Newcastle werpt zich - met nog lagere prijzen - op buitenlandse kopers Tips over verdwenen gemeentesecretaris nog zonder resultaat SpectrumBoeken A mm t Commissie Zuidmolukkers wil betrokken worden bij optreden als in Vaassen CDA nog niet gewonnen voor regeringsplan afschaffen kinderaftrek Congres over gelijke kansen afgesloten BUY BRITISH NOW Rijn verdragen Manusama tevreden met verslag Problemen bij Frico (kaas) Al jong op belangrijke post VVD tégen, PvdA vóór Arts protesteert tegen reclame voor „partnertherapie" "SATERDAG 4 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Bereidt u maar vast voor op de Hollanders, schreef on langs een krant in Newcastle aan het adres van de plaatse lijke middenstand. En dat was een terechte waarschu wing. want ze zitten er al met hun boodschappentassen en hutkoffers. Newcastle upon Tyne. een wat grauwe indus triestad. niet ver onder de Schotse grens, heeft naar goed Londens voorbeeld eve neens zijn winkels wijd open gezet voor op voordeel belus te Nederlandse Enge landvaarders en -vliegers. Het presenteert zich als het nóg goedkopere alternatief van de Britse hoofdstad. Met als zegt de middenstand extra pré. dat New castle nog de ruimte biedt en de buitenlander nog in alle rust zijn waar kan uitzoeken. Dat laatste is in Londen allang niet meer het geval. Londen zit mudvol. De luchtvaarmaatschappijen on derhouden met vaak tot de laatste plaats bezette toestellen, als het ware een pendeldienst tussen Amsterdam. Rotterdam en de Brit se hoofdstad. Moeite om passagiers te werven hoeven zij nauwelijks meer te doen. Zelfs elke vorm van concurrentie tussen de maatschap pijen op het gouden lijntje lijkt afgezworen. Even volbezetzijn de Londense ho tels. Daar is op het ogenblik geen leeg bed meer te vinden. Slechts wie ver van te voren reserveerde en zij. die bij het reisbureau boekten en daardoor gebruik konden ma ken van de bulk aan bedden, die de touroperator had ingekocht, kun nen er nog terecht Maar wie op de bonnefooi op de shoppingtour wil. maakt tot diep in januari geen sthijn van kans meer. Vandaar het initiatief van New- i casüe. dat daar overigens wel re den voor zegt te hebben. Vorige maand werd er het gloednieuwe Beeld van Newcastle's overdekte Eldon Square winkel centrum met 110 winkels (waaron der vier grote warenhuizen) in ge bruik genomen. De commerciële leiding ervan zag meteen de kans van een gouden start. Als Londen vol zit en nee moet verkopen, moet Newcastle de overloop van de bui tenlandse invasie opvangen, vond de directie. Die kans zagen ook de Britse luchtvaartmaatschappij British Caledonian en de Neder landse touroperator Christoffel, die n. winkelcentrum Eldon Square. samen meteen shopping- arrangementen op de markt brach ten. Ze worden aangeboden voor nog geen 400 gulden, waarvoor men dan de vlucht Amsterdam- Newcastle v.v. krijgt, een comforta bele hotelkamer (voor drie nach ten) met Engels ontbijt, het transfer van de luchthaven naar het hotel en een avondje uit (een middeleeuws banket in een van de vele kastelen van Northumber land). Dat is duidelijk duurder dan de meeste Londen-arrangementen. maar daarbij moet dan wel reke ning worden gehouden met de wat langere vliegduur en het feit dat de transfer is inbegrepen. Argumenten, waarvoor de met dubbeltjes rekenende koopjesjager overigens weinig gevoel zal heb ben: 400 gulden -is 400 gulden Tel daar dan nog eens de maaltijden bij. dan komt zo'n trip al gauw op 500 tot 600 gulden En wat kan daarop worden verdiend? -M - Goedkoper De muur van Hadrianus uit 122 