KANS OP UITWIJZING «X Halfvolle Koffiemelk! Boom Lubbers: PPR exploiteert angstgevoelens met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Menten blijft voorlopig in hechtenis in Zürich Ook Polen? Knoop wil beloning weggeven 'OliW hoort bij u. Een nieuwe Spiegel op komst - Pag. 3 a de raad een borrel Billy Carter geen burgemeester Justitie op de hoogte vóór tip van Knoop In deze krant Buien 41elk wordt drie !>:ent duurder, u-naar ook vetter Trouw Springlevende krant 'Bedenkelijke opstelling' Welkomstvoordeel 34STE JAARGANG NR 10004 WOENSDAG 8 DECEMBER 1976 [iTGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 tBONNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 - BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 - GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0.55 [et hotel in Uster waar het echtpaar Menten verbleef. De pijl wijst cheiüiin kamer aan. De tamer vi jl/stei, in de van het echtpaar Menten in hotel-garni „Illuster" in buurt van Zürich. 2e hj VELDHOVEN De raadsleden en ambtenaren in Veldhoven (N.B.) ^unnen voortaan na afloop van de raadsvergadering als zij dat willen in het gemeentehuis een uurtje naborrelen. In de kantine wordt op o47i voorstel van B. en W. dan een borreltje geschonken, waarvoor een „op 9423a kostendekkende basis" berekend bedrag moet worden neergeteld. Zo 35431 hoopt het Veldhovense gemeentebestuur het informeel contact tussen Van onze verslaggevers AMSTERDAM/BERN Minister Van Agt van justitie heeft gisteravond in Bern gezegd, dat er „een serieuze kans" bestaat, dat Pieter Nicolaas Menten vóór „zijn rechters in Neder land zal worden gebracht". De minister bracht Na het onderhoud met minister Van Agt zei Furgler dat „hoe wel formele uitlevering onder de Zwitserse wet niet mogelijk is, Zwitserland andere moge lijkheden heeft Menten uit te wijzen naar het vervolgende land." De van oorlogsmisdaden en misda den tegen de mensheid verdachte Blaricumse zakenman/miljonair zal voorlopig in Zürich in hechtenis blij ven. Het openbaar ministerie in Amster dam heeft de nodige formaliteiten voor een uitleverinsverzoek van Menten aan de Zwitserse justitie ver richt. Krachtens het Europese uitle veringsverdrag moet Zwitserland een gezochte persoon minstens achttien dagen in hechtenis houden en maximaal dertig dagen. Van de zijde van de Zwitsterse justi tie werd gisteren vernomen, dat uit levering in eigenlijke zin niet moge lijk is, wegens de verjaring van de in 1941 gepleegde oorlogsmisdaden. Daarentegen zou op grond van een besluit van de bondsraad uit het jaar 1965 een uitwijzing mogelijk zijn. Dit besluit is gebaseerd op de artikelen 70 en 102, lid 9 en lid 10 van de grondwet. Volgens deze artikelen heeft de bondsraad (de Zwitserse re gering) het recht ter bescherming van de binnenlandse en buiten landse veiligheid buitenlanders uit te wijzen. De sinds maandag 15 november (toen verdachte zich aan arrestatie onttrok) gezochte kunstverzamelaar gisteravond aan zijn Zwitserse ambtgenoot Kurt Furgler het uitdrukkelijke verzoek over van de Nederlandse regering de maandaga vond tegen twaalf uur gearresteerde Menten zo spoedig mogelijk naar Nederland te laten overbrengen. Na terugkeer uit Zwitserland gaven gisteren de journalist Hans Knoop, de ontdekker van de verblijfplaats van Menten, en kapitein R. Bordewijk (rechts), stafofficier van rijksrecherche, een persconferentie op Schiphol. 10080! ambtenaren en raadsleden te verstevigen. k PLAINS (AFP) Billy Carter, de jongere broer van de toekomstige president van Amerika, heeft zijn eigen verkiezingsstrijd verloren. Hij was kandidaat voor het burge meesterschap van Plains, het kleine dorpje in het zuiden van de VS dat nu wereldberoemd is door het succes van Jimmy Carter. Bil ly bleek echter niet opgewassen tegen de zittende burgemeester en verloor met 90 tegen 71 stem men. De strijd tussen Billy Carter en de burgemeester Loren Blan- ten was door de pers verslagen als de race tussen de bierdrinkers en de kerkgangers. Billy is wat min der trouw aan de kerk dan zijn grote broer en lust graag een j! pilsje. Blanten staat juist bekend als een zeer degelijk en godvruch- j tig burger. Carter had één hoofd- 1 punt in zijn verkiezingsprogram ma: hij ergert zich nogal aan de plastic kerstboom die burgemees ter Blanten op het dorpsplein van Plains heeft laten neerzetten. Carter had de bevolking daarom een echte denneboom beloofd, maar hij zal nu moeten wennen