)peenstapelen an wapens is jeen beleid Boeiende tneatortoverij van Vos en de zijnen Jackson Browne excelleert larktaandeel witte tenzine gaat omhoog Honderd moeflons worden op de Veluwe afgeschoten SKUM concerten van muziekstudenten Kissinger tot NAVO: Justitie gaat optreden tegen pornofilms Verrijkende" adviezen voor Den Uyl Twee vrouwen bij botsing gedood Profijt van goedkope partijen Nadelen Shakespeare's De Storm Amerikaanse zanger/componist op eenzame hoogte 1' ERDAG 11 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 13 de tor Ferry Mingelen tUSSEL De Amerikaanse inister van buitenlandse za- ^_.n Kissinger meent dat ^innmwappns het traditionele Spanje treken over militaire macht sinig ter zake doende hebben maakt „Alle staten moeten wapenwedloop onder >ntröle brengen. We moeten n politiek voeren die tussen extremen doorgaat. zei daartoe ook geen pogingen te hebben gedaan. moeten niet ontwapenen maar niet denken dat de opeenstape- ig van wapens op zichzelf een be id is, aldus Kissinger, die ln dit trband het grote belang van de pende onderhandelingen over be- rking van atoomwapens en ver- 'ndering van troepen in centraal iropa benadrukte. Kissingers op- ïrkingen weken in toon nogal af n de door de NAVO-ministers in in na het tweedaagse overleg opge- ïlde slotverklaring geuite zorg over Russische groeiende militaire liacht en de daaruit volgende nood- 'lak de NAVO-strijdkrachten te indhaven en te versterken. In die :rklaring uitten de NAVO ministers ../erigens ook hun zorg over de portdurende uitbreiding van de be- penlng. tf gewezen 3 pen •als verwacht wijzen de NAVO mi lters in hun slotverklaring de Rus- ;che voorstellen af om gezamenlijk 'ereen te komen nooit als eerste rnwapens te gebruiken. De verkla- ing benadrukt dat indien alle lan- len zich houden aan het handvest fan de Verenigde Naties, (dat het )lossen van conflicten met militair weid verbiedt), zo n door de Rus- in gewenste afspraak helemaal bodig is. Het Nederlandse, indpunt dat zo'n verklaring niet Is eerste tot gebruik te besluiten 1 overwogen kan worden, zodra er niet-nucleaire terreinen meer 'enwicht ontstaat in militaire racht tussen Navo en Warschau- ict, is in de slotverklaring niet te lg te vinden. Minister Van der Stoel In de slotverklaring wordt ook een tweede Russisch voorstel, af te spre ken dat noch de NAVO noch het Warschaupact nieuwe lidstaten zul len aanvaarden, van de hand ge wezen. De NAVO vindt dat zij zelf moet kunnen uitmaken of ze nieuwe leden wil accepteren. De mogelijke toetreding van Spanje tot de NAVO speelt bij deze kwestie op de ach tergrond uiteraard een belangrijke rol, maar wordt ln de verklaring niet genoemd. Dit om te vermijden dat de verklaring zou kunnen worden opgevat ais een uitnodiging aan Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Binnenkort zal op last van het ministerie van Justitie een einde worden gemaakt aan de vertoning van pornofilms in biosco pen. Tot dit optreden is besloten ln overleg met de vijf procureurs generaal, die op het ogenblik de laatste hand leggen aan landelijke richtlijnen. Te verwachten valt dat die richtlijnen over ongeveer twee weken gepubliceerd zullen worden. Enige tijd geleden is in een Maas trichtse bioscoop de pornofilm „Deep throat" in beslag genomen, nadat die daar ai een paar weken had gedraaid. Minister Van Agt ont- hulde de Justiële plannen met be trekking tot pornofilms deze week ln een dagbladinterview. „Er zal meer justitieel optreden komen", kondigde Van Agt aan. Hij voegde eraan toe: „Wij pikken het niet meer. Harde pornofilms in gewone bioscopen, zoals ln Maastricht, gaan we een halt toeroepen. De maat is vol". Minister Kissinger Spanje om toe te treden. Het Neder landse standpunt is dat Spanje zelf eerst moet uitmaken of het bij de NAVO wil behoren. Zoals bekend zijn de Spaanse socialisten tegen toetreding. De verklaring van de mi nisters van buitenlandse zaken van de NAVO zegt in het algemeen dat de NAVO een vrij bondgenootschap is dat openstaat voor alle Europese