DA-congres verijdelt ijziging drugparagraaf Waar zit het lek op buitenlandse zaken? Nalatigheid ambtenaren speelde Van Agt parten CDA gaat nu achteruit NS schrapt 144 lijnen Specialisten kritiseren kostenbeleid Hendriks "HU tegen onderscheid soft- en hard drugs Onderzoek na bekend worden geheim telegram VS Nieuwe partij van „Resoluut"-leden Karate „Bob" tot 13 jaar veroordeeld Roel van Duijn naar Pieterburen Hoofdredacteur orgaan ARKA: Voedingsbond FNV overweegt staking Korter werken bij Volvo Car BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 Een onderonsje tijdens het CDA-congres. Van links naar rechts: prof. Steenkamp, prof. dr. B. Goudzwaard, dr. R. J. H. Kruisinga en mr. W. Aantjes. Is or Van onze parlementsredactie ?nI'i DEN HAAG Het CDA-congres heeft gisteren een poging van de CH-unieraad tot wijziging van g°"!de drug-paragraaf van het ontwerp-programma verijdeld. Deze paragraaf stelt wat de soft drugs betreft voor, niet het gebruik ervan maar alleen de handel erin strafbaar te stellen. Er wordt dus H.vi onderscheid gemaakt met de hard drugs waarvan ook het gebruik strafbaar zou moeten blijven (al n d moet volgens het programma ook hier de opsporing en vervolging worden toegespitst op de re z handelaren). Het CH-amendement nu beoogde aan het onderscheid tussen hard en soft drugs een einde te maken door ook het gebruik van soft drugs in de sfeer van het strafrecht te houden. )e belangrijkste verdediger van dit imendement was ds Oliemans die ;ichzelf als CH-woordvoerder aan kondigde en daarvoor van zijn unie- genoot Janssen-van Raaij voorzit ter van het congres meteen een standje kreeg. De afspraak is name lijk dat tijdens het congres uitslui tend als CDA-er wordt gesproken. ..Afglijden" Van onze parlementsredactie DEN HAAG Voor het eerst sinds maanden komt uit een verkiezings- onderzoek naar voren dat het CDA niet langer in de lift zit. Uit de cijfers van de Nederlandse stichting voor de statistiek blijkt dat eind novem ber nog 34 procent van de kiezers op het CDA zou stemmen. Half novem ber was dat volgens de stichting nog 39 procent. De stichting brengt het abrupte ein de van de groei van de CDA-aan- hang in verband met de gang-van zaken rond de van oorlogsmisdaden beschuldigde Menten en de rol van CDA-lijsttrekker en minister van justitie Van Agt. Volgens de berekeningen van de stichting voor de statistiek gaat het verlies van het CDA vooral naar de progressieve partijen. Deze zouden eind november 39 procent van de stemmen krijgen, tegen 36 procent half november. De VVD zou stijgen van achttien naar negentien procent. t De in het afgelopen weekeinde be- r kend gemaakte onderzoekcijfers Lvan de VARA/Rooie Haan-enquète r wezen nog maar nauwelijks op een f teruggang voor het CDA. Daar mat L men op 15 november een CDA-aan- hang van 38 procent, en op 22 no- l vember 36 procent. De recente pei- ling van de stichting voor de statis- Itiek is ruim een week later ge- f houden. Landbouw wil deel uit projectenpot voor werkgelegenheid Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Landbouwschap heeft minister Boersma (Sociale Za ken) schriftelijk gevraagd, werkgele genheidsprojecten in de agrarische ^sector te stimuleren. Een deel van de 600 miljoen gulden, waarmee de regering volgend jaar de werkgele genheid wil bevorderen, zou daar- voor gebruikt kunnen worden. van een constitutionele monarchie onder het huis van Oranje". De voorzitter van het CDA prof dr P. A. J. M. Steenkamp had het congres geopend met een rede waarin hij zei dat het verkiezingsprogramma be doelt, een schild voor de zwakken te zijn, maar dat het anderzijds een gezonde financiële basis behoeft. Hij deed een dringend beroep op de af gevaardigden, zich van de financiële risico's van wijzigingsvoorstellen be wust te zijn. Oliemans' voornaamste argument was dat soft en hard drugs minstens even gevaarlijk zijn en dat het ge bruik van soft drugs maar al te vaak tot dat van hard drugs leidt. „Wij willen het Nederlandse volk voor af glijden behoeden", zo voerde een aanhanger van Oliemans' standpunt aan. De AR-fractieleider in de Twee de Kamer, mr W Aantjes behoorde tot de woordvoerders die het CH- amendement bestreden. Hij voerde lan dat