ferry Berben inzet van rel k gerenommeerde elers de zaal in lx A Wat vragen wij in 1977 vooreen ziektekostenverzekering aan het gemiddeld gezin? sstduitse overheid jst bemoeienis af GIJS zoekt oplossing voor problemen ybalbond zeer verrast over uitspraak van Maastrichtse rechtbank h Wim van Heumen ook op het gebied van zaalhockey een deskundige Eric Swinkels hoog genoteerd op wereldranglijst skeet Positie Canadezen in geding Stichting Het Zilveren Kruis Ziektekostenverzekering DECEMBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET17 is Hamer fcM In kringen van de Volleybalbond is men over de uitspraak van de ji Maastricht. Deze be- Harry Berben, vorig sei- itmakend van de eerste- Petrus en Paulus, van png medewerking moest rzijn overschrijving naar itricht. Men is in NeVoBo ral verbaasd omdat deze slepende zaak tot in de itsorganen is behandeld, fs een revisie plaats van t van de Nationale Com- jeroep, die tot de eerder tspraak leidde: Berben overschrijving niet. Berben sleept dus al tweeëntwintig jarige Schaarsberger. die een keer deel heeft uitgemaakt van de nationale selectie, besloot nadat Petrus en Paulus kampioen geworden was van de eerste divisie en daardoor promo veerde naar de eredivisie volleybal aanvankelijk bij Petrus en Paulus. dat inmiddels in Geevert een spon sor had gevonden, te blijven. Hij herzag echter die beslissing. Petrus en Paulus maakten daar bezwaar tegen omdat er met Berben al bin dende afspraken gemaakt zouden zijn. Berben had zich echter al ge meld bij de VC. Maastricht. er gaan geruchten over bepalin gen en zou ook als assistent- trainer bij de Maastrichtenaren gaan werken. Onderhandelingen tussen de twee verenigingen liepen op niets uit. Pe trus en Paulus bleven bij de weige ring. Berben besloot daarop bij de NEVoBo in beroep te gaan. De com missie van beroep stelde de vereni ging uit Schaasbergen in het gelijk. Berben nam daar geen genoegen mee en schakelde een advocaat in. Deze kreeg revisie voor elkaar. De uitspraak bleef echter hetzelfde. Dat alles betekende dat de Limbur ger daar niet kon volleyballen, tenzij hij zich weer bij zijn oude vereniging meldde. Hij voelde daar niets voor en spande een kort geding aan. Inmiddels was niet alleen tussen Berben en Petrus en Paulus, maar ook tussen deze club en het naar de tweede divisie gedegradeerde VC Maastricht een welles-nietes spelle tje ontstaan. De Maastrichtse rechtbank wilde daar niet op in gaan. Evenmin werd rekening ge houden met de NEVoBo reglemen ten en uitspraken. De rechtbank stelde, dat Petrus en Paulus onrede lijk en onrechtmatig handelden door geen medewerking te verlenen aan Berbens verzoek om overschrij ving. In NeVoBo-kringen weet men nog niet goed wat men met deze uit spraak aanmoet. Voorzitter Piet de Bruin hierover: „Ik heb het vonnis nog niet gezien. Ik weet er dus nog niets van. Die uitspraak is natuur lijk wel opvallend. Het is logisch dat we de hele zaak zullen gaan bekij ken. Ik wil natuurlijk wel eens graag weten waarom de uitspraak van de rechtbank niet dezelfde is als die van onze nationale commissie van beroep. Kijk, de commissie van be roep is een zelfstandige commissie. Die wordt niet door het hoofdbe stuur maar door de Bondsraad be noemd". De Bruin gaat verder met: „Men kan van ons niet verwachten dat we nu ineens in twee dagen die overschrij ving in orde maken. We zullen eerst het verzoek van overschrijving moe ten ontvangen. Dan moeten we na tuurlijk dat vonnis gaan bestude ren. Zo op het eerste gezicht lijkt het erop dat deze