Bezuiniging mogelijk later iet Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Mevrouw Menten: hetze gaande Bom d Yan Doorn onder de verf in academie luistere taal van Lubbers 1979: het jaar van het kind t Belgische premier redt kabinet hoort bjiH» Werkloosheid iets gedaald - pag. 3 Ie christenen r0i Rusland tenïbanese president enoemt Hoss als ^geringsformateur ^ardbeving in uuruid-Afrika Boersma twijfelt op twee belangrijke punten Uitkeringen WAO en niet-kostwinners nu in het geding Regen opian groef """irkeermeters Minister vat incident „sportief" op Miljonair nu in gevangenis Welkomstvoordeel 34STE JAARGANG NR. 10005 UUNUtHDAG? UüCfeMSCR 1976 rouw Iedere zaterdag nuttige wenken voor een aangename vakantie. Advertenties voor deze rubriek kunt u opgeven tot vrijdagmorgen 11 uur. Tel. 020- 913456 (toestel 716). GAVE TROUW/KWARTET B.V. - HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA - DIRECTEUR ING. O. POSTMA-POSTBUS 859 AMSTERDAM - VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 DNNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 - GEMEENTEGIRO X 11000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.55 'EN HAAG Hoewel minister ibbers niet de slechtste naam ;ft op het gebied van moeilijk algebrulk blijkt hij toch te be- hlkken over een niet geringe' —moeilijke-woorden-schat". In zijn frntwoord aan de Tweede Kamer, Wnsdag. kwam hij via speerpun tenbeleid. facettenbeleid, uitgezet tnacro-beleid, structuurbeleid en pectorale benadering tot: „ontwik- ^ellngsassen", „earmarking" van bepaalde gebieden, een „pragma tisch beleid" en een „matching fonds". Minister Duisenberg is volgens Lubbers bepaald „large" geweest. „Self-reliance" is wel gewenst, ze ker als het gaat om een „taakstel lende horizonverlenging van het aardgasgebruik"; met of zonder „spinn-off". - In vogelvlucht gaf de minister een kort „apercu", waarbij een „ava lanche" niet bulten beschouwing bleef. Het „multlpllereffect" ont brak verder In het verhaal van de minister niet. Hij wilde „last but not least" een grote „say" in allerlei zaken hebben, ook als het gaat om' elementen van „dumping in de con currentie". Maar uiteindelijk liep alles nog goed af. Lunbers zei vol strekt „acquit" te zijn, al vroeg de „combined recycle" nog wel om „research". Minister Lubbers .multiplier-effect. Van een verslaggever DEN HAAG - De Verenigde Na ties hebben 1979 uitgeroepen tot het Jaar van het kind. In een ook door Nederland ondersteunde reso lutie die in New York werd aange nomen, staat dat zo'n jaar zal bij dragen aan het welzijn van kinde ren in alle landen, ontwikkelde en minder ontwikkelde. In de resolutie wordt uitgebreid aandacht besteed aan de kinderen ln de ontwikkelingslanden. On danks alle Inspanningen die daar aan het welzijn van de jonge mens besteed worden, staan ondervoe ding, ontbreken van een goede ge zondheidszorg en gebrek aan scho ling en opleidingsmogelijkheden, hun ontwikkeling en daarmee de toekomst van hun landen in de weg. De resolutie zegt dat de zorg die aan de kinderen wordt besteed, uiteindelijk ten goede zal komen aan de ontwikkeling van de volgen de generaties In het jaar van het kind zal de nadruk gelegd worden op nationale acties, waar nodig be gonnen en ondersteund door de in ternationale gemeenschap. Neder land wil in de totale kosten (4,3 miljoen dollar) een half miljoen dollar bijdragen. gina 4: gina 2: uitzondering ig. tor Solidaridad gina 3: preleer klachten tegen 5°jtsen ingediend lijkhi CIROET (Reuter) De Libanese ïsldent Elias Sarkls heeft gistera- ind dr Sellm al Hoss gevraagd om y nieuwe regering te vormen. Hoss jprofessor in de economie. De be- jndmaking, die gisteravond via de isie werd gedaan, heeft een pe- b van intensieve besprekingen if de vorming van een nieuwe jbanese regering afgesloten. Hoss vermoedelijk vakmensen in jpts van vertegenwoordigers van llitieke partijen in zijn kabinet op- ng inen. De rechte en linkse krachten h met deze formule akkoord ge- an mits de nieuwe regering jchts als een overgangsregering I fungeren. rkwejHANNESBURG (AFP) - Een ta- krachtige aardbeving die gis ten de mijnstad Welkom op 250 imeter ten zuidwesten van Johan- turg trof, heeft aan één mijnwer- het leven gebost. Twee collega's hem werden gewond. De schade nzienlijk. de goudmijn „President Brand" iarin de dode en de gewonden vie- raakten ook drie zwarte mijn- .