voor Christus: een van de attracties die het toeristenbureau van Newcastle koopjesjagers onder de aandacht brengt. Kort gezegd: wie op winst uit is. zal heel wat moeten kopen om het sal do niet in rood te schrijven. Maar wat is ..heel wat"? Ervaringen van Londense middenstanders zijn, dat buitenlanders soms met twee of drie kostuums: wat jurkjes voor moe. tassen vol cosmetica, drogis terij-artikelen. speelgoed, Wedgwood-serviezen en ge reedschappen naar huis keren Al lemaal waren die in Engeland 20 door Dick Ringlever tot 40 procent goedkoper zijn dan hier. Als die besparingen worden getotaliseerd, komt zo'n reisprijs er natuurlijk altijd uit! In Newcastle zelfs nog eerder dan in Londen, waar veel warenhuizen zich de af gelopen maanden snel aanpasten aan de vraag en de prijzen niet onaanzienlijk omhoog brachten. Dat laatste heeft Newcastle zich nog niet kunnen veroorloven, de wekelijkse invasie van zo'n 1400 Noren (die volgens statistici per g^zin een kleine 1000 gulden uitge ven) ten spijt. Gevolg daarvan is dat de prijzen er gemiddeld nog 10 tot 15 procent lager liggen dan fri Londen en bijvoorbeeld een scheerapparaat van Hollands merk 50 procent voordeliger is dan in eigen land. Ander voordeel: de winkels zijn nog redelijk bevoorraad. Dat kan van Londen al sedert weken niet meer worden gezegd. Op kledinggebied zijn de meeste gangbare maten al weggegrfst. serviezen zijn vrijwel nergens meer compleet te krijgen en ook andere waren, waar veel vraag naar is. zijn nog maar mondjesmaat voorradig. Londen wordt leeggeroofd. Niet al leen door de Nederlanders, ook door de Fransen, die met de auto komen en volgeladen zelfs met koelkasten en vaatwasmachines naar huis keren. Anderen wippen Weer even over om hun auto te laten repareren, want ook dat is in Engeland een stuk goedkoper. Excursies Of Newcastle in die zelfde rage zal worden meegesleept, is nog een vraag. Newcastle is geen Londen. Naar de toeristische trekkers, die de hoofdstad te bieden heeft, zoekt men tevergeefs. Het is niet meer dan een industriestad. Om die pil te vergulden hebben de organisatoren een aantal excursies op het programma gezet (onder meer aan kastelentocht door Northumbria. trips naar Edin burgh. de Romeinse muur in de buurt van de stad en de universi teitsstad Durham». De prijzen daarvan zijn vrij laag en variëren van een tientje tot 30 gulden, maar drukken toch de winst van de op kleintjes lettende koopjesjagers. Newcastle mag dan nóg goedkoper zijn. dat het in de praktijk duurder zal worden lijkt niet denkbeeldig! Zelfs de bierbrouwerijen doen mee om de kooprage te stimuleren. ..buy British now" adviseren zij op hun viltjes. Vervolg van pag I Het chemieverdrag. waarover in april van dit jaar in Parijs over eenstemming werd bereikt, werd voor Nederland ondertekend door minister Vorrink (volksgezondheid en milieuhygiëne). Het verdrag kent twee lijsten met chemische stoffen een zwarte lijst met stoffen die in beginsel niet in de Rijn mogen wor den geloosd (zoals fosfor, tin. kwik. cadmium en kankerverwekkende stoffen) en een grijze lijst met stof fen waarvan de lozing moet worden beperkt (zoals zware metalen, fosfa ten en smaakbedervende stoffen). Voor de lozing van stoffen van de zwarte lijst zal een vergunning no dig zijn Aan de lozingen zullen nor men worden gesteld met de bedoe ling geleidelijk tot beëindiging van de lozing te komen. Nieuwe lozingen zullen direct aan de norm moeten voldoen. Wat de stoffen op de grijze lijst betreft, zullen de Rijnoeversta- ten binnen twee Jaar nationale pro