M i Meester van de vocale compositie 11 I Benjamin Britten overleden Vertolkersconcours hedendaagse muziek Streng prijsbeleid wordti"et voorlopig nog voortgezet/* Volgens enquête: CDA zakt iets na zaak Menten Radicalen actief in Chinese provincie EMS verkocht Grondbrief- bank Verdwenen man loog omgeving zes jaar voor Fraude bij Afcent Protest PPR tegen verrijkingsfabriek Bundeling in verkoop van merkartikelen Geen misdrijf bij dood van patiënt FAMILIEBERICHTEN MAANDAG 6 DECEMBER 1976 TROUW/KWARTET *NDA< fTiC -J LONDEN De Britse componist Benjamin Britten is zaterdag in zijn woning in Aldeburgh. Suffolk, over leden Hij was 63 jaar. De componist van internationaal vermaarde opera's als „The rape of LucreUa". ..Albert Herring", Billy Budd". „The turn of the screw" en de zeer bekende „Midsummer night's dream" lag al verscheidene weken ziek met hartklachten. Bewonderaars van Britten noemden hem de grootste Britse componist sinds Henry Purcell in de 17de eeuw, iets dat de bescheiden Britten als „absurd" afwees. De muziekfestivals die hij sinds 1948 in zijn woonplaats Aldeburgh orga niseerde waren voor de muzieklief hebbers een jaarlijks terugkerend hoogtepunt. De omgeving van deze plaats, eens door de romanschrijver E M Forster beschreven als ..een droefgeestig vlak landschap kale stukken met modder en zout water en daarboven krijsende moerasvo gels" was volgens Britten en zijn leerlingen de enige plek ter wereld waar zij tot het schrijven van mu ziek konden worden geïnspireerd. Benjamin Britten, op 22 november 1913. de feestdag van St Cecilia. Patrones van de musici, in Lowes toft geboren als zoon van een tand arts en een muzikaal begaafde moe der, begon al op vijfjarige leeftijd te componerea Nog geen tien jaar oud had hij al veel werken op zijn naam staan, waaronder een oratorium, tien pianosonates en zes strijkkwar tetten. Zijn eerste uitgegeven werk. „sinfo- nietta" voor kamerorkest, ver scheen voordat hij in 1933 het con servatorium verliet. Muziek voor films en hoorspelen vloeide uit zijn pen. evenals de gebrulkellke compo sities. Zijn Mozart-achtige vaardig heid was sommigen in zijn eigen land al opgevallen. In 1937 kreeg hij internationaal naam als componist toen zijn „variaties op een thema van Frank Bridge" op het muziek festival van Salzburg voor het eerst werden uitgevoerd. Naast zijn liefde voor Engeland was Britten internationaal ingesteld. Hij schreef een cantate. ..Voices voor today", ter viering van de 20ste ver jaardag van het handvest der Ver enigde Naties. ROTTERDAM Het Internatio naal Oaudeamus Concours voor ver tolkers van hedendaagse muziek zal van 14 tot 19 april 1977 in Rotterdam worden gehouden. Aan dit concours kan worden deelgenomen door in strumentalisten beneden 35 Jaar. on geacht het instrument dat zij be spelen. Zij zijn vrij in de keuze van hun programma, maar de werken die daarop voorkomen moeten wel na 1920 gecomponeerd zijn en minstens twee daarvan na 1955. Dan moeten er ten minste twee Nederlandse wer ken op het programma voorkomen. De jury die de prestaties beoordeelt bestaat uit John van den Boogert (Nederland). Claude Coppens (Bel gië). Carl-Berhard Sebon (Duits land), Fernando Grillo (Italië) en Jean-Pierre Drouet (Frankrijk). Voor deelname kan men zich aanmelden bij Stichting Gaudeamus, Postbus 30. Btlthoven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Als het derde Nipo verkiezingsonderzoek van de Rooie Haan gelijk heeft, loopt het CDA sinds de vlucht van de van oor logsmisdaden verdachte P. Menten iets terug in de kiezersgunst. Volgens de door