Menten speelde een rol in professorenmoord ïulp voor Spaanse ex-gevangenen Nieuw jasje voor 'Porgy and Bess' EEN JAAR UIT HET RUKE LEVEN VAN MOEDER NATUUR. RTEjederlandse delegatie vertrekt morgen vanaf Schiphol Fraude veel groter dan was verwacht Vakbeweging wil wijziging van produktschappen Belgische zaken opgelicht voor miljoenen T Zwitsers/Poolse architect: Uitkeringsraad staat positief tegenover werkgroep joodse vervolgden iERDAG 16 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 ldl n een onzer verslaggevers TERDAM Morgenmid- vertrekt van Schiphol een jatie van de commissie jp aan Spanje naar Madrid. naam klinkt wellicht thans It vreemd, gezien het reisdoel Ide taak, welke deze commis- J in Madrid wacht. Maar die i dateert reeds uit de der- r Jaren, de tijd van het be- van de burgeroorlog. Ille tijd was Spanje geen dictatuur Is in Franco aan het hoofd. Integen- l, Spanje verzette zich hevig te- '6P\ de opstandige falanglsten en te- generaal Franco en het land ging bloedige burgeroorlog in, die et his on< fclotte toch eindigde met een rwinning MfB nom )esti ocei ,ng van Franco. zev oproep voor hulp aan de Spaan- raaf egering liep veertig Jaar geleden e m op de vorming van een internati- le brigade. Oud-leden van die bri- '®nIt e hebben de Acclon Fuego opge- 1S en naast figuren als de medicus B. H. Sajet en L. A. Heijen uit het lische hulpteam dat in de burger- in Spanje optrad, maakt ook ladd üe Tabink uit Rotterdam na- n is de Accion Fuego deel uit van ltso< delegatie, die morgen naar Ma- I vertrekt, ga namens de Accion Fuego neia n tweeduizend gulden overhandi- r°C€ aan een aantal ondersteunings- 111 P opvangcomité's in Spanje", ver- Mattie Tabink voor een affiche van Accian Fuego. die pakketten samengesteld, zij we ten beter dan wij wat er in moet." Het is de bedoeling dat de delegatie donderdagmiddag 23 december op Schiphol terug is. „Daarna beginnen wij een inzamelingsactie." kondigt Mattie Tabink aan, „om een herstel lingsoord op te richten ten behoeve van de mensen, die in Spanje Jaren lang gevangen hebben gezeten. Wij verwachten, dat er toch nog een zij. „Dat geld is bedoeld voor oce jujeieden van politieke gevange- 5gra Er is al vijftienhonderd gulden PJrgemaakt voor kerstpakketten, zal ik daar ook officieel aanbie- De mensen in Spanje hebben Van een verslaggever ZWOLLE Nader onderzoek heeft uitgewezen dat de 42-jarige Zwolle naar K. ten B., die vanaf 27 septem ber j.l. in voorarrest zit op verden king van fraude, zijn vroegere werkgever in totaal voor 850.000 gul den heeft benadeeld in plaats van de 284.000 waarvan eerst sprake was. ADVERTENTIE v^uihctjaar Ten. B. was secretaris-ontvanger van het waterschap Bezuiden de Vecht. De verdenking is gerezen toen B. met vakantie was. Zijn ver vanger wist niet in welke rubriek hij een afschrijving van 30.000 gulden contact moest onderbrengen en nam toen contact op met de dijkgraaf. Deze liet een accoun tantskantoor een volledig onder zoek verrichten. Op grond van dat onderzoek werd aanvankelijk ge dacht aan een fraude tot een bedrag van 284.000 gulden, maar nader on derzoek heeft nu aan het licht ge bracht dat de affaire veel omvan grijker is. De manier waarop de voormalige secretaris-ontvanger te werk is gegaan, zou erg geraffineerd zijn geweest. De man leefde op royale voet, maak te dure vakantiereizen, handelde in exotische vogels en had drie auto's. De zaak zal binnen enkele weken worden behandeld door de Zwolse rechtbank. De natuur biedt voor elk wat wils, het hele jaar