I Uit de weekbladen Lekkere koffie... goed gezet. Met het nieuwe Compact koffiezetapparaat van Douwe Egberts. A-bom Prof. dr. Delfgaauw „Hiërarchie" „Leedindustrie" Jack van Belle Hans L. Sinterklaas Chantage Douwe Egberts koffie, lekkere koffie. DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 TROUW/KWARTET 8 - De Nieuwe Unie: Wlm Klinkenberg sluit zich ln De Nieuwe Linie aan bij de waarschu wing dat uitbreiding van de ultra- centrifuge fabrieken gevaar ople vert in verband met de kernbewape ning en de algemene verbreiding van kernwapens. „Het gaat om de A-bom voor Bonn", zegt Klinken berg. die zich afvraagt „hoe iemand aan het historische feit voorbij kon gaan, dat vanaf 1938 in Hltler- Duitsland de kernfysici koortsach tig aan hetzelfde ultra-centrifuge procédé hadden gewerkt. Juist om het Derde Rijk als eerste aan de Bom te helpen?! Rob Tielman is kandidaat- voorzitter van het Humanistisch Verbond en uitdager van Van Agt voor een televisiedebat over gezin en andere samenlevingsvormen. Over het HV: „Ik denk dat het Hu manistisch Verbond nadrukkelijk iets kan betekenen voor die genera tie die in de zestiger Jaren zoveel heeft losgemaakt, maar die niet heeft bereikt wat ze wilde bereiken en die nu verschillende kanten uit kan Over het ethisch reveil van Van Agt: „Werken, trouwen en kin deren krijgen, dat zijn hoofdnoe mers van zingeving Ik vind het uiterst bedenkelijk, dat daar. uit oogpunt van geestelijke volksge zondheid. politieke munt uit wordt geslagen. Van Agt maakt dingen los die hij niet kan overzien." Hervormd Nederland Hervormd Nederland sprak met prof. dr B Delfgaauw, hoogleraar in de wijsbegeerte, onder meer over het ethisch reveil van Van Agt: „Als het inhoudt dat we moeten streven naar betere maatschappijstructuren, kan ik het ermee eens zijn. Maar niet als het alleen maar een vasthouden is aan de traditionele moraal". Delfgaauw schreef veel over com munisme: „Communisten kunnen christenen leren dat ze meer aan dacht moeten hebben voor sociale problemen en christenen kunnen communisten leren wat individua- listischer en humaner te denken, ook al heeft het christendom zelf wat dat betreft geen grote naam in de geschiedenis". De secretaris-generaal van de her vormde kerk. dr. A. H. van den Heu vel. schreef een brief aan premier Vorster van Zuid-Afrika. waarin hij het opneemt voor twee ter dood veroordeelde zwarten. In Vorsters antwoord worden de vragen ..koel en arrogant" ontweken, wat bij dr Van den Heuvel de vraag oproept of er met Vorster „nog wel een zinnig woord is te wisselen". Over de „hlérarchieke" weg. die de justitie bewandelt bij de jacht op Menten merkt Frank de Jong in Accent op: „Als de Nederlandse jus titie op deze wijze blijft volharden in het opsporen van de „van oor logsmisdaden en/of misdaden tegen de mensheid" verdachte Menten t i dan zou het wel eens tot 26 mei 1999 kunnen duren, voordat een hoogbejaarde Argentijnse doodgra ver zich herinnert in een jaar. dat hem niet meer te binnen wil schie ten. een even bejaarde in Rotterdam geboren figuur te hebben toe vertrouwd aan de gewijde aarde van een kerkhofje, waarvan hem inmid dels de naam ook al is ontschoten Verzetsheld Schakel zegt tegen Ac cent. dat hij erg graag achter de microfoon had gestaan tijdens het Menten-debat. Het omslagartikel is gewijd aan Jas- pcrina de Jong („Eigenlijk heb ik een hekel aan artiesten"). De Groene Amsterdammer: Geert Mak en Flip Schrameijer gun nen ons ln De Groene Amsterdam mer een blik in de ..leedindustrie", de wereld van de psychotherapeut Als voorbeeld nam het tweetal het Instituut voor Medische Psychothe rapie tn Amsterdam, „een soort uit zendbureau dat voor de cliènt de meest geschikte therapeut zoekt om in de fateuil neer te zichten. Hoewel de financieringsmoeilijkheden heel wat projekten tegenhouden. ..kun