Uit de laatste ronde van Haifa Laatste fase eindspel De RuiterDrost 1 178,- DAALDEROP dammen M 0 0 Q 0 JJ Q 0 JUBILEUMNUMMER' schaken 1 IA H Hi* U me a a Al A ESA; 1 S A Ar m JA!A E 1 m B&haö IJl watt 1 Nieuw van Daalderop Bistro-Cockerelle, de pan die alles kan. postzegels Nieuwe boeken f|i_ Ja rlil TE'ZATERDAG 11 DECEMBER 1976 SC\ TROUW/KWARTET 27 Melk Graag wil ik de redactie van „Trouw" feliciteren met haar com mentaar op de verordening van de Europese Gemeenschap betreffende de verhoging van het vetgehalte van volle melk Het ontstaan van hart en vaatziekten wordt mede bevor derd door een voeding, die rijk is aan verzadigde vetten. In de strate gie ter voorkoming van deze ziekten, maar ook van andere welvaartsziek- ten. zoals de verschillende vormen van kanker, passen een aantal hy giënische maatregelen. Uit vele we tenschappelijke onderzoekingen blijkt dat een beperking van de da gelijks geconsumeerde hoeveelheid vet (voornamelijk de verzadigde vet ten) een van de meest urgente is. Nu blijkt, dat in 1940 de gestandaardi seerde volle melk nog slechts 2.5% vet bevatte, in 1960, 3.0% en in 1968 3,2% vet. Terecht kan gesteld wor den. dat de bijdrage van vet uit volle melk niet het leeuwedeel van de totale (verzadigde) vetconsumptie vormt. Echter, de bovengenoemde E.E.G. beslissing doorkruist een (eventueel toekomstig nationaal) beleid, gericht op vermindering van gebruik van voedingsmiddelen, die een wezenlijk aandeel leveren in de totale (verzadigde) vetconsumptie. Moet nu geconcludeerd worden, dat de E.E.G maatregel bewijst, dat in onze maatschappij economomische motieven op de korte termijn van groter belang zijn voor de bevolking dan motieven van ge- zondheidsskundige aard? Op de lan ge termijn zal de E E G. maatregel (en andere soortgelijke maatrege len) wel oneconomisch blijken te zijn. De oorzaak hiervoor laat zich raden. Wageningen A. de Bont Voedingskundige UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Kernenergie Hans Knoop Het zal in de geschiedenis niet zo vaak voorkomen, dat een journalist het genoegen mag smaken dat hij een bijna onoplosbare en uiterst de licate zaak vele maanden lang op het spoor is en dan ten slotte een gigantische hoeveelheid werk be kroond ziet met volledig succes. Van harte gefeliciteerd Hans! Voor mij ben je de man van het jaar. Oegstgeest W- J. H. Baart Vernieuwing De schrijver van „Stinkende won den" (dd 8 dec.) trekt een vergelij king tussen de vernieuwingstheolo gen van heden en mannen als Lu ther en Calvijn. Nu waren Luther en Calvijn mensen, die dwars tegen menselijke meningen en tradities in heen wezen naar de Schrift. Niet naar de Schrift, zoals zij beweerden dat die moest worden gelezen. Maar naar de Schrift-zoals-die-daar-ligt. Onze vernieuwingstheologefn doen echter precies het omgekeerde, zij voeren de mensen van de Schrift af naar het terrein van hun menselijke opinies. De vergelijking gaat dus hopeloos mank. Calvijn en Luther kwamen niet „met nieuwe mogelijk heden", maar zeiden: Zo spreekt de Schrift, cn voerden de mensen terug naar „de oude waarheden". Christus verkondigde geen verpakkingstheo rie. etc. Hij hanteerde de Schrift- zoals-die-er-llgt. Wie een ander ge luid