Anonimiteit staat voorop bij telefonische hillpdienst Molens mogen niet in het gedrang komen" Kerst en Advent Haagse bevolking wil vooral meer wijkagenten Pieck steekt kerstboom aan Puzzeltocht voor Haagse jeugd in Onderwijsmuseum Inspraak wassen neus" Minstens 20 telefoontjes per dag Rijnlandse Molenstichting: Marktkooplui protesteren tegen meenemen van T.L.-verlichting Tien werknemers moeten afvloeien bij v. Eesteren Celstraf voor postdiefstal Bewoners in Wassenaar Leidse PPR: Bouw geen nieuwe kantoren De kerstpot is er weer ZATERDAG 11 0EC6MBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H| *1 door Louit Smit LEIDEN Vierentwintig uur per dag bereikbaar zijn en vóór alles luisteren, waarbij de anonimiteit van zowel opbeller als vrijwilliger aan de teletoon gegarandeerd is. Dat is het hoofddoel van de Telefonische Hulpdienst (THDi regio Leiden Deze hulpverlenende Instelling is op nr 071-125202 te bereiken voor iedereen die behoefte heeft een probleem te bespreken of zomaar een inlichting wil hebben De Telefonische Hulpdienst Lel den ts oorspronkelijk van start ge gaan als een studentenvoorziening De dienst, die 1 maart 1971 startte, ie in de loop der tijd echter ook voor niet-studenten bereikbaar gewor den. Nu krijgt deze actieve instantie dagelijks ton twintig telefoontjes van gemiddeld 25 minuten te verwer ken De THD bestaat uit tvree part time beroepskrachten (tw. een maatschappelijk werkster met voortgezette opleiding en een bu reausecretaresse) en gemiddeld zo n tachtigtal vrijwilligers. Deze zijn in gedeeld in zes groepen, die afwisse lend de telefoondiensten op zich ne men en regelmatig vergaderen om hun telefoonervaringen en al het an dere dat met de hulpverlening te maken heeft, door te spreken. Bij beleidsbeslissingen van het bestuur, dat uit de vrijwilligers wordt geko zen. worden alle medewerkers be trokken. vrijwilliger Van een telefoonvrijwlUiger wordt veel geëist Wanneer hij wil meedoen ^an het nuttige werk van de THD. moet hij eerst blijk geven van vol doende interesse Blijkt hij. na ge sprekken met andere vrijwilligers, geschikt voor het vrijwilligerswerk, dan moet hij üch voor twee jaar verbinden om een al te snel verloop te voorkomen. De training bestaat uit een aantal discussieavonden met de maatschappelijk werkster en psy- chologie-deskundigen. Daarna gaat de nieuweling enige tijd met een ervaren vrijwilliger meedraaien. Vooral In de begintijd komt het vaak voor dat de nieuwgekomene zich machteloos afvraagt ..Waar doe ik het eigenlijk voor? Het helpt niks'' Dit komt vooral omdat je als tele foon-vrijwilliger nooit resultaat ziet. daar het principe van anonimiteit wordt gehuldigd. De THD. die subsidie krijgt van CRM en de gemeente Lelden en in de toekomst ook een tegemoetkoming zal ontvangen van de omliggende gemeenten, is aangesloten bij de Fe deratie van Telefonische Hulpdiensten in Nederland, waarbij ook de diensten van andere steden, bijv. van Den Haag (070-882200). zijn aangesloten. Deze federatie is weer verbonden met de Internationale Or ganisatie van Telefonische Hulpdiensten, de IFOTES, geves tigd in Genève, waar alle Westeuro- pese diensten lid van zijn. Luisteren Aan de vrijwilliger, die in het even eens anonieme kamertje van de THD in de Leidse binnenstad bij de telefoon zit. wordt gevraagd, na ie der gesprek op te schrijven welk soort dienst hij in het gesprek meent te hebben verleend. Hoezeer de THD een luisterfunctie heeft, blijkt uit het feit dat in 50% van de ge sprekken het ..luisteren" als aard van de verleende dienst wordt aan gemerkt. Het is voor de beller een geruststellend idee iemand aan de lijn te hebben die tijd en aandacht voor hem heeft, iets wat bij andere hulpverlenende instanties met hun vaste en drukbezochte openings uren niet gevonden wordt. Dat er steeds meer gebruik gemaakt wordt van de THD. blijkt uit het feit dat in 1974 besloten werd om dag en nacht bereikbaar te aijn en in 1975 een lijn in gebruik genomen tweede werd Eenzaamheid De redenen om de THD op te bellen zijn velerlei; vaak