigszins teleurgesteld, „op elkaar en tot ze er een grote naam bij zien staan. Op hen acht ik van toepassing de woorden van J an Greshoff: oud-liberaal, wantrouwend en gezond Toen we afscheid namen, liet mr. Schuttevaer me zien, wat hij in de trein las: de Stone-lezingen van Abraham Kuyper. „Hoe vindt u dat?", vroeg hij. Ik vond het natuurlijk opmerkelijk dat iemand Kuyper als treinlectuur neemt door A. J. Klei Maar ik vond het ook wel een beetje passen bij de vrijzinnige mr. Schuttevaer met zijn calvinistische volharding. En bij dit stukje zet ik een minder bekende karikatuur van Kuyper. van Albert Hahn. UIT AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Van Agt (8) Ambtenaar Sweers wil de kinderlij ke hulpeloosheid van minister Van Agt aan de kaak stellen. Voor ons is dat een bewijs dat minister Van Agt tenminste nog een eenvoudig mens durft te zijn. De wereld zou er heel anders uitzien als ieder mens durfde „worden als een kind". Hoogezand S.Teune Niets Vorige week bood Henk Jurriaans aan de gemeente Amsterdam een schilderij van hem aan waarop niets te zien was. De titel was toepasse lijk. Niets. Is dat een schilderij? Zijn kunstbroeder Buitenman beschul digt hem van plagiaat. Kan men op Niets plagiaat plegen? Grotere ver bazing: ruim twee weken geleden is dit Niets aangekocht door de Beel dende Kunstenaars Regeling van de gemeente Amsterdam. De gemeente Amsterdam heeft te kampen met een groot tekort aan geld. Als lk zo ga leven krijg ik dat ook. Ik heb „niets" te koop: wie biedt? Ik kan best wat geld gebruiken want ik heb behoefte aan betere woonruimte. Niets verbaast mij meer. Den llaag H. Rietveld Huls-hasj dealer (2) Enkele raadsleden van onze grote steden trachten ons volk nog dieper in het gootgat te duwen. Experimen ten met verdovende middelen, ma ken niet alleen onze oudere, maar ook onze jongere generatie, willige onderdanen van het communisme. Als dr. Schipper niet schijnt te we ten wat de alles vernietigende uit werking is van alle softdrugs, kan hij beter ontslag nemen uit al zijn functies. Als ons volk weer uit zijn crisis wil komen, dan hebben we met Gods hulp een volk. vooral een jeugd nodig, die gezond is. naar li chaam en geest Ik zou dr Schipper adviseren dat hij met zijn advies commissie eens een bezoek brengt aan de heer Frinsel. Barndesteeg. Amsterdam, met zijn jarenlange loopbaan als drug-bestrijder. Misschien dat hij dan over alle verd ovende middelen anders gaat denken. Rijnsburg II. Wolthnus Sr CDA-congres In uw commentaar op het CDA- congres zegt u onder de minpunten: „Zo werd niet overduidelijk gemoti veerd waarom in het dringend nodi ge matigingsbeleid de riante positie van de ambtenaren ongemoeid zou moeten worden gelaten". De ach tergrond van deze opvatting is mijns inziens dat het CNV. waarvan de meerderheid in ambtenarenbon den is georganiseerd, zich niet kan veroorloven de riante positie van deze lieden te ondermijnen. Het CNV neemt in het CDA een be langrijke positie in. zodat het duide lijk is dat het CDA en het ambtena- renstandpunt niet te ver uiteen kun nen liggen. Nu zullen de nodige be zuinigingen dus ergens anders van daan moeten komen (van groepen en mensen die politiek minder sterk staan!) Ik ben door één en ander niet verrast, maar wel teleurgesteld. Hciloo T. dc Groot Soweto In Soweto zie je minder dronken mannen op straat. Volgens u zou dit te danken zijn aan de studenten, omdat zij zich gestort hebben op het afbranden van de bierhallen. Er zijn inderdaad pamfletten verspreid door de Soweto Students Represen tative Council in