laten horen, vertolkt niet de stem van de goede Herder. Leeuwarden J. G. Fijnvandraal Huis-hasj dealer Uw verslaggeefster vindt het te leurstellend dat in een Haags jonge rencentrum geen hasj verkocht mag worden. Blijkbaar ziet ook zij hasj en marinuana als onschuldige roes middelen. die de gebruiker kan vrij waren van hard drugsgebruik. De gruwelijke werkelijkehid is helaas anders Bijna alle heroïne verslaaf den zijn begonnen met soft drugs Soft drugs bewerken een zekere ge wenning zodat men in de verleiding komt zwaardere doses te gebruiken De meest labiele gebruikers en zij wier wilsleven door een regelmatig soft drug gebruik ondermijnd is. gaan over op hard drugs. Hasj is het voorportaal van de ellende, zegt mgr. dr. J. J. Dellepoort, werkzaam onder gevangen hasj handelaren en dat zeggen de meeste narcoticabe- strijders en evangelische hulpverle ners in ons land hem na. Een betere methode is dan ook jongeren niet het voorportaal te laten binnengaan en ze duidelijk te waarschuwen voor elke vorm van druggebruik. Hardenberg A. Verkerk Voorl. chr. drugbestrijding VU en doelstelling (3) Volgens drs J. v. d. Zanden behoe ven we niet zo bang te zijn voor communisten in de bestuurscolleges van de VU. want ze vormen toch altijd een minderheid. Zo redeneer den voor de oorlog ook vele Duit sers: wees maar niet bang voor de nat.-soclallsten, want ze krijgen toch nooit een meerderheid. En toch werd Hitier dictator. Drs v. d. Zan den vergeet, dat aanhangers van de dictatuur helemaal geen meerder heid nodig hebben om aan de macht te komen. Voorts, een communist kan niet naar eer en geweten de doelstelling van de VU onderschrij ven; doet hij dat toch. dan is hij een huichelaar. Evangelie en onvrijheid dictatuur verdragen elkaar niet. Dat betekent niet. dat wij de benen moeten nemen voor de dialoog met de communisten. Een dialoog ak koord, maar geen communisten in de bestuurscolleges van de VU. Almelo L. Alderliefste VU en doelstelling (4) Volgens drs v.d. Zanden vindt de hele VU-gemeenschap, dat de grondslag niet kan samengaan met de communistische ideologie. Het is fout hier over de gehele VU- gemeenschap te spreken. Of horen degenen die een andere mening heb ben er niet meer bij? Volgens mij kunnen CPN-leden best in de geest van de grondslag werken Het CPN-lidmaatschap mag géén beletsel zijn ze toe te laten tot de bestuurscolleges. Vanwaar de angst voor progressieve studenten? Misschien wordt de doelstelling als een excuus voor die angst gebruikt Amstelveen Hein Raat Ds Zeldenrust (2) Mw Visscher-Dekker kan gelijk heb ben (Trouw 6-12) dat niet slechts ds Zeldenrusts pacifisme polariserend werkte in Uden (trouwens: de waar heid kan enorm polariseren!). Maar niet ZIJ kan kritiek hebben op de berichtgeving in Trouw of in Mili tia Christi. In deze berichten werd nl het kerkeraadsrapport geciteerd dat sprak van de voorname rol van Zeldenrusts pacifistische overtui ging. Indien nodig ligt dus rectifica tie op de weg van kerkeraad of clas sis. Zonder zulke rectificatie blijft de blaam op Uden rusten. Baarn Dies Heitmeijer Levensstijl Werkloosheid en werkgelegenheid, honderden open plaatsen in de me taal en in de scheepsbouw en intus sen al