■IlilIP (Qj1! ■jj BIlllHb 11 li lllll an een forse loonsverhoging lord je vaak niet veel beter Gewijzigde Rentetarieven Orkesten vóór ruimer aanbod, tegen concentratie i Van Kemenade vindt leerplicht tot 17 jaar voldoende Staten Noord-Holland wijzen Voorhaven af Interessant werk van Margriet Franken in choreografie-avond Hoogovens mag niet uitbreiden Ins kan er zelfs achteruitgang zijn saak vooral: studietoelagen, ioolgeld en huursubsidies You cantake a White Horse anywhere H Wayenberg verving Pollini schitterend Royal Nederland Rusland weigert vier Amerikaanse professoren visa 5% 834°0 7% :waiL_ t 17 december 1976 binnenland trouw/kwartet 15 en onzer verslaggevers 1LEM - De Provinciale i van Noord-Holland heb- n navolging van Gedepu- Staten - de aanleg van orhaven bij IJmuiden af- tn. Ook gebiedsuitbrei- an Hoogovens, waarvoor •deelte van de duinenrij richting van de zee zou n worden geschoven, geen meerderheid bij de Hollandse staten. Dvinciaal bestuur kwam tot ^spraken aan de hand van de i uitgangspunten voor het Jdam-Noordzeekanaalgebied, Tgs van Noord-Holland de van een buitenhaven ten |van de IJmuidense pieren ne- loordelen op grond van eco- planologische en milieu- Iche redenen. Volgens gs die- Iplannen tot aanleg niet gerea- wórden, omdat een derge- liitenhaven niet rendabel zou 1 prognoses ten aanzien van de Ir en overslag van olie en ert- sen in de toekomst en de wervende werking van de Voorhaven zouden volgens het college te optimistisch geraamd zijn. Aanleg van de Voorha ven betekent bovendien een te grote aantasting van een zeer, waardevol duingebied en zou door de stofhin- der ten gevolge van ertsoverslag, de hinder van weg- en railtransport en de nautische gevaren een te grote belasting voor het milieu in de IJ- mond inhouden. De voorstanders van de Voorhaven (voornamelijk VVD, CPN en enkele leden van PvdA en CDA) meenden dat een dergelijke havenfaciliteit ge schapen moest worden om de terug gang in de Amsterdamse haven te gen te gaan en de hoofdstad, die door de ligging landinwaarts gehandicapt is, een gunstiger concurrentiepositie te verschaffen. Zij keerden zich te gen het voornemen van Gedeputeer de Staten om op korte termijn te komen tot een „open beraad" tussen rijk. provincie en betrokken gemeen tes. Hoogovens en het Staatsvis- sersbedrijf om de havenfaciliteiten binnen de pieren van IJmuiden te verbeteren. GS denken daarbij met name aan de mogelijkheid van een containerhaven op de plaats van de huidige vissershaven en aan eventu ele samenwerking bij de aanvoer en overslag van massagoed op het ter rein van Hoogovens tussen het staal bedrijf en Amsterdamse havenbe drijven. Volgens voorstanders van de voor haven dient in een dergelijk „open beraad" ook een eventuele haven ontwikkeling buiten de pieren te worden betrokken. Havenwethou der Goekoop van Amsterdam, te vens statenlid voorde VVD, betreur de de afwijzing van de Voorhaven door Provinciale Staten, maar zei zijn hoop te vestigen op de rijkso verheid: „Het rijk moet beslissen, het besluit van de provincie is slechts een advies", aluds de wet houder. 'l Hoogovens Provinciale Staten spraken zich ook uit tegen uitbreiding van Hoogo vens in de richting van de zee, om dat de noodzaak tot uitbreiding niet is aangetoond. De meerderheid, die wel een capaciteitsuitbreiding (van acht tot elf miljoen ton staal per jaar) toestond, vroeg GS pas dan met een voorstel tot een dergelijke terrelnuitbeiding te komen, wan neer de noodzaak is aangetoond. Tenslotte bevestigen Provinciale Staten de opvatting van GS dat uitbreiding van de luchthaven Schiphol met een vijfde baan on aanvaardbaar is gezien de daarmee gepaard gaande geluidsbelasting. door Hans W. Ledeboer Daniel Wayenberg. schitterend vervanger. ROTTERDAM De opstellers van het programma van de choreografie-avond in De Lantaren hebben blijkbaar enige moei lijkheden