De zwarte politie verkleedt zich in het bureau Vandaag 5 Italiaans Groot nieuws voor u" van meet af aan een bestseller Ds van Dam nog altijd aan huis gebonden Conferenties Ook een exemplaar voor de paus Onze adressen: VOORBIJGANGERS TROUW/KWARTET 2 |N door Aldert Schipper Sinds vorige maand is in Nijmegen weer een Nederlander gevestigd, die zich hier niet geheel thuisvoelt, ook al woont hij in zijn eigen ouderlijk huis. Het is Tolne Eggenhuizen, een 38-jarige man, die tien jaar in Zuid-Afrika heeft doorgebracht. Hij behoort niet tot de nu langzaam op gang komende groep Nederlanders, die in de jaren vijftig en zestig naar Zuid-Afrika zijn geëmigreerd en nu spijt hebben gekregen van hun stap en daarom terugkeren naar ons land. Toine Eggenhuizen is naar Zuid- Afrika gegaan omdat hij inzag dat daar enig werk te verrichten was voor een jonge dominicaan, die van zijn priesterschap meer wilde ma ken dan rondkeutelen in een paro chie in het rijke zelfvoldane Wes ten. Hoewel hij het woord niet zo prettig vond, vertïok Toine Eggen huizen op 12 januari 1967 als „mis sionaris" naar het diocees Kroonstad in Oranje Vrijstaat Sa men met een collega werkte hij in een gebied groter dan de provincie Utrecht. Zijn parochianen waren de zwarte mensen, die in het Zuid- Afrika van toen een uitzichtloos leven leidden. .Als blanke buitenlander moest ik deze mensen toespreken over rechtvaardigheid en gerechtigheid. Dat voelde ik aan als iets schijnhei ligs. Ik woonde in een blanke woon wijk. Bij mijn parochianen wonen mocht ik immers niet, dan zou ik het land zijn uitgezet Ik reed in een auto, die dan weliswaar niet van mij was, maar die ik toch kon ge bruiken. Ik voelde toen: Het is fout als ik de zwarte mensen over ge rechtigheid vertel. Ik moet dat mijn blanke soortgenoten doen. Als ik bij de blanken niet over gerechtigheid kan praten, waarom zou ik het dan hier doen?" Toine Eggenhuizen vertelt dat hij, voordat hij naar Zuid-Afrika ging. al een beetje scheef tegen de kerk aankeek. „Ik vermoedde al dat je het geloof ook voor verkeerde dingen kunt gebruiken. Dat is mij in Zuid-Afrika meer dan duidelijk geworden. Toen ik zag wat daar in naam van het geloof gedaan wordt tegen de zwarte mensen, voelde ik mijzelf radicaler worden". Toine Eggenhuizen verliet na vier jaar werk zijn post als missionaris. „Ik ben niet tegen de kerk, maar ik zie wel dat er gevaarlijke kanten aan zitten. De dominees en pries ters komen doorgaans uit een be paalde klasse van de bevolking. Hoe je die klasse moet noemen, weet ik niet. maar die mensen zijn ongewild de vertegenwoordiger van een bepaald waardensysteem, dat hun theologisch denken beïnvloedt. De uiterste consequen tie daarvan zie je terug in Zuid- Amerika en Zuid-Afrika. De Neder duits Gereformeerde kerk tolereert niet slechts het systeem, het sanc tioneert het zelfs. Het geeft het een geur van heiligheid. Omdat Toine Eggenhuizen veel af wist van' bedrijfsapostolaat onder gastarbeiders, trad hij in dienst van een kerkelijk adviesbureau dat in Johannesburg iets trachtte te doen voor de duizenden trekarbei ders. Hij organiseerde conferenties over het verschijnsel van de trekar- beid en bevorderde sociaal werk onder de arbeiders. Dat betrof doorgaans moeilijkheden met ras senwetten. maar ook kwesties als afbetaling. Het werk van Eggenhui zen werd voor een deel betaald door Nederlandse en Duitse kerken. Repressief De anglicaanse en roomskatholieke kerk in Zuid-Afrika hebben dit jaar de regering getergd met hun besluit hun scholen in het