uitspraak gericht is tegen de Nederlandse Volleybal- bond. Wij als Bond moeten natuur lijk rekening houden met onze regle menten en uitspraken! De NeVoBo- praeses wil dus in eerste instantie niet over een nacht ijs gaan. Deze uitspraak kan er namelijk toe lei den. dat de hele overschrijvingspro cedure in de volleybalbond op de helling zou moeten. De Bruin daaro ver: „Nogmaals, ik heb er nog niets van gezien. Wel kan ik stellen dat wij er zijn om de mensen te laten volleyballen en niet om het hen te verbieden. Het is echter logisch dat "we over deze uitspraak een advies van onze advocaat moeten hebben. Die zal het dan wel juridisch be kijken". Jino Zeisman A.G Wie de selectie bekijkt waaruit het officiële landenteam voor zaalhockey zal Samengesteld, ziet belangrijke verschillen met vorige jaren. Was het voorheen zo, dat specifieke zaalspelers naar voren kwamen hockeyers die op het veld vaak minder Jen nu zijn er tal van gerenomeerde cracks bij: Sikking, Leefers, Steens, Jorritsma, erkende internationals. izijn er nog enkele jonge- jige maand al in Pakistan op het veld: Van 't Hek, 1 Tim Steens en Van der lach Wim van Heumen lover het zaalteam de lei- Is hem toevertrouwd, want pp dit gebied van oudsher Zijn boekje over zaal- leefde onlangs de tweede in het oog springend verschil is het feit, dat het westen ook wat zaalhockey betreft, het heft in handen heeft genomen. In vorige jaren kwamen de spelers voorname lijk uit het zuiden en oosten waar deze tak van sport eerder en ook veel serieuzer werd beoefend. Van de acht genoemde veldintemationals, die in de zaal het oranje blijven dragen, komt alleen Siem Voermans uit het zuiden, evenals Geert van Eyck veldinternational maar al veel eerder uitblinkend in de zaal onze sportredactie N Bij de presenta- an zijn regeringspro- in de Duitse psdag heeft kanselier put Schmidt ook zijn I op de sport naar vo- gebracht. Schmidt tegen de ach- ond van de grote ver- llen die er bestaan in leveren van prestaties en sportlieden uit de srepubliek en die uit DDR. belangrijkste verschil de kanselier het feit Westduitse atleten hun I voor „hun plezier" be- Daarmee de nadruk frd op het grote verschil i Oostduitsers, waar het van sportprestaties |oge waarde wordt geacht. (lidt zei voor de Duitse( nentariërs, dat in de' Isrepubliek geen toppres- s van atleten worden yer- a ook omdat de Duitse sa- Jeving daar heel anders lis gaan denken. Schmidt: [onze samenleving is de t en dat zal altijd zo blij- ien zaak van individuele Jilligers en van de duizen- Isportverenigingen. Eerst foor alles dient sport ge- 1 plezier te betekenen. jerschillen tussen het pres- Êiveau tussen de sportlie- de DDR en de Bondsre- k kwamen tijdens de tipische Spelen in Mon- nog eens duidelijk naar h. Op dat evenement won de Westduitsers een kwart het aantal gouden medail list door de Oostduitsers I opgeëist. Maar in dat neemt de sport dan ook een heel andere .ts in Het leveren van Irestaties op sportgebied It door de overheid uiterst hgrijk geacht. Het is een lg van de vooruitgang in EN^land, zoals dat ook kan eiklien als een binnenlands tbeeld voor miljoenen an- in Daarom ook is er een rkefcciesysteem ontworpen rdoor nauwelijks een ta- verloren kan gaan. prestaties op sportgebied len het uitzicht op een be- ELflbaan Daarom is het aan- OÏfvallers relatief gering. Ta- kolle sportlieden worden al R. jg samengebracht en krij tje best mogelijke begelei ding, zowel sociaal, sportief, als medisch. Door het belang dat aan de sportbeoefening wordt toegekend