Kabinet opnieuw voor een politiek zware beslissing li dichtbij bmmentaar III [jn Goudzwaard: CDA moet mti-kapitalistisch zijn de verwerping Medewerking rijk aan uitbreiding ultra-centrifuge-fabriek in Almelo? Bewaking Van Brienenoordbrug wordt opgeheven oude mensen, wat zijn dat? spook kerstagent binnen weer Sneeuwstoring weerrapporten :RDAG 16 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 [alles wat er in de afgelopen jaren :ze kolom over de herziening le abortus-wetgeving is geschre- zal het duidelijk zijn dat de pdens van voldoening overheer- b nu de Eerste Kamer het initia- «.wetsontwerp van Lamberts c.s. verworpen. l -M is reden tot voldoening; echter ~**ider enige uitbundigheid. In een er van uitbundigheid namelijk iden wij misschien wat erg ge- kkelijk vergeten, dat er door de wikkelingen van de laatste jaren degelijk een probleem ligt, dat een politieke oplossing vraagt, n moet dat probleem onder ogen ■ven zien. of men zich daar nu tagelijk bij voelt of niet. ter de wetgever (dat is: regering parlement) zal dat moeten doen door een oplossing aan te dragen, it de wetgever kan en mag niet lan van mensen en toestanden, ils zij zouden moeten zijn. Hij zal ning dienen te houden met de :n, zoals zij in werkelijkheid en met de toestanden, die de in bepaalde omstandighe- gebracht hebben. voldoening over de verwerping ;t vooral daarin bestaan, dat de ite Kamer nu een halt heeft :roepen aan een regeling, die zo inig geclausuleerd was, dat er in sprake was van abortus- jheid. Als het debat van dinsdag Ie Eerste Kamer één ding duide- heeft gemaakt, dan wel dit lelijk dat alle mooie en goed doelde woorden van de initiatief iers ten spijt in dit wetsontwerp oi* vrouw beslist en de normale be- 'e lerming, die in onze opvattingen wetten gelden voor het kind :ichti arvan zij zwanger is, opeens niet uit d *r opgaan als het kind niet ge- uitei nst is. Dat zou niet alleen een euk in ons denken over het men- lijk leven en de waarde daarvan rT Bc ^en betekend, maar zelfs ook grim n grote stap terug. chtji eren! och moet er, gezien de heersende raktijk en de thans nog geldende ut een oplossing worden gevon den. Wat die wet betreft: het lijkt ons niet verstandig nu opeens op van de bepalingen in het wet- :k van strafrecht in deze zaak te in optreden. Dat zou (alweer: na les wat er in de afgelopen jaren jbeurd is) een element van wille- i ur in zich dragen; het zou ïarschijnlijk ook niet effectief zijn. :recht heeft het Eerste Kamerlid ongersma tijdens het debat van nsdag er nog eens op gewezen, dat anders dan de meeste mensen iken het strafrecht een mach- toe} loos en inefficiënt middel is als het t hei n persoonlijke; en intieme zaken ingeitfn de mens gaat. Anderzijds en latii it bracht oud-minister Polak tij- as hetzelfde debat daar tegenin men de wetgever door middel dat strafrecht de arts bij het van deze uiterst moeilijke U slissingen wél een maatstaf aan- hera iken. et is verheugend, dat regering en •e or 'dement op dit ogenblik niet met bood ge handen staan. Er is nog steeds o dat j de Tweede Kamer een initiatief- rdigs etsontwerp van Hannie van Leeu- en en Til Gardeniers aanhangig. :mal- i ge- g en door Gerard van der Wulpt DEN HAAG Het kabinet Den Uyl staat deze week opnieuw voor een politiek zwaar geladen beslissing. De agenda van de ministerraad voor morgen vermeldt dat de beslissing moet vallen over mede werking van het rijk aan de geplande uitbreiding van de ultra-centrifuge- Op 25 november van het jaar 1968 werd de definitieve grondslag gelegd voor commerciële verrijking van uranium volgens het toen uiterst moderne ultra-centrifuge-procedé. Op die dag tekenden in Den Haag vertegenwoordigers van Groot- Brittannië, West-Duitsland en Ne derland een verdrag, dat inhield dat de drie landen samen fabrieken gin gen bouwen voor uraniumverrijking. Nog geen jaar later, in de tweede helft van '69 ging in Almelo de eerste paal in de grond voor het Neder landse deel van het project: een ultra-centrifugefabriek met een ver rijkingscapaciteit van 25 ton per jaar, en een fabriekje voor de bouw van de noodzakelijke centrifuges. Daar vlak naast kwam een tweede fabriek met eenzelfde capaciteit van 25 ton per jaar, maar niet volgens Nederlands, maar volgens Westduits ontwerp. In het Engelse Capenhurst kwam een fabriek waar veertig ton verrijkt uranium per jaar gemaakt kon worden. Op 4 maart 1970 werd in „het ver drag van Almelo" afgesproken dat de gezamenlijke capaciteit van de drie fabrieken snel zou worden opge voerd tot 350 ton per jaar met daar na verdere uitbreidmgen. Het werd in werkelijkheid vierhonderd ton, waarvoor de bouwwerkzaamheden in Alemlo nu bijna achter de rug zijn. Met de realisatie hiervan zou het „aanvangsprogramma" zijn vol tooid, zo werd in '68 al afgesproken. Dat hield direct in dat het toen al de bedoeling was dat het ultra centrifuge-project sterk zou worden uitgebreid. Al vóór 1940 was men op de hoogte van de mogelijkheid om uraan in snel draaiende centrifuges te schei den. Het systeem werd in de jaren tot 1955 verder ontwikkeld in zowel de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie als West-Duitsland. Daama pakte de Nederlandse professor dr J. Kistemaker samen met het Reactor Centrum Nederland de draad van de studie op, en op basis van die ver worven kennis werd tenslotte in 1968 het verdrag tussen de drie lan- fabriek in Almelo, de fabriek waar urani um wordt verrijkt tot brandstof voor centrales voor kernenergie. Het betreft een uiterst ingewikkelde zaak met vele kanten, waarvan de afgelopen maand vele deelfacetten aan de orde zijn ge weest. In verband met de nog steeds bestaande dreiging van een kabinetscri sis door het dreigende vertrek van de PPR-ministers zetten wij de feiten op een rij. Hieronder een overzicht van de ge schiedenis van de ultra-centrifuge en de stand van zaken op dit moment: In een volgend artikel een beeld van de gerezen bezwaren tegen de uitbreiding, toege spitst op de levering van verrijkt urani um 2lan landen die niet bij voorbaat hebben afgezien van eventuele produktie van kernwapens. drijven in Engeland en West- Duitsland. De laatste tien procent is sterk omstreden: commercieel ge zien is men het al eens geworden dat die naar Brazilië gaan. maar die levering moet nog goedgekeurd wor den door wat in feite het hoogste orgaan binnen de Urenco is: een commissie van drie vertegenwoordi gers van de drie landsregeringen. Elk van de drie heeft veto-recht over leveringsbeslissingen. Voor Neder land zit de directeur-generaal voor de energie-voorziening, dr Wansink, in deze belangrijke commissie. Uitbreiding De fabriek in Almelo, waar verrijkt uranium zal worden geproduceerd. den voor het commercieel maken van de ultra-centrifuge gesloten. De methode vergt aanzienlijk minder energie dan de gas-diffusie- fabrieken, waarmee onder meer in de Verenigde Staten en Frankrijk op grote schaal wordt gewerkt. Taken verdeeld In het verdrag werden de taken on der de drie landen verdeeld. Er kwam een verrijkingsorganisatie, genaamd Urenco en gevestigd in Marlow in Engeland, die de produk tie en de verkoop ging leiden. In Urenco nemen de drie landen via eigen organisaties deel. Voor Neder land is dat Ultra-Centrifuge Neder land (UAN), die ook de Nederlandse fabriek in Almelo beheert. In UAN nam de staat in het begin voor 55 procent deel; grote bedrijven als Shell, DSM en Philips voor de rest. Deze bedrijven zien echter van ver dere deelname af omdat ze er niet genoeg commercieel perspectief in zien. Daarbij spelen politieke onze kerheden een rol, maar ook de vraag of ultra-centrifuge niet snel zal zijn achterhaald door nieuwe systemen met de laser-straal. Naast Urenco kwam er een bouwor- ganisatie, Centec genaamd, geves tigd in het Westduitse