nen wij ons niet aan indruk onttrek ken dat het IMP niet erg hard loopt voor de maatschappelijke omstan digheden en achtergronden van de clientèle" De pretenties blijven ach ter bij de realiteit. Het ontslag van zeven mensen bij de Amsterdamse uitgeverij Van Gen nep wordt vergeleken met een Griekse tragedie, „de gebeurtenis sen zijn naar een noodlottig slot gestuwd De conclusie „Ook een collectief lijkt een leiding en een warmte nodig te hebben die niet alleen het bedrijf maar ook de men sen daarin probeert te sturen An ders escaleert een conflict Juist ln een vrijwel volledig gedemocrati seerde struktuur te snel tot fatale gevolgen'. Verder „Syriês grote sprong westwaarts" en Inwoners van De venter die hun eigen woonproble men op de video zetten. De Tijd: Op de voorpagina van De Tijd prijkt Jack van Belle, presentator van het NOS-programma Zienswijze Ach terin het blad zegt hij over zijn eigen persoon: „Ik pretendeer geen enkele autoriteit. Ik ben psychiater noch psycholoog. Weliswaar heb ik veel gelezen en nagedacht, maar ik ben toch wat Je noemt een leek. Over het programma „Ik ben een nogal scep tisch iemand, leraar geweest, van huis uit neerlandicus en historicus, iemand die van feiten uitgaat, een empirist. De vraag die ik in Zienswijze dan ook zo veel stel is: Kunt u het aantonen? Zijn er foto's? Kunnen we het meten? Je hoeft je toch met alles te laten aanpraten". Koos Groen, auteur van het boek „Landverraders, wat deden we met ze?", over ex-Kamervoorzitter Kor- tenhorst: „In hoeverre Kortenhorst op de hoogte was van de misdrijven van Menten. is misschien pas na een uitvoerig onderzoek te achterhalen. Maar de man die tijdens het Tele- graaf-proces zonder blikken of blo zen zei over het door de redactie van dit blad gevoerde beleid: Hier was Holland op zijn best. had los daar van natuurlijk al nooit tot Kamer voorzitter mogen worden gekozen. Ook daarnaar zou een onderzoek niet zo gek zijn". Haagse Post: Tijdens het proces tegen Hans L.. Zegt Ischa Meijer in de Haagse Post. is een aantal dingen opgevallen. Kampgruwelen worden in voetbal termen beschreven en men schaamt zich voor het woord Joden. Onmoge lijk bleek het ook. aldus de HP. het verleden terug te halen. De „lieve" rechter, de schrijver van Het Duitse Concentratiekamp Ell Cohen en Ischa Meijer zelf, allen hebben zij moeite L. in een SS-pak te zien. Martljn de Rijk bericht over de „tra gische familieruzie" bij de uitgeverij Van Gennep, die uiteindelijk leidde tot het ontslag van zes stakende werknemers Hoewel Rob van Gen nep fniet-staker) volhoudt dat het „collectief" nog steeds bestaat, doen andere uitspraken vermoeden dat er al lang iets met boterde, of zoals een van de stakers opmerkte: „Ze zijn met het bedrijf getrouwd en ze ver wijten ons dat we er alleen nog maar mee verloofd zijn." Verder veel aandacht voor Alain De- lon. het laatste interview met André Malraux en sterilisatie. Elseviers Magazine Elseviers Magazine zag in het ko mende Sinterklaasfeest een Welko me aanleiding om eens te kijken, waar Sint het vandaag de dag toch van doet Onno Rijtsma stapte De Bijenkorf binnen „in de hoop. dat men daar de praktische vertaling kon geven van de Inkomensver schuivingen Want het imago van De Bijenkorf is toch dat van het warenhuis voor de beter gesitueer den". Algemeen directeur Samrén zegt. dat dat al lang niet meer zo is en dat hij bij de koper alleen een wat kritischer houding signaleert. Kort om: ons koopgedrag is nauwelijks veranderd. Cijfers van het Centraal Planbureau maken het een en ander duidelijk. De produktie handhaafde zich op een hoog niveau, de con sumptie liep ondanks de oliecrisis niet terug en het besteedbaar Inko men nam toe „Grotere ruimte vg t Sint Modaal betekent echter mindt ruimte voor de echte Sint. Gezlei. het feit dat deze laatste