W Wijkverpleging is meer SS» dan alleen maar verzorgen dichtbij m toverboek eeuw-eet-feest het weer door hans de Jong Commentaar Actiegroep: met slechts een lichamelijke benadering kom je er niet er blijft niet veel van heel Heroïnekoerierster in Duitsland gevat Vliegende storm OONDERDAG 2 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 AflD^IESSE/f TEyssEtf OVER. MET""" ^ISCHREVEIL VERSCHUER 'Aw wulvt A A «TJES ^oudzdaard 61/E.R MET iSOj RtvtiHE TiSCH REVEü. Bij Van Goor Zonen zijn twee heel oude boekjes herdrukt. Het oudste is bijna een eeuw oud (eerste druk 1883», het tweede is van 1861 en is dus al dik over de honderd jaar geleden uitgegeven. Ze zien er ook naar uit: In allebei is het ouderwetse lettertje ge handhaafd. is de omslag dezolfde gebleven en de spelling nog pre cies als in de vorige eeuw Het oudste boekje 9.90) heet ..De Roode Duivel in den Gezelligen Kring of Don Bosco" en bevat als extraatje ..vier uitklapbare platen vol duivelse toverkunsten". Het is een boekje vol goochelarij, van ..de betooverde schijf" en ..de helsche pot" tot ..hoe het braden doode vogels weder levend maakt". De kunsten zijn. zoals het omslag al vermeldt. ..voor ieder een verklaard en navolgbaar ge maakt". Dat ligt anders met het tweede boekje ..Het viervoudig orakel, een onderhoudend ge zelschapsspel" (/6.90i. dat antwoord moet kunnen geven op vragen als ..moet Ik hem verge ten?" en „is mijne vriendin op recht?" Na 93 jaar zou het nog vergeefs zoeken geblazen zijn. als de uitgever niet een grove fout in het boekje had ontdekt, waardoor het orakel onze voorouders steeds verkeerde beslissingen aan de hand moet hebben gedaan Van Goor heeft er een verklaring bij gevoegd. zodat na enig puzzel- werk nu wel het juiste antwoord kan worden gevonden op ..ver dient hij mijn vertrouwen?", „waar zit het hart bij de schoone sekse?" en meer van deze indrin gende problemen. Er zijn honderd vragen, waarop een veelvoud van de „verrassendste" antwoorden mogelijk zijn. Bovendien bevat het boekje als toegift een in 1883 nieuw gezelschapsspel „Ontleding van het vrouwelijk hart door middel van een eenvou dig piketspel". irs1 t _LDEN ARROW •AU. lyUMAN TRAIN ÏOKDÓN "C alai* PARI* tens dineerde de gezant van tsaar Nicolaas tussen Wenen en Boeda pest in de Orient Express, Dat etentje kostte hem preeies 385 cent en moet in de sfeer van bo venstaand plaatje hebben plaatsge vonden. Het plaatje is de voorkant van een menukaart van Wagons- Lits, die morgen ter gelegenheid van zijn honderdjarig bestaan voor dezelfde prijs die dc gezant van de tsaar betaalde, een diner serveert. Voor die 3.K5 wordt een ..Orient Express diner" (tomatensoep Etoi- lt- du Nord, gebraden filet Train Bleu met saus Robert. Parijse aardappeltjes en prinsesse- boontjes. plus nagerecht) op tafel gebracht, waarbij koffie of een drankje kan worden besteld, in prijs variërend van II lot 36 cent. Alléén morgen, tussen elf uui 's'morgens en negen uur 's avonds, en alleen in het Haagse Grand llotêl Central en vijf Euromotels (Rotterdam. Groningen. Beek en twee in Amsterdam) die in passen de negentiende-eeuwse sfeer wor den gebracht. weerrapporten de mogelijkheid om kernwapens te m maken, door voor dat land uranium Bournemouth leidde Topstation om 19 uur was in deze Exeter aan de Engelse zuidkust met 11.5 millibar luchtdrukafneming in drie uur tijd: bijna explosief maar nog niet helemaal zo drei gend als vóór de zware storm van 13 november 