Bensberg, met als taak het ontwerpen en het bouwen van de fabrieken. Wereldmarkt Urenco begon meteen in 1969 ijverig te pogen een positie te verkrijgen op de wereldmarkt. Daarbij werd eerst uitgegaan van de beschikbare pro- duktiecapaciteit, maar rond 1974, toen het aanbod op de markt sterk steeg, begon men al verkoop contracten af te sluiten op basis van de te verwachten capaciteit, waar voor nog geen formele goedkeuring was verkregen. Men was bang dat de orders naar andere producenten zouden gaan als niet meteen werd toegehapt, temeer omdat het er toen naar uitzag dat de wereldproduktie de wereldvraag ver zou gaan over treffen. Vandaar dat Urenco nu zit met contracten, waardoor begin van de jaren tachtig tweeduizend ton ver rijkt uranium per jaar geleverd moet worden. Negentig procent daarvan gaat naar elektriciteitsbe- Aan de hand van de leverings contracten, en op basis van de prin cipe-afspraak, die al in 1968 werd gemaakt, werden plannen gemaakt voor de grote uitbreiding van de drie ultra-centrifuge-fabrieken. Volgens dat plan krijgt de Nederlandse en Westduitse fabriek in Almelo een capaciteit van twaalfhonderd ton per jaar. en die in het Engelse Ca penhurst achthonderd ton per jaar. De Engelse en Westduitse overheid hebben daar geen moeite mee: in Nederland is de uitbreiding, zoals inmiddels iedereen bekend, een poli tiek omstreden kwestie geworden. Engeland ontwikkelt de plannen voor Capenhurst gewoon verder, maar West-Duitsland oefent sterke druk uit op Nederland om snel een positieve beslissing te nemen; de Westduitse fabriek moet volgens het verdrag van '68 immers op Neder landse bodem uitgebreid worden. West-Duitsland heeft al plannen klaarliggen om zo gauw Nederland zich niet aan het verdrag houdt, op eigen bodem ultra- centrifugefabrieken te gaan bouwen. Als straks de uitbreiding tot twee duizend ton toch is goedgekeurd, liggen er al weer nieuwe uitbrei dingsplannen klaar. In het verdrag van Almelo is er sprake van een uiteindelijke capaciteit in het mid den van de jaren tachtig van tien duizend ton per jaar. het|et beste zou z'Jn a's nu de regering Gra-et haar moreel gezag dit wets- voor itwerp zou ondersteunen en samen met et de Kamers tot wet zouden doen rheffen. ligt hier in de eerste plaats een ak voor de regering. Want zo wil it ze|ns staatsrecht het: regering én par- had ment treden samen op als wetge- defcr £>e wijze waarop de regering nu k'j de °pl°ss'ng van de abor- uets s-vragen heeft laten afweten, is naardien de afspraak die daarover bij overp formatie gemaakt zijn. verklaar- k deaar. Maar die constatering mag ons hetjjet weerhouden achteraf te conclu- VOr>ren, dat die afspraken fout zijn tenspweest. Een dergelijk experiment n enient zich niet voor herhaling. ROTTERDAM Rotterdam zal tij dens de spitsuren voortaan geen ta kelwagen stationeren bij de Van Brienenoordbrug. Het besluit wordt ingegeven door het feit dat het hier gaat om een Rijksweg. De beheerder (het Rijk dus, red.) vindt het statio neren van een takelwagen niet nodig. In een voorstel aan de gemeente raad zegt het college dat het Rijk weliswaar mede ingestemd heeft met het neerzetten tijdens de spits uren van een Rotterdamse takelwa gen maar dat het Rijk deze service niet wenst te betalen. Rotterdam besloot tot het nemen van het initiatief omdat „deze oever verbinding voor Rotterdam van vi taal belang is en stremming een terugslag geeft op het verkeersge- beuren in de stad". Dat standpunt handhaaft het Rot terdams gemeentebestuur nog steeds. In de praktijk is echter ge bleken dat er per maand drie voer tuigen van de Van Brienenoordbrug moeten worden weggesleept. Ter vergelijking: Uit de Maastunnel worden per maand vijftien auto's getrokken. Wat dat laatste betreft gaat elke hulpverlening aan een ge strande auto 48,— kosten (was 40,-). DE VAN EEN