boven de 200.000 zonder werk. In wat voor een wereld leven wij eigenlijk en hoe kun Je Je hand op houden. als je gezond en sterk bent om produktlef te zijn? Hoe beleven wij straks kerstfeest, wij weten toch dat Christus de gestalte van een dienstknecht heeft aangenomen. Waarom zijn wij dan toch te goed om desnoods wat gewoon werk te gaan doen. Is geld meer waard dan zelfrespect? In deze ego- en ingerich te mentaliteit vermoorden wij ons zelf en elkaar, we raken vervreemd van elkaar, we verliezen elkaar. En dan de soberheid. Ja, Mink van Rijs- dijk schreef zeer goed over de kater van St Nicolaas. Het is om te huilen. Terwijl zes ponny's verkommerd werden aangetroffen in een weiland bij Arnhem. Brood op de straat, brood in de vuilsnisbakken en voed sel wat over is in ziekenhuizen, res taurants, bejaarden-rusthuizen, hup weg als vuilnis. Wij kunnen toch zo niet doorgaan! Het klaagt ons aan. Rozendaal zrF. Vos Mens en dier De schrijver van „Vandaag" (7-12) grijpt een extreme uiting van die renliefde aan om dierenbescher ming in z'n algemeenheid in diskre diet te brengen. Hij is, zoals zo vaak gebeurt na een ontroerende TV- uitzending, gegrepen door het leed van kinderen, en terecht. Wee dege nen die zich dan met zo iets nutte loos als „dierenleed" bezighouden! Om te bewijzen dat er met dieren liefde wat aan de hand zou zijn worden beschadigde figuren als Hans L en Berg ten tonele gevoerd, die kennelijk het kleine beetje men selijk gevoel dat ze nog hadden bij dieren kwijtkonden. Wil de schrijver met z'n stukje suggeren dat dieren beschermers zich niet om menselijk leed bekommeren? Mensen gaan voor, nietwaar, en daarom mogen bijv. dierenconcentratiekampen ter- wille van uw dagelijks eitje of stukje vlees natuurlijk wél. Den Zaag Hans en Jelly Overmeer 0 fes» Q 0 De vorige keer zag u het tweede deel van de trilogie De Ruiter—Drost. De diagramstand, wilde u stimuleren tot enige navorsingen in dit curieuze eindspel Ik was het met die kop boven dit deel niet eens. dit tussen haakjes. In de diagramstand is wit aan zet en het is beslist niet gemakkelijk een acceptabele voortzetting te vinden. Eerst de meest voor de hand liggen de voortzettingen, namelijk 54; 7-2 en 54; 7-1. Na 54; 7-1 45-50 55; 1x40 50x36 56; 43-38 natuurlijk zijn er hier diverse voortzettingen mogelijk, maar ik kies maar een voor de hand liggende zet. die tot doel heeft na 36-22 met 38-32 en wanneer zwart veld 22 verlaat 32-27 zwarte combi naties ingeleid door 16-21 uit te scha kelen. 56; 36-22 57; 38-32 22-6 58; 32-27 er dreigde 16-21 58; 6-1 59; 40-35 19-24 60; 35-44 op 27-22 volgt 1-6 met winst, en op 26-21 1-12, zodat spelen met de dam verplicht is. 1-18 61. 44-22 (44-33 18x36 62; 33x15 36-22 verliest voor wit door het standaard eindspel van wit op de lijn 1-45 en een schijf op 26. de dam van zwart op veld 17, en schijven op 16. 30 en 35. een eindspel dat ik al eens van de zelfde tegenstander heb verloren. Ook 63. 26-21 16x27 64; 15-38 30-34 65. 38x21 22-27 winst voor zwart). De tekstzet is dus gedwongen, en zwarts plannetje mislukt. 61; 18-1 62. 