Beleggings- Spaar- bewijzen deposito s Spreiding bedreigt werkgelegenheid marklih Kritiek op uitgave schoolboeken Zeker acht doden door de gladheid 2 Zekere vormen van beleggen bij de RPS: Rijkspostspaarbank Kerstexpositie Melk wordt vetter en 3 cent duurder Conducteur uit trein gevallen Regering voelt wel voor permanent overlegorgaan Oudejaarsavond na 9 uur geen treinen Beleggen v bij de RPS? Zeker! Conclusie in rapport over verhuizing rijksdiensten uit Den Haag: Felle kritiek op de dreigende afschaffing van beroepsmogelijkheden electrische treinen compleet vjl 69 J5 Controle op aankopen van defensie Leraren: werkwijze biedt onvoldoende garantie van kwaliteit Eerste druk vaak „gokje" ZA TERDAG 4 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET", Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ten gevolge van de gladheid op de Nederlandse wegen zijn gisteren minstens acht men sen om het leven gekomen. Het ernstigste ongeval deed zich voor op de provinciale weg bij Hardenberg. Daar vielen drie doden. IAOveRTEHTIEI I De slachtoffers zijn de 35-jarige J. Lichtenvoorde uit Hollandscheveld, de 20-jarige B. Winkel uit Dalerpeel 1 en de even oude A. Zwiep uit Nieuwe Krim. De auto waarin het drietal zat slipte in een bocht en kwam in bot sing met een busje dat uit tegenover- I gestelde richting kwam Vier perso- nen uit dat busje raakten bij de botsing gewond. De 24-jarige H. Bruinenberg uit En schede en de 49-jarige H. Faber uit Hengelo kwamen om, toen hun auto op een brug over het Overijsselse Kanaal slipte en opeen Volkswagen- I busje botste. Een derde inzittende van de personenauto, de eredivisie voetballer Jaap Bos werd licht gewond. In Veldhoven werd de 73-jarige H. J. Kapteijns-Huijbers gedood, toen de Schilderijen en aquarellen uit de Haagsche en Romantische School in galerie Cunera, He renstraat 14, Rhenen. Tel. 08376-3316 van 10 t/m 24 december dagelijks van 10-20 uur. RIJSWIJK Het vetgehalte van volle melk wordt met ingang van volgende maand verhoogd van 3.2 naar 3.5 procent. De verordening van de Europese Gemeenschappen die het vetgehalte in de aangesloten landen op dit niveau harmoniseert, is al sinds 1 oktober van kracht. De melkprijscommissie van het pro- duktschap voor Zuivel heeft uitgere kend dat de kosten van een liter melk door deze wijziging met 3.21 cent'zullen stijgen. Volgefide week behandelt het Produktschap een voorstel om de minimumprijs voor een liter verpakte volle melk met drie cent te verhogen tot 99 cent. Volgens berekeningen van het Ne derlandse Zuivelbureau zal de ver hoging nauwelijks van betekenis zijn voor het (gemiddeld te hoge) vetgebruik in Nederland. Per per soon krijgen wij dageljks 130 gram vet binnen. Daar komt vanwege de vettere melk volgend jaar ongeveer 0.4 gram per dag bij. De verhoging van het vetgehalte geldt alleen voor volle melk. Andere soorten melk en melkproducten worden niet door de maatregel beïnvloed. Van de 135 liter melk die wij vorig jaar per hoofd van de bevolking gebruikten, werd 53 liter als volle melk opgedronken. Halfvolle en ma gere melk hebben daarnaast met 22 liter een belangrijke positie. Aan melkproducten werd 44 liter ge- 'bruikt. Per hoofd werd tenslotte 16 liter rauwe melk gedronken. auto van haar zoon, waarin ze mee reed, op een glad deel van de weg slipte en op een tegenligger botste. De zoon werd ernstig gewond. De 35-jarige L. G Stevelmans uit Brunssum kwam in Schinveld om het leven. Zijn auto werd op een kruispunt aangereden door een vrachtauto, die weliswaar remde, maar door de gladheid doorgleed. De 33-jarige beroepssergeant P. H. Vroemen uit Hunsel bij Roermond werd gedood toen hij met zijn auto in een slip raakte en op een andere auto botste. De bestuurder van die auto werd zwaar gewond. Van onze correspondente LAGE ZWALUWEN De 35-jarige conducteur M. J. L. Flipphi uit Alkmaar is gisteren uit de rijdende trein Dordrecht-Roosendaal geval len en overleden. Het ongeval ge beurde tussen de Moerdijkbrug en het station Lage-Zwaluwe. De man zat in het achterste compartiment, de bestuurderscabine van het