LEZER Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat* sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. onder redactie van loessmit Kinderen moeten zoet zijn en hun mond houden. Aan het maat schappelijk gebeuren doen ze niet echt mee. Daar zijn ze nog te jong voor. Ouderen moeten zich ook koest houden. Aan het maat schappelijk gebeuren doen ze niet meer echt mee. Daar zijn ze al te oud voor. Zo worden in het maandblad Op Leeftijd twee veel gehoorde en ten onrechte veel gehanteerde op vattingen over jong en oud onder woorden gebracht. En ook in de muurkrant kinderen zijn stout en ouderen te oud" wordt de zelfde misvatting onder de loep genomen. Die muurkrant, waar een lesbrief voor scholen bij hoort, is een uitgave van het Jeugd Rode Kruis, dat regelma tig probeert kinderen op onder meer deze manier inzicht te geven in diverse situaties. Zo heeft het Rode Kruis al eens een muurkrant gemaakt over bloed geven, over blinden, over hulp aan slachtoffers van rampen en nu dus over ouderen, dat laatste in overleg met de Nederlandse federatie voor bejaardenbeleid. In die muurkrant wordt de kinde ren dit over oudere mensen ver teld: „Wie heel jong is, mag nog niet echt meedoen, wie te oud is mag niet meer meedoen. Wat vind je daar nou van? 46 procent (bij na de helft) van de bevolking is jonger dan 18 of ouder dan 65. Zou het nou werkelijk waar zijn. dat die allemaal niet meetellen? Of tellen ze wel mee. maar op een andere manier? En wat is eigen lijk zo'n oudere? „Bejaarden klopt niet Oud-voetballer Bennie Muller, die tegenwoordig een sigarenzaak in Amsterdam drijft, in Op Leef tijd over bejaard worden: „Soms denk ik wel eens: je zou eigenlijk tot je 65ste moeten leven en daar na pas gaan werken. Je begrijpt wel wat ik bedoel: als je ouder wordt functioneert alles wat min der goed. Veel meer dan een kaar tje leggen en een biljartspelletje zit er vaak niet meer in. Ik ken hier in de buurt nogal wat oudere mensen. Ook van m'n klanten zijn er vrij veel al op leeftijd. Je merkt 't aan alles, ze zijn allemaal op zoek naar een klein beetje vertier. Ik heb echt 't idee dat zeventig, tachtig procent zich loopt te ver velen. En dat zijn dan vaak men sen die hun hele leven hard ge werkt hebben. In de meeste geval len waarschijnlijk eentonig werk. waarbij je steeds weer hetzelfde programma moest afdraaien. En nu zijn 't dan wat je noemt oud jes. Weg fitheid, weg snelheid, weg alles eigenlijk. Daar klopt toch iets niet". Dickens' vrouw waart rond in Londen en wel speciaal in het gebouw van het Britse artsenge nootschap op Tavistock Square in het hartje van de stad. Zij is niet het enige spook, want het huisorgaan van het genootschap onthult, dat „een van de spoken in het gebouw vermoedelijk con necties heeft met de schrijver Charles Dickens, wiens huis vroe ger heeft gestaan op de plaats van dit perceel." Het huwelijk van Ca therine en Charles Dickens liep stuk in dat huis, waarvan de tuin op de plek lag waar nu de biblio theek is. Daar manifesteert de gedaante zich het meest, hoewel zij ook eens bovenaan een trap en in andere gedeelten van het ge bouw gesignaleerd is. Een paar jaar geleden zag een 69-jarige werkster de verschijning voor het eerst en sindsdien loopt ze bij wijze van spreken geregeld tegen de gestalte op als ze 's morgens vroeg de bibliotheek schoon maakt. Een buitenlandse werkster die dit jaar voor het eerst meehelpt, schrok zich een hoedje van het spook en weigert ooit nog de bibliotheek binnen te gaan. Alles nog steeds volgens het huisorgaan van het artsenge nootschap, dat geen melding maakt van angst onder de rest van het personeel. worden ze soms genoemd. Niet omdat ze anders zijn dan andere mensen. Het enige verschil is dat bejaarden 65 jaar of ouder zijn en meestal niet meer werken. Dus iemand van 64 is gewoon een uol- wassenen en iemand van 65 heet ineens een bejaarde". Oude mensen, gaat het affiche verder, worden vaak voorgesteld