Levering van verrijkt uranium aan Brazilië staat nog niet vast markim Sint koopt flink maar is prijsbewust Meer faciliteiten voor export Een mens is geen machine. Dossier over L. lag anderhalf jaar in bureaula ministerie Nederland heeft vetorecht electrische treinen compleet va. 69.75 Dijk van Enkhuizen naar Lelystad Zoon bekent moord op zijn vader Ambtenaar deed er niets mee Veel vraag naar nuttige cadeaus, ook bij speelgoed DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsre- dactie DEN HAAG Het staat nog lang niet vast of het splijtstoffenconsortium van Nederland, West- Duitsland en Engeland verrijkt uranium zal gaan leveren aan Brazilië. Vol gens het contract dat in 1970 tussen de drie rege ringen werd opgesteld moet dit soort beslissin gen genomen worden in een commissie- van drie, waarin de drie rege ringen vertegenwoordigd zijn. Iedere regering, dus ook de Nederlandse, heeft in die commissie het veto recht. Namens de Nederlandse regering zit in die commissies de directeur- generaal voor de energievoorziening van het ministerie van economische zaken, mr L.G. Wansink. In de ge mengde commissies moet het besluit over de omstreden levering aan Bra zilië nog vallen. De levering van verrijkt uranium, de brandstof voor kerncentrales, aan Brazilië is. zoals wij gisteren meldden, omstreden omdat dit land •het non-proliferatieverdrag niet .heeft ondertekend. Dit verdrag be paalt onder meer dat kennis opge daan door kernenergie-centrales niet zal worden gebruikt voor kernwa pens. Het contract met Brazilië is een on derdeel van het contracten-pakke dat Urenco. het drie-landen consortium, voorbereidt voor de toe komstige capaciteit van de twee ver- rijkingsfabrieken. in Almelo en in het Engelse Capenhurst. Dat totale pakket voorziet in leveringen van 2000 ton scheidingsarbeid per jaar voor het overgr.ote deel aan energie bedrijven in West-Duitsiand en En geland. Die uitbretding van vooral de Alme lose fabriek - waar het grootste deel van de toekomstige produktie moet worden geleverd - is momenteel in Haagse politieke kringen hoogst omstreden, omdat de PPR. (rege ringspartij,) heeft gedreigd de rege ringsverantwoordelijkheid op te zeggen. Ook de andere regeringspartijen, de PvdA. en de twee grootste CDA- fracties, staan in de Tweede Kamer huiverig tegenover dit kernenergie- project. maar lijken bereid om met de uitbreiding in te stemmen als aan vergaande internationale veiligheid- Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De overheid moet de export veel meer faciliteiten bieden; met name inzake financieringskredieten. Van veel kan ten in de Tweede Kamer werd hierop gisteren aangedrongen in het begrotingsdebat met minister Lubbers. De VVD dreigde al met een motie als de minister in zijn antwoord, volgende week, niet genoeg zal toezeggen. „Een agressief en inventief ex portbeleid voor de werkgelegen heid zeker zó'belangrijk' als het sti muleren van investeringen", betoog de Van Houwelingen (AR) namens de CDA-fracties. Ook Van der Hek (PvdA) vond dat de faciliteiten in Nederland achterblijven bij die van concurrerende landen Van Houwelingen vond ook het in dustriebeleid van Lubbers lang niet actief genoeg. Hij stelde de Verenig de Staten ten voorbeeld, waar door doelbewust beleid van de overheid de computerindustrie als sterk ar beidsintensieve bedrijfstak met veel hoogwaardig werk tot grote succes sen is gekomen. Terlouw (D'66) stelde voor dat de overheid conferenties belegt van mo gelijke toekomstige afnemers en fa brikanten van nieuwe produkten en •diensten Ook het aankoopbeleid van de overheid zou op die manier gebaseerd kunnen worden op een beleid tot vernieuwingen in de indus trie. In andere industrielanden doen ze het ook zo. aldus Terlouw. Scheepsbouw Nationalisatie van delen van de scheepsbouw is volgens het Kamer lid Wierenga (PvdA) wellicht het eni ge middel om een groot deel van de werkgelegenheid in deze bedrijfstak te behouden. Hij noemde nationali satie als mogelijk laatste redmiddel. Het mag pas toegepast worden als werkgevers in de scheepsbouw niet bereid zijn mee te werken aan een goede regeling, die ten doel heeft de scheepsbouw „gezonder" te