Soweto. waarin op geroepen werd tot staking (wat niet gelukt is). In dit geschrift werd ook gemaand tot soberheid en een drei gement aan smokkelkroegeigenaars om geen drank te verkopen in de zogenaamde rouwtijd. Maar de zelfde studenten waren nauw be trokken bij het boycotten van de examens, waardoor duizenden zwar te jongeren onder bedreiging belet werden om examen te doen. Dit alles ging gepaard met terreur, brandstichting, diefstal en moord onderling. Al deze onlusten wijzen op een goed georganiseerd plan voor een revolutie. Idtn M. Visscher Dekker Palestina Komitee Uw James Dorsey heeft een opmer kelijk artikel geschreven (11 decem ber) over het Palestina Komitee. Zijn opmerkingen over de ge rechtvaardigde strijd van de Pales tij nen zouden enkele jaren geleden nog fanatiek en extreem genoemd zijn. Alle hulde voor deze eerlijke benadering. Dorsey heeft natuurlijk gelijk, dat de contacten met zionis ten nog niet breed genoeg zijn, doch dit ligt niet aan het Palestina- komitee! De Nederlandse „Zionisten" laten alléén van zich horen door valse bommeldingen aan de zaal en de Israëlische zionisten zijn nog druk bezig hun houding te herzien. Dat in Nederland het marxistische Pales tina Komitee vrijwel de enige orga nisatie is die voor de Palestijnse strijd opkomt, is eigenlijk wel diep treurig. Zolang de situatie echter niet an ders is. lijkt het Palestina Komitee de aangewezen instantie om in Ne derland alle steun te krijgen, zowel van overheid als van particulieren die wat willen doen. Het idee om een PLO-kantoor in Nederland te vra gen is zonder meer goed. Op den duur zal er ook een ambassade moe ten komen van de Palestijnse staat, waarin naar ik hoop ook de (vriende lijke) joden een rol zullen spelen van belang. Renkum W. Tj. Bin nerts Palestina-Komitee (2) In een quasi genuanceerd betoog meent Dorsey dat minister Pronk er goed aan zou doen het Nederlands Palestina Komitee geen subsidie te verlenen, in tegenstelling tot het po sitieve advies door het NGO hier omtrent Het Palestina-Komitee zou het bestaan van het Israëlische volk niet willen erkennen. Hoe dit ook zij, naar mijn mening maakt Dorsey een helaas maar al te vaak voorkomen de onjuiste redenering. Het Is namelijk een feit dat op dit moment de leiders van de staat Is raël het bestaan van een Palestijns volk niet erkennen en dat de Pales- tijnen op dit moment dagelijks het slachtoffer zijn van Israëlisch zionis me. Hoe gerechtvaardigd de veroor deling van het zionisme in de Veren igde Naties was. bleek dit jaar onder meer uit de reis van premier Vorster aan Israël om de samenwerking tus sen Israël en Zuid-Afrika te verster ken, en uit het uitlekken van rap port van de hoge Israëlische ambtenaar König. dat onder meer plannen voor de verkleining van de Arabische bevolking in Israël inhield. Nijmegen P. H. Hennekens ADVERTENTIE Louis Sinner Vijf jaar leven met kanker Duizenden mensen maken in Neder land dagelijks mee wat Leendert Vriel en zijn vrouw hebben beleefd 159 bladzijden, f 16,50 Fynn Hallo meneer God met Anna Het ontroerende verslag van drie en een half jaar uit het korte leven van een kind. Geïllustreerd met tekeningen. 