Medische ethiek voor mondige patiënten fill dichtbij bmmentaar igantische eratie? Theologisch proefschrift mevr Terborgh "f~ Gesprek over ontsnapping Menten later Libië zou akkoord gaan met vestiging van Fiat in Israël ambtenaar is ook een mens liefde verhuizing grace weer NIEUWE REGEN ERDAG 9 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 en gigantische operatie." der dit motto werd ruim een »r geleden door politici en ikundigen naarstig gezocht ar een tiental miljarden gul- ïs bezuiniging op de groei de overheidsuitgaven en :iale voorzieningen. Zonder je „één-procents-operatie" het land onverwijld te- tkomen in de afgrond arnaar het financieel op g was, zo hield de regering voor. door drs. J. J. Klinkert juni baarde het kabinet een rige nota waarin de, vaak olijke, bezuinigingsplannen een rij stonden, voor andere s wetswijziging nodig. Drie tsontwerpen werden op kor- termijn in het vooruitzicht iteld: afschaffing van kin- aftrek, verlaging van WAO- jhten en invoering van het grip kostwinner. een inzake kinderaftrek en liderbijslag is thans een wet- itwerp in behandeling bij de - eede Kamer. De twee ande- onderwerpen bleken inge- (tkelder dan was gedacht. te beginnen werd maar it besloten tot uitstel van de bezuinigingen van 1 janu- tot 1 april 1977. Vervolgens aste minister Boersma, de t verantwoordelijke man ir deze zaken, gisteren de reede Kamer met de mede- ing dat een aantal bezuinin- ;splannen misschien toch eens moeten worden „her- Twogen." vrouw Van Leeuwen (ARP) je meteen opfleuren. De lering kreeg, dacht ze, dan n niich oog voor de grote bezwa- wiph, die de CDAfracties had- j? kJn aangevoerd tegen het kin- 'JJrbijslagplan. Maar ook Vel- edrtpga (PvdA) had wel oren n kjar het „heroverwegen" van ;rsma. Misschien zou, dacht die verlaging van WAO- :hten, die PvdA en vakbewe- zo zwaar op de maag ligt, •g kunnen worden afge- nvertelde Boersma dat hij ad gedoeld op mogelijk lts tel van de WAO en de ystwinner-bezuiniging. Maar "nTin ook het kinderbijslagplan -Hstellen, liet mevrouw Van ÏV^euwen meteen weten. De A-fracties willen de drie be- ligingen tegelijk afhande- zodat niet eerst het voor in bezwaarlijke kinderbijs- ilan wordt goedgekeurd en rvolgens die twee andere za- n worden verworpen. Mondigheid van patiënten tegenover de arts en van artsen en patiënten samen tegenover de medische techniek. Dat is het kernthema van het proefschrift, waarop mevrouw H. Terborgh- Dupuis uit Voorschoten gisteren in Leiden tot doctor in de godgeleerdheid promoveerde. Het draagt de titel: „Medische ethiek in perspectief een onderzoek naar normen en argumentaties in de (medische)ethiek". Haar promotor was prof. dr H. J. Heering. groi nd ichtfll ri iede in iep noei en e «en. 'rouf) lag bezi ndoi q inge iizin irme ondf1 g fl n D 1 ve nlaa s re! alsc je ti ls den boe iet geen woord repte rsma over het gat dat in t rijksbudget zal vallen door van sommige bezuini gen. Integendeel, even te- iren in hetzelfde Kamerde- had de minister 200 mil- gulden voor aanvullende ;rken tegen de werkloosheid de arena geworpen, waar- or terstond van links en hts spoorlijnen en andere ittige zaken als bestemming irden aangedragen. Hoe die miljoen zullen worden gefi- i ncierd? Dat zal het kabinet het voorjaar nog wel uitzoe- liet Boersma weten. (De rkiezingen zijn op 25 mei.) s-i.k i argeloze toeschouwer moet tot de conclusie komen dat een jaar geleden ten on- :hte is bang gemaakt met ■halen over een pijnlijke „gi- ntische operatie" die onont- ombaar zou zijn. Het lijkt ip dat regering en parlement eerder door henzelf noodza- geachte ombuigingen in uitgaven thans niet kunnen brengen. Mevrouw Van voigjeuwen, die dit even later in debat zelf al constateerde, leg hiermee de spijker op z'n extra bezuinigings- "feratie voor 1978 van de Ne- (landse