maken en veel werkgelegenheid te behou den. Er kan. aldus Wierenga. alleen gemeenschapsgeld in de scheepsbouw gestopt worden als er bindende afspraken te maken zijn met ondernemers over fusies en sa menwerkingsverbanden. markt- en orderverdeling, investeringsbeleid, rechten van de vakbeweging en der gelijke. Die afspraken moeten een min of meer blijvend karakter hebben. De heer Van Aardenne (WDi meen de dat de beste wjjze van financie ring een schenking is. beter dan aan voorwaarden gebonden steun. Im mers. zei hij. uitholling van het ei gen vermogen in werven betekent een stille nationalisatie. Hij voegde daaraan toe: is dan een openlijke Rita nationalisering, zoals in Frankrijk en Engeland, niet zuiverder? Terlouw (D"66) oordeelde, dat de problemen in de scheepsbouw om „vervangende werkgelegenheid ter plekke" vragen. De overheid moet. zei hij. veel initiatieven voor de ont wikkeling van installaties voor olie- en gaswinning op de Noordzee ont wikkelen. De CDA-fracties in de Kamer spra ken de wens uit dat de consumente norganisaties vertegenwoordigd zul len zijn in de Sociaal Economische Raad. Indien de reactie van de mi nister op die wens piet positief is. dan zal de heer Krosse (KVP) een uitspraak van de Kanjer vragen. seisen voldaan wordt. Levering van splijtstof aan een land als Brazilië dat het non-proliferatieverdrag niet heeft getekend doet de twijfel bij deze partijen weer toenemen. Ener gie-woordvoerder namens de CDA- fracties Van Houwelingen legde gis teren in het Kamerdebat over eco nomische zaken nog eens extra de nadruk op het internationale veilig heidsaspect bij de levering van kernstoffen aan het buitenland. Een woordvoerder van Ultra Centri fuge Nederland deelde ons gisteren mee dat volgens het voorbereide contract tien procent van de geplan de totale produktie aan Brazilië zal worden geleverd. Het-zal voor Uren- co geen ramp zijn als de Braziliaan se order eventueel niet doorgaat, aldus de woordvoerder, omdat het Nederlands-Westduits-Engelse be- drijtal een zo vaste voet heeft gekre gen op de splijtstoffenmarkt dat de vraag al groter lijkt te zijn dan de geplande verrijkingscapaciteit Als het contract met Brazilië tot stand komt. is het de bedoeling dat daaraan dezelfde veiligheidsvoor waarden worden gekoppeld als West-Duitsland aan Brazilië heeft gesteld bij de recente afspraak voor levering van twee kerncentrales aan dit Zuidamerikaanse land. UCN vindt dat dan aan strenge vei ligheids- en inspectie-eisen is vol daan. De uitvoering daarvan zou in handen worden gesteld van het in ternationale bureau voor atoome nergie in Wenen. „Snel" In de Tweede Kamer werd gisteren tijdens het begrotingsdebat van economische zaken aangedrongen op een snelle beslissing van de Ne derlandse regering over de vraag of Nederland wel of niet in het ultra centrifuge-project blijft deelnemen. VVD(oppositie)-woordvoerder Portheine eiste een directe beslis sing. omdat „door hernieuwd dra len" van de regering nieuwe werkge legenheid in Twente gevaar loopt. Hij noemde het „te gek" als de rege ring zich door een kleine minderheid in de Kamer de wet zou laten Voor schrijven. daarmee doelend op de dwarsliggende PPR. CDA-woordvoerder Van Houwelin gen (AR) zei dat „om allerlei rede nen" de principebeslissing van de regering binnen enkele weken moet vallen Cormentaar op paai na 5 ADVERTENTIES Steun CDA en VVD brachten de wens naar voren dat de voorwaarden waaraan een bedrijf in financiële nood moet voldoen om aanspraak te kunnen maken op overheidssteun verbeterd worden. Dit is de nieuwe dijk tussen Enkhuizen en Lelystad, die prins Claus op 14 december voor het verkeer zal openstellen. Nu wordt de laatste hand nog gelegd aan de parkeerhavens. Op de achtergrond ligt Enkhuizen. De dijk is 25 kilometer lang en heeft ongeveer 272 miljoen gulden gekost. Nu vijf verdachten Van een verslaggever VLISSINOEN De zeventienjarige A J uit Vlissingen heeft bekend dat hij zijn vader, de 44-jarige reserve- binnenschipper C. J met een flo bert-geweer heeft doodgeschoten De jongeman is voor verder verhoor in het Vlisslngse politiebureau opge sloten Het aantal verdachten dat in ver band met deze