drs. M. de Hond' bewerkte gegevens die zaterdag in de rubriek „in de Rooie Haan" voor de VARA-radio zijn gepubliceerd, scoorde het CDA vlak na de benoe ming van minister Van Agt tot lijsttrekker 40 procent van de stem men. maar zakte het na het Kamer debat over de zaak Menten terug tot 36 procent, al blijft het daarmee nog de grootste partij. De PvdA zakt verder terug en komt volgens de berekening van De Hond op 38 Ka merzetels het laagste stemmental sinds medio 1971. Ook de PPR zou een zetel verliezen, maar D'66 zou er een winnen (in de laatste twee pei lingen resp. van 4 naar 3 en van 1 naar 2) VVD terug De winst van de VVD zou iets terug lopen: van 39 zetels volgens de eerste en 35 volgens de tweede pel ling zou deze partij nu op 34 zetels komen De onderzoekers hebben de indruk dat WD en PvdA kiezers aan het verliezen zijn die vroeger vaak confessioneel hebben gestemd en zich in het begin van de jaren "70 van KVP. ARP en CHU hebben af gewend maar nu naar het CDA te rugkeren Bij de PPR zou zich dit verschijnsel zelfs duidelijk voor doen twintig procent van degenen die opgeven dat zij PPR hebben gestemd, zeggen nu dat zij het C DA verkiezen. Het verkiezingsonderzoek vermeldt deze keer apart de partijvoorkeur van kiezers onder de 25 jaar. Van hen noemt 34 procent geen partij (bij de overige leeftijdsgroepen is dat 27 procent) Van de jonge kiezers geeft 30 procent de voorkeur aan de PvdA. 9 procent aan de PPR en 1 procent aan D'66.27 procent aan het C DA en 19 procent aan de VVD PEKING (Reuteri - Meer dan twaalfduizend militairen in de Chi nese provincie Foekien zijn gemobi liseerd. zo meldde het Volksleger gisteren In de strategisch gelegen provincie tegenover nationalistisch China, of Taiwan - zouden aanhangers van de radicale „bende van vier" actief zijn Daartoe behoorde ook de weduwe van de overleden partijlei der Mao Tsc-toeng. Tsjiang Tsjing Zij zou met een vervalst testament geprobeerd hebben een greep naar de macht te doen De krant beschul digde haar en haar medestanders van het ..zaaien van onrust" in het leger en het verdelen van de .strijdkrachten en de regering' DEN HAAG De Exploitatie Maat schappij Scheveningen (EMS) heeft de Nederlandse Grondsbriefbank voor een bedrag van rond 23 miljoen gulden verkocht aan Van Mourik's Huizen Maatschappij in Woerden. Deze prijs komt neer op een koers van 175 procent. De koers is. aldus EMS. door onafhankelijke deskun digen bepaald, waarbij rekening is gehouden met de actuariële waarde van de uitstaande grondbrieven waarvan een deel niet verplicht af losbaar is. Dit houdt volgens de EMS In, dat de verkoop is geschied tegen een prijs die uitgaat boven de intrinsieke waarde die aan de aan delen Grondbriefbank op basis van de balans kan worden toegekend. Zoals de EMS reeds eerder be richtte. zal te gelegener tijd worden overwogen tot een terugbetaling op de aandelen EMS te komen. Alvo rens daartoe kan worden overge gaan. zal nog de met de fiscus ge troffen regeling betreffende de fisca le eenheid moeten worden afgewik keld. Eerst daarna kunnen de forme le en juridische stappen worden ge nomen tot een terugbetaling op de aandelen EMS. Dit houdt volgens de EMS in. dat een dergelijke terugbetaling nog ge ruime tijd op zich kan laten wachten. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Een inwoner van Groningen die zijn omgeving zes jaar in de waan liet dat hij voor dokter studeerde en die verdween op de dag dat zijn vrouw om het leven werd gebracht, ts nu al ander halve weck spoorloos. Vrijdag 26 november zou aan de 30 jarige Hendrik Jan R zo had hij zelf aangekondigd, de doktersbull worden uitgereikt Familie en vrien den togen die dag naar de universi teit om dit mee te maken Al wie kwam opdagen, de „student" zelf niet. De familie ging naar zijn wo ning en trof daar zijn 29-Jarige vrouw dood aan: waarschijnlijk om gebracht met een zwaar stomp voor werp Haar man was er niet en is sindsdien ook niet meer gezien Zijn auto stond bij het Van Starken- borghkanaal. reden waarom de poli tie ging dreggen Men hield rekening met de mogelijkheid dal hij zelfmoord had gepleegd door In het water te springen Nu houdt men cr rekening mee dat hij gevlucht is. Mogelijk heeft het echtpaar ruzie gehad nadat Hendrik Jan zijn vrouw vertelde dat hij in werkelijkheid nooit medicijnen had gestudeerd maar alleen een LTS diploma had De /.es jaren dal hij zijn omgeving in de waan liet dat hij studeerde, werkte zijn vrouw. Benjamin Britten bij een repetitie van een van de vele concerten met eigen werken die hij in ons land dirigeerde. door R. N. Degens AMSTERDAM Benjamin Britten, misschien de be langrijkste, maar zeker de be kendste Engelse componist na Henry Purcell, heeft in het kamp der na-oorlogse avant- gardisten nooit serieus mee geteld. Hij kreeg daarentegen wel de belangstelling en de waardering van een breed pu bliek, dat zich door het vele behoudende en het herkenba re in zijn muziek aangespro ken voelde, zonder daarbij al te zeer door onbegrijpelijke nieuwigheden gehinderd te worden. Brittcns vermogen om op volstrekt eigen en steeds als persoonlijk her kenbare manier uit het heden en het verleden te kiezen en te gebrui ken wat hij voor zijn muzikale con ceptle nodig meende te hebben, li hem weieens als „eclectisme" ver weten. Geen enkel componlsl schept volkomen onbeïnvloed en onafhankelijk van wat hij uit he den en verleden kent en in dit op zicht is Britten geen uitzondering Integendeel: hij heeft nooll merkbaar geprobeerd ..origineel' te zijn. waardoor hij juist op bijzon der originele manier bij de meeste van zijn componerende tijdgeno ten afstak. Hij heeft niet bewust er abrupt met de traditie gebroken maar die. naar zijn persoonlijk ar tistiek inzicht gemodelleerd, voort gezet. In zijn opera's bijvoorbeeld, waarvan de eerste, „Peter Grimes" uit 1945. meteen zijn niet meer overtroffen meesterwerk werd. De vele muziekdramatische werken die hij daarna, tot en met het in 1973 voltooide ..Death in Venice" met steeds groter tussenpozen pro duceerde. tonen duidelijk zijn voor keur voor en zijn meesterschap in het vocale componeren, waarin zijn melodische begaafdheid en zijn ge voel voor theater het best tot hun recht komen. In Nederland hebben de meeste van zijn opera's kort na hun we reldpremière in Engeland belang stelling en waardering gevonden. Na Peter Grimes waren dat o.a. The rape of Lucretia (1946). Albert Herring (1947). Billy Budd (1951). de kinderopera The little Sweep (1949) en The turn of the screw (1954). Tot de waarschijnlijk „onvergankelij ke" werken die hij schiep, kan ze ker het „War Requiem" uit 1962 gerekend worden, dat, evenals bij voorbeeld de liederencyclus „Les illuminations" (1939), de Serenade voor tenor, hoorn en strijkers (1943) en de Nocturne voor tenor en klein instrumentaal ensemble (1958), in hoofdzaak werd geschreven voor en op de stem van zijn vriend Peter Pears met wie hij een volkomen (niet alleen) artistieke eenheid vormde. Tophit Van zijn instrumentale werken is „The young person's guide to the orchestra" zoiets als een tophit voor symfonie-orkest geworden. Het is in vele opzichten, waaronder zijn