22-50 30-34 63; 27-22 24-29 64; 22-17 1-6 en zwart wint gemakkelijk, ook als wit niet 22-17 speelt, maar b.v. 50-44. wint 1-6. omdat de witte dam na 44-50 eenvoudig door 24-29 gevan gen wordt. Nee! zo zal wit het niet moeten doen. Hij zal moeten probe ren de trie trac lijn 1-45 in zijn bezit te houden. Dat is zijn enige kans! Lukt hem dat soms? Na 54; 7-2 19-24 dreigt 30-35! 55; 2-7 23-29! 56; 7x34 45-50 57; 34-1 50x36 58; 43-38? Het antwoord luidt alweer nee! Zwart kan hem daar nl. op eenvoudige wij ze dwingen tot 58; 36-22 59; 38-32 22-6 60; 32-27 30-35 61; 26-21 (wanneer wit met de dam speelt neemt zwart veld 1 in bezit en daarmee de tric trac lijn en de winst). 61;24-30 62; 1-45 6-1 63; 45-50 25-30 het gemakke lijkst 64; 21-17 30-34 en zwart wint zonder al te veel moeilijkheden. De Ruiter zou De Ruiter echter niet zijn geweest, wanneer hij er niet in was geslaagd de enige nog remise kansen biedende zet te vinden, nl. 54; 39-33! Immers, op 45-50 55; 7-2 50x36 56; 2x35 is het niet meer moge lijk een sluitende winstvariant te vinden, omdat én de centrumschijf op 23 én de combinatiemogelijkhe den met 26-21 tezamen een te grote hinderpaal vormen om het over machtseindspel ook daadwerkelijk met winst te bekronen. Daarom is zwart na de tekstzet ook wel gedwon gen tot 54; 19-24 55 33-28! De clou: wit offert vrijwillig een schijf, maar krijgt nu erg veel compensatie door de dreiging van een tweede dam. Een dreiging, die theoretisch wel goed zal zijn voor de remise Ik was mij dat gedurende de partij ook wel bewust, maar in de praktijk biedt het zeker nog wel winstmoge lijkheden aan zwart. 55;23x21 56; 26x17 Wanneer zwart nu wil verhin deren. dat wit een tweede dam haalt, heeft hij de beschikking over het tegenoffer 16-21 57; 17x26 45-50 58; 7-1 50-45 de beste 59; 1-6 30-34 60; 6-50 en het resterende eindspel is helaas remise: 60; 24-29 61; 26-21 34-40 62. 21-16 29-34 63; 50-6! 45-50 64. 16-11. Ik kon tijdens de partij, en ook nu nog. geen winst ontdekken. Van daar. dat ik besloot tot een wan hoopspoging met: 56; 45-50 57. 17-12 30-35 58; 7-1 24-29 verhindert doorlopen met schijf 12. Wit gaat echter erg subtiel te werk. 59; 1-7 35-40 60 7-2 40-45. Hier waren mijn tegenstander en ik al weer in tijd nood. zodat de spanning ten top steeg. Wit maakt geen fout meer 61. m 9 9 9 9 0 0 O Op 8 december brengt Trouw met kennelijke graagte op de voorpagi na de uitspraak van minister Lub bers „PPR exploiteert angstgevoe lens", en uw commentaar gaat daar nog eens op in. Alle technische vin dingen hebben tot nu toe angstge voelens gewekt Een opmerkelijk verschil Is echter dit nu gerenommeerde geleerden sterke bezwaren aanvoeren, terwijl in andere situaties de protesten van leken kwamen. Het gaat niet om de vraag: waar laten we de rotzooi, maar om de vraag: kernenergie, ja of nee. Ik ben van mening dat de PPR in deze zaak de enige regeringspartij is die een verantwoord en duidelijk standpunt inneemt. De gevaren die met kernenergie gepaard gaan zijn van een zodanige ernst, dat het blin de optimisme waarmee de technolo gie voortvaart een halt moet worden toegeroepen. Ons vertrouwen in de techniek blijkt niet terecht (de Philips- Duphar fabriek aan het Noordzee kanaal; DSM-Bee, Seveso, enz en ook in de toepassing van kernener gie doen zich onvermijdelijk ernsti ge ongevallen