blijkt het in de gesprekken niet om één. maar om een combinatie van problemen te gaan. De vrijwilligers proberen hier uit op te maken wat het kernpro bleem is om vervolgens de beller toekomstperspectief te bieden. Dit perspectief wordt niet voorgelezen uit de bijbel of politieke geschriften, maar wordt gezocht bij de beller zelf, waarbij de vrijwilligers zelf een grote openhartigheid in acht nemen. De meeste gesprekken (30%) hebt*m als kernachtergrond eenzaamheid en isolement. Andere gesprekken betreffen relatie-moeilijkheden (10%) of psychische problemen (13%t. Voor dit laatste, hoge percen tage zorgen met name de zgn keten- of chronische bellers: mensen die min of meer geregeld bellen en als zodanig worden herkend. De THD is slechts over één cijfer tevreden, nl. over het hoge percentage (19%) dat „Informatie" wil hebben Daarbij gaat het om vragen van bellers die de THD met een kort antwoord van dienst kan zijn. Hierbij is de in de loop de jaren zeer uitgebreide adres senlijst van groot nut. alsmede de goede contacten van de dienst met andere hulpverlenende instellingen (zoals de NVSH. de Wetswinkel. de Anonieme Alcoholisten en het Bu reau voor levens- en gezinsmoeilijk heden). Vijf procent van de telefoontjes zijn zgn. „silent-calls" of „sorry, ver- ,ADVEHTEHTr£i Volle Evangelie Gemeente RIJSWIJK ZONDAG 10UUR LAAN HOFRUST 1. Vraagt de gratis schriftelijke bijbelcursus I tel 070-SS44611 LEIDEN „Voor wat betreft het vastgestelde tracé tussen Rijksweg 44 en Rijksweg 4 constateren wij dat bij een aanslui ting van deze weg op Rijksweg 4 de molen „Zelden van Passé" zonder twijfel in gedrag komt. Het bestemmingsplan Landelijk gebied Zoeterwoude toont aan dat door de situering van deze aansluiting de molen ernstige windbelemmering zal ondervinden en hét landschapsbeeld niet aanvaardbaar zal zijn." keerd verbonden". De THD ver moedt dat deze afkomstig zijn van mensen die zich op het laatste mo ment bedenken. De hulpdienst wil overigens graag van het image af, een S.O.S.-dienst voor zelfmoorde naar te zijn. Het aantal bellers met zelfmoordplannen valt nogal mee. Vrouwen In ruime meerderheid blijken vrou wen (68%) een beroep te doen op telefonische hulp. Voor zover in de gesprekken leeftijden bekend wor den. blijken jongeren tot 20 jaar slechts zelden van de THD gebruik te maken (1%). evenals mensen van boven de 60 jaar. Verreweg de mees te bellers vallen in de leeftijdsgroep 30 - 60 jaar (86%), uit welke leef tijdgroep ook het grootste aantal keten-bellers afkomstig is. De piekuren voor de THD liggen tussen tien uur 's avonds en twee uur 's nachts. Dit is één van de opmerkingen die het bestuur van de Rijnlandse Mo lenstichting plaatst bij de tracéstu dies voor een wegverbinding tussen Leiden en Bodegraven. Het bestuur deelt de Raad van de Waterstaat mee dat ze het uitgangspunt, om niet alleen rekening te houden met cultuur-historische elementen maar ook met hun relaties tot de daarbij behorende landschappen, volledig onderschrijven. De Rijnlandse Mo lenstichting wijst de Raad erop, dat „verplaatsing van de molen met bij behorend molenaarshuisje de enige aanvaardbare oplossing is". Daarbij moet dan wel rekenig worden gehou den met het feit dat de molen wede rom een volledige maalvaardige functie voor de Grote Westeindsche Polder moet hebben als reservebe- malingswerktuig in tijden van nood. Het bestuur merkt verder op dat bij keuze van tracé B het gevaar dreigt dat de Grote Molen aan de Omme- dijkse weg onder Zoeterwoude nabij een verkeersknoop terecht komt. Verder wordt de Raad van de Wa terstaat erop gewezen meting ge maakt moet worden ten behoeve van DEN HA AO „De directeur van de gemeentelijke dienst voor haven: en marktwezen wil van de markt aan de Haagse Herman Costerstraat be slist de modernste markt maken van Europa In zijn drift tot moder nisering drijft hij allerlei maatrege len door". Dit zei mr. F. N. Meijer tijdens het kort geding, aangespan nen door de vereniging van marktkooplieden Koopmanabe- iang" tegen het marktbedrijf van Jac. van der