ondervonden met het aanbod. bnze sociaal-economische redactie |HAAG Een werknemer die een forse loonsverhoging ziet vaak zijn besteedbaar inkomen nauwelijks erop lit gaan. Soms zelfs ontstaat een achteruitgang. De ooreaak kn ligt niet zozeer in de belastingen en de premies die van bnsverhogingen worden ingehouden, maar wel in de studie een en de huursubsidies die omlaag gaan, terwijl het flgeld meer wordt d van overleg voor middelbaar personeel heeft dit ver- fel zichtbaar gemaakt met een flg onderzoek bij een reeks ikomens in uiteenlopende ge- juaties. Als voorbeeld noemt die een 42-jarige man die tot jschef promoveert en daar- lierduizend gulden loonsverho- *rijgt (van 26.500 tot 30.500). wchter van zestien zit op de Ibare school, en zijn zoon van fen studeert. Zijn besteedbaar Jen, dus met inbegrip van kin- 'ag. studietoelage, huursubsi- I schoolgeld, daalt door de pro- I volgens de raad met meer dan 1 gulden op jaarbasis. Ipresentatie van het onderzoek pe Juistheid van dit voorbeeld aangevochten, de man zou linder studietoelage krijgen ijn zoon, maar daar tegenover kinderbijslag en kinderaftrek, Ihij van zijn promotie toch nog 500 gulden netto zou over- |rbeeld nder voorbeeld in het onder- letreft een gezin met twee kin- van boven de zestien in het izet onderwijs en een bruto Jon van 22.000 gulden. Van een |rerhoging van tweeduizend houdt dit gezin een verbéte- n 521 gulden van het besteed- komen over. Van een verho- i 4500 gulden blijft 1315 gul- 19,2 procent) over, en van een ng van achtduizend gulden is ■dus 30.000 bruto gaan ver- iditzelfde gezin heeft de raad jabel gemaakt van het netto van achtereenvolgende bruto ngen van telkens vijfhonderd totdat uiteindelijk het bruto ADVERTENTIE FINE OLD SCOTCH WHISKY •JJf ANDRÉ KERSTENS loon 33.000 gulden is. Daarbij blijkt dat in vier gevallen de bruto verho ging van 500 gulden resulteert in een achteruitgang. In één geval, bij een loonstijging van 29.500 naar 30.000 gulden resulteert er zelfs een netto achteruitgang van 740 gulden, dus nog 240 gulden méér dan de bruto verhoging zelf bedroeg. ,,Een janboel" De voorzitter van de raad, drs Van der Schalie, sprak in dit verband over de „dwaze gevolgen van het ongecoördineerd sleutelen aan inko mensbestanddelen, zonder visie, zonder kennis van bestaande ver houdingen, en zonder inzicht in de gevolgen voor het totaal van de af zonderlijke maatregelen. Het is een janboel geworden", aldus de voorzit ter. „Het moet uit zijn met de vrolij ke keuken die het kabinet van het inkomensgebouw maakt." Hij waarschuwde dat er al „duidelij ke aanwijzingen" zijn dat de huidige situatie leidt tot ontbreken van mo tivatie bij werknemers. Waarom zou den ze zich druk maken, als van eventuele promoties toch bijna niets overblijft?" „De regering hakt hout jes in het donker". De raad vindt ook dat je bij vergelij king van inkomens niet alleen op het verschil op dit ogenblik moet letten, maar ook op wat iemand in zijn hele leven verdient In het onderzoek is vergeleken een directeur die kort voor zijn pensioen 150.000 gulden verdient en een werknemer die op dezelfde leeftijd 26.500 gulden ver dient (het modale loon). De directeur verdient dan 5.7 keer zo veel als de werknemer. In besteedbaar inko men. dus na aftrek van lasten en rekening houdend met subsidies, verdient de directeur nog maar 3.4 keer zo veel. De directeur is echter vanwege stu die pas op latere leeftijd gaan wer ken. De werknemer had toen al ja renlang loon verdiend. Wordt het bruto loon van alle actieve jaren bij elkaar opgeteld, dan heeft de direc teur in zijn leven 3,5 miljoen gulden verdiend, en de werknemer 1,2 mil joen. De directeur verdiende dan 2,9 keer zo veel. In besteedbaar inko men echter verdiende de directeur nog maar 1,8 keer zoveel. Volgens de raad kun Je er dan ook nog mee rekening houden dat de directeur in zijn loopbaan meer