gramma's moeten opstellen om de lozing daarvan terug te dringen. In een reactie op de ondertekening van de verdragen dringen de water leidingbedrijven van de Rijnoe- verstaten (verenigd in de IAWR) er op aan dat met spoed verdere maat regelen worden genomen om de zoutvracht van de Rijn te verminde ren. De waterleidingbedrijven wij zen erop dat de inspuiting van het zout van de kalimijnen tot een ver mindering moet leiden van de totale zoutbelasting van de Rijn De be drijven willen voorts dat ten aanzien van de lozingen op korte termijn maatregelen worden genomen, die resultaat zullen hebben Overigens zegt de IAWR verheugd te zijn dat de verdragen zijn getekend, vooral omdat daaruit blijkt dat de landen erkennen dat de vervuiling van de Rijn een ernstige bedreiging vormt voor het milieu en de drinkwater voorziening in een belangrijk deel van Europa. 'Van onze parlementsredactie DEN HAAG De commissie Kobben ingesteld na de gijzelingen van Beilen en Amsterdam, en bestaande uit vijf Nederlanders en vijf Zuidmolukkers, heeft haar eerste verslag aan vice-premier Van Agt uitgebracht. ADVERTENTIE De commissie stelt de regering voor om als permanent overlegorgaan be trokken te worden bij gebeurtenis sen als in Vaassen. In een begelei dende brief stelt de commissie ook voor om de veertien gedetineerde Zuidmolukkers die bij de gijzelingen betrokken waren, een beter contact met elkaar te laten hebben. In totaal vergaderde de commissie vijf keer. dat was minder dan men zich aanvankelijk voorgenomen had. In het vervolg wil men dan ook om de drie weken gaan vergaderen. De besprekingen vonden plaats in een ontspannen en openharige sfeer, al dus het verslag. In de eerste vijf besprekingen werd naast de hierbo ven genoemde zaken ook aandacht besteed aan het uitroepen van de vrije republiek der Zuid-Molukken, de komst van de Molukkers naar Nederland en een discussienota over de diverse aspecten van de strijd om de Zuidmolukse onafhankelijkheid. Half 1977 hoopt de commissie met een tweede verslag te komen waarin speciale aandacht voor het Neder landse overheidsbeleid ten aanzien van de Zuidmolukkers, en eind 1977 moet een derde verslag verschijnen met als onderwerp de situatie in het gebied der Zuid Molukken. In een reactie voor de televisie toon de de Zuidmolukse leider ir. Manusa ma zich bijzonder tevreden met het eerste verslag van de commissie. ..Jarenlang is er niets gedaan, nu ligt er in ieder geval een aanbeveling bij de regering." UTRECHT De leden van de on dernemingsraden bij het kaascon cern Frico en de aangesloten bedrij ven zijn bang voor de werkgelegen heid voor de ca. 1200 werknemers. Er zijn volgens hen zo veel interne problemen bij Frico. dat te vrezen valt dat de organisatie uiteen valt, zo meldt een woordvoerster van de Voedingsbonden FNV. Van een onzer verslaggevers HAAFTEN Na het raadselachtige verdwijnen van gemeentesecretaris A. G. de Wit van de Betuwse gemeente Haaften zijn de nodige tips en aanwijzingen binnengekomen. Die zijn allemaal heel zorgvuldig nagetrokken, maar zij hebben niets opgeleverd. „Twee schoonmaaktsters hebben vo rige week vrijdagavond, dus enkele dagen na zijn verdwijning, een auto langs de weg zien staan met grote lichten op. Zij meenden de heer De Wit te hebben herkend Bij zorgvul dig nagaan moesten zij echter zelf toegeven dat zij geen enkele zeker heid hadden dat het werkelijk de heer De Wit is geweest." zegt burge meester H A. van Willigen „In het donker hebben zij de kleur van de wagen ook niet juist kunnen vaststellen. Hadden zij maar