1972: toen plaatselijk 14 tot 15 mb in dat gebied! De laagste barome terstand om 19 uur was 965.5 mb in het uiterste zuidoosten van Ierland en 966 mb in zuidwest-Wales. Daartussen in lag boven zee op dat mo ment vermoedelijk een klei ne kern van 960 mb. Het weerschip Romeo ten zuid westen van Engeland lag ook behoorlijk te nobbelen bij westerstorm en golven van 11 meter hoogte. Naar mag wor den aangenomen leidt deze depressiebaan via zuid- Engeland of Het Kanaal naar de Lage landen, misschien wel juist naar Nederland. Eerst wakkert bij flinke neerslag: regen maar plaatse lijk ook wat sneeuw, de wind sterk aan uit zuidoost tot oost om na de passage van de hartlijn van de depressie pas de stormfurie los te laten uit richtingen tussen west en noord, windkracht 9 of 10. in stoten mogelijk 11 zoals bekend orkaankracht. Dat zal vermoedelijk later op donderdag het geval zijn. Dat ik dit hier durf te stellen, komt door de hardloperige aard van dit soort depressies, dat deze week op ons los komt. Net als bij de mensen aapt de ene de andere vaak graag na. Is de wind eenmaal uit noordwest tot noord dan vqlgt er polaire luchtaanvoer met buien van regen, hagel of sneeuw bij enige daling van temperatuur en later kans op lichte vorst in de nacht. Het sterk uitdiepen zit blijk baar in de lucht. De depressie die dinsdag het grootste deel van de dag regen bracht, werd onderweg van Engeland naar Denemarken voortdu rend dieper: Leeuwarden meldde dinsdagavond een stand van 972 millibar, de stad Groningen 970 mb Het uitdiepen ging steeds verder door In Uithuizermeeden werd 967 mb afgelezen. Slees- wijk 965 mb en woensdag middag was de druk in mid den-Zweden afgenomen tot 962 mb en 's avonds in Stockholm tot 961 mb met een nog steeds verder zak kend weerglas. De tempera tuur was daar 5 graden tegenover - 16 graden Celsi us in Klruna De grootste neerslag die mij onder ogen kwam. was 42 mm in Vlie land. Pal over het eiland was dan ook een afzonderlijke kleine lagedrukkern getrok ken die zich in het occlusie- punt (die vakterm wordt bij uitzondering nu eens niet uit gelegd) van warmte- en kou front ontwikkelde en de wind totaal hodel de bodel deed zijn. Tot driemaal toe maakte de weerhaan een volledige rondgang, draaide de wind dus 360 graden. Verder was uitzonderlijk de bijzonder plotselinge, sterke verheffing van de wind. enkele malen tot 42 8 43 knopen (kracht 9> onder redactie van loessmit „Het vocht begint den muur te ontvloeien De zwaluw scheert langs 't spichtig gras De vlieg verstoort de logge koeien De kikvorsch kwaakt in d'enge plas'. Vier van de vierenveertig voorte kenen van regen, die in rijmvorm samen een weersvoorspelling uit de vorige eeuw vormen. De be kende weerkundige Jan H. Pelle- boer heeft het rijm achterin zijn juist verschenen boek Volksweerkundeklopt het of niet?" opgenomen, als een illus tratie van wat hij daarvóór over dif soort volksgezegden heeft uit gelegd. Want is die vlieg zo extra druk. kwaakt de kikker opval lend hard cn scheert de zwaluw zo laag over de grond, alleen om ons te laten weten dat er regen op komst is? Kortom: bezitten dieren voorspel lende kwaliteitenWelnee, dat is gewoon een kwestie van de maag. zegt Pellebocr. Die zwaluw bij voorbeeld voelt helemaal geen depressie aankomen. De vogelM op zoek naar kleine vliegjes en insekten: „Is het droog en zonnig, dan is er ook thermiek iopstijgen de warme lucht). zodat de kleine vliegjes, mugjes enz. met