Kritiek van EG op beleid Israël in bezet gebied Albanië alleen op de wereld Weer wijziging in Chinese top UNE SCO-conf erentie eindigt verzoenend Zwart en blank in Genève zien elkaar Ook actie Kuneitra gelaakt Rumors rol in Lockheedzaak in onderzoek Aanslag Syrische minister mislukt Teng komt, Tsjiao gaat mogelijk Ontploffing in club van officieren Oud-opperbevelhebber Warschau-pact overleden „VS wil breuk Derde Wereld" Ontwikkelingslanden weg van Moskou Arrestaties in Kaapstad Met China na Mao geen bijzondere band DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 NEW YORK, BRUSSEL. TOKIO (Reuter. UP'I. ANP. AFP) De Europese Gemeenschap heeft in de speciale politieke commissie van de assemblee van de Verenigde Naties kritiek geleverd op de vestiging van joodse nederzettingen in bezet Arabisch gebied en op de verwoesting door Israëlische troepen van de Syrische stad Kuneitra. Nederland trad op als woordvoerder van de EG. De kritiek richt zich ook op de Israë lische weigering een VN-commissie van onderzoek toe te laten tot de bezette gebieden en op de in bezitne ming van Jeruzalem. De negen EG- landen kanten zich. aldus afgevaar digde Jhr L. Quarles van Ufford te- §en „het teweeg brengen van veran- ertngen in het fysieke en demogra fische karakter van de bezette gebie den en in het bijzonder het beleid van het vestigen van nederzettingen. „Naar onze mening kan dit de voor uitzichten op vrede slechts schaden en is het strijdig met de verplichtin gen krachtens het internationale recht." De negen hebben hun bezorgdheid uitgesproken over wat in Kuneitra is gebeurd en hun diepe medeleven be tuigd met de verliezen die het Sy rische volk en in het bijzonder de ROME (Reuter) Een speciale commissie uit het Italiaanse parle ment is begonnen met het onder zoek naar de activiteiten van de vroegere premier Mariano Rumor in verband met omkooppraktijken van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed. De naam van Rumor, van 1964 tot 1968 leider van de Italiaanse chris tendemocratische partij en vanaf 1968 vijf maal eerste minister, is de afgelopen tijd herhaaldelijk ge noemd als de politicus, die vijf mil joen gulden van Lockheed heeft ont vangen in ruil voor de verkoop van Lockheedvliegtuigen aan de Itali aanse luchtmacht. Rumor is tot nu toe niet gehoord door de commissie, die negen maan den geleden met haar algemeen ge stelde taak begon. Volgens kringen in de nabijheid van de commissie zal het besluit om Rumors activiteiten te onderzoeken leiden tot spannin gen tussen de christen-democraten, die momenteel een minderheidsre gering vormen en de communisten, die deze regering „gedogen". DAMASCUS (AP) Op de 8yrische minister van buitenlandse zaken en vice-premier Chaddam is gisteren te Damascus een moordaanslag ge pleegd. De minister zou lichtgewond zijn geraakt. Hij werd meteen naar een ziekenhuis gebracht. De onbekende aanvallers openden met een machinegeweer het vuur op de zware Mercedes waarin de mi nister en zijn vrouw reden in het westelijk deel van Damascus. Zij konden ontkomen. Gisteravond is meegedeeld dat een uitgebreid onderzoek was begonnen doch dat er nog geen arrestaties waren ver richt. vroegere bewoners van Kuneitra hebben geleden. Zij hebben „met zorg" keniais genomen van de conclusie dat de verwoesting van Kuneitra „grotendeels opzettelijk" is geweest. De Nederlandse woordvoerder be schuldigde Israël niet met zoveel woorden vari schending van de rech ten van de miens maar betreurde wel dat Israël heeft geweigerd de begin selen van de Geneefse conventie van toepassing te verklaren op de bezet te gebieden. De EG spral: zich niet uit over het bijeen roepen van de Geneefse vre desconferentie. ..Wat thans moet ge beuren is he£ zo snel mogelijk her vatten van die onderhandelingen, in ongeacht welke vorm als deze maar tot voortgang kan leiden", aldus Quarles van fUfford. De algemene vergadering van de Verenigde Npties heeft gisternacht twee resoluties aanvaard waarin sa menwerking op verschillend terrein tussen bepaalde Westelijke landen en „de racistische regiems in zuide lijk Afrika" fwordt veroordeeld. De ene resolutie noemt met name Groot-Brittaianië, Frankrijk, West- Duitsland, Israël, Japan en de VS. De stemmenverhouding bij deze pa ragraaf was:| 69 voor, 25 tegen. 