er zwarte knechten op na houdt en zich de luxe van het paardrijden en cruises (zie ginds komt de stoomboot) kan permitteren, is de echte Sint een typische werkgever Als zodanig heeft de echte Sint de rekening be taald van Sint Modaal". De moraal van een omslagartikel. Adriaan Theeuwes laat een aantal mensen aan het woord over secreta ris-generaal mr. Mulder van Justitie, op welk departement men hem „de minister" noemt, en de sjah van Perzié zegt in een interview dat wij onze werklozen maar naar zijn land moeten sturen. Vrij Nederland Onthullend opent Igor Cornelissen deze week Vrij Nederland met een stukje onalledaagse geschiedschrij ving uit de eerste jaren na de oorlog chantage en corruptie in Nederland, de zogeheten Velser affaire en ande re suspecte aangelegenheden, waa rin ook weer de naam Menten op duikt: „Menten kon advocaten ko pen. zoals KVP-kamervoorzitter Kortenhorst Daar zit niets straf baars bij. Maar Menten kon ook dossiers kopen en dat heeft hij niet nagelaten, om er vooraanstaande politici mee te chanteren, en behal ve politici ook ambtenaren". Ook tn deze VN de eerste aflevering van een aantal onderzoekingen naar het oorlogsverleden van de grondleggers van het DAF-concern. de Van Doornes. en ln het bijzonder naar de bemoeienissen daarmee van de schrijver Anton Coolen Joop van Tljn belicht met enige ironie „het exclusieve programma beleid van Kees Buurman, actuali teitenchef van de NOS-radio Alles draait om een merkwaardige „repor tage" Max Pam en Rob Sijmons praten over kernbommen met de Ameri kaanse kernfysicus Herbert York „Een diep soort treurnis, de situatie waarin de wereld verkeert". Oelukkig nog humor in Terzijde „C'est le 2 ton qui fait la musique". Ds. Zeldenrust UIT Op de eerste zondag van Advent wordt volgens het leesrooster van de kerk der eeuwen Mattheus 21 vers 1-11 gelezen. Dat heb ik ook gedaan. Toen ik met de voorbereidingen van mijn preek gereed was. las ik Trouw van zaterdag 27 november. Vers la gen de woorden, die ik neergeschre ven had. nog in mijn geheugen: „Ko ning Jezus rijdt Jeruzalem binnen op een ezel en niet op een paard, zoals de Farao, die met paarden en wagens in de weer was geweest om Israël te dwingen de harde slaven dienst te verrichten. Als die paarden en wagens ondergaan in de vloed, dan jubelt Mozes (Exodus 15). Die paarden en wagens zijn onze tanks en vliegtuigen. „Dat had ik net als zondagse preek en zondagse troost, als bericht van de komende Koning Jezus uit de schriftwoorden ge hoord. toen ik uit een bericht in uw krant vernam, dat een dergelijke boodschap (die toch berust op se rieus bijbelse theologie bedrijven en niet op het vooringenomen standpunt van een pacifist of een militarist) aan een dominee zijn baan kan kosten. Ik bedoel het be richt over ds. Zeldenrust uit Volkel in uw krant op zaterdag 27 no vember. Ik wil u vragen ons. lezers, op de hoogte te houden van de stappen, die de gereformeerde synode onder neemt om een dienaar des Woords als ds. Zeldenrust te beschermen tegen het besluit van de classis Den Bosch, die hem „op verzoek van de kerkeraad losgemaakt heeft van zijn gemeente." zoals dat in gerefor meerde kring kerkordelijk heet. Is hier misschien een minstens even ernstige kwestie geboren als de „kwesties" die nu al spelen ter gere formeerde synode? Andijk ds B. C. Helmers. hervormd predikant Vooringenomenheid In zijn kritiek op het NOS- programma Frontaal van afgelopen zondag betreffende de stelling dat Nederland de economische betrek kingen met Zuid-Afrika moet ver breken. beweert Ton Hydra, dat Rijnsburg Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS - „slechts drie juryleden zich door de verhoren lieten beïnvloeden". Deze bewering is onjuist. Het is zo dat de herstemming na de verhoren als re sultaat opleverde een verschuiving van drie