door. Zo zijn er in januari bijvoorbeeld zeker drie bloeiende planten te zien. En in juli, de hooimaand, is er veel meer dan alleen een muggeninvasie of een snel ontluikende teunisbloem. Met de jaargetijden wisselt ook de natuur. Er is steeds weer iets anders te zien, te horen en te ruiken. Over alles wat er in de natuur te beleven valt hebben 32 schrijvers, tekenaars en fotografen een heel bijzonder boek samengesteld: "De 12 maanden van het jaar". Er is veel in te lezen, en nog meer in te zien. Het wijst u op de mogelijk heden van elk jaargetijde. En het waarschuwt u als er buiten iets aan de hand is wat u beslist niet mag missen. De onderwerpen variëren van fossielen en bodemgesteldheid tot het kiemen der planten en het maken van jam. U leest over vogels en paddestoelen, en ook over molens en boerderijen. "De 12 maanden van het jaar" bevat 160 pagina's boor<' matieen (kleuren)- illustraties. Het wordt u aangeboden als Boek van de Maand vooreen speciale, heel lage prijs. DE 12 MAANDEN VAN HETJAAR. IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE F.1Z50. DAARNA F.31,50. (I)|i j-miInnI is gil. lig i/ra» |4inuri. MuiT/nLing ik vimrrj.Nl \lrrki). Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vakbeweging wil dat de produktschappen op een an dere leest geschoeid worden. De mi nisters Boersma (sociale zaken) en Van der Steendandbouw) hebben over eennieuwe opzet advies ge vraagd aan de Sociaal Economische Raad. De kritiek van de vakbewe ging richt zich vooral op het huidige reilen en zeilen van de pro duktschappen, die op het gebied van de landbouw en de voedselvoor ziening bestaan. Een van de belangrijkste taken van die produktschappen is het opko men voor de belangen van het „groe ne front" bij de nationale overheid en de EG. Vroeger stond de agra- SimpkinS rische marktordening ln de activi teiten van de produktschappen „Zie je dat? Ze centraal, maar daarover heeft Brus- kent je nog sel al geruime tijd veel meer te ver- steeds." tellen. - vorm van amnestie komt. De actie is internationaal: mensen uit de Ver enigde Staten, Canada, Frankrijk en Oostenrijk doen via diverse com missies en organisaties mee. Wij hebben van de commissie Hulp aan Spanje opdracht om gedurende ons verblijf informatie in te zamelen over de manier waarop men daar zo'n herstellingsoord tegemoet ziet Wij moeten dus praten met Juristen, maatschappelijk werkers, medici en ondersteunlngscomlté's en natuur lijk moeten wij druk uitoefenen dat alle politieke gevangenen voor Kerstmis vrij komen. We weten dat mensen die Jarenlang gevangen heb ben gezeten, ernstig zijn geschaad. Er zijn in Nederland medici en psy chiaters, die dergelijke situaties aan kunnen. WIJ moeten nagaan of dit in Spanje ook het geval is. Elk delega tielid heeft te maken met zijn eigen specifieke terrein. Ik ben maat schappelijk werker, mijn terrein wordt dus uitsluitend het maat schappelijk werk in Spanje. Wij pro beren ook contact te krijgen met mensen van het Spaanse ministerie van justitie. Wij hebben zo'n ge sprek al in voorbereiding genomen vla de Spaanse ambassade in Den Haag. Over het algemeen zijn de reacties uit Spanje heel positief. Wij worden ontvangen door een pas opgerichte commissie, die bestaat uit oud- strijders uit de burgeroorlog. Deze mensen hebben zich daarna nog veertig jaar lang verzet tegen het Franco-regime", zegt Mattie Tabink. Van een verslaggever UTRECHT De dertigjarige H. G. uit Bunschoten wordt ervan ver dacht Belgische bedrijven voor mil joenen te hebben opgelicht. Hij is