Spoorwegen valt wel mee. Maakt u zich ar niet ongerust (als u ten- ,ste autorijder bent, of niet de spoorwegen werkt). gaat slechts om 550 arbeid- atsen in de komende twee en in 1976 is het perso- lsbnestand van de spoorwe- teI nog maar met 200 man ek.'uggelopen tot ongeveer ai. j 100. (In 1960 nog ruim 32.00 'ei. n). .zal natuurlijk hier en daar treinstelletje uitvallen (ho- i ijk niet bij u in de buurt), de - etten gaan 's morgens iets s Br open (u begint toch niet te 4 leg?) en 's avonds wat eerder :ht (hopelijk bent u dan al De medische ethiek heeft een lange geschiedenis. Haar karakter is ech ter tot voor kort weinig veranderd. Het was in feite een gedragscode, een etiquette van en voor artsen, waarbij de patiënt slechts een onder geschikte rol speelde. Het „heil van den geneeskundigen stand" en het belang van de patiënt, zoals gefor muleerd door diezelfde stand, ging daarin broederlijk samen. Proble- iüf&(g)|rara 'ri winkel vol Meur. DEN HAAG Het overleg van de vaste commissie van justitie uit De Tweede Kamer met minister Van Agt naar aanleiding van het rapport Hartsuiker over de gang van zaken rond Mentens ontsnapping, zal niet volgende week dinsdag maar vol gende week donderdag, 16 decem ber plaatsvinden. De enorme hoeveelheid schriftelijke vragen die de Kamer vorige week naar aanleiding van het rapport, en de begeleidende brief indiende kan namelijk niet meer voor het eind van deze week door de betrokken ambtenaren beantwoord worden, r Temeer niet omdat deze ambtena ren nu ook betrokken zijn bij het klaarmaken van de stukken die no dig zijn om Menten naar Nederland te krijgen. Minister Van Agt verwacht wel dat de vragen volgende week dinsdag, of uiterlijk volgende week woensdag beantwoord zullen zijn. Daarop kan dan donderdag de vergadering vol gen. Op deze vergadering zal de mi nister vergezeld zijn van de heren Mulder en Oranje, secretaris generaal en loco secretaris-generaal van het ministerie van justitie, en de jurist Kuyper, hoofd van de afdeling staats- en strafrecht. Ook van het openbaar ministerie Amsterdam ko men enkele ambtenaren naar Den Haag om gehoord te worden, name lijk de procureur-generaal mr. Hartsuiker, de hoofdofficier van Jus titie mr. Messchaert en de officier van justitie mr. Habermehl. Het overleg heeft plaats op verzoek van de commissie van justitie. ROME (UPD Wanneer het voor het Fiatconcem „zakelijk gezien goed is" dan zou het bedrijf ook in Israël een bedrijf moeten stichten. Deze op zich zelf niet zo vreemde uitspraak is, opgetekend uit de mond van Abdalla Saoedi, een van de twee Libische vertegenwoordi gers in de raad van commissarissen van Fiat en presidentrdirecteur van de Libische Arabische Bank. desal niettemin opmerkelijk. Onlangs had de Fiatdirectie bekend gemaakt dat Libië tien procent van de aandelen van het bedrijf had opgekocht thuis). En in andere gevallen worden de loketten vervangen door kaartjesautomaten (u heeft natuurlijk altijd gepast geld bij u). Ach en dan worden er nog en kele riante stationsrecepties opgeheven; er verdwijnen nog wat conducteurs en ander sta- tionspersoneel (die deden blijk baar toch al niet zovbeel) en in de zogenaamde „dal"-uren zul len er nog wat minder treinen rijden. Maar voor de rest valt het echt allemaal wel mee. Behalve natuurlijk voor het personeel van de Nederlandse Spoorwegen zelf, maar dat on gemak zal vermoedelijk alleen in de ziektecijfers zijn terug te vinden (en die worden toch niet in het spoorboekje afgedrukt). En voor de niet-autorijders, de bejaarden, invaliden, school gaande kinderen, en noem maar op zullen die bezuinigin gen zich eerst op iets langere termijn laten gelden en dan merk je het nauwelijks meer. Maar voor de rest moeten wij ons niet te veel zorgen maken over het openbaar vervoer. Als het u en ons maar niet