vervolg open te stellen voor zwarte kinderen. Ook op andere punten laten deze kerken zien dat zij het apartheidssysteem niet op prijs stellen. Hoe diep zit dat bij deze kerken? Heb je wel eens gehoord van re pressieve tolerantie? Deze kerken spreken wel tegen de apartheid, maar zij handelen er niet tegen. Het wordt tijd dat er eens een bisschop in de gevangenis wordt gezet. Er is maar één man, Beyers Naudé, die echt iets doet. Hij is oud-hoofd van een synode en hij wordt openlijk gebrandmerkt als staatsgevaarlijk. Comité Mensenrechten Maar de katholieken hebben niet een keus gedaan voor de armen. Die hebben de houding aange nomen dat zij de armen bijstaan voorzover zij de rijken daarmee niet afstoten. Het is een neutrale opstelling. En dat betekent een keuze tegen de verandering. Toine Eggenhuizen is Zuid-Afrika uitgezet, vermoedelijk, omdat hij lid was van het Zuidafrikaanse co mité voor Mensenrechten. Dit was een groep vrienden, die in het open baar werkten en probeerden de be vrijdingsgedachte bij de bevolking levend te houden. Hun voor naamste middel daartoe was een bulletin, dat zij gratis verspreiden. Het comité heeft in totaal vijf bul letins verspreid. Omdat je in Zuid- Afrika geen propaganda mag ma ken voor een verboden organisatie of voor een buitenlandse bevrij dingsbeweging. zoals het Frelimo, had men besloten in de bulletins te volstaan met het geven van een historische terugblik op wat er de afgelopen twintig Jaar in Zuid- Afrika is gebeurd. Elke keer na de verschijning werd een bulletin ech ter tot verboden lectuur verklaard. De latere bulletins werden ook tot verboden bezit verklaard, totdat ook de nog te verschijnen bulletins verboden werden. Toine Eggenhui zen denkt dat het bulletin ongeveer zo werkte als het ondergrondse Trouw in de oorlog. Het ging van hand tot hand. Het laatste nummer van het bulletin werd in februari verbonden, maar in juli werd Toine nog opgebeld door iemand die vroeg om dat exemplaar. De laatste grote activiteit van het co mité voor de mensenrechten was een advertentie in het dagblad World, dat voornamelijk voor zwar ten is. In deze advertentie sprak het comité zich uit tegen de zelfstandigheid van het thuisland Transkei. Binnen een week na deze advertentie kreeg de secretaresse van het comité, Sheila Weinberg, huisarrest en ontving Toine Eggen huizen een deportatiebevel. Hij heeft Zuid-Afrika achterge laten in de overtuiging dat het land aankoerst op een rassenoorlog. On der de blanken is een groeiend ge voel van onveiligheid. Er zijn geen wapens meer te koop. vertelt Eg genhuizen. Onder de zwarten is er een toenemend bewustzijn van saamhorigheid. De ouderen kiezen steeds meer de kant van de scholie ren en studenten. Toine Eggenhui zen wijst op het aantal gedode jon geren: „Dat laat geen vader of moe der koud." De reactie van de regering is een poging de thuislandpolitiek te ver snellen. „De thuislanden zullen er komen. De regering zal haar Ma- tanzima's wel vinden om de Mus serts van de zwarte Zuid-Afrikanen te worden. De vertengewoordiger van Zuid-Afrika ?n in de Verenigde Naties, Pik Botha, heeft daar ge zegd dat Zuid-Afrika van zijn ras sen discriminatie af wil. Hij kon wel eens gelijk krijgen, want de rassen discriminatie wordt vervangen door discriminatie op grond van nationaliteit. Daar is de thuis landpolitiek het werktuig voor. De zwarte wordt straks niet meer ver nederd als zwarte, maar als bezitter van de nationaliteit van de Transkei of van een ander zwart thuisland. Toch zijn er elk jaar