in de DDR, staat men ook op het punt van de medische begeleiding en onderzoek naar betere trai- ningsvormen op een aanzien lijk hoger niveau dan in West- Duitsland. Helmut Schmidt legde er nog eens de nadruk op dat hij geen grote staatsbemoeienis met het sportgebeuren wenst. In West-Duitsland niet zo een moeilijke zaak, omdat het be drijfsleven de sport al nadruk kelijk heeft ontdekt, terwijl bij gebrek aan voldoende over heidssteun speciale fondsen in het leven zijn geroepen om at leten riante mogelijkheden te bieden om zich op belangrijke evenementen te kunnen voor bereiden. Bij gebrek aan over heidssteun, maar dankzij sponsors bijvoorbeeld, kon de Olympische selectie voor de Spelen van Montreal en Innsbruck zich in ieder geval zonderernstige financiële moeilijkheden voorbereiden op de wedstrijden. Dat daarbij in Montreal tien gouden, twaalf zilveren en zeventien bronzen medailles werden be haald de DDR kwam met respectievelijk veertig, vijf entwintig en vijfentwintig te voorschijn was voor velen ondanks alles toch een tegen valler, reden waarom er van verschillende kanten gevraagd werd om extra steun van de overheid. Schmidt maakte gisteren dui delijk dat daarvan geen sprake kan zijn. „Onze politiek op sportgebied is altijd geweest en dat zal ook altijd blijven, dat atleten en organisaties vrij moeten blijven van staatsbe moeienis of dominatie. Wij zul len doorgaan met het stimule ren van belangrijke ontmoe tingen, omdat die de blijvende kracht vormen voor veel atle ten in onze sportbeweging." Schmidt zei verder nog: „Wij beschouwen de sportbeoefe ning op de scholen als bijzon der belangrijk, omdat dit de persoonlijke en de lichamelij ke ontwikkeling van de jeugd ten nauwste raakt. Sport biedt enorm veel mogelijkheden voor vrijetijdsbesteding. Meer burgers dan nu gebeurt kun nen gebruik gaan maken van de faciliteiten voor sportbeoe fening en vrijetijdsbesteding, faciliteiten, die overigens be taald zijn met hun geld Jac. Joosten en doelman Pierre Her mans. De Hattemer Paul Leopold, die ook al langer in de zaal meeloopt, is de twaalfde van de rij. Bij deze selectie zit geen enkele spe ler van HDM. Het zou anders niet onlogisch zijn geweest, want deze Haagse eersteklasser mag de grote westelijke pionier van zaalhockey worden genomd. De vereniging bouwde als eerste een eigen zaal tegen het clubhuis aan. En toen die er eenmaal was, volgde daar vanzelf een groot toernooi uit dat ieder jaar wordt gespeeld ter opening van het zaalseizoen. Een gebeuren dat zowel om zijn kwaliteit als om zijn gezellig heid bijzonder gewaardeerd wordt. Voor het HDM-toernooi heeft de club een eigen commissie, die bij wijze van spreken op de toernooldag al denkt aan het volgend jaar. Van de eerste keer af is HDM erin ge slaagd, zeer sterke deelnemers tot zich te trekken. Dat is ook dit jaar weer het geval. Vrijdagavond, zater dag en zondag komen de volgende herenploegen uit: België, een Schot se selectie, Hattem en HDM (groep A), Nederland, The Roses (Enge land), de HTC Braunschweig en Groninger Studenten (groep B). Bij de dames doen mee: Nederland, Ber lijn, Ealing (Engeland) en WereDi in groep A, België, HTC Braunschweig, Gross Flottbeker (Hamburg) en HDM in groep B. Een toernooi als dit vraagt een straf fe organisatie. Volgens een zeer strak tijdschema moeten liefst veer tig wedstrijden worden gespeeld, eer de winnaars bekend zijn. De toer- nooileiding heeft twee zalen moeten reserveren: de eigen HDM-hal en de grote Overbosch-hal nabij de Vlas kamp in Den Haag. Tussen