uren heeft moeten maken, bijvoorbeeld de werknemer negentig duizend wer kuren en de directeur honderddui zend. Als dit wordt omgerekend in het netto besteedbaar loon per uur, dan heeft de directeur in zijn hele leven nog slechts 1,6 keer zoveel ver diend als de modale werknemer. Want dat programma bevatte een zo grootj aantal werkstukken van het Modern Jazz Dance Center van Ben jamin Feliksdal dat de avond leek op een uitvoering van een dansschool, waarop ook nog wat ruimte was voor enige „buitenstaanders" in plaats van zoals de bedoeling is van deze choreografie-avonden een gele genheid voor Jonge choreografen om buiten de vaste ensembles met hun werkstukken voor de dag te komen, een soort „openbare auditie" dus. Bovendien waren de stukken van het Modern Jazz Dance Center niet eens de aantrekkelijkste, al zorgden Benjamin Feliksdal en zijn mensen met „Jazz on a Bald Mountain" als muziek de „Night on Bald Moun tain" van Moussorgsky voor een pittige uitsmijter. De interessantste choreografie van de avond was „Dissonanten 6" van Margriet Franken, gemaakt in opdracht van CRM. Muziek van Strawinsky, Kodaly en Ohana. Op vallend de helderheid van de bedoe lingen van de choreografe. Strak ge- styleerde dans, middeleeuwse sfeer in de costuums. Even bleef de toeschouwer met de vraag: waarom deze middeleeuwen. Dan werd alles duidelijk: in die tijd een strak le venspatroon. nauwkeurige en vaak onbegrijpelijke regels, die door bij geloof werden gedicteerd, een keurslijf waarin de mens werd ver wrongen, hevige dissonanten tussen wat de mens zelf is en wat hij mocht zijn. En ten slotte de vraag, die niet is beantwoord: is het nu zoveel an ders? Is er zoveel verschil tussen de middeleeuwse mens en de mens van nu als wij aannemen? Een moeilijk thema, mooi helder gedanst in boei ende bewegingen. Om heel andere redenen interessant was „De Pauw droomt de Vleermuis" van Jacqueline Knoops, door haar zelf gedanst met als begeleiding een compositie van Laurens Tan. door hemzelf gespeeld op de bas blokfluit Beeldende sfeermuziek: verstild, oosters-warm, tropisch ge borgen in bergen en bossen Als cho reografie interessant door het mis sen van alle contact van de vaak mooie dansbeweging met de sfeer van de muziek. Weinig zeggend Ook Adrlaan Kans was in een solo gekomen met een eigen werkstuk op een door de componist zelf uitge voerd muziekstuk, ditmaal een vi ool-solo. Het dans-stuk was een zeer pretentieuze, wat week overkomen de en weinig zeggende solo. Om de bedoeling duidelijk te maken was een verklarende tekst aan de bezoe kers uitgereikt en ten overvloede zei de danser-choreograaf die tekst nog eens aan het slot van zijn optreden inhield, wellicht door de muziek, die evenzeer bestond uit eentonige her halingen van twee korte motiefjes. ADVERTENTIE Reactie op CRM-nota AMSTERDAM De Nederlandse Symfonie-orkesten zullen het streven van minister Van Doorn naar een beter en meer gevari eerd muziekaanbod steunen, maar bezwaar maken tegen een concentratie van het concertbedrijf in enkele grote regio's die meer dan één provincie omvatten. Praal daarom tijdig mei uw verzekeringsadviseur Bijvoorbeeld over een brandverzekering van verzekering maatschappij nv dochter van Royal Insurance Co. Ltd.. een van de grootste* ter wereld i'V'J CtTta legen schade UTRECHT Minister Van Kemenade (onderwijs) lijkt bereid af te stappen van een leerplicht tot achttien jaar, indien het parlement een leerplicht tot zeventien jaar voldoende vindt. Dat zegt de Vereniging Contactor gaan van Nederlandse Orkesten als eerste reactie op de pas verschenen Nota Orkestenbestel van CRM. Het Contactorgaan heeft met voldoening kennis genomen van de bereidheid van de minister de verantwoordelijk heid voor de orkesten van de lagere overheden over te nemen met alle financiële consequenties van dien. Maar het behoudt wel enige reserve over de