Carrillo geeft clandestiene persconferentie Arabische oproep om joodse fterugkeer stap naar vrede Politie Mexico treedt op tegen landbezetters PLO juicht resolutie van VN in principe toe 2^1 WV Libisch Fiat-geld voor Sowjet-Unie Campagne Amnesty voor journalisten Ian Smith voelt zich bedrogen Eerste optreden van communistenleider Fords Republikeinen Economische aspecten in houding Marokko CDU en CSU ruziën door in West-Duitsland Man door eeea van ndooreega bed gelicnt. TH MERDAG 11 DECEMBER 1976 TROUW/KWARTET/ MADRID (AP, TJP, Reuter) Santiago Carrillo, de verbannen Spaanse communistische partijleider, is gisteren uit zijn schuilplaats opgedoken en heeft zijn eerste persconferentie in Spanje gegeven sedert de burgeroorlog van 1936-1939. Carrillo zei dat de communistische partij in alle provincies kandidaten zou stellen voor de parlementsver kiezingen volgend jaar. Hij zei dat hij sedert februari in Madrid gewoond had maar dat de regering dat niet wist. Medewerker Eichmann wegens moord op kind gearresteerd BUENOS AIRES (AP, UPI) De Argentijnse politie heeft een voor malig Nazi-gevechtspiloot, die me dewerker van de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann zou zijn geweest, gearresteerd wegens moord op een 5-jarig kind. Dit heeft het Argentijn se persbureau Noticias Argentinas gisteren gemeld. Het persbureau citeerde politiekrin gen die zeiden dat Enrique Jacobo Muerk eens Eichmanns „rechter hand" was en in 1950 met Eichmann Argentinië binnenkwam. De politie arresteerde Muerl woensdag in een leeg perceel in het district San Fernando, ongeveer 25 km. ten noorden van Buenos Aires, dezelfde plaats waar het lijk van de 5-jarige Claurio Quintana op 2 de cember was ontdekt. Muerk zou op de dag van de moord snoepgoed hebben gekocht voor vijf kinderen, onder wie de jonge Quin tana. Daarna nam hij het slachtoffer mee naar het onbewoonde perceel waar hij het kind aanviel en wurgde. Carrillo woonde in de afgelopen ja ren in Parijs maar de Spaanse pers meldde uitvoerig dat hij sedert de dood van generaal Franco langere perioden in Spanje doorbracht. Hem werd in juli een Spaans pas poort geweigerd ondanks een politie ke amnestie die koning Juan Carlos afkondigde. Boycot Carrillo zei gisteren dat de commu nistische partij het referendum over grondwetshervormingen volgende week zal boycotten omdat deze on democratisch zijn. Voorts maakte hij bekend dat de communistische partij nu haar ver zet tegen het vestigen van diploma tieke betrekkingen door oosteurope- se landen en mexico met Spanje laat varen. De partij zal in de eerste helft van januari haar kandidaten voor de se naat en de kamer bekendmaken. Zij zal 15.000 mensen aanwijzen voor toezicht op de verkiezingen. „Als men zo onzinnig doet om ons in de oppositie buiten het parlement te zetten zal het Spaanse volk en de internationale publieke opinie weten dat de verantwoordelijkheid niet bij onze partij ligt." aldus Carrillo Hij voorspelde grote arbeidsonrust, vanwege de economische "situatie, als de communisten buiten het par lement gehouden worden. Dit zou het bereiken van een nationale poli tieke consensus onmogelijk maken, zei hij. „Dit is geen dreigement maar een logische gevolgtrekking". TORREON fUPI) - Honderden politiemannen zijn vrijdag ter versterking naar de noordelijke stad Torreon in Mexico gebracht nadat duizenden arme boeren zich donderdag tegen de politie hadden verzet.Bij het handgemeen werden minstens zeven men sen gewond. De Amerikaanse president Ford, die na zijn nederlaag bij de verkiezingen van 2 november de publiciteit enige tijd heeft vermeden, is weer teruggekeerd in het openbare leven. Deze week ontving hij op het Witte Huis enkele topfiguren uit de Republikeinse partij. Van links naar rechts: John Conally, Nelson Rockefeller, Ford en Ronald Reagan. BEIROET (AP, UPI, Reuter) De Palestijnse bevrijdingsbeweging (PLO) heeft gisteren de resolutie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties „in principe" toegejuicht waarin wordt opgeroepen tot hervatting vredesconferentie van Genève voor het eind van maart volgend jaar. „Maar een definitieve beslissing over het wel of niet deelnemen aan de conferentie kan alleen genomen wor den als de PLO een formele uitnodi ging krijgt om de conferentie bij te wonen," aldus een woordvoerder van de PLO in Beiroet. Alle negen lidstaten van de EG heb ben in de Algemene Vergadering ge- door James Dorsey De Arabische staten hebben een slimme politieke zet ge daan door hun voormalige joodse burgers uit te nodigen naar hun geboorteplaatsen te rug te kereii. Meer dan drie jaar lang is er binnen de Arabische wereld over deze stg.p gespro ken. Uiteindelijk werd het dit jaar duidelijk dat de Arabische staten een besluit hadden ge nomen. Grote advertenties ver schenen in de internationale dagbladen waarin de Ara bische joden werden opgeroe pen om „naar huis" terug te keren. Marokko, een land dat slechts een ondergeschikte rol speelt in het conflict met Israël is hierbij het verst gegaan. Enkele weken geleden stuurde <fe Marokkaanse minister president; Achmed Osman in opdracht van koning Hassan II uit nodigingen aan Marokkaans-joodse gemeenschappen in het buitenland. Achter het Arabische initiatief ste ken duidelijk politiek-tactische be doelingen. Vooral de Palestijnse Be vrijdingsbeweging (PLO) heeft de Arabische regeringen herhaaldelijk op het politieke belang gewezen van een dergelijke oproep tot terugkeer aan de Arabische joden. Immers, de Palestijnen vrezen, dat als zij een keer tot de vredesconferentie van Genève worden toegelaten zij via een inwisseltruc door de achterdeur de conferentie al gauw zouden moe ten verlaten. 'Het sommetje werd hun al vaak door de organisaties van de Arabische jo den voorgerekend met het argu ment: „Het conflict tussen de Ara bische staten en Israël heeft niet alleen tot een Arabisch vluchtelin genprobleem geleid. Ook wij Ara bische joden, die al onze bezittingen bij ons gedwongen vertrek hebben moeten achterlaten zijn vluchtelin gen ten gevolge van de oorlog in het Midden-Oosten". Om te voorkomen dat dit argument op een mogelijke toekomstige vre desconferentie in Genève zou kunnen worden gehanteerd moesten de Arabische staten hun poorten tenminste formeel voor de joden weer open stellen. Bovendien zou de terugkeer van Arabische joden uit Israël de theorie onderstrepen dat de zionistische staat niet levensvatbaar is en mettertijd uiteen zal vallen. Dat de Arabische staten echter zo lang bij het nemen van dit initiatief geaarzeld hebben is niet zo vreemd. Immers een werkelijke terugkeer van de Joden zou sommige Ara bische landen voor ernstige moeilijk heden plaatsen. Om te beginnen la ten de meeste Arabische staten aan de Perzische Golf niet eens joodse toeristen binnen. Verleden jaar wei- ROME (reuter, AP) —Italiaanse kranten hebben glsterep aan de vredesconferentie, rekening dat de Sowjet-Unle betrokken ls bij de Libische deelname aan de Koning Hassan: joden terug gerde minister van buitenlandse za ken, Max van der Stoel, een bezoek aan Saoedi-Arabië te brengen omdat het visum aan een joodse journalist die hem zou begeleiden werd gewei gerd. Wat dit betreft was de Franse minis ter van buitenlandse zaken twee jaar geleden heel wat opportunistischer. Toen aan Eric Rouleau, de in Egypte geboren joodse Midden-Oosten redacteur van Le Monde, die nauwe banden heeft met de Is raëlische vredesbeweging en met de Palestijnse verzetsbeweging een vi sum voor Saoedi-Arabië geweigerd werd besloot de Franse minister dan maar zonder hem te vertrekken. Over Irak waar herhaaldelijk Joden als spionnen werden terechtgesteld hoeft niet eens gesproken te worden. De niet alleen anti-zionistische maar ook duidelijk anti-Joodse hou ding bleek verleden maand in Bag dad opnieuw tijdens een congres over zionisme en racisme. Daar stond een afgevaardigde van de an ti-zionistische