Veen B V. en de ge meente Den Haag Jac. van der Veen eiste namelijk van de kooplieden, dat Zij voortaan zelf de T L -verlichting van hun kraam na afloop van de markt mee naar huis nemen Er moet dan wel een borgsom van 200,- betaald worden, omdat de verlichting eigendom Is van genoemde B V In het kort ge ding werd nu geéist eenzijdige en onrechtmatige wijziging van huur voorwaarden te verbieden. „Op die manier zouden de kooplieden gelei delijk aan verplicht kunnen worden hun hele kraam mee naar huis te nemen en later ook op te bouwen, zodat de B V alleen maar het staan geld hoeft te Incasseren", aldus mr Meijer Samen met de overheid maakt de B.V de marktdienst uit Namens de gemeente trad mr F Waardenburg op en mr. H Petten voor Van der Veen B V., die aan het meenemen van de T L -buizen niets onbehoorlijks vonden. Zij waren van mening dat de huurvoorwaar den daarvoor alle ruimte laten en anders moet de huurprijs omhoog Zij we2en erop dat de nieuwe staalframe-constructle van de kra men een goede vooruitgang is. De president van de rechtbank mr J H Blaauw zal op 16 december uit spraak doen. De tekenaar Anton Pieck was gisteren te gast in Scheveningen. Hij mocht de eerste kaars in de denneboom op het Prins Willemplein aansteken. Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Ieder jaar opnieuw maken ook de Haagse winkelcentra zich direct na Sint Nicolaas zo snel mogelijk op voor kerstmis. Suikergoed en marsepein worden uit de etalages gehaald om plaats te maken voor de minstens zo zoete arresleden. bossen engelenhaar en niet-Nederlandse win tertaf reien Daarnaast worden er metershoge dennenbomen aangevoerd uit alle delen van Europa Dennenbomen. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Mochten er kinderen zijn die zich dit jaar vervelen tijdens de Kerstvakantie, dan kunnen zij terecht bij het Museum voor het Onderwijs. Hemsterhuisstraat 2E in Den Haag. Zij kunnen dan meedoen aan een puzzeltocht. die tijdens een bezoek aan dit museum opgelost kan wor den Alle vragen hebben namelijk betrekking op een voorwerp of teke ning. die zich in het museum bevin den De kinderen krijgen bij binnen komst een boekje, waarin een aantal opdrachten staan vermeld, zoals bijv Je Het een schrijfboek mei het portret van Napoleon III Vul de 1ste letter van zijn „titel" in bij de vierde kerstbal Achterin het boekje Is een kerstboom getekend met kerstbal len. waarin de kinderen de verzamel de letters kunnen opschrijven Deze letters vormen een slagzin, die de uiteindelijke oplossing vormt De wedstrijd is bedoeld voor kinde ren van 10 tol 17 jaar en begint op 18 december Het museum is geopend op maandag tm zaterdag van 10 00 uur tot 16 00 uur en zondag van 14 30 uur tot 15 00 uur Alle kinderen die aan deze wedstrijd hebben meege daan worden uitgenodigd een gratis filmvoorstelling bij te wonen, waar bij de prijswinnaars worden be kendgemaakt Het Museum voor het Onderwijs heeft deze wedstrijd uitgeschreven met het oog op het feit dat kinderen zo snel zijn uitgekeken in een mu seum Door ze bewust naar allerlei dingen en voorwerpen te laten zoe ken worden zij veel meer betrokken bij de dingen die ze zien en nemen het ook meer in zich op Het museum is te bereiken met tramlijn 3 vanaf Den Haag station Den Haag Centraal en met tramlijn 10 vanaf Den Haag Holland Spoor wlntertafrelen, sfeermuziek en kerstverlichting moeten er gezamen lijk voor zorgen dat het winkelend publiek naar genoegen haar inkopen doet. Zo'n metershoge dennenboom staat dit Jaar ook op het Prins Willemplein in Scheveningen. Op Initiatief van het Evenementen Comité Scheve ningen werd de boom uit Luxem burg aangevoerd. Schepper van de zoetgevooisde kerstfeer bij uitstek, de tekenaar Anton Pieck. woonde gistermiddag de officiële inwijding van de Schevenings-Luxemburgse kerstboom bij De 81-jarige -Anton Pieck bracht hoogstpersoonlijk de terne kaars tot ontbranding, waar na de kerstsfeer voor de Scheve- ningse winkelcentra een feit was GOUDA de productie van schei- aingwanden bij bouwbedrijf Van Eesteren zal