ertien jaar oor Frans H. Eeuwenoude ui nog steeds in trek Lonen en prijzen nog redelijk na totale inwilliging looneisen Explosie en brand bij Verdugt (Tiel) Hindemiths ,Herodiade' bleef onverstaanbaar 1 erpleger schuldig aan jf moorden bevonden Proefboringen in zoutlagen gaan door Uit nieuwe cijfers van Planbureau blijkt: Nederlandse films in Teheran bekroond Premièreuitgesteld wegens val acteur Prijsstijging Drents amateur archeoloog voor rechtbank RTET)N: ISDAG 8 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET PSH 9 dai on a Ho ip ÜÏÏIor Leo Kleyn ir Roti Recife Jeddi t Arthi» :na 7 1 :lclesf RINSEl Uth. RB r nr Ri Louis nobon tanillo icapuli >TR<" Koewei apore r. jsseib^ASTRICHT De 41-jarige hoofdverpleger Frans H. uit iSSrfkrade is gisteren door de rechtbank in Maastricht veroor- i-ssEstld gevangenisstraffen van tien jaar met aftrek van voorar- [TREAtt en van drie jaar. Hij is schuldig bevonden aan vijf van de ngkok n Is tot twee straffen veroordeeld, r*Qf de strafbare feiten waren rgelegd in twee dagvaardingen, "om Juridlsch-technische redenen -t gevoegd konden worden. De of- 3r van justitie, mr. J. Booster, had -en H. tweemaal levenslange ge- -igenisstraf geëist. 2 de uitspraak kondigde hij aan in oep te zullen gaan bij het ge- >3.so fetshof in Den Bosch. Hij gaat er t mee akkoord dat H. van vier kj ooo prden is vrijgesproken, terwijl hij - i de opgelegde straffen te laag o so dt. De verdediger van H.. mr. J. J. soo Hermans, overweegt eveneens in oob >°eP gaan. Hij wees er gisteren o ooo (dat zijn cliënt geen van de negen 90^> (orden heeft bekend. iefstallen 5oo halve aan moord acht de )00 ihtbank de hoofdverpleger ook i.oo tuldig aan een aantal van de hem i laste gelegde diefstallen en aan reo Isheid in geschrifte. Niet bewezen - volgens de rechtbank dat H. zich eft schuldig gemaakt aan het on- - voegd uitoefenen van de genees- nst. Die laatste beschuldiging had trekking op de door H. eigenmach- j toegediende valium-injecties. so twee tegen H. uitgebrachte dag- so ardingen bevatten de namen van so totaal negen demente bejaarden, i de verpleger als hoofd van een deling van de Lückerheidekliniek zijn woonplaats opzettelijk door oo iddel van insuline-in jee ties om het ren zou hebben gebracht. Volgens oo rechtbank is de opzet tot doden in oo f gevallen bewezen. Het verweer in H. dat hij insuline als een on- 00 huldig pijnstillend middel be- jhouwde, werd verworpen. 50 idens de behandeling van de zaak 1 m H.. die acht weken heeft ge- - uurt, heeft de officier van justitie io g«tn geheim van gemaakt van o eniag te zijn dat de verpleger mo- Wijk veel meer bejaarden om het oe ven heeft gebracht. Meer dan eens, Mn zijn requisitoir toe, heeft hij o Op gewezen dat vele tientallen pa- o .'nten van H. onder raadselachtige o nstandigheden zijn overleden. o 'ersoonlijkheid 3 jj de bepaling van de strafmaat (eft de rechtbank rekening .gehou- jj )n met de persoonlijkheid van de irdachte en met de omstandighe- 3 in waaronder deze in de Lückerhei- (klinlek werkte. Op zichzelf, zo elt de rechtbank in haar vonnis, o )u een gevangenisstraf van langere g Uur dan nu is opgelegd, gezien de 0 mst van de misdrijven, op zijn 3 laats zijn/„temeer waar de ernst in deze misdrijven wordt verhoogd 3 ^or de omstandigheid dat verdach- die misdrijven heeft gepleegd in |n funcite van hoofdverpleger ten inzien van lichamelijk zwakke en 1 ijaarde patiënten, die aan zijn ver- irging, verpleging en begeleiding aren toevertrouwd". lede met het oog op de Inhoud van psychiatrische rapporten die over zijn uitgebracht, heeft de chtbank ervan afgezien een straf in meer dan dertien jaar op te ggen. In de rapporten wordt ge- includeerd dat H. de door hem ge- eegde misdrijven, indien bewezen irklaard, slechts in verminderde ate kunnen worden toegerekend. p grond van de rapportage neemt SEN rechtbank aan dat H. lijdt aan 034 3ien ziekelijke storing in het functio- Aj-vajren van zijn geestvermogens". Op zitting heeft de rechtbank blij- rns haar overwegingen bij het von- L'3I ook zelf de indruk gekregen dat i verdachte een „uitgesproken ge- Dorde persoonlijkheid" is. De zie- 580 'lijke storing waaraan H. lijdt, om- '5® hrijft de rechtbank nader als „een 52° iraktemeurose met dwangmatige '75 ekken". 