overrompelende virtuositeit, kenmerkend voor Britten's compo neren. maar ook voor zijn vermo gen een strikt functionele muziek vlot op bestelling te leveren: het is nl. bedoeld als demonstratie van de mogelijkheden van de instrumen ten van een symfonie-orkest. Zijn enorme produktiviteit en het gemak waarbij hij (behalve de laatste Jaren) aan de veelvuldige opdrachten kon voldoen, hebben Britten niet altijd gelegenheid tot de nodige zelfkritiek, of tot herzie ning achteraf gelaten. Maar zelfs om de werken waarmee hij hier door beneden zijn niveau bleef, zal niemand hem zijn vooraanstaande plaats in de muziekgeschiedenis van de tweede helft van de twin tigste eeuw kunnen betwisten. Van onze sociaal economische redactie f C DEN HAAG Het huidige strenge prijsbeleid wordt voorlopu voortgezet, in afwachting van het overleg dat gaande is over ha prijsbeleid voor 1977. Minister Lubbers van economische zake! heeft hiertoe een nieuwe prijsmaatregel afgekondigd. De bi staande maatregel is namelijk afgelopen. Voorlopig mogen alleen stijgingen van materiaalkosten worden doorbe rekend in de prijzen. Dalingen van deze kosten moeten trouwens ook worden doorberekend. Hogere loon- BRUNSSUM Twee Nederlandse onderofficieren en een niet-militair personeelslid van het NAVO- hoofdkwartier Afcent in Brunssum worden ervan verdacht Afcent voor vele tienduizenden guldens te heb ben benadeeld. Dit gebeurde door de boekhouding en de afrekening van speelautomaten te vervalsen. Deze automaten werden door de niet- militair aan Afcent verhuurd. De politie van Afcent. die het drietal heeft aangehouden, deelde mee dat de juiste omvang van de fraude nog niet is vastgesteld. De drie arrestan ten zouden zich ook. aldus de politie, hebben schuldig gemaakt aan de verkoop van belastingvrije goede ren. onder meer drank en tabaksarti kelen. kosten mogen thans in het gehe niet meer worden doorbereken Hierover komen regels in de defii .ftr tieve prijsmaatregel voor volger Situatie Mariënburg niet alarmerend geacht PARAMARIBO De Surinaamse minister van Economische Zaken. Bruma. heeft verklaard de financië le toestand bij de suikeronderne ming „Mariénburg" niet alarmerend te vinden. Hij voegde hieraan toe dat de zaak sterk wordt over trokken. Hij reageerde hiermee op een mede deling van de directie van „Mariën burg" die kort tevoren had laten weten, dat de Surinaamse regering het bedrijf met een paar ton zou moeten helpen omdat de verplich tingen niet meer konden worden na gekomen. Minister Bruma zei voorts dat na de overname van de suikeronderne ming, de Surinaamse overheid veel belangrijke technische en organisa torische voorzieningen in het bedrijf heeft getroffen. Hierdoor is de pro- duktie belangrijk opgevoerd en ver beterd. Ook wordt, zei hij. aandacht besteed aan de verbetering van het woon- en leefklimaat van de werkne mers. Volgens de bewindsman zal op korte termijn moeten worden begonnen met de bouw van een tweede suiker fabriek om de totale binnenlandse behoefte In de toekomst te kunnen garanderen. ALMELO Ruim honderd mensen trokken zaterdagmiddag door het centrum van Almelo om te demon streren tegen uitbreiding van de uraniumverrijkingsfabriek De de monstratie was georganiseerd door do PPR. Volgens het PPR-Kamerlid Leo Janssen zou ccn programma van energiebesparing ccn belangrij ker bijdrage leveren aan bevorde ring van dc werkgelegenheid dan de 750 miljoen gulden die moeten wor don geïnvesteerd bij uitbreiding van dc uraniumverrijkingsfabriek. DEN BOSCH De besprekingen tussen levensmiddelenindustrie Ha- mido (een dochteronderneming