39 onthoudingen. Een algèmenere reso lutie werd roiet 97 tegen 11 en 28 onthoudingeifi aangenomen. De kandidaten voor de nieuwe Euro pese CommiKsie. het dagelijks be stuur van de EG. zullen op 22 decem ber voor eer| eerste ronde over de portefeuilleverdeling bij elkaar ko men in het tweede huis van de com missievoorzitter Roy Jenkins op het Engelse platteland. De commissaris sen maken formeel onder elkaar uit wie welke post krijgt. De verwach ting is dat «de uitslag van de be raadslagingen pas op 5 januari als de commissie voor hef eerst bij elkaar komt, bekend zal worden. PEKING (AP) Er worden nieuwe wijzigingen verwacht in de Chinese politieke top. Geen vooruitgang op voltallige vergadering GENEVE (Reuter, AP) Gisteren hebben de zwarte blanke en zwarte vertegenwoordigingen uit Rhodesië voor het eerst sinds twee weken in Genève weer met elkaar vergaderd. De afgelopen veertien dagen liep het overleg steeds via conferentievoor zitter Ivor Richard en zagen de ver schillende delegaties elkaar niet. Het voltallige gesprek betekende niet dat vooruitgang werd geboekt over de kwestie van een overgangsrege ring voor Rhodesië. De zwarte lei ders Joshua Nkomo en Robert Moe- gabe willen zo snel mogelijk een zwart meerderheidsbewind dat de onafhankelijkheid moet voorberei den. maar de blanke minderheid in Rhodesië peinst daar niet over. Voorzitter Richard kan na het over leg dan ook niet veel meer zegggen dan dat de delegaties de standpun ten nu tenminste eens van elkaar hadden kunnen horen. Het wankele front van Nkomo en Moegabe in Genève zal worden ver sterkt door de komst van een afvaar diging van guerillastrijders van het ZIPA (het volksleger van Zimbabwe of Rhodesië). De namen van de nieuwkomers werden niet bekend gemaakt en evenmin is bekend wel ke rol zij op de conferentie zullen spelen. Moegabe zegt op de guerilla strijders te steunen maar dit wordt door zijn tegenstanders bestreden. Westduitse en Amerikaanse spuitgas ten vechten tegen de vlammen na een ontploffing in de Amerikaanse offi ciersclub in Frankfurt. Er wordt reke ning gehouden met de mogelijkheid dat er een bom is ontploft. In juni werden winkels bij het hoofd kwartier van het Amerikaanse leger in Frankfurt door twee bommen ver woest, waarbij zestien mensen ge wond raakten. In 1972 was dezelfde officiersclub als waar gisteren de ont ploffing plaats vond doelwit van een aanslag van de Baader- Meinhofgroep. Toen werd één man gedood en kregen dertien anderen kwetsuren. Gisteren liepen drie men sen door rond vliegende brokken steen lichte verwondingen op. De geruchten dat Teng Hsiao-peng op het toneel zal terugkomen nadat hij daarvan nog door partijleider Mao Tse-toeng persoonlijk werd ver wijderd. worden sterker. Teng werd eerst genoemd als opvolger van de in april overleden eerste minister Tsjoe En-lai. maar later als te gematigd en te pro-westers beschouwd. Teng was onlangs weer te zien op de Chinese televisie. Minister van buitenlandse zaken Tsjiao Kwan-hwa daarentegen zou worden weggezuiverd. Hij is uit de gratie omdat zijn vrouw nauwe con tacten heeft gehad met Tsjlang Tsjing. de vrouw van Mao Tse-toeng die na zijn dood heeft geprobeerd met een vervalst testament aan de macht te komen. HIJ zal waarschijn lijk worden opgevolgd door de Chi nese vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties. Hwang Hwa die van uit New York naar Peking ls terugge keerd De naam van Tsjiao kwam al niet meer voor op de lijst van aanwezigen op de zitting van het dagelijks be stuur van het volkscongres. Dat is op het ogenblik bijeen om de wijzigin gen in de regering aan te horen. Tot nu toe is alleen bekend