groep Middle East Research and Information Project uit de Verenigde Staten verbijsterd van de antisemitische ondertonen tijdens de bijeenkomst. oor Syrië vormt de Joodse ge meenschap in Damascus en Aleppo al een groot probleem. Syrische Jo den die gedwongen worden om in ghetto's te wonen zouden het liefst het land verlaten, maar krijgen hier toe geen gelegenheid omdat er geen waarborg bestaat dat zij niet naar Israël zouden gaan. Wat zou er nu moeten gebeuren wanneer uit Israël terugkerende Syrische Joden van mening zouden veranderen. Ook is het nauwelijks voorstelbaar dat het fanatiek moslemse Libië in staat zou zijn om daadwerkelijk Jo den terug te laten keren. Want een ding moet goed onderkent worden Joden die naar de Arabische wereld terugkeren zullen in het centrum van de belangstelling staan. Hun moet een goede opvang worden aan geboden. Immers, wanneer dit niet gebeurt, zou alsnog de redenering dat Arabische Joden een plaats heb ben om naar terug te keren terwijl Palestijnen dat niet hebben wat juist is niet opgaan. Wel moet worden opgemerkt dat Joden in de Arabische wereld nooit op de ma nier als in Europa aan anti semitische vervolging hebben bloot gestaan. Wat het Marokkaanse aanbod be treft liggen de zaken iets anders dan elders in de Arabische wereld. Door de jaren heen hebben de Marok kaanse Joden het naar verhouding goed gehad. Na de Marokkaanse on afhankelijkheid in 1956 namen ver schillende Joden op hoge posten aan de nieuwe Marokkaanse rege ring deel. Toen na de Zesdaagse Oorlog in 1967 en de pogingen tot omverwerping van Hassan in 1971 en 1972 de Joden op grote schaal Marokko verlieten, omdat het anti semitisme als bliksemafleider werd gebruikt, deden de autoriteiten niets om hen van mening te laten veranderen. Nu probeert men de opvang van terugkerende Joden (vaak in Israël teleurgestelde Sefardische Joden) zo goed mogelijk te laten verlopen. De regering heeft hulp beloofd aan alle Joden van Marokkaanse af komst die werk zoeken of kleine zelfstandige ondernemingen willen opbouwen. Grote bedrijven wordt aangeraden technisch opgeleide Jo den in dienst te nemen voor be langrijke posten. Onlangs vroeg een advertentie in de krant Le Matin uitdrukkelijk om Joodse kandida ten voor een vacature van be drijfsleider in een fabriek. Het is duidelijk dat Marokko ernstig heeft geleden onder het verlies van vele vooraanstaande Joden, die als artsen, advocaten en zakenlieden werkzaam waren. Het vervangen van vertrokken Joden door Marok kaanse of Europese technici heeft de Marokkaanse economie veel geld gekost. Hassans oproep aan de Jo den terug te keren houdt daarom ook nauw verband met zijn streven de economie van Marokko nieuw leven in te blazen. Het is echter de vraag of veel Marok kaanse Joden naar hun geboorte land zullen terugkeren. Naast een diepgeworteld wantrouwen jegens de Arabische wereld zullen zeker ook economische aspecten bij een dergelijke beslissing een rol spelen. Of er veel of weinig Marokkaanse Joden van het aanbod van de rege ring in Rabat gebruik zullen maken is niet van belang. Wel van belang is dat hiermee opnieuw een stap is gedaan in de richting van de norma lisering van de betrekkingen tussen Joden en Arabieren. Desalniettemin is de weg naar een vreedzame sa menleving tussen Arabieren nog zeer lang en zeer moeizaam. Daarvoor zal eerst het conflict in het Midden-Oosten moeten worden op gelost. Er zal niet alleen een regeling tussen de Arabische staten en Israël moeten komen maar ook één die beantwoordt aan de nationale rech ten van Palestijnen en Israëli's Ook zullen de Arabische staten hun ge deeltelijk vijandige houding jegens niet-Israëlische Joden opzij moeten zetten, net als Israël zijn vooroorde len jegens Arabieren zal moeten overwinnen. stemd voor een spoedige hervatting van de Geneefse vredesconferentie. In de betreffende resolutie wordt aan secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties gevraagd