gemak een hoogte halen van enige tien tallen meters Op die hoogte maakt de zwaluw zich er van meester. Nu wordt de lucht vochtig en de thermiek verdwijnt als gevolg van naderend minder fraai weer. waardoor de vliegjes en mugjes laag gaan vliegen. Wat doen nu de zwaluwen? Precies!" Het weer is dc vogel dus al een stapje voor in plaats van andersom. Dat het mooi weer zou worden „als de haan vroeg in de morgen kraait" ook zo'n volksgezegde ge looft Pelleboer niet: Dan zou hej iedere zomer mooi weer moeten zijn. want de haan van mijn buur man hoor ik bijna elke ochtend al vóór dag en dauw". „Er zijn tot vandaag nog veel misverstanden, meningen en be weringen over onweersbuien. strenge winters, hondsdagen, ijs- heiligen, de langste dag en nog veel meer", zegt dc schriji>er in zijn voorwoord Zijn bedoeling is niet „de vele rijmpjes, gezegden en beweringen over hel weer te signaleren, maar veeleer om ze op hun waarde te toetsen." Wat blijft er dan heel van dit soort uitspYak.cnNiet veel. Pelleboer. wiens vader landbouwer was. vertelt over maart bijvoorbeeld dat de boeren verheugd waren wanneer dc wind in de nacht van 21 maart zuid tot west bleef, want dat betekende een groeizaam, vroeg voorjaar, maar wind tus sen noord en oost een schraal, laat voorjaar. Aan de hand van waarnemingen over een periode van twintig tot vijftig jaren is bewezen, dat de boeren zich om niets bezorgd maakten: de beroe ring bleek kant noch wal te raken. Het is vaak zo. zegt Pelleboer, dat oorgagk en jevolg door elkaar worden gehaald. De invloed van dc maan bijvoorbeeld op het weer is zo gering, dat - wetenschappe lijk geschoolde meteorologen er bij het opstellen van de weersverwachting geen enkele rekening mee houden. Maar een moeite dat hij er mee heeft zijn publiek (hij heeft al zo'n 700 le zingen achter de rug) daarvan te overtuigen.' De ..maangelovigen" houden vaak zo hardnekkig aan de hun overgeleverde overtuiging vast. dat ze misschien zelfs na het lezen van dit boekje nog niet „be- ke£Td".2ullen zijn. In elk geval vinden ze in Volksweerkunde een uitgave van Boekencentrum. Den Haag. 18.90) nog zoveel aardige e'h Interessante Informa tie owr het ontstaan van bepaal de WeêrsverscIjljnskJen. strenge winters en de naarheid over al manakken. dal ze er toch iets van op zullen steken Ten eerste: Brazilië heeft geweigerd zich aan te sluien bij het verdrag tegen spreiding van kernwapens. Of daarvoor alleen nationale trots het motief was, de weigering zich aan te melden als ,,tweede-rangs mogend heid", valt niet vast te stellen. Er zijn vermoedens dat Brazilië wel degelijk de handen vrij wilde hou den om kernwapens te verwerven. Ten tweede: Brazilië heeft met West-Duitsland een overeenkomst gesloten voor de aanschaf van een serie kerncentrales. Het lijkt niet realistisch, aan te nemen dat die centrales niet in bedrijf zullen komen. Ten derde: elke in bedrijf zijnde kerncentrale produceert niet alleen elektriciteit maar ook, in de brandstofelementen zelf, plutoni um. En plutonium is de grondstof voor kernwapens. Het is alleen nog de kunst om het uit die gebruikte brandstofelementen af te zondpren. Brazilië zal dus te eniger tijd de beschikking hebben over de grondstof voor kernwapens. Door in Almelo Braziliaans uranium te verrijken, geschikt te maken als brandstof voor kerncentrales, zou Nederland daarbij een rol gespeeld hebben. Maar internationale leveranties van kerncentrales en bijbehorende diensten en