192 bladzijden, f 16,50 Marie Edwards/ Eleonoor Hoover Het rijk alleen Bestemd voor al die alleenstaande mannen en vrouwen die niet wensen te leven alsof zij slechts een wachttijd doormaken. Met een voorwoord van ds. Alje Klamer.227 bladzijden, f 18,50 te koop in de boekhandel PRAAG Op iedere acht priesters in Tsjechbslowakije valt er minstens eén onder het beroepsver bod. Aldus melden vertrouwelijke bronnen in Tsjechoslowakije. Tot dusver zijn ruim vijfhonderd pries ters voortijdig gedwongen met pen sioen gestuurd, omdat zij weigerden de stringente overheidsvoorschrif ten op te volgen. Priesters in Tsje choslowakije zijn gedwongen tot een sacristiebestaan. Contact met hun gelovigen, vooral met jeugd en jongeren buiten de kerkgebouwen, is strikt verboden. De priesteraan- was wordt kunstmatig laag gehou den. Jaarlijks worden slechts vijftig kandidaten tot de priesteropleiding toegelaten, ofschoon de belangstel ling vele malen groter ls. Van een onzer verslaggevers HOORNSTERZWAAG De hervormde gemeente en de gere formeerde kerk van de Friese dorpen Hoornsterzwaag, Jubbega en Schurega zullen met ingang van 1 januari een federatie aangaan. Al het kerkewerk zal gemeenschappelijk gedaan worden. Predikant van de federatieve ge meente wordt ds. K. Lammertsma. nu dominee van de hervormde ge meente. Formeel is dat geregeld, doordat de gereformeerde kerk (die al vier jaar vacant was) ds. Lam mertsma ook heeft beroepen, welk beroep hij heeft aangenomen. In hun overeenkomst stellen belde gemeenten vast, „dat zij met elkaar overeenstemmen ten aanzien van het geloof in Jezus Christus onze Heer en Heiland, zoals deze in ge hoorzaamheid aan de Heilige Schrift en in gemeenschap met de kerk van alle eeuwen in de belijdenisgeschrif ten wordt beleden." Zij zijn ervan overtuigd, „dat zij elkaar als ge meenten van Jezus Christus hebben te aanvaarden en hebben daarom besloten dit aanvaarden gestalte te geven in een federatie, dat wil zeg gen een verbond met behoud van eigen zelfstandigheid." Die eigen zelfstandigheid heeft voor al betrekking op het nakomen van de verplichtingen jegens beide lan delijke kerken. Elke zondag zullen twee kerkdiensten worden gehouden, de ene in de gereformeerde kerk van Hoornsterzwaag. de andere in de hervormde kerk van Jubbega. De hervormde kerkgebouwen van Hoornsterzwaag en Schurega zullen niet meer voor zondagse kerkdiensten worden gebruikt. Alle katechisaties zullen gemeenschap pelijk zijn. Het verenigingsleven is al vrijwel volledig geïntegreerd. Bij een eventuele predikantsvacature zal steeds gezocht worden naar de meest geschikte, ongeacht of deze hervormd of gereformeerd is. DRIEBERGEN De zojuist ver schenen kampgids van het landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk (LCGJ) „Wegwezen" staat in het teken van een dubbel jubileum. In 1977 bestaan de jeugdkampen zestig jaar. terwijl ook aandacht wordt geschonken aan het feit, dat al 25 jaar zeilkam pen worden gehouden. De nieuwe gids maakt duidelijk, dat het aan bod kampen voor kinderen <8-16- jarigen) weer erg groot is. Ruim hon derd kampen worden door het LCGJ georganiseerd. Ook het aan bod voor boven 16-jarigen mag er zijn: meer dan zeventig kampen in binnen- en buitenland worden in Wegwezen aangeboden. De kampgids Wegwezen is gratis ver krijgbaar bij het LCGJ, afdeling kampwerk, postbus 99, Driebergen. Ik heb geen mens. Kerstcursus op Den Alerdinck te Laag Zuthem (tel. 05290-541), 24-26 december. ADVERTENTIE nu in een stijlvolle moderne uitgave met meer dan 200 kleurenfoto's Een nieuwe, schitterende uitgave van hel nieuwe testament m de omgangs taal De meer dan 200 foto s. voorzien van u»tvoe«ge beschotten. illustreren op wezemijVe wijze de toch ai zo levendige tekst Het resultaat >s tweeledig De weigekozen foto s leiden er toe de tekst met meer aandacht te lezen Anderzijds geven zij oe lezer een nog levendiger beeld van wét h»j leest Enkele du»deii|ke kaarten m kleur en een alfabetische woordenlijst kompiete- ren de „toegankelijkheid van dit even royale als haaie boekwerk, Het is ver krijgbaar m een gebonden stevige band met kleurig stofomslag. Formaat 20 x 27 cm. 430 blz. Prijs gebonden 35.