stopgezet worden Dit betreft alleen de productie van scheidingswanden, die in de hal plaats heeft. Buiten de hal zal de productie normaal voortgezet worden Districtsbestuurder R. Scheper van de Hout en Bouwbond van het CNV deelde ons mee. dat op de productie afdeling In de hal twintig mensen werkzaam zijn. Tien werknemers zullen overgeplaats worden naar an dere afdelingen binnen het bedrijf en tien mensen zullen moeten af vloeien. Van de tien werknemers, die zullen moeten afvloeien, komen er drie uit Rotterdam, drie uit Gouda, twee uit Lekkerkerk en twee uit Schoonh oven DEN HAAG - De Haagse rechtbank veroordeelde de 27-jarige L. A. uit Rijswijk tot negen maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar wegens diefstal van poststukken. Verdachte haalde uit onbeheerd staande fietsen van bestellers brie ven. in het bijzonder giro enveloppen. Ook uit brievenbussen pleegde hij dat soort diefstallen MAANDAG 13 DECEMBER NAALDWIJK. H. Adrianuskerk, 19.30. Adventsviering van Inter confessioneel Westland College, opvoering spel „De droom van Nebukadnesar" DINSDAG 14 DECEMBER KATWIJK AAN ZEE. Pniëlkerk, 20.00, Kerstconcert kinderkoor „De Lenteklokjes" en „Jubilate Deo" uit Alphen aan den Rijn, m.m.v. Leny Stevens-Ridderhof. sopraan LEIDEN, Stadsgehoorzaal, 20.00, Chr. Oratoriumver. „Con Amore" o.l.v. Bert Lassing voert uit „Weihnachtsoratorium-deel 1. 2 en 6" m.v. Christine Harvey, sopr Elise Galana, alt; Marlus van Al- tena, tenor; Hans Zomer, bas; Jo- han v. Dommele. orgel en GKGew. Orkest voor Zuid- Holland. DEN HAAG, De Houtzagerij, 20.00, Kerstzangconcert voor/met iedereen door 240 zangers van het Zuid-Hollands Operakoor. De Vereenigde Zangers, het Marine koor en het Haags Gemengd Shellkoor. M.m.v. Annet Andrie- sen, mezzosopr.; Jan van Weel den. magic organ; algehele leiding John Verheijen. ZOETERMEER. NED. Her vormde Kerk, 20.15, Kerstconcert Cantate Deo o.l.v. Sander van Ma rion, m.m.v. Reinate Heemskerk, sopraan en Loek v.d.( Leeden. piano. WOENSDAG 15 DECEMBER SCHEVENINGEN, Oude Kerk, 20.15, Kerstconcert Stichting Haagse Jeugdkoren o.l.v. Marius Borstlap. M.M.V Haags Knapen koor, Haags Jeugdkoor, de Speelgroep en Piet Kraak, orgel. ZOETGERMEER, NICOLAAS- KERK, 20.00, Volksadventszang m.m.v. koor en orkest Erasmus College o.l.v. J. M. Coenraad. Li turgen: pastor C. Schut, ds S. Landheer en ds J. W. de Jong. Veel samenzang. DELFT. Imminuelkerk. 20.00, Delfts Syphonie Orkest. Solisten Kathleen White, fagot; Frank Minderaad, hobo; Jaring Walta, viool en Victor Bouguenon. cello. Dit geconstateerde verlangen gaat ook samen met de grote waardering van de bevolking voor instituten als „de rayonagent" en „de wijkagent Deze resultaten wijzen erop. dat er bij de bevolking behoefte bestaat aan een verkleining van de „afstand" tussen de politie en de burger in zijn directe omgeving. Deze conclusies komen uit een onderzoek, uitge voerd door het Instituut voor Psy chologisch Marktonderzoek, naar de wensen omtrent locatie, veiligheid en korpssterkte bij de bevolking van Den Haag Verdere punten uit het onderzoek zijn. dat de aanwezigheid van een politiebureau in de directe omgeving op prijs gesteld wordt en dat de meerderheid van de bevolking meer surveillance op hoge prijs zou stel len. Dit laatste komt voort uit het feit dat de Haagse bevolking van mening is, dat de politie niet vol doende doet om de veiligheid te waarbcren. Uit het onderzoek blijkt ook. dat een kleine meerderheid de politie als „vriendelijk" ervaart. Uiteraard wordt er minder gunstig geoordeeld over aspecten, die met zijn functieuitcefening verband hou den. Verder blijkt dat de aspecten gezag en taak in de rol van de politie- de watertoevoer voor de Groenen- dijkse molen. Hetzelfde geldt voor de Steektermolen onder Alphen den Rijn. „In zijn algemeenheid." zo besluit de Rijnlandse Molenstich ting. „vragen wij uw aandacht voor een probleem dat bij alle trace's naar voren komt, nl. de beplanting. Deze moeten aangepast worden aan de geldende norm van beplanting bij windmolens." Van een onzer