tienduizenden zwarten die uit de omliggende lan den naar Zuid-Afrika trekken. Het is kennelijk toch niet zo verschrikke lijk voor deze mensen om daar te werken. Die mensen hebben niet de keus tussen werken in Lesotho of in Mo zambique of werken in Zuid-Afrika. Hun keus is tussen doodgaan thuis en je gezin zien sterven of naar de Zuid-Afrikaanse mijnen gaan. Een oude trekarbeider zei me eens: Je moet je voorstellen dat Je naar een dorp gegaan bent om een boodschap te doen. Je gezin heeft honger en de dood dreigt. Je komt op weg naar huis terug bij de rivier. Die kun je niet meer doorwaden. De enige die je kan overzetten is de Satan, die aan de oever staat. De vraag is: laat je Satan toe je te helpen terwille van je kinderen, die honger hebben. Het systeem van de trekarbeid zuigt de landen uit. De meest on dernemende jonge mannen gaan naar de mijnen. Alle initiatief wordt thuis gedood. Er komt niets van de grond. Als de blanken wij zen op het gebrek aan initiatief van de zwarte in deze landen, moet hij zich eens afvragen, wat het trekar- beidsysteem deze mensen heeft ge daan in de bijna honderd jaar dat het functioneert. Het is nu betrekkelijk stil geworden in Zuid-Afrika. Voor hoe lang? De boog van de opstand kan niet steeds gespannen blijven. De zwar- De 38-jarige Toine Eggenhuizen, hier samen met zijn „grote" vriendje Braam Naidoo. Braam dankt zijn Afrikaner naam aan Braam Fischer, de vorig jaar overleden Zuid-Afrikaanse communistenleider. Braam is de zoon van Indres Naidoo, die in de jaren zestig werd veroordeeld tot een verban ning van tien jaar op Robbeneiland. Indres heeft nu vijf jaar huisarrest. ten maken nu de balans op van de afgelopen maanden. Zij zien dan aan de ene kant dat er veel jonge ren dood, gearresteerd of gevlucht zijn. Zij likken hun wonden. Aan de andere kant is alle ontzag voor de politie verdwenen. De politie hoeft maar een geringe fout te maken of de massa reageert fel met stenen enzo. Zwarte politiemannen dur ven niet meer in uniform naar huq» huis terug te keren. Zij verkleden zich tegenwoordig in het politiebu reau. Het is nu schoolvakantie in Zuid- Afrika. Dat betekent dat de school als ruimte waar men zich organi seert. gesloten is. Maar nu komen de studenten, die buiten de zwSrte woonbuurten studeren naar huis terug. Er is dus een mogelijkheid gedachten uit te wisselen. Er is onder de zwarten nog steeds geen echte blinde haat tegen de blanken. Een enquête, die kortgele den onder de zwarte jeugd werd gehouden wees uit dat er vooral een zeer toegenomen bewustheid is van eigen identiteit. Daarom vin den de zwarte leiders het nog niet te laat. Maar de blanken willen geen verandering. I STINKENDE WONDEN want zulks is niet weggelegd voor het studiehoofd, maar voor de ge lukkige bezitter van een geloof ter grootte van een mosterdzaad. En daarvoor behoef je zelfs (ik citeer drs Leih) niet streng christelijk te zijn. Haarlem W.F. Miedema Menten (28) Aan prins Bemhard is men het ver plicht, dat thans de kwestie tipge- verts) in de zaak Menten tot op de bodem wordt uitgezocht. Ook al zul len er „excellente hoofden" moeten vallen. Amsterdam M.J.C. Dijkema-van Kessel, Help ik word geholpen. Studiedag voor studenten van sociale acade mies. Sprekers drs Johan Vink, Jo- han van der Sluis. Zaterdag 11 de cember, Driebergen. Inl. Youth for Christ, tel. 03438 - 5744. Kerstkamp doopsgezinde vre desgroep, 24 dec. - 2 jan. Bloem en Bos op Texel. Inl. tel. 070-875413. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Ds W.C. van Dam. hervormd predikant te Vlaar- dingen, heeft van zijn kerkeraad extra verlof gekregen tot 31 decem ber. Ook zal hij niet meer preken. De reden is, dat ds Van Dam al vele weken zijn woning praktisch niet meer verlaten heeft. In zijn huis bevindt zich een vrouwelijk gemeen telid, dat dermate door demonen bezeten zou zijn, dat zijn permanen te aanwezigheid geassisteerd door enkele dames van de stichting „Oase" vereist zou zijn. Ds Van Dam hoopt op een dergelij ke gebeurtenis, als de bekende Duit se dominee J.C. Blumhardt in 1842 in diens gemeente Möttllngen mee maakte. Ook Blumhardt zag in de ziekteverschijnselen, die zich bij het meisje Gottllebin Dittus openbaar de, de symptomen van demonische .bezetenheid. Een langdurige en af mattende gebedenstrijd met en om dit meisje leidde tot een overwin ning door de kracht van de Heilige Geest. Deze gebeurtenis was het be gin van een opwekkingsbeweging. Ds Van Dam gaat zich per 1 januari fulltime wijden aan het werk van de stichting „Oase" te Rotterdam. Het ligt wel in de bedoeling, dat hij nog in een officiële kerkdienst op 2 janu ari afscheid neemt van zijn gemeen te. In de Wijkbrief van eind deze week zal een uitvoerige verklaring van de hadn van ds Van Dam staan over de gebeurtenissen. Ouderparticipatie in de ba sisschool. Voor ouders en onderwij- zers(sen). 17-18 december op Den Alerdinck te Laag Zuthem (tel. 05290-541) ,,In die tijd kondigde keizer Augustus het besluit af een volkstelling te laten houden in de hele wereld." Tekst en tekening uit „Groot NieUws voor u". WOENSDAG 8 DECEMBER 1976 UIT VAN LEZERS Vooringenomen? De woorden militarist en pacifist worden door ds. Helmers (Trouw/Kwartet 2 december) beide in een ongunstige, ideologische be tekenis gebruikt („vooringenomen standpunten"). Ik denk dat weini gen graag militarist willen heten; niemand wil oorlog. Ook militairen streven veelal naar vrede als doel. Met pacifisme ligt het iets anders. Bij radicaal pacifisme is er geen strijdigheid tussen doel en midde len; daarom heeft zulk pacifisme geen ideologie nodig om haar mid delen te rechtvaardigen. Het evan gelisch spreken over een weg (zij die van die „weg" waren) impliceert m.i. eenheid van doel en middelen. Baarn Dies Heitmcijer VU en doelstelling (2) N a.», de voortdurende suggestie in de pers. als zou de VU bezig zijn haar chrl. doelstelling te verkwanselen (laatstelijk door H. J. van Eikema Hommes in TROUW van 4.12 '76a breng ik het volgende in herinnne- ring: 1. de gehele VU-gemeenschap heeft de laatste tijd meermalen uitdruk kelijk de onverenigbaarheid van haar grondslag met de communis tische ideologie uitgesproken. 2. aan alle personeel van VU van hoog tot laag wordt bij benoeming uitdrukkelijk instemming met de doelstelling gevraagd. 3 zoals bij elke christelijke onder wijsinstelling staat ook de deur van de VU open voor studenten van wel ke levensovertuiging dan ook. dus AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Tele» 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 Westbiaak 9 Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/lElOEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 8S9, Amsterdam. BIJ publtkatle wordt de oaam van de schrijver vermeld. ook voor communisten. Volgens wet (de WUB) hebben zij een beperkt recht tot inspraak, waaraan ook de VU vorm behoort te geven. De VU heeft zich daarbij uitdrukkelijk uit gesproken voor het principe: demo cratisering, akkoord, mits nietT ten koste van de doelstelling. 