daarmee samenhangende mogelijkheid dat de rijksoverheid ook het beleid zal willen bepalen. Het Contactorgaan wijst namens de orkesten ook op het gevaar dat de grote samenwerkingsverbanden, waarvan het beleid in de eerste plaats door CRM zal worden be paald, op den duur een toestand tot gevolg zullen hebben die de minister zeker niet bedoelt: een landelijk mu ziekaanbod gekenmerkt door een vormigheid, vervlakking en verlies van kwaliteit. Voorts zou het een illusie zijn te menen dat de voorge stelde schaalvergroting enigerlei kostenbesparing met zich mee zou brengen. Onaanvaardbaar De Nota Orkestenbestel. aldus het Contactorgaan, wekt hier en daar de indruk het resultaat tezijn van een overwegend administratieve bena dering die zelfs tot ireële contracties leidt. Voorbeelden hiervan zijn de samenwerkingsverbanden die aan het Amsterdams Philharmonisch, het Noordelijk Philharmonisch en het Gewestelijk Orkest zijn toege dacht. Het Contactorgaan vindt de redene ring volgens welke de minister tot de conclusie komt dat er voor het Ne derlands Kamerorkest geen zinvolle plaats meer in het orkestenbestel zou zijn, weinig overtuigend; en de conclusie zelf volstrekt onaan vaardbaar. door Jac Kort A'DAM Evenals verleden week kwam men ook ditmaal bij het Con certgebouworkest voor problemen te staan, thans doordat de solist Maurizio Pollini, die voor vier con certen was gecontracteerd, verstek moest laten gaan wegens ziekte Voor het abonnementsconcert, waar het Eerste pianoconcert van Johan nes Brahms op het programma stond, was men er in geslaagd, de pianist Daniel Wayenberg op korte termijn als solist aan te trekken Brahms' Pianoconcerten behoren tot het moeilijkste en gecompli ceerdste. dat er voor klavier is ge schreven, zowel in technisch als in artistiek opzicht. Het mag dan ook een uitermate bewonderendswaar- dige prestatie heten, dat Daniel Wayenberg dit concert op korte ter mijn voor zijn rekening nam, vooral gezien de schitterende wijze, waarop hij zich van die taak kweet. Zonder een moment van onzekerheid (uiter aard). maar zelfs met de enorme vitaliteit, die Brahms van de vertol ker van dit concert verlangt. Ber nard Haitink zorgde met het Con certgebouworkest eveneens voor een orkestpartij, die in alle opzich ten beantwoordde aan de gestelde eisen, zodat een geheel werd verkre gen, dat men zich nauwelijks beter kon wensen. Zelfs niet wanneer de tijd van voorbereiding langer was geweest. Voor de pauze werd de vijftiende symfonie (1971) van Dmitri Sjosja- kowitsj uitgevoerd. Het werk is zijn opus 141 geweest, dat vier Jaar voor de dood van de componist werd vol tooid. Het klinkt wat onvriendelijk Sjostakowitsj een veelschrijver te noemen, maar wanneer men een werk als dit beluistert, kan men toch niet ontkomen aan de indruk, dat zijn vaardige pen vlugger kon schrij ven. dan zijn muzikantenbrein ideeën kon voortbrengen. De muzi kale vondsten zijn in dit drie kwar tier durende werk tamelijk dun ge zaaid en het geheel maakt, mede door een overdaad aan variatie in de orkestbehandeling een onsamen hangende indruk. Temeer waar Hai tink de tempi vrijwel voortdurend aan de trage kant hield. Het orkest gaf van dit werk een fraai klinkende vertolking, waarin vele mooi gespeelde soli opvielen. DEN HAAG - Minister Vorrink (volksgezondheid en milieuhygiëne) vindt de wijze waarop de Duitse justitie handelt in de zaak-Harm Dost „onoirbaar". De Duitse rechter zei bij de veroordeling in mei van dit jaar dat als de Nederlandse Justitie niet optreedt tegen handelaars in verdovende middelen, de Duitse jus titie dat wel zal doen. Minister Vor rink zei tijdens een werklunch van de buitenlandse persvereniging in Den Haag gisteren dat zij dit geen manier vindt om een boodschap te geven, die voor de Nederlandse over heid was bestemd. Zoals bekjend heeft minister Van Kemenade in de Contourennota een leerplicht