voor. Ik duidde het al aan, de hamvraag is, of we wel op het goede spoor zitten met het ver der ontwikkelen van onze bescha ving in deze richting. En dan valt het mij tegen dat men juist in chris telijke kring, waar men zo goed de geschiedenis kent van 2000 jaar te rug. kennelijk geen weet heeft van de geschiedenis van de laatste 200 jaar: van techniek in z'n huidige vorm was 200 jaar geleden nog geen sprake! En is het verantwoord op deze basis beslissingen te nemen die consequenties hebben voor miljar den jaren? Emmcn G. K. Zijlstra Van Agt (3) Van Agt (4) 12-8 50-11. Hier berustte ik in remise en ging ik expres in op de volgende remisevariant, 62; 8-3 11-7 63; 2x11 16x7 64; 3-21 7-11. Op 64; 45-50 maakt wit remise door 65; 21-16 en het opdrijven van schijf 7 naar 23 en vervolgens Is 50-28 wel mogelijk, maar dan it 32-38 mogelijk en wit kan altijd remise maken, zoals u zelf kunt uitzoeken. Na de tekstzet heb ik de partij, met mijn vlag op vallen, remise gegeven, omdat na 43-39 geen eer meer te behalen valt. Voor de liefhebber het laatste pro bleempje. Wit speelt en wint; oplos sing volgende week. (hot veertiendaags orgaan voor hel hervormde kerkewerk uitgaande van de Hervormde Raad voor Pers en Publiciteit) verschijnt In verband met haar vijfentwintig Jarig bestaan op 18 december 1976 met een 28 pagina's tellend Ds. J T. Wiersma Roosjes - met Drie Koningen Ds. J T. Wiersma Kleine Catechismus Dietrich Bonhoeffer Wie ben ik (gedicht) Ds. W. F. H. ter Braak Ik ben.in do gevangenis geweest cn gij hebt Mij niet bezocht P. Hijmans Abortus artlbus provocatus of abortus, veroorzaakt op talloze wijzen Ds. A. A. Spijkerboer Redactionele kolom Omgekeerd Kerstfeest Secretariaat Register 1976 I'll de Inhoud: Ds. J T. Wiersma Drs. S. Gerssen Dr R. J. Mooi Ds. L. H. Ruitenberg Ds. A. A. Spijkerboer P. W A. de Wit Ds. W R. van der Zee Ds. W R. van der Zee Ds G. Spilt Prof. dr. P. J. Roseam Abbing Prof. dr. P Sinlts Dr J. A Hebly J. W. Schutte Nordholt Ds. G. C. Tromp Ds. J. T. Wiersma Jac. Roos Ds. O. C. Tromp Vijfentwintig Jaar Woorden Dienst Godgeleerd, we reldwijs, dienstbekwaam De Gereformeerde Bond: gisteren en vandaag Analyse en toekomstver. wachting vroeger en nu Wat beklijft cn wat ver- waait 25 jaren organen van bijstand De genade /an liet nulpunt Diakonaat illusie of opdracht Liturgische vernieuwingen Uit de kerkdienst Synodaal gezien Moer dan ooit: voor alle kerkewvrkers 25 jaar schering en inslag Op zoek naar conciliarilcit Nedergedaald ter helle voor Hanna en Wim De wolf, de herder en de huurling (25 jaar pastoraat) Kerstfeest Wat elders gebeurt Ethische vragen - Waarom zouden wij mi nog trouwen? In verband met het bepalen van de oplage horen wij ou al graag of u interesse hebt in (extra) nummers, die 1.80 per ex., bij 10 exemplaren 1,50 per ex kosten (steeds exclusief portokosten d-'ze is voor 1 ex. 1.20, voor 10 ex. 4.—). U kunt deze bestellen door onderstaande bon ingevuld te zenden aan: xx>ooooooonoooooooooooooooooooooooooooooooooocxx>ooooo 1VOOICD EN DIENST Posibus 5176. 