technieken worden niet zonder voorzorgen uitgevoerd. Voor zover de ontvangende landen zijn aangesloten bij het verdrag te gen spreiding van kernwapens, heb ben zij zich verplicht om de controle te aanvaarden van het Internatio naal bureau voor atoomenergie in Wenen, het IAEA. Voor zover die landen niet bij het verdrag zijn aangesloten, verplich ten de leveranciers hen om niette min controle door hetzelfde IAEA toe te staan. Dat is het resultaat van overleg tussen die leveranciers, dat onder andere door bezorgdheid over de Westduitse overeenkomst met Brazilië tot stand kwam. Tot de ..groep van Londen" die onderling deze afspraak maakte, behoort ook Nederland. Het spreekt vanzelf dat het IAEA er in het bijzonder op toeziet wat er gebeurt met het in kernreactoren gevormde pluto nium. Dat het internationale controlesys teem waterdicht is. kan intussen niemand volhouden. Het IAEA lijdt aan onderbemanning. De controle is in hoofdzaak administra tief en achteraf: er kan vastgesteld worden of er splijtbaar materiaal is verdwenen. Hoe het op dat moment wordt gebruikt, is eert vraag waar men dan alleen nog maar bange vermoedens over kan hebben. Een land dat kwaad wil, kan trouwens de internationale inspecteurs de deur weigeren en zich eventueel uit het verdrag tegen spreiding van kernwapens terugtrekken. Het controlesysteem kan dus alleen functioneren als waarschuwing dat er iets mis gaat. De hele vraag van de nucleaire leveranties loopt ongeveer parallel met het volgende probleem: Is het verstandig, of verantwoord, om aan een houthakker een bijl te verko pen, wanneer je weet dat hij misschien ruzie met zijn buurman' gaat maken? Daar zijn twee antwoorden op mogelijk. Je kunt nee zeggen, en daarmee het hout hakken afschaffen. Of je kunt een doeltreffende alarmregeling maken die waarschuwt wanneer de bijl dreigend tegen huurlieden wordt opgeheven. Hoeveel effectieve druk je op dat moment op de houthakker kunt uitoefenen, is voor discussie vat baar. Maar welk toeleveringsbedrijf dc steel van de bijl gemaakt had, is dan een erg academische vraag ge worden. Een gegeven de behoefte aan brandhout, zien wij het hout hakken nog niet zo gauw afgeschaft worden. Wel zal de alarminstallatie beter moeten worden opgezet. Dat de bel met een jaartje vertraging gaat rin kelen omdat de IAEA met onvol doende mensen en middelen is toe gerust. is een situatie die behoort te worden vermeden. Van een verslaggever FREIBURG De Westduitse dou ane heeft een 25-jarige Nederlandse en twee Schotse tweelingzusters van 29 Jaar aangehouden, toen zij met 16,9 kilogram heroïne op weg waren naar Amsterdam. De drie koe riersters liepen tegen de lamp bij een bagagecontrole in de trein tus sen Bazel en Freiburg. door Kees de Leeuw Wil de patiënt niet in de kou komen te staan, dan moet de gewone thuiszorg flink worden versterkt, zo liet de Kamer staatssecretaris Hendriks we ten tijdens de behandeling van de begroting van volksgezond heid. Een meerderheid van de Kamerleden was het niet eens met zijn plannen de subsidies aan de kruisverenigingen met bijna zeven miljoen in te krim pen, temeer daar het juist met name de wijkverpleegkundi gen zijn, die een belangrijke taak hebben in de gewone thuiszorg. De staatssecretaris, die overigens ook zelf van me ning is dat het kruiswerk moet blijven, kwam in zoverre aan de kritiek tegemoet, dat hij toezegde $e subsidies volgend jaar met slechts 3,4 miljoen gulden te beperken. Daarbij