landen die de vrijheid de ge meenschappelijke erfenis en de be schaving van hun volkeren willen verdedigen. Niet democratisch De eis dat deze staten ook democra tisch moeten zijn om te kunnen toe treden, ontbreekt in deze formule. Alweer om een relatie met de Spaan se situatie, de discussie of Spanje na de verkiezingen werkelijk democra tisch wordt, te vermijden. Zoals be kend zijn het met name de Amerika nen die Spanje zo snel mogelijk na de verkiezingen bij de NAVO willen trekken. Volgens Kissinger zal het Spaanse lidmaatschap van de NAVO de balans tussen NAVO en Warschaupact niet verstoren. Van onze parlementsredactie Den Haag Minister president Den Uyl heeft gisteren drie rapporten ontvangen met adviezen van des kundigen over de uitbreiding van de splijtstoffenfabriek in Almelo. Af schriften van die adviezen zijn giste ren ln de vergadering van de minis terraad uitgereikt aan ministers die daar belangstelling voor hadden. Over de inhoud van de adviezen is niets bekend gemaakt. De Delftse burgemeester en voormalig energie- deskundige van de PvdA-Tweede Kamerfractie dr. ir. Oele schreef een advies over de politieke kanten van de zaak; de directeur van het Delftse bedrijf Enraf-Nonius J. Klevering over de commerciële kanten, en de Delftse hoogleraar prof. Ir. D. Latzko over de technische kanten. Na bestudering van de adviezen van dit Delftse trio neemt het kabinet volgende week vrijdag definitief een beslissing over de omstreden uitbreiding van de Almelose fabriek, die door uraniumverrijking brandstof levert voor centrales voor kernenergie. Dat besluit zal, zoals twee maanden geleden al door minister Lubbers was afgesproken met de vaste Tweede Kamercommissies voor bui tenlandse zaken en voor econo mische zaken een tamelijk voorlo pig karakter dragen, waardoor de Tweede Kamer in een direct daarop volgend Kamerdebat eventueel nog wijzigingen kan voorstellen zonder dat de regering of een minister daar mee bij voorbaat gezichtsverlies lijdt. Van een verslaggever HEEMSKERK Twee vrouwen, de 51-jarige H. Nieland Pollatschek uit Beverwijk en de 19-jarige Johanna van Hest uit Heemskerk zijn gister morgen om het leven gekomen, toen OTTERDAM De witte pomphouders hebben dit jaar hun landeel in de Nederlandse benzineverkoop tot 17 a 18 procent ;unnen vergroten. Vlak na de oliecrisis was het gedaald tot 14 irocent, aldus de heer J. Oskam, secretaris van de Nederlandse 'ereniging van zelfstandige benzinegrossiers (NVZBG). lij wees erop dat de witte pompen p het ogenblik korting kunnen ge en van gemiddeld vijf üzes cent per ter superbenzine. Dat is tweemaal oveel als de korting bij de zelf- ankstations van de grote maat- chappijen. )skam schrijft de goede concurren- iepositie van de witte pompen toe an het grote aanbod van het soort P5 ienzine dat in Nederland is toege- taan. Benzine die in Duitsland ver- ocht wordt, mag niet meer dan 0.15 ram lood per liter bevatten, in Ne erland is dat altijd nog 0.65 gram. >e producenten kunnen de loodrij- ere benzine in Duitsland dus niet wijt en proberen het daarom in lederland te slijten. Mede daardoor ouden de onafhankelijke handela- en er vaak in slagen goedkopere —Martijen te kopen. Overigens is zo egt de heer Oskam de witte benzine oor 95 procent uit precies dezelfde pslagtanks afkomstig als die van de rote maatschappijen. „Die moeten ns dankbaar zijn dat wij hun over- chotten afnemen", aldus desecreta- is van de NVZBG. Nu is dat nog lenzine met maximaal 0.65 gram jood. maar van volgend Jaar af mag r niet meer dan 0.4 gram in zitten. ,'g->skam verwacht dat de prijzen denng aardoor wel wat zullen stijgen. ïrijzen uni'u' ioewel een liter super van het minis- j'oedwerie van economische zaken ten ».in iioogste 109.6 cent mag kosten, zijn icrker r wjtte pomphouders die een dub- ge» leitje of meer lager zitten. Oskam roemt dat echter niet reëel. Pas bij oudsi en prijs van ongeveer 102.5 cent erdient de pomphouder nog Iets 8IS' 'xploitanten. die daar onder liggen. ^fc^aat het niet in de eerste plaats