4. Involge dit principebesluit wordt aan elke gekozen bestuurder toe gang tot de bestuurscolleges gewei- E&rs. als hij zich niet bereid ver- laart om in de geest van de doelstelling te werk te gaan. Boven dien,vormen deze studenten in deze colleges altijd een minderheid t.o.v. het vaste personeel. Dit alles overwegend vraag ik me af: wat is de grond voor al die reglemen taire verontrusting? Of is ons chris telijk geloof soms zo klein gewor den, dat het alleen al voor de DIA LOOG met communisten de benen moet nemen? Dr Van den Heuvel zei, dat in de Geref kerken vaak meer schade ontstaat door het bluswater dan door het vuur zelf. Wie kennisneemt van het beleid van de hoogste be- leidscolleges komt onder de indruk van de zorgvuldigheid waarmee men over het zuiver functioneren van de doelstelling waakt en vraagt zich bezorgd af: krijgt dr V.d. Heuvel niet opnieuw gelijk? Almelo drs. J. v. d. Zanden. lid van de ledenraad Eén der onzen In het artikel over dr Geelkerken, die een halve eeuw geleden niet lan ger in het gereformeerde denkpa troon bleek te passen, stond dat hij toch altijd een der onzen is geble ven. Nu blijkt dat ook ds. Zeldenrust een minder passende plaats in de gereformeerde kerken inneemt om dat hij de begrippen christen en militair) geweld wat minder gemak kelijk weet te combineren dan ge bruikelijk is. Zijn ontslag hangt voor een deel samen met het feit dat veel van zijn gemeenteleden hun boterham verdienen als militair. Zou hij zich ook „een der onzen" kunnen blijven voelen? Ds Helmers vraagt in de krant van 2 december of deze kwestie niet minstens even be langrijk is als de kwesties die nu al spelen op de gereformeerde synode. Zijn verzoek om de lezers op de hoogte te houden van de stappen die de synode gaat ondernemen wil ik graag ondersteunen. Als deze kwestie de synode echter niet eens zou halen, vallen er geen stappen meer te vermelden Misschien zou het dan goed zijn te bedenken dat de grote doofpot het geweten zelden rust kan geven. Rotterdam A. P. de Winter. Smeekschrift Het bericht „Smeekschrift uit Rus land" bewijst voor de zoveelste maal dat het communistische systeem ln de praktijk geen godsdienstvrijheid biedt. We mogen wel ontzettend dankbaar zijn dat Nederland (nog) niet overspoeld is door deze verder- flijke en zeer besmettelijke ziekte. Helaas zijn er nog veel mensen die niet in willen zien, dat het gevaar ook in Nederland dreigt. Aan de andere kant is het zo dat. ondanks de vaak zeer zware vervolgingen er in de Sowjet Unie veel gelovigen zijn die letterlijk voor hun Heer door het vuur zouden willen gaan. We moes ten ons ln Nederland af en toe flink schamen, met ons vaak zeer lauwe geloofsleven. Laten we eens wat meer gaan bidden voor de christe nen ln de Sowjet-Unie die het ten minste echt waar zijn „christen1' ge noemd te worden Wassenaar Dick Kraay Drs Lelh Drs Leih heeft 2000 Jaar we reldgeschiedenis bestudeerd en geen vinger Gods gezien. Dat klopt Van een onzer medewerkers AMSTERDAM Het nieuwe testament in de Italiaanse om gangstaal dat vertaald werd door twee protestantse en twee rooms-katholieke bijbelverta lers, blijkt een bestseller te zijn. Sedert het eind november verscheen, is al de helft van de oplage van tweehonderduizend exemplaren verkocht. Ver wacht wordt dat de oplage nog vóór het eind van dit Jaar ver spreid zal zijn. Dit nieuwe tes tament is uitgegeven door het Italiaanse Bijbelgenootschap en een rooms-katholleke uitge verij. Dit vertelde dr Jan de Waard die enkele dagen in ons land was om de Nederlandse bijbelvertalers te advi seren, die bezig