naar de nummerplaat gekeken, dat nummer is 76-66-RV, nogal gemakkelijk. Het enige dat vaststaat is dat deze wagen eenzelfde model had als de auto van de heer De Wit. een niet zo heel nieuwe Opel Kadett". Dat geldt ook voor de man uit Her- wijnen, die meende de wagen van de heer De Wit samen met twee andere auto's een parkeerterrein op te heb ben zien manoeuvreren. Ook die aanwijzing is nagetrokken maar uit niets blijkt dat men hier had te doen met de wagen van de heer De Wit. Er rijden duizenden wagens van dit ty pe in Nederland Ook de kleur, don kerbruin. is heel gewoon. De wagen heeft een kras en een lichte deuk en ook zelfs dat is voor een wagen van een jaar of vijf oud niets bijzonders. Er zijn zelfs tips binnengekomen uit Amsterdam, waar men de auto van de heer De Wit zou hebben gezien. Maar ze hadden geen enkel resul taat." Ongeluk" Burgemeester Van Willigen denkt vanzelfsprekend aan een ongeluk. „Maar het is nu al meer dan een week geleden, dat de heer De Wit verdween." constateert hij. „En we zitten hier in het midden van het land. Een gewoon ongeluk dat vlak in de buurt zou moeten zijn gebeurd, want uit niets bleek dat hij ver weg zou gaan zou al lang bekend moeten zijn. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De drie CDA-fracties in de Tweede Kamer zijn nog steeds niet gewonnen voor het regeringsplan voor afschaf fing van de kinderaftrek en inbouw ervan in de kinderbijslagen voor vooral lagere inkomens. De VVD-fractie is ook tegen. De PvdA gaat wel akkoord. Dit blijkt uit de eerste schriftelijke reacties van de kamerfracties op het wetsontwerp van de regering. De CDA-fracties vinden dat het rege ringsvoorstel de gezinsinkomens ni velleert naarmate men meer kinde ren heeft. Hoe groter het gezin, des te groter de inkomensteruggang in het regeringsplan wat betreft inkomens boven ongeveer 26.000 gulden. (Daar beneden ontstaat uit het plan een voordeel dat groter is naarmate het gezin omvangrijker is). De „nivellering uitsluitend ten koste van gezinnen met kinderen" wordt door de CDA-fracties afgewezen De motieven die de regering aandraagt, vinden zij „niet overtuigend." De CDA-fracties komen met een reeks mogelijke andere oplossingen, zoals bevriezing van de kinderbijslag voor het tweede kind (die voor het eerste is al bevroren), eventueel geleidelijk afschaffen van de bijslag voor het eerste kind. en eventueel zelfs die voor het tweede kind geleidelijk af schaffen. Volgens de regering wor den door deze maatregelen echter de gezinnen met lage inkomens het zwaarst getroffen. De CDA-fracties weten dat nog net niet. en willen daarover nu eerst cijfers zien van de regering Een mogelijkheid is. wat de CDA-fracties betreft, ook dat geen hogere bijslagbedragen meer wor den gegeven voor derde, vierde en volgende kinderen. Bevriezen De VVD bepleit bevriezing van alle kinderbijslagbedragen, met zonodig compensatie voor het inkomensef fect voor de laagste inkomens Met de VVD wijzen de CDA-fracties af schaffing van de kinderaftrek van de hand, omdat dan wordt gebroken met het beginsel van belasting naar draagkracht. Het hek raakt dan van de dam. zo vrezen de CDA-fracties. Zij vragen de regering alsnog de So ciaal-Economische Raad te vragen te adviseren over de hele kinderbij slagzaak. De SER heeft vorige week al een advies gegeven over het huidi ge concrete regeringsplan; dit advies is sterk verdeeld. Dit heeft de CDA- fracties gesterkt in hun overtuiging dat de SER beter de hele zaak gron dig had kunnen bekijken, zonder een uitgewerkt regeringsplan in de