verslaggeefsters WASSENAAR „Het provinciebestuur moet op korte termijn ingrijpen in enkele palnnen van de gemente Wassenaar, die het doorgaande verkeer zullen bevorderen." Dit vragen de Buurtvereniging Duinrell en een aantal inwoners van Wassenaar in een brief aan Gedeputeerde Staten. De plannen, waartegen zij zich keren, betreffen verbreding van de Verlengde Jagerslaan. Deze weg werd vorig jaar aangelegd dwars door een natuur- en waterwingebied. De gemeente wil de weg nu uitbreiden met een voet- en fietspad en een ruiterslag. De inwoners noemen het volledig onaanvaardbaar dat het verkeer langs de weg, die bedoeld is voor plaatselijk gebruik, in de spitsuren voor 45 procent bestaat uit doorgaand verkeer. Uit tellingen blijkt dat de stroom doorgaand verkeer nog steeds toeneemt. Met verbreding van de weg wordt volgens de Wassenaarders vooruitgelopen op beslissingen van de provincie over hun bezwaarschrift tegen het bestemmingsplan voor het landelijk gebied waar de weg doorheen loopt. „Het is .ronduit deprimerend', aldus de brief aan G.S. „dat de inspraak bij het bestemmingsplan op deze wijze tot een wassen neus wordt gemaakt. LEIDEN - De PPR-rractie in Lei den noemt het absurd om te bewe ren dat er nieuwe kantoren in de stad gebouwd moeten worden. De leegstand van gebouwen is toch al schrikbarend hoog, stelt de partij. In een nota over de kantorenmarkt in de regio zetten de radicalen een aantal kritische kanttekeningen bij het kantoorgebeuren in het noord westelijk deel van Zuid-Holland. De kantoorruimte en de behoefte daar aan in de regio werd eerder onder de loep genomen door de Kamer van Koophandel. „De Kamer is echter vergeten rekening te houden met de enorme leegstand in Amsterdam en Rotterdam, steden die duidelijk een invloed op de kantorenmarkt ii onze regio hebben." aldus de PPR De partij signaleert dat elke stad momenteel maar raak bouwt in de hoop als sterkste uit de bus te ko men in de slag om „gegadigden". „Voorlopig kan er echter niet wor den overgegaan tot kantorenbouw in de huursector. Dit kan pas als de huidige leegstand is opgelost. Be langrijk is om tot goed regionaa' overleg te komen." stelt de nota. DEN HAAG Uitbreiding van het politieapparaat blijkt een belangrijke wens van het Haagse bevolking. Dit geldt in het bijzonder voor et verlangen naar meer aanwezigheid van politie in de directe woonomgeving van de burgers. man door de burger eerder wordt beoordeeld vanuit de behoefte aan vermaatschappelijking van de poli- tierol. Deze vermaatschappelijking verwijst naar een zich inleven in en open staan voor veranderende nor men en gedragingen van burgers In een aparte notie spreekt de hoofd commissaris van politie dr. C N. Peijster de hoop uit dat het thans op korte termijn mogelijk is uitvoering te geven aan te plannen tot het aan wijzen van wijkagenten in bepaalde stadsdelen. Voorts zullen voorstellen ontwikkeld worden tot het uitbrei den van het aantal politievesti gingen. DEN HAAG - De Heilssol daat bij de driepoot Een be kend straatbeeld voor de kerst. Ook dit jaar wordt de kerstpot weer van stal ge haald. die tussen vandaag en donderdag 23 december weer in de centra van Den Haag. Rijswijk en Scheveningen te vinden is. Door de bijdragen die op deze manier bij het Leger des Heils binnenkomen, wordt al jaren lang een sfeervol kerstfeest ge geven voor de duizenden een zamen en bejaarden, die an ders hun kerstfeest alleen zou den moeten doorbrengen Reeds enkele jaren uordt dit feest gevierd in hel Neder lands Congresgebouw Het is uw bijdrage, die het Leger de mogelijkheid biedt zo 'n man of vrouw te zoeken en te vinden, die anders in die kersttijd net „tussen de wal en het schip" valt. Ook kan het Leger van dit geld op bezoek bij de vele zieken om daar wat kerstvreugde te brengen door een attentie en een goede wens. Mocht u in de win- keldrukte niet in staat zijn de kerstpot te vinden, dan kunt u uw bijdrage ook overmaken op gironummer 32250 t n.v. Kerstactie Leger des Heils in Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6