als gebrekkig, moeilijk ter been. een beetje doof. behoeftig. Toch is het merendeel der oude mensen gezond. Dat gaat ook op voor de behuizing van bejaarden. Een jongetje schreef het eens in een opstel: een bejaarde woont in een bejaardentehuis. Hij dacht, dat iedere bejaarde zo woonde. Toch wonen de meeste oude mensen nog in hun eigen huis. Maar eén van de tien woont in zo'n tehuis, een verzorgingstehuisConclu sie van de muurkrant:Kinderen zijn niet stout, het zijn spelende mensen. Ouderen zijn niet te oud. Ze beginnen pas te leven, aan een nieuw leven van niet-werken. We zouden een nieuw affiche moeten maken, voor grote mensen, met daarop in grote letters: werkend worden we oud. maar spelende wijs". Datzelfde wordt met wat andere woorden in Op Leeftijd nog eens benadrukt: „Misschien is het onjuist dat we eerst een groot deel van de jeugdige speels heid. fantasie en creativiteit om zeep helpen tot heil van de maat schappelijke loopbaan om dan aan het einde van de rit, bij de pensionering, ineens te eisen van de werkloze ouderen dat ze de draad weer opnemen, dat ze weer creatief en speels worden". Hoe drukker hei op straat is, hoe meer dieven, zakkenrollers en overvallers in New York (maar niet alleen daar) tussen het winkelende publiek hun slag slaan. Kerstman nen lopen er ook bij de vleet en daarom heeft deze politieman zich als zo'n goedaardig glimlachtend, witgebaard heertje uitgedost, zon der cadeautjes, maar mét pistool dat hij hier schictklaar maakt. Zo kan hij onopvallend in de gaten houden wat er in en voor de win kels gebeurt en desgewenst onmid dellijk ingrijpen. Ernest Buil, een 59-jarige zwerver van het Britse eiland Wight, is binnen. Niet financieel, maar let terlijk: hij heeft zich een warm en naar zijn jdee best gezellig onder dak verschaft voor de feestdagen, in de gevangenis, zoals elk jaar om deze tijd. Om in de gevangenis terecht te kunnen komen, heeft hij wel wat moeite moeten doen. Hij gaf eerst een vals brandalarm en gaf vervolgens voor de rechtbank op Wight ook nog grif openbare dronkenschap en ver storing van de openbare orde toe. „De rechtbank is slechts zelden in de gelegenheid recht te spreken en tegelijk iemand daarmee een plezier te doen." zei de rechter en veroordeelde Buil tot een maand gevangenisstraf, zoadat hij ook nog kan blijven om oud en nieuw mee te vieren. jen. I door hans de Jong an een verslaggever ÏEN HAAG Prof. dr B. >udzwaard vindt dat het !DA een anti-kapitalistische ;ij moet zijn. Wordt voor richting niet gekozen, dan :ht hij het niet uitgesloten, it het binnen deze partij tot ?n breuk komt. Prof. Goud- 'aard, die voorzitter is van de igramcommissie van het !DA zegt dit in een interview het weekblad Hervormd Ne tland. [Er zal binnen het CDA wel tekening n de zaak komen. Of er wordt voor Pen nieuwe weg gekozen, of de te genstellingen leiden tot een schei- ing. Als het de kant van de electo- patsjacht opgaat zie ik er geen heil P". aldus Goudzwaard Inder de nieuwe weg verstaat hij de [euze voor een samenleving, waarin onderneming aan haar ver antwoordelijkheden op het gebied van milieu, arbeidsomstandigheden en derde wereld toekomt. Daardoor is democratisering van het be drijfsleven en een inkomenspolitiek noodzakelijk. Bedrijven moeten hun a-sociale karakter verliezen en als echte dienstverlenende instituten vor de maatschappij gaan functione ren. „Als dat wegslijt, dan heb je een grote massale middenpartij en zeg dan maar dag met je handje", aldus prof. Goudzwaard. Hij vindt dat het CDA een anti kapitalistische partij moet zijn. in die zin, dat het streven naar econo- misch-technische ontwikkelingen niet als goed in zichzelf mag worden gesteund. Ontwikkelingen die moge lijk zijn in de vrije competitie van ondernemingen. Van het leiderschap van het CDA zal afhangen in welke richting de partij zal zich ontwikke len. Over Van Agt zegt hij in dit