tot achttien jaar voorge steld. Tot voor kort heeft hij dat voorstel steeds met kracht verde digd. In het gesprek met SEM zegt de minister dat de duur van de leerplicht afhankelijk is van de mini mum-startpositie, die een samenle ving noodzakelijk acht voor jonge ren die de maatschappij ingaan. Als de samenldving een middenschool tot vijftien jaar voldoende vindt en daar nog twee jaar beroepsopleiding op laat volgen, dan kan de leerplicht met zeventien jaar eindigen, zo rede neert de minister. Hij zegt niet dat dit zijn keus is, maar hij laat deze mogelijkheid kennelijk wel open. De kwestie van de verlenging van de leerplicht is een heet hangijzer in de Partij van de Arbeid. In het ontwerp- beginselprogramma is, zeer tegen de zin van de socialistische minister, een leerplicht tot zestien jaar opge nomen. Een aantal geestverwante Kamerleden en onderwijsmensen heeft daartegen toen stelling geno men e een langere leerplicht verde digd. Deze kritiek op het ontwerp- beglnselprogramma is ook opgezon den aan de partijkrant van de PvdA MAAR DE REDACTIE VAN DIT BLAD HEEFT TOT NU TOE PU- BLICZTIE GEWEIGERD. ADVERTENTIE per 17 december 1976 PROVIDENCE (UPI) Vier Ameri kaanse hoogleraren krijgen van de Sowjet-Unle geen visa om daar een niet-officiële conferentie over de Joodse cultuur bij te wonen. Als reden wordt opgegeven, dat de vier niet door een officiële Russische in stantie zijn uitgenodigd en dat de woning waarin de conferentie wordt gehouden, onvoldoende accommo datie biedt. De conferentie is geor ganiseerd door merendeels Rus sische joden die geen toestemming krijgen naar Israël te emigreren. L bij de N.V. Crediet en Depositokas, spaarinstelling van De Grenswisselkantoren N.V. Ook CDK moet wegens de verlaging van de rente op de kapitaalmarkt haar rentetarieven op enkele spaarvormen (vaste termijn en toonderstukken) aanpassen. Op reeds gestorte bedragen op spaarvormen met vaste termijn wordt gedurende de looptijd geen rentewijziging toegepast. 5 5*% 7WÓ 7%% 8Wb (ongewijzigd) Spaarboekie/rekening direkt opvraagbaar spaargeld (ongewijzigd) Spaarboekje/rekening 3 mnd. opzegtermijn; eerste inleg minimaal f 500.- (ongewijzigd) Spaarboekje/rekening 6 mnd. opzegtermijn; eerste inleg minimaal f 1.000,- (ongewijzigd) Spaarboekje/rekening 1 jaar opzegtermijn; eerste inleg minimaal f 1.000,- (was 7'/?%) Spaardeposito 2 laar vast inleg minimaal f 1.000.- (.was 8V«%) Spaardeposito 3 iaar vast inleg minimaal f 1.000.- (was 83A%) Spaardeposito 4 ïaaT vast inleg minimaal f 1.000.- 8Wo 8Mb 8Wb 9% 9Wu (was 9%) Spaardeposito 5 iaar vast inleg minimaal f 1.000.- (was 9'/4%) Spaardeposito 6 iaar vast inleg minimaal f 1.000.- (was 7'/?%) Spaarbewiizen aan toonder, looptnd 2 iaar Koopsom f~87.34 (of f 873.43). ontvangt f 100- (of f 1.000,-). Niet tussentijds verzilverbaar (was 83/»%) Rentespaarbrieven/Spaarbev/nzen aan toonder. Looptijd 5 jaarKoopsomresp f 67.27, f 500. 11 000.-. U ontvangt f 100.-. f 743.21 of f 1486.42 (wel tussentijds verzilverbaar). (was 9%) Rentespaarbrieven aan toonder. Looptijd 5 jaar. niet tussentijds verzilverbaar. Koopsom f 1000. resp. f 5.000,-. U ontvangt f 1.503.66, resp f 7.518.30. Hypotheekrente Hypotheek, 5 jaar vast (met gem. garantie of tot 70% van de taxatiewaarde). Tophypotheek. 5 jaar vast N.V. Crediet en Depositokas, spaarinstelling van De Grenswisselkantoren N.V. Voor alle diensten van de NV Crediet- en Depositokas kunt u terecht bij de 60 vestigingen van De Grenswisselkantoren NV. (niet alléén aan de grenzen, maar ook op de stations) of bij alle CDK-spaaragenten in Nederland. NV Crediet-en Depositokas. spaarinstelling van De Grens wisselkantoren NV (samenwerking van NV Nederlandse Spoorwegen, NV. AMEV en Pierson. Heldring Pierson NV.) Hoofdkantoor Amsterdam. Centraal Station - Postbus 721 Telefoon 020-221324

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15