om e benzineverkopen. Volgens de heer )skam proberen grote warenhuizen lie een pomp hebben, klanten te ikken en daarna pas wat te verdie -n^en op benzine. Hetzelfde geldt voor ■^leine pomphouders in achterai- traatjes. bij wie het in de eerste ilaats te doen is om de handel in en Ie verkoop van auto's. De NVZBG verzet zich tegen de stel ing dat de witte benzine van infe •ure kwaliteit zou zijn. Volgens een rdvoerder van Shell kunnen de tte pomphouders evenwel geen •nstante kwaliteit garanderen ,.De ne keer verkopen ze Nederlandse lenzine. de andere keer is die van lussische herkomst. Verder houdt iel! staande dat in het allerlaatste idium van de raffinage, speciaal oor de benzine van de eigen maat schappij waardevolle toevoegingen in de benzine komen. Eén van die toevoegingen zou het benzine verbruik van de motor drie procent omlaag brengen. Van een onzer verslaggevers HOENDERLOO/ARNHEM De Moeflons in het nationaal park De Hoge Veluwe hebben zo welig getierd, dat er hon derd moeten worden afge schoten, wat bijna de helft is van de totale bezetting. Voor al het aantal rammen dient te worden gereduceerd, want op het ogenblik zijn er ongeveer twee keer zo veel mannelijke als vrouwelijke dieren. Sinds jaren heeft men op De Hoge Veluwe niet zulke betrouwbare tel lingen kunnen uitvoeren als in fe bruari 1976, toen door langdurige vorst en sneeuw de „prenten" van het wild voortreffelijk waren te vol gen. Het bleek toen dat er veel meer moeflons waren dan men had gedacht. De moeflons (ook in het Kroondo mein zijn er wat) leven sinds een halve eeuw in het nationaal park De Hoge Veluwe. Ze werden inge voerd door de toenmalige eigenares van het gebied, de familie Kröller- Müller. Moeflons zijn bergschapen. die oorspronkelijk van Sardinië en Corsica komen. Bij de begin dit jaar gehouden tel ling bleek dat er ongeveer 225 moe flons op de Hoge Veluwe zijn. Het Rijksinstituut voor Natuurbeheer te Arnhem, dat de Hoge Veluwe adviezen verschaft, vindt dat er on geveer honderd moeten worden af geschoten. Zo niet, dan gaat dat ten koste van de moeflon-stand zelf. maar zal het ook ongunstige effecten kunnen hebben voor edel herten. reeën en wilde zwijnen. Door overbegrazing zou 't verder mogelijk nadelen opleveren voor de fauna. Het afschieten zal gebeuren door een twintigtal jagers van Sint Hu- bertus. Jachtopzieners wijzen de te doden exemplaren aan. Zoals ge zegd. zullen veel lammen de kogel krijgen. Verder moeten er veel Jon ge en oude, zieke en slechte dieren verdwijnen, zodat er vooral een ge zonde middengroep overblijft. Voorlichter W Alings heeft gezegd, dat het hier en daar wel wat emo ties zal oproepen, maar hij vond het vreemd dat de noodzakelijke jacht door velen toch met andere ogen wordt bezien als het kopen van een diepvrieskip in de super markt. De wildbioloog van het Rijksinsti tuut voor Natuurbeheer ln Arnhem, de heer W. AS. Weyland, denkt dat het afschot nodig om dat beren en wolven ontbreken niet in één seizoen te halen is Er is de laatste jaren een grote ach terstand ontstaan. II VT3 het personeelsbusje waarin ze mee reden op een voorrangskruising in botsing kwam met een vrachtwa gen. Beide vrouwen waren op slag dood. De bestuurder van de vrachtwagen is zwaar gewond opge nomen in een ziekenhuis. door Andre Rutten DEN HAAG Toneelgroep De Appel speelt sinds enkele da gen een boeiende voorstelling van Shakespeare's „De Storm" in een nieuw eigen thtater aan de Duinstraat in Scheve- ningen. Nou ja, nieuw: het gebouw is. denk ik, ongeveer een eeuw oud, heeft eerst dienst gedaan als remise voor de paardetram, is daarna manege geweest en nu dan als theater inge richt. Het is een unieke ruimte. De stallen met bakstenen vloeren en daarboven een vroegere hooizolder blijken een sfeerrijke royale foyer ruimte te scheppen, de manegezaal zelf is een ..middengroot" theater, waar de zitplaatsen amfitheater- gewijs zijn opgebouwd rond de halve cirkel van de speelvloer. De achter wand heeft in de bovenste helft een royale nis, die bij het