's-Gravenhage. Ondergetekende Adres: Woonplaats: verzoekt om nummers van het Jubilcuintiuin- iner. Het verschuldigde bedrag zal na ontvangst van uw acceptgirokaart worden overgemaakt Datum: Handtekening: Fijn dat er nog heel wat mensen zijn, die mr. Van Agt waarderen. Die het niet doen en dan maar gelijk het CDA veroordelen kunnen we missen als kiespijn. Die horen niet thuis in een christelijke partij. En wat zegt Knoop nu: „de beloning te ontvan gen zal ik zien als een overwinning op minister Van Agt." Ach, en laat ik nu toch altijd gedacht hebben dat Knoop graag Menten voor de rech ters zou zien." Gouda J- Herstel In het overzicht van de zaak-Menten door Huib Goudriaan in Trouw van 8-12-76 ontbreekt het mijns inziens meest essentiële deel. Er is namelijk een misverstand ontstaan, dat mi nister Van Agt weergaf in zijn bege leidend schrijven bij het voorlopig rapport-Hartsuiker met de zin „dat mijn medewerkers mij hierover (Het arrestatiebesluit) niet tevoren heb ben geïnformeerd". Hoe kon dit mis verstand ontstaan? Minister Van Agt heeft diverse malen verklaard onder meer ook in het parlement dat hij voor zijn vertrek naar Roemenië niet op de hoogte was van het voor nemen Menten te arresteren. Ais men aannam dat Van Agt de waar heid sprak dan lag de conclusie voor de hand dat Van Agt onkundig was door een grove nalatigheid van zijn medewerkers. De mensen die echter wisten dat er een „Nota Menten" enige dagen voor het vertrek van Van Agt naar hem toe was gestuurd o.a. Hans Knoop, dachten dat Van Agt loog dat hij niets wist. Wie kon er het ongelofelijke veronderstellen dat Van Agt inderdaad van niets wist omdat hij eenvoudig geen ken nis had genomen van de hoogst dringende „Nota Menten". Maar dit hoogst onverantwoordelijke optre den van Van Agt wordt nog geslagen door zijn optreden in het parlement. Hij geeft daar niet onmiddellijk en ruiterlijk toe dat zijn onwetendheid niet aan zijn medewerkers kan wor den geweten, maar aan zijn eigen verzuim kennis te nemen van een gewenste instemming met het arres tatiebesluit. J. W. E. Riemens NASCHRIFT: Het overzicht was hoofdzakelijk gewijd aan de voorge schiedenis van de zaak-Menten vóór het Kamerdebat, waarbij dit debat wegens de beperkte ruimte in enkele passages moest worden samengevat. In het begeleidend schrijven van mi nister Van Agt bij het voorlopig rap port-Hartsuiker, zowel als in een in terview over de zaak-Menten aan de GPD-bladen van zaterdag 4 december geeft de minister toe voor zijn vertrek naar Roemenië de nota-Menten niet te hebben gelezen. In genoemd inter view vertelt de minister ook dat hij bij zijn terugkeer in Nederland ,,in een uitzonderlijk slechte conditie slechts enkele uren tijd had zich voor te bereiden op het Kamerdebat. „Moge lijk was de minister ook tijdens het debat nog niet op de hoogte van de nota-Menten en moet hij dus inder daad slecht zijn geïnformeerd door zijn ambtenaren. H. GOUDRIAAN Wolfgang Unzicker r winter en zo- mervaspeelde op de olympiade in een zeer degelijke stijl, zoals we van hem gewend zijn. Tot de laatste ron de bleef hij aan het eerste bord onge slagen. Tegen de jonge Australische meester Jamieson sloeg hij toen op de vijftiende zet een remiseaanbod van de hand De kampioen van Aus tralië had hij blijkbaar onderschat, want enkele zetten later stond Un zicker al slechter! Uit dezelfde match tegen Australië volgt dan ten slotte ook mijn laatste partij van de serie van dertien. Jamieson had aan het eerste bord een goed resultaat: 54,5% uit elf partijen, Unzicker 53.8%. LIJN-AFSLUITING. De interferentie of lijnafsluiting is het thema van de volgende driezet: Wit moet op de tweede zet met een strategische paardzet verhinderen, dat een voor het matbeeld onmis baar stuk geslagen wordt. verlies. Ld5: had moeten gebeuren. 