Het is geen kunst om Sint te zijn ,Dood voor twee-tot vierjarigen gewoonste zaak van de wereld' Dick Bor, een virtuoos violist Kalenders van Theo van Hoytema De Dochter van de Schrijfster Helen L. Beek: Friese prijs voor Theun de Vries „Geen ramp als in Schonebeek en Biesbosch" Moslems mogen op hun offerfeest ritueel slachten Licht door kleur in Den Haag Twee mannen bij botsing gedood HONDERDAG 2 DECEMBER 1976 BINNENLAND - KUNST TROUW/KWARTET PSH It door G. Kruis ■Sinterklaas: vroeger was die er alleen maar voor kinderen en werd hij bij voorkeur door ouders, K?r {«warenhuizen en poffertjeskramen geëxploiteerd. Dat ligt nu allemaal anders. Er is een zeer •rvoiindrukwekkende intocht van de enige echte en er zijn ontvangsten op stadhuizen, waaraan geen vanburgemeester zich kan, wil of durft te onttrekken. Dj hH in de kunst is de goedheiligman liKeen onbekende meer. Zo zijn er vele "galeries en ook een paar musea, die wat hun exposities betreft een mijter aad.in hun schild voeren, t g« emdop de valreep nog even kris-kras vaijdoor het land. Het Kunstenaarscen- trum Bergen NH heeft niet alleen tot 9 december een Sinterklaasexposi- I tie/markt maar biedt zijn leden daar- 'bij ook nog eens een speciale prent ..Kind op schommel" van Kees den Tex aan. En die kost maar 75 (met rijksaankoopsubsidie 60.—). Helemaal aan de andere kant van het land. in de Galerie Van Geyt te Hulst (Zeeuws-Vlaanderen) wordt tot 5 januari het „Feest der kleine formaatjes" gevierd. Ze doen dat daar ieder jaar zo met veel deelne mers, dit keer zo'n vijftig die honder den, zeer uiteenlopende zaken aan bieden: schilderijtjes, etsen, litho's, tekeningen keramiek, brons, email en wat niet al. 'n Paar bekende namen: Berserik, Marius van Beek. Jeanne Bieruma Oosting, Charles Donker. Dirk van Gelder Kamer- lingh Onnes. Nico Wijnberg en Aart van den IJssel. Spaarndam Tot 5 december kunnen snuffelaars en fijnproevers in Spaarndam te recht in De Waag (hoek Spaame- Damstraat. trapje op) voor schetsbladen, klein-plastiek en kera miek. Iedere dag. behalve maandag van 14.00 tot 17.00 uur en donder dags ook nog eens van 20 00 tot 22.00 uur. Vandaar naar Utrecht, naar Kunstliefde, Nobelstraat 12a: de jaarlijkse St. Nicolaasexpositie daar is dagelijks (behalve maandag) geo pend van 12.00 tot 17.00 uur en zon dag van 13.00 tot 17.00 uur. Er zijn daar ook koopavonden: donderdag 2 en vrijdag 3 december van 18.30 tot 21.00 uur. Aangepaste prijzen, die door de subsidie nog lager worden „Het is geen kunst om sint.te zijn." vinden ze in het Stedelijk Museum Schiedam en ze houden er al weer voor de vijfde maal een sinterklaas verkooptentoonstelling van grafiek, keramiek, schilderijtjes, sieraden en wandkleden waarvan de prijzen va riëren van 5 tot 400. Wat je koopt kun je direct meenemen. Zelfs hier is nog in beperkte mate rijkssubsidie mogelijk. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. zondag van 12.30 tot 17 uur. donderdag 2 december van 19.00 tot 21 uur en 5 december om vier uur gesloten. Amsterdam ,,Kind op schommel" van Kees den Tex. Echte lage prijzen ook bij de Kunsthandel Brinkman Oude Lelie straat 12 te Amsterdam waar ze het op z'n Frans doen: „La Semaine du Cadeau '76" heet de expositie daar. Een heel bijzondere eigenlijk wat hoewel de prijzen (alleen tijdens de tentoonstelling) beginnen bij 25 en niet hoger komen dan 100 spran kelt het daar van de grote namen. Ongeveer zestig internationale kunstenaars hebben speciaal voor deze gelegenheid een grafiek, object beeld of iets van dien aard in een kleine oplage vervaardigd. Zomaar een paar namen: Woody van Amen, Sjoerd Buisman Mark Brusse Kees Franssen Krijn Giezen Klaas Gub- bels Jaqueline de Jong Gerard Ver dijk Hans Verwey Anna en ga zo maar door. .Kunstdrukte "76" is een zeer gevari eerde expositie van werk van leden van de Haagse Kunstkring. Ze laten dat zien in hun gebouw aan de Den- neweg 64 Den Haag dat dagelijks (behalve maandag) van 10.00 tot 17.00 uur open is en tot en met vrij dag 3 december ook van 19.00 tot 21.00 uur. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM „Jonge kinderen uit tamelijk stabiele gezin nen waren voor het tijdperk van de televisie nauwelijks met geweld en dood vertrouwd. De dood, als ze al het ongeluk hadden deze te ervaren, was een echt en zéér persoonlijk drama en het tegendeel van een element in een ontspanningsdrama." Aldus de Amerikaanse schrijfster Helen L. Beck in haar zojuist in het Nederlands verschenen boek „Je kind is geen computer". Vol gens haar is de dood voor twee- tot vierjarigen vandaag de gewoonste zaak van de wereld geworden. door Jac. Kort AMSTERDAM De zes suites voor viool-solo van Joh. Seb. Bach zijn artistiek zowel als technisch een uit daging voor iedere violist. Slaagt hij erin, de enorme moeilijkheden van (leze stukken onder de knie te krij gen en bovendien zijn hoorders de artistieke waarden van deze prachti ge muziek te doen ervaren, dan heeft hij een daad van betekenis gesteld. Dick Bor heeft in de afgelopen maand op drie concerten in de Klei ne Zaal daartoe eeq pging onderno men. Op het lahtste concert dinsda gavond kwamen Sonate II en Partita II tot uitvoering. De manier waarop deze violist deze werken uitvoerde gaf een duidelijk bewijs van zijn grote violistische bekwaamheden. Ook artistiek werden respectabele resultaten bereikt al lijkt mij groei en verdieping op dit gebied nog wen selijk. Behalve met Bach kwam Bor ook nog met de 24 Caprices van Nicolo Paganini. Elke avond acht Het feit dat eerst kortgeleden het ma nuscript van deze stukken voor de dag is gekomen maakte het moge lijk thans de originele versie te spe len ontdaan van fouten en vereen voudigingen. Ook al een uitdaging vooreen violist, maar dan bijna uitsluitend een voor zijn techniek.' Muzikaal valt er aan deze stroom van virtuositeiten wei nig te genieten. Maar daarvoor in de plaats krijgt men dan wel de sensa ties van alle denkbare en bijna on denkbare acrobatiek die Paganini van de speler vraagt. Razend knap zou ik de wijze willen noemen waarop Dick Bor zich van deze schier bovenmenselijke taak kweet. Een meesterstuk. In haar werk zij is schoolmaat- schappelijk werkster heeft Helen Beek te vaak gezien dat kinderen het slachtoffer worden van de eerzucht van hun ouders. „Kinderen zijn geen LEEUWARDEN De „Piter Jelles Priis" de tweejaarlijkse literaire prijs van de gemeente Leeuwarden is toegekend aan de schrijver en letterkundige Theun de Vries te Amsterdam. De prijs, die genoemd is naar de Friese dichter en staatsman Pieter Jelles Troelstra werd aan Theun de Vries toegekend door een jury gevormd door me juffrouw G. Yedema en de heren drs A. C. Bosch drs 8. Marks en J. A. Mulder voor de vertaling uit het Fries van de gedichtenbundel „In memoriam" van Douwe A. Tammin- ga. De gedichtencyclus werd in het Nederlands en in het Fries uitgege ven door Bosch en Keuning te Baarn en „De Tille" in Leeuwarden. Op dinsdag 21 december zal de prijs (een geldsbedrag en een oorkonde) door de burgemeester van Leeuwar den J. S. Brandsma in Het Hof in Leeuwarden worden uitgereikt. kleine volwassenen, maar biologisch, fysisch en psychologisch eigen- geaarde persoontjes die behoefte hebben aan een behaaglijk en inspi rerend leefwereldje, waarin ze de tijd en de ruimte krijgen om rustig en in overeenstemming met hun mogelijk heden te kunnen uitgroeien." Het