hand Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Hoe moet aan de ongelijkheid tussen arme en rijke landen en in de arme landen zelf een eind worden gemaakt? Dat was de centrale vraag op het congres van de Vereniging voor internationale ontwikkeling, dat de afgelopen dagen in de Amsterdamse RAI is gehouden. ADVERTENTIE I lol scllip en tie Hel whipeii de /ee Scherps hou*»scheep» aart. hel Ie»en aan boord. zeeslagen, ontdekkingsreizen. Volledige geschiedenis inel meer dan 6(NN) afbeeldingen. Ken schil lerend nautisch werk. f Hij de boekhandel. „Enkele weken geleden is al een bedrijf uit de Frico-organisatie ge stapt De OR-leden eisen op korte termijn van hun directies volledige openbaarheid. Er zijn aanwijzingen dat Frico met de deelnemende be drijven een discussie heeft gevoerd over verdergaande integratie. Het schijnt dat deze integratie- voorstellen zijn afgewezen, aldus de vakbondswoordvoerster De OR leden willen zo snel mogelijk weten of dit juist is en op welke gronden de nauwere samenwerking dan is afge wezen. De voorzitter van het organisatieco mité. Mahbor ui Haq. noemde na afloop een aantal mogelijkheden. Wat betreft veranderingen in de ar me landen zelf onder andere gelijkheid van kansen voor ieder een. onafhankelijk van geslacht, godsdienst of overtuiging; streven naar bevrediging van ba sisbehoeften (voedsel, kleding, on derdak. onderwijs) en niet naar „overbevrediging" van de behoeften van een kleine groep; een ontwikkelingsbeleid van ont wikkeling op eigen kracht, met ge bruikmaking van eigen kennis en mogelijkheden ..self-reliance politieke veranderingen waar door ook de massa's invloed krijgen, en niet alleen een kleine elite zoals op het ogenblik vaak het geval is Volgens Mahboeb ul Haq zou de nieuwe Amerikaanse president Jim my Carter eerst met de bondgenoten moeten overleggen over de betrek kingen met de derde wereld, en daar na contact moeten zoeken met groe pen ontwikkelingslanden Dat hoeft geen „verdeel-en-heerspolltiek" in te houden, zo zei hij De voorbereider van de conferentie in Amsterdam maakte verschil tussen de armste ontwikkelingslanden en wat hij noemde de landen van de „mid denklasse". De eerste hebben be hoefte aan meer hulp. betere prijzen voor de grondstoffen die zij uitvoe ren en een regeling voor de schulden die hen over het hoofd zijn gegroeid. De „middenklasse landen" zijn uit op betere toegang tot westerse markten voor hun industrieproduk- ten en commerciële leningen, in plaats van ontwikkelingshulp Werkgroepen Over betrekkingen tussen arme en rijke landen zei Mahoeb ul Haq dat de „spelregels veranderd moeten worden" Frico zelf is een handelsorganisatie met kaaspakhuizen in Leeuwarden en Wolvega. Bovendien is Frico eige naar van de melkinrichtingen in Warga en Oldenborn. Frico krijgt de kaas geleverd van negen Friese zui velbedrijven meer kansen voor ontwikkelings landen om leningen te sluiten meer handelsmogelijkheden voor de arme landen; meer invloed van de ontwikke lingslanden bij internationaal over leg, met name bij de Wereldbank en het Internationale monetaire fonds (IMF) Natuurlijk denk Je aan een veerstoep. waar hij misschien de ri vier in zou kunnen zijn gereden zon der dat iemand dat zou hebben ge merkt. Maar alle veerstoepen en het water er omheen, zijn nauwkeurig onderzocht door verschillende brandweren en ook daar is niets gevonden." Voor burgemeester Van Willigen is de hele situatie moeilijk: ik heb ja renlang met hem samengewerkt en ik kan me niet indenken dat hij vreemde dingen zou kunnen doen. Bovendien komt