stemmen. Het kan dus best zijn dat alle 50 juryleden beïnvloed zijn door de pleiters en in tweede instantie anders gestemd hebben dan in eerste instantie, hetgeeen dan betekent dat „alle praten" wel degelijk zin heeft, en dat Ton Hy dra's geschrijf over „de klacht van vooringenomen standpunten" en zijn conclusie „dat alle praten wei nig heeft uitgericht", niet goed is doordacht en een geheel onjuiste bewering is. Harlingen IJ. Wapstra Appeldag Hartelijk dank voor uw voortreffe lijk verslag van de Appeldag van het Confessioneel Gereformeerd Be raad Graag willen we één correctie aanbrengen U schreef, dat onderge tekende gezegd zou hebben: „Wij stellen ons altijd achter de synode". In de tekst, die ik vóór mij heb staat: „wij stellen ons als CGB over het algemeen achter de besluiten van de Generale Synode" Dus NIET altijd: in het verleden heeft het CGB t.a.v. een bepaald besluit van de synode (inzake dr Wiersinga) revisie aange vraagd. Eén van haar doelstellingen luidt „De Stichting CGB wil het confessioneel karakter van onze ker ken bewaren. Daarbij heeft zij het voornemen in deze zin de arbeid van de kerkelijke vergaderingen, vooral van de Generale Synode te steunen." dr B. van Ocvcrcn Zonde Uw schitterend verbloemende story over de showavond van Fong Leng ten spijt uit ik langs deze weg de walging die dit gebeuren in mij op wekte Vrijdagavond mochten wij via de Tros ook visueel meegenieten van dit bizarre Babyion. Wanneer er nog verwarring mocht bestaan over het begrip decadentie dan is die nu voorbij, want dit hoerenbal gaat alle verwarring te boven. Wie zag nog meer die vrouw gehuld in purper en scharlaken, rijk versierd met goud. edelgesteente en paarlen? Ga zo door. „incrowd" van Amsterdam, ni vellering van zonde is in. Zaandam J. Wester Drentse bijbel (slot) De heer Kuik vraagt de heer Witzel of hij iets afweet van de (ge voelswaarde van ee'n streektaal. Ik ben geboren Zuidlaarder en spreek nog dagelijks 'een' Drents dialect. Op de school is mij geleerd 'Neder lands' te spreken tegen de meester. de burgemeester de konin gin. Zou ik dan in het dialect spre ken tot mijn God en Vader en Jezus Christus? Wat is Drents dialect? Is het: „Dien pabbe is bij dij" of „Oe vaar is bij oe" of „Je va is bij je?" Is het „Ik in dij en douw in mij" of „ik in oe en joe in Mie?" U zou vier of vijf vertalingen moeten maken in de 'streek'taal wil het enige ge voelswaarde hebben voor alle Dren ten. Denkt u. dat iemand uit Anloo. Zuidlaren. Smilde. Hoogeveen of Coevorden uw dialect kan 'ver staan?' Ik ben het eens met de heer Witzel dat het benodigde geld beter besteed is aan een vertaling in een taal waarin nog géén bijbel is ver schenen. Leiden K. Terburg Relatiebemiddeling (3) Mevrouw De Jong-Schuur is blij kens haar brief in Trouw van 26 november getrouwd-en vindt verder alle andere relatievormen taboe. Ze gunt de andersdenkende mens wel Gods liefde maar de menselijke lief de reserveert ze alleen voor zichzelf. Ik denk dat mevroirw De Jong wat haar in haar opvoeding is geleerd, verwart met wat de Bijbel zegt. Men leest namelijk in de Bijbel veel over liefde, maar nergens over een trouw boekje. Dat bestond toen evenmin en het samenleven was toen kenne lijk geoorloofd. Het trouwboekje heeft meer te maken met econo mische zekerheid, dan met liefde, moraal of geloof. Rotterdam mevrouw De Groot-Beumcr Menten (22) Bij het lezen van de brieven inzake Menten valt het me op dat men veel mededogen heeft met minister Van Agt, maar ik zag geen enkel woord van medegevoel met de overgeble ven joden uit Polen. Boskoop W. D. Vermeulen op zij. de bewakers, het Juist oor- deelden hiertoe dan maar zelf te /-\r besluiten, dan komen we tot de on- v vermijdelijke eindconclusie dat on bekwaamheid en cabaret in diensttijd strafbaar gesteld moeten worden. Vergeten