390 ZControle ontbrak 'O Is strafverminderingsgronden 'oo^ert de rechtbank verder aan dat 127 iedère doeltreffende controle op 3^5° de kliniek verstrekte medicijnen 3oo theel ontbrak; 70 oo de artsen in de kliniek niet opti maal functioneerden, waardoor de verdachte „geleidelijk aan op grond van zijn ervaring en gezag de gang van zaken op betrekkelijk eenvoudi ge wijze naar zijn hand heeft kunnen zetten"; de artsen- en personeelsbezetting, de laatste zowel kwalitatief als kwantitatief, onvoldoende waren; klachten over het optreden van H. niet eerder ter kennis van derden zijn gebracht. De rechtbank tekent daarbij aan dat verdachte „op vele momenten zijn patiënten goed verzorgde en ver pleegde en voor velen van hen toege wijd was, op welke momenten hij op uitstekende wijze moet hebben ge functioneerd". Bij de bepaling van de strafmaat is ten slotte ook rekening gehouden met „het nagenoeg blanco strafblad" van Frans H. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministers Vorrink (milieu) en Lubbers (economische zaken) vinden het onverantwoord om te stoppen met proefboringen naar geschikte opslagplaatsen voor radioactief afval. Zij hebben giste ren de Tweede Kamer dan ook mee gedeeld dat de proefboringen „met kracht" zullen worden voortgezet Aan het adres van het PSP-Kamer- lid Van der Spek, die er kritische vragen over had gesteld, schrijven de belde bewindslieden in het proef- boren geenszins een vooruitlopen op het gebruik van kernenergie in ons land te zien, omdat er ook nu reeds door de industrie radioactief afval wordt geproduceerd. Dat afval wordt nu nog in de Atlantische oce aan gedumpt. Daarbij kunnen zich in de toekomst problemen voor doen, aldus minister Vorrink, reden waarom met de proefboringen moet worden voortgegaan om te weten te komen of er aanvaardbare alterna tieve opslagmogelijkheden zijn. Zoals bekend wordt geboord in steenzout-formaties in Groningen en Drente, omdat die het meest ge schikt lijken voor opslag met zo weinig mogelijk risico. Proefborin gen, zo zegt minister Vorrink, mogen in waterwingebieden geen versto ring van de drinkwatervoorziening veroorzaken. Onderzoek moet uit wijzen of de proefboringen ver antwoord zijn. Ons commentaar staat op pagina 5 Uien zijn bij heel veel ge rechten onmisbaar als in grediënten. Maar dit bolge was is ook lekker en gezond als groenteschotel. Uien zijn het hele Jaar verkrijg baar. Ze worden in augus tus geoogst maar blijven de hele winter door goed en zijn thuis op een koele en droge plaats wekenlang houdbaar. Tegen het voorjaar begint de ui uit te lopen, krijgt ze groene scheuten en ver schrompelt. Ze gaat dan sterk in kwaliteit achteruit, maar weggooien is Jammer. De groene scheuten smaken (klein gesneden) heel pikant in bijvoorbeeld aardappel- of kropsla. Een goede ui voelt hard en stevig aan. Uien zijn duizenden jaren oud en komen oorspronke lijk uit Afghanistan en Koerdistan, waar ze ook nu nog in het wild groeien. Toen de Egyptenaren (rond het jaar 6000) kennis ge maakt hadden met de ui, verhieven ze dit bolletje met z'n krakerige schil tot godheid. De Grieken en Ro meinen lustten ook wel een pittig uitje, maar ze waren ook dol op knoflook. Dat de adem na consumptie van dit lekkers niet welrieken- der werd namen ze op de koop toe. In onze tijd hoe ven we van dit uienluchtje geen hinder te hebben. De drogist heeft wel geurweg- nemende pilletjes. Een uitje vol Een aantal mooie Hol landse uien is voor het ma ken van gevulde uien nodig. Het aantal is afhankelijk van de hoeveelheid eters. We rekenen twee