aan het plastic. ZESTIENHOVEN De Neder landse justitie had al eerder aanwij zingen dat Menten zich in Zwitser land bevond. Enkele dagen geleden had men de pasagierslijsten van de luchthaven van Zürich laten contro leren. Dit vertelde minister Van Agt gister avond laat na zijn terugkeer uit Zwitserland. Hij wilde niet op de tails ingaan. Vast staat echter dat de regering al op de hoogte was van het verblijf van Menten, voordat de hoofdredacteur van Acent, Hans Knoop, maandagavond de re cherche hierover inlichtte. Menten (78) werd maandagavond te gen twaalf uur aangehouden in zijn hotel. Menten verbleef sinds 23 no vember in het hotel Illuster in het op zestien kilometer van Zürich gele gen dorpje Uster. Ook mevrouw Me- ta Menten was bij de arrestatie aan wezig. De aanhouding door de Zwitserse Kantonalpolizei geschiedde op grond van het internationaal ver spreide verzoek tot aanhouding. Maandagmiddag omstreeks zes uur kreeg de rijksrecherche in Amster dam een mededeling van Hans Knoop, hoofdredacteur van Accent, dat Menten zich in het Zwitserse hotel zou bevinden. Knoop had een tip ontvangen van een Zwitserse journalist en zei gasteren dat de opsporing ook was te danken aan „het gemeenschappelijk team van het Duitse weekblad Der Stern en van Accent, dat overal in Europa aan het werk was." Kapitein R. Bordewijk, stafofficier recherchezaken vertrok maandaga vond met twee rechercheurs, Hans Knoop en diens fotograaf per AMSTERDAM Minister Van Aft acht het mogelijk, dat ook Polen aan de Zwitserse autoriteiten om uitleve ring van Menten zal vragen. Dit mede omdat Polen ook Nederland (in 1950 en 1952) en toen tevergeefs een derge lijk verzoek heeft gedaan. Bij èen poging Menten in handen te krijgen zou de Poolse regering zich erop kun nen beroepen, dat de Blaricumse za kenman ervan wordt verdacht op voormalig Pools grondgebied (in de thans Russische dorpen Urycx en Podhoroce) betrokken te zijn geweest bij het ombrengen van Poolse joden. lijnvliegtuig naar Zürich om Menten aan te houden. Knoop zei de indruk te hebben dat Menten vanuit Blari- cum rechtstreeks naar Zwitserland was gereden. Mevrouw Menten, die in de hotelka mer achterbleef nadat haar man naar het politiebureau van Uster was gebracht, stak hem bij het af scheid snel een doosje pillen toe. Over de aard van deze pillen be stond verwarring. Volgens één le zing zouden het insuline-tabletten geweest zijd die Menten als diabetes (suikerzieke) niet kan missen. Vol gens een andere lezing zouden het slaappillen geweest zijn. Bij hun terugkeer uit Zürich op Schiphol gistermorgen verklaarden Hans Knoop en kapitein Bordewijk dat Menten mogelijk een overdosis van deze pillen slikte om een eind aan zijn leven te maken. Menten nam de tabletten mee naar zijn cel en zou daar de overdosis (die zowel Vervolg op pagina 3 Pagina ,1: Meer over de arres tatie Reacties van Kamerleden Pagina 5: Voorgeschiedenis Ons commentaar Pagina 2: Italiaanse bijbel bestseller Pagina 3: Autoverzekering wordt duurder „Warschaupact blijkt erg sterk" Pagina 7: Engeland rekent op bezuinigingen Pagina 9: Dertien jaar voor Frans H. Pagina 13: Baggeraars gaan saneren Op uitnodiging van het CDA begint Anton Canallas, voor man van de Spaanse christen democraten, vandaag een be zoek aan ons land. Onze redac teur Herman Amelink had in Barcelona al een gesprek met hem, onder meer over de politie ke kracht van de christen democraten in Spanje. Een ver slag van het gesprek staat op pagina 10. ADVERTENTIE fles 1000 gram nu ;ert Wisselend bewolkt met vooral in de ochtend buien. Matige tot ïndej krachtige, aan de kust tijdelijk harde of stormachtige zuidwes telijke wind. Minimumtempera turen omstreeks 4 graden, maxi ma rond 7 graden. MORGEN EN OVERMOR GEN: plaatselijk enkele buien en iets kouder. Morgen zon op: 08.36 onder: 16.29 maan op: 19.26 onder: 10.11 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Accent's hoofd redacteur Hans Knoop meent over voldoende gronden te beschikken om de beloning, die door het minis terie van Justitie is uitgeloofd voor een tip die zou kunnen leiden tot de arrestatie van Menten, te kunnen claimen. De grootte van deze pre mie is door het ministerie nog niet vastgesteld, maar bedraagt in ieder geval meer dan de gebruikelijke (tienduizend gulden) in dit soort gevallen, zo is al eerder meege deeld. De Informant, die hij had „afge huurd" om achter Mentens ver blijfplaats te komen, maakt vol gens Knoop