25. Tfcl! (Om Pc4:!? met 26. Pc7: Tc7: 27. Lc7: Tc7: 28. b3 te be antwoorden) Lb7 26. Th3 Pc6? Hier lag nog een laatste kans voor Ld5 Op 27. Dh5? was dan g5 mogelijk geweest. 27. Tlc3! Pd4 28. Th7?ü Kh7: 29. Dh5+ Kg8 30. Th3 Pe2+. Na Tf8 is 31. Pf6:t! beslissend Er volgde nog 31. Khl, waarna Unzicker zich gewonnen moest geven. Konings-lndisch. PACHMAN-FULLER. 1. d4 Pf6 2. c4 g6 3. Pc3 Lg7 4 e4 d6 5. f3 0-0 6. Le3 Pbd7 7. Ld3! c5 8. Pge2 a6 9. 0-0 Dc7 10. b3! (Beter dan 10. Tel cd 11. Pd4: Pe5) b6 11. Tel e5 12. de5 Pe5: 13. Lbl Tb8 14. h3 b5 15. f4 Ped7 16. Pd5 Pd5: 17: cd5Te8 18. b4! Lb2!? Dr. K. FABEL. 1961. Mat in drie zetten. Spaans. JAMIESON-UNZICKER. 1 e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 a6 4. Lc6: dc6 5. 0-0 f6 6. d4 ed4 7 Pd4: Pe7 <c5! 8. Pb3 Ddl: 9. Tdl: Ld7! en 0-0-0) 8. Le3 Pg6 9. Pc3 Ld6 10. 14 0-0 11. Dd3 De8 12. Tael Kh8 13. a3 Ld7 14. Pb3 Td8 15. De2 Lc8 16. Pa5! c5 17. Pc4 b6 (b5! 18. Pd6: cd was voldoende ge weest voor een gelijke stand) 18. Pd6: Td6: 19. f5 Pe5 20. Pd5 TI7 21 Lf4 Lb7 22. c4 Tdd7 23. Tel a5 24 Tc3 La6? Dit leidt onverwacht snel tot Stand na 18. Lb2!? Op c4 zou 19. Ld4 met Pc3 gevolgd zijn. 19. Dd2! Lel: 20. Tel: Pb6! Na c4 21. Ld4 heeft wit een doorslaggeven de aanval. 21 Ld3 Pc4 22. Lc4: bc4 23 Tc4: Ld7: (Of a5 24. bc La6 25 Ta4 Lb5 26 cd!) 24. Pg3! Lb5 25 Tc3 c4 26 Ld4 De7 (Er dreigde 27.15) 27. Ph5! f5 28. PI6+ Kf8 29. e5! (Veel sterker dan 29. Pe8: Te8: 30 ef Del? of 30. e5 Db7) Teb8 30. g4 Le8 31. a3 a5 32. gf5 ab4 33 ab4 Tb4. 34. fg6 Lg6; 35. Tg3 Tblt 36. Kh2. Met 37. 15 als sterke dreiging. 36. c3 37. Tc3: Tc3: 38. Dc3: Db7 39 ed6 Da6 40. d7 De2? 41. Kg3. Opgegeven Oplossing probleem: 1. Lh7-g8! 1. Lbl 2. Pf5! Lf5: 3 g7 mat Of 1.b3 2. Pe6! Le6: 3. g7 mat. LUDEK PACHMAN. Zestiende IBM-schaaktoernooi 1976, door C. Orbaan en H. J. van den Herik e.a. Uitg. Vermande Zonen te IJmuiden. 212 blz. Prijs 12,50. De verrichtingen van grootmeesters en meesters op het IBM- schaaktoernooi dat deze zomer ln Amsterdam is gehouden zijn zo als gebruikelijk snel en accuraat vastgelegd ln een toernooiboek. De rondeverslagen zijn van C. Orbaan, de redactie van de analyses van H. J. van den Herik. Het aardige van het IBM-toernooiboek is dat de deelne mende meesters en grootmeesters zelf hun belangrijkste partijen ana lyseren. Zo laat winnaar Victor Kortsjnoi zelf zien hoe hij onze landgenoot Donner en de Joegoslaaf Velimirovic met een nul naar de volgende tegenstander stuurde. Sa men met zijn mede-winnaar Miles analyseert Kortsjnoi hun beslissen de remise-partij. Van het opmerke lijke besluit van Kortsjnoi om na het toernooi niet terug te keren naar Rusland wordt in het boek overi gens met geen woord gerept. E. De Bistro-Cockerelle van Daalderop. U kunt er mee