spel betrokken kan worden. Een grote aanwinst voor het Haagse theatergebeuren. Van de mogelijkheid die dit eigen theater biedt heeft Erik Vos in „De Storm" meteen ook fantastisch ge bruik gemaakt. Shakespeare heeft dit, zijn laatste, stuk opgezet als een grote toverij van Prospero (Peter van der Linden) die koning van Milaan was, maar door zijn broer, met hulp van de koning van Napels, van zijn troon beroofd en op een eiland te recht gekomen is. Hij kan spelen met de natuurkrachten en verwekt een storm, als zijn vijanden op terugreis zijn uit Afrika en met hun schip ln de nabijheid komen. Prospero's luchtgeest Ariël weet hen allen, zij het verstrooid, ongedeerd aan land te krijgen, waar Prospero en Ariël samen een verwarrend spel met hen speelden, niet alleen om hen te straf fen. ook om hen tot inkeer en tot verzoening te brengen. Peter van der Linden als Prospero, Robert Prager als het monster Kalibaan in „De Storm" bij De Appel. Vermakelijk Erik Vos heeft zijn voorstelling zo opgezet, dat er voortdurend toverij in de lucht hangt, maar niet op de gangbare romantische manier. Het is een eenvoudige, theatrale toverij, die de kijker gemakkelijk doorziet, maar wel zo gedaan, dat het voor die kijker vermakelijk-overtuigend wordt dat de figuur in het spel er wèl invliegen. Erik Vos heeft daartoe een naïeve eigen wereld opgebouwd, die als naïef theater zichtbaar is. Wat de uiterlijkheden betreft: op de speelvloer ligt zand. er hangen een paar kabeltouwen, de kostuums zijn grotendeels bij elkaar geraapt uit vroegere voorstellingen. Het voor naamste erin zijn evenwel de spelers, van wie er enkelen duidelijk de trucs uithalen, waar de anderen in moeten lopen, en dat erin lopen wordt dan op die naïeve, vermakelijke en daar door overtuigende manier waar ge maakt door de reacties van die ande ren. Zo ontstaat er, constateer je verrast, inderdaad een effectrijke theatermagie. UTRECHT Op initiatief van een paar studenten in de compo sitie en met medewerking van de stichting „Gaudeamus" werd begin van dit jaar begonnen met een ..workshop" waar werken van compositiestudenten van een aantal conservatoria werden ingestudeerd door leerlingen van deze conservatoria. Het project werd samengevat onder de titel Samenwerkingsverband Kompositiestudenten en Uitvoeren de Musici, afgekort tot SKUM. In een werkweekend werd dan niet alleen op deze composities gestu deerd, er werd ook uitvoerig over gediscussieerd. Deze eerste workshop werd afgesloten met con certen in diverse steden. De gunstige ervaringen leidden niet alleen tot voortzetting maar ook tot verbre ding van deze werkmethode, waarbij nu ook musici buiten de conservato ria worden betrokken. In oktober is een tweede serie werkbijeenkomsten begonnen waar bij werken van een negental studen ten in studie zijn genomen. Ook deze periode zal worden afgerond meteen aantal openbare concerten Die wor den gegeven op dinsdag 14 december in 't Hoogt te Utrecht (20.30 uur), woensdag 15 december ln het Con servatorium ln Groningen (20.00 uur), donderdag 16 december in De Lanteren te Rotterdam (20.30 uur), zondag 19 december in Paradiso in Amsterdam (20.30 uur) en maandag 20 december in de Remonstrantse Kerk in Den Haag (20.30 uur). Er worden werken gespeeld van Timo thy Coleman, Charles van der Leeuw, Jeanmarie van Bronkhorst, Ronald Poelman, Amilcar Vasques Dias. Gerard van Wolferen en Paul Termos. Het concert op 16 december in Rotterdam zalk worden opgeno men door de VPRO. Eén voorbeeld. Als het gestrande ho ge gezelschap tot het toppunt van verwarring gebracht moet worden, daalt er niet alleen vanuit de nis in de achterwand een nevel op hen neer, maar slingert ook de luchtgeest Ariël op een lange schommel boven hun hoofden heen en weer. Het span nende voor de kijker is eerst: houdt die actrice (Geert de Jong), die geen trapezewerkster is. dat vol. en letten de spelers beneden haar er wel op dat zij het ding niet tegen hun hoofd krijgen. Als de kijkerervaart, dat zij het perfect in hun macht hebben, ontstaat