geen aanspraak op de premie omdat deze door het weekblad Accent „tegen betaling voor een periode werkzaam is .ge weest en alleen het laatste ontbre kende stukje in de puzzel heeft aangedragen". Knoop zal de naam niet bekend maken. Knoop zegt al enige tijd vrijwel zeker te hebben geweten dat Men ten zich in Zwitserland bevond, on der meer vanwege een uitgebreide kennissenkring daar. Indien hij de beloning zal ontvangen, ziet hij dat „als een overwinning op minister Van Agt" en zal het geld niet ten eigen bate of ten behoeve van Ac cent worden aangewend. Knoop ls voornemens de premie aan derden te schenken, maar zegt nog niet te weten aan wie. Bezwaren tegen een plastic kerstboom zijn onvol doende basis om burgemeester van Plains te wor den. Toch mooi, zoals dorpspolitiek over wezenlijke vragen kan gaan. En als de verliezer niet toevallig Carter heette, hadden we het nooit geweten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Lubbers heeft gisteren in de Tweede Kamer stevig uitgehaald naar de PPR. De minister verweet deze partij „exploitatie van angstgevoelens", in haar opstelling over het gebruik van kernenergie. Lubbers noemde die opstelling „bedenkelijk". Nieuwe abonnee:- Straat: Plaats:Giro- Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats:.,- let water meer melk. Hij wees daarbij onder meer op de actie die de PPR voert over de plannen om de ultra-centrifuge- fabriek voor uranium-verrijking in Almelo uit te breiden. „De objectivi teit in de discussie heeft helaas nog niet veel gewonnen", zei de minister, die meende dat hij in zijn kernener giebeleid een grote zorgvuldigheid heeft waargemaakt, daarbij wijzend op vele diepgaande studies en rap porten daarover, die in zijn ambtsperiode gemaakt zijn. Minister Lubbers, die zei best oog te willen hebben voor eerlijke princi piële motieven, vond het „niet goed voor het functioneren van de demo cratie", als groeperingen juist die diepgaande studies op zichzelf aan wijzen als bewijs dat er iets mis is met de kernenergie, zonder dat daar bij op de inhoud van de rapporten wordt ingegaan. De minister zei verder niets over de omstreden uitbreiding van het ultra centrifuge-project. Hij verwees naar de komende discussie in het kabinet, die nu definitief is vastgesteld op volgende week vrijdag. Het is de bedoeling dat het kabinet ook een beslissing neemt over de omstreden uitbreiding, waartegen, zoals be kend, de twee PPR-ministers zich heftig verzetten. Contract al rond Uit schriftelijke stukken, die minis ter Lubbers gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd, blijkt dat de verkooporganisatie van de Almelose verrijkingsfabriek, Urenco, al een commercieel contract kant en klaar heeft met Brazilië voor de levering van tweehonderd ton verrijkt urani um brandstof voor kernenergie centrales per jaar. Dat verdrag moet nu nog goedgekeurd worden door een commissie-van-drie, waarin Nederland, Engeland en West- Duitsland zijn vertegenwoordigd, en die het contract op zijn politieke aspecten moet beoordelen. Blokverwarming Minister Lubbers deelde de Kamer verder mee dat er niets gedaan wordt aan de collectieve bloksyste- men van centrale verwarming. Van de zijde van de Kamer was erop gewezen dat het ontbreken van een eigen brandstofmeter in ieder huis energieverspilling in de hand werkt. Het ministerie krijgt hierover regel matig klachten, aldus de minister, en wijst dan de betrokken gemeente of bouwvereniging op de nadelen van deze centrale bemetering. Minis ter Lubbers heeft het Delftse electri- citeitsbedrijf Delfland verzocht een onderzoek in te stellen naar het door dit bedrijf gehanteerde systeem van het centraal meten van de elektrici teit in flatgebouwen. Ik ontvang graag naar keuze: f~| 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locoraotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. f~| Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origi neel. voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. 3 Tekening van bet vroegere IJ te Amsterdam. Aardgasprijs De aardgasprijs zal in de komende Jaren stapsgewijs verder worden ver hoogd. In de jaren tot 1980 moet de prijs per kubieke meter met dertien veertien cent omhoog om deze ge lijk te trekken met de prijs voor huisbrandolie. Meer nieuws over het Kamerdebat op pagina 9 De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die. betalen wij. ïlH

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1