zaak opgesloten zit is nu opgelopen tot vijf De andere vier zijn: de 38-jarige mevrouw R J. -S i vrouw van de schipper), haar achttienjarige zoon J J. en twee kelners, de 27-jarige H. S (minnaar van de vrouw) en de 49-jarige F v d. K. Deze laatste vier hebben, zo staat wel vast, aan de moordplannen bij gedragen Het Tichaam van schipper J. werd twee weken geleden door sportvis sers in de bordtse Kil gevonden J bleek door middel van drie schoten om het leven te zijn gebracht. De politie kon de vier arresteren na een tip van een man, die door mevrouw J was aangezocht om de moord te plegen voor duizend gulden. Uit de verhoren van de vier verdachten js geblekeiv dat mevrouw J. ai in au- rstus met de cRie aijd^h plannen gaan smeden om haar echt genu..' uit de weg teruimen Ze was name lyk in verwachting van H. S. en zi vreesde, dat haar mpn deze misptai niet zonder meer over zijn kant zoi laten gaan Zoon A J die tijdens de verhorer buiten schot is gebleven, is dinsdai door de politie opgehaald uil Amsterdam, waar hij bij familie ver bleef Commissaris J van Marion van de Vlisslngse politie zegt reserve te hebben over de wijze waarop de verklaring is afgelegd. De jongen zou namelijk door de hele gang van zaken danig overstuur geraakt kun nen zijn. Voorzitter van CHU in ziekenhuis Van een verslaggever ARNHEM De voorzitter van de CHU. mr, O W. A. baron Van Ver- schuer. is door een maagbloeding getroffen en naar een ziekenhuis in Utrecht gebracht, waar hij met suc ces is geopereerd. De heer Van Ver- schuer is onder meer ook gedepu teerde in Gelderland. Volgens de griffier van de provincie zal het nog wel enkele weken duren alvorens de heer Van Verschuer zijn werk kan .hervatten fADVERTENTIE Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het dossier van de ex-SS-er L., die voor de rechtbank in Roermond terecht staat wegens oorlogsmisdaden, blijkt ongeveer anderhalf jaar ver geten in een bureaula van het ministerie van justitie gelegen te hebben. Neem bij problemen geruet contact op met de Arbeidsinspectie. Kolder mei algemene inlichtingen Sociale Zaken. Postbus 51. DenfHdag In de zomer van 1973 kwam het dossier reeds binnen op het ministe rie. De ambtenaar van de afdeling internationale rechtshulp, die het verder had moeten behandelen, heeft er toen niets mee gedaan Pas toen deze ambtenaar begin 1975 werd overgeplaatst naar het ministe rie van volksgezondheid en milieu hygiëne, vond zijn opvolger het dos sier Deze opvolger heeft toen oh- Van een verslaggever AMSTERDAM Ook dit jaar is de Sint weer kooplustig: zijn aankopen liggen ongeveer op hetzelfde niveau als vorig jaar. De meeste winkelbedrijven zijn dan ook niet ontevreden, al is het wel duidelijk merkbaar dat de mensen prijsbewus ter kopen. „Wf moeten verkleed op het ver jaarsfeest je komen Over het algemeen zijn de aankopen wat later op gang gekomen dan in voorgaande jaren Meestal was er begin november al extra drukte bij de middenstand, maar nu is de „koopdrift" pas enkele we ken goed op dreef- Een ver klaring hiervoor is-niet te ge ven. maar insiders houaen het voor een belangrijk deel op de vrij onstabiele econo mische situatie van dit moment. Een zwaarder accent is er ko men te liggen op het kopen van nuttige geschenken, ook in de sector van het speel goed. Voor de kinderen wordt tegenwoordig veel technisch speelgoed gekocht, waarbij men creatief moet zijn. In dit „Merkbaar minder kinderen" verband ligt het Lego en Playmobil speelgoed goed in de markt, maar ook de mo delbouw is erg „in". De mees te winkeliers verwachten nog deze week een top in de ver koop. vooral in de avondu ren. Eén factor kan deze koo plust nog vergallen en dat is het weer. „Als het zo guur blijft als nu. zou de totale omzet wel eens flink tegen kunnen vallen", aldus een woordvoerder van een van de grote warenhuizen in de hoofdstad. Degelijk Drs G. van Woerkom (Vroom en Dreesmanni rekent op een ongeveer gelijke omzet als verleden jaar. „Het hele kli maat is erop gericht de koopkracht op hetzelfde peil te houden en dat is duidelijk te merken. Wel wordt het geld uitgegeven voor duurde re en degelijker cadeaus", al dus drs. Van Woerkom. die meent