pas het echte theater- effeet. dat door Geert de Jong nog toegespitst wordt, omdat haar bewe gingen steeds meer vaart en meer „Schwung" krijgen. De spanningen, die dat ln de kijker wekt, sluiten aan bij de anders geaarde spanningen van de dolende figuren in de mist, die totaal ontredderd raken. Hallucinerende sfeer Misschien is dit wel de sterkste - scène, maar zij kaïyzo sterk werken omdat dan dat eigen theaterwe reldje al met soortgelijke middelen is opgebouwd, en vervolgens ook weer met dergelijke middelen tot het - slot wordt ontwikkeld, waarin Pros pero de toeschouwers vraagt hen al len met hun bijval uit de band van dat wereldje te verlossen De door de lucht zwevende geluiden, door de spelers zelf gemaakt, versterken de hallucinerende theatersfecr uitste kend. Een bijzonder geslaagd staaltje van samenwerking tussen de regisseur en zijn spelers: Peter van der Linden. Sacha Bulthuis. Geert de Jong, Ro bert Prager. Harry Mertens, Roelant Radier, Hubert Fermin, Aus Greida nus. Han Romer, Fransijn Menkman. Henk Votel. Niek Pancras het toneelbeeld was van - Machteld Mulder door Kees de Leeuw AMSTERDAM Met enige gespannen verwachting kon donderdagavond toch wel worden uitgekeken naar het eerste „echte" optreden van de Amerikaanse zanger/componist Jackson Browne in Nederland. Verwachting die met name gebaseerd was op een viertal stuk voor stuk schitterende platen, die Browne in de kringen van de liefhebbers van het betere popwerk een niet geringe populariteit hebben bezorgd. Daarvan getuigde ook een (uitver kocht) RAI-congrescentrum, gevuld met een publiek dat erg benieuwd was hoe hij het er ln werkelijkheid van af zou brengen. Het moet gezegd worden dat Jackson Browne na het brengen van het openingsnummer „The Fuse", afkomstig van zijn laatste plaat, in feite bij dit publiek geen kwaad meer kon doen. Bijge staan door een uitstekende begelei dingsgroep met als uitblinkers inul- ti-instrumentallst David Lindley en pianist-gitarist Craig Doerge gaf Jackson Browne een optreden van ruim anderhalf uur weg, dat stond als een huis En naarmate het con cert vorderde bewees hij steeds na drukkelijker met een zorgvuldige se lectie van zijn eigen repertoire zijn muzikale vakmanschap Tolk Jackson Browne is herkenbaar door een eigen stijl die niet alleen voor eigen tekst en muziek zorgt, maar die ook zelf voor een perfecte uitvoe ring daarvan borg staat. Met zijn liedjes heeft hij zich tolk gemaakt van een generatie, die in de jaren zestig hoop koesterde dat alles an ders en beter zou worden, maar in-' middels beseft dat dat niet is gelukt En enigszins gelaten daarin berust Die sfeer, die kenmerkend is voor zijn werk. wist Browne ook tijdens het concert wonderwel over te bren gen. zichzelf afwisselend begelei dend aan de piano en op de gitaar Nummers als „For everyman", „The only child", opgedragen aan zijn driejarig zoontje Ethan, en „Late for the sky" kwamen er puntgaaf uit. Evenals bij voorbeeld het ingetogen liefdeslied „Something fine", akoes tisch gebracht en met een gevoelige Lindley op de viool. Echter ook ln het wat ruigere rockwerk slaagde hij erin de zaal tot groot enthousiasme te bewegen, zoals ln „The road and the sky" en „Walking slow" waarbij alweer Undlcy zich onder scheidde op de siide-gitaar. Besloten werd met het prachtige „Before the deluge" een van zijn beste nummers, dat typerend is voor de muziek die hij vertolkt Het kon dan ook niet uitblijven, dat Jackson Browne met een toegift moest ko men met het daarbij haast onvermij- delijke „Take it easy een nummer waar de fameuze Eagles in hun be gintijd een bescheiden hit mee scoorden, en het enigszins bespiege lende „The pretendervan zijn ge lijknamige laatste plaat ter afslui ting. Met dit concert dat gisteravond ln Den Haag werd herhaald liet Jackson Browne zien en horen dat hij in al zijn bescheidenheid een bij zonder verschijnsel is in de wereld van de hedendaagse popmuziek en daarmee op eenzame hoogte staat

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13