AlosEspanoles enHolanda I Praktijkproeven met energiebesparing I in twintig huizen Simonis: ethisch reveil hard nodig Als je 'n bijna nieuwe auto kunt overnemen van een goeie kennis, is 't handig om een geldvoorraadje te hebben! Het 'n NMB Service-krediet. Geen begunstiging weduwen meer N B Drie babies in Plilijaar Hoe zal üw kind er later uitzien? Wat doe je met twee oude truien? Zwangerschap steeds veiliger Reuzen en heksen Een moeder wil dit nieuwe blad niet missen. )r. Slangen in de grond om zonnewarmte te bewaren Referendum sobre la ley de reforma politica Gesprek over uitstel Noord-Zuid Premiebetaling volksverzekeringen Onderzoek naar Doman-therapie Gruijters faalt in jongerenhuisvesting Bij botsing gedood Heel het lieve leventje in ^Vij en Onze Kinderen? KINDERDAG 2 DECEMBER 1976 8 t BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Van een verslaggever tt. EINDHOVEN Met een gevarieerde verzameling energiebespa- *- rende voorzieningen gaat Philips in samenwerking met de over- ïn heid praktijkproeven nemen in twintig woningwetwoningen in Veldhoven. Behalve al eerder bekeken mogelijkheden als ,n" warmwatervoorziening met zonnepanelen worden de meest uit- i? gekiende verwarmingssystemen geprobeerd. Twaalf hulzen worden extra goed pomp. Dat systeem is technisch ver- geïsoleerd en tochtvrij gemaakt. De juiste hoeveelheid ventilatielucht wordt mechanisch ingeblazen. Uit de afgewerkte ventilatielucht en uit de schoorsteengassen van de centrale- verwarmingsketel wordt warmte onttrokken die weer aan de ingebla zen lucht wordt meegegeven. Drie van deze huizen krijgen zonne panelen die warmte die in huis niet nodig is. doorgeven aan twee opslag- buffers. Een vat met twee kubieke meter water kan dagelijkse variaties in zonnestraling overbruggen. Met éen slahgenstelsel in de grond naast de, woning wil men zomerwarmte tot iiy de Jherfst vasthouden. Die wordt d'ari Uit de grond t^jmggewonnen met een.eléktrisch aangedreven warm te- gelijkbaar met een binnenstebuiten gekeerde koelkast. Drie andere hui zen die met zo'n systeem worden uitgerust gebruiken niet de bodem als warmtereservoir. maar het grondwater. Dat wordt van dertig meter diepte opgepompt en ver dwijnt. kouder gemaakt, in een an dere put weer naar beneden. De warmte komt in huis terecht. Men wil van al deze systemen bekij ken hoe ze het in de praktijk doen en in hoeverre ze*op korte of lange ter mijn economisch aanvaardbaar zijn. In de projectkosten dragen de minis teries van economische zaken en volkshuisvesting een miljoen gulden bij: Philips het resterende half miljoen. ADVERTENTIE) La Embajada de Espana informa que convo- Cado un Referendum Nacional para aprobar o rechazar la Ley de Reforma Politica, todos los espaiïoles y espanolas. mayores de 21 anos. resi- dentes o transeuntes en Holanda, pueden votar por correspondencia. Quienes lo deseen. pueden hacerlo hasta el proximo lunes dia 6 de diciembre, en los siguientes lugares Cancilleria de la Embajada de Espana. Lange Voorhout 50. La Haya. Consulados Generales de Espana en Amsterdam - De Lairessestraat 161 - y Rotterdam - Delftsestraal 19-C Agregaduria Laboral - Riouvystraat 216 - La Haya. desde las 9 horas de la manana a las 5 de la tarde. INCLUIDOS SABADO Y DOMINGO. En las dependencias citadas esta a disposi- ción del publico el texto de dicha ley. asi como tres papeletas con las formulas "SI", "NO" y en blanco, y los sobres para su cierre por los interesa- dos y posterior envio Perez Guerrero samen met minister Jan Pronk (ontwikkelingssamenwerking) op een ontvangst in Amsterdam, (foto Maya Pejic). Van een orizer redacteuren 1 Vandaag praten de Venezolaan Perez Guerrero en de Canadees Ma- cEachcn in New Vork over het met een paar maanden verlengen van het Noord-Zuidgesprek in Parijs (tussen arme en rijke landen). Het overleg, dat onder hun leiding staat, sou in plaats van half deze maand dan be gin volgend jaar worden afgesloten. Mogelijk is er dan iets meer bereikt op het punt van een schuldenrcge- ling voor de arme landen en zekerder prijzen voor de grondstoffen die zij uitvoeren. Vorige week verluidde in Parijs dat alle partijen wel voor uitstel voelen, maar dat zij het geen van beide willen voorstellen. De voorzitters zouden nu het initiatief moeten nemen. Perez Guerrero was eerder deze week even in Nederland voor het congres van de Vót-énlging voor in ternationale ontwikkeling, dat van daag n de Amsterdamse RAI wordt beëindigd. Hij hield zich over het verloop