boekje is overigens niet hele maal toepasbaar op de Nederlandse situatie. Zo heeft de schrijfster heter bijvoorbeeld nogal eens over dat de televisie een gigantische invloed heeft op hele Jonge kinderen. Dat baseert zij dan op de omstandigheid dat de televisie de hele dag aan staant In Amerika is dat natuurlijk zo in Nederland echter (nog) niet. Peuters en kleuters hebben in ons land nog niet zo vaak met de televi sie te maken. Het gebrek aan menselijke betrok kenheid van de personen om het kind heen kan grote schade veroor zaken aan de belevingswereld van het kind. „Het schijnt zelfs dat kin deren zich niet meer automatisch wenden tot volwassenen in tijden van spanning. Een onderwijzeres had met haar Jonge leerlingen eens gevoelens van woede besproken en de manier waaropzij hiermee omgin gen. De meeste kinderen bleken erop te reageren door zichzelf te isoleren in plaats van zich tot de volwassenen in hun omgeving om hulp te wenden. Onder hun antwoorden bevonden zich „oplossingen" zoals: „Naar je kamer gaan en hullen", „een wande ling gaan maken" en „je onder Je bed verstoppen". Slechts een op de vijf tien kinderen die een oplossing voor stelden zei: „M'n moeder vertellen". De uitgever schrijft op de achterflap van het boekje dat het zich richt tot ouders van kinderen in kleuterleef tijd en tot kleuterleidsters en dat het in „begrijpelijke taal is geschreven". In het algemeen is dat wel zo, maar Juist als je je op een groot publiek richt moet je. termen als „atavis tische" en „catharsis" (pag. 26) ver klaren, of liezer zelfs voorkomen. Helen L. Beek: Je kind is geen com puter. Uitgeverij De Toorts, Haarlem, prijs 23.50. Bezwaar tegen boringen Van een onzer verslaggevers 's-HERTOOENBOSCH D« ramp. waardoor Schoonebeek dagenlang onder de olie van een op hol gesla gen boorput van de NAM is gespo ten en het risico van een eventuele herhaling in een uiterst kwetsbaar natuurgebied als de Brabantse Bies bosch. werden aanleiding tot een bezwaarschrift tegen voorgenomen aanvullende boringen van de NAM in Werkendam. De NAM heeft bij het provinciale bestuur van Noord-Brabat vergun ning gevraagd tot het doen van aan vullende boringen rond de reeds be staande oliewinning in Werkendam, vlak bij de Brabantse Biesbosch. Het proces, dat hier zou worden ge volgd. zou hetzelfde worden als in Schoonebeek: inbrengen van over verhitte stoom in de oliehoudende gesteentelagen en het met deze stoom omhoog brengen van de op andere manieren niet winbare olie. De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, de Stichting Behoud Biesbosch, de Stichting Brabantse Milieufederatie en de werkgroep Mi lieubeheer Dordrecht hebben bij ge deputeerden van Noord-Brabant een bezwaarschrift ingediend, waar in zij aangeven dat een herhaling in de Biesbosch van wat in Schoone beek is gebeurd een onvoorstelbare ramp zou veroorzaken. Bezwaarschriften zijn ook te ver wachten van de directies van het waterwinbedrijf Brabantse Bies bosch en van de gemeentelijke Rot terdamse drinkwaterleiding. Via de ze beide bedrijven wordt een groot gedeelte van Zuid-Holland van drinkwater voorzien en een ramp als bij Schoonebeek zou dus zeer ver strekkende gevolgen hebben. Tegen conventionele exploratie- en cxploltatletechnieken waarvan de risico's bekend zijn en als te ver waarlozen kunnen worden be schouwd hebben de ondertekenaars van het bezwaarschrift geen bezwaar. Van een verslaggever AMSTERDAM - Ter gelegenheid van het grootste offerfeest der mo hammedanen. het feest van Abra ham. dat vandaag wordt gevierd, heeft de veterinaire hoofdinspectie van het staatstoezicht op de volksgezondheid in Den Haag aan de mohammedanen in ons land