-jkers door een instorting van de .^tenwereld afgesneden. Naar de pglo American Corporation" die mijn exploiteert, meedeelde kon- ■Mb zij worden gered. 4gens deskundigen werd de be- ig, die een kracht had van 4,8 op schaal van Richter, waarschljn- t veroorzaakt door de instorting li mijngangen. deze krant <reuz en Jansen vonnissen Espagnol Pag 13 Pagina 7: Breznjew forceert versteviging Sowjetblok Pagina 19: Verloren jaren voor zuivel Pagina 15: Stemming, jus d'orange en satire in onze nieuwe rubriek BELUISTERD Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Boersma overweegt uitstel van enkele belangrijke bezuinigingen op de sociale voorzieningen. Het gaat om de verlaging van de maximale WAO-uitkerlngen van 80 naar 75 procent van het laatstverdiende loon, en om Invoering van lagere uitkeringsrechten voor nlet-kostwtnners. Vandaag zal de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken de vergadering van de ministers van defensie van de NAVO-landen toespreken. Dat zal dan tevens als zijn afscheid gelden, want Kissinger stapt op,'in overeenstemming met de wens van de Amerikaanse kiezer. Gisteren was Kissinger in de woning van de Amerikaanse ambassadeur te Brussel, waar hij besprekingen voerde met zijn Nederlandse ambtgenoot mr. M. van der Stoel. (Een verslag van de vergadering van de NAVO-ministers op pag. 3). In de Tweede Kamer zei Boersma gisteren dat hij „toenemende twij fels" heeft over de WAO-zaak en de kostwinner-zaak. De plannen hier voor blijken bij de uitwerking erg ingewikkeld te worden. Bovendien vroeg Boersma zich af of de regering niet teveel bezuinigingen tegelijk had gepland. Door uitstel komt echter ook de af schaffing van de kinderaftrek met inbouw in de kinderbijslag voor de lagere inkomens op de tocht te staan. De CDA-fracties hebben er tot nu toe steeds op gestaan dit, voor hen pijnlijke, plan tegelijk af te han delen met de WAO- en kostwinner zaak. Boersma werd hieraan gister middag ln de Kamer dan ook terstond herinnerd door mevrouw Van Leeuwen (ARP). Boersma zei de mogelijkheid te over wegen om de wetsontwerpen voor de WAO- en de kostwinnerzaak pas in te dienen bij het wetsontwerp inzake de tweede fase van het plan voor kinderbijslag en kinderaftrek. Maar mevrouw Van Leeuwen zei dat dat dan ook gevolgen zal moeten hebben voor de eerste fase van de kinderbij slagzaak. Het wetsontwerp voor die eerste fase is al ingediend. Die eerste fase had 1 Januari moeten Ingaan, maar is al uitgesteld tot 1 april. - Wisselend bewolkt met vooral aan de kust nog enkele buien. Later op de dag in het zuiJen van het land meer bewolking en mogelijk wat regen. Zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk nog krachtige wind uit westelijke richtingen. Maximum tempera- Grluren ongeveer 6 graden. MORGEN EN OVERMOR GEN: in het algemeen weinig verandering. Morgen zon op: 08.37 zon onder: 16.29 maan op: 20.31 maan onder: 10.47 BRUSSEL (ANP) De Belgische premier Leo Tindemans heeft giste ren een dreigende regeringscrisis we ten te voorkomen. Door zijn kabinet op enkele plaatsen te wijzigen wist hij zich opnieuw van de steun van de Waalse taaipartij „Rassemblement Wallon" te verzekeren. Anders zou de regering-Tindemans vrijwel zeker nog deze week zijn gevallen. De moeilijkheden voor Tindemans zijn begonnen door een scheuring in de Rassemblement Wallon (RW). De leider van deze partij, Gendebien, heeft een wat linksere koers geko zen. Drie van de vier RW-leden in het kabinet wilden die verandering niet meemaken en stapten uit de partij. Tindemans dreigde daarop de steun van de RW in het parlement te ver liezen, waardoor hij nauwelijks meer op een meerderheid kon rekenen. Hij heeft nu de belangrijkste eisen van de RW ingewilligd. De vroegere RW- minlster Perin. die is overgelopen naar de liberalen, moet het veld rui men. In zijn plaats zal staatssecreta ris Moreau, die de RW trouw bleef, worden bevorderd tot minister. Verder wordt er nog een RW- minister (Bertrand) aan het kabinet toegevoegd. Tenslotte wordt één van de uit de