deTijd:; simon dat scheelt guldens °^sakft weekbladen Willem Elssdiot, indiaan Nieuwe risicoverzekering voor auto's stuk duurder Van Agt Studenten Kernenergie Kloos I I I Weekblad e| Ethisch reveil Schuldbeginsel wordt afgeschaft Nederland geeft vijf miljoen voor hulp aan Libanon Leidse wethouders moeten misschien zelf tegels betalen Knpel" literpol 4 llll Vrij Nederland Minister Van Agt krijgt het weer zwaar te verduren In Vrij Nederland. ..Hoe Is het mogelijk dat uitgere kend deze minister naar Zwitser land moet afreizen om nu over de uitlevering van Menten te onder handelen". vraagt Igor Comelissen zich In een geactualiseerd artikel over de gevolgen van eeii proces tegen Menten af. ..Van Agts afwezig heid door bezoeken aan Roemeense kloosters blijkt minder gevaarlijk dan zijn aanwezigheid in Bem". In „dagboekaantekeningen van A. van Agt" worden deze minister zin nen in de mond gelegd als „Harry van Doorn komt opnieuw ais sin terklaas op met voor ieder een ca deautje. maar Den Uyl is niet in de stemming en kat hem af juist nadat Westerterp en ik ..alaaf" hadden ge roepen". De PvdA biedt ervaren ministers aan en zoekt verkiesbare plaatsen, blijkt uit het openingsverhaal. „Me nig PvdA-minister of staatssecreta ris maakt een minieme kans op een verkiesbare plaats. Met name voor Vorrink. Duisenberg. Klein en Van Kemenade moet het ergste worden gevreesd". Jan Rogier gaat verder in op de motieven van oud-Kamervoorzitter Kortenhorst: „Gerard Mulder houdt zich bezig met het oorlogsverleden van de Van Doornes (DAF) en Bob Groen beschrijft het nieuwe gezicht van het Oaullisme in Frankrijk. Nog een Terzijde: ..Menten wou tot het laatst bewijzen dat hij een uitge slapen figuur was". Haagse Post „De CPN biedt hetzelfde aan de student als vroeger het corps". Deze stelling is afkomstig van prof. W. Hofstee, die in de Haagse Post ver telt over het „studentencommunis- me". „De stijl van de beweging is niet meer dan een stijl. Een betrek kelijk lege en stereotiepe verzame ling van spandoeken en zogenaam de acties, terwijl er helemaal geen sprake is van actie", zo zegt Hofstee. Jos Schneider schrijft het „le vensverhaal" van Mario Soares, de leider van het Portugese „democra tisch socialisme". Emoties toont hij zelden. Hard en afstandelijk. Jach tig en gespannen. Een geslepen tac ticus en strateeg, maar toch popu lair". aldus Schneider. Flip de Kam heeft zich drie dagen lang tussen belastingontduikers be wogen. Volgens een van hen bieden Nederland en de Nederlandse Antil len de geweldigste mogelijkheden ter wereld. „Ik hoop werkelijk dat dit nog lang zo blijft. We maken er in ieder geval op grote schaal gebruik van ..zolang het kan", zegt hij Nico Haasbroek doet het gesprek dat hij voor „Achter het nieuws" had met Wolf Biermann nog eens letterlijk over. „Socialisme zonder menselijk gezicht is geen socialis me!" Andere onderwerpen: Nove- cento door Heer Koot, de acties te- AQVERTENTIE gen het kernafval, en de geheimen van .Jumping Amsterdam". Elseviers Magazine Elsevier begint deze week met een serie over kernenergie en vraagt zich af of men het probleem nog wel met gezond verstand benadert ..Des kundigen zijn monddood gemaakt: zij mogen niet eens meer bestuderen of de gevreesde radioactiviteit misschien niet nog beter onder controle is te brengen. Om de nade len van kolen en aardgas als brandstof voor conventionele centrales schijnen nog maar weinig zich te bekommeren", aldus het blad. De opvolger van Kissinger. Cyrus Vance, waarschuwt dat de V8 voor zichtig moeten zijn niet de indruk te wekken bij hun bondgenoten, dat zij meer geïnteresseerd zijn in verzoe ning met hun vijanden dan in toena dering tot vrienden. Vance stelt nau we betrekkingen met bondgenoten boven de Oost-West kwesties. Een arts uit Emmen vertelt over de problemen die de werkloosheid op levert Hij wijst op de toename van vage klachten bij werklozen, zoals moeheid, slapeloosheid, agitatie, prikkelbaarheid en allerlei pijnen. Verder een interview met Israêls mi nister