de twee hallen rijden alle dagen autobussen heen en weer voor deelnemers en scheidsrechters. Alle buitenlanders zijn ondergebracht in het Europa Hotel. Ook daar rijdt een bus heen. De kosten van een dergelijk evene ment zijn niet mis. Een vereniging kan dat zelf niet opbrengen en daar om vermeldt het programma liefst twintig namen van sponsors, die al lemaal wat hebben bijgedragen. Zo doende is de gebruikelijke toernooi- sticker verrijkt met reclame voor een inbouwkeuken en ziet het affi che waardoor het toernooi bredere bekendheid moet krijgen, eruit als een plakkaat voor een wielercours in Vlaanderen. Coach Wim van Heumen (rechts op de foto in gesprek met Paul Litjens) is een deskundige op elk hockeygebied. DEN HAAG De Nederlandse schutter Eric Swinkels, die op de Olympische Spelen bij het kleiduivenschieten op het on derdeel skeet de zilveren me daille behaalde, staat op de we reldranglijst aller tijden van deze discipline op de gedeelde vierde plaats. De lijst wordt aangevoerd door de Rus Tsjgenti, de Deen Rasmussen en de Pool Gawlowski, die ieder ooit het maximale aantal treffers van 200 wisten te behalen. Swinkels. die op de spelen 198 treffers liet noteren, heeft als beste prestatie in 1975 reeds behaald 199 treffers. Hij staat daarmee op gelijke hoogte met de Fransman Petitpied en de Westduitser Pisoni. De we reldranglijst op het andere onder deel van het kleiduivenschieten trap wordt aangevoerd door de Italiaan Scalzone en de Fransman Carrega met 199 treffers. De top van de wereldranglijsten bij het kleiduiven schieten ziet er als volgt uit (tussen haakjes het jaar, waarin de prestatie werd geleverd): TRAP: 1. Scalzone (Ita/1972), 2. Car rega (Fra/1974) 199 treffers, 3. Matta- relli (Ita/1964), Bralthwaite (GBr/1968) en Basagni (Ita/1971) 198 treffers. SKEET: 1. Tsjgenti (Sov/1973), 2. Rasmussen (Den/1975), 3. Gawlowski (Pol/1975) 200 treffers, 4. Swinkels (Ned/1975), Petitpied (Fra/1974) en Pisoni (WD1/1975) 199 treffers. door Erik Oudshoorn GRONINGEN Het gaat „terp-afwaarts" met het ijshockey in Groningen. Nog maar kort is de strijd om de landstitel losge barsten of het wordt duidelijk dat GIJS (Groninger IJshockey Stichting) de confrontatie met andere eerste divisieploegen niet meer aankan. Vijfmaal werd er gespeeld en even zoveel keren onderging de ploeg een martelgang. Triest rendement: nul punten. Niet de trainer, zoals bij het voetbal gebruikelijk is. wordt als direkte aanleiding aangewezen maar de bezwerende vinger zwaait meer in de richting van een tweetal Canadezen. Vooral na afloop van de verliespartij tegen Amsterdam (4-8) vorige week, werd nog eens overduidelijk dat met name Brook Murray en Herbie Res- haw verwijtend worden aangekeken voor de teleurstellende resultaten in de laatste weken. In ieder geval: één van beide hangt nu een ontslag bo ven het hoofd, terwijl ook de positie van de ander bij uitblijvend succes gerust twijfelachtig mag worden genoemd. Trainer/speler Randy Neal heeft zich namelijk voor aantrekkelijke alter natieven op de Canadese ijshockey- markt gestort en kwam daar met een voor Nederlandse begrippen nog zeer onbekende grootheid uit te voorschijn. Don Dufak. Een ietwat heroïsch klinkende naam die in de Verenigde Staten ooit te vinden was in de opstelling van de Detroit Red wings en vooral de laatste maanden in het football-team van Seattle. Blijft natuurlijk het feit dat doorzijn komst en die van mogelijke andere Canadezen, op het huidige Canade- zenbestand aanzienlijk zal moeten worden beknot. Immers, om