bakken, braden, stoven, smoren, sudderen, flamberen of narmhouden. Elektrisch, dus overal te gebruiken. Met thermostaatregelaar voor elke gewenste temperatuur. Met zeer hoog deksel, dus ruimte genoeg voor de grootste kip. Volkomen veilig: de pan kan gerust under water of in de vaatwasser. Daalderop b.v .Ttel. Telefoon: 0.1440-5244 mlematio-mutlef Am groep fl Zestiende IBM-schaaktoernooi 1976. Frankrijk heeft zijn laatste uitgifte voor 1976 bekend gemaakt. Op 6 december verscheen nog een landschapzegel met een gezicht op Port Louis bij Lorient aan de zuid kust van Bretagne We zien de cita del van de in de 17e eeuw zeer be langrijke handelstad, waarin thans het Atlantisch museum is onderge bracht. Voorts op de achtergrond het zeilschip „Duchesse Anne." De tweede zegel komt 20 december in omloop en behoort tot de reeks .kunstzegels-groot-formaat" Op die zegel een reproductie van een stilleven van bloemen en fruit van de veelzijdige kunstenaar Maurice Vlaminck (1876-1958). zulks ter her denking van zijn honderdste ge boortedag Van Oostenrijk meld ik u drie bij zondere zegels Eind vorige maand verscheen nog een portretzegel we gens het feit dat Viktor Kaplan (1876-1934) 100 jaar geleden werd geboren Kaplan is vooral bekend vanwege de waterturbines, die hij in 1912 heeft uitgevonden en welke naar hem genoemd zijn Voorts ver scheen de gebruikelijke Oostenrijk se kerstzegel waarop dit jaar een geboortescène is afgebeeld, die voorkomt op een altaarvleugel uit 1450 van Benedlctijnerarbeid in St Lambrecht (Stiermarken). De derde zegel is een emissie naar aanleiding van de „dag van de postzegel" welke sinds 1949 elk jaar met een postzege luitgifte wordt begeleid Op de zegel zien we uitrustingstukken van een postillon, die hij in de vorige eeuw alleen tijdens bijzondere gelegenhe den gebruikte Afgebeeld staan de galahoed en de ereposthoorn, die slechts verdienstelijke ambtenaren mochten voeren Als onderwerp van de vier kinder postzegels van Zwitserland 1976 koos men voor de vierde en laatste keer planten die in bossen voorko men. Afgebeeld zijn berberis, zwar te vlierbes. lindebloesem en longkruid. Allemaal planten waa ruit huis- en andere geneesmiddelen tegen de meest uiteenlopende kwa len bereid kunnen worden. De West- Afrikaanse staat Gambia maakt be kend dat zij ln de komende vier jaren series zegels zal uitgeven, ge wijd aan dieren die in het in 1968 gestichte Abuko-reservaat leven In de eerste reeks, die 29 november verscheen, zien we de tijgerkat, een antiloop, de sitatunga (een soort hert) en een luipaard Behalve de vier zegels kwam ook een blokje in omloop. Als vierde in de reeks Zuid- Afrikaanse zegels gewijd aan sport, volgde op 2 december een zegel ter ere van de wereldberoemde golfspe Ier Gary Jim Player, waarop de golfsport is uitgebeeld De vorige series droegen afbeeldingen van de kegel-, cricket- en polosporten. Tenslotte: een zegel van IJsland ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van het verbond van vakver enigingen van het land, waarvan nu 43 000 werknemers lid zijn. Op de zegel een symbolische afbeelding met het embleem van de organi sa tie. J. J. M. Kiuen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 27