- Ook verkn/gbaar bi/ de boekhandel -veer», r -fc? Nederlands Bijbelgenootschap Postbus 620. Haarlem Aan die vesperdiensten van de IKON-televisie in de late zondag middag beleef ik veel plezier. Vooral de laatste weken nu ze worden uitgezonden uit de oud-katholieke kerk aan het Papen pad te Zaandam. Een gereformeerde cantor geeft er de toon aan voor het psalmgezang, dat echt ouderwets-rooms klinkt en verbazend veel lijkt op de zang van de Brabantse kloosterbroe ders in de vespers, die de KRO-radio vroeger uitzond op zondag middag. Toen de roomsen gingen moderniseren zijn ze daar mee opgehouden. Ik heb me laten vertellen dat de KRO daarover veel boze brieven kreeg van protestanten. Maar dat waren leden van de NCRV en de KRO trok er zich niets van aan. 59 A 60 N In de vespers aan het Papenpad tref je ook vaak de oud-katholieke bisschop van Haarlem aan. zonder mijter, zonder staf. maar in een ge woon burgermanspakje. Gezeten te midden van de mensen preekt hij daar op een typisch protestantse manier. Er is over die diensten nog veel meer te zeggen, vooral over de harp- en fluitmuziek. Maar ik hou er over op. Ik vertelde het alleen maar, omdat ik iets wilde zeggen over een boekje, dat mr. H. Schelhaas schreef en dat dezer dagen bij Kok in Kam pen verscheen. Het heet: „De kerk. winkel van weinigen of supermarkt voor velen?" Saai Schelhaas protesteert In zijn publi- katie tegen het saaie, het verstarde, het eentonige in de kerk. tegen het „alles moet bij het oude blijven." Hij klaagt over kerkelijke vergaderin gen. met name de synodes die einde loos duren en „hartstikke duur" zijn. Hij is zelf meelevend en trouw gere formeerd. maar hij ergert zich bont en blauw, dat in zijn kerkge meenschap In feite de dominees de dienst uitmaken. Om nog maar te zwijgen van wat hij noemt „de ra den-republieken hij bedoelt daar mee de talrijke deputaatschappen die allemaal precies weten hoe het moet in de sector van het kerkelijk leven, waarover zij het beheer voe ren Het kan. zo meent hij. allemaal zoveel gemakkelijker, vlugger en goedkoper Op synodes wordt dagen lang gesproken over verschillen in .zienswijze". Wat ls goed. wat is fout. Schelhaas zegt: men deed er beter aan zich wat drukker te maken over de .zijnswijze" van de kerk. Hoe is zij werkzaam, moet zij werkzaam zijn, in de samenleving? Maar men is alsmaar bezig elkaar de maat te ne men. Professor Kuitert deugt niet. Dominee Wiersinga is er naast. Schelhaas zegt niet of hij voor dan wel tegen die mannen is. Dat is voor hem niet zo belangrijk, maar wel belangrijk vindt hij dat hun het le ven en werken in en voor de kerk royaal gegund moet worden. Maar dat betekent wel. zegt hij. dat de gereformeerde kerken eindelijk eens moeten erkennen dat er in hun ge meenschap verschillen van mening zijn, dat er gewoon, wat de her vormden noemen „modaliteiten" be staan. Het is niet allemaal meer koe- oek-een-zang. En wat zou dat? Zelden Welnu: op dit punt aangeland, ko men m'n vespers van het Papenpad in Zaandam weer in het vizier. Want daar kun je van alles van zeggen, behalve dat het een goeje gerefor meerde avonddienst is, waarin de catechismus en dan de Heidelberger. wordt onderwezen. Toch voel ik me met veel anders-gelovenden in die diensten heel goed thuis. Ik hou van goede muziek en die hoor ik daar aan het Papenpad In de gereformeerde kerk hoor ik zelden