Peres, Taize in de sloppen van Calcutta en het slordig taalgebruik op de lagere scholen. Hervormd Nederland Andre Kloos, voorzitter van de Vara, houdt niet van hanen. In Hervermd Nederland praat hij over zichzelf en over zijn omroep.jk hecht niet aan al die symboliek of het gepraat over een rooie familie", beweert Kloos. Bert van Duijn vraagt zich al of Hans Knoop, die een pluim krijgt voor zijn werk in de zaak Menten wel alleen uit joodse betrokkenheid heeft gehandeld en niet uit winstbe jag. Van Duijn wijst daarbij op de belangen van Accent en ook van De Telegraaf. De Telegraaf zou vroeger ook al een fantastische groei aan mannen ais Menten te danken heb ben". argumenteert Van Duijn. „Nederland moet afhaken in de doodlopende nucleaire wedstrijd". De Antwerpse dokter Jan Maniewski. kleinzoon van de schrijver Willem Els- schot en door hem als 'Tsjip' beschreven, vertelt over zijn grootvader De opening van een extra boe kenbijlage Walter God- dijn Ethisch reveil, wat is dat? Een jaar na Beilen nieuwe Zuidmolukse ac ties? Sleutelen aan de erfelijkheidsuperbacterie in Amsterdams laborato rium Apartheidsysteem blaast zichzelf op Film Sartre drie uur over zichzelf Jan Mulder kijkt in de ogen van Truus van Hane- gem I Bon voor proefabonnement I 5 «Itii 4* Tïjë *«or S gvMta. Imm: adrct pluis: lal I Zander potU*g*l landtn aan da Ttjd. Aninoordnummar 6. Ansttidam Betaling na ontvangst «an acceptgiro schrijft Wouter van Dieren. Hij vindt dat „de heren Lubbers en De Qoede zich wel eens mogen beden ken welk effect het heeft, als het eerste Industrieland, ook al is het maar klein, definitief afhaakt". „Een ethisch reveil is wel eens op kleinere schaal begonnen", aluds Van Dieren. Wlm Spit, ondervoorzitter van FNV, voorziet spannende tijden. „Stakin gen zullen de economie schaden en daarom zullen we niet over een nacht ijs gaan. We zullen dit aan de leden voorleggen. Zij hebben het laatate woord", aldus Spit De Ttjd De godsdientsocioloog Walter God- dijn awmt in De Tijd het ethisch reveO niet meer dan de titel op de omslag van een „dummy", een leeg boek waarvan de inhoud nog moet worden geschreven. Goddijn vindt dat het CDA het ethisch reveil even min als het abortusvraagstuk tot kernpunt van de verkiezingscampag ne moet maken. .Juist christende mocraten moeten niet socialisten, hu manisten en communisten impliciet discrimineren, alsof het CDA de ethiek in pacht heeft en rechtbanken en biechtstoelen verkoopt. Van Agt moet tijdens de verkiezingscampagne ook geen preekbeurten in kerken ver vullen. Anders loopt hij nog eens het gevaar dat de gelovigen na afloop van de dienst luidkeels zingen: „De Heer is mijn herder en niet Dries van Agt", zo concludeert Goddijn. „Het apartheidssysteem blaast zichzelf op" is de titel van een verslag van Denis Herbstein, reporter van The Sunday Times, over de omme zwaai in Zuid-Afrika. „Het wordt steeds duidelijker dat de menselijke factor de doorslag zal geven. Want de apartheid heeft een geheel nieuwe generatie van zwarten gevormd die zich verdraaid goed rekenschap geven van de opofferingen die hun nog te wachten staan. Ironisch genoeg heb ben de blanke Zuid-Afrikanen met diezelfde mentaliteit destijds de ge hate Britten overwonnen", aldus Herbstein. De Tijd biedt verder: een boekenbij lage, prof Baudet over de explosieve sfeer onder dc Zuid-Molukkers, Jean Paul Sartre en prof. Borst sleutelt aan de erfelijkheid. DEN HAAG Dï nieuwe venekering, waaraan de autoverzeke raars denken ter vervanging van de huidige aansprakelijk heidsverzekering. keert grotere bedragen en aan meer mensen uit en gaat derhalve ook een stuk meer aan premie kosten. Dit blijkt uit wat de heer F. Jutte, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Automobielassuradeuren (NWA) meedeelt in „Welwezen", het blad van de Nederlandse verzekeraars. I OwriU koop 12.