treft. men met de toepassing van dié ethiek traden nauwelijks op. Behalve medici kenden ook be roepsgroepen als advocaten en nota rissen dergelijke gedragscodes. Deze zijn niet zozeer interessant vanwege hun inhoud als wel vanwege hun maatschappelijke functie, te om schrijven als die van symbool. Voor de medische stand een symbool van de grote zorgvuldigheid, waarmee de leden van die stand onderling toe zien op de juiste uitoefening van de hun toevertrouwde taak: de zorg voor de gezondheid van de leden van de samenleving. Een dergelijk sym bool schept, tezamen met andere symbolen, het noodzakelijke ver trouwen in de medici. Veranderingen. Ontwikkelingen in samenleving en gezondheidszorg deden de laatste tien jaar echter de rust in de me- disch-ethlsche wereld afnemen. Alle reerst was daarbij van belang de geweldige toeneming van de me- disch-technische mogelijkheden. In zo'n situatie wordt bezinning op de mens en het mens-zijn dringende noodzaak, omdat anders de techniek het dreigt te winnen van de mens. Een andere belangrijke ontwikke ling was de veranderde relatie tussen arts en patiënt. De mondige patiënt is sinds kort een nieuw ver schijnsel in de medische wereld. Ook daardoor werd de medische ethiek gedwongen tot zelfonderzoek. Protestantse stroming Dr Terborgh behandelt in haar proefschrift een tweetal richtingen in de medische ethiek, waarna ze zelf de „mondigheid" als ethisch basis principe ontwikkelt. In Nederland is een vrij sterke pro testants-christelijke stroming in de recente medische ethiek aan te wij zen. Deze hanteert als fundament Gods gebod of Gods wil. In dit kader analyseert dr Terborgh de ethiek van Karl Barth (aangeduid als. de ethiek van het gebod). Dit brengt de- haar tot de slotsom, dat een beroep op de Bijbel of op Gods wil nooit het eind van een ethische discussie kan zijn. Degene die Gods woord als in spiratie voor het handelen heeft, blijft immers op twee manieren aan sprakelijk: enerzijds omdat de Bij bel geïnterpreteerd moet worden (waar Barth nauwelijks aandacht aan besteedde), anderzijds is er de keuze welke handelwijze te volgen. Bijbelse normen zoals naastenliefde, gerechtigheid en solidariteit, be staan zeker, maar de realisering van die normen is een zaak van de ver antwoordelijkheid van de mens. Schweitzer Als tweede medisch-ethische rich ting geldt die, welke „de eerbied voor het leven" als basisnorm voor het handelen hanteert. Albert Schweit zer werkte dit ethisch principe uit. Dr Terborgh concludeert, dat Schweitzer hiermee de mens niet wil de vastleggen op een waarde, om hem zo te ontslaan van de noodzaak van het maken van keuzes. Hij wilde juist de grenzeloze menselijke ver antwoordelijkheid voor alle leven naar voren brengen. Soms moeten keuzes gemaakt worden. Dat is nooit goed te praten, er is altijd grensover schrijding. Maar dat sluit niet uit d&t die keuzes gemaakt moeten worden. Ook „eerbied voor het leven" is dus niet zo'n rigide norm, zoals vaak wordt gedacht. Verantwoordelijkheid Dr. Terborgh komt in haar proef schrift uit op mondigheid als ethisch basisprincipe. Hiermee duidt ze de relatie van de patiënt met de arts aan. Ter realisering van die mondig heid is een goede informatie overdracht noodzakelijk. Pas dan is mondigheid en deling van ver antwoordelijkheid mogelijk. Daarnaast heeft de term betrekking op de positie van arts en patiënt tegenover de medische techniek. In principe zijn zij de meesters van die techniek, maar het gevaar van ver- Mevrouw dr. H. Terborgh- Dupuis slaving eraan is voortdurend aan wezig. De conclusie van dr Terborgh is. dat de medische ethiek in het kader van mondigheid, macht en verantwoor delijkheid gevat moet worden. De eigen verantwoordelijkheid van de arts blijft bestaan: die voor het handhaven van de „technische" kwaliteit in