gearresteerd en overgegeven aan de politie te Utrecht Uit het onderzoek blijkt dat G.. waarschijnlijk in samenwerking met anderen een postorderbedrijf in Bel gië heeft opgericht. Hij bestelde bij tientallen bedrijven voor miljoenen aan huishoudelijke goederen, maar de betaling bleef achterwege. Zijn bedrijf is in België failliet verklaard, maar gebleken is dat een groot deel van de goederen al naar Nederland was afgevoerd voordat het faillisse ment was uitgesproken. Een deel van de goederen is in Utrecht terug gevonden. Een woordvoerder van de politie verwacht dat meer arrestaties zullen volgen. UjSffiü AKW M0RD UM Belled PBdBSSattn b 19 MeHTVX hraa L™ -i Cv Mi {MC< 0t<t Architect Pregowski wijst op een lijst met misdaden, die Meuten volgens hem heeft begaan. Van een onzer verslaggevers WINTERTHUR Pieter Men ten is volgens de architect Zde- dislav Pregowski betrokken ge weest bij de zogenaamde pro fessorenmoord in Lemberg in 1941. Pregowski, nu Zwitser, maar geboren in Polen is voor zitter van het financiële comité van de actiegroep ter ophelde ring van de moord op de profes soren in Lemberg en heeft daar naar eigen zeggen vijfduizend gulden in gestoken. De architect is afkomstig uit Lem berg. dat nu Lwow heet en Russisch gebied is. Hij was tijdens de moordpartij niet in de stad, maar was eerder student geweest van een van de vermoorde professoren. Op 3 juli 1941 werden tien professoren om tien uur 's 'avonds door de Duitsers in het bezette Polen gearresteerd. Vier uur later, om twee uur 's nachts van de vierde juli. volgde de arresta tie van de twee vrouwelijke professo ren, mevrouw Ostrowska en me vrouw Grek. Rond vier uur 's nachts werden de twaalf professoren en de 22 overige familieleden en bekenden doodgeschoten, aldus de architect. Slechts een professor, Groer. ont kwam op voorspraak van Pieter Menten, die toen honorair consul in Krakau zou zijn geweest. De sol daten die de executie hebben voltrokken, zijn later allen doodge schoten. Er waren drie Duitse of Ge- stapo-officieren aanwezig. Twee van hen zijn bekend, Hans Krüger en Schöngarth. De derde is onbekend. Architect Pregowski voert het reeds bekende feit aan. dat Menten. die bevriend was met de later in Neder land geplaatste SD-officier Schön garth. de studie van de in München wonende dochter van Schöngarth heeft betaald. Menten zou. ook vol gens Simon Wiesenthal. als tolk in Lemberg zijn opgetreden en nauw bij de identificatie van de professo ren betrokken zijn geweest. De architect heeft zijn kennis van zaken aangeboden aan het Zwitserse mi nisterie van justitie, maar heeft daarna niets meer uit Bern ver- Land gekocht Hij wijst er op dat Menten In 1923 In Stryj en omgeving vierduizend hec tare land en bos heeft gekocht van Maria Lubomisrka en hij honorair consul voor Nederland werd in Kra kau. Bij het uitbreken van de oorlog tussen Duitsland en Polen in 1939 werd Menten in Krakau gezien in de aanwezigheid vanhogere SS- officleren. De Pools-Zwitserse archi tect zegt verder dat Menten op 5 juli 1941 dus een dag na de professo renmoord de zeven kamers tellen de woning van de Lembergse chi rurg en professor Ostrowski (de dag daarvoor met zijn vrouw gefussili- eerd) betrokken heeft. In deze wo ning bevonden zich vele schilderij en, kostbaar porselein, gobelins, beeldhouwerken en meubels. Tien dagen zou Menten nodig gehad heb ben om deze woning en die van de eveneens vermoorde professor Grek leeg te halen, aldus Pregowski. In de verklaring die Menten de vori ge week aan de Zwitserse