uien per persoon. Voor de vulling moeten we hebben: 400 gram gehakt, 2 boterham men. 1 ei, scheutje melk. nootmuskaat, peper en zout. Daarbij nog een half bouillonblokje, enkele tak jes peterselie en wat pa neermeel. Week de korsten van het brood in de melk. Vermeng het geweekte brood samen met het ei, de nootmuskaat, zout en peper in een kom. Pel de uien en hol ze voorzichtig uit. Bij dit werkje is het goed de uien onder de koude dopen de) kraan te houden om de tranen niet de vrije loop te laten. Vul de uien met het gehaktmengsel en zet ze in een vuurvaste schotel naast elkaar. Voeg een deciliter water en het halve bouil lonblokje toe. Op iedere ui wat paneermeel strooien en wat fijn gesneden peterse lie. De schotel afdekken met een deksel of met zil verfolie en in een matig war me oven zetten. Binnen een uurtje zijn de uien gaarge- stoofd. Lekker met aardap pelpuree en kropsla. Smakelijk en uiteraard pitr tig is een Franse uiensoep. Boter in de pan laten smel ten en klein gesnipperde uien (ongeveer 500 gram) er bij voegen. De uien fruiten tot ze goudgeel zijn. Niet bruin laten worden. De bloem (2 eetlepels) toevoe gen, roeren en licht van kleur laten wordea Na 5 minuten geleidelijk bouil lon erbij roeren. De soep met deksel op de pan 20 minuten op laag vuur door laten koken. Zout en peper naar smaak toevoegen. In tussen de sneetjes brood roosteren en in de soepkop pen leggen. Schenk hierop de uiensoep en verdeel er rijkelijk geraspte kaas over. U kunt de soepkoppen ook in een 10 minuten voorver warmde oven zetten, waar door de kaas beter smelt en bij het oplepelen lekker lange slierten trekt De uiensoep en de gevulde uien liefst niet samen op een ui- programma zetten. Dat wordt te veel van het goede. Verwant Nauw verwant met de ui is de bieslook. Hij wordt ook wel uienlook genoemd. Te genwoordig is bieslook in veel groentezaken te koop. Of los per bosje, of in een potje met wortels en al. Van die laatste bieslook heeft u het meeste plezier. Hij blijft het langste vers, als u ten minste niet vergeet hem wa ter te geven. De grond waa rin hij gepoot is doet wat klef. kleierig, aan. Bieslook is erg lekker om in sla te gebruiken. Maar van bieslook alleen is ook een heerlijk slaatje te maken. Alleen het wordt wat prij zig, omdat er meer van no dig is. Dubbel pittig dus. De bieslook fijn snijden en aan maken met wat olie, azijn, ietsje suiker en wat melk of room. Al naar de hoeveel heid sla één of meer gekook te eieren toevoegen, fijn ge sneden. Als broodbeleg is bieslook ook eens wat anders. Heel hartig. Gewoon de bieslook fijn snipperen en op de bo terham strooien. Wie van hartig houdt zal het zeker op prijs stellen. door Adr. Hager DEN HAAG Hoewel een concert met de Weense pianiste Ingrid Haebler als soliste altijd weer bijzonder genoemd kan worden, ontleende het programma dat maandagavond door het Nederlands Kamer Orkest in het Congresgebouw werd uitge voerd zijn bijzondere karakter aan het feit, dat „Hérodiade" van Hindemith werd uitgevoerd. Dit werk, ontstaan in 1944, draagt als ondertitel „une récitation orche- strale". Hindemith baseert zich op de tragedie van Mallarmé, die zijn verhaal ontleende aan de bijbel woorden van Marcus en Mattheus, de geschiedenis van Salomé en haar stiefmoeder Herodias. Het in opdracht geschreven werk van Hindemith, de componist die vrijwel geen muzikaal genre onaan geroerd liet, vond in de figuren van Herodias en haar vroedvrouw ge stalte gegeven door een spreekstem de inspiratie voor een dialoog van een intense uitdrukkingskracht. In het uitgebreide oeuvre van Hinde mith neemt dit werk voor vijf strij kers, vijf blazers, spreekstem en pia no een bijzondere plaats in. Het is zeer suggestief, de instrumentale be handeling is uitermate knap en de compositie maakt op de toehoorder bijzonder veel indruk Met weinig bereikt de componist het maximale. Sterk Hindemith schreef met „Hérodiade" een