toestemming verleend lammeren te slachten volgens de islamitische ritus. De vergunning is verleend op voor waarde, dat de dieren in de officiële abattoirs worden geslacht onder het strikte toezicht van ambtenaren van de plaatselijke vleeskeuringsdienst. In talloze steden van ons land zullen daarom vandaag Marokkanen. Tur ken. Indonesiërs, Pakistani. Tune- siërs en vele anderen een zelf ge kocht lammetje ter rituele slachting aanbieden. Daarna nemen ze het geslachte lam nve naar huis en doen zich er meestal tijdens een familiereünie drie dagen lang uit gebreid tegoed aan. Op aandringen van de moslems in ons land, met name ook van de Marokkaanse Amicales federatie, wordt een wetswijziging voorbereid, waarbij het rituele slachten onder zekere beperkingen ook voor de da gelijkse consumpUe zal worden toe gestaan. DEN HAAG Het Haags Ge meentemuseum bereidt een omvan grijke tentoonstelling voor waar werk te zien zal zijn van schilders als Jan Toorop Vincent van Gogh Piet Mondriaan en Johan Thorn Prikker aangevuld met enkele schilderijen van de Franse kunstenaars Seurat en Signac. De titel van deze expositie is .Licht door kleur" met als ondertitel .Ne derlandse luministen". De tentoonstelling zal schilderijen omvatten van Nederlandse kunste naars die zich rond de eeuwwisse ling bezighielden met een nieuwe manier om het licht uit te beelden door in stippels ipointilisme en blokjes te schilderen in lichte kleuren. .Licht door kleur met schilderijen uit eigen bezit uit het Rijksmuseum Kröller Müllcr en uit musea en par ticuliere collecties uit Zwitserland Duitsland Belgie en Engeland zal te zien zijn van 18 december tot 21 februari. Van een verslaggever HORST In het Liburgse Horst zijn dinsdagavond laat twee auto mobilisten om het leven gekomen bij een aanrijding. Een van hen. de 62-jarige J. Potten uit Venray. be zweek aan zijn verwondingen terwijl hij naar een ziekenhuis werd ver voerd. De ander, de 32-jarige A. J. H. Rovers uit Elzendorp stierf in zijn in brand geraakte auto. Als je lekker opgeschoten bent cn de telefoon zwijgt even. dan vier je dat met een half/zware Van Nelle. Samengesteld uit pittige tabakken. 1,85 DEN HAAG De tentoonstelling „De kalenders van Theo van Hoytema tot 12 december in het Rijksmu seum Meermanno-Westreenianum Prinsessegracht 30 Den Haag is een overzicht van zeventien jaar werk (1908 tot 1918 van een uitzonderlijk begaafd Neder lands kunstenaar. Wie zeventien jaar lang kalenders maakt, schrijft daar mee een levensgeschiedenis. Dat kun je in die tweehon derd bladen echt aflezen. De bonte pracht van de aanvankelijke verfijning gaat langzamerhand over in de korte, subtiele notitie van de latere kalenderbladen en eindigt in de laatste aangrijpende kalender uit 1918 alleen in zwart op de steen neergeschreven kort voor de dood van de kunstenaar. Theo van Hoytema is vooral bekend door boeken ais het „Leelijke Jonge Eendje" (1893) „Twee hanen' (1898 „Hoe de Vogels aan een Koning kwamen" „Vo gelvreugd" en „Uilengeluk", prentenboeken die toen al door de zeer kieskeurige Engelse markt overgenomen werden. Op zichzelf is het al iets heel bijzonders zo n lange periode achtereen kalenders maken. Maar "t wordt nog uitzonderlijker wanneer je al die bladen eens rustig bij elkaar kan bekijken: dan valt vooral op dat Van Hoyte- ma's manier van tekenen totaal niet tijdgebonden was hoe hij steeds weer de stemming van iedere maand heeft weten te treffen. Scheurkalenders heette dat vroeger je gooide zon afgescheurd blad niet meteen weg. maar je kunt ook niet alles bewaren? Hadden ze dat maar meer gedaan toen Een tekening van Theo van Hoytema

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11