regering, via zijn advocaat Grendelmaier liet overhandigen, staat dat in juni 1941 de buitenlanders in het Pools- Russisch grensgebied gearresteerd Het is alweer meer dan vijftien jaar geleden dat de filmversie van George Gershwins neger-opera „Porgy and Bess" in première ging. De originele sound-track van deze film, gespeeld door een 105 man sterk orkest onder leiding van André Previn, was in het begin van de jaren zestig voor velen van ons een eerste confrontatie met dit boeiende opus. hoewel de opera in de Verenigde Staten al talloze malen was opgevoerd. Geïnspireerd door de roman „Porgy" van DuBose Heyward, begon Gershwin er in 1926 aan te schrijven, om er pas negen jaar later een punt achter te zetten. Die vertraging was niet in het minst veroorzaakt door zijn talloze bezoeken aan de ghetto's van Charleston in SOUTH Carolina (de plaats van handeling ln het boek), waar hij zich het negeridioom van die tijd eigen maakte. Nu op de rand van 1976 ligt er plots een geheel nieuwe versie in de platenvitrines. De amerikaanse producer Norman Grantz, die de opera twintig jaar geleden al met Ella Fitzgerald en Louis Armstrong op de plaat zette, heeft dit jaar Cleo Laine en Ray Charles muzikaal verenigd voor een nieuwe interpretatie van ..Porgy and Bess". Het Cleo Laine en Ray Charles resultaat is een fraai dubbelalbum, dat Gershwins muziek in vele variaties laathoren. Naast de knap gearrangeerde soli en duetten met groot orkest, speelt Ray Charles een aantal daartoe passende stukken met eèn eigen ritme-sectie. Met de doorvoelde koorzang van The Reverend James Cleveland Singers als rugdekking, stelt Cleo Laine erin „Oh, doctor Jesus" weer iets heel fraais tegenover. Opvallend is nog, dat beiden geen moment hun artistieke eigenheid verliezen. De grillige zang van Cleo Laine blijft onverwijld in tact, om over de specifieke s.ijl van Ray Charles maar niet te spreken. Samen levert dat een boeiend stuk muziek op. RAY CHARLES CLEO LAINE: „Porgy and Bess." London D 31D2. Pienter Na het niet al te uitbundige succes van „On the move" is Rogier van Otterloo opnieuw met een groot aantal Engelse musici een Londense studio ingekropen om ditmaal een langspeelplaat vol te spelen met uitsluitend Franse muziek. Die plaat is er nu, heet „The French Collection" en mag gerust gerekend worden tot het intelligentere orkestwerk. Van Otterloo jr. wordt zo langzamerhand Neerlands pienterste arrangeur; hij iaat daaromtrent althans weinig twijfel bestaan in fijnzinnige bewerkingen als die van Jacques Brels „La chanson des vieux amants" werden. Hij was onder het voor wendsel dat men tolken nodig had. naar Lemberg gebracht. Pas daar had hij vernomen dat hij als kunstkenner voor de Duitsers zou moeten gaan werken. Van 7 tot 11 juli was hij in Zakopane geweest en daarna had hij vijf dagen ln huisar rest in Lemberg doorgebracht. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De Uitkerings raad in Den Haag heeft in een ge sprek met de pas opgerichte Werkgroep Joodse Vervolgden veel begrip getoond voor de doestellin gen van de werkgroep. Nu publika- tie in Trouw/Kwartet van een artikel over de groep nodigde de Uitke ringsraad de secretaris van de werkgroep, de heer J. Teeboom. uit voor overleg. De werkgroep bepleit een honderd procent uitkering voor joodse ex- vervolgden, zoals ex-verzetsmensen die ontvangen. De uitkeringsraad, die is belast met de uitvoering van de huidige Wet Uitkering Vervol gingsslachtoffers. wil in de toe komst contact onderhouden met de werkgroep. In het