boot gevallen staatssecre tarissen van de RW (Knoops) ook minister. Hij behoort nu tot de Waal se Liberalen. Het Belgische parle ment moet deze week nog stemmen over de rijksbegroting. Zonder steun van de RW zou de begroting van Tindemans het zeer waarschijnlijk niet hebben gehaald. Van alle bezuinigingsplannen die de regering in juni presenteerde in de „één-procents-nota" is tot nu toe al leen de kinderbijslagzaak uitge werkt tot wetsontwerp, voor zover wetswijzigingen nodig zijn. Rietkerk (WD) wees er cjan ook op dat van alle bezuinigingsplannen van het ka binet tot nu toe alleen een belas tingverzwaring is overgebleven, na melijk de afschaffing van de kinder bijslag. Mevrouw Van Leeuwen waarschuw de dat „het er nu op gaat lijken alsof wij hier niet die ombuigingen zouden kunnen opbrengen. We zullen toch samen een aantal beperkingen (in uitgaven van overheid en sociale sec tor) tot stand moeten brengen, hoe moeilijk ook. want pijn zal het altijd geven". Veel verzet Tegen de WAO- en de kostwinner zaak is vanuit de vakbeweging veel verzet gerezen, dat met name bij de PvdA-fractie enige weerklank heeft. Boersma zei gisteren dat hij deze twee bezuinigingsplannen wil „her overwegen tegen de achtergrond van het totale beleid voor de sociale voorzieningen". Boersma sprak zich uit tegen ver strakking van de richtlijnen voor het begrip „passende arbeid", (een werkloze die „passende arbeid" wei gert, verliest zijn uitkering). Als norm geldt nu al dat reistijden tot een uur nooit leiden tot het „nlet- passend-zijn" van een beschikbare baan. Is een werknemer al lang werkloos, dan kan zelfs verhuizing worden verlangd, tenzij een sterke gebondenheid aan de huidige woonplaats aantoonbaar is. Ook een lager loon in de aangeboden baan. vergeleken met de vroegere baan. betekent niet dat de baan niet pas send is. Dit punt wordt van geval tot geval bekeken, aldus de minister. Zo gauw mogelijk Boersma voelt er niets voor met de regels voor passende arbeid te gaan schuiven naar gelang de econo mische conjunctuur. Wel worden van de werkloze meer concessies verlangd naarmate hij langer zonder familie, dat zijn van die plakkers, |l u... Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Bij zijn be zoek aan de rijksakademie van beeldende kunsten in Amsterdam is minister Van Doorn (CRM) gisteren met verf bekogeld. De akademie heeft haar excuus aangebo den voor dit incident, dat ken nelijk bedoeld was als kleur rijk protest tegen het voorne men van de mirfister de aka demie te sluiten. Dat voorne men heeft de minister zich gisteren overigens niet uit zijn hoofd laten praten. Na afloop van zijn gesprek met een afvaardiging van de akademie zou minister Van Doorn nog een ge sprekje hebben met de studenten. Toen hij in de hal kwam werd hij onder vuur genomen. Zowel hij als de directe omstanders zagen groen en geel van de verf. Volgens hoogle raar-directeur J. van Riemsdijk (die zelf ook de volle laag kreeg) heeft minister Van Doorn het inci dent „manhaftig en sportief" opge vat. Toen de ergste verf verwijderd was ging hij alsnog met de studen ten in gesprek. Er is een commissie ingesteld om de zaak uit te zoeken. De verfbom leidde de aandacht Spandoeken vol protesten hingen op het gebouw van de rijksacademie voor beeldende kunsten in Amsterdam toen minister Van Doorn daar gistermiddag zijn „verfbad" onder ging. enigszins af van het onderwerp van het gesprek: de brief van de minis ter. waarin de akademie wordt meegedeeld dat volgend jaar geen nieuwe studenten meer mogen wor den toegelaten. De minister zou het liefst zien dat de akademie geleide lijk werd omgevormd tot „open werkplaats" voor gevorderde kunstenaars. Als de akademie dat niet wil. zou zij samen met de Amsterdamse Rietveld-akademie ingepast kunnen worden in het nieuwe hoger beroepsonderwijs. De akademie heeft meegedeeld deze keus af te wijzen. Zij eist intrek king van de brief en doet een be roep op het parlement om geen medewerking te verlenen aan slui ting van de akademie. Nog een jaar De oogst van het gesprek met mi nister Van Doorn en staatssecreta ris Klein (hoger onderwijs) was vol gens Van Riemsdijk teleurstellend. Wel is de termijn om antwoord te geven op de