wij niet dat dit formalistisch gedoe, het eindeloos geconfereer: al die dure jongens ste len ons geld. Zeker, Indirect. Maar het kost de Nederlandse samenle ving in één maand méér dan de gezochte dief in al zijn oorlogsjaren bij elkaar heeft kunnen stelen. Heemstede J. A. Bomans Jl. Menten (25) vs Multi-miljonair Menten gevlucht. EI Belachelijk! Door publikaties in ge- rei renommeerde Amerikaanse kranten he ontstond daar een Watergate- y, schandaal. Wanneer vat de Neder- landse pers de moed op om in Den Haag grote schoonmaak te houden? ge Daarbij mogen best koppen vallen. Doornspijk H. J. Smit ge IKON (5) Menten (23) Men spreekt van klassejustitie, maar was het dat nog maar. er is helemaal geen spraie van justitie, doch van een partij kiezen voor de misdaad, het oorlogsmisdrijf. Inder tijd werden tanks em scherpschut ters ingezet om een arme hals in een boerderij te overmeesteren, vooreen miljonair was zelfs niet één manne tje (in het weekend» dan moeten we allemaal rusten!) beschikbaar. Zeist G. J. Uitman Menten (24) Wanneer we bij alles nog horen dat de minister, die voor al dit fraais verantwoordelijk is, dossiers over Menten gesloten voor gezien houdt en de functionarissen die moesten verhinderen dat Menten zijn huis zou verlaten, ijskoud mededelen dat de delinquent hun echt had toege zegd niet te zullen vertrekken, waar- Terwijl een synode met grote zorgvuldigheid een ieder gelegen heid geeft zijn voor en tegen ken baar te maken en tenslotte een be sluit neemt waarin de IKON meer kansen krijgt om het evangelie han den en voeten te geven in een wereld die de „representatieve kerkelijke omroep" hoogst waarschijnlijk niet verstaat, begint een Fries comité actie te voeren tegen dit beleid. Wéér wordt er onrust gebracht in gemeenten door enkele scherpslij pers. Het is kennelijk nog niet tot hen doorgedrongen dat de boodschap van de kerk óók en voor al nu in de IKON-programma's wordt gehoord. En je hoeft niet zo'n geoefende toehoorder te zijn als bij de meestal gebruikelijke kerkelijke presentatie. Erg jammer dat ik deze brief moet schrijven, ik had het ook bijna laten overgaan totdat ik las het het Confessioneel Gereformeerd Beraad in Zwolle óók nog een duit in 't zakje deed. Souburg J- Looise Met deze nieuwe bruine snelfilterautomaat van Douwe Egberts zet u snel en handig twee tot acht kopjes heerlijke, verse koffie. Heel eenvoudig: u doet de juiste hoeveelheid fijngemalen koffie in de filter, giet koud water in het reservoir, schakelt het apparaat in en... in korte tijd staat er heerlijk geurige koffie voor u klaar. Perfekt gezet.Zodat u echt kunt genieten van de smaak en het aroma van Douwe Egberts koffie. De nieuwe Compact-8 is door zijn kompakte, fraaie vormgeving een sieraad in uw keuken. Deze nieuwe Dt»rwe Egberts snelfilterautomaat is op twee munieren verkrijgbaar: Voor 4000 D.E.-punten f 44.50 (bcstclnr. 210A).Of voor )000 D.E.-punten f 52,00 (bestelnr. 2I0B). Zo kunt u per post bestellen: De benodigde punten - en voor de bijbetaling een bank- of girocheque t.n.v. Douwe Egberts - zendt u samen met de hestelling, voorzien van uw naam en adres, aangetekend ■i.m Douwe Egberts, postbus 2076, Utrecht. U kunt de bijbetaling ook overmaken per postgiro 79.900. Binnen enkele weken hebt u het apparaat dan in uw bezit. Zelf afhalen gatit si vlug over de Compact-N w ilt beschikken kunt u deze 'tegen inlevering van de benodigde punten en bijbetaling afhalen bij één van de volgende D.E.-geschenkencentra: Amsterdam - Stadiomveg 16S; Rotterdam -Meent bi: Den Haag - Thercsèastraat 12: Utrecht - bij Douwe Egberts. Keulsekade; Arnhem - Stationsplein25: Enschede - Langescraat 54; Eindhoven - Hooghwisstraat >1; Heerlen - Het Loon naast ANWB); Joure - Leeuwordcrweg. (jcuvetdatlgpedis)

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8