gemaakt dat Hoea Koeo-feng Mao als partijleider zal opvolgen. Hoea zal de functies van premier en minister van openba re veiligheid opgeven. AMSTERDAM De Verenigde Sta ten willen een breuk tussen de olie- en andere ontwikkelingslanden bij het Noord-Zuid-gesprck in Parijs. Dit zou onomwonden staan in een ver trouwelijk telegram, waarvan gistera vond enkele provinciale bladen mel ding maakten. Het telegram is uitgelekt via het Ne derlandse ministerie van buiten landse zaken. Op het ogenblik treden de olielanden samen met andere lan den in de Derde Wereld op als één blok bij het Noord-Zuid-gesprck in Parijs. Volgens Washington kan hun positie worden verzwakt door een wig te drijven in deze eenheid en zal dan niet hoeven worden ingegaan op ver langens van de Derde Wereld als een gunstige schuldenregeling en betere prijzen voor de grondstoffen die de ontwikkelingslanden uitvoeren. In hef Amerikaanse telegram, dat vol gens de berichten in de provinciale pers in code aan minister van buiten landse zaken Van der Stoel werd ver zonden, zou verder worden gezegd, dat de olielanden zich toch niet zullen matigen met oen prijsstijging van olie. ook niet als op het Noord-Zuid- gesprck in Parijs wel wat wordt be reikt ten gunste van de arme landen. In Den Haag is over de berichten in de provinciale bladen opschudding ontstaan. Gisteravond was er geen officieel commentaar te krijgen. MOSKOU (Tass, Reuter. DPA) De oud-opperbevelhebber van de troepen van het pact van Warschau, maarschalk Iwan Yakoebowsky, is op 64- jarige leeftijd overleden. Yakoebowsky. geboren in 1912 in een boerengezin in Wit-Rusland. was ook eerste vice-minister van defensie en tweemaal held van de Sowjet- Unie. 't Persbureau Tass omschreef hem als een van de markantste mili taire persoonlijkheden in de Sowjet- Unie. Aanvankelijk arbeider ging hij in het leger. In de tweede wereldoorlog be kleedde hij een commanderende functie en erna was hij bevelhebber van een pantserdivisie. Maarschalk Yakoebowsky was lid van het centrale comité van de Sowjetrus- slsche communistische partij en bij herhaalde herverkiezing afgevaar digde in de Opperste Sowjet. Naam Yakoebowsky maakte vooral in de jaren zestig naam. toen hij Nikita Chroestsjews starre doctrine van de afschrikking door atoomwapens af wees ten gunste van een meer flexi- NAIROBI (Reuter) De UNESCO-oonferentie in Nairo bi, vaak bron van bittere confrontatie tussen Oost en West en Noord en Zuid is in alle rust en verzoening geëindigd, in hoofdzaak door de matigen de invloed van Afrikaanse landen. j Deelnemers ateiden dat de ontmoe ting. die vijfweken heeft geduurd, ook gekenmerkt is door een massaal weglopen vaifc de Derde Wereld uit het Sowjet-kump. Dat zou niet als een overwimiiing voor het westen moeten wordlen opgevat, maar als een aanwijzintg van de groeiende on- afhankelijkhaid van de Derde Wereld. De machtige Afrikaanse groep in de UNESCO (de V.N.-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur) heeft sterke druk uitgeoefend op twee vraagstukken, de persvrijheid en Israël, die bronnen waren voor ruzie. Een door de Sowjet-Unie geïnspi reerde ontweip-verklaring over de massamedia. dlie algemeen werd uit gelegd als he^t toestaan van rege- ringstoezicht op de pers. is in de ijskast gezet. Het communistische blok kreeg te horen dat het voorstel niet zou worden gesteund door de Afrikanen, de grootste regionale groep. Die zorgden er ook voor dat een door de Sowjet-Unie geïnspireer de poging om Israël uit de Europese UNESCO-groep te houden mislukte. Veel landen uit de Derde Wereld, vooral Afrika, leken schoon genoeg te hebben van de starre houding van Moskou en begonnen zich te verzet ten tegen de Sowjet-druk. Dat resul teerde in massale verlating van het Sowjet-kamp, aldus de zegslieden. De directeur-generaal van de UNES CO. Ahmadou Mahtar M'Bow van Senegal, wees in zijn slottoespraak op het contrast van de conferentie van dit jaar tegenover de vorige die twee