van het Noord- Zuidgesprek zeer op de vlakte. Wel werd duidelijk dat de Venezolaan uitstel tot op zijn laatst begin vol gend jaar niet uitsluit, ook al omdat de nieuwe Amerikaanse regering misschien iets bereidwilliger zal zijn tegenover de derde wereld dan de huidige. Verder benadrukte Perez nog eens de belangrijke rol van de olie, waar door de olie- en andere ontwikke lingslanden tegenover de rijke sta ten een machtsmiddel in handen hebben. De Venezolaan bestreed dat de ont- wlkkéliqgHahdert met ófie (ntél h*- me in het Midden-Oosten) en die zonder «{lie uit elkaar drijven. De laatste moeten evenveel méér beta len voor de olie als' de westerse in dustriestaten en de armste derde wereldlanden hebben dat de oliele veranciers niet in dank afgenomen. Desondanks ..is er meer dat bindt dan wat scheidt", zo zei de Venezo laanse minister. Uiteindelijk doel van het overleg tussen Noord en Zuid moet volgens hem verbetering van de handelsmogelijkheden van de arme landen zijn, zodat zij zonder ontwikkelingshulp kunnen. Die hulp noemde Perez overigens in fei te niet meer ..dan een teruggave van de witist die van Zuid (arm) naar 'Noord-(rijk) gaat". Van een verslaggever UTRECHT De inspectie van de geestelijke volksgezondheid stelt een onderzoek in naar de behande ling van zwakzinnige kinderen vol gens de methode-Dolman. Deze sterk omstreden therapie gaat ervan uit dat kinderen met hersenletsel kunnen verbeteren door net zo lang te oefenen totdat niet beschadigde hersendelen uitgevallen functies overnemen. Dat oefenprogramma vergt een gi gantische inspanning van ouders en omgeving. Het Vara- Ombudsmanteam heeft enige tijd geleden de methode volledig ver worpen. Ook door het Nationaal or gaan zwakzinnigenzorg (NOZ) en door de Federatie van oudervereni gingen is ertegen gewaarschuwd. De therapie kost zeven tot twaalf uur per dag. Prof. W. Bladergroen, hoog leraar in de opvoedkunde van het afwijkende kind. noemde in het blad Klik van het NOZ de therapie on menselijk. De grondbeginselen zijn volgens haar aanvaardbaar, maar de techniek en de methodiek zeker niet. De verwachting wordt gewekt dat het kind door de behandeling helemaal beter zou kunnen worden, en dat is gevaarlijk, aldus mevrouw Bladergroen. Volgens de Engplse oudervereniging is bij kinderen die volgens de metho- de-Doman werden behandeld wel vooruitgang geconstateerd. Maar die was niet groter dan bij kinderen die een andere therapie volgen. Een boek dat Doman over zijn be handelingsmethode schreef, is on- *i" otuLHiiuti «du uib iaat »ao UI langs in Nederlandse vertaling ver- t van een jaar ta Van Dam. schenen onder de titel „Kinderen met hersenletsel, wat kunnen we doen" (uitg. De Toorts. Haarlem). Van onze soc. economische redactie DEN HAAG De Tweede Kamer wil de begunstiging van weduwen wat betreft de premiebetaling van volksverzekeringen (AOW, AAW. Van een verslaggever AMSTERDAM Het Landelijk Overleg Jongerenhuisvesting (LOJH) is teleurgesteld over het tempo waarin de jongerenhuisves ting van de grond komt door het zijns inziens falend beleid van mi nister Gruijters en zijn staatssecre taris. Het vindt.dat de Centrale Di rectie Volkshuisvesting actiever moet optreden om een bijdrage te kunnen leveren aan de oplossing van de woningnood onder jongeren. Als mogelijkheid hiervoor ziet het LOJH het voeren van een uitgebrei de publiciteits- en voorlichtings campagne rond de mogelijkheden die de nota „huisvesting al leenstaanden en tweepersoonshuis houdens" van staatssecretaris Van Dam biedt. De campagne dient ge richt te zijn op alle instanties, instel lingen en groeperingen die bij het ontwikkelen van plannen betrokken (kunnen) zijn, aldus het LOJH. Volgens het LOJH heeft staatssecre taris Van Dam geen enkel recht zijn handen in onschuld te wassen als hij keer op keer zegt dat hij wel wil. maar de gemeenten verzuimen bouwplannen voor jongerenhuisves ting in te dienen In september van dit jaar was de AWBZ. kinderbijslag) geleidelijk, ge spreid over vier jaar. beëindigen. Vandaag stemt de Kamer over een voorstel hiertoe, dat is ingediend door de WD. Het voorstel kan reke nen op een meerderheid. De regering had de begunstiging vap weduwen met ingang van volgend Jaar geheel willen stoppen. Het gaat hierbij om de premieheffing over in komsten van weduwen naast hun AWW-uitkering. Die uitkering zelf zal in ieder geval premievrij blijven. Weduwen met aanvullende in komsten. bijvoorbeeld een klein pen sioen, zullen de komende jaren ech ter wat