van zijn sterkste composities, prachtig van kleur en sfeerrijk. Het had in handen van Szymon Goldberg en het Nederlands Kamer Orkest een onvergetelijke gebeurte nis kunnen zijn. Had kunnen zijn, maar het viel anders uit. Vanzelf sprekend vroeg men Elisabeth Lugt voor de spreekrol; niemand beter dan zij kan een dergelijke tekst ge stalte en inhoud geven. Doch och arme, in die grote Prins Willem- Alexander zaal „verdronk" Elisabth Lugt. Zelfs met de tekst in de hand kon men haar niet of nauwelijks volgen. De elf instrumentalisten overstem den haar glansrijk. De hysterische figuur van Herodias bleef nu een wanhopig figuurtje in een zaal waa rin de microfoon zo hard nodig was. Dat ding wordt op de onmogelijkste momenten gebruikt, nu het echt no dig was werd Elisabeth Lugt voor de akoestische leeuwen geworpen. Men mag dan aannemen dat haar presta ties indrukwekkend waren, vaststel len konden we het helaas niet. Haar artistieke zuster Ingrid Hae bler had het wat dat betreft aanzien- Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Zelfs als de looneisen van FNV en CNV geheel worden ingewilligd, komen loon- en prijsstijgingen volgend jaar nog uit op een niveau beneden wat de regering in september als aanvaardbare ontwikkeling had voorzien. Dit blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Planbu- Teau. Elisabeth Lugt, als „Herodias" helaas onverstaanbaar lijk gemakkelijker. Mozarts piano concert KV 459 moet zij al tientallen malen gespeeld hebben en het liep dan ook allemaal perfect, te zeggen echter dat men op het puntje van de stoel ging zitten van de spanning is overdreven. Charmant was de opening van het concert met een Haydn- niemendalletje getitel „L'Isola dis- abitata", charmant was de afsluiting met Mozarts symfonie nr 33. Het gehele programma zal zaterdag aan staande worden gepresenteerd in de grote zaal van het Amsterdamse Concertgebouw. Hopelijk zullen Hindemith en Elisabeth Lugt dan meer tot hun recht komen. Impkins 2§ DEN HAAG De Grand Prix van het vijfde internationale filmfestival van Teheran is toegekend aan de korte film „Een schijn van twijfel" van de Nederlandse cineast Rolf Orthel. Ook de Amerikaanse film „The Front" van Martin Rltt kreeg deze prijs. .In „Een schijn van twijfel" heeft Orthel gepoogd met behulp van ge- spreksfragmenten de ervaringen naast elkaar te zetten van mensen die onder het Nazidom geleden heb ben en van anderen die dit Nazidom in praktijk brachten. Zeven films kregen op het festival van Teheran een oorkonde en een eervolle ver melding „Max Havelaar" van Fons Rademakers kreeg de speciale prijs van de jury in de categorie lange films. De jury in de Iraanse hoofd stad bestond hoofdzakelijk uit ac teurs en regisseurs onder wie de Nederlander Bert Haanstra. Minister Lubbers gaf deze cijfers gis teren in het Kamerdebat over zijn begroting. FNV en CNV hadden zich met hun looneisen gericht op het regeringsbeleid. Dat de uitkomsten daar toch nog onder blijven, komt door meevallende prijsstijgingen voor invoer en voor medische diensten. Dit zou ertoe leiden dat volledige prijscompensatie in juli volgend jaar geen loonsverhoging van 3,8 procent zou vergen zoals voorzien in september, maar van slechts drie procent. (De werkgevers hebben tot nu toe voor 1 juli twee procent geboden.) De meevallende invoerprijzen heb ben echter een onaangename keer zijde, waarschuwde minister Lub bers. Deze meevaller is namelijk het gevolg van de doorgaande waarde stijging van de harde gulden in het internationale geldverkeer. In sep tember verwachtte het Planbureau nog dat de gulden niet meer harder zou worden. Nu wordt een verhar ding met 2,5 procent verwacht, met een prijsdrukkend effect van een half procent. Inflatie bestrijden Deze hardere gulden zal. zei Lub bers, de export van Nederland be lemmeren. De totale produktie van de Nederlandse bedrijven kan daar door wat geringer zijn dan was voor zien. „Dat