beloofde hij, dat riit niet ten koste zou gaan de eerste lijn in het gezondheidswerk. Eerder was ook de landelijke actie groep wijkverpleegkundigen in het geweer gekomen tegen de voorge stelde bezuinigingen op het kruis werk. Aan de vaste Kamercommissie werd voorzien van zo'n 1400 handtekeningen een aantal eisen overhandigd. Gesteld werd. dat de (bezuinigings-)maatregel niet is ge richt op verbetering van de kwaliteit en uitbreiding van de hulpverlening, maar op afbraak. „Een afbraak, die juist nu er een groot beroep op de hulpverlening wordt gedaan, onver antwoord is." Wijkverpleegkundigen zijn over het algemeen nu niet mensen, die als eersten de barricade opgaan. Jaren lang hebben ze in stilte hun werk gedaan, maar onder invloed van de reeks bezuinigingsmaatregelen, in gezet door de toenmalige minister van volksgezondheid Stuyt in 1973. groeide binnen deze groep het verzet tegen de plannen van de overheid, die werden ervaren als een aanslag op de thuiszorg. Dit leidde onder meer tot het oprichten van een lan delijke actiegroep wijkverpleegkun digen. waarbinnen men zich niet al leen bezighoudt met protest, maar met name ook met de inhoud van het kruiswerk, dat nogal aan veran deringen onderhevig is „Het beeld van de wijkzuster, die gezeten op een Solex en gehuld in een stijve leren jas stad en land afreist om verzorgend bezig te zijn. is totaal achterhaald zegt Berthy van de Meydenberg (29). Zij is samen met Femmie Breman (28) één van de drij vende krachten achter de actiegroep wijkverpleegkundigen in Amster dam. die inmiddels ook afdelingen heeft in onder meer Utrecht. Rotter dam. Nijmegen en Eindhoven Het kruiswerk, begonnen in een tijd Van armoe en onkunde, hield zich aan vankelijk bezig met het strijden, te gen infectieziekten en kindersterfte, maar heeft zich jju ontwikkeld van curatieve naar preventieve ge zondheidszorg Wijkverpleegkundige Berthy. zelf werkzaam in Holendrecht. zegt dat naast de lichamelijke ook de psycho sociale kant fn dit werk erg belang rijk is geworden. „Lichaam en geest zijn niet van elkaar te scheiden, maar vormen één geheel. Dat inzicht breekt steeds meer door. ook in de opleiding. Naast een verpleeg- technische opleiding in een zieken huis krijgi. de wijkverpleegkundige een opleiding van twee jaar aan de sociale academie, waar vooral de na druk worde gelegd op de geestelijke aspecten van de hulpverlening." Andere problemen Femmie. die haar werkterrein heeft in de Spaarndammerbuurt in Amsterdam, vult aan: „De in valshoek is meestal een lichamelijke ziekte, maar vaak komen daar zoveel andere problemen bij kijken. Neem nu iemand die gehandicapt is of een chronische ziekte heeft. Deze zaken zijn ook van invloed op de omgeving waarin iemand leeft. Op zijn gezin bij voorbeeld, waarbij het ook van belang is hoe iemand dat alles ver werkt," „Ik vind dat mensert thuis ziek moe ten kunnen zijn, maar dat brengt in de praktijk veel problemen mee. zo wel voor de patiënt als zijn omge ving en niet te vergeten de wijkver pleegkundige". aldus Berthy. „Als je het echt goed wil doen, is het zwaar werk. Daarbij spelen ook dingen een rol als de niet bijster hoge salaris sen. de vele vacatures en de slechte arbeidsvoorwaarden. Als actiegroep zijn we van mening, dat je er met een lichamelijke benadering alleen niet komt. Dan laat je een patiënt op den duur in de kou staan, maar de moeilijkheid is dat je voor een echte totale begeleiding in de prak tijk vaak te weinig tijd hebt. waar door je nauwelijks aan preventie toekomt." De wijkverpleegkundige komt steeds meer tot de ontdekking dat het alleen maar oog hebben voor materiële noden geen passend antwoord is op de vraag om hulp. Als iemand na een zware operatie thuis verder moet herstellen hebben materiële en psycho-sociale proble men invloed op het herstel. Je kunt dan als wijkverpleegkundige niet volstaan met hulp bij verpleging en verzorging, wanneer daarbij geen Berthy van de Meydenberg (links) en Femmie Breman: „Mensen niet in de kou laten staan"., aandacht wordt geschonken aan problemen die het herstel kunnen belemmeren. Stervensbegeleiding Een ander voorbeeld is stervensbe geleiding. Ieder mens heeft het recht om te sterven in de omstandigheden die hem het meest eigen en ver trouwd zijn en dat zal voor veel mensen betekenen: thuis. De actie groep ziet de wijkverpleegkundige dan bij uitstek als degene die de patiënt en zijn familie in dit proces kan begeleiden. Juist in deze situa tie worden de lichamelijke en gees telijke aspecten van de hulpverle ning geïntegreerd, maar een goede begeleiding vraagt tijd. voldoende personeel en deskundigheid. Activi teiten waarbij de preventie een be langrijke rol speelt zijn de projecten in Amsterdam voor sociale begelei ding bij renovatie, zoals in de Spaarndammerbuurt. waaraan naast anderen ook wijkverpleeg kundigen deelnemen. Femmie noemt dit pionierswerk. In samenwerking met andere werkers uit de eerste lijn, zoals huisarts, maatschappelijk werker en ge zinsverzorgster wordt geprobeerd de mensen te helpen bij de dingen die in de buurt gebeuren. „Wij als wijk verpleegkundigen zijn veel bij de mensen thuis en dan komen er aller lei problemen ter sprake, zoals of men naar een bejaardentehuis zal gaan. omdat men zijn huis uit moet of dat men weer in zijn eigen buurt zal terugkeren na de renovatie. Er zijn zoveel problemen, waarover de mensen in oude stadswijken zitten en jij wordt geconfronteerd. Daar om is samenwerking met anderen zo belangrijk, want met elkaar kun je proberen er iets aan te doen." Kwetsbare groepen Femmie: „Ik kom al een aantal ja ren bij een echtpaar, waarvan de man door reuma ernstig is gehandi capt. Beiden hebben dat moeten verwerken, maar daar komt dan nog eens de renovatie bij. waardoor ze weg moeten uit de buurt, waar ze al jaren wonen. Vanuit een integrale benadering probeer je dan te voor komen. dat ze aan deze ellende ka- potgaan. Het zijn vooral kwetsbare groepen als bejaarden en ernstig zie ken. voor wie de renovatie net de druppel is die de emmer doet overlo pen en vanuit de relatie, die in de tijd is opgebouwd, kun je hen verder helpen. Door bijvoorbeeld contact op te nemen met een maatschappe lijk werkster, de gemeente of de directrice van een bejaardentehuis. Vanuit onze gedachtengang hoort dat ook bij het werk van een wijk- VAN EEN LEZER Er zit" boos weer in de lucht voor vandaag. Van de oceaan stoof gistermiddag met-vlie gende vaandels en slaande trommen een uitbundige de pressie de Britse eilanden binnen. Alles ging zo snel in zijn werk dat zelfs om het kwartier getekende weer kaarten duidelijke onderlin ge verschillen te zien zoucjen hebben gegeven. Er tekende zich duidelijk een nieuwe storm af. waarvoor terecht door De Bilt en Kopenhagen om zes uur 's avonds ge waarschuwd werd. Valentia in zuidwest-Ierland kwam gisteravind aan de markt met een windstoot van 108 km-uur. orkaankracht 11. stations in zuidwest- Engeland bleven weinig ach ter met stoten van kracht 10 of 11. waaronder natuurlijk de Scilly-ellanden. Alarmerend waren de zeer grote luchtdrukdalingen aan de voorzijde van de depressie in een ongeveer noordwest- zuidoost verlopend tracé, dat via zuid-Wales naar de omge ving vooral ten westen van onbew. li** regenbui zw bew. hit bew geh bew I bew hit bew onbew regenbui geh bew gch bew regen Amsterdam De Bilt Dcelén Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd Twente Vllsslngen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Oenêve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madnd Maliorca 1* bew MUnchen zw bew Nice regen Oslo zw bew Parijs regen Rome regen Stockholm sneeuw Wenen regen Zürlch regen Casa Blanca zw bew Hoogwater vrijdag 3 december Vllsslngen 11 SO. Hatlngvlletalutzen 12 OS, Rotterdam I «2- 13 49. Schevemngen 0 44-1308, IJmuiden 126 13 47. Den Helder 4 48-17 01. Hartlngen 7 09- 19.38, Delfzijl 9 19 22 03 verpleegkundige. Doe je dat niet, dan laat je de mensen in de steek, vind ik". Berthy: „Belangrijk is ook. dat de mensen geen verwijskaart nodig "Kobben om bij ons aan te kloppen. De drempel is erg laag. er zijn geen wachttijden of zo. maar er is sprake van directe toegankelijkheid. Van daar de keus voor een buurtgerichte aanpak in samenwerking met ande re hulpverleners Nog veel problemen Er ligt nog een behoorlijk aantal problemen voor de wijkverpleging. De meeste daarvan zouden kunnen worden opgelost, wanneer het kruis werk meer financiële armslag kreeg, voor het voeren van een beleid ge richt op verbetering van zijn deel in de hulpverlening. De actiegroep wijkverpleegkundigen is van me ning, dat er geen bezuinigingen mo gen plaatsvinden, gezien de hoeveel heid werk die er nog te doen valt. Het feit dat staatssecretaris Hendriks de bezuinigingen heeft ge halveerd. is dan ook met gemengde gevoelens ontvangen. „We gaan maar gewoon verder met het vesti gen van de aandacht op de proble men die er liggen." aldus Berthy. „al moet ik toegeven dat er tot nu toe weinig is geprotesteerd. Op onze ac tie hebben we 1400 adhesiebetuigin gen binnengekregen en daaruit kun je concluderen, dat de onderlinge solidariteit toeneemt. Al die reacties hebben ons wel verbaasd, want dat is nog niet eerder vertoond." De actiegroep pleit zelf voor een duidelijke herstructurering van het georganiseerde kruiswerk, zoals die in Amsterdam nagenoeg is voltooid. De drie plaatselijke verenigingen zijn gefuseerd en alle wijkverpleeg kundigen en ziekenverzorgenden zijn in dienst van de stichting sa menwerkende Amsterdamse kruis verenigingen. Zij werken vanuit de basiseenheid voor een bepaalde buurt of wijk. hetgeen dat werk al leen maar ten goede komt Op deze manier kunnen de wijkverpleegkun digen met hun werk aansluiten bij de behoeften van de mensen in de buurt. met daarvóór en daarna slechts 6 tot 9 knopen (kracht 2-3). Correctie: neerslag in het me teorologische jaar 1976 te Roosendaal was niet 567 maar 467 millimeter. Marken kwam nog lager met 444 mm Femmie: „Die herstructurering van het kruiswerk is belangrijk voor een verdere uitbouw. We zijn van me ning, dat we moeten proberen van uit de basis veranderingen tot stand te brengen om zo de besturen van de kruisverenigingen te motiveren daarin mee te gaan. Het gaat uitein delijk om de mensen, voor wie je werkt en dan moet je ook daar be ginnen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5