eerste taak behoort te zijn, lorzaken en achtergronden op te jporen van het gebruik van drugs. „De vlucht in druggebruik komt voort uit vereenzaming en gebrek aan communicatie. Dat los je met de strafwetgeving niet op", aldus Aan tjes. Hij zei dat de handelaars „de profiteurs" van drugs niet hard genoeg kunnen worden aangepakt, maar de gebruikers „de slachtof fers" niet vaak genoeg kunnen worden geholpen. Het CH-amendement werd met een aanzienlijke meerderheid van stem men verworpen. In de inleiding tot het CDA- programma was voorts bij amende ment de volgende volzin opgeno men: „Het CDA spreekt zich uit voor een democratische rechtsorde met een parlementair stelsel, in de vorm CNV-voorzitter Lanser (midden) en oud-premier De Jong (vooraan) tij dens het CDA-congres door Ferry Mingelen BRUSSEL Minister Van der Stoel heeft de rijksrecherche ingeschakeld om te onderzoeken wie op buitenlandse zaken verantwoordelijk was voor het uitlekken van een geheim Ameri kaans telegram over de Parijse onderhandelingen betreffende de economische relaties tussen de rijke en arme landen. Buitenlandse zaken had eerst een intern onderzoek ingesteld en de resultaten daarvan waren aanlei ding de rijksrecherche met het on derzoek te belasten. Dit opent de mogelijkheid dat de voor het lek verantwoordelijke ambtenaar Jus titieel vervolgd kan worden. Minister Van der Stoel, die het on derzoek gisteren in Brussel bekend maakte, zei geenszins de indruk te hebben dat op buitenlandse zaken onzorgvuldig met geheime stukken wordt omgesprongen. Hij wilde niet ingaan op de vraag of de voor dit lek verantwoordelijke man in derdaad al is gevonden. Ook wei gerde hij de inhoud van het Ameri kaanse telegram aan te duiden. Voor zover die inhoud is uitgelekt betreft het telegram de Amerikaan se stellingname in de Parijse onder handelingen. Uit het telegram blijkt dat de Verenigde Staten er1 op uit zijn in de groep van arme landen een scheiding te forceren tussen olielanden en andere ont wikkelingslanden. Tot groot onge noegen van minister Van der Stoel werd het telegram twee weken gele den op een persconferentie in Den Haag ineens door een buitenlandse journaliste geciteerd. Opschudding Deze affaire heeft inmiddels inter nationaal voor enige opschudding gezorgd. De Amerikaanse „Herald Tribune" meldde gisteren dat vol gens de Iraanse hoofdonderhande laar in Parijs, minister Mohammed Yeganem. de door het uitgelekte telegram bekend geworden Ameri kaanse stellingname de kans op overeenstemming tussen de rijke en arme landen over olieprijzen etc. heeft getorpedeerd. „De Verenigde Staten hebben nu op verbijsteren de wijze duidelijk gemaakt dat zij geen concessies willen doen aan de derde wereld", aldus de Iraanse mi nister. Zowel de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger als minister Van der Stoel wilden gisteren in Brussel op deze verkla ring niet reageren. Kissinger zei het betreffende telegram niet te ken nen. Hij zei wel dat de manier waarop de tekst van het telegram opgesteld is, de mogelijkheid niet uitsloot dat dit inderdaad af komstig is van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Kissinger zei dat te zullen uit zoeken. Gisteren werd bekend dat de slot zitting van de Parijse onderhande lingen is uitgesteld van volgende week woensdag naar de eerste helft van het volgend jaar. Kissinger be nadrukte dat dit uitstel niets te maken heeft met het uitgelekte te legram dat volgens hem geen scha de heeft berokkend. Het uitstel heeft volgens Kissinger alleen maar te maken met het feit dat er binnenkort een nieuwe Amerikaan se regering komt. Van een onzer verslaggevers UTRECHT In de nieuwe dienstre geling voor 1977 en 1978 zullen de Nederlandse Spoorwegen op door deweekse dagen 45 treinen minder laten rijden. Op zaterdagen komen 51 treinen te vervallen en op zonda gen 48. Dit meldt het NS-blad „De Koppeling". Ook zullen in sommige plaatsen de loketten later opengaan en eerder sluiten (als vervanging zullen kaartjesautomaten worden ge plaatst) en zal een aantal inlichtin genbalies worden opgeheven. Het totale pakket bezuinigingen zal neerkomen op ongeveer 36 miljoen gulden per jaar. Van de in totaal 27.000 arbeidsplaatsen bij de NS