jaar geleden in Parijs was ge houden. „Toen waren er emotionele, soms heftige verklaringen, eindeloze stem mingen waarvan de uitslag zoals die van een oorlog werd afgewacht, en stemverklaringen die bitter waren en soms nauwelijks verhulde dreige menten inhielden". Nu is de sfeer nooit gespannen ge worden en bereikten de verschillen nooit het stadium van confrontatie of conflict, zei hij. Op een perscohferentie na afloop schreef M'Bow het succes van de conferentie voornamelijk toe aan de Afrikaanse groep in de organisatie van 141 landen. Hij zei dat die de actiefste rol heeft gespeeld en het meest gezocht heeft naar oplossin gen die voor het merendeel van de leden aanvaardbaar waren. Hoewel Israël lid van de Europese groep werd. moest het veroordelin gen incasseren voor zijn opgravingen van mohammedaanse en andere archeologische overblijfselen in Je ruzalem en voor schendingen van de onderwijs- en culturele rechten in de bezette Arabische gebieden. Pogingen van Moskou en militante Arabische landen om er hardere maatregelen door te krijgen misluk ten echter. De conferentie was inder daad meer opmerkelijk voor wat niet in de resoluties werd opgenomen als wel. Zo werd in een resolutie Inzake kolo nialisme. neo-kolonialisme en racis me. met speciale vermelding van de apartheid, geen enkel westelijk land dat met Zuid-Afrlka handel drijft met name genoemd en werd even min gepoogd het zionisme met racis me te vergelijken. Een groot succes was het besluit tot een eerste stap naar de Inwilliging van eisen van ontwikkelingslanden van instelling van een persbureau voor de Derde Wereld. De conferentie nam een resolutie aan die gesteund werd door de Ver enigde Staten, de 8owjet-Unle en China, waarin van de UNESCO wordt gevraagd ongeveer 500.000 dollar te besteden aan een eerste onderzoek van deze kwestie. De ont wikkelingslanden redeneren dat mo menteel de grote internationale persbureaus de voorlichting over heersen en een verminkt beeld geven van de Derde Wereld en vooral aan dacht besteedt aan aanslagen, cor ruptie en andere kwade dingen, met voorbijgaan aan positieve ontwikke lingen. bele verdediging met conventionele wapens. Als opperbevelhebber van de legers van het pact van Warschau leidde Yakoebowsky de actie tegen Tsjechoslowakije in 1968. In 1960 was Yakoebowsky benoemd tot opperbevelhebber van de Sowjet- russische troepen in de DDR. Tij dens zijn opperbevel werd de ge vechtskracht van deze troepen ver sterkt en werd het Oostdultse leger uitgerust met zware wapens, moder ne tanks en gevechtsvliegtuigen. Op het hoogtepunt van de Berlijnse crisis in augustus 1961 werd Jakoe- oowsky in de DDR vervangen door naarschalk Iwan Konlew, maar in 1962 kwam hij terug. Vervolg van pagina I In Kaapstad zijn gisteren zeker twaalf zwarte Jongeren gearresteerd na nieuwe uitbarstingen van onrust Een politiewoordvoerder zei dat zij worden ondervraagd vanwege een protestmars dwars door de stad, af gelopen zaterdag en vanwege aan vallen van zwarte Jeugdbenden in het zwarte stadsdeel Goegoeletoe. Maandag renden daar enkele hon derden zwarte jongeren door de straten met stokken en stenen. ZIJ gooiden ruiten in en probeerden hui zen in brand te steken. Bij deze ongeregeldheden, die ook dinsdag voortduurden, zijn volgens de poli tie zeker twintig huizen door het vuur beschadigd en werd voor dui zenden guldens schade aangericht Zakenlieden Na afloop van een tweedaagse con ferentie hebben ruim honderd Zuid- afrikaanse zakenlieden opnieuw hun verzet kenbaar bemaakt tegen rassendiscriminatie in het be drijfsleven. Zij willen een stichting vormen om het leefklimaat van de Afrikanen in de zwarte stadsdelen te verbeteren en om te bewerkstelligen dat zwarten betere kansen krijgen in de bedrijven. Zuidafrikaansp za- kenkringen geloven dat dit een ma nier is om verdere onrust in het land te voorkomen en de beweging van Jonge, radicale zwarten schipbreuk te doen leiden. door J. den Boef Het verloop van de