-. |^kMMM«ltll tol 121-Um^J Studiecommissies uit bet autoverze- keringsbedrijf zijn tot de conclusie gekomen, dat er een betere bescher ming moet komen voor ver keersslachtoffers. In het huidige ver zekeringsstelsel. gebaseerd op het aansprakelijkheidsrecht. komen leemten voor, die vaak leiden tot schuldvraag- en bewijsproblema- tiek. Als gevolg hiervan krijgt een aantal verkeersslachtoffers geen of slechts ten dele schadevergoeding. Op grond van de studies is geadvi seerd het aansprakelijkheidsrecht voor motorvoertuigen, thans geba seerd op schuld, te vervangen door een ander stelsel van schadevergoe ding aan verkeersslachtoffers, waar bij het schuldbeginsel wordt afge schaft. De belangrijkste mogelijkheden, die de assuradeuren nu bestuderen om de huidige aansprakelijkheidsverze kering te vervangen, zijn een ver plichte verzekering tegen risico aansprakelijkheid of een directe ver- keersverzekering. Bij de verzekering tegen risico-aansprakelijkheid wordt het schuldbeginsel vervangen door het risicobeginsel, dat ervan uitgaat dat het motorrijtuig in het hedendaagse verkeer dermate grote gevaren schept, dat slachtoffers daarvan beschermd moeten worden, ongeacht de vraag of er sprake is van schuld of medeschuld van een slach toffer. Geen rol meer Deze nieuwe verzekering gaat alle letselschaden vergoeden aan de in zittenden van auto's en aan perso nen buiten de auto (fietser of wande laar» zonder dat de verzekeraars zich gaan verdiepen in de schuldvraag. Schuld of medeschuld zal dus geen rol meer spelen. De andere mogelijk- Van een verslaggever DEN HAAG - Minister Pronk heeft vijf miljoen gulden beschikbaar ge steld voor hulp aan het door de burgeroorlog getroffen Libanon. Twee-en-een-half miljoen gulden wordt gestort in het trustfund van de Verenigde Naties voor Libanon. Eenzelfde bedrag wordt gegeven via de voedsel- en landbouworganisatie van de V N de FAO voor de aan schaf van landbouwbenodlgdheden zoals pootaardappelen. etc Deze hulp is nodig voor het op gang bren gen van de landbouwproduktle. die ongeveer twee jaar heeft stilgelegen. heid, de verkeersverzekering. is een verplichte rechtstreekse verzekering van verkeersslachtoffers in en bui ten het motorrijtuig, ter vervanging van het verkeersaansprakelijk- heidsrecht. De verzekeraar van het schadever- oorzakende motorrijtuig vergoedt dan rechtstreeks de schade bij dood of lichamelijk letsel, zowel van de inzittende van de verzekerde auto en van de slachtoffers buiten de auto. zoals fietser en wandelaar. Het prin cipe van aansprakelijkheid wordt in de verkeersverzekering dus geheel los gelaten. Het voordeel voor het slachtoffer van de nieuwe verzekeringsvorm waaraan men denkt, is dat niet lan ger behoeft te worden nagegaan, of hij misschien schuldig of medeschul dig was. Het slachtoffer wordt totaal schadeloos gesteld. Het zal boven dien allemaal veel sneller gaan. want het uitzoeken van de schuldvraag kost dikwijls veel tijd. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Omdat de Leidse ge meenteraad weigerde subsidie te ge ven voor aanleg van sierbestrating in een Leidse winkelstraat, bestaat de kans dat de leden van B. en W. persoonlijk voor de kosten moeten opdraaien. Het werk is namelijk al uitgevoerd vóórdat de raad zijn oordeel over de financiële gevolgen kon uitspreken. Weliswaar kreeg het college vorig jaar toestemming om zes ton te steken in het leggen van rood asfalt in de Haarlemmerstraat, maar voor het extra krediet van 130.000 gul den. dat in de opknapbeurt gesto ken werd. moest de raad deze week opnieuw toestemming verlenen. Te laat. zo bleek, want de raadsleden hadden al lang hun buik vol van de „knullige wijze" waarop de recon structie werd uitgevoerd. Of de wethouders van het program college van PvdA en PPR nu werke lijk voor de kosten moeten opdraai en is de vraag. Waarschijnlijk zal de zaak eerst onderzocht worden door de gemeentelijke commissie voor re keningen. Daarnaast bestaat na tuurlijk nog steeds de kans dat de linkse partijen er alsnog een wijzi ging op de begroting doordrukken wanneer ze zien dat hun wethouders in de schulden komen te zitten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 14