contact op te nemen met alle betrokkenen, waaronder de Ver enigde Staten stemden tegen deze resolutie. Sprekend namens de negen EG- landen noemde de Nederlandse VN- ambassadeur dr. Johan Kaufmann „de gematigde benadering" van de indieners van de resolutie „een be moedigend teken voor dé toekomst". De resolutie was ingediend door Egypte en enkele niet-gebonden lan den. „On2e negen landen geloven dat wegen gevonden moeten worden om mogelijk te maken dat alle be langhebbende partijen deelnemen houdend met het belang van deze conferentie voor het Palestijnse volk. Wij menen dat de voorwaarden voor deelneming uitgewerkt moeten worden in overleg met alle betrok ken partijen, en hopen dat de reste rende obstakels overwonnen zullen worden", aldus Kaufmann. Israël krijgt de beschikking over de Amerikaanse f-15, een hypermoder ne jager-bommenwerper die de Phantom als belangrijkste wapen van de Israëlische luchtmacht ver vangt. Een Israëlische leger- woordvoerder heeft gisteren be kendgemaakt dat de eerste lading van 25 toestellen ls aangekomen. Hoeveel vliegtuigen Israël uit eindelijk zal ontvangen is onbekend. In tegenstelling tot het gebruik in het verleden, heeft Israël uitgebreide publiciteit geschonken aan de aan komst van de vliegtuigen. De f-15 is ontworpen om tegenwicht te geven aan de Mig-23, die door de Sowjet- Unie aan de Egyptische en Syrische luchtmachten is geleverd en supe rieur is aan de Phantom. BONN/MONCHEN (DPA) In het conflict tussen de twee Westduitse christen-democratische partijen, heeft Franz-Josef Strauss van de Beierse CSU zich bereid verklaard tot nieuwe onderhandelingen met de CDU over het door hem opgezeg de verbond in de Bondsdag. Tege lijk daarmee eiste Strauss voor zijn partij echter het recht op haar poli tieke inzichten overal in de Bondsre publiek uit te dragen. Donderdagavond hielden honderden boze. verdreven boeren het verkeer tegen in de binnenstad, vernielden auto's en demonstreerden bij het hoofdbureau van politie, waar hun leider Margarito Barron, achter de tralies zit. Zij trokken door de stad nadat tien tallen van hen van een acht hectare groot stuk land waren gezet ten zuid oosten van de stad. door naar schat ting vierhonderd gewapende politie mannen. Een ooggetuige zei dat de politie herhaaldelijk over de hoofden heen heeft geschoten en dat ook op de politie is gevuurd. „Toen veel van de 3.000 gezinnen die al een jaar op dat land leven zich gingen verzetten ont stond een ware veldslag." Een politie-advocaat, twee politie mannen en vier bezetters werden ge wond, van wie twee door kogels Maar ongeveer 12.000 van de naar schatting 30.000 bezetters van land van de stad, die 400.000 inwoners telt, weigeren nog hun stukje grond te verlaten. Zitactie In de stad Mexico, 900 kilometer verder, hebben tientallen boeren die land willen de nacht doorgebracht op de achtste verdieping van het bureau voor landhervorming. Hun zitactie was dinsdag begonnen. De kwestie van de landerijen heeft Mexico in beroering gebracht nadat de voormalige president. Luis Eche- verria, bevel had gegeven duizenden hectare land in het noordwesten van Mexico te onteigenen. Hij deed dat even voordat zijn ambtstermijn. 10 dagen geleden, was afgelopen De grond werd gegeven aan arme boeren, wat proteststakingen uitlok te van grote boeren en zakenlieden. GENEVE (UPI, Reuter! - De blan ke Rbodesische leider Ian Smitfc vindt dat de Rhodesië-conferentie in Genève ten minste een maand moet worden uitgesteld, zodat de „mensen terug kunnen keren op aar de". Hij zei dit gisteren Op ë?r persconferentie, waar hij nog eens zijn gramschap over het verloop viv de onderhandelingen uitstalde Smith zei dat er in zeven weken geer enkele vordering was geboekt en dat de conferentie eigenlijk nog niet eens was begonnen. „Er is alleeT. maar geluisterd naar ae eisen vqr zwarte nationalisten". ..Tot op zekere hoogte ben ik mis leid Ik ben hierheen gebracht met valse voorwendsels. Ik