strijd om de macht in China hjeeft de oude garde, die onder leiding van de thans 68-jarige Enver Hoxa in het Balkanland Albanië aan het bewind is, in nog groter moeilijkheden gebracht dan ze de afgelopen jaren al was. Want met het overlijden van Mao Tse-toeng en de daarop volgende uitschakeling van de groep radicalen rondom diens weduwe is er voor de dogmatisch-marxistische Hoxa een ander China ontstaan, waarop hij zich ter verdediging van zijn eigen straffe beleid niet meer kan beroepen. Voordat tegen Mao's weduwe maat regelen werden genomen, was de po litiek van China niet anders dan nu. Het feit echter dat er een ideolo gische strijd aan de gang was. waar van de uitkomst onzeker was. stelde Hoxa in staat. China als het gTote voorbeeld te blijven voorhouden. Ook nadat enkele jaren geleden de Chinese belangstelling voor Albanië ging verflauwen, naarmate men in Peking meer interesse kreeg voor de Verenigde Staten en de landen van de Europese Gemeenschap, hield hij dit vol. Het moet voor hem een schokkende ervaring zijn geweest toen de Chinese premier Tsjoe En-lai hem aanspoorde, eveneens een poli tiek van grotere flexibiliteit te vol gen. zowel tegenover Joegoslavië als tegenover de Europese Ge meenschap. Weigering Hoxa weigerde op de Chinese aan sporing in te gaan, omdat zij in het geheel niet paste in zijn dogmatische politiek van het zelf gekozen isole ment. En zo werd Albanië voor Pe king een probleem, omdat dit kleine Europese land China's doorbraak naar het Westen pr«obeerde tegen te houden. Hoxa werd tonder druk gezet met economische middelen: de om vang van de hulp erd verminderd en de uitvoering er ran vertraagd. Enkele jaren probeerde Hoxa te doen geloven dat or niets aan de hand was. En ook op het onlangs gehouden zevendepartijcongres hield hij de „burgerlijke en revisio nistische klieken" nog voor dat zij „niet kunnen verhinderen dat de vriendschap tussen )ons en China blijft bestaan". Hoxa; gaf hier alleen mee toe dat hij geen i keus heeft: hij moet tot het bittere einde de banden met China blijven pitijzen. Dit neemt niet weg dat Hoxa zijn teleurstelling over d«e gang van za ken in China liet blijken door pas vrij laat een gelukw.enstelegram te sturen naar Mao's otpvolger. Hoea Kuo-feng. Op het partijcongres wei gerde hij lovende woorden over Hoea te spreken. Wel weijd één minuut stilte in acht genomen om Mao te herdenken. Maar de 'grote leider is dood en de revolutionairen die in zijn naam naar overname van de macht streefden, zijn (voor het ogenblik) uitgeschakeld. Hun ideeën, die overeenkomst vertoon den met de „revolutionaire politiek" van Hoxa. werden verworpen. Het is geen wonder dat het lot van Mao's vrouw en degenen die tot haar omgeving behoren, door Hoxa en de zijnen met grote belangstelling wordt gevolgd. Want ook in Albanië is in de periode van 35 jaar. die door Hoxa werd beheerst, aan „dynastie vorming" gedaan. Om zich te kun nen handhaven en van zo weinig mogelijk anderen aihankelijk te zijn. werden zelfs de vrouwen van een zestal politieke leiders in de partij top gehaald. Zuiveringen Zuiveringen zijn in de afgelopen drie jaren aan de orde van de dag ge weest. Eén van de slachtoffers (van wie men niet weet of hij nog leeft) is Bekir Balloekoe. die als minister van defensie de belangrijkste rivaal van Hoxa zou zijn geweest. Verscheidene generaals zouden zijn terechtge steld Ministers werden van be langrijke posten verwijderd en ver vangen door mensen, die meer door hun politieke betrouwbaarheid dan door hun vakkundigheid opvielen. Voor het eerst beschuldigde Hoxa Balloekoe in het openbaar. Hij werd met andere uitgerangeerde functio narissen „op de vuilnishoop gegooid, waar alle verraders van de revolutie thuishoren", aldus de partijleider. Zij zouden hebben samengezworen met buitenlandse vijanden om een eind te maken aan de onafhankelij ke positie van Albanië. De waarheid is, dat Balloekoe openlijk normalisa tie van de betrekkingen met de Sow