structu rele redenen die ten goede moeten komen aan het Nederlandse ijshoc key zoals dat zo mooi in be- stuurskringen van GIJS wordt ge zegd zullen in het eerste team niet meer dan twee „echte" Canadezen worden opgenomen. Voorlichter Ge nen over de positie van Reshaw.zo n ijshockeyende gastarbeider uit het huidige spelersbestand: „Wij hadden van deze Canadees erg veel verwach tingen. Zeker omdat hij in staat is om makkelijk te scoren. Tot op he den hebben we daar echter niet veel van gemerkt. Toch ben ik niet Voor het plan om ook voor hem een ander te zoeken. Reshaw kampt vaak met het probleem dat hij weinig kan ui trichten, omdat je als aanvaller over een goed centrum moet beschikken voor het aangeven van de puck. Dat doet echter niets af van het feit, dat hij zich tot op heden lang niet voor honderd procent heeft ingezet." Juist dit laatste was voor bestuurslid Herman Voogd een reden om na het duel tegen Amsterdam te laten doorschemeren graag in januari met een team vol andere Canadezen te willen uitkomen. ..Dit moet gezegd zijn in een emotionele opwelling na het voor ons zo teleurstellende duel," reageert Genen. „Iedereen weet dat daar geen financiële midde len voor zijn. Wel is het zo. dat wij de verbintenis met Canadezen elk mo ment van het seizoen kunnen opzeg gen. De verbintenis met Brooke Mur ray zou derhalve voortijdig verbro ken worden. Vooral als Randy Neal een alternatief vindt. Murray heeft bovendien heimwee naar zijn ge boorteland, zodat het hem niet eens zo slecht zou uitkomen." Volgens bestuurslid en vertegen woordiger van het technisch bege leidingsteam Voogd zal GIJS Mur ray zeker niet laten schieten. „Hij is het seizoen slecht begonnen met een schouderblessure, die nu genezen is. In de wedstrijd tegen Amsterdam bleek dat nog eens overduidelijk want toen speelde Murray toch zeer verdienstelijk." Desondanks zegt ook Voogd. „Onze slechte start in de Nederlandse competitie danken we vooral aan een te zwak spelersarse naal. En als dit door invloeden van nieuwe Canadezen in positieve zin verbeterd kan worden zullen we dat niet laten. Tot op heden hebben we. uitgezonderd Don Dufak, nog niet veel definitieve contacten. Maar via oud-GIJS-speler Rob van Aarem en Randy Neal zijn we druk doende deze toch te leggen. En tja. levert dit gunstige resultaten op dan zal er ten aanzien van de nu aanwezige Cana dezen bij GIJS een keuze moeten worden gemaakt. Zo moest bijvoor beeld Jack McNap enige tijd gele den bij ons het veld ruimen." Bij het horen hiervan ontspint zich wel de vraag hoe het eigenlijk met de positie van trainer/speler Randy Neal is gesteld. Bekend is dat het niet erg botert tussen Voogd ener zijds en Neal anderzijds. Beiden twisten nog wel eens over de taak verdeling: wie nu precies de doorslaggevende beslissingen van technische aard mag nemen. Neal is echter officieel de verantwoordelij ke man en Voogd komt in het bege leidingsteam louter voor de belan gen van het bestuur en sponsor op. Voogd over Randy Neal: „Hij staat tot het einde van dit seizoen nog bij ons onder contract. Daar is weinig aan te veranderen. Na dit seizoen zien we wel weer verder." Mocht GIJS zich kunnen versterken met nieuwe Canadezen dan zal hun zonder twijfel het eerst worden op gedragen om aan de positie als hek-, kesluiter in de eerste divisie wat te doen De impasse is namelijk aan zienlijk. „We zullen eerst afmoeten van dat nulpuntencomplex. Geen eenvoudige zaak. Maar als dat een maal gebeurd is zie ik geen vuiltje meer aan de lucht. Voor mij