werd misleid door de mensen die deze conferentie opzetten en leidden". Op de vraag o» hij daarmee op Engeland doelde., dat de conferentie leidt en voor dc uitnodigingen zorgde, antwoorde Smith: „Wel. zij maken er deel var uit". Smith is van plan dit weekeinde terug te keren naar Salisbury Daar uit mag worden afgeleid dat hij niet verwacht dat er volgende week nog zaken kunnen worden gedaan. Vol gens de opzet van de conferentie voorzitter Ivor Richard zou er eind volgende week al een soort overeen komst klaar moeten zijn. maar daar rekent vrijwel niemand meer op Het pessimisme overheerst ir Genève. Italiaanse Fiat-fabrieken. Libië verwierf een belang van negen procent in dit concern- Het progressieve blad La Republica schreef dat dit akkoord tussen Libië en Fiat onderdeel is van een grotere overeenkomst, waarbij de Sowjet- Unie als derde is betrokken. De op zet zou zijn dat Fiat de technololgie levert. Libië het geld en de Sowjet- Unie zorgt voor de markt. Twee an dere bladen, het communistische dagblad l'Unita en de Milanese Cor- riere della Sera. legden eveneens ver band tussen de Libische investerin gen en de activiteiten van Fiat in de Sowjet-Unie. De berichten doken gisteren op nadat Fiat-topman Giovanni Agnelli donderdag onverwacht een bezoeF aan de Sowjet-Unie had gebracht Ir Moskou heeft de Italiaan ook gespro ken met de Libische leidér Khaddaf fi. die deze week ook een bezoek agr de Sowjet-Unie bracht Fiat heeft al geruime tijd enkele grote vestigingen in de Sowjet-Unie Volgens l'Unita zijn plannen td uitbreiding opgehouden door gebrel aan geld Fiat heeft een tekort aqr financieringsmiddelen, terwijl de Italiaanse regering niet in staat t kredietgarantie te geven Door tus senkomst van Libië zou Fiat zijr plannen in de Sowjet-Unie nu top*" verwezenlijken. LONDEN (Reuter) Amnesty International, de organisatie die zich inzet voo politieke gevangenen, is vrijdag een campagne begonnen onder de naan ..gevangenen van het geweten". In een manifest vraagt Amnesty om di vrijlating van 67 journalisten en schrijvers die in zeventien verschillende landen vast zitten. De organisatie zegt dat vooral journalisten en schrijver veel gevaar lopen om politieke redenen gevangen te worden gezet. Er bestaat volgens Amnesty een vast patroon, waarbij journalisten aar vervolging komen bloot te staan zodra zij iets hebben gepubliceerd dal gevoelig is voor de betrokken regering. De lijst met 67 namen is bepaald niet uitpuilend Aan het manifest is een petitie gekoppeld. Amnesty hoopt op tenminste twei miljoen handtekeningen, die dan in de loop van volgend jaar aan de Verenigde Naties zullen worden overhandigd. Gisteren werd er een speciale diens gehouden in de Westminster Abdij in Londen om het begin van de nituwi campagne luister bij te zetten. Delfshdvcn. De 29-jarige student ekonomie Jan vd. Z. is gisteren door z'n vrouw van bed gelicht. On gerust dat haar man 't nieuwe num mer van de Rotterdamse brandweer nog niet kende, keek zij onder z'n hoofdkussen. Daar lag niet de krant met 't nummer, maar wel 'n briefje met de tekst „29 29 29. slaap lekker schat!" Delfshaven. De 29-jarige student ekonomie Jan. v d. Z. is gis teren door z'n vrouw van bed gelicht. Ongerust dat haar man 't nieuwe nummer van de Rotterdamse brandweer nog niet kende, keek 7^ onder z'n hoofdkussen Daarla< de krant met 't nummer, 'n briefje met de leks* slaap lek ker schal!" 29-jarige student Z is gisteren^ gelicht. keek zij onderz'n hoofdkussen. Daar lag niet de krant met 't nummer, maar wel 'n briefje met de tekst: „29 29 29. slaap lekker schot!" Delfshaven. De 29-jorige ekonomie Jan. v d Z i door z'n vrouw van bed p, gerust dat haarman mervan de Rotlef nog niet kenA hoofdkus®^ schat'" Delfshaven De 29-jar^ student ekonomie Jan vd lerendoorz'nvrouwvanlv 1 Ongerust dat haar rr^| nummer van brandweer onderz'n h de kran'^ 'n b*Ja weer noe^^

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7