jet-Unie bepleitte en dat de meeste anderen zich hadden ingezet om een eind te maken aan het totale isole ment van Albanië, die in economisch opzicht onhoudbaar was. Nadat Albanië zich in 1961 uit het Sowjetblok had losgemaakt, streef de het naar de opvoeding van de „nieuwe socialistische mens". Vol gens de belangrijkste beginselen moest ieder werken en zich bevrij den van elke vorm van onverschillig heid o( neiging tot parasitisme en moest iedereen bereid zijn te werken waar het socialisme dit vergt. Vol gens een westerse diplomaat heeft Albanië echter meer weg van wat in „1984" van George Orwell wordt be schreven. dan van een land van nieu we. bevrijde mensen. Op eigen kracht In zijn rede tot het partijcongres legde Hoxa er voortdurend de na druk op. dat Albanië voortaan op eigen krachten moet steunen. Hij maakte thans tot in het extreme gebruik van de onwetendheid en het wantrouwen onder de bevolking te genover alles wat vreemd is. om zijn macht te kunnen behouden. Zo kan het gebeuren dat 35 jaar na de op richting van de communistische par tij (Arbeiderspartij geheten) weer wordt opgeroepen tot versterking van de dictatuur van het proletari aat en toespitsing van de klassen strijd. De ideologie van Hoxa is ech ter voornamelijk een rookgordijn om onderdrukking van de eigen bevol king aan het gezicht te onttrekken. Hoxa verdedigt zijn persoonlijke machtspositie tegen zijn blijkbaar talrijker wordende binnenlandse te genstanders met het beproefde re cept van het hanteren van dreigend gevaar van vijandelijke omsingeling. In de nieuwe grondwet zal de capitu latie voor een agressor of de statione ring van vreemde troepen op Alba nese boden (alsmede de toestem ming daartoe) als ontoelaatbaar wor den omschreven. Hoxa heeft voorts met twee handen de reis van Breznjew aangegrepen naar Joego slavië en Roemenië. „Sowjettanks storen zich niet aan in plechtig getekende documenten op genomen sprookjes aldus de partij leider die „ernstige en onafwendbare gevaren ziet voor de betrokken lan den en hun buurstaten". Enkele maanden geleden wees hij nog een aanbod van Breznjew af betreffende herstel van diplomatieke betrekkin gen. Zijn naaste medewerker, pre mier Mehmet Sjehoe, verklaarde Albanië heeft een oppervlak te van bijna 29.000 vierkante kilometer, waarop ongeveer 2.5 miljoen mensen leven. Er wonen talrijke Albanezen buiten hun land: niet minder dan 1.2 miljoen in Joegosla vië (Servië), ongeveer 75.000 in Griekenland. 180.000 ver strooid over het zuiden van Italië. Vroeger was 60 procent van de bevolking mohamme daan en 30 procent christen. Sinds 1967 is Albanië een atheïstische staat. Economisch is Albanië vrij wel uitsluitend op zichzelf aangewezen, omdat ook in de relatie met China verkoe ling is opgetreden. Het pro duceert zelf olie, aardgas, as falt, koper, bruinkolen, chroom- en nikkelerts. De landbouw is volledig ge collectiviseerd. Er is dit jaar een record-opbrengst, waar door het land in eigen be hoefte kan voorzien. daarover op het partijcongres: „Al banië zal de stnjd tegen de superre visionisten in Moskou tot hun volle dige vernietiging voortzetten" Breznjew werd aangeduid als de „Kremlintsaar" en een „aartsrevisio nist". „Grote oorlog" Intussen lijkt Hoxa rekening te hou den met een „grote oorlog De schuilkelders die in de steden en ook op het platteland worden gebouwd, duiden daarop. En een diplomaat tekende een bevestiging op uit de mond van een partijleider in Tirana: >.Wlj bedelen niet om roebels in Mos kou en niet om dollars in Washington, omdat wij een onafhan kelijk land zijn. Maar we weten dat de grote oorlog zal komen en nie mand zal ons helpen". Albanië staat nu reeds alleen, door de vrije keuze van partijleider Hoxa. Hij zoekt zijn kracht in het Isole ment en legt de bevolking een be staan op dat geen „nieuwe, bevrijde mensen" kweekt, maar een verlan gen oproept naar iets beters dan Hoxa te bieden heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7