zijn medisch handelen. Daarbij moet echter tevens de eigen verantwoordelijkheid van de mondi ge patiënt erkend worden: een ver antwoordelijkheid in het beschikken over zijn eigen lichaam en zijn eigen leven. Gezondheidsethiek Met dit proefschrift is naar mijn me ning een belangrijke nieuwe stap naar een volwassen medische ethiek gezet. Een ethiek die zich nu ontwik keld heeft van een gedragscode naar onderdeel van de algemene ethiek. Die haar speciale status niet meer ontleend aan de speciale status van de artsenstand, maar aan de speci fieke problemen waarmee artsen en andere werkers in de gezond heidszorg geconfronteerd worden. Problemen van ziekte en gezond heid, abortus en euthanasie, leven en dood. De term „medische ethiek" lijkt me daarom niet meer geschikt voor deze ethiek; beter zou zijn „gezondheids ethiek" of „ethiek van de gezond heidszorg". Hiermee is duidelijk dat de arts centraal stond in de me dische ethiek, maar dat de patiënt, het lijdend voorwerp van de gezond heidszorg, tot onderwerp van de ethiek van de gezondheidszorg ge maakt wordt. Drs J. J. Klinkert is wetenschappelijk medewerker aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. VAN EEN LEZER Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. onder redactie van loes smït Hoe moet een ambtenaar zich ge dragen tegenover de burger die zich bij hem vervoegt?„Behandel uw medeburgers zoals u zelf be handeld wilt worden zegt de burgemeester van Neurenberg le gen zijn ambtenaren. Die burge meester heeft zeven richtlijnen gegeven, waarin volgens hem de belangrijkste omgangsvormen voor ambtenaren vervat zijn. Die van net is er één van en verder geeft die burgemeester regels als „de stijl van uw brieven is uw visitekaartje"en alleen wie luis teren kan. begrijpt precies waar om het gaat". Het maandblad van het Amster damse secretariepersoneel, ,,'t Koggeschip", weet dat vrijwel overal ter wereld ambtenaren over diezelfde omgangsvormen piekeren en puzzelen. Maar. zegt het blad, „zo mogelijk nog moei lijker is de vraag voor de burgers, hoe zij zich tegenover de ambte naren hebben te gedragen". En daar heeft 't Koggeschip zich op geworpen. De redactie van het blad stelde net als die burgemees ter van Neurenberg zeven regels op voor de omgang van de bur gers met de ambtenaren van de gemeente Amsterdam. „Als deze regels bij de burgers ingang zou den kunnen vinden, wordt ons arbeidsklimaat alweer wat gunstiger", schrijft het blad. En dat mag ook wel, als de Amster damse ambtenaren echt ervaring zouden hebben met het tegendeel van wat in die regels gesteld wordt. Waarvoor zou anders bij voorbeeld regel 2 nodig zijn, als het niet van tijd tot tijd voor kwam dat een burger voor een loket de rook van zijn sigaret naar binnen blaast? Regel 2 luidt: „Steek nooit voor een loket een sigaret op en blaas de ambtenaar zeker geen rook in het - gezicht: het kan zijn, dat de ambtenaar iets bezit wat u niet hebt, namelijk innerlijke bescha ving". Regel 3 zou kunnen betekenen dat een ambtenaar op alles voor bereid dient te zijn: „Probeer nooit een ambtenaar door een lo ket te sleuren: de meeste ambte naren zijn sterker dan u denkt en hun onderlinge solidariteit is groot". Regel 4 doet daar nauwe lijks voor onder: „Het enige wat u een ambtenaar mag geven zijn inlichtingen". Regel 5: „Praat normaal en dui- t-G lclcit delijk met een ambtenaar; stad huistaal verstaat hij niet, die be zigt hij alleen in stukken". Regel 6: Onjuiste en onduidelijke me dedelingen uwerzijds doen voor u de weg tussen het kastje en de muur onvoorstelbaar lang wor den". Dat maakt natuurlijk niet veel uit. als je toch steeds van dat kastje naar die muur moet. Regel 7 maakt duidelijk hoe makkelijk er over een ambtenaar en zijn werk gedacht en gesproken wordt: Neem het een ambtenaar nooit