staat het dan ook als een paal boven wa ter dat ons team niet zal degraderen. Waarschijnlijk ten koste van Utrecht. Als tegenstander moeten zij voor ons in ieder geval geen pro bleem vormen," blikt Voogd voor uit. Mocht GIJS toch degraderen dan zal dit in financieel opzicht geen vervelende gevolgen veroorzaken. Vertrekkende voorzitter Pfeiffer. „Met onze sponsor (Bondsspaar bank) hebben wij een zeer goede verhouding. Zij hebben al eens laten blijken er geen bezwaar tegen te hebben, wanneer GIJS ooit eens in de tweede divisie terecht komt, met het steunen van ons eerste team door te gaan. Al zal hun naam dan wat minder genoemd worden." Uitdagen Nederlandse competitie: Amster- dam-NIJmcgen 3-5. Tilburg Trappers- Oronlngen 3-1. HYS-Utrecht. ThlaU-HY6 2-5. Groningen-Amsierdam 4-8. NiJmegen-TUburg Trappers 4-7. Utrecht-Thiall 5-9. Tilburg Trappers Nijmegen HY8 Thlalf Amsterdam Utrecht Groningen 5 5 0 0 10 29-12 8 37-2# 8 45-28 6 31-23 4 36-40 2 21-47 0 11-34 1.654.270,15. Ie prijs: 1 winnaar, die bruto winnaars, die elk 929.— ontvangen. 4e prijs: 10.345 winnaars, die elk 31.— ontvangen, 5e prijs: 11.838 winnaars die elk (127.— ontvangen Inleg: 747.594,—Prijienbedrsg: 355.197,- Ie prijs: 109 winnaars, die elk bruto 1.340.— ont vangen; 2e prijs: 1.943 winnaars, die elk 45.— ontvangen; le prijs: 15.206 svinnaars, die elk 8.— ontvangen. ADVERTENTIE IJSHOCKEY De Amsterdamse speler Jer ry Schilfer is door een blindedarmoperatie voor vier tot zes weken uitgeschakeld. Zijn plaats In de nationale selectie wordt overge nomen door Jan Joosten van Nijmegen. ATLETIEK Lasse Viren Ls geopereerd aan zijn linkerenkel en la zo tot april uitgescha keld. VOETBAL Oostenrijk won In Tel Avlv een vriendschappelijke wedstrijd van Israel met 3-1 Doelpunten Oostenrijk: Prohaska en Schachner (2). Doelpunt Israël: Peretz. BASKETBAL Rob Hoek. de coach van de damesbasketbalploeg, heeft de volgende apeelsters geselecteerd voor wedstrijden in Roemenie: Ellis Bosch. Oerda de Ridder. Irene Maarschalkerweerd. Macky Steen- metz (allen Rotterdam Zuid). Lia Groothuis (Jolly Jumpers), Carla de Liefde (BOB). Ria van der Meijs en Joepc Oeurts (Wilskracht), Lia van Reemst en Karen Bosch (Landlust) en Anlta Blange (Voorburg) De ploeg ver trekt 17 december ALGEMEEN De Europese sportjournalis ten van de Associated Press hebben lot sportman van het jaar 1976 de Finse hardlo per Lasse Viren verkozen en tot de sportvrouw van het jaar de Roemeense gym nasle Nadla Comanect BIJ de heren werd de Cubaanse hardloper Alberto Juantorcna tweede en de Amerikaanse zwemmer John Naber derde Bij de dames kreeg de Oostdultse zwemster Kornclia Ender de tweede prijs en de Westduitse skister Rosie Mlttermaier de derde. Voor een uitgebreide verzekering tegen de kosten van ziekenhuis en specialist vraagt Het Zilveren Kruis per maand vanaf: 3e klas 2e klas 1 volwassene fl. 51.- fl. 69,- 1 kind fl. 25,50 gezin van 2 volwassenen en 2 kinderen fl.153,- n. 189,- eigen risiko fl. 200,- per per jaar geen gezin I Stuur de bon op. zonder postzegel, naar i J Antwoordnummer 1 in Noordwijk of bel J I 01719 - 193 31 voor alle informatie cn een j offerte op maat. Naam Adres Woonplaats Tel. Aantal volw. Leeftijd Aantal kinderen tot 16 jaar Voor verzekeringen met een eigen risico van fl. 1.000,- of meer per jaar worden aan trekkelijke kortingen gegeven. Aantal kinderen van 16 tot 27 jaar studerend of invalide Klasse 3D 2 Uw financiële pijnstiller Hoofdkantoor te Noordwijk. Goowefl 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17