goede muziek. Ook zie ik in die Zaandamse kerk een mooie ikoon van de heilige maagd Maria en ik zeg ave Maria. Met de roomsen. En naast die ikoon. door Jac. B. Looijen die je in kleuren-TV moet bekijken, zit een gereformeerde dominee over verandering van de maatschappelij ke structuren te praten. Nogmaals: het heeft allemaal weinig te maken met de preekdiensten in de gerefor meerde kerk. Toch: er zit daar in Zaandam veel in van wat de gerefor meerden altijd al hebben gezegd, maar ook van de joden, ook van de roomsen. Ruimte Nu zal lang niet iedereen met mij vreugde aan die vespers beleven. De een zal het allemaal veel te liturgisch vinden. De ander zal er z'n eigen overtuiging niet in beluisteren. Maar. en dat is de kern van wat Schelhaas in z'n boek heeft te zeg gen: geef elkaar toch de ruimte. De vader van mr. Schelhaas, en dat was de overleden dr. J. Schelhaas, destijds predikant te Amsterdam- Noord-Nieuwendam. heeft ter syno de in Lunteren z'n uiterste best ge daan om te voorkomen, dat de uit spraak over het ..zintuigelijk waar neembaar" spreken van de slang in het paradijs zou worden ingetrok ken. Van die uitspraak werd in 1926 o.a. dr. J. J. Buskes de dupe. Hij kwam buiten de gereformeerde ker ken te staan. Ondanks het verzet van dr. J. Schel haas trok de synode de uitspraak een Jaar of wat geleden in. En wie was een der eersten die een pleidooi hield voor rechtsherstel van dr. Bus kes? Dr. J. Schelhaas! Ook dat ver telt z'n zoon. mr. Harm, de jurist. Het vraagteken bij de ondertitel van z'n boek kan nu wel weg. Want het is duidelijk. Voor hem is de kerk geen winkel van weinigen. Maar een su permarkt voor velen. Dat klinkt niet zo plechtig, maar de Schelhazen, en onder hen zijn ook enige dominees, houden er van om in de kerk de dingen fris van de lever te zeggen en niks onder stoelen of banken te ste ken. Zeker mr. Harm Schelhaas met. die z'n kost verdient als voorlichter lezeres Bgen Deze week gleed de brief van een 78-jarige lezeres in mijn bus. Dei KV', brief had wat de inhoud betreft netht ze zo goed van een achtentwintig-rnens jarige kunnen zijn. Zelden las ik eenjnocri reactie op het wereldgebeuren vanvoor iemand van die leeftijd die zozeeit te t paste bij dat gebeuren en getuigdeplstei van een heldere, door niets vertroe-jnog belde blik. Recht op de man af. Ikjst di schrijf alleen het slot van de briefcen. even over. „Ik weet niet of U wel iet^ondi tegen de Navo mag zeggen? Ik las£ (du net dat de B-l 23 milliard dollar kostfleme en daarvoor 60 KM laag en duizenrt km. per uur kan vliegen alleen al van het lawaai zullen mensen ster ven. Men windt zich op over ..ongejt» boren kinderen" maar wat gebeurt j er met de wel geborenen? Leven wijfo in een Christelijke wereld die z<ï verdedigd moet worden?" Einde vaif de brief. Ik ben die getallen niet! nagelopen. Die doen er niet zo toel? Evenmin is het de bedoeling om al! J vragen die hier aan de orde gestelcf worden te gaan behandelen. Vrager! behoeven niet meteen beantwoordï Ik mag in deze krant schrijven ovedj allerlei zaken. Zonder dat wij als redactie elkaar in alle dingen' raadplegen hebben we wel in allerlei* hoofdzaken een gemeenschappelijk» - standpunt. Ik ben niet terzake kun-A dig genoeg op dat gebied om in JL. algemeen tegen de Navo te schrij ven. Ik heb er wel mijn vragen bij. Ik vraag me met deze lezeres af of op die manier in 't algemeen nog iets te\^ verdedigen valt. En een „christelijke 1 1 wereld"? Wat is dat eigenlijk? Is ons^ westen een christelijke wereld? Ja. voor miljoenen wel. alleen al op onze.» huidskleur