gesprek werd er van de zijde van de Uitkeringsraad op gewezen, dat vertragingen in het doen toekomen van beschikkingen voor een uitkering, deels zijn te wij ten aan de ontoereikendheid van het apparaat, dus aan personeelsge brek. De heer Teeboom benadrukte dat met het oog op de uitzonderlijke situatie van joodse ex-vervolgden er een recht op pensioen moet komen Ook bepleitte hij een technische re geling voor joodse ex-vervolgden, die snelle en adequate hulp garan deert. De mensen, die de WUV ont vangen krijgen nu eerst hun toeko mende sociale uitkeringen en dan pas een restuitkering WUV (Wette lijke Uitkering Vervolgden). „Wij vinden dat er de WUV direct via de Uitkeringsraad moet worden uitge keerd," aldus de heer Teeboom en Michel Legrands „Moullns de mon coeur" (The windmills of your mind). In zijn visie op het mooie „Cent mille chansons" flitst zowaar nog even het openingskoor van Bachs Mattheus Passion aan ons voorbij. Een wat minder fraai onderdeeel van deze plaat, het fllmthema van ..Summer of '42". brengt je eigenlijk op de vraag waarom Van Otterloo de electrische gitaar niet eens wat vaker vervangt door de klassieke, want dat is het enige wat af en toe ontstemt ROGIER VAN OTTERLOO: The French Collection". Polydor 2925.050. Bomans „Problemen verdwijnen waar Kopstukken verschijnen". Het was in de late Jaren vijftig dat menigeen aan zijn radio zat gekluisterd als een zekere Godfried Bomans zich in dit radioprogramma achter de microfoon begaf. Het tweede album „Bomans met een glimlach" laat de tijd weer even stilstaan, met wederom zestien van zijn pikante monologen. Over „De huilende kraamheer", over „Bontjassen", over „Vader achter de kinderwagen". Frappant is hoe lachspieren na vijftien Jaren van evolutie en revolutie hun elasticiteit hebben behouden, als het gaat om Bomans toespraakjes. Zijn conversatietoon is van een aimabele knusheid, waar je nog steeds geen nee tegen zegt. Vooral in zijn bespiegelingen over de figuur van Sinterklaas is hij weer op z'n best. Een leuk document, dat vaker dan éénmaal per jaar uit de kast mag worden gehaald. GODFRIED BOMANS: „Bomans met een glimlach deel 2". Negram NK 215. Kerstmuziek In Amerika is het al sinds jaar en dag gewoonte dat elke zichzelf respecterende artiest rond Kerstmis een kerstplaat opneemt. De belangstelling voor zo'n plaat is natuurlijk van Stevie Wonder korte duur, maar dat is voor platenbonzen geen bezwaar gezien de wederkerigheid van het rendement. Zo kon het gebeuren dat de postbode er onlangs vier op onze desk klepte, die al een paar Jaartjes geleden zijn opgenomen. De aardigste is eigenlijk die van Stevie Wonder („Someday at Christmas uit 1968, toen hij nog Little Stevie Wonder heette. Het moet gezegd worden: talent had hij toen al, en het is best aardig om zo'n popwonder eens het „Ave Maria" van Schubert te horen zingen. Koor en orkest begeleiden het integere stemgeluid van Nat King Cole op de lp „The Christmas Song" (meto.a. de zelden gehoorde carol „Deck the hall"), maar beslist mis is het met de zoetgevooisdheid van Glen Campbell (..That Christmas Feeling"). En dan zullen we verder maar zwijgen over Brenda Lee, die op de lp „Merry Christmas" niet terugdeinst voor een portie „Rockin" around the Christmas tree", STEVIE WONDFR: „Somcdav at Christmas". Motown 5C 038-98227. NAT KING COLE: „The Christmas Song". Capitol SM 1967. GLEN CAMPBELL: That Christmas Feeling". Capitol ST 2978. BRENDA LEE: .Marry Christmas". MCA nr. 232.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9