zijn het oude testa ment in omgangstaal over te zetten. Hij kwam regelrecht uit Rome. waar hij de verschijningsplechtigheden had bijgewoond (en eerder de verta lers bij hun werk begeleidde). Een van de eerste exemplaren werd uitgereikt aan de president van de republiek Italiè. Hij beantwoordde de overhandiging van het nieuwe KERK testament met een onverwachte toe spraak die grote aandacht heeft ge trokken in de Italiaanse pers. Onder meer sprak hij de hoop uit dat deze gezamenlijk, eensgezinde vertaling het volk zal helpen om gezamenlijke en eensgezinde oplossingen te vin den voor de huidige moeilijke poli tieke en economische problemen. Volledig De volgende dag werd een eerste exemplaar officieel uitgereikt aan paus Paulus. Zowel bisschop Ablon- di van de bisschopsconferentie en ds Ulrich Fick. de secretaris-generaal van de wereldbond van bijbelge nootschappen als de paus zelf voer den het woord. Nog dezelfde dag werden deze redevoeringen volledig afgedrukt in de Osservatore Roma no. De toespraak van ds Fick werd door dit officiële blad van het Vati- caan in het Engels gepubliceerd, om dat er geen tijd meer was geweest om hem te vertalen. Ds Fick hoopte dat deze interconfes sionele vertaling miljoenen Italianen zal aanspreken. Hij hoopte en bad dat ook elders in de wereld deze samenwerking mogelijk zou zijn. In een land waar de tegenstellingen tussen protestanten en rooms- katholieken nog zeer groot waren, was door deze samenwerking in het vertalen van Gods Woord een geheel nieuwe eenheid geboren, zei hij. Evenals in Nederland „Groot Nieuws voor u" zal deze vertaling door de kerken vooral gebruikt worden in hun contacten met buitenstaanders. De vertaling poogt in zo eenvoudig mogelijk Italiaans de bijbelse boodschap getrouw weer te geven. Problemen Dr. De Waard besprak in ons land met de Nederlandse protestantse en rooms-katholieke bijbelvertalers een groot aantal vertaalproblemen die de laatste maanden tijdens het ver talen zijn opgedoken. Behandeld werden teksten uit de boeken Leviti cus. Rechters (zoals Richteren nu genoemd zal worden). Samuel, Ko ningen. Kronieken, Job en Mlcha, die in tweede lezing gereed zijn. Dr. De Waard heeft voorheen als vertaalconsulent in Afrika gewerkt. Als coördinator van het vertaalwerk in Europa heeft hij contact met der tig vertaalprojecten. Persoonlijk be geleidt hij zes projecten zelf. onder andere vertaling van het oude testa ment ln het Grieks. Nederlands en Fins. De vorige week stond op deze pagi na een advertentie waarin een groep mensen die in hun kerken veront- rust zijn over de gang van zaken P.1] anderen opriepen om zich bij hen te jij voegen en lid te worden van hun )ti vereniging. Op zichzelf een heel nor- (jri male zaak. Je staat iets voor. je zoekt medestanders en je adverteert daarvoor in een krant waarvan je verwacht dat die door potentiële nd nieuwe leden gelezen wordt. Nu ben L ik niet van die vereniging en ik kan de opstellers van die advertentie. ir hoe gaarne ook de "ruimte gegund, dus niet met een eerlijk hart succes L toewensen. Maar ook dat is niet on- r gewoon. Ik kom massa's adverten- l ties tegen waarvan ik denk: ik hoop L] dat de mensen er maar niet op in- gaan. Wat mij echter bijzonder trof was de spreuk die boven de werven- p de woorden geplaatst was. Even La dacht ik dat het echt een „spreuk" uit de bijbel was, maar dat was niet het geval, het is maar gewoon een ,pt woord van vroeger. Het woord luid- L de: Zachte heelmeesters maken Lj stinkende wonden. U begrijpt dat 't Lt van heel