zul len er voorlopig ongeveer 550 sneu velen, wat kan uitlopen tot ruim 800 plaatsen. De bezuinigingen zijn een antwoord op het verzoek van minister Wester terp om jaarlijks 40 miljoen gulden te besparen. De ondernemingsraad van de NS is in meerderheid met de besparingen akkoord gegaan, „maar is niet blij", aldus De Koppeling. Bij het opheffen van treindiensten is een minimum van tien reizigers per trein gehanteerd, hoewel een woordvoerder van de NS heeft ver klaard dat niet alléén naar dit ge talscriterium is gekeken. Onder de ze diensten bevinden zich ook een aantal „spitstreinen" (o.a. Almelo- Enschede. Amsterdam-Hilversum. Roosendaal-Bergen op Zoom. Gro- nmgen-Leeuwarden). Voorts wordt de kwartierdienst Rotterdam Hof plein-Den Haag CS op zaterdag een halfuurdienst. Vervolg van pagina 1 Drs Beumer zei dat „niets het DA meer bedreigt dan vrome wensen waaruit geen gevolgen worden ge trokken." Dr Kruisinga (CHU) liet weten achter de .eenderde bepaling" te staan, mede omdat in de huidige structuur de aandeelhou ders ook onvoldoende hun medezeg genschap tot gelding kunnen bren gen. Anderen zeiden dat het CDA niet de meeste redelijke vakcentrale het CNV moet afstoten op juist het punt waarin het CNV zich onder scheidt van de FNV, namelijk de kwestie van het mede verantwoor delijkheid willen dragen door de werknemers. Een kloof dreigt er dan tussen CDA en CNV. Prof. Goudzwaard, wees erop dat het modern socialisme zich verzet tegen het mede verantwoordelijkheid dragen door werknemers in hun bedrijf. Dat zat ook achter het streven van vervan ging van ondernemingsraden door personeelsraden zoals het FNV wil de. Goudzwaard bestreed dat de „eenderde formule" zou leiden tot polarisatie binnen de raden van commissarissen. De groepen com missarissen kunnen alleen samen iets beginnen. „Gezamenlijk gedra gen verantwoordelijkheden kunnen mensen naar elkaar toebrengen." Hij hield aan het begin van het CDA-congres een rede over het the ma: „Niet bij brood alleen". Onze huidige materialistische samenle ving lijkt verdeeld in een „aanmaak- sector" de bedrijven en een „opmaaksector" de bestedingen van particulieren en overheid. De aanmaaksector dient daarbij uitsluitend om zoveel mogelijk in de opmaaksector te kunnen opmaken. Goudzwaard noemde dit „het bijge loof dat het leven pas de moeite waard wordt wanneer je veel beste den kan. Het is het beeld van een samenleving die leeft bij brood al leen," aldus Goudzwaard. Ondernemingen zijn dan vlakke aanmaak-instituten. Efficiency is de enige maatstaf, ook wanneer daar door de kwaliteit van de arbeid sterk vermindert of zelfs veel men sen op straat moeten worden gezet. Inflatie viert hoogtij inzo'n materia listische samenleving, want „inflatie is het teken dat we met elkaar meer willen besteden dan we met elkaar willen produceren." De overheid de gradeert tot een bureaucratische uitdeelinstelling van de koek, van welvaart, inkomen en macht, aldus Goudzwaard. Inflatie, werkloosheid, milieuproblemen en de foute ver houding tot ontwikkelingslanden worden welhaast onuitroeibare ver schijnselen. Hier tegenover pleitte Goudzwaard voor het „terugveroveren van vol doende zinvolle en menswaardige arbeid, van het zelfstandig kunnen toekomen als goede rentmeesters aan een eigen zorg voor de natuur, aan een rechtvaardige dienstverle ning aan de samenleving als ge heel". Zonder concrete economische offers kan dit niet worden bereikt. Vandaar dat het CDA-prgram ook pleit voor afremmen van de groei van de uitgaven van overheid en sociale voorzieningen. Van een verslaggever DEN HAAG Een aantal leden van de onlangs opgeheven politieke be weging „Resoluut" heeft een nieuwe partij met de naam Algemene Volkspartij opgericht. De oud- vooizitter van Resoluut, ir De Zeeuw, is niet benaderd om tot de AVP toe te treden omdat hij niets voor een nieuwe partij voelde. De AVP hoopt aan de komende Kamer verkiezingen mee te doen. Van een verslaggever AMSTERDAM - Voor het plegen van drie moorden, twee pogingen tot moord en een poging tot doodslag is gisteren door het ge rechtshof in Amsterdam de 28-jarige Joegoslavische karateleraar M. ver oordeeld tot dertien jaar gevange nisstraf met aftrek van drie jaar voorlopige