van SHV) enerzijds en Continental Foods Company in Puurs (België) en Kwatta International anderzijds over een bundeling van de verkoop- activiteiten op het gebied van merk artikelen in Nederland, naderen hun afronding. Volgens Hamido mag verwacht worden dat spoedig een overeenkomst tussen de drie bedrij ven tot stand komt. Inmiddels heelt nieuw overleg met de ondernemingsraden en vakbon den plaats gehad. Zowel de onderne mingsraden als de vertegenwoordi gers van de Industriebond NKV en de Voedingsbonden FNV verklaar den zich akkoord met de voorgeno men samenwerking. De reactie van de Unie BKHP was eveneens posi tief. doch een definitief oordeel werd opgeschort totdat enige details na der zullen zijn uitgewerkt. De samenwerking zal gestalte krij gen in de stichting van twee ver kooporganisaties waarin werkgele genheid voor ruim 30 man zal bestaan. Van een verslaggever DEN HAAG Een onderzoek naar de dood van een operatiepaticnt in het Bethelziekenhuis in Delft heeft uitgewezen dat van misdrijf geen sprake is geweest en dat evenmin van onzorgvuldigheid van de kant van de directie of het personeel van het ziekenhuis kan worden gespro ken. Op last van de officier van justitie in Den Haag werd hot onder zoek ingesteld, nadat op 4 juni een 26-jarige sportleider uit Delft kort na een operatic aan dc knie was overleden. jaar, als vast staat hoe de lonen volgend jaar uit zullen zien. (IESS iven Winkeliers in levensmiddelen, de hppst reca en de melkindustrie blijven vr 77, gesteld van de prijsvoorschriften. s *1€ deze sector wordt voldoende concu esbo rentie aanwezig geacht om ongfc wei wenste prijsstijgingen tegen te hoüint V den. Wel blijven in deze sectoren en grote ondernemingen verplicht prij l wijzigingen binnen een week te mep15 den bij het ministerie van econ<Frt,ee mische zaken. In de overige sectore >or blijven grote ondernemingen ve ider plicht prijsverhogingen een maan g je tevoren aan te melden bij het mini .fL- terie. De economische control! dienst controleert, per steekproef e)nneJ bij klachten of vermoedens van ove G( treding. of de bedrijven zich aan d it al prijsregels houden. I vim Voor de handel is de hoofdregel dajesbos de toegestane prijs is de inkoopprijzen i plus de handelsmarge (brutowinstfhoev die op 2 december i verleden weeing v! donderdag! werd gehanteerd. testdi likje kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. Dankbaar en blij hopen wij D.V. op 20 december a.s. met onze ouders F. Moolenaar en M. M. Moolenaar-Kroes hun zilveren huwelijksfeest te vieren. Als u hen wilt feliciteren bent u vrijdag 17 dec. a.s. tussen 5.00 en 6.30 uur n.m. van harte welkom in „Motel Sassenheim Cock en Elly. Sassenheim, december 1976 Parklaan 14. Algeme en enige kennisgeving Nog vrij onverwacht nam God op 1 december tol Zich mijn zorgzame man Hendrik Leendert du Boeuff Oud-Burgemeester op de leeftijd van 73 jaar H. du Boeuff-Hansen Oegstgeest, 6 december 1976 Dorpsstraat 1 Geen bezoek De begrafenis heeft heden in stilte bij het „Groene Kerkje" te Oegstgeest plaatsgevonden. „Hij is verlost, God heeft hem wel gedaan" In Jezus ontslapen mijn lieve Man en onze lieve Vader Barend Breevaart in de leeftijd van 64 jaar Heinenoord: K. Breevaart-Hensen Berkel: Piet en Lineke Breevaart Heemskerk: Trijnie en Aart Anderweg Oud-Bei jerland: Janny en Wim Rentier Heinenoord: Adri en Mia Breevaart Vreeswijk: Ineke Breevaart en Jan Jubbega Heinenoord. 