verband, dat: „We moeten zien wat er van komt." Weerkaart van gistermiddag vier uur. Blikvanger: een om vangrijke depressie boven de Oostzee. Uiterste randiso- baar van 1025 mb. reikend van zuid-Finland tot Honga rije en van west-Rusland tot noord-oost-Nederland. Kerndruk 1007 millibar. Ken merk van de depressie: op uitgebreide schaal sneeuw val. Temperatuur: boven het continent vrijwel overal vorst -2 tot -5 (hier niet mogelijk door veel bewolking). Dicht bij de Oostzee temperatuur om het vriespunt. Koers van de sneeuwdepressie: noord oost tot zuidwest. Drukstij- gingen achter het minimum in de randstaten en noordwe st-Rusland tot twee millibar in drie uur. Riga meldt bij -2 graden lichte driftsneeuw uit oostelijke richting. Overal in de Oostzeestaten is de wind omgegaan naar oost tot zuid oost. Ook in Polen, waar de depressie nog moest passe ren een zelfde sneeuwachtig beeld. Koszalin aan de Oostzee in noordwest-Polen meldt een sneeuwhoogte van 15 tot 24 centimeter, maar eerder vielen daar ook al sneeuwbuien. Over naar west-Europa. In de ochtend daar nog een maxi mum van 1030 millibar, 's middags afgenomen tot 1027 millibar gelokaliseerd boven het Kanaal. Gistermiddag overal en voor het eerst deze week duidelijke luchtdruk dalingen, in west-Engeland bijna drie mb in drie uur. Het lijkt alsof het paadje wordt geëffend voor bovengenoem de sneeuwdepressie, die dinsdag uit dc Kaukasus op kwam zetten. Wellicht krijgt Nederland vandaag ook wat van dat wit te goedje, voornamelijk ech ter in het noordoosten. Hoe veelheden moeilijk te schat ten. maar waarschijnlijk niet veel. Na voorbijtrekken van de sneeuwzone zal de wind ruimen naar noordoost of oost maar erg veel kouder zal het niet worden: om het vriespunt tot lichte vorst. Pas bij bijzondere omstan digheden zoals windstilte bij heldere hemel na zonsonder gang kan er regionaal matige vorsdt -5 graden of meer uit de bus komen, zoals de vlieg basis Twente dinsdag in de vooravond even had: -8.5 gra den C. boven drie tot vier cm. sneeuw. Zou zich achter de sneeuwzone echter een krachtige verse hogedru- kontwikkeling voordoen met sterk dalende luchtstromin gen, dan zou strenge vorst: -10 graden of meer kunnen voorkomen, maar dit is op het ogenblik niet meer dan een gedachte. /De vooruitzichten blijven met een maximum van 1035 mb boven noord-Zweden (nog wat toenemend) in de aanslag. tamelijk licht- winters in de tweede helft van deze week, wat niet weg neemt dat het binnenland over het algemeen tempera turen om het vries-unt tot lichte vorst zal hebben. In Oostende was het gistermid dag met -3 graden en dikke mist kouder dan in Ukel met 2 graden. Verder lichte tot matige regen op de Britse Ei landen tot de omgeving van Manchester Wintersport Berichten uit de win tersportcentra van midden- Europa blijven optimistisch. In het Zwarte Woud licht 40 tot 80 cm sneeuw, in de Harz 23 25 cm. Zelfs Winterberg in Sauerland meldt maar even 35 cm. sneeuw. In Zwit serland kunt u straks natuur lijk ook volop terecht met 60 cm sneeuw Zermatt en bijna één meter in Arosa. Vooruit zichten: aanhoudend winter weer met ook vandaag weer sneeuw in de bergen geleverd door de Ooistzee-depressie. Later wat droog met enkele opklaringen, 's Nachts in de hogere berglagen matige tot strenge vorst. De Zugspitze (3000 meter hoog) meldde gis teren om vier uur: -17 graden bij een dauwpunt van -23 Het was daar onbewolkt bij een af en toe sdtormachtige westnoordwesten wind en een zicht van meer dan 70 km. Insbruck meldde midden op de dag een temperatuur van -9 graden. Hoogwater vrijdag 17 december VII»- tlngen 10 09-22 SI. Haringvlielslwzen i.i-tiho»/* 10 18-22 56. Rotterdam 12 02-6 00. H, Kdma, Scheveningen II 22-23 59. IJmuiden New York 12 01-4.00. Den Helder 2 48-15 48 Har Tel Aviv lingen 5 01 18 12. Delfzijl 7 24-20 20 To.,,,

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5