hechtenis. M. die bekend stond als „Karate Bob" had op eerste kerstdag in 1973 drie landgen oten met pistoolschoten om het le ven gebracht. Voorts had hij twee Joegoslavische vrouwen ernstig ver wond en op Amsterdamse politie agenten geschoten. Vanaf de eerste behandeling van de zaak door de Amsterdamse rechtbank had M. zich beroepen op politieke motieven! Bij het begin van de tweede behandeling achtte de rechtbank-president die politieke achtergrond aannemelijk. Toch werd M. toen na een eis van le venslang tot achttien jaar veroor deeld. „Karate Bob" ging op grond van de aangevoerde politieke motie ven in hoger beroep. De door hem neergeschoten landgenoten zouden zo voerde hij aan agenten zijn van de Joegoslavische geheime dienst en de opdracht hebben gekregen hem te liquideren. Het gerechtshof kon invoelen dat M. zich door de aanwezigheid van de drie landgeno ten ernstig bedreigd voelde, maar overwoog anderzijds dat de rechtsorde door M.'s handelen ern stig was geschokt. UTRECHT De Utrechtse hartspecialist prof. dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen heeft gisteren kritiek geuit op staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid). Hij verweet Hendriks paniekmaatregelen bij het streven de gezondheidszorg niet duurder te maken. Die maatregelen (waar onder de rem op de bouw van ziekenhuizen en de stop voor nieuwe specialismen) moeten volgens de hoogleraar zo snel mogelijk ongedaan gemaakt worden. Van Nieuwenhuizen zei dit gisteren in Utrecht op een symposium van de landelijke specialisten vereniging (LSV). Onderwerp was: Het beheer sen van de kosten in de ge zondheidszorg, zonder de kwaliteit van die zorg te schaden. Eén van de sprekers rekende gisteren voor, dat het komende jaar van elk verdiend tientje één gulden in de ge zondheidszorg gestopt wordt. De maatregelen waarmee Hendriks de kosten in de hand wil houden, zijn volgens Van Nieuwenhuizen geno men zonder een goede analyse van de situatie. Evenmin zijn de gevol gen doordacht, aldus de hoogleraar. De Maastrichtse econoom dr. L. M. J. Groot, hoogleraar In de structuur en het functioneren van de ge zondheidszorg, was het niet eens met Van Nieuwenhuizen: „Bij een nood- Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Oud-wethouder Roel van Duijn van Amsterdam heeft aangekondigd zich volgende maand te zullen vestigen in het noord-Groningse Pieterburen. De ex-provo, -kabouter en PPR- wethouder wil zich na het conflict dat hij in Amsterdam heeft gehad, bekwamen op het gebied van de alternatieve landbouw. Hij gaat deel uitmaken van een in Pieterburen gevestigde commune. Roel van Duijn heeft Groningen mede geko zen omdat hij zich in de strijd wil storten tegen de plannen voor proef boringen om radioactief afval in zoutkoepels te storten. Pieterburen is een van de kandidaten voor die proefboringen. situatie ontbreekt domweg een gele genheid om alle pros en contra's fijnzinnig tegen elkaar af te wegen". Sleutel De Utrechtse huisarts dokter A. de Melker, de enige niet-spectalist on der de sprekers-medici, noemde ver sterking van de thuiszorg de sleutel tot kostenbeheersing. Patiënten worden volgens hem vaak onjuist, onnodig naar specialisten verwezen. Om daar verandering in aan te bren gen is het nodig dat artsen gebruik maken van de middelen die zieken huizen voor diagnoses ter beschik king staan. De Amsterdamse chirurg dr. J N. Landsman velde een hard oordeel over specialisten. „De ziekenhuis arts is niet gewend een poot buiten de deur te zetten. Hij wil alles doen. als hij de deur maar niet uit hoeft". Hetzelfde geldt, aldus Landsman, voor artsen in verpleegtehuizen Het schamele contact tussen zieken huis- en verpleeghuisartsen leidt er toe dat te veel patiënten voor wie een verpleegtehuis de beste ver blijfplaats is. in een duur zieken huisbed liggen. Landsman kwam tot de stelling, dat „verpleeghuisarts en ziekenhuisarts samen goedkoper zijn dan ieder apart" De Amsterdamse chirurg dr. O. den Otter, hoogleraar in de algemene heelkunde aan de Vrije Universiteit, had veel kritiek op de bestaande artsenopleidingen. In de eerste twee, drie jaren wordt zeer veel tijd. materieel en mankracht gebruikt om de studie een wetenschappelijk karakter te geven. Het rendement daarvan is gering, aldus den Otter. Slechts enkele van de artsen zijn na hun opleiding daadwerkelijk we tenschappelijk bezig. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het feit dat minister Van Agt een nota over de voorgenomen arrestatie van Menten niet onder ogen kreeg omdat die nota, voorzien van de spoedaanduiding „heden" enkele dagen op zijn bureau lag, terwijl de minister elders was, is geheel te wijten aan nalatigheid van ambtenaren. Dat is de mening van mr. E. J. N. M. Bogaerts, hoofdredacteur van het weekblad van de ambtenarenbond ARKA. Volgens Bogaerts, die zelf zevenen dertig jaar ambtenaar was op de provinciale griffies van Brabant en Zuid-Holland, en de gewoonten ln ambtelijke kring goed kent. leggen alleen topambtenaren die zich willen of moeten dekken voor iets. en snel van een nota af willen, deze op de tafel van een bewindsman. Vooral als men bij wat nadenken weet of kan weten, dat de man niet meer op zijn kantoor komt. Wat daarvoor dan, behalve laksheid, de motieven van bepaalde justitie ambtenaren geweest zouden zijn, kon de heer Bogaerts niet zeggen. „Waarschijnlijk heeft men er snel vanaf gemoeten". „Maar je kunt mij Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De eerste CAO- onderhandelingen zijn deze week na één vergadering al afgebroken. Het betreft de cao voor het bakkersbe drijf. De werkgevers weigeren de prijscompensatie. De voedingsbon den FNV hebben nu laten weten dat de eerder geplande vergadering van 21 december over de cao nu geen zin meer heeft. Men beraadt zich op acties, tenzij de werkgevers alsnog laten weten over de brug te willen komen met een prijscompensatie „Staking is niet uitgesloten." aldus een woordvoerder van de voedings bonden FNV. De ledengroepen van de brood- en banketsectoren van de voedingsbonden hebben zich inmid dels achter de cao-onderhandelaars geschaard. In de andere bedrijfstakken moeten de cao-onderhandelingen nog be ginnen. In de bouw en de metaal zijn in de week voor Kerstnus de eerste vergaderingen. niet wijsmaken, dat zo iemand als Mulder die toch al een paar jaar in dit vak zit niet kon weten dat het op deze manier niet zo snel onder ogen van de minister zou komen." Ook bevreemdde het hem dat niemand de nota de volgende dag meenam naar Berg en Dal. Zoals bekend was mr. A. Mulder.de secretaris-generaal van justitie daar zelf ook. „Maar zelfs indien dit niet het geval was geweest dan was het erg eenvoudig geweest er een chauffeur met deze nota heen te sturen". Te begrijpen Het feit dat minister Van Agt in de paar uur die hij de dag voor zijn vertrek wel op zijn kantoor doorbracht de nota ook niet ontdek te, is volgens Bogaerts goed te be grijpen. „Ik had wel eens willen zien wat er verder nog op dat bureau lag. In ieder geval kan ik u wel vertellen dat het gebruik van termen als „he den. terstond en terstond ln handen" zo snel afslijten dat het op zich niet veel meer over de urgentie van het stuk zegt. Telkens moeten er dan weer nieuwe aanduidingen en stem pels verzonnen worden. Ook op het ministerie van justitie gaan er onge twijfeld honderden nota's rond met de aanduiding spoed en heden. Het doeltreffendst blijft dan toch steeds dat de verantwoordelijke ambtenaar de nota zelf in handen van zijn mi nister geeft". Het feit dat minister Van Agt een kamerbewaarder heeft speelt vol gens de hoofdredacteur van het AR- KAblad geen rol. „Zo iemand blijft juist angstvallig van dit soort stuk ken af". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voor 3600 van de 4200 werknemers in Nederland van Volvo Car, die vestigingen heeft in Eindhoven en Borne, zal volgend jaar gedurende zeven weken een werktijdverkorting gelden van zes tig procent. De betrokken werkne mers zullen dan twee dagen per week werken met behoud van volle dig salaris. Aanvankelijk wilde Volvo Car de vereiste werktijdverkorting van twintig dagen bereiken door vier we ken niet te werken. In een gisteren gehouden gesprek met de vakbon den, die akkoord zijn gegaan met de werktijdverkorting, is hiervan afge zien. Simpkins „Ik heb een af spraakje met een onbeken de. Ze werkt in het circus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11