treinstel. Hij is vermoedelijk door een openslaand portier naar buiten gevallen en kwam terecht tegen een mast langs de spoorlijn. Hij overleed ter plaatse. De bestuurder vap de trein en de passagiers bemerkten niets van het ongeval. De bestuurder van een trein, die een kwartier later in de zelfde richting reed, zag het lichaam langs de spoorlijn liggen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Den Uyl heeft zich gisteravond in de weke lijkse ministerraad positief uitgela ten over het. voorstel van de com missie Kobben om de regering-per manent bij te staan (als overlegor gaan) bij politieke problemen op binnenlands gebied. De commissie Kobben werd ingesteld om te advi seren over het beleid ten aanzien van de Zuidmolukkers in ons land. Zie ook pagina 9. Van een verslaggever UTRECHT Evenals in voorgaan de jaren zullen er op oudejaarsa vond na negen uur vrijwel geen trei nen meer in Nederland rijden. De N.S. hebben treinreizigers ge waarschuwd. dat zij op 31 december moeten zorgen vóór negen uur op het station van eindbestemming te zijn. Enkele uitzonderingen vormen de internationale treinen. (ADVERTENTIE) Meer dan 3000 famihepakketcn zijn uitgedeeld, met als inhoud: emmer, kookpot, blikopener, zeep. sardientjes, melk. vlees, schaaltjes, lepels en medicijnen. Dezepakket ten u erden uitgedeeld oan nieuwe vluchtelingen die van alles verstoken waren, onder leiding van onze contactman Andrew E. Buhop (zonder stropdas). Elk pakket kostte ongeveer f 30.-. GiRO 2914600 STKm,« HUUVMUHING ZUIO-OOST-AZiE H Postbus 1527. Groningen SLhjd mo vluchtelingen uit Vietnam. Laos en Cambodja. volgende uilga< o> INFORMATIEMAP es LESBRIEF es BROCHURE „Ui i u* aanbieding gobrui in en Ik bestel hlorblj de J 500 2<X nis - de geschiedenis Zu'd-Viclnamƒ6 00 PAPERBACK Zolang hel nog deg is reisverslag ovof Zwd Vielnam ƒ1100 Schitterende vierkleuren POSTER van vluchtelingen uil Zuid Vielnam7 50 STICKER per 10 stuks verpakt Z 50 FOLDER de velden ai|n om te oogsten .grabs Abonnement op PERSINFORMATIE mot vooi meu*s uk Zu'doosl. Ar.e verscnipt onregelmatig per eaempiaar per U'tgeve 2 00 Maoie met t correspondentie» aarten met haa-e lotos uk Zuidoost Ar a ƒ2 50 ■m "9% In coupures van 11.000,- en f 5.000,-. 3 jaar vast 734%, 4 jaar vast 8! 4%, 5 jaar vast 8' 2% Elke coupure kunt u tegen een andere looptiid vastzetten U krijgt rente op rente. De rente komt samen met het gestorte bedrag aan het einde van de looptijd vrij.Tussentijdse opneming voor aankoop eigen huis mogeliik Wiltu meer informatie over deze RPS beleggingsvormen Vraag dan d.m.v. de coupon de gratis folders aan of bel 020 -5893137. 0017 bellen kan ook. Minimum storting 11.000,-. 2 jaar vast 7%, 3 jaar vast 8%.4 jaar vast 8' a°« 5 jaar vast 8:i 4% 6 jaar vast 9% Elke deposito kunt u tegen een aixfei c «ptnil vastzettw \'n de looptiid komt uw dêfVKitu automatisch vhi Rente i.wliiks beschikbaar* Tussentijdse opneming voor aankoop eigen huis p* -geluk Zend mij de folders "Beleggingsbewij-enen Spaai ileposito s plus rentetarieven. Naam Straat Woonplaats Stuur deze coupon in écu oiigcfliankeeide einelop n.eu tic Rijkspostspaarbank Afil, Marketing Amstetilatp uw nationale spaar- en hypotheekbank •23 '■W !.M DEN HAAG Wanneer de regering besluit om verder te gaan met spreiding van rijksdiensten vanuit Den Haag naar andere delen van ons land heeft dat wel zeer ernstige gevolgen voor de werkgelegenheid in de Haagse agglomeratie. Dat is de belangrijkse conclusie uit een gisteren verschenen rapport van de stuurgroep Zuid-Holland-West over het spreidingsbeleid. De stuurgroep staat onder voorzit terschap van Gedeputeerde Buyzert en bestaat uit vertegenwoordigers van rijk, provincie Zuid-Holland, ge- Haag en randge meente Den meenten. De stuurgroep stelt dat ondanks de Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Milieu-organisaties en opbouworganen heb ben de Tweede Kamer een fel protest gestuurd tegen de dreigen de afschaffing van beroepsmogelijkheden bij de Kroon in de bestemmingsplanprocedure. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening wil een keu zemogelijkheid voor gemeenten voeren om al dan niet de Kroon als Gevaarlijk hoogste beroepsinstantie te handha ven in bestemmingsplanprocedures. De organisaties schrijven hiervan met verontwaardiging en grote be zorgdheid kennis te hebben genomen voor de gemeenteraad tegen onthou ding van goedkeuring. Volgens het voorstel van het minis terie zullen bezwaarden niet langer een beroep bij de Kroon kunnen instellen, indien de gemeenteraad bij inspraakverordening om de be volking bij bestemmingsplannen te betrekken, zou hanteren. Uitzonde ringen zouden slechts gelden voor de inspecteur van de ruimtelijke orde ning tegen goedkeuring door GS en De organisaties vinden het een ge vaarlijke ontwikkeling dat plannen tot deze wetswijziging (van de wet op de ruimtelijke ordening) worden ont wikkeld zonder dat hieraan enig on derzoek ten grondslag ligt. Zij wijzen met nadruk het voorstel af om de afschaffine van het Kroon-beroep te koppelen aan de instelling van een inspraakverordening. Deze „koehan del" is onaanvaardbaar, omdat in spraak. hoe goed ook bedoeld, toch altijd een vrijblijvend karakter heeft en op geen enkele wijze het verwor ven recht op bezwaren (juist bij de Kroon) van iedere burger kan ver vangen. aldus de organisaties. onzekere werkgelegenheidssituatie in de Haagse regio, er in de periode 1980—1990 zeker groeimogelijkhe den zijn voor onderdelen van de dienstensector. Wanneer echter de tweede fase van de spreidingsopera tie uitgevoerd wordt, dus wanneer er na 1980 nog eens 9500 arbeidsplaat sen naar elders worden overge bracht. dan wordt de kans op een redelijk stabiele werkgelegenheid voor Den Haag e.o. zeer gering. De gunstige verwachtingen voor de werkgelegenheid baseert de stuurgroep op berekeningen van het centraal planbureau Die berekenin gen zijn gestoeld op de uitgangspun ten van de regeringsnota „De Neder landse economie in 1980". waarin uitgewezen wordt dat Den Haag vooral ook voor de aangrenzende re gio's een belangrijke werkgelegen- heidsfunctie moet blijven vervullen. Het Haagse college van B en W heeft de conclusie van de stuurgroep Zuid- Holland-West dankbaar aangegre pen om zich opnieuw te verzetten. Burgemeester Schols las gistermid dag in de gemeenteraad een verkla ring voor waarin hij de regering ver- Burgemeester Schols zocht dit rapport niet achteloos naast zich neer te leggen. De conclu sie uit dit rapport dat de verdere uitvoering van de spreiding voor Den Haag en direkte omgeving zeer ernstige gevolgen zal hebben, ver sterkt het college in de mening ddt wij moeten blijven aandringen op ombuiging van het vergunningsbe- leid„' aldus de burgemeester ADVERTENTIE Van onze parlementsredactie DEN HAAG Bij de dn.; krijgsmachtonderdelen komen drie afzonderlijke controle bureaus, du- verregaande bevoegdheden krijgen voor controle van het aankoopbe. leid van defensie Dat heeft staatssecretaris Sterner dink (defensie, materieel i deze week meegedeeld aan de bijzondere Ka mercommissie die twee maanden geleden werd ingésteld om cventue le fraudes en de mogelijkheden tot fraudering bij aankopen te bezien De commissie werd ingesteld naar aanleiding van het rapport Donner dat conclusies, bevatte over de rol van prins Bernhard bij grote defen sie-aankopen De nieuw in te stellen bureaus, waarvan er bij de landmacht reeds een in beperkte mate functioneert moeten erop toezien dat er geen onregelmatigheden voorkomen bij defensie-aankopen, zowel grote als kleine Het personeel van de bu reaus heeft de bevoegdheid te eisen aanwezig te zijn bij ieder gesprek dat ambtenaren van defensie voeren met leveranciers Ook de militaire staven vallen onder deze vergaande controle Dat ge beurt mede naar aanleiding van een zinsnede in het rapport Donner waarin werd gesteld dat de militaire staven meer terughoudendheid zou den moeten betrachten in contacten met leveranciers Van onze onderwijsredactie GRONINGEN De werkwijze van de uitgevers van schoolboeken biedt onvoldoende garantie voor de kwaliteit van leermiddelen. Dat is althans het oordeel van een meerderheid van leraren in de brugklas van