3 december 1976 Julianastraat 13 De begrafenis zal plaatsvinden op woensdag 8 december a.s. nam. 2 uur op de Algemene Be graafplaats te Heinenoord vooraf gegaan door een dienst van woord en gebed in de Petrakerk te Heinenoord, aanvang 9.30 uur. Gelegenheid tot condoleren: dinsdag van 7-8 uur in het jeugdhuis „De Erve". Oranjestraat 3 Onze lieve opa Breevaart is op 3 december naar de Here God gegaan. Beate, Renate en Barendine Bree vaart. Bernice en Bernd Anderweg. Elodia, Jakob en Micha Rentier. Bernhard Breevaart. Heinenoord. 3 december 1976. „Bij U. Heer. schuil ik." In vrede ontslapen, mijn lieve vader, onze groot vader Aldert Pieter Grashuis weduwnaar van Anna Maria Baaijens op de leeftijd van 82 jaar. Leiden: A M E. Prast-Grashuis Marian Gerald Tinka Woerden. 4 december I97G Marius Bauerslraat 32 Corr.-adres: Beukenrode 44. Leiden De overledene is opgebaard in het rouwcentrum aan de Gedempte Binnengracht (bij de molen) te Woerden, waar dinsdagavond 7 december om 7.30-8 uur gelegenheid is tot condoleren De begrafenis /.al plaatsvinden woensdag 8 de cember a.s. op de Nieuwe Algemene Be- graafplaats.aan de Meeuwen laan le Woerden. Aankomst aida 14.0(1 uur. Verlangend naar haar Heer en Heiland en in hel bewustzijn dat Gods kinderen elkaar weerzien, heeft de Here tot Zich genomen onze lieve zorgzame Moeder. Oma en Overgrootmoeder Henrica Josephina Lindeboom wedjiwe van Jacob van der Meer in de gezë^ndorouderdom van 93 jaar Ul.'Pelnis 1:11 Bussum. 1 december U.-aV Huize „De Schutse :iri -j'jjj H. A. Lorentzweg 51 jj,, ntlk Correspondentie-adres: •*- s^iti J. van der Meer Floris Versterlaan 9 RoUerdam-3013 De begrafenis heeft zaterdag j.l. in stilte plflXlsjSeftH vonden. lard hijn gen Met verslagenheid berichten wij dat heden is overleden onze oud-president dirokteur. de heer F. C. Doodeheefver Hetgeen hij in het verleden ook voor zijn mede werkers heeft verricht, zal in dankbare herinne ring blijven. Amsterdam. 1 december 1!»7(> Personeel van Rath en Doode heefver; >Otl0| lijk-, Met leedwezen geven wij er kennis van. dat heden is overleden, in de leeftijd van 79 jaar. dc heer F. C. Doodeheefver oud-president. direkteur van onze ven nootschappen. Voor hetgeen hij in zijn leven voor onze onderne ming tot stand bracht, zijn wij hem grote dank verschuldigd. Direkties Nederland en België Rath en Doodeheefver Amsterdam. 1 december 1976 ?rr Prinsengracht 730/736. Ge .Dal van ichr lat nijr ichr In rustig Geloofsvertrouwen?'Is"— voor ons nog onverwacht van ons heengegaan onze lieve zeer zorgzame Man, Vadef'PnvOpa Lambertus de Kool op de gezegende leeftijd van ruim 85 jaar. A. W de Kool-Blaak JTnburg: G D de Kool J. C. de Kool-Verschoor Lambert en Johan Rijsoord: G, B. de Kool H W J de Kool Plaisicr Rieke en Artine Ridderkerk: L. M. de Kool M. de Kool-Huizcr Rijsoord, 3 december 1976, Rijksstraatweg 83. Geen bezoek aan huis. Geen bloemen - Geen toespraken. De begrafenis zal plaatsvinden dinsdag 7 decem ber. 14.00 uur op de Oude Begraafplaats „Rusthof" te Ridderkerk. Gelegenheid tol condoleren na de begrafenis in de aula. Vn de dei de Door een droevig ongeval werden uit ons midden weggenomen onze lieve Dochter en Zuster Henriëtte Jacqueline Friele geliefde echtgenote van Johan G. Rcy. op de leeftijd van 29 jaar. en ons lief Kleindochtertje en Nichtje Nathalie op de leeftijd van 4 jaar. God zal alle tranen van onze ogen afwissen. C. F. L. Friele H. J Friele-Andriese Bert en Lida Robert en Mariëtte Carla en René Irene en Tjcerd Joost Amsterdam. 3 december 197C. De begrafenis zal plaatsvinden up woensdag K december 1970 om 13.30 uui op de Nieuwe Oosler- bcgraafplaats. Kruislaan 126 te Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6