betekent een moeilijker positie voor de werkgelegenheid. Tenzij" aldus de minister, „dat AMSTERDAM Ad van Kempen, een van de hoofdrolspelers in „Fiet sen in het donker", is maandaga vond tijdens de voorpremière van dit door toneelgroep Centrum uit te brengen stuk gevallen, waarbij een arm uit de kom schoot Daardoor zal Van Kempen een paar weken niet kunnen spelen. Centrum heeft de première van „Fietsen in het don ker", die vanavond (woensdag) zou plaatsvinden uitgesteld. In de plaats daarvan komt een herhaling van „Tuig". Het andere programma nummer „Vingers van de macht", ook een première, blijft ge handhaafd. AMSTERDAM De tenor Peter Schreier uit de DDR is wegens een hevige bronchitis verhinderd mee te werken aan de concerten op 8 en 9 december van het Concertgebouw orkest Hij zou daar de vocale solo vertolken in de Serenade voor tenor, hoorn en orkest van Benjamin Brit ten Zijn plaats zal nu worden inge nomen door de Engelse tenor Ge rald English. Dinsdagavond zou hij een liederenrecital in de kleine zaal van het Concertgebouw geven. wordt gecompenseerd door een dui delijk lagere stijging van lonen en prijzen. Juist daarom blijft het om laag buigen van de inflatiespiraal hard nodig. Als we het gevecht tegen die spiraal nu een half jaar laten verslappen, loopt ze weer op en ver slechtert de situatie voor het be drijfsleven". De werkgeversvoorstellen voor de lonen zullen, volgens de nieuwste cijfers van het Planbureau, leiden tot 0,2 procent verbetering van de koopkracht voor de „modale werknemers" (rond 26.000 gulden bruto). Eerder hadden de werkge vers gedacht dat hun voorstellen een koopkrachtverbetering van 0.4 procent zou brengen. De eisen van FNV en CNV leiden tot 1,55 procent meer koopkracht. De regering vindt 0.5 procent een goed richtsnoer. In deze cijfers is geen rekening gehou den met promoties, overwerk en der gelijke. Loonkosten De loonkosten per werknemer stij gen bij de werkgevers met 5,6 pro cent, en bij FNV en CNV met 7.9 procent. In september was 8,2 pro cent verondersteld. De prijsstijging voor gezinsconsumptie wordt in 1977 bij de werkgevers 5.3 procent en bij FNV en CNV 5.8 procent. In september was zes procent voorzien. In deze cijfers is de kostenstijging van medische diensten niet meege teld. Inclusief dit element werd in september een prijsstijging van 6,5 procent voorzien voor volgend jaar, en thans gezien de hardere gulden dus zes procent. Door dieptepunt heen „We moeten aannemen dat de inter nationale recessieve tendenzen (is: teruglopende neigingen) nog Jaren lang zullen doorgaan," aldus drs. Lubbers. Hij vermoedt dat de lage prijzen voor sommige produkten op de wereldmarkt mede het gevolg zijn van dumping. Gelukkig is het regeringsbeleid om in 1976 de infla tiespiraal om te buigen, „goeddeels geslaagd." We spreken nu over een gevraagde prijscompensatie van 2.6 procent op 1 januari, terwijl het vo rig Jaar ging om 4.5 procent. Het minimumloon gaat nu 4,6 procent omhoog, tegen vorig Jaar 7,5 pro cent. Ook de werkloosheid zal de goede kant opgaan, aldus Lubbers. Alleen de investeringen van de be drijven zijn nog erg laag. „Maar we zijn nu wel door het dieptepunt heen," aldus de minister. Goede uitgangspositie Met dat al ziet hij een „goede uit gangspositie" voor het loonoverleg. Een half procent koopkrachtverbe tering zal nu „goed te bereiken" zijn terwijl tegelijk de inflatiespiraal be hoorlijk wordt neergedrukt. Maar, waarschuwde Lubbers, „elk intelli gent beleid blijft water dragen naar de zee, als er niet wat wordt gedaan aan de kostenstijgingen." De minister bleek het met de Kamer eens over de kwestie dat een land als Nederland zijn export goed moet bevorderen. „Daarvoor is bij ons geen gebrek aan interesse. We voe ren een zeer actief export- ondersteunend beleid, met name voor kapitaalgoederen," aldus drs. Lubbers. Wel zal ons land zich. ge zien zijn kwetsbare positie, moeten houden