worden we christeneriu genoemd. Maar wie durft zeggen datja^c' dit een christelijke wereld is? EenjjN wereld met christenen erin. En watC^j doen die christenen? Ik vind datw bei heel zinnige vragen. Voor het feit dat ze die onder onze ogen gebrachtïulg heeft, aan deze lezeres mijn dank. Dor I it tl ng i in de Mr. H. Schelhaas van het provinciebestuur van Over ijssel. Jac. B. Looijen, journalist te Utrecht, besprak „De kerk, winkel van weini gen of supermarkt voor velen" van mr. H. Schelhaas, uitgave J. H. Kok te Kampen. ANTWERPEN Het Vlaamse pro testantse evangelisatieblad „De Kruisbanier" is een actie begonnen om het mogelijk te maken, dat het evangelie naar de beschrijving van Marcus in een oplaag van een mil joen verspreid wordt in het Neder lands sprekende deel van België. De uitvoering zal in tijdschriftvorm zijn. acht pagina's in tweekleu rendruk. De kosten komen dan op een Belgische frank per exemplaar (totaal 70.000 gulden). Indien moge lijk. wil de Kruisbanier de oplaag nog vergroten tot 1.350.000 exempla ren. zodat dan elk huis ln Vlaams- België bereikt kan worden. Dat zal afhangen van de giften, die binnen komen voor dit doel op postgiro 202511. t.n.v. De Kruisbanier te Den Haag. Beroepingswerk NED. IIERV. KERK IStaa Bedankt voor Lage Zwaluwe: (toez.)erkgi E. H. Wolbers te Kerkdriel. insat Timl Afscheid op 19 dec. van Amsterdam:>nhe P. W. Spruyt wegens emeritaat. iaroi 'tune Intrede te Heemstede: drs. E.heu Sneller, full time leraar chr. collegembt< Marnix van St. Aldegonde te Haar lem; te Wijk bij Heusden: W. van, Gorsel uit Ridderkerk. GEREF. KERKEN bil Afscheid van Diemen- Watergraafsmeer-Bijlmer: J. C Baumfalk ber. te Soest; van Rotter-"™ dam-Charlois; W. R. Barkema ber. y te Veenwoudsterwal; van Wad- dinxveen: B. Koekkoek ber. te Rot- terdam-Alexanderstad. GEREF. KERKEN (VRtJG.) Beroepen te Siegerswoude-u. Wijnjewoude: J. B. van Mechelen teienlSi Urk. jebrui CHR. GEREF. KERKEN 'onóe Intrede te Aalsmeer; P. N. Ribbers, uit Den Haag-west. lu|||r Oekir >1 vei Drs. F. H. Breukelman Ter gelegenheid van de zestigste1™*™ verjaardag van drs. F. H. Breukel-'™— man. wetenschappelijk medewerker aan de theologische faculteit van de universiteit van Amsterdam, heb ben vrienden en leerlingen een bun del samengesteld onder de titel „Verwekkingen". De bundel bevat bijdragen van onder meer de hoogle raars J. P. Boendermaker. K. Deur- loo, B. Hemelsoet, Th. J. M. Naaste pad en ds. R. Zuurmond. Ook zijn drie stukken van drs. Breukelman zelf opgenomen. Het boek is te krij gen door twintig gulden over te ma ken op postgiro 13500 van de giro der gemeente Amsterdam onder vermelding van „t.g.v. B-28165 van E. Monshouwer-Bakker te Hoeve laken." Lefebre Naar mening van paus Paulus is de Franse aartsbisschop Marcel Lefeb- vre reeds ver voortgegaan op de weg naar een schisma. De paus blijft echter hopen, dat de bisschop zal toegeven. Dit heeft pater Henri de Riedmatten, secretaris van de pau selijke raad Cor Unum in opdrachl van de paus verklaard. In een uit voerig interview met het persbureau CIC deelde De Riedmatten namen! paus en curie mee. dat er teger Lefebvre geen proces aanhangig ge maakt is. Wel zijn talrijke stapper ondernomen om hem tot terugkee te bewegen. De Riedmatten ontken de. dat de paus harder tegen Le febvre zou zijn opgetreden dan gen iemand als de Duitse theoli Hans Küng. Hij voegde eraan toi dat Küng als pnester niet de mogi lijkheid heeft de sacramentel macht te misbruiken voor de stiel ting van een schismatieke kerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2