het voortgezet onderwijs. Het onderzoek dat dit ge geven opleverde is ingesteld door Nijs Lagerweij, sinds 1973 lid van de commissie middenschool Hij heeft zijn vragen speciaal gericht op de kwaliteit van handleidingen die door schoolboekschrij vers en uitgevers worden ge maakt ten behoeve van lera ren die de methodes gebrui ken. In totaal hebben twee duizend leraren aan het on derzoek meegewerkt. De heer Lagerweij beschouwt zijn onderzoek als een stapje op weg naar verbetering van de kwaliteit van leermidde len In de handleiding staat, als het goed is. hoe een me thode is bedoeld en gebruikt moet worden Door studie te maken van die handleidin gen kun je alvast wat aan de weet komen over het gebruik van schoolboeken. Bij het onderzoek zijn drie vakken betrokken. Engels. Nederlands en wiskunde Voor deze drie vakken waren op het tijdstip van de enquê te tenminste 105 titels in de brugklas in gebruik. Daarvan hadden 39 een handleiding Lagerweij heeft zijn onder zoek toegespitst op de twaalf methodes die voor de ge noemde vakken het meest gebruikt werden Per vak werd zo de helft tot driekwart van de markt „gedekt" Van de ondervraagde leraren heeft tweederde een handler ding in zijn bezit Slechts de helft van alle leraren ge bruikt zo'n handleiding. Slechts een zeer klein deel gebruikt de handleiding van les tot les. Een groot deel van de leraren meent wel dat het lesgeven door gebruik van de handleiding vergemakkelijkt wordt. Vooral als men met een nieuwe methode begint vervult de handleiding voor de docent een belangrijke functie. Hoewel dit een vrij positief oordeel is. blijkt bij nader onderzoek dat een groot aantal (veertig procent) leraren de gegeven aanwij zingen nooit, zelden of slechts nu en dan opvolgt Lagerweij merkt in dat ver band op dat leraren metho des toch minder klakkeloos overnemen, dan men wel eens gedacht heeft Ook uit de literatuur is bekend dal leraren geen kritiekloze afne mers van kant-en-klaar- methodes willen zijn. Lagerweij heeft ook navraag gedaan bij uitgevers en au teurs van schoolboeken. Daarbij bleek dat de eerste druk van een schoolboek vee lal als een gokje op de markt wordt gebracht. Soms probe ren de auteurs een nieuwe methode eerst zelf uit. Of er wordt een proefje genomen op een beperkt aantal scho len Maar nieuwe methodes worden niet op grote schaal uit gptest Pas als de methode blijkt aan te slaan, wordt ge probeerd wat bij te schaven op grond van de kritiek die binnenkomt Volgens de heer Lagerweij zou het in ieder geval goed zijn als in handlei dingen werd duidelijk ge maakt hoe de methode tot stand is gekomen. Ook op andere punten moet de handleiding meer informatie geven. Aan het onderzoek naar (handleidingen vani school boeken heeft Lagerweij een beschouwing vast geknoopt over de produktie van leer boeken in het algemeen Schoolboeken spelen een be langrijke rol in de school Het zou daarom nuttig zijn meer aan de weet te komen over het oordeel van de gebruikers en Lagerweij beveelt de door hem gevolgde methode van onderzoek hiervoor aan (Men kan zich overigèns af vragen of eenvoudiger onder zoeks-methodes soms niet even leerzaam zijn Zo geeft de onlangs door de School pers. Culemborg. uitgegeven beoordeling van de didac tiek-commissif- goed overzie en zwakke4uriMeW> gen onderzochte leergangen redactie Tiouwi Zere plek Tenslotte legt Lagerweij de 1 Ingaf op een zere plek in onv onderwijsbestel de leerplan ontwikkeling Zolang weinig duidelijkheid beslaat omtrent doeleinden en in houden van ons onderwijs (de officiële leerplannen zijr. zeer vaag en gelden alleen voor de rijksscholen». rhaket. de auteurs en uitgevers van schoolboeken voor een be langrljk deel uit wat er op school geleerd wordt, waarbij zij natuurlijk wel de praktijk van het onderwijs en de exa meneisen nauwlettend in de gaten houden In ieder geval is duidelijk, zegt Lagerweij. dat de vrijheid' van onder wijs zo door een kleine groep wordt ingevuld Hel onderuMg lering van ae aiaac-» nn «narr/iiij» «missie Engeis'.-.n t.rVlu .^..,1

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3