aan internationale afspra ken. Maar als andere landen ook de concurrentie gaan vervalsen met steun voor hun export, zal Neder land niet achterblijven en „hande lend optreden." aldus de minister. De komende jaren wil hij de voor heb ting en de exportpromotie inten siveren, en het Nederlandse be drijfsleven op buitenlandse markten nog beter gaan begeleiden. Van een verslaggever ASSEN De heèr Tjerk Verma ning, die de wetenschappelijke we reld lange tijd verbaasd heeft doen staan wegens zijn oudheidkundige vondsten zal op 2 februari a.s. voor de rechter moeten verschenen, we gens vermeende vervalsingen. Dat heeft de officier van justitie, mr. C. J. van Epenhuysen gisteren mee gedeeld. Zonodig zal de zaak worden voortgezet op 3 en 4 februari. Overi gens is een dagvaarding nog niet uitgebracht. De officier weigert daarover verdere inlichtingen te ver strekken. De heer Vermaning heeft al jaren de aandacht getrokken met zijn vondsten van vuurstenen vuistbij len en andere stenen werktuigen. De verdenking is echter dat hij die voorwerpen zou hebben vervaar digd, en vervolgens in de grond zou hebben gestopt. Hij is eerder, in maart 1975, korte tijd in hechtenis geweest na een aanklacht van het provinciaal bestuur van Drente en van het Fries museum in Leeu warden Aanvankelijk werd algemeen aange nomen dat het om spectaculaire prehistorische vondsten ging. Vele honderden voorwerpen zijn ook door musea aangekocht, totdat on derzoekers van de rijksuniversiteit van Groningen rapporteerden dat de vondsten kennelijk vervalsingen waren De voorwerpen hadden de heer Vermaning inmiddels 125 000 gulden opgebracht, en een culturele onderscheiding van de provincie Drente. Van een onzer verslaggevers TIEL Bij Verdugt N V. in Tiel, producent van chemicaliën heelt zich in de nacht van maandag op dinsdag een explosie voorgedaan in de droogpoeder aldeling De gevolgen zouden zich tot de installatie zeil beperkt hebben en volgens een functionaris van het bedrijf voor de omgeving geen enkel gevaar hebben opgeleverd. In juli van dit jaar kwam Verdugt in het nieuws toen uit de fabriek een wolk natriumareniet ontsnapte, waardoor een aantal bomen, planten en bloemen bruin werd. De Vereni ging Voorkomen is Beter heeft, wat het nieuwste incident betreft nog geen verontrustende mededelingen van haar leden ter plaatse ont vangen. Op de afdeling waar oplossingen van acetaten en propionaten plegen te worden gedroogd deed zich maan dagnacht. ongeveer op het moment van de ploegwissellng, wat genoemd wordt een „stofexplosie" voor. Er ontstond brand waarbij een hoeveel heid poederzout verloren ging. Ver der liep een aantal filters beschadi gingen op. De bedrijfsbrandweer en de gemeentelijke brandweer hebben het vuur snel weten te blussen. Omtrent de oorzaak is er geen duide lijkheid. De heer A. J. van Zaanen, (afdeling milieu en veiligheid bij Verdugt) wees erop dat de explosie van maan dagnacht niets te maken heeft met de gifuitstoot van juli dit jaar. Toen betrof het de sector landbouw- chemicaliën die veel gevaarlijker is dan de sector industrie-chemicaliën waar de brand nu heeft gewoed (het ging om kobalt mangaan-acetaati Dening De natrium-arsenlet-wolk heeft des tijds veel deining veroorzaakt TNO gaf een aantal veiligheidsvoorschrif ten. de Tweede Kamer ging zich er mee bemoeien, er kwam een bevol kingsonderzoek en de Vereniging Voorkomen is Beter spande een kort geding aan tegen Verdugt, de ge meente Tiel en de Staat (ministerie van volksgezondheid). Het werd beëindigd toen Voorkomen is Beter van mening was dat aan de be langrijkste els was voldaan Wat de explosie van maandagnacht betreft, zei de heer G. J. Brunla, voorzitter van Voorkomen is Beter „We eisen een serieus onderzoek Zo niet dan komen wij in actie. Van ongerust' heid is overigens geen sprake De bewoners hebben er tot nu toe niets van gemerkt".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9