kwalijk, dat u geen ambte naar bent geworden". Regel 1 is eigenlijk, zoals het hoort, de belangrijkste: .gedenk: een ambtenaar is ook een mens". Want zolang de mens achter en de mens vóór het loket zich als mens gedragen, kun je tenminste ge woon als mens tot mens met el kaar praten. „Steek nooit voor een loket een sigaret op en blaas de ambtenaar leker geen rook in hel gezicht." Een van de illustraties bij „de om gang met ambtenaren" uit het blad van het Amsterdamse secretarie- personeel 't Koggeschip. „Het was liefde op het eerste ge zicht", zei de zeer oude Glen Post. nadat hij op het stadhuis van Columbus in de Amerikaanse staat Ohio met zijn vele tientallen jaren jongere bruid Velma Marie in de echt verbonden was. Al bij hun eerste ontmoeting, vertelden Velma en hij aan ieder die het wilde horen, wisten ze direct dat ze voor elkaar bestemd waren. Maar of ze even lang als gelukkig zullen leven, lijkt hoogst on waarschijnlijk: de bejaarde, be baarde bruidegom is nu al 105 jaar. Berichtten we onlangs, dat de orang-oetang-dametjes Anak en Nadientje het pleegvader Rein Verkade nogal moeilijk maakten, nu maken ze het zo bont. dat ze binnenkort vanuit het pleeggezin terug zullen moeten naar Ouwe hands Dierenpark, waar ze tenslotte geboren zijn en thuisho ren. De apekleuters zijn nu zo ver, dat ze echt niet meer zonder toe zicht in huls kunnen blijven. In afwezigheid van het echtpaar Ver kade hebben ze al de planten van de vensterbank gesmeten, de gor dijnrails van de plafonds gerukt, twee radio's finaal gesloopt, steeds weer de telvisie aangezet en zelfs plaatjes gedraaid, maar dan wel zo grondig, dat platen èn pick-up meteen de vuilnisbak in konden. De bedoeling was steeds de aapjes, zodra ze daaraan toe waren, bij elkaar in een eigen die rentuin-huis onder te brengen. Hun eigen home is nu ongeveer klaar en nog vóör de helft van deze maand zullen Anak en Na dientje in het park gaan samen wonen. De apekinderen krijgen er samen een woonkamer van 5 bij 5 meter ter beschikking en leder een aparte slaapkamer, alles tochtvrij en met verwarmde vloeren. Zijn vrouw had negen kinderen van de buurman, maar daar was niets onwettigs aan. Ze was ge woon met die buurman getrouwd, toen ze veertig Jaar geleden offici eel te horen had gekregen, dat haar eerste man in de Spaanse burgeroorlog was omgekomen. Nu pas is gebleken dat er niets van die mededeling geklopt heeft: de „overledene", Pio Fernandez, dook plotseling springlevend in zijn oude woonplaats in de Spaanse provincie Santander op. waar hij zijn huis en vrouw nog terugvond. Te laat dus. Behalve prinses Gracia van Mo naco bestaat er ten minste nog één Grace Kelly: de dochter van een echtpaar uit de Amerikaanse staat Massachusetts. Toen het meisje negentien Jaar geleden ge boren werd, vond het echtpaar dat evenals prinses Oracia de achternaam Kelly draagt, het leuk de kleine dan ook maar met een Grace te noemen. De oudste Grace vond spoedig daarop een geboortekaartje met begeleidend briefje in de brievenbus van haar paleis, en sindsdien werden er met kerst en nieuwjaar over en weer vriendelijke wensjes uitge wisseld. Prinses Gracia heeft haar naamgenoten vader, moeder en dochter Kelly dus nu zelfs op de thee genood, waarvoor de drie volgende maand even naar Mona co moeten overvliegen. Daar kan nog iets moois uit groeien. door hans de ]ong weerrapporten Van onze weerkundige mede werker De randstoringen gedijen goed, net als in de afgelopen herfst. Nadat er de afgelopen dagen enkele trogjes uit Ier land waren gepasseerd met buien, sommige met onweer, vraagt nu een volgende, in ontwikkeling verkerende golfstoring uit de Golf van Blscaye (1006 millibaar) de aandacht. Hij verplaatst zich in noordoostelijke richting. Golfstoringen zetten de sok ken er nogal eens in. Vandaar dat er in de