vroeger was. Toen chirur- :a] gijnen nog snel met het mes klaar ïej stonden omdat ze vonden dat er snel ingegrepen moest worden. Het zou |n dan pijn kosten en „hard" lijken, l, maar "t was nu eenmaal goed voor de patiënt, die overigens niet veel keus had. Het woord boven de ad- vertentie sloeg kennelijk op de wijze L waarop de synode van deze kerken |et handelt met mensen die er andere l y opvattingen op na houden dan laten ju, we even zeggen de tot nu toe gangbare. Zacht handelen met zulke mensen wordt door de wervende '0l groep blijkbaar veroordeeld. Er ko- P men stinkende wonden van. Ik denk wjj dat ten tijde van-'onze vaderen in de reformatietijd sommige katholieken »al dat ook dachten en Ze sleepten hun Qr tegenstanders, mensen met afwij- ae kende gevoelens regelrecht naar de brandstapel. Maar dat tfèdoelen de L] adverteerders natuurlijk niet. Zij vinden dat er ultimata gestéld moe- He ten worden en als dat niet helpt >e1 schorsingen en afzetting moeten I®1 volgen. Ik zou de opstellers willen. vragen: meent u dat nu werkelijk? Denkt u daar iets mee op te lossen? De mensen om wie het gaat zijn J" bijzonder toegewijde volgelingen |t< van Jezus en worden als zodanig i"1 door veel christenen erkend. Ook W die christenen hebben niet de 2i minste begeerte om hun kerk te de verlaten. Ze voelen zich er thuis en de willen graag met anderen samen- werken voor het evangelie. Vindt u n< dat nu werkelijk een zachte heel- meesterij die stinkende wonden )e maakt, als een synode de weg van 5, het gesprek zoekt? Of moet het dan n, altijd maar hard toegaan in de we- !0 reld? Hard tegen mensenharten? ;o Dacht u dat mensen op zo'n kerk afkwamen? En dacht u dat zo'n kerk ,e zou kunnen blijven? Hebben we niet juist altijd mensen nodig die op nieuwe mogelijkheden wijzen? Wa-..^1 ren Calvijn en Luther niet zulke mensen? - Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Terneuzen: (toez.) G. Zonneberg te Heerdë. Bedankt voor Rotterdam- Kralingen: S.W. Verploeg te Oudshoorn-Ridderveld. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoornsterzwaag (voor de herv. geref. federatie aldaar). K. Lammertsma herv. pred. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; te Dokkum: R.H. Boiten te Vroomshoop. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor Buitenpost: J. de Feij- ter te Hoogezand. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te 's-Gravenzande: J. W. Verweij te H. L Ambacht. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Voorschoten:drs J.D.A. de Zwart, laatstelijk zen dingspredikant te Magelang (Indo nesië). Ds. G. Staal I Op 92-jarige leeftijd is overleden de vrijgemaakt-gereformeerde emeri tuspredikant G. Staal te Groningen. Ds. Staal was predikant te Culem- borg van 1924 tot 1929 en vervolgens tot 1941 in Drachten. Als emeritus was hij in Groningen nog vele jaren 1 werkzaam inhet zlekenhuispasto- raat. Ds. Staal was onder meer een van de oprichters van de christelijke landarbeidersbond en van de chris telijke spaarbank Eigen Haard te Groningen. Burgemeester De nieuwe burgemeester van Rome, prof. dr Carlo Argan, heeft gevragd om een audiëntie bij paus Paulus. Argan stond als onafhankelijk op de lijst van de communistische partij en werd als zodanig tot burgemees ter gekozen. Welingelichte kringen ln Rome zijn van mening, dat Ar gan, noch de communistische partij met de traditie wil breken, volgens welke burgemeester en wethouders van Rome aan de paus hun kerstwensen aanbieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2