meer premies moeten gaan betalen. Tot nu toe hoefden zelfstandigen geen premies volksverzekeringen te betalen als ze -minder verdienden dan 2400 gulden belastbaar inkomen per jaar. Pas bij inkomens boven 4020 gulden was men het normale percentage premies verschuldigd. Daartussenin liep het premiepercen tage geleidelijk op tot normaal. Bij weduwen werd echter de AWW- uitkering hierbij steeds buiten be schouwing gelaten. De weduwen gin- 516 wooneenheden en kleine wonin gen. Over heel 1976 hadden dit er volgens het LOJH 4000 moeten zijn. DEN HAAG Een ethisch reveil is— hoe men ook over die term denkt bijzonder hard nodig in een samenleving waar de vermaterialisering rampzalige gevolgen heeft. Aldus bisschop Simonis van Rotterdam in Den Haag tijdens een eucharistievie ring voor de KVP-Kamerleden, waarbij ook minister "Van Agt aanwezig was. Spiritualiteit is volgens de bisschop echter nog harder nodig. „Her- Aan écn baby heb je jc handen v vol. hoe moet het dan als je er drie krijgt in amper 17 maanden? Tussen luiers en flesvoeding door schreef een moeder dat zelf in "Wijen-Onze Kinderen". gen dus pas premies betalen zodra hun aanvullende inkomsten ge noemde grenzen gingen over schrijden. De regering trekt nu genoemde gren zen aanzienlijk op tot 7400 gulden en 12 400 gulden. De Tweede Kamer zal dit vandaag goedkeuren. Tegelijk eahter wil de regering dan de AWW- uitkering voortaan meetellen. De PvdA-fractie had dan liever dat de bestaande uitzondering voor de we duwen, dus met de oude lage bedra gen. zou worden gehandhaafd. WD en CDA-fracties nemen echter ge noegen met een geleidelijk afbreken over vier jaar van de uitzondering. De PvdA heeft overigens haar wens niet in een tegenvoorstel vervat, zo dat er niets van zal komen. SCHAGEN De veertigjarige Frans van der Oever uit Wieringer- meer is gisteren in het Noordhol landse Schagen om het leven geko men. De man botste met zijn auto tijdens een-Inhaalmanoeuvre fron taal op een tegenligger. Hij is ter plaatse aan zijn verwondingen over leden. 'n Servicekrcdict betekent: doorlopend ccn geldvoorraadje hebben. U spreekt één keer 'n bedrag af cn 'n Vo«te allossing per maand. En neemt geld op als u 't nodig hebt. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. U kunt ^Itijd uw nog niet opgenomen gelJvoornaJjc opnemen, evenals liet reeds afgeloste bedrag. nieuwd bewustzijn van wat het bete kent christen, katholiek te zijn. dat je geënt bent op Jezus en mag leven uit de Geest, hernieuwd bewustzijn van ons kindschap Gods zal vanzelf ethisch reveil in en bulten ons oproe pen." Bisschop Simonis vroeg de po litici biddende mensen te zijn met grote aandacht voor de sacramen ten. „Vanuit zon beleefd christen- doiïf kan christelijk elan voort komen." De bisschop benadrukte, dat poli tiek nooit waardenvrlj is. Steeds is heel de mens in het geding, de door God gewilde orde van liefde en ge rechtigheid. Wat van politici ver wacht mag worden is persoonlijke integriteit, een eerlijke presentatie van hun program en de moed om leiding te geven. Kerk De kerk heeft de plicht de waardig heid van de mens te verdedigen en schendingen van de rechten van de mens aan te klagen. JÖaarom heeft de kerk met politiek te maken. Zij mag een oordeel vellen en de gewe tens vormen. „Het behoort tot de taak van christelijke politici om de waarden van de kerk toe te passen op concrete omstandigheden," aldus bisschop Simonis. Met de dienst In de Kloosterkapel In de Oude Molstraat werd een oude KVP-tradltie weer opgenomen om met de Kamerleden jaarlijks een eu charistieviering te houden. Dat kleine, bolle babytoetje, hoe zal dat zich later ontplooien? Op wie zal-ie het meest gaari lij ken?:.. Dat kunt u zelf voorspellen r Kijk'haaf dê verrassende voor beelden in "Wij en Onze Kinderen". Weggöoi'eh? Weggeven.?- Of een splinternieuw vest van maken. Hoe? Even kijken in "Wij en Onze Kinderen". De dokters zijn tegenwoordig al zo ver, dat ze je kind ver voorde geboorte via geluidsgolven in beeld kunnen brengen. En er komen steeds meer van die verbluffende nieuwe technieken waarmee de gezondheid van moeder en kind bewaakt kan worden. ...spoken *s nachts door het hoofd van uw kind. Nietsom wakker van te liggen, want angstdromen maken dat ze groter worden. Een ontwikkelingspsycholoog vertelt hoe dat zit in "Wij en Qnze Kinderen". De snelste manier om abonnee te worden is even de telefoon te pakken: 023-319420 90Oen&OOuur. Tussen 91

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9