loop vanvandaag alweer regen te verwachten is, het eerst en voornamelijk in het zuiden en zuidoosten van ons land. Het noorden en noordwesten krijgen er ver moedelijk veel minder van of gaan zelfs geheel voorbij. Tot gisteravond zeven uur tapte Parijs 4 millimeter regen af. Nantes en Brest 5 millimeter, Alenson en Lille 9 millimeter. De moederdepressie bevindt zich nu ten noorden van de Shetlands en deze vult meer en meer op vandaag tot 986 millibaar. Nat het voorbij trekken van de Franse sto ring'zullen we vrijdag en za terdag weer binnen het be reik van de zuidwestelijke tot westelijke stromingen zijn wat kans geeft op onbesten digheid. Het weer blijft ver moedelijk tamelijk zacht voor de tijd van het Jaar. De westelijke circulatie boven de Oceaan in west-Europa blijft zich verder handhaven en een op tien elf kilometer hoogte boven de Grote Wa terplas worden nog altijd snelheden van 200 tot 250 ki lometer per uur gemeten. Het zou best eens kunnen gebeu ren dat die westelijke circula tie de hele maand niet meer weggaat. Belangrijke wijzigingen zijn er voorlopig dus niet in zicht. Een hogedrukgebied bevindt zich pas boven oostelijk Rus land. Daardoor is er ook in Zweeds en Fins Lapland sprake van een mild klimaat voor december met 's nachts maar twee tot vier graden vorst. Daartegen is de situa tie in het Alpengebied win ters te noemen. Er ligt ruim voldoende sneeuw. (In enkele voorafgaande jaren zat men soms met kerstmis nog bijna geheel zonder). Die sneeuw is te danken aan voorafgaande kou-invallen in de hogere la gen. Wanneer de weerhaan in de richting van Groenland wijst, krijgen de bergstreken de ijzige lucht vrijwel in de originele toestand van stren ge vorst, terwijl de onderste luchtlagen onderweg naar West-Europa vrij belangrijk worden verwarmd door het zeewater. Is die koude lucht eenmaal in midden-Europa aanwezig dan gaat het vaak uitgebreid sneeuwen bij een tegenoffensief van de warme en vochtige Middellandse- zeelucht. Daarbij speelt opstuwing van de lucht tegen de bergen ook een rol waar door het neerslageffect ver sterkt wordt. Van de Azoren werd woensdagmiddag een stormstoot uit noordelijke richting gemeld van kraofat negen.' dat is daar weieens anders. Sevilla kwam tot 19 graden Celsius evenals Mal- Hoogwater vrijdag 10 december VIta lingen 3 55 18 13. Hartagvlietalulzen 4 02 1615. Rotterdam 540-18 11. Sche- venlngen 5 05-17.17. IJmutden 5 42-17 54. Den Helder 9 48-21 49. Har- Ungen 12.12- Delfzijl 1 34-14 04 Station De BUI DEELEN Eelde Eindhoven Den Helder Rtd. regenbui regenbui regenbui regen regenbui regenbui regenl half b Zd Limburg Aberdeen Athene lorca. In Frankrijk is de tem peratuur vrij hoog te noe men. namelijk 9 tot 11 graden en in het noorden 13 15 graden en 16 graden in het zuiden en zuid-oosten. De afgelopen herfst is te droog geweest. Gemiddeld viel er in Nederland 70 milli meter water tegen 216 nor maal. In De Bilt regende het 148 uur tegen 143 normaal In Deventer werd niet meer ge meten dan 86 millimeter (van 1 september tot en met 30 november) Apeldoorn 111, Arnhem 126, Eist 128, Mussel- k anaal 120, Andljk 141, Kam pereiland 142, Emmen 143, Ten Post 144, Nijmegen 145, Uithuizermeeden 147, Mar ken 149, Eede 153, Ulrum 159, Almkerk 161. Slddeburen 162, Baflo 163. Bussum 169, Wagenborgen en 8chevenln- gen 173. Ameland 176, Fij naart 180. Vlissingen 182, Texel 185, Herwijnen 186, Alkmaar 191, Maastricht 192, Oostkapelle 196, Roosendaal 204, Zwijndrecht 208, Oud- Bel Jerland 219, Santpoort 199- millimeter. KV-, regenbui i«ur bew. regen half bevolkt Kopenhagen geheel bew. Luxemburg licht bew Madrid «waar bew. Malaga twaar bew. MaUorca Nice Oalo Parij» Rome Split Stockholm Zurich geheel b BcM bei laianboet régen Laa Pahnat geheel bew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5