onheilstijding met één maand verlengd tot eind februari. Ook is toegestaan in augustus 1977 nog één nieuwe jaargang studenten toe te laten. In het gesprek van gisteren is wel duidelijk gebleken dat het finan ciële argument zwaar weegt. Vol gens de heer H. Hefting van het ministerie van CRM kost een stu dent aan de rijksakademie onge veer dertigduizend gulden per jaar, dat is drie maal zoveel als een stu dent aan een gewone kunstakade- mie. Afgezien van dit gigantische verschil in bekostiging kan de rijk sakademie volgens hem haar unie ke karakter moeilijk waar maken. Elke kunstakademie is verschil lend. maar dat betekent niet dat de ene zo veel meer moet kosten dan de andere. Dat wordt niet door de kwaliteit van de opleiding ge rechtvaardigd. meent de heer Hefting. werk zit. „Een zeer groot percentage van de werkzoekenden" aanvaardt nieuw werk zonder precies te letten of het passend is volgens de regels. „ZIJ wensen nu eenmaal zo gauw mogelijk weer aan het werk te zijn", aldus Boersma. Niettemin wil de minister de toepas sing van de richtlijnen stroomlijnen, want tussen de verschillende instan ties komen thans uiteenlopende In terpretaties voor. Ook wordt beke ken of ln een aantal gevallen geen oneigenlijk gebruik wórdt gemaakt van de regels. Boersma zegde toe met de Kamer overleg te voeren aan de hand van uitspraken van rech ters Inzake passende arbeid. Aan de hand daarvan zal dan worden bezien of de regels bijgesteld moeten worden. Ons commentaar staat op pagina 5. Van een verslaggever USTER Mevrouw Menten heeft gisteravond gezegd dat haar man. de in Zwitserland gearresteerde miljonair Menten, slachtof fer is van een hetze die door geen enkel bewijs is gestaafd. Menten is gisteravond van het ziekenhuis in Zürich overgebracht naar een gevangenis in het kanton Zürich. Om veiligheidsrede nen wilde de politie niet zeggen welk Mevrouw Menten zei gisteravond ge verhalen volkomen onbewijsbaar dat haar voorlopig commentaar nog steeds hetzelfde is als wat de inmid dels overleden mr. L. G. Kortenhorst (oud-voorzitter van de Tweede Ka mer) ln 1951 heeft geschrven aan de toenmalige minister van justitie. In haar hotel ln Uster (bij Zürich) heeft zij nogmaals op de brief van mr. Kortenhorst aan de minister van justitie Cgedateerd 7 februari 1951) gewezen. Mevrouw Menten, die mo menteel elk contact met de buiten wereld afwijst, heeft alleen op deze brief willen wijzen. Zwe wenst liet daarbij te laten. Wel is gebleken dat zij regelmaüg contact heeft met de advocaat Fritz Heeb uit Zürich. In de brief van mr Kortenhorst werd de minister van justitie verzocht de heer Menten „volledig eerherstel" te geven, omdat de uit Israël afkomsti- zouden zijn en omdat Menten slach toffer zou zijn van „een reeds jaren durende lastercampagne". Menten zou verder het bewijs hebben gele verd „volmaakt ten onrechte in op spraak te zijn gebracht". Volgens de heer Kortenhorst werd in de zaak tegen Menten ook het recht ln meer algemene zin ln op spraak gebracht. Hij schreef des tijds zijn brief aan de minister, om dat hij in de „gerechtvaardigde ver wachting" verkeerde dat het uitle veringsverzoek van de Poolse rege ring en de tips die uit Israël af komstig waren, door de be windsman terzijde zouden worden gelegd. Vervolg op pag. 3, kol. 7 Zagen wij minister van Doorn onlangs nog in pontilicaal rood vermomd als sinterklaas, gisteren zag hij groen en geel dank zij de verfbommen die hij in de rijksacademie van beeldende kunsten naar zijn hoold kreeg. Een cultureel bericht. Trouw Kleurrijke krant Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar kruu: 4 fraaie iwart-kunstledrrcn onderzetter* met lilver bedrukte ouder- wette locomotief modellen Werkelijk een sieraad op mijn tafel f~) Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rirmkalender. Modern, origi neel. voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook 3 Tekening van het vroegere li te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6.25 minder voor de eerste termijn Schrijf op de open envelop Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam Een postzegel is niet nodig Die betalen wij L^_ SïrnjjgggëL, T-i

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1