hij hier uit de om geving. net als mijn hele familie en ikzelf Ik meen hem dus door en door te kennen, van Jongs af. Zelf ben ik geboren en getogen in Haaf- ten. net als mijn hele familie. Er is hier nog een .burgemeester M. P. van Willigenweg', genoemd naar miln oud-oom." ..De heer De Wit is 45 Jaar en hij werd. na in omliggende gemeenten als ambtenaar te hebben gewerkt, reeds op 23-jarige leeftijd benoemd tot gemeentesecretaris van Haaften. een bewijs dat hij een briljant man is Hij is vooral deskundig op het gebied van ruimtelijke ordening en streekplannen en zit daarvoor in een aantal Gelderse commissies." De heer De Wit is hervormd en ker kelijk meelevend. Zijn huwelijk is altijd harmonisch geweest, er zijn drie kinderen. De heer De Wit is ook nooit ëen uitgaanstype geweest, hij heeft nooit te lijden gehad van de pressies en hij is beslist niet zieke lijk; zijn gezondheid is goed. Voorlopig zijn enige honderden brandweermensen en politiemensen uit Haaften en de wijde omtrek en militairen nog druk bezig met inten sieve zoekacties, vooral langs en in de Waal. De rijkspolitie heeft zelfs twee vliegtuigen ingezet. Van een verslaggever UTRECHT Advertenties van het Instituut voor seksuologische thera pie in Amsterdam (coördinator dr. Frans Wong» hebben in medische kring verzet opgeroepen In een brief in het Nederlandse tijdschrift voor geneeskunde gebruikt de Amsterdamse vrouwenarts dr. P. E. Treffers de term „medische com mercie". De gewraakte advertentie maakt re clame voor de zogenaamde partner- therapie van dit instituut, waarmee „opmerkelijke resultaten" zouden zijn bereikt. Voor een volledige be handeling wordt een tarief van 2250 gulden genoemd. De advertentie verscheen pagina-groot in het Tijd schrift voor geneeskunde en in an dere medische en nlet-medische pe riodieken. Opmerkelijke resultaten met be paalde behandelingen, schrijft dr. Treffers, kunnen via wetenschappe lijke tijdschriften bekend worden gemaakt Maar voor zover hij kon nagaan 21jn er tot nu toe geen we tenschappelijke publicaties over het Amsterdamse instituut verschenen Dat betekent dat de mededeling dat de resultaten opmerkelijk zijn, „tot nader order moet worden be schouwd als een mededeling van dezelfde aard als dagelijks kan wor den aangetroffen in de reclame voor geneesmiddelen, produkten voor de huishouding en andere koopwaar." Volgens dr. Treffers was het tot nog toe onder artsen en psychologen een algemeen aanvaarde beroepscode dat ze voor hun behandeling geen reclame maken. ADVERTENTIEJ Op het congres, waar van gedachten werd gewisseld door meer dan zeven honderd deskundigen maar geen verklaringen zijn aangenomen, is ge praat over verplaatsing van het hoofdkwartier van de Vereniging voor internationale ontwikkeling, onder andere om een einde te maken aan de grote Amerikaanse invloed Geopperd is een verhuizing van New York naar bijvoorbeeld Amsterdam (ook Genève. Parijs en Werven ma ken een kans), maar er ls geen beslis sing genomen mirfühiiz WELKOM NIEUWS: EEN ECHT STREICHERT PIJPORGEL VOOR ZELFBOUW! l)tl i» nieuw» waar wij trol» op lijn: wij hebben momenteel de allcenverkuop vuur Nederland van het befaamde Sir*ichen pijporgel. Een „rein- methaniwh" instrument met slccpladcn dal al» bouwpakket leverbaar i». Voor circa f 11.000.- hebt u al i een ba»i»uiiru»iing. Uitbreiding i» altijd mogelijk /elf* lui 10klemmen, verdeeld o»er 2 klavieren en pedaal. Vraag de volledige (older mei pri|.lijst of kom dit niagnilieke in»lrument zien

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9