dat gezien de onzekere economische situatie de win kelbedrijven nog blij mogen zijn dat het zo goed gaat. Duidelijk merkbaar is dat het aantal kinderen in Neder land minder wordt. Een en ander wordt wel gecompen seerd doordat per kind nu méér wordt uitgegeven. Bij het speelgoed worden vol gens hem vooral de ge zelschapsspellen (ook puz zels) veel verkocht. Ook bij De Bijenkorf is men tot nu toe tevreden Woordvoerder Hieselaar: „Deze week wordt nog een belangrijke piek verwacht. Wat omvang betreft is de Sin terklaasverkoop hetzelfde als in 1975. maar in geld uitge drukt is er wel wat méér ver kocht. Er gaat veel technisch speelgoed van de hand. maar een nieuwe rage zijn ook de knuffeldieren. Ook cosmeti ca (make-up) is een veel ge vraagd Sinterklaasartikel". De Hema (dochter onderneming van De Bijen korf i verkoopt vooral veel creatieve doe-het-zelf artike len. maar tevens luxe huis houdelijke zaken Er blijkt minder vraag te zijn naar confectie Overigens wordt er zowel bij de Hema als bij dé Bijenkorf geen merkbare concurrentie ondervonden van Londen, waar de laatste tijd duizenden Nederlanders koopjes halen. Laag-bij-de- gronds C A. gespecialiseerd in con fectie. verkoopt dit jaar voor al veel „laag-bij-de-grondse" artikelen, zoals sloffen en folklorekousen. Een rage ls er ook voor gouden en zilveren accessoires (tassen en rie men) en voor het goedkopere bont. Opvallend is. dat men kennelijk steeds meer Sin terklaas in „partysfeer" gaat vieren, wat blijkt uit de aan schaf van zwarte japonnen en andere kleding voor uit- gaansdoeleinden. Een van de grootste speel goedzaken in Nederland, de firma Van Nuenen Boes in Tilburg, vindt dat de verkoop ditmaal laat op gang is geko men. De omzetten zullen on geveer hetzelfde zijn als vorig jaar. Veel belangstelling is er. behalve voor het Playmobil- speelgoed. voor de zoge naamde jongenspoppen (In- dianenfiguren, helden uit be kende films). „Echte uitschie ters zijn er niet", aldus de woordvoerder. middellijk naar behoren gehandeld met het gevolg dat in de loop van 1976 arrestatie en proces van L kon den plaatsvinden Een woordvoerder van het-ministe rie van justitie bevestigde ons, dat minister Van Agt er persoonlijk op aangedrongen heelt, dat tegen de nalatige ambtenaar passende maat regelen getroffen zouden worden Uit niet officiële kringen is inmiddels vernomen, dat de betrokkene op het ministerie van volksgezondheid een ernstige berisping heeft gekregen. Niet waarschijnlijk Op het ministerie van volksgezond heid wil men dit laatste bevestigen noch ontkennen. Volgens een woordvoerder van dit ministerie is berisping niet waarschijnlijk, omdat een ambtenaar moeilijk op het ene ministerie bestraft kan worden voor iets dal hij op het andere ministerie heeft nagelaten Dit is te vergelijken met het bedrijfsleven, waar iemand door de directie van het ene becfrijf évenmip ter yqrfuitwoordine geroe pen zal worden voor fouten die hij in een ander bedrijf maakte, aldus de redenering. Overigens zou een beris ping zeker niet openbaar gemaakt worden, aldus deze woordvoerder Snoep Kamervragen In de sector van het snoep goed heeft men op dit mo ment nog.geen volledig beeld van de gang van zaken, om dat chocoladeletters, strooi- goed en banketstaven pas op het laatste moment worden aangeschaft. Bij Albert Heyn in Zaandam wordt vrijdag en zaterdag de grootste drukte verwacht „Er worden geen verschuivingen verwacht in de aanschaf van het snoep goed. maar we rekenen op een goede afzet", aldus een woordvoerder van dit bedrijf Inmiddels hebben de PvdA- Kamerleden KostO en Molleman mi nister Van Agt vragen over deze kwestie gesteld Met name willen ze weten wanneer de bewindsman keni nis genomen heeft van het dossier L en wat er vervolgens met het dossier 'is gedaan. Ook willen de belde socia listen van de minister weten of hij er £eker van is, dat zich op zijn departe ment wellicht niet nog